IN NïJDROP FINANCIEN VAN AALSTERSE GROENDIENST BEPERKT VRIJE tribune 1 K. Sociaal toerisme in Duinendorp PETRUS VAN" DER FRAENEI\L OVERLEDEN uw woord TAK GAAT IN HET OFFENSIEF WEINIG BELANGSTELLING VOOR NATIONALE FEESTDAG TE MOORSEL 'T ZEVENDE KNOOPSGAT TIME IS MONEY De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. Aalst was goed vertegenwoordigd in Lombardzijde op 22 juli. Minister Galle kwam er officieel een boompje planten in het kader van een groots projekt van sociaal toerisme aan onze kust. Een uitgebreide groenzone met streekeigen beplanting moet het rustige kader worden waarin onder meer Volkstoeris- me een eigen plaats krijgt, met een uitgestrekt kampeerterrein, een moderne aangepaste akkomo- datie voor hygiënische verzorging, nu reeds een drietal klaargestoomde appartementen en een aan gename ontvangstzaal. Alles is uiteraard nog in een pril stadium maar in het raam van een groots projekt, dat tevens een wettelijke bescherming van het dui nenpatrimonium inhoudt, zullen verschillende orga nisaties voor sociaal toerisme er kunnen voor zorgen dat iedereen de kans krijgt aan onze kust gezonde ontspanning te genieten. Minister Mare Galle heeft het zeer juist gezegd ter plekke: het ganse projekt heeft als hoofdbedoeling het alleenrecht van de sterksten, dat zijn zij die omwille van het smeer onze kust verkrachten, af te breken en onze prachtige kust ook voor de gewone man open te houden. Het is een lovenswaardig en noodzakelijk initiatief en we waren tevreden er bij te zijn samen met enkele Aalstenaars, verblijvend in die andere plaats voor sociaal toeris me te Westende die het Home Odile Berghmans noemt, op het moment dat het projekt de officiële ministeriële zegen kreeg. Volkstoerisme-Aalst, Nieuwbeekstraat 35, staat uiteraard volledig achter en in dat projekt met alle mogelijke inlichtingen over verblijfsmogelijkheden, prijzen, praktische informa tie. Met Mare (Galle) in Duinendorp was een aange name en hartversterkende namiddag bezegeld zoals het hoort met een stevige Aalsterse pint, geplakt tegen de Volkstoerisme-toog, bij een gezellig bab beltje, slechts onderbroken door het protocol en de uurrooster van de Minister. In Duinendorp blijft voor de verdere verlofperiode een tentoonstelling van de diensten van het groenplan de idee van het sociaal toerisme kracht bijzetten. Het is de bedoeling van dit artikel dat ook Aalst weet heeft van het bestaan van dit te waarderen projekt. Jos De Geyter Met halfoogst is er voor de achtste keer een oude ambachtenmarkt in Nijdrop (kdc) Ze worden met enige me lancholie bekeken, de pot tenbakkers, mandenvlech- ters en andere resten van vervlogen tijden. Bekeken, maar meer en meer nage volgd. Zélf nuttige en mooie gebruiksvoorwerpen maken, zonder duur te moeten investeren... het is aanlokkelijk, het verklaart het sukses van de vele oude ambachtenmarkten te lan de. Opeens is het niet meer verbazend, dat een jeugd huis als Nijdrop in Opwijk, 't al voor de achtste keer inricht... Met halfoogst is alle be schikbare ruimte in en rond jeugdhuis Nijdrop (Mark straat 67A in Opwijk) voorbehouden voor dat jaarlijks volksfestijn. Reeds 's voormiddags (op 15 oogst), begint het. Een schaapherder met kudde en schepershonden dokkert door het dorpscentrum naar de weiden op Trod- Dokkene na de hoogmis. Vanop het marktplein zet zich een wagenparade in beweging met oude boe renkarren achter zware Brabantse trekpaarden. Ook een demonstratie met de mallejan of huts staat op dat voormiddagprogram ma. Dit is een toestel, dat gebruikt werd om zware boomstammen in zijn ge heel van het bos naar de zagerij te voeren. 