firn Tol mie: «Lokeren is wonderful» Voorzitter Daeleman: «Dolgraag naar eerste» 4K WIL GOALS SCOREN» EENDRACHT AALST AMBITIEUS De Voorpost - 21.8.1981 - 21 et le leven van een profvoetballer is even onvoorspelbaar als avon- wel makkelijker om zich ■lijk. Dat is nu ook voor Jim Tolmie, de nieuwste aanwinst van aan te passen. De spelers rting Lokeren, overduidelijk. Ontworteld uit zijn vertrouwde 1x1 o e^™7^ Bi, het wonderbaarlijk mooie Schotland, werd hij in de Belgische klet- wenkuil geworpen. Hij koos zelf voor dit beroep en sprak zelf de trek mjjn uit naar België te komen toen hij door mensen met Lokerse plan wel menaen in ingen werd gekontrakteerdmaar toch. Als twintigjarige is het de buurt willen altijd uitdaging om het veilige home te wisselen voor het jachtige een handje toesteken en fond». ze wijzen me zelfs de weg naar het centrum de vroegere woning een welomschreven po- straten groot. Maar je en naar de winkels. In Vacenovsky vond si tie en die wordt meer treft hier ongelooflijk QQn winkel is het na- lie een nieuw onder- behouden. Een spits veel groen aan. Planten en en vanuit dit bol- loopt hier dan ook in de en bloemen smukken wil hij samen met spits. Als spits van hier de hele stad op. vriendin Debbie Greenock Morton dweil- Glasgow is grijs, ion een weg naar de ik zowat het hele veld grauw... het ruikt er muit graven. schoon. Misschien naar walmende fabrie ken en een beetje groen vind je nergens. De in dustrie heeft er zich meester gemaakt van de inwoners en die hebben er leren mee leven. Ik Hopelijk valt dat wat woon stukken liever aan mee Op het eerste ge- de Durme. Tussen al die hoor lijken veel Engelse ikke lijk zal het de moesten we daar nog maar vinnige meer bewegen dan hier. niet gemaakt wor- Op fysisch gebied sta ik doch net als zoveel uiterst sterk. De eerste Jtfire Schotten zal hij trainingsweken waren •e willetje wel door- voor bepaalde spelers en. Ambitieus is hij verschrikkelijk moeilijk >e^k geval, en met een en zwaar, beweerden rekt minimum aan sommigen, maar daar den (die voor een heb ik alvast niets van gedeelte ingeslikt gemerkt. Ik zou nog len) maakt hij zijn uren kunnen hollen gste wens kenbaar: voor ik naar lucht moet vaste positie in het happen. Nee, die lood- irse team verove- zware trainingen van Na James Bett, die hier zijn een habbekras- verluidt moeizaam je tegenover het slaven- aan het Schotse werk ginder. tweede ider bij de Loker- Je kende Lokeren? (rampions (of was Nou, kennen is veel ipignons?). gezegd. Ik had de zwar twitte équipe zien tuurlijk zweten zen. Ik moet alles tonen. Het gebarenspel is aarts- dol. Ik lach me soms een bult. Nederlands ken nen we nog niet! Dank you wel en >denks ju<, veel verder staan we nog niet. In september gaan we avondkursussen Ne derlands volgen in Gent. vriendelijke >They are so kindley.. En tóch bekruipt me soms een gevoel van heimwee. Vooral wan- woorden op jouw taaltje, maar schijn kan be driegen. Tolmie: «Mijnheer Krist- neer ik niks om handen i*» helPl ons neer ik mks om himaen hegft he( ons heb verveel ik me rot en J tikt mijn hart op de golfslagen van mijn country. Nu betert het wel, en wanneer ik met de wagen den, komt alles wel voor elkaar.Misschien komt ooit wel eens een vergemakke lijkt door ons urenlange aanwijzingen te geven zodat we toch iets wisten van het leven hier. Ver- Robert Waseige en Jim Tolmie: twee nieuwkomers bij SC Lokeren. (dmj der komt hij me alle da ten echt gelukkig ÏÏFdaTik^LTen^r ondertussen tracht hij al doorstoten en goals ma- .v. rnb.