B FILM I I OVER «NEZZENS HOF» OP «GEKONTESTEERDE KLAARHAAGWIJK» FILMJOURNAAL St.-Roehuskapel Ie Meldert move] aan\ ien [rauw om licht NAAM: ADRES: 12-7.8.1981 - De Voorpost Terug van weggeweest! Ik hoop van harte dat D een deugdzame reis achter de rug hebt en dat de herinneringen zoetjes mogen bewaard blijven, totdat de valiezen terug uit hun slaapplaats gehaald worden voor een volgende te verwezenlijken droom. Mocht U het echter in wordt deze week kan ik uw hoofd halen om een u niet nalaten volgende avondje film uit te trek- prozaische tekst te cite- ken, dan raad ik U die ren over de film «Going morbiede daad ten stel- Steady», ligste af, tenzij U per sé Echt niet te doen, dit slechtgemaakte humor troosteloze reaktionaire, en lauwe sexfilms wol misselijke pestfilmje dat gaan bekijken. Voor iets de suksesvolle pu- hoort iets en ik stel voor berkroniek LEMON dat u de honderd infla- POPSICLE opvolgt, die tiefranken beter kan dan weer op zijn beurt gaan besteden aan een een vulgaire Israëlische drink op de Grote doorslag van Lucas' Markt. Op die manier American Graffiti was. gaat u tenminste niet Drie belhamels scharre- het gevoel hebben dat u len wat rond in dansten- en uw tijd en uw geld ten op zoek naar een zinloos verspilt heeft, vluggertje, wisselen Integendeel, u kan er hun veroveringen met nog oude vrienden ont- graagte onder mekaar moeten die wat verpo- uit, en ja, daar komt bin- zing komen zoeken tij- nen de kortst mogelijke dens de komende zomer- tijd hommeles van. De avonden. teenagers van episode 1 Om u een idee te geven zijn nu twens geworden van wat er zoal gedraaid en waar ze toen noe- maar aan ontluikende sekskriebels toe waren, is het nu al resoluut erop-en-erover neuken geblazen. Nummertje drie van de sequal heeft dus beslist nog knap wat vunzigs in petto. GOING STEADY is een te duchten kandi daat voor de Golden Tur key Award, de Oscar tegenhanger voor de grootste bullshit van het jaar. De dader van deze onderbroekenkolder heet Boaz Davidson een kadee die nog wat moet gaan afkoelen aan het Syrische front. Programmatic Aalsterse Film zalen O onbelangrijk, X goed, XX zeer goed, XXX niet te missen. De Knokenbrekers: W: 18 - 20.30 Z: 14 - 16.10 - 18.20 20.30 Kwotatie: 0 Virus: W: 18 - 20.30 Z: 14 - 16.10 - 18.20 20.30 Kwotatie: 0 De Schone Wilden van Ibiza: W: 18 - 19.30 - 21 Z: 15 - 16.30 18 - 19.30 Kwotatie: O Palace Malabur: W: 18 - 20.30 Z: 14 - 16.10 - 18.20 - 20.30 Kwotatie: O Going Steady: W: 18 - 20.30 Z: 14 - 16.10 - 18.20 - 20.30 Kwotatie: 0 When a stranger calls: W: 18 - 20.30 Z: 14 - 16.10 18.20 - 20.30 Kwotatie: 0 BEN In een verzorgde brochure brengt «De Claerhaegse Come- die», in het kader van haar Toneelfeesten, informatie over Hendrik Conscience en zijn tijd, over de oorsprong van het wagenspel, over het «Jong Talent Orkest» maar vooral over de dualiteit «wereldlijk Meldert en kerkelijk Moorsel» van de Klaarhaag en over de oorsprong van «Nezzenshof». «Levend Meldert, dood Moorsel» In samenwerking met histo- rikus Dom Wilfried Ver- leyen O.S.B. werd het uit zonderlijk fenomeen waar bij de wijk Klaarhaag we reldlijk tot Meldert behoort en kerkelijk tot de parochie Moorsel, onderzocht. In de wijk zelf deden een aantal verhalen de ronde. Tijdens een van de vele epidemiën zou de pastoor van Meldert op zeker ogen blik zoveel werk hebben ge had met zijn doden, dat het hem onmogelijk zou zijn De St.