's Namiddags komen meer dan vijftig oude stielmen sen naar de jeugdhuistuin. Pottenbakkers, wolspin ners, vlaszwengelaars, mandenvlechters, skulptu- renkervers, Er wordt ge kapt en gesmeed, touw ge draaid en kant geklost, graan gedorst en gewand, Er zal een hoefsmid zijn en een tingieter, een kui per, klompenmaker en ga reelmaker, wever en be zembinder, sigarenmaker, lattenkliever, noem maar op. Tussendoor speelt een beiaardier op een ver carillon, is er een oud straatorgel, voert Nijdrop's toneelgroep een middeleeuws wagenspel op («Het stuk van de koe»; een domme boer wordt kluchtig bij de neus geno men...), er zijn straatzan gers en volksdansgroepen (Heiveld en Kludde)... De Meldertse vlegeldorsers vlegelen op muziek, en de Merchtemse steltenlopers tonen ook hun kunnen. Ter afwisseling wordt populaire jazz gebracht door een ko perensemble. Op het achterplein is er een oude foor (reuzecarrousel, zwiermolen, scheepjes schommels, volks spelen,...). Eten en drinken? Wat dacht je! Vlaaien, witte en zwarte pensen, rijstpap met bruine suiker, ijskreem van een paarde-crème-è-la-gla- ce-kar. Het lokale gerste nat niet te vergeten, 's Avonds is er volksbal met Walter De Buck en zijn lochte Genteneirs. Sluitstuk wordt een groots vuurwerk. Zondag is er eveneens kermis. Toch wel een belevenis! Buiten de grenzen van ons verschijningsgebied, maar stoort dat? (PD) sone Op 29 juli jl. overleed op 89-jarige leeftesti heer Petrus Van Der Fraenen. De heer Vi zi Fraenen was de vroegere sluismeester varna gekende Sas van Wieze te Herdersem. ste maal dat deze kranige ouderling i openbaar verscheen, was bij de inhultL een drietal jaren geleden, van de herbol l vroegere sasbrug aan de Disgenaatdrï Herdersem. Het was bij deze plechtighej bovenvermelde foto genomen werd. Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voo. de tekst te bekorten Pubtikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud staat Hen jkrit jf bi Dp d ermi Naar aanleiding van de 11 juli-viering heeft het Taal- Aktie-Komitee (TAK) in Aalst een aktie gevoerd. Over deze aktie ontvingen we van Tak volgend schrijven: «De affi ches van de 21-julivieringen in het Aalsterse werden door het Taal-Aktie-Komitee over- plakt met de volgende tekst: «Annulé - Afgelast (omdat TAK het wil)». TAK verzet zich hierdoor te gen de stiefmoederlijke hou ding die België nog steeds aanneemt tegenover Vlaan deren. Vlaanderens ekonomie wordt dagelijks geplunderd om de stervende Waalse in dustrie nog wat langer in leven te houden. Het enige wat Vlaanderen hiervoor in ruil ontvangt, zijn de voor tdurende blijken van Waals- Brusselse arrogantie. Het wordt dan ook de hoog ste tijd dat Vlaanderen zich losrukt uit de Belgische dwangbuis. Pas dan zal het Vlaamse volk zijn welvaart en kuituur onbedreigd kun nen bewaren. Wie als Vlaming 21 juli viert, viert de ondergang van ei gen werkgelegenheid en kui tuur, kortom, hij viert het verlies van eigen toekomst». Gedurende enkele weken zullen wij in dit weekblad een aantal facetten belichten van de Aalsterse Groendienst, afhangend van de Schepen voor Leefmilieu Mevr. De Maght. Deze artikelen zijn gebaseerd op een nota, die onlangs aan de pers werd overgemaakt. Eén hoofdstuk ervan heeft specifiek betrekking op het financieel aspekt van de