oenbeleid is gefundeerd op degelijke basisprincipes rVLSTERSE GROENDIENST e\U MEER «TIJDELIJKE» tN VASTE PERSONEELSLEDEN f I Ia j|- M J r..- I r, 1 bezit eigen bloemenkwekerij en bomenbank f 4 ALF0NS DE C0CKF0NDS rusie van Groot-Aalst werd de Aalsterse groendienst afgehaakt van de technische diensten van Openbare Werken. Wegens een enorm gebrek soneei kon toen enkel Klein-Aalst bestreken worden. Jogenblik waren er amper 11 vaste personeelsleden en 2 tewerkgestelde ■en, de ploegbaas en de werkmeester inbegrepen, in dienst. benpark bestond ogenblik uit 2 ca- 1 Hakotrac - R4, 1 motocul- es kar, 2 gras met een snij- Jvan 1,80 meter Neine grasmachi- ken en plantsoe- jbd te kunnen on- Ben is echter on- man per hektare i Klein-Aalst wa- ha openbaar onderhouden, jnan konden ech- |ts de zeer nood- onderhouds- uitgevoerd een nota die de nst opstelde en lers overhandigd jas de reden van igelooflijke wan- ling enerzijds te ij het leidingge- rsoneel dat zon- litie en interesse in anderzijds bij ïcht van het toen- leeftiestuur om daad- ïr vi zijn visie, zijn er varna konkreet in de kontinue werking van de dienst te doen door drukken. De toestand van de plant soenen in Klein-Aalst was - steeds volgens de nota - er dan ook een van totale verwaarlozing: geen bemesting van de grasvelden, evenwel geen bemestingen en bo- demverbeterende midde len tussen de beplantin gen, praktisch geen aan plantingen van nieuwe heesters, een kwekerij die slechts voor de helft gebruikt werd, bij nieuwe aanleg in plaats van teel aarde, op ruilgrond vol stenen laten aanvoeren en tenslotte de toestand van het serrekomplex waar het houten gebinte van de kweekserre rot was door gebrek aan on derhoud; de grote serre die alleen voor het kwe ken van snijrozen en an jers kon gebruikt worden. In de loop van het jaar 1978 is het aantal werk lieden dankzij aanwer ving van tewerkgestelde werklozen en het starten van een projekt in het kader van het plan Spi- taels (30 man) opgelopen tot 52. Op dat ogenblik, zijnde begin juni 1978 was de groendienst in staat het onderhoud te verzekeren in Groot-Aalst. Half juni 1978 werd ook de klepel maaier geleverd. Vanaf dat ogenblik wor den dus 60,5 ha parken en plantsoenen en het groen langs de 499 km gemeentewegen onder houden. In 1979 is dankzij de ver lenging van een projekt (30 personen) in het ka der van het plan Spitaels en de goedkeuring van een nieuw projekt (17 personen) het werkliedenaantal geste gen tot 72. Ook het machinepark werd in 1978-1979 uitge breid met een klepel maaier, een grote gras machine met een snij- breedte van 1,80 m, 3 kleine grasmachines 60 cm snijbreedte, een klei ne klepelmaaier, 1 moto- culteur (12 PK) met frees, 1 spuitmachine, 1 kleine aanhangwagen bij de Ha- ko-trac. Door het aankopen van een aanhangwagen van 5 ton bij de landbouwtrak- tor kan de groendienst zelf voor vervoer van grond, afvalmateriaal, bomen en planten instaan. In 1980 werd het eerste plan Spitaels voor de der de en laatste maal ver lengd, het tweede plan werd voor de tweede maal verlengd doch ver minderd tot 8 personen. Eind 1980 werden voor de groendienst 4 tuiniers chauffeurs aangeworven, zodat de groendienst in 1981 over volgend perso neel beschikt: 15 vaste personeelsleden waaronder 1 werkmees ter, 1 ploegbaas, 4 tuiniers-chauffeurs en 9 bijzonder geschoolde tuiniers. Hierbij zijn er nog 5 niet gekwalificeer de werklieden. Het aantal tewerkgestelde werklo zen bedraagt 9, en het aantal personeelsleden in het «Plan