ijzegemse verkeersproblemen krijgen aandacht Ook jongste burgers worden aanhoord Verkeersovertredingen stapelen zich ongestraft op in Gijzegemse Kruisstraat Werkgroep Verkeer Gijzegem evalueert werking tUETE MOET BETER HCHT GEVEN 'owfc DE VOORPOST »t Oudercomité van de Stedelijke Lagere School te Gijzegem meewerkte met de •hten van de school bij het samenstellen von een diareeks, bestemd voor de sopvoeding van de kinderen, kwam iedereen die bij dit projekt betrokken was tot de ling dat ook in een deelgemeente zoals Gijzegem meerdere probleemsituaties op iebied bestaan. Vele dingen waaraan vroeger achteloos werd voorbij gegaan, .u grondig onder de loep genomen. Het werd al vlug duidelijk dat de materie zo /ijk is dat het verantwoord was om een aktie zoals een verkeersweekeinde te />ren. Dit had plaats op zaterdag 20 en zondag 21 juni 1981 en er werd toen op deze n ruim aandacht besteed aan deze manifestatie. De bedoeling van deze aktie was, jengevat, de aandacht van de kinderen, ouders, automobilisten, inwoners en J, *e richten op de verkeersproblematiek om hen allen te overtuigen van de Sk van hun persoonlijke inzet. Tevens lag het in de bedoeling de overheid de fieid te bieden voorlichting te verstrekken aangaande haar intenties en de 'leien die zij voorstelt in verband met de veiligheid van het verkeer. Het stadsbestuur ^le een door het oudercomité zeer gewaardeerde medewerking en adviseerde slechts op één punt. i van de middelen .«weggebruikers ge- fe maken voor de Iproblematiek, wen- 1 organisatoren op jende plaatsen in de Ite borden te plaat- aanduiding van de (ongevallen die er |en en waarbij kin- trokken waren. De ri zouden een week I verkeersweekeinde st, en daarna weer omen worden. Te ide werd aan de bur- «ter, als hoofd van He, om mededeling jd over dat soort Hen gedurende de j vijf jaar. In ant- 3p deze vraag werd voorzitter van het mité medegedeeld Gijzegem prak- •en ongevallen ge- waarbij kinderen yen waren. De politie is niet in het bezit van sta tistieken over de laatste vijf jaar, gezien de fusie, en daarenboven ontbreken al le gegevens over ongeval len die genoteerd werden door de Rijkswacht. De po litie zag ook liever geen borden langs de weg omdat er al zoveel panelen en bor den staan die de aandacht van de weggebruiker vra gen en misschien wel af leiden. Debat De eerste dag van het ver keersweekeinde werd afge sloten met een voorlich- tings- en gespreksavond over verkeer en verkeersvei ligheid. Naast de regels en motiveringen die de stad gebruikt bij het ontwerpen van een weg, een fietspad, een oversteekplaats, een bushalte, enz. werd er ook aandacht besteed aan de aspecten van de wetgeving en van het politiereglement die door de stad gebruikt en benadrukt worden om het verkeer veiliger te maken voor de kinderen. De mees te belangstelling ging ech ter uit naar de bespreking van diverse concrete situa ties. Als er onmiddellijk na dit debat geen afzonderlijke bijdrage hierover ver scheen, dan is zulks niet omdat het onvoldoende be langrijk werd geacht, wel integendeel. De voorkeur werd er echter aan gegeven om bij de, tijdens het debat opgeworpen concrete si tuaties, slechts dan stil te staan, wanneer de ant woorden van het stadsbe stuur voorhanden zouden zijn. Concrete situaties Vragen werden gesteld in verband met: het maaien van de wegbermen einde Pontstraat, richting Schoonaarde, aanleg van een verkeersdrempel in de Meerstraat; verkeerlichten kruispunt Steenweg op Aalst - Damkouterbaan; belemmering