groendienst. De werkingskosten van de Groendienst zijn in de gemeentebegroting terug te vinden onder de artikelen 425 onderhoud van de aanplantingen langs de wegen en 766 parken en plantsoenen. Wat is de reden? Men moet niet ver zoeken. Bij het publiceren van een tekst op 31/7/81 durft men het niet aan te schrijven Vlaamse oud strijder en opgeëisten. Hier te Moorsel wordt na het Te Deum het Belgisch volkslied, dat onlangs is herdoopt, samen met het Vlaamse volkslied, de Vlaamse Leeuw, ge speeld. Waarom niet te Brussel en aan andere gedenktekens van Vlaamse oudstrijders? In de tekst vernoemt men het vorstenhuis. Wordt daar geen onderscheid gemaakt tussen Vlaming en Waal? Op de ene schiet men - de andere rijkt men de hand. De kinderen die school lopen in een Vlaamse school te Komen worden bekogeld met stenen, is dit niet waardig opgeno men te worden in het woord generatie. Men spreekt zonder zich aan personencultus te willen vergrijpen van grondwettelijke mo narchie. De voorzitter der oudstrij ders meldde dat de eer ste gesneuvelde bij de Duitse aanval op de for ten te Luik, Isidoor Ael- brecht was, familielid van een huidig schepen. Waarom Frans Pots en Louis De Witte, Vlaamse oudstrijders, die ook ge streden hebben op de Luikse forten niet vernoe men? Is het omdat hun roep uit het verre Diks- muide Orde Beter ware het masker op zolder te laten, dan ware het mo gelijk meer belangstel ling te zijn bij de nationa le feestdag en zijn feeste lijkheden. Vlaams Blok Pieter Pots. Op de komende Spoga-vak- beurs die van 12 tot 15 septem ber in Keulen plaats heeft, zul len de handelaars kunnen ken nismaken met de gemakkelijk ste weg naar een meer komfor- tabele vrijetijdsbesteding. Van 20 juli tot en met 25 juli had te Brighton de 33e jaarver gadering plaats van de Interna tionale Walvisvaart Commis sie. Op deze vergadering wordt het quotum vastgesteld van de verschillende walvis- soorten die in het komende jaar gevangen of geschoten kunnen worden. Van 11 tot en met 25 maart 1982 wordt te Utrecht een Kunstbeurs gehouden. Vorig jaar was deze beurs een gewel dig sukses. Het bestaande ex positieprogramma van heden daagse en moderne kunst, ou de kunst en antiek, munten en penningen, antiquarische wer ken, etnografica en kunst uit de oudheid, wordt uitgebreid met een inzending van literaire uitgevers. De gelden die betrekking ten vergelijkt van de par- hebben op het onder- ken en plantsoenen en houd van de aanplantin- deze van de aanplantin gen langs de 499 km. ge- gen langs de wegen, kan meentewegen wordt als men het kontinue wer- volgt besteed: ken, het beleid zoals het 1. kruidverdelging voet- van dag tot dag funktio- paden en greppels en neert, schetsen, distelbestrijding. Opvallend is de breuklijn 2. snoeiwerken, rooien die door de uitgaven dode en omgevallen loopt tussen de jaren bomen 1975-1976-1977 en 1978- 3. vernieuwingen en on- 1979, vooral wat de uit- derhoud - aanplantingen gaven voor aankoop van langs en in de wegenis: planten, bodemverbete- plantmateriaal, bodem- ringsmiddelen, steun- verbeteringsmiddel, stokken, treinbils, mate- noodzakelijke grondwer- riaal voor de afsluiting ken, materialen zoals van het stadspark en steunblokken en klein kruidbestrijding betreft, materiaal en meststoffen. De bedragen voorzien in Dit jaar is hiervoor de werkingskosten zijn 728.000 fr. voorzien. niet hoog genoeg om De gelden onder het arti- enerzijds de plantsoenen kei parken en plantsoe- en