EUBELFABRIEK ERBRAEKEL ITGEBRAND AALSTEti IS VAKANTIESP E L P L £1 N E R KI N G VIJF JAAR CLAERHAEGSE COMEDIE MET OPENLUCHTTÖNEELFEESTEN DrSES Bontmantels ■RGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels Nog tot en met 21 augustus HET BuS pi UWE WANDELWEGEN TE OPENEN ó*1 KOMKOMMERTIJD... De Voorpost AG 7 AUGUSTUS 1181 ibriek brandde volledig uit. (kdc) dinsdag deed zich, kort na de middag, een hevige ontploffing voor in de e meubelfabriek Verbraekel (Gentsesteenweg 253, op de wijk Padden en brand met reusachtige afmetingen was er het gevolg van. Nog tijd nadat de brandweer ter plaatse was, kon een rookwalm van vele n meter hoogte waargenomen worden tot ver in de omtrek. De 35 ers van dit bedrijf van 100 procent massieve meubelen, moesten voor hun leven. Eén van hen werd met brandwonden opgenomen in het uis. tot laat in de avond diende er nageblust te worden. De schade is lijk, zoals men op bijgaande foto's kan vaststellen. Volgende week komen ebreider terug op deze ramp. (p.d.) een uitgave van ^unarc «y UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaaratj. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Molenstraat 58-60 9300 AALST Cf UI Met nu al vijf edities is de speelpleinwerking in Aalst een vertrouwd zomerbeeld geworden. In 1977 begon men aarzelend met vijf vakantiejeugdateliers. Dat aantal verdubbelde, de naam veranderde en ook de organisatievorm werd wat bijgesleuteld. De bedoeling van het stedelijk initiatief bleef dezelfde. «De vakantie van kinderen zo aangenaam, avontuurlijk en zinvol mogelijk maken» schrijft schepen Monsieur op de folder '81. Met dit edele motief kan je echter alle richtingen uit en dus trok dit blad met een fototoestel en een kogelpen te velde. Hoe zit dat met die speelpleinwerking? Woensdagnamiddag 22 juli. Eén dag, als steek proef uit de kalender tus sen 6 juli en 21 augustus. Het weer zit mee, en jeugdsekretaris Guido Moens zal gids zijn. De sightseeing wordt ge- kombineerd met het da gelijks bezoek aan de speelpleinen. Zowel om administratieve redenen als omwille van het peda gogisch «oogje in 't zeil» is dat nodig. Patrick De Smedt doet dat gewoon lijk, maar om vakantiere denen is er een invaller. Eerste halte is de stads school De Kat, voor de eerste keer in speelplein- gebruik. De gangmuren verraden dat er getekend en geschilderd is en rond het thema «reklame» werd gewerkt. Niets dan negatieve kritiek op de muurkranten. De avon tuurlijk ingerichte school- spleelplaats ligt er verla ten bij; twee groepen zijnhet bos ingetrokken, de jongsten zijn in een klaslokaal aan 't poppen maken. Ze doen het graag, merk je; monitrice Kristien vertelt dat er echt poppenspel zal mee ge speeld worden. Ook in Gijzegem en Moorsel zullen we zelfge maakte poppen vinden. Blijkbaar een prettige be doening. «Gijzegem» is in 1981 niet meer het sport- en rekreatiecen- trum of de rijkslagere school. De lokalen in het eerstgenoemde zijn im mers in concessie gege ven en de huurprijs is aan de dure kant. Lees door pag. 4 Er wordt ook geschilderd, zelfs op het gezicht... (pd-lp) De traditionele openluchtopvoeringen van de «Claerhaegse Comedie» hebben na een onderbreking van één jaar, weer plaats op de binnenkoer van een Brabantse hoeve, zij het dan in een ander kleedje. Wat reeds voor elke toneelvereniging een probleem is, nl. het vinden van telkens weer een gepast stuk voor een trouw publiek, is zulks des te meer voor een groep die niet beschikt over traditionele eigen akkomodatie. Keuze van een hoeve als dekor houdt daarenboven ontegensprekelijk voordelen in, doch impliceert noodgedwongen beperkingen. Als men dan nog wil aan sluiten bij - en inhaken op - de Faluintjesmentaliteit wordt de keuze nog moei lijker. Zolang het toeschouwers aantal echter blijft schom melen tussen het hoogte punt (4.000) en het laagte- punt (2.200), ziet men geen enkele reden om de tot nog toe gevoerde toneelpolitiek te wijzigen. Om toch niet te worden opgezadeld met het eufe misme dat