Spitaels» 38, zijnde 67 werklieden in totaal. Nog steeds volgens de nota van de groendienst blijkt uit dit alles (jaren lange onderbezetting van het werkliedenpersoneel, kleine en niet aangepast machinepark, ambitie en beleidsloos funktioneren van de groendienst in Klein-Aalst, zeer gebrek kig onderhoud in de deel gemeenten in het jaar 1977 plus de verwaarlo zing van de plantsoenen in de deelgemeenten voor 1976) dat de nieuwe start van de groendienst in 1978 bijzonder moeilijk was. Op dit ogenblik beschikt deze dienst slechts over 25 vaste personeelsle den. Men is dan ook van mening dat op halflange termijn er moet voor ge zorgd worden dit aantal op te voeren. De fluktua- ties in het tijdelijk perso neel, vooral de omwisse ling van de werklieden in het Bijzonder Tijdelijk Ka der, betekent immers tel kens zware moeilijk heden. Volgens de Groendienst heeft men immers geop teerd om de hele stad aan te pakken. Zo werden alle greppels en voetpa den langs de wegen van overgroeiend gras en kruid ontdaan. Met de klepelmaaier zijn de ge- lijkgrondse bermen, talus en grachten tweemaal gemaaid. Stelselmatig worden alle plantsoenen aangelegd en vernieuwd. Sinds 1978 is men in alle bestaande parken en plantsoenen met ver- nieuwingsen aanpas- singswerken bezig. Deze gebeuren trapsgewijze. Men hoopt rond eind 1982 dit werk te kunnen afsluiten. Daarnaast werden ver schillende plantsoenen nieuw aangelegd, wat ook trapsgewijze gebeurt. Alle werken, voorname lijk grondwerken die de eigen technische dien sten niet aankunnen wor den door een aannemer uitgevoerd. Alle verdere werken gebeuren door de eigen stadsdiensten. Daar de eigen groen dienst zowel voor onder houd als voor nieuwe aanleg instaat, en gezien het beperkt budget waar mee dient gewerkt te worden, is de afwerking van deze verschillende projekten over meerdere jaren gespreid. VEHE j, 'V Waar mogelijk werden door de stedelijke groen dienst nieuwe bomen aangeplant. Typisch voor beeld hiervan in het stadscentrum is dit braaklig gend terrein achter de Keizershallen. (vehe) ■en regelmaat van een klok wordt de Aalsterse Groendienst in de gemeenteraad Hen door de oppositie. Hierbij zijn het vooral de raadsleden Uyttersprot en Bogaert kritiek t.o.v. het beleid van schepen voor leefmilieu mevr. De Moght niet onder )f bonken steken. op de gemeenteraad van eind juni opnieuw geklaagd werd over het onderhoud van ermen in Groot-Aalst en inzonderheid in de deelgemeenten, vonden de verontwoor- van de Groendienst het ditmaal blijkbaar ai te gortig en werd in een rekordtempo opgemaakt van 33 bladzijden die de dag nadien reeds aan de pers werd Boakt door de bevoegde schepen. ^deze nota, die aan de basis ligt van een ganse reeks artikelen met betrekking tot de •nst van de stad Aalst. Enkele daarvan verschenen reeds in een vorig nummer van dit ,pl wensen wij de J van de Groen- zijn globaliteit te Deze werking is ierste plaats ge- •bp het programma eidsverklaring van meerderheid d.d. «De meerder- speciaal over at het bestaande P beschermd en on- worden. Boven- t de openstelling «bieden als Fa- avaalbos, Gerst- Osbroek voor het óverwogen. Via de Viplantingsdienst de gemeentelijke lende gronden van jrden voorzien of orden en zullen de bieden terug in de Steunakties en mtingen zullen bijdragen.» Teneinde deze beleids verklaring uit te voeren was het noodzakelijk een groen dienst uit te bouwen. Allereerst moest een in ventaris van het Aalsterse groen worden opgemaakt niet alleen van het groen dat