parken van de stad nen worden als volgt een grondige reinigings- besteed: de administra- beurt te geven en ander- tiekosten van de dienst zijds om verschillende werden in 1981 voorzien nieuwe plantsoenen aan op 30.000 fr. De techni- te leggen om de bufferzo- sche werkingskosten ne op het industrieterrein waartoe behoren: van een goede beplan- kledij, vis en dieren, on- ting te zoorzien. Daarom derhoud machines, klein zullen dit jaar een pakket materiaal, opruimingen planten en bodemverbe- (kontainer), aanplantin- teringsmiddelen in bui gen in parken en plant- tengewone dienst moe soenen zoals plantmate- ten aangekocht worden, riaal, bodemverbete- en dit voor een som van 1 ringsmiddel, uitvoeren miljoen. Anderzijds moet van noodzakelijke grond- volgens de groendienst werken, materialen en het machinepark uitge- meststoffen. breid worden voor een Vervolgens is er het op- bedrag van 2,5 miljoen, fleuren en inrichten van De werken aan gebou- de inkom en stand van de wen en serres vergt ten- stad bij de verschillende slotte een uitgave van 1 tentoonstellingen waar- miljoen. bij telkens een plan opge- Uit de tabellen die bij de maakt wordt en materia- nota -over het financieel len aangekocht worden aspekt van de groen- zoals bils, turf, enz. dienst werden gevoegd, Tenslotte zijn er de kos- kan men opmaken dat de ten voor de kwekerij werkingskosten van zoals zaden, meststoffen, 840.000 fr. in 1975 stegen ziekten en insekten. tot 1.660.000 fr. in 1977 Voor dit alles werd in tot 2.170.000 fr. in 1979. 1981 een bedrag voor- Hiervan werd achtereen zien van 1.495.000 fr. volgens 5,3% voorbehou- Voor de verwarming en den voor de aankoop van verlichting van gebou- planten, bodemverbete- wen behorende tot de ringsmiddelen, treinbils, groendienst werd in 1981 enz. in 1975, 8,48% in 389.000 fr. voorzien. Voor 1977 en 43,61% in 1979. het onderhoud der ge- De uitgaven die ander- bouwen 160.000 fr. De zijds verricht werden werkingskosten voor voor de aankoop van voertuigen bedragen kruidverdelgingsmidde- 615.000 fr. len daalden van 18,2% in Als men de werkingskos- 1975 over 8,43% in 1977 tot 1,84% in 1979. Andere interessante vast stellingen is het feit dat de uitgaven voor vis vb. van 13,02% in 1975 daal den tot 0,46% in 1979. De aankoop van planten daarentegen steeg van 3,05% in 1975 tot 23,85% in 1979. De meststoffen stegen verhoudingsgewijs van 2,32% in 1975 tot 11,27% in 1979. Een ander facet zijn de uitgaven voor kle dij die stegen van 3,06% van het totale voorziene budget tot 9,10% in 1979. Zo kan men de reeks ver der zetten. Hierbij weze tenslotte nog gewezen op een aantal nieuwe uit- gaveposten. Sinds 1977 werden aldus steunstok- ken en treinbils aange kocht. Het klein materiaal dat in 1977 slechts 1,06% van de totaliteit bedroeg steeg ondertussen tot 5,75% in 1979. De verkeersvrije Grote Markt vereiste op haar beurt in 1979 een uitgave van 7,8% van het totale budget van 2,1 miljoen. Het gaat hier ongetwij feld om de aankoop van de bomen, waarvan de groei op zichzelf moeilijk een sukses kan genoemd worden. VEHE (Circus stad Aalst» of hoe spelende kinderenPs* gemeentebeleid opvatten. Deze afgedankte vrotP' staat op de weide achter de Moorselse gemeenW1^' (pd- lp) Tijd is een raar iets. Dat glipt je zomaar uit de handen, net zoals bankbriefjes. En veel te snel om goed te zijn. Daardoor komt het misschien dat de Amerikanen steeds beweren: «Time is money». Maar ja, die Amerikanen willen