«n«n min ^hi uimcu ruimer ui mis dan Glasgow mim vraeren met een ken Tstkeren heeft me Debbie: «Hij had het in Lokeren te zijn jjefa-beker, en via een Mestreken als een yideo kon ik no^ enkele nde. maar vnje vo- wedstrijden volgen Ben De sfeer m de klub vasj beeld en zin voor de k me vlug aan en ik inhoud en de kwaliteiten wel hier te kunnen van Wase team heb teren.» ik niet. Toen ik bena derd werd door Bern- burg Kristjan stond ik perplex. Ik had altijd al gedroomd van een avon tuurtje in een of ander Europees land, maar toen de kat op de koord kwam, moest ik wel even slikken. Je zegt niet zomaar op één, twee drie janatuurhjk. Maar ik geloof dat ik er goed aan gedaan heb de geworpen handschoen te aanvaarden. Het zit erg goed, en ik heb de indruk van week tot week aan zelfvertrou wen en kunnen te win nen. Aanvankelijk was ik doodsbenauwd van de spelers, maar het zijn werkelijk fijne jongens, die me onmiddellijk ge ruststelden. Ook de trai ner valt enorm mee. Hij geeft me echt raad en ik oriënteer me met de ogen dicht naar zijn ver langens. God, ik zakte bijna door de grond toen ik voor de eerste maal op Daknam kwam. Alles nieuw, een pracht van een stadion, een klasse- ploeg. 't Werd me bijna een beetje teveel... Er wordt wel eens be weerd dat het Angelsak sische voetbal stukken professioneler ingesteld is. Oh ja, zoveel is zeker. Lokeren is echt geen ge wone beroepsklub tegenover bijvoorbeeld mijn vroegere ploeg. Daar stond alles in het licht van voetbal. Dat was prof zijn tot en met. De spelers moesten pres teren, voetbal was het enige wat telde. Vriend schapsrelaties waren wellicht minder uitge sponnen dan hier, want iedereen had slechts oog voor zijn eigen presta ties, De nadruk bij Loke ren ligt óók op voetbal, maar minder dan in Schotland. Hier kan je je nog wel wat frivoliteiten veroorloven en de spe lerskern is een vrien dentroep. Iedereen is hier aardig voor ieder een. Wanneer je wat in de rats zit, staat altijd wel iemand klaar om bij te springen of je te helpen. Hoe valt Lokeren-city mee? Leuker dan Glasgow? Veel aardiger! En klein! Het centrum is hier amper een paar Terug naar het voet- ploeg te verstevigen, op Waseige zei me al dat ik beschamen. Ik wil bij de gen oppikken om me bal. Wat stel je tot doel? langere termijn zou ik niet van de eerste kom- eerste elf geboekt staan, naar Daknam te voeren, Naar de eerste ploeg in hun ogen een vaste petitiedag op het veld zal al moest ik er door een toten en goals ma- waarde moeten worden, lopen. Ik weet evenwel Schots bergvuur voor mijn vragen met een ken. Lokeren heeft me Ik wil hen niet lang la- dat hij vertrouwen in me lopen! antwoord te versieren... aangetrokken om de ten wachten. Trainer heeft en dat zal ik niet Paul De Moor iets zegt elke nieu- ïeler, maar achter »rden van de Schot vuurwerk én liging. In het ge- dat we met hem kregen we de indruk dat hij het ootje nam. Je Schotten mis- veel zeggen, ze a echter eerlijk. vorig jaar kwam |t bij Greenock Mor een eerste klasse die het niet slecht een middenmoter ijk. In het begin iet seizoen kwam ik iet bankje terecht, it geleidelijk aan en meer de weide m eiste langzamer- een plaatsje in de op. In de kompeti- ib ik echter moeten iten om de deskundi- •an te overtuigen iets kon. Ik ben ijk vrij klein iver de bulldozers ippers die daar de rlMnen onveilig ma in de persoonhj- ontakten viel ik al te licht uit. In de !uels klom ik meest- 18 minder hoog dan gorilla's< en in het elaaksisch voetbal is een katastrofe. Het daar zo eenvou- 8oms ook zo steriel emet individuele ta rn niet ver komt. Ik wel makkelijk een netje langs, maar neer die keihard tackelen, spring ik Het voetbal «over is afschuwelijk Je mag echt van kleintje vervaard of je komt niet aan En toch scoorde regelmatig mijn en waren trainer oegmakkers opge ver mijn prestaties. het vastelandvoet- Omen de persoonlij- Waliteiten meer aan toch zal het een wing vergen, op taktisch ies. Hier zal ik individueel kun- kteren zonder het de ploeg te sto- In Schotland kan minder goed. Die ballen zwiepen steeds naar die le paal en je kan jn koppen tot je moer meer ziet. wordt anders ge il. Iedereen heeft Eendracht Aalst staat voor een uitzonderlijk voetbaljaar. In het vierde seizoen tweede-divisievoetbal