-Rochuskapel op de Dries te Nievel onder Meldert was oorspronkelijk toegewijd aan Onze-Lieve-Vrouw ter-nood.- Wanneer ze juist ontstond weet men niet bepaald. In 1560 werd zij heropgebouwd en vergroot. Carolus de Croy, Bisschop van Doornik en Abt van Affligem zegende ze in en gaf de toelating tot het opdragen van een maandelijkse mis. Vanaf 1624 kwam de processie van O.L. Vrouw van Affligem naar deze kapel die, volgens kroniekschrijver van de abdij Hubertus Phalesius, nog steeds was toege wijd aan de H. Maagd. Omstreeks 1658 werd ze terug vernieuwd om God en St.- Rochus te danken voor het tegenhouden van de pest die toen woedde. De abdij Affligem had het recht van te planten op de Dries. In 1690 werd de «plantage» verkocht aan de burgemees ter van Aalst voor 1000 gulden. Men plantte er in 1693 beuken die echter in 1786 door witte abelen (populieren) werden vervangen. In 1747 werd een Broederschap van de H. Rochus gesticht in de «capelle van Nuvel-Drissche» zoals ze destijds werd genoemd. De H. Mis werd er ook opgedragen op feestdagen van St. Antonius (17 januari) en Rochus (18 augustus) alsook op de zondag na het oktaaf van deze heilige, dit wegens de vrijwaring van de pest. Nadat de abdijkerk op 7 november 1796 door de Fransen was gesloten en verzegeld kwamen sommige monniken in de kapel de mis opdragen. Vier dagen later volgde echter de uitdrijving. LH geworden ook nog de wijk Klaarhaag te bedienen. De pastoor van Moorsel zou dan zelf hebben voorge steld de Klaarhaag bij zijn parochiegebied te voegen en uit dankbaarheid zou den de bewoners van de wijk naar Moorsel naar de kerk blijven gaan. Anderen denken dat de scheiding te maken zou hebben gehad met een overstroming beneden «den Claerhaegsen berg» en in de Faluintjes waar door de Klaarhagenaars voor een lange periode van Meldert zouden gescheiden zijn geweest. Meer wetenschappelijke uitleg dan deze twee enkel op mondelinge overlevering gebaseerd zijnde hypothe sen brengt Dom Verleyen. De oudste aanduiding van enig leven in deze streek gaat terug tot de Romeinse periode. Op Truyenbos vond men inderdaad in 1820, tussen de wortelen van een eeuwenoude eik, in 1820, een aarden pot en een aantal Romeinse me dailles waarvan sommige de beeltenis droegen van Antonius Pius, tweede eeuw na Kristus. De oudste geschreven ver melding gaat terug tot 1151. Ridder Bemer van Moorsel had immers den «Altruydenbos» (truyen bos) gewelddadig afgeno men van de abdij Affligem wat hij in 1151, op aanra den van Walter van Den- dermonde, aan de abdij te rugschonk. De wijk scheen dus blijkbaar reeds vroeg gekontesteerd gebied te zijn geweest. Bij Verbesselt is te lezen dat «De Klaarhaag een op het bos gewonnen gebied is». De kapel in de Molenstraat, (kdc) «Klaar» zou hier staan voor open plek in de hoge,het bos. Anderzijds wijst de rechte scheidingslijn die een groot deel bij de paro chie Moorsel legt, duidelijk op een gebied, dwars door een groot bos, door over eenkomst vastgelegd. De ruziën van Berner van Moorsel met Affligem zou den er op wijzen dat de Altruydenbos, en dus ook de wijk Klaarhaag, een eko- nomisch of strategisch be lang had. Ekonomisch is er reeds een vermelding van een hof «ten Rode» in de klaarhaag in 1377 en ook de Romeinse medailles zijn er niet zo maar toevallig beland. Strategisch vormde de streek het grensgebied tussen het graafschap Vlaanderen en het hertog dom