dan ook overal geld uit slaan. Een tijdje geleden was het Topdag in het Atheneum, daarover hebt u waarschijnlijk wel in 't lang en in 't breed in de Voorpost gelezen. Op zo'n dagen realiseer je je dan hoe snel de tijd in feite wel gaat. Je ziet er mensen terug waarvan je dacht (of hoopte) dat ze al goed en wel onder de groene zoden zoudenliggen, en anderen die plotseling en niemand (niemand?) weet hoe in het bezit gekomen zijn van zo'n kraaiende kleuter die het op de meest ongele gen momenten in z'n broek doet en dan nog verontwaardigd begint te krijsen ook. Dit zijn dagen die uitermate geschikt zijn om herinneringen op te halen, zoals: «Weet je nog die keer toen we de Krol wijsmaakten dat de Stef met zijn lange haren een meisje was en dat we haar in het park met een jongen hadden zien staan vrijen?» «Ach ja, natuurlijk, en de Krol koleirig, zeg!» «Wat zei ie ook weer?» «Even denken...» «Wat, hier in het parkje, voor mijn deur? Habanee, dat gaat zo niet, heel Ik zal u vijf bladzijden geven, juffrouw, wegens gedrag dat niet door de beugel kan, en zie dat het niet meer gebeurt, heel» En dan maar op de billen kletsen van meisjes waar je vroeger één of meerdere oogjes op had en heel onschuldig doen wanneer je vrouw onderzoekend jouw richting uitkijkt... En in de gangen galmt het van de «ouwe rukkers!», «dikken treitzak!» of «zeg dat het niet waar is», en voor je het weet zit je weer in het café waar je vroeger kwam wanneer je ging brossen, potten te pakken zoals in je beste dagen. De wereld lijkt weer wat mooier te worden dan ie totnutoe geweest is, en je voelt je op slag tien jaar jonger. Want natuurlijk zijn de oudgedienden er r steeds weer. Zulke manifestaties of mogelij k den-tot-ontmoeting werken immers zoals lap op een stier in de fleur van zijn leven. O fl jongens onder mekaar, je kent dat soort wel tussen de jongeheren en -dames die nu schoolbanken bevolken waar jij ettelijke 1 ken versleten en evenzovele liefdesbrieve wanhoop geschreven en verscheurd hebt, u leraars van allerlei slag zwakke zenuwen I bezorgd, sta je dan te brullen en te gieren het een aard is, zodat de jongere genei verwonderd omkijkt, met de wijsvinger op hoofd tikt en zich afvraagt wie die ouwe zak een halve gek wel mag wezen. In de gangen van het gebouw had de «Sty* men» - een leraar geschiedenis, uit «onzen I - een heuse foto-tentoonstelling georganise die natuurlijk massa's volk trok. De arme 1 - had er trouwens een maagzweer aan ove houden, naar ie zelf beweerde, maar hij f0 dan ook bergen werk verzet. Op zo'n foto-tentoonstelling wordt het je 1 maar es duidelijk hoe snel de tijd wel g< Leraars die jou indertijd nog vijf bladzij* hebben «gegeven» blijken daar plots koil wiekt, in rare pakjes gestoken en met dwaze glimlach op de mond, te prijken tus andere exemplaren van het schooljaar '51-'5 zoiets. En die ouwe tang met haar schelle ste de schrik van elke leerling die iets mispeutf had, bleek in haar tijd toch ook niet mis f weest te zijn. En ach, die leraar Engels met ftj baard tot op de grond (het prototype van SF Vlaamse intellectueel, weetjewei: lange bacvel en haren, floeren broek, bril en pijp met kagrc mellekestoebak) staat daar ook al o liefern grijzen met zijn baardeloos melkmuiltje! >p< 's Avonds ga je dan meestal met een kater nïs. bed, maar zo blijf je nog een beetje in de goeer sfeer van «de tijd van toen» en dat is dus Üe ergste nog niet... nd BerreL-

De Voorpost | 1981 | | pagina 2