werd de poort naar eerste bijna opengebeukt. Een ontvlamd Mechelen sloot de toegangswegen echter af, en ook dit jaar worden de stormrammers verwacht om de uitgesproken droom in werkelijk heid te laten omzetten. Met voorzitter Frans Daeleman bespraken we de mogelijkheden van het vernieuwde Aalst. De ploeg heeft zich versterkt met enkele spelers van gehalte. Aalst wil dus kampioen spelen? Hola, niet te vlug van stapel lopen. We steken onze hoop niet onder de tribunebanken, maar of we de kroon halen is een kwestie waarin meerde re faktoren eén rol spe len. Vorig jaar haalden we de eindronde en had den we toen niet zo ge blunderd, dan speelden we nu in de hoogste voetbalafdeling. Aan huis hebben we echter teveel punten te grabbel gegooid aan de konkur- renten die daarvan gre tig profiteerden. Ik spreek niet eens van pech, we hebben gewoon enkele dingen gedaan of niet gedaan die ons de das omdeden. Ik heb mijn ontgoo cheling daarover niet verborgen. Openlijk heb ik iedereen gezegd wat er aan het team schortte, en samen met trainer Heylens heb ik die pro blemen gepoogd te on dervangen. Want ik kan je verzekeren dat het pijn doet wanneer een ploeg, die kan overgaan, in gebreke blijft! En dit op een zucht van het ul tieme doel! Het is alsof een spits heel alleen voor doel komt en moet toe zien hoe de bal in de modder blijft steken. Samen met mij zijn ook de supporters uit het evenwicht geslagen. Hoeveel mensen me al niet vroegen of ik wel wilde dat de ploeg de grote sprong naar de ere-afdeling mocht ma ken... Telkens moet ik er hen dan van overtuigen dat ik niks anders wens, dat Aalst een ploeg heeft om in eerste te spelen, dat onze ambitie even strak staat gespannen als de pees van een boog, maar dat zich spijtige voorvallen voordoen die ons steeds weer kelder en... Je zou na enige tijd beginnen denken dat een vloek rust op het Aalst-gezelschap. Dat neemt uiteraard niet weg dat we een ge weldig seizoen gemaakt hebben, en dat Aalst zich ontpopt heeft tot een ploeg waarmee reke ning dient gehouden te worden. Aalst heeft op zijn beurt de rekeningen ge maakt. Wat werd met de winsten gedaan? De eindronde heeft ons inderdaad een aardi ge stuiver opgeleverd. Elke frank is natuurlijk met plezier meegeno men, want met dat geld kunnen we de ploeg ver der uitbouwen. We heb ben middenvelder De Bolle van RWDM defini tief overgenomen, kee per Rosez van Be veren kwam bij ons, evenals doelman De Pape (van Lokeren), en veldspeler Rootsaert (wonende in Malde gem, maar afge staan door Anderlecht) en de BraziUaan De Sou- za. Zoals U weet is De Souza heel laat aange kocht. Trainer Heylens, die nu ook als manager optreedt, drong echter sterk aan op een verster king voor de voorhoede. Wanneer Salva, Ferrera of Van Roy om een of andere reden uitvallen, dan heeft ie nog altijd een mannetje achter de hand... Ik heb dit voor stel lange tijd overwo gen alvorens een besluit te nemen. Ik geloof juist te hebben gehandeld. De prestaties van de ploeg bevredigen mij echter nog niet ten gronde. Onze verdedi ging laat af en toe nog een steekje vallen, zodat heel het breiwerk dreigt uiteen te rafelen en onze voorhoede schiet nog iets te traag uit haar sloffen. Maar ik spreek nu alleen met de erva ring uit de voorberei dingsronde in het ach terhoofd. Wanneer de kompetitie aanvangt zal alles wel rond zijn, denk ik. Ik ben in elk geval optimistisch gestemd en heb het volle vertrouwen in de trainer. Hij heeft in aanzienlijke mate aan de uitbouw van Eendracht Aalst meegewerkt. Anderzijds heeft U bij na niemand laten ver trekken. Een speler hou den kost ook geld. Inderdaad. Aalst be schikt nu over een stevi ge «bank» waarop heus talent zal zitten. Vorig jaar zijn we grotendeels tenonder gegaan omdat we precies op dat punt tekort schoten. We kon den niet eens een andere keeper het veld instu ren... Toen Arnolis en Ferrera moesten gemist worden in de