zwaar verkeer in de bocht Steenweg op Aalst richting Herdersem- Wieze; snelheid van het verkeer in de «gevaarlijke bocht»; en over de Den- derweg. Begin deze maand ver strekte de burgemeester volgende antwoorden. Er werd opdracht gegeven de wegbermen te maaien. In dien dat niet eerstdaags ge beurde moest een teken ge geven worden, maar naar hetgeen werd vernomen zou de situatie aldaar vol doening schenken. Over de verkeersdrempel werd het volgende opgemerkt en wij citeren: «Gezien de slechte staat van de Meerstraat hebben wij een verkeers bord A 13 (uitholling over dwars of ezelrug) laten plaatsen. Vermits het ver keer op deze smalle rijbaan in beide richtingen ge schiedt, kan er niet aan grote snelheid gereden wor den. De intensiteit van het verkeer kan er niet de ver gelijking doorstaan met het verkeer in de binnenstad. In die omstandigheden is de aanleg van een verkeers drempel niet prioritair». (In derdaad, er kan wellicht de voorkeur aan gegeven wor den de Meerstraat eerst de gelijk te herstellen, waarna de kwestie van de verkeers drempel eventueel opnieuw ter sprake kan gebracht worden.) Over de belemmering van het zwaar verkeer: «de bocht kan genomen wor den zonder de rijstrookmar kering te overschrijden, op voorwaarde dat men de snelheid van zijn voertuig aanpast. De verkeersvoor- ziening is een zeer goed vertragingselement en bij observatie hebben we vast gesteld dat zelfs gelede voertuigen (tractors met aanhangwagens) deze be weging perfect uitvoerden. Het waren vooral perso nenwagens die een overtre ding begingen wegens ge brek aan aanpassing van hun snelheid». Wat betreft de snelheid van het verkeer in de gevaarlijke bocht: «Door de weg politie van de rijkswacht zal wor den overgegaan tot contro le op de snelheid van het verkeer in de bocht te Gijze gem. Deze dienst zal na een maand de nodige gege vens verstrekken aan het Bestuur der Wegen om met kennis van zaken dit pro bleem verder te behande len. Ook aan de stedelijke politie wordt opdracht ge geven snelheidscontroles te verrichten. Het Bestuur der Wegen maakt ten slotte de opmerking dat de voetgan gers genoeg burgerzin aan de dag moeten leggen om deze drukke rijksweg te dwarsen op de voorziene oversteekplaatsen. Als aanvullende informatie brengt het stadsbestuur ter kennis dat er sedert sep tember 1980 regelmatig controles op snelheid wor den uitgevoerd op de Aal- sterse Steenweg te Gijze gem. Deze controles gaan nog steeds door en worden zelfs afgewisseld met de Rijkswacht. Honderden processen-verbaal inzake overdreven snelheid wer den vastgesteld, maar men* slaagt er niet in de snelheid in het algemeen te drukken. Waarschijnlijk is de reden te wijten aan het feit dat men te maken heeft met door gaand verkeer, want nog weinig ingezetenen laten zich hier verbaliseren, aldus het stadsbestuur. Aangaande de Denderweg: «Niettegenstaande de poli tie het niet volledig met mij eens is heb ik de Verkeers- commissie gepleit om in de Denderweg opnieuw de ou de verkeersregeling in te voeren. Ik heb mij daarbij gesteund op het feit dat zij vijftig jaar voldoening ge schonken heeft. Inmiddels werd aan de bevoegde dienst opdrachtgegeven om aan de gemeenteraad voor te stellen opnieuw tweerichtingsverkeer in te voeren in de Denderstraat.» A.D.B. In de deelgemeente Gijzegem is men momenteel druk bezig met het uitwerken van een verkeersdos- sier dat een aantal problematische verkeerssituaties onder de aandacht van de bevolking en het stadsbe stuur moet brengen. Het initiatief