zich op stadseigendom bevindt, maar ook het tota le Aalsterse landschap diende geïnventariseerd en geanalyseerd (bodem-wa terhuishouding, relief-vege- tatie-potentieel waardevol le biotopen) om via samen spraak met andere discipli nes (stadsrenovatie, socio- ekonomische gegevens, huisvesting, verkeer- water zuivering) en de behoeften en wensen van de bevol king tot een landschaps plan te komen. Dit maakt op zijn beurt deel uit van het struktuurplan zodat er daadwerkelijk aan land- bacvele inwoners zorgen ervoor dat Aalst stilaan kagroener en kleurrijker uitzicht krijgt De aktie iefene Straten» die mede door de Groendienst >pageerd wordt, kende aldus een opmerkelijk r n®s. Dit kan mede verklaard worden dat men dit goeen wedstrijd koppelde aan de aktie. Binnenkort as ae uitslag hiervan aan het publiek worden nd gemaakt. schapsverzorging en land schapsontwikkeling kan ge daan worden. Parken, plantsoenen en wegen zijn een onderdeel van het Aalsterse land schap: het ontwerpen, de aanleg, de vernieuwing, het onderhoud van dit stedelijk groenpatrimonium dient te gebeuren in funktie van dit landschapsplan. 68 hektoren Het groenareaal dat ei gendom is van de stad Aalst bestaat uit ongeveer 38 ha parken, plantsoenen en natuurgebieden in klein- Aalst en ongeveer 30 ha verdeeld over de verschil lende deelgemeenten. Elk plantsoen, elk park, elke kinderspeelplaats wordt funktioneel bekeken; op welke wijze moet de aanleg ervan gebeuren op dat er door de inwoners van onze stad optimaal gebruik van gemaakt kan worden. Dit kan zowel inhouden dat men opteert voor het rustig zitten mijmeren, of voor sport en spel voor iedereen. De omgeving van elk plein tje moet aldus tot rust en ontspanning uitnodigen. De aanleg en het onder houd van de parken en plantsoenen moet toe komstgericht gebeuren. Bo men, heesters zijn levende materialen die elk seizoen, elk jaar een ander ver nieuwd uitzicht hebben. Zij hebben trouwens een uitge sproken dynamisch ka rakter. Door aangepaste onder- houds- en vernieuwings- werken zorgt de groen dienst ervoor dat ook de volgende generatie over een aangename groenak- komodatie zal beschikken. Ook zo moet de aanleg van parken en plantsoenen flexibel zijn zodat deze ge makkelijk aan de specifieke noden en behoeften van el ke generatie kunnen aan gepast worden. Voor de groendienst is het duidelijk dat om dit kon- cept te verwezenlijken een goede koördinatie tussen de verschillende technische en administratieve stads diensten moet aanwezig zijn en vooral tussen deze diensten die mekaar hier raken en overlappen. Hier toe behoren: openbare wer ken, ruimtelijke ordening, begraafplaatsen, sport en vrije tijd. Uitgaande van deze visie wordt van elk park en plantsoen plannen uitge werkt die al naargelang van de beschikbare financiële middelen, materialen, ma chines en personeel uitge voerd worden. De stad Aalst beschikt over 120 km. buurtwegen van groot verkeer, 181 km. kleine buurtwegen en 198 km. andere wegen. Er wordt voor gezorgd dat alle greppels en voetpa den langs deze wegen kruidvrij zijn. De gelijk- grondse bermen en taluds worden met de klepelmaai er tweemaal gemaaid, een eerste maal in de periode mei-juli en een tweede maal in de herfst (september-no- vember), De vele veld- en wandelwegen worden ook begaanbaar gehouden. In de herfstperiode wordt dan met behulp van een zuigmachine de afgevallen bladeren langs de wegen opgekuist. Langs verschillende we gen werden reeds bomen aangeplant. Deze moeten goed verzorgd