de Ciaerhaegse Comedie «maar» boerento- neel kan of wil brengen werd besloten een nieuwe weg op te gaan, deze van «Openluchttoneelfeesten». «Baas Gansendonck» Centraal in het hele gebeu- Tijdens de week van het bos 1980 werden door de leefmilieu-diensten van de stad Aalst enkele wandel wegen door natuurgebieden aan het publiek voorge steld. Het betrof hier specifiek wandelwegen door heen de Osbroek, de Gerstjens en Kravaalbos, en telkens werden de natuurgebieden bij middel van een eenvoudig brochuurtje aan de wandelaar voor gesteld. roegere spoorw enkort wellici etspod. (vehe Ook dit jaar wil het stads bestuur enkele nieuwe wandelcircuits uitstippe len en aanleggen. Konkreet wordt hierbij gedacht aan de verlaten spoorwegbeddingen Aalst - Moorsel - Baarde- gem en Aalst - Hofstade - Gijzegem. Ook de fietsers en ruiters zullen bij deze nieuwe plannen niet vergeten worden. Het ligt immers in de be doeling elke inwoner van de stad Aalst, of elkeen die onze stad bezoekt, de mogelijkheid te geven de verschillende mooie plekjes en landschappen die Aalst rijk is te leren kennen. edding naar Gijzegem wordt Afhankelijk van de be- ?huldigd als nieuw wandel- schikbare gelden, zal er na grondige diskussie tot de aanleg en bewegwij zering van wandel-, fiets en ruiterpaden worden overgegaan. Dit projekt zal meteen in- een brochure uitvoerig beschreven worden. Als basis wenst het stadsbe stuur te nemen; de Atlas der buurtwegen, en alle nu nog bestaande en ge bruikte paden en wegen: de huidige toeristische infrastruktuur; de kultu- rele en historische ach tergronden van de streek, het huidig bodemge- bruik; alle natuurlijke fak- toren die tot de vormge ving van het landschap bijgedragen hebben zoals topografie, hydro grafie, de bodemtextuur en de waterhuishouding. VEHE ren staan de opvoeringen op vrijdag 14, zaterdag 15 (half-oogst) en zondag 16 augustus van het gekende drama «Baas Gansen donck» naar het boek van Hendrik Conscience. Dit «drama van de hoogmoed» zoals het door onze voor ouders werd genóemd, schetst de tragiek van een trots man die volledig zich zelf verliest bij het opkijken naar gewoonten en tradi ties van een hem vreemde kuituur waarbij hij zichzelf verloochent en als potsier lijke blaaskaak onderwerp- van spot wordt voor het hele dorp. Het verhaal, door Cons cience in 1851 geschreven, brengt o.m. een beeld van: de trieste omstandighe den waarin de gewone man leefde (in het toneelstuk ge- konkretiseerd door meiden en knechten) het minachten van de Vlaamse volksmens door adel en burgerij (de barons- zoon en zijn vriend) het streven van de mid denklasse om via geld en de Franse kuituur «hoger op» te geraken (Baas Gan sendonck) en het groeiend bewust wordingsproces van de jon geren (Lisken en de brou werszoon) Tussen deze vier groepen evolueert dan Kobe, de schrandere en in feite zeer nuchtere nar die de situatie vlug inziet en analyseert. De boodschap die Cons cience meegeeft is klaarblij kelijk tweeëerlei: een zeer eenvoudige, volkse zedenles: «Als niet komt het iet, kent iet zich zelve niet». een hogere wijsheid: met het verloochenen van de eigen volksaard verliest men zijn innerlijk even wicht. De rolverdeling ziet eruit als volgt: Hendrik Conscience: Roger Van Nuffel Nelis: Arnold Van de Perre Tistjes: Bart Callebaut Mieken: Eila Vermeulen Kobe: Karei De Naeyer Peer Gansendonck: Theo Van Gijseghem Mon: Oktaaf Fieremans Oudere vrouw: Jeanine De Koninck Lisken: Hilde De Schrijver Baronszoon: Roger Van Keer Adolf: Fons De Koninck Karei: Geert Heymans Pastoor: Alfons Van de Perre De originele muziek is van de hand van Pater Poot s.j. en wordt, aangepast door Paul Beek, gebracht door het Meiderts «Jong Talent». Ook de Meldertse dorsvle- gelploeg, ontstaan onder impuls van de VW «De Faluintjesstreek» is van de partij met Edward Van den Broeck, Eugeen en Valery De Croes, Emiel De Ridder en Frans Vrielynck. Alhoe wel met een lichtjes toege ven aan het show-element met een «op-en-af» op een melodie van