daartoe ging uit van het oudercomité van de plaatselijke Stedelijke Lagere School en elders in dit blad kan daarover meer worden vernomen. Een bedenkelijke toe stand waaromtrent in het zoeven genoemd dossier geen aanwijzing werd aangetroffen, is deze die reeds sedert lange tijd bestaat in de Kruisstraat te Gijzegem. De bedoe ling van de verkeersrege ling die op de betrokken plaats theoretisch van toepassing is, is de vol gende. Komende vanuit de Stationsstraat mogen de voertuigen de Kruis straat inrijden, richting Kasteeldreef en Molen hoek, waar ze dan uitko men op de Steenweg naar Dendermonde. Om gekeerd is het echter ver boden te rijden van de Molenhoek richting Dreef, naar de Station straat. Dat verbod wordt tot viermaal toe duidelijk en uitdrukkelijk herhaald door het verkeersbord dat de doorgang ontzegt aan bestuurders van mo torvoertuigen met meer dan twee wielen, van mo torfietsen met zijspan en van motorfietsen. De eer ste maal aan het begin van de verboden richting, nogmaals na de Molen hoek, een derde keer na de kruising met de Kas teeldreef en een vierde keer ten slotte voor de laatste twintig meter die uitkomen in de Stations straat. Praktijk De dagelijkse werkelijk heid ziet er evenwel hele maal anders uit dan de theorie die de verkeers borden verkondigen. Van verschillende bewoners van de Kruisstraat kon de bevestiging worden ge kregen van wat onze tip gever reeds had gezegd: er zijn zeer veel automo bilisten en motorrijders die zich aan het verbod weinig gelegen laten lig gen. Het verkeersteken wordt aan de laars - of aan de banden - gelapt en zonder veel omhaal rijdt men viermaal na el kaar een verbodsteken voorbij en begaat men dus evenveel overtredin gen. Is een dergelijk ge drag te wijten aan een bepaalde ingesteldheid die ervan uitgaat dat re gels er zijn om overtre den te worden of is het de bedoeling om met het afsnijden van een stukje omweg een paar drup peltjes benzine aan bijna 31 frank per liter uit te sparen? Verbolgen Hoe dan ook, het risico dat men loopt om een bekeuring te krijgen, is te verwaarlozen klein, want er is niet zelden, om niet te zeggen nooit, kontrole door de politie aldus de omwonenden. Deze laat- sten moeten zich dan ook dagelijks een onbepaald aantal keren ergeren aan dp talloze overtreders. Deze situatie geeft aanlei ding tot verbolgenheid in de Kruisstraat, de straat der verkeersovertredin gen zoals ze genoemd wordt. Ongevallen ge beurden er reeds meer maals en de situatie wordt er bestempeld als levensgevaarlijk. In de Kruisstraat wordt de vraag gesteld waarom er nooit kontrole wordt uit geoefend door de politie. In elk geval vindt men het de hoogste tijd dat de verkeerszondaars «ge klist» worden. A.D.B. eó.OO uur is het moeilijk om bij de oversteekplaats aan de verkeerslichten te lovendien is de oversteekplaats aan de Damkouterbaan weggenomen i inzicht te hebben gegeven in de wijze en de reden waarom in Gijzegem een ver- =*ssier werd aangevat, en nadat een eerste ie werd gemaakt door de initiatiefnemers dercomité van de Stedelijke Lagere School) nog alleen de toekomst. Wat staat er te als na afloop van de vakantie, de werking t apv op volle toeren gaat draaien? iS8 ist is er de t*'a" Punt a's gevaarlijk zodat t zalf verder zal wor_ het objektief een «knel- i 9 i)9®vu'd en aange- punt» kon worden ge- >r, 's een wer)c van noemd. Eens datinzicht pem dat nooit vol- zal verworven zijn kanhet dersf za' ziin' maar wegonderricht in de ;m iet documentatie- praktijk gegeven worden