worden, dit geldt alleszins voor het bo- menbestand in de binnen stad. Overal waar het mo gelijk en wenselijk is zullen bomen aangeplant worden. Bij nieuwe aanplantingen zullen vanzelfsprekend de sterkst weerstandbiedende soorten uitgekozen worden. Kwekerij De stad Aalst beschikt over een eigen kwekerij waar een heel gamma een jarige en tweejarige bloe men gekweekt worden. De kwekerij beslaat 150 m: verwarmd glas, 60 m' koud glas en 6,8 aren openlucht. In 1978 was dit slechts 2 aren waarvan een boom gaard. Het andere deel werd als moestuin gebruikt. Waarom een eigen kwe kerij van bloemen? Ten eerste om de gevels van de verschillende stads- gebouwen tijdens de zo mermaanden te be- bloemen. Ten tweede om in de par ken en grotere plantsoenen mooie kleurenvlekken tus sen de bomen en de hees ters te strooien. Bij elke aanleg worden de ruimten gevormd met bomen en heesters. Dit kader zal, af hankelijk van de funktie van deze ruimte (zitplaats, kinderspeelplaats, ravotter- rein) met aangepaste strui ken en bodembedekkers opgevuld worden. Bij zitplaatsen langs de wandelwegen kunnen mooie kleurvakken met één- en tweejarigen aange bracht worden. Ten derde worden ver schillende bloemperken in de binnenstad en in de om geving van verschillende monumenten met één- en tweejarigen beplant. Overal waar 's zomers één- en tweejarigen worden aangeplant, worden in de herfst bloembollen (tulpen en hyacinten) in de grond gestopt. Ten vierde wordt ervoor gezorgd dat de burelen van de stadsadministratie van af de lente tot de late herfst met snijbloemen opgefleurd worden zoals tulpen, gla diolen, dahlia's enz. Wanneer de inrichtende stadsdiensten erom verzoe ken, zorgt de groendienst voor het begroenen en op fleuren van tentoonstellin gen en info-beurzen. Bomenbank Het ligt ook in de bedoe ling de kwekerij uit te brei den met een bomen- en heesterbank. Deze wil de groendienst oprichten te Meldert op de oude stort plaats. Het is de bedoeling jonge bomen, met een dia meter van 8-10 om aan te kopen en verder op te kwe ken tot ze een omtrek heb ben van 18-20 cm. Deze zullen vooral ge bruikt worden om afgestor ven bomen in de lanen van de stad te vervangen. De boomsoorten zullen dan ook aangepast worden aan het boombestand van de stad. Vooral om deze reden is het interessant een eigen bomenbank te bezitten, daar het moeilijk is de aan- aepaste boomsoorten in re delijke mate te vinden op het ogenblik dat er enkele bomen afgestorven zijn. Ook zullen jonge hees ters aangekocht worden, die na enkele jaren op de kwekerij op verschillende plantsoenen zullen aange plant worden. Ook zullen vooral hees ters tot solitairen opge kweekt worden*, daar deze in de handel moeilijk te vin den zijn. Wanneer in een plant soen of park dan een ka rakteristieke boom of struik wegvalt, is het interessant deze te kunnen vervangen door een exemplaar van enige omvang. Op dit ogenblik beschikt de Groendienst over een voorraad heesters en bo dembedekkers in container van ongeveer 23.000 stuks (in de pastorie te Gijze- gem), ongeveer 32.000 heesters in volle grond (in de tuin van het oud gemeentehuis te Hofstade) en van ongeveer 5.000 stuks bosplantsoen (op een terrein aan het industriege bied te Gijzegem). Onderhoud beken Ook het onderhoud van de beken van derde katego- rie of deze zonder kategorie vergt bijzondere aandacht, vooral wanneer deze gele gen zijn in landschappelijk waardevolle gebieden, na tuurgebieden en geklas seerde landschappen. Ver schillende