Brabant. Beda Reagus spreekt over de «Waverha- ge» die Vlaanderen van Brabant scheidde en Moor sel en grondgebied Aalst van Affligem. Deze hage begon aan een reeks bo men aan het Kluisbos, doorkruist het Asserenbos en slingert rond het grond gebied Waver tot aan de «Fallantenwijden» en door kruist ook de Altruydenbos die in Meldert gelegen is. Daaruit kan worden afge leid dat de scheiding paro chie Moorsel - gemeente Meldert altijd zo zou ge weest zijn en te maken heeft met de scheiding Vlaanderen-Brabant. Meer wetenschappelijk analysen van deze materie zijn te vinden in de brochu re van de hand van Dom Verleyen en Fons De Koninck. Nezzens Hof De hoeve Van Nieuwen- borgh werd door dr. hist. Rik Strijpens doorgelicht. Waar de organisatoren van de toneelfeesten aanvanke lijk dachten dat de hoeve dateerde uit 1781dus twee eeuwen terug, kwamen uit het onderzoek nieuwe inte ressante feiten aan het licht. De oudste gebouwen van de hoeve zouden reeds uit 1630 dateren, periode waaruit ook de Mooie Mo len en de Hoeve Van Cau- welaert spruiten. De hele stamboom van de familie Van Nieuwenborgh samen met bouwen en ver bouwen van de hoeve en verkavelen en kopen van allerlei gronden, werd rag fijn uitgepluisd. Deze studie geeft een inte ressant totaalbeeld van het wel en wee van een Vlaam se landbouwersfamilie tot en met het opgeven van de boerenstiel in 1973. Aan de nieuwe eigenaars, mr. en mw. De Maeseneer, is het te danken dat deze hoeve intakt bewaard is ge bleven en waar nodig in de oorspronkelijke trarit geres taureerd. Gehoopt wordt dat deze studie de start wordt van een inventarisatie van nog bestaande hoeven teneinde deze als kuituurpatrimo nium te kunnen vrijwaren. Momentaal bestaat reeds het plan ook de Hoeve Van Cauwelaert eens onder de loupe te nemen. LH óok wij hebben enkele regenachtige dagen verlof achter de rug en zijn vanaf deze week terug met onze wekelijkse filmrubriek. Naast onze gewone rubrieken zullen wij U regelma tig het allerlaatste filmnieuws trachten te brengen (en dit nog vóór de gespecialiseerde tijdschriften) over alles wat er in de filmwereld gebeurt of gebeuren gaat. Films die juist voltooid zijn, films in produktie en films waarvan de produktie nog moet starten. Kortom, nieuwsjes heet van de naald. Een eerste voorsmaakje hiervan krijgt U reeds volgende week. Deze week blijven wij nog eventjes in de vakantie sfeer met een filmspelletje. Hieronder staan tien filmfoto's afgedrukt genum merd van 1 tot en met 10. Het enige wat U hoeft te doen is ons de juiste originele titel te geven en onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar: Luc Bosmans, Koningin Astridlaan 18, 9330 Dendermonde. Onder de juiste oplossingen worden 3 boekenpaket- ten verloot (De Films van John Wayne, De Films van John Travolta, De Films van Cünt Eastwood, De Films van James Bond en De Films van Steve McQueen). De moeite waard dus en een paar lekkere uurtjes filmgenot. De eerste van de gelukki ge winnaars ontvangt daarenboven nog het boek «Vlucht in de tijd» van Karl Alexander dat aan de basis lag van de film Time after Time (prijs van Avoriaz in 1980) en de soundtrack van de film «Cruising» van William Friedkin. Nog even dit, de oplossingen moeten ten binnen zijn op 19 augustus op bovenvermeld af! Uitslag in De Voorpost van 26 augustus, filmgenot met deze eenvoudige wedstrijd. EI uitve

De Voorpost | 1981 | | pagina 12