ruyss1 ongetwijfeld en kan aan de hand van at Ar za' k'J vinden, het verzamelde materiaal 0lleS) voor elke individuele I ouders van alle leerling een reisweg uit- per, en d'e 'n de he- getekend worden. Ook ied'elj school les vol- dit vraagt aanvankelijk jrd een enqutefor- zeer veel werk dat nadien ■bezorgd waarop nog maar een kwestie die hun kinderen van op-dag-houden is. om naar Eens het systeem een komen diende tijdje in werking is hoopt ghe, augi even. Weliswaar men dat de ouders leer- enl er wat minder 'ingen zelf de nieuwko- geren binnengele- mers zullen laten delen in an was gehoopt, de kennis van de regle- »r zijn voldoende menten en gevaarlijke -.—'den om het werk punten die ze reeds ver- „•n te vatten. Dit worven hebben en dat ze bestaan de zelf als leermeester zul- 80 leer- len optreden op weg naar weg op school, stippelen .en overzichtelijk Ambitieus 0CK,jan de meest ge- Een dergelijk plan is wel routes te beko- ambitieus maar toch valt ruell^r zjjn natuurlijk het binnen de mogelijk- au9 80 verschillende heden van elk ouderco- land*;want evena|s het mité aldus voorzitter D' flebied van een ri- Haeseleer. Immers, het zopen de wegen vraagt «slechts» inzet, meer samen om verstandhouding en min- t10': jteindelijk op de der financiële middelen. uterbaan allemaal Op basis van de reeds lens:imelen. genoemde dia's, enqute t formulier werd en reiswegplan, zal wor- gevraagd de den nagegaan welke sug- aan te geven die gesties aan het stadsbe- ijk werden stuur kunnen worden ge- J De vergelijking daan ter verbetering van ,nde" antwoorden leer- de bestaande situaties, aug. jdie elkaar beves- Bijvoorbeeld het wijzigen lnter Meerdere ouders van verkeersborden, het 1 pelden het zelfde verleggen van een zebra pad, enz. De meeste aan dacht zal aldus op dit ogenblik uitgaan naar de details die toch niet van belang ontbloot zijn. Bij de te formuleren voor stellen zullen persoonlij ke motieven geen rol spelen. Elk voorstel zal worden gedaan op basis van overleg en na sa menspraak met de on middellijk bij een bepaal de situatie betrokken om wonenden. Zo zal wor den vermeden dat kritiek zou worden geleverd op een of ander voorstel waar alleen een der ou ders een persoonlijk be lang zou bij hebben. Ook wil men de sugges ties derwijze indienen bij het stadsbestuur, ver- keerscommissies en poli tie, dat deze diensten niet de indruk hebben dat men ze vanuit Gijzegem nu eens zal geen leren hoe het werk moet wor den aangepakt. Dat is niet in het minst de be doeling van de organisa toren. Wij beperken ons tot het «voorbereidende voetwerk» zoals de heer D' Haeseleer het uit drukte. Uiteraard zal dat alles niet op een paar maan den tijd klaar zijn. Het verkeersweekeinde bete kende wel een hoogte punt, maar zeker geen eindpunt. Er was van in het begin gezegd gewor den dat de aanpak van de verkeersproblematiek een continue werking zou vereisen en dat er plan nen op middellange en op langere termijn op stapel zouden worden gezet. Dat zijn dus beslist geen ijdele woorden geweest. Wij houden de evolutie in het oog en komen er ten gepaste tijde op terug. Perioden zoals de vakan tiemaanden waarin de werking van comités, werkgroepen, enz. op een lager pitje wordt ge draaid, zijn bij uitstek ge schikt om de voorbije ak- tiviteiten te wegen en er een tussentijdse balans van op te maken. Dit werd gedaan door de verkeerswerkgroep van het oudercomité van de Stedelijke Lagere School van Gijzegem. Op een vergadering werd de informatie uit de eer ste hand