pater Poot is deze vlegelploeg funktio- neel in het toneelstuk ge ïntegreerd. Bij dit toneelwerk wordt ge bruik gemaakt van het «flash-back procédé» dat in de slotscène volledig tot zijn recht komt. De oorspronkelijke zaalre gie van Willy De Swaef werd voor openluchtopvoe ring aangepast door Karei De Naeyer, Arnold Van de Perre, Theo Van Gijseghem en Fons De Koninck. Voor het dekor zorgt Jos Man- naert en voor belichting en geluid Danny Plets en Fran- qois Van Nieuwenborgh. «Een Speel van drie Minners» Als voorspel komt het wa genspel «Een speel van drie Minners» of «De Cluyte van 't Wyf», doelbewust geko zen en akkuraat voorbereid door Jos Maesschalck, jong en ideeënrijk, die niet alleen de rol van de costere op zich neemt maar bovendien instaat voor de regie. Verdere rollen zijn in han den van mw. dr. Vander- cruysse (Vrouw), Arnold Van de Perre (de jonckere) en Eddy Meert (de pape). Met het koppelen van een blijspel aan een drama werd opnieuw aange knoopt aan éen oude tradi tie waarbij na de traan plaats werd gemaakt voor de lach. Om organisatori sche redenen zal hier ech ter met het wagenspel wor den begonnen. Ook hiervoor werd de mu ziek gekomponeerd door Pater Poot en gespeeld door Jong Talent. Het oude middelnederlandse lied zal aan de toeschouwers wor den uitgedeeld, wat mee zingen kan stimuleren. Faluintjesrally Op zondag 16 augustus gaat een voetrally de op voering vooraf. Uiteraard begiftigd met mooie prijzen. Tocht A, samengesteld door VTB-vertegenwoordi- ger Jos Abeel uit Wieze, vertrekt vanaf 13.30 u aan «Nezzenhof» via Truyen- bos en Faluintjes naar de abdij Affligem. Na een schiftingsproef aldaar ge beurt de terugkeer langs de Moorselse wijk «Waver» over de «Geer» en via de Faluintjes richting Achter straat, waar in het volksca fé «Bij Paas Pië» een gerre- bolling als tweede schifting geldt. Van daaruit bereikt men dan weer de hoeve. Tocht B, heeft plaats in sa menwerking met de BGJG- Baardegem onder voorzit terschap van Willy De Valck. De rally werd hier samengesteld door Her man Crabbe, Urbain De Ridder en Willy De Ridder. Vertrekkend vanaan het Baardegemse café «Bij Maxens» gaat het langs Molenstraat, Kerkhofstraat en Bevenhouten langs de Zwanenest-, Beukenoten- bos- en Achterstraat (proef gerrebolling) over het Loch- teveld en de wijk Kokerij terug naar Nezzenshof. Deelnameprijs bedraagt 60 fr. of 150 fr. voor een gezin (3 formulieren). Leden VTB-VAB of BGJG betalen 50 fr. of 120 fr. De deelnemers moeten ui terlijk te 18.30 u hun ant woordformulier afgeven. Prijsuitreiking te 20 u, na het wagenspel. Fa I u intjesrestauratie Ook tijdens de driedaagse toneelfeesten zijn de Fa- luintjesspecialiteiten te ge nieten: boerenbrood met kop of vlaai en boeren- pensen. Als nieuwigheid komt de Faluintjes-Barbecue als link tussen verleden en heden. Verantwoordelijkheid ervan ligt bij Pierre en Rosa Op- dorp-Moeyersoons. Toegansprijs voor de to neelopvoeringen bedraagt 100 fr. (120 fr. bij de in gang), 50 fr. voor 3e leeftijd en kinderen. Programma en tekst van het wagenlied zijn in de prijs begrepen. LH Dit is de tijd dat het monster in Loch Ness z'n jaarlijkse apekuren krijgt, en Vlaamse streekkranten noodgedwongen op dieet staan. Niettemin is er toch nieuws, zij het wat minder dan vorige en volgende maand. Binnenin lees je over dé Claerhaegse Comedie en de Sint- Jobsfeesten, de vakantiespeelplein werking en de Gijzegemse verkeersknopen... Er is nieuws van Mare Gajle (gaande van de jacht op water wild tot energiebesparende maatregelen), van de Erembodegemse bierfeesten, de Moorselse Berg-kwis, de stedelijke Groendienst van Aalst, en nog (veel) meer. Alvast één ding is voor volgende week: een uitgebreid verslag van het concert van «Le Choeur Polyphonique de Montreal» in de St.- Martinuskerk. «Uitstekend» zei de stadssekre- taris na de namiddagrepetitie; het verslag van de avond zelf kon echter niet meer in deze editie. Jammer, toch veel leesgenot! (Pd)

De Voorpost | 1981 | | pagina 1