beekvalleien hebben een bijzondere eko- logische waarde. Deze beekvalleien omvatten ge deelten hoofdzakelijk in de bovenloop van de beken en aan de bronniveau's die zo waardevol en kwets baar zijn dat een machinaal kuisen ervan meer schade dan goed zou veroorzaken. Door de dienst leefmilieu zijn de meest fragiele tracés opgespoord. Deze tracés zullen manueel gekuisd worden. Eigen dienst Om dit programma te verwezenlijken is een goed gestruktureerde en georga niseerde groendienst nood zakelijk. Deze dienst moet zo uit gebouwd zijn dat hij binnen het bestuur, de administra tie en de technische dien sten van de stad gekend en gewaardeerd wordt. Hij moet autonoom kunnen funktioneren, en daarom moet deze dienst volgens de nota van de groen- stadsjongens met bekwa me en geëngageerde mede werkers bezet worden. Hiertoe behoren zowel werklieden, ploegbazen, werkmeesters, tuinbouw- technicus en landschap- sarchitekt. Het kontakt tussen de groendienst en de andere aspekten van het leefmilieu zoals de reinigingsdienst, deze voor hinderlijke inrich tingen wordt in stand ge houden door de funktie van een ekoloog. Voor het onderhoud van het groen wordt aangeno men dat men ongeveer 0,75-1 man per ha nodig heeft. Dit betekent voor Aalst een werkliedenaantal van ongeveer 45-50 man. Ook voldoende vervoer, machines en materiaal zijn noodzakelijk, terwijl de werklieden zelf degelijk moeten gehuisvest zijn. Voor dit alles moeten na tuurlijk ook voldoende fi nanciële middelen op de begroting voorzien worden. VeHe Een ander facet waar de Groendienst zich voor inzet is het optieuren en versieren van allerlei manifestaties en tentoonstellingen. Hierboven een typisch voorbeeld ervan, (vehe) Het Fonds genaamd naar de naam van de Herder- semse volkskundige Al- fons De Cock, onder de auspiciën van de Kon. Bond van Oostvlaamse folkloristen, komt met een prijsvraag. Een onuitgegeven studie, leesbaar geschreven of getypt, minstens van 64 pagina's met elk 42 re gels van 62 lettertekens, over een volkskundig on derwerp. Bv. in verband met waarzeggerij of kunstwerken met volks kundige waarde. De studie dient in twee exemplaren voor 31 de cember 1982 te worden gestuurd aan Maurits Broeckhove, Oscar De Gruyterstraat 42 te 9000 Gent met vermelding «prijsvraag Alfons De Cock 1982». De prijs zelf bedraagt 10.000 fr. Moest geen enkel wérk voldoen dan kan de jury een aanmoedigingspre mie toekennen. De exemplaren zelf worden eigendom van de Bond met het recht het werk uit te geven. De auteur houdt rekening met de desiderata van de jury. Hij staat het uitge- versrecht voor 5 jaar na de bekendmaking van de bekroning af aan de Kon. Bond van Oostvlaamse volkskundigen. LH In 1980 werd 13 procent van de elektriciteit van de Europese Gemeenschap door kerncen trales geproduceerd. Het vorig jaar bedroeg deze produktie 17 meer dan in 1979 en bijna 30 meer dan in 1978. De stijging is vooral te wijten aan de bouw van vijf nieuwe kern centrales in Frankrijk die in totaal zeven reaktors tellen. De landen van de OESCO tel len momenteel 193 centrales. Van maandag 7 tot en met zondag 13 september wordt in de jaarbeurs te Utrecht een internationale meubelbeurs gehouden. Op deze beurs zul len Nederlandse moderne meubelen in een speciale show op de verdieping van de Marij- kehal de aandacht vragen van het publiek. Van maandag tot en met vrijdag 11 september is de beurs alleen toegankelijk voor de vakhandel. De ope ningsuren zijn van 10 tot 18 uur.

De Voorpost | 1981 | | pagina 3