verstrekt door de heren D'Haeseleer, voorzitter; Van Den Ab- beele, ondervoorzitter; Biebaut, penningmeester en Dierickx, leider van de verkeersgroep. Wat tot dusver nog niet aan bod is gekomen is de wijze waarop dit ver- keersdossier van start is gegaan. Hier kan een on derscheid gemaakt wor den tussen de oorzaak en de aanleiding. Regelma tig worden in de school opvoedkundige thema's behandeld, bijvoorbeeld over het huiswerk. Der gelijke themadagen bie den niet altijd een paskla re oplossing voor de pro blemen, maar ze hebben het voordeel dat er meer wordt nagedacht over vooropgezette ideeën en extreme standpunten kunnen dichter bij elkaar worden gebracht. Deze positieve vaststelling was de oorzaak dat er werd besloten om nog dergelijke thema's aan te vatten. Maar welke? Aanleiding Er bestond reeds het (va ge) plan om een docu mentatiecentrum uit te bouwen maar een con creet onderwerp was nog niet voorhanden. Toen er nadien voor het reeds vroeger op de speel- p aats geschilderde ver- keersparcours borden werden gemaakt, werd duidelijk aangevoeld dat de zaak daarmee niet rond was. Dat is dan de aanleiding geweest om de verkeersopvoeding aan te vatten die een voorlopighoogtepunt heeft gekend tijdens het verkeersweekeinde. Om nu buiten de school, in het dagelijks verkeer, te kunnen oefenen, is ken nis van het verkeersreg lement een noodzakelijke voorwaarde. Daarnaast werd er overgegaan tot het samenstellen van een uitgebreide serie dia's over plaatselijke situaties die van de weggebrui kers een bijzondere aan dacht vragen, en aan de hand waarvan tijdens het onderricht kan worden aangetoond wat fout is, en hoe het juist en veilig kan. De documentarie kant van de zaak werd onder tussen ook niet uit het oog verloren, evenmin als de theorie van het verkeersreglement zelf. Gebruik makend van concrete situaties op de weg, wordt bijvoorbeeld aan de scholieren uitge legd wat er dient ver staan onder de term «ge- lijkgrondse berm». Er werd opgemerkt dat het voordeel van deze met hode eringelegen is dat de aandacht van de leer lingen spontaan is en dat ze veel opsteken zonder nochtans de indruk te hebben van schools te leren. Aan dat documentair, theoretisch en praktisch aspekt van het projekt wordt nu nog steeds ver der gewerkt. Bedenkingen en resultaten De organisatoren kunnen zich verheugen in de po sitieve reakties van de bevolking en van het stadsbestuur. Voorzitter D' Haeseleer hield er ten andere aan te onderstre pen dat de medewerking van de stad een sterke stimulans betekende. Het werd bijzonder gewaar deerd dat de deur van het stadhuis steeds open staat. Door de merkbare sensibilisering van de in woners van de gemeen te, wordt het nut van het werk ingezien. Het was trouwens doelbewust dat de hele bevolking zoveel mogelijk bij het geheel werd betrokken. Het heeft immers geen zin om van de scholieren be dreven en geschoolde weggebruikers te maken als de automobilisten on voorzichtig blijven. Een mentaliteitsveran dering zou er ook moeten komen, zo ervaart het de werkgroep. Maar omdat zulks op een veel grotere schaal moet gebeuren, gaat dit de krachten van een plaatselijk comité te boven. Voorlopig gaat de eerste aandacht uit naar de details die daarom echter niet zonder belang zijn. Sedert de aanvang van dit dossier zijn er reeds ongevallen ge beurd in de gemeente en spijtig genoeg maar bijna onvermijdelijk zullen er nog gebeuren. Dit mag echter geen re den zijn om te zeggen dat een verkeersweekeinde blijkbaar geen zin heeft. Integendeel, de verant woordelijken vinden juist daarin het bewijs van het feit dat er nooit genoeg kan gedaan worden voor de veiligheid van de weg gebruikers in het alge meen en voor die van de jeugd in het bijzonder. Meer over een ander groot onderdeel van het verkeersplan dat straks wordt aangevat in een af zonderlijke bijdrage. A.D.B. De Gijzegemse jeugd die school loopt aan de Damkouterbaan ziet zich geplaatst voor een eigen verkeersprobleem waardoor haar veiligheid dagelijks in het gedrang wordt gebracht. In een poging daarvoor een oplossing te bewerkstelli gen, werd door het derde en het vierde leerjaar van de Heer De Hul een brief geschreven aan de burgemeester van de stad Aalst. In tegenstelling tot wat in ambtelijke paperassen soms gebruikelijk is, werd het probleem klaar en duidelijk uiteengezet zonder dat het noodzake lijk werd geacht om «de eerbiedige vrijheid te ne men...». Het schrijven dat in een spontane toon werd gesteld luidde als volgt. «Geachte Burge meester, de kinderen van de gemeentelijke jon gensschool hebben een probleem aan de steen weg op Aalst. Het voet pad tussen de Kapelle- baan en de Damkouter baan is rond 16 uur volle dig bezet door schoolkin deren die de lijnbus ne men naar Aalst. Daar door kan onze rij meestal niet naar de oversteek plaats aan de verkeers lichten. Zou het niet mogelijk zijn de oversteekplaats aan de Damkouterbaan terug aan te brengen? Of zou de bushalte misschien kunnen verplaatst wor den? Wij danken U voor alles wat U voor onze veU ligheid doet! Wij hopen dat ons probleem gauw opgelost kan worden. Hartelijke groeten van de derde en de vierde klas van de Gemeentelijke school, Damkouterbaan 6 te Gijzegem.» Antwoord Precies acht dagen later hadden de scholieren het antwoord van de burge meester in handen. Deze laatste had zich blijkbaar de moeite getroost om de verschillende handte keningen te vergelijken met het handschrift erbo ven, want zijn antwoord was gericht aan Steven, en het was als volgt op gesteld. «Beste Steven, ik heb de brief van de kinderen uit de derde en vierde klas uit Gijzegem met veel aandacht gelezen. Ik ben persoonlijk een kijkje ko men nemen aan de Ka- pellebaan en de Damkou terbaan en heb me kun nen overtuigen van de moeilijkheden waarmee jullie gekonfronteerd worden. Persoonlijk ben ik van mening dat het beter zou zijn de bushalte te verplaatsen. Difis ech ter een zaak die moet be handeld worden door de Nationale Maatschappij voor Buurtspoorwegen (NMVB). Ik heb dan ook onmiddel lijk uw brief doorge stuurd naar de NMVB, met de vraag in het be lang van jullie veiligheid, de halte zo spoedig mo gelijk te verplaatsen. Van zodra ik over enig nieuws beschik breng ik jullie da delijk op de hoogte. In de hoop jullie hiermee een plezier te doen, groet ik, met vriendelijke groeten, de burgemeester.» Het spreekt vanzelf dat men in de betrokken klas sen bijzonder opgetogen was over het bekomen antwoord waaruit bleek dat er ook aan hun stem gehoor werd verleend. Weliswaar ligt er geen onmiddellijke genoeg doening in het verschiet, maar de eerste stappen in de goede richting wer den niettemin gezet. Blijft verder nieuws uit, dan zal er wellicht bij de burge meester navraag worden gedaan om te vernemen of hij van de NMVB nog geen reaktie mocht ont vangen. Als het zo ver is dan kan er op de zaak worden te rug gekomen. In afwach ting blijft de grootste voorzichtigheid geboden. A.D.B. aan bij uw vrienden, zij zullen er U dankbaar voor zijn

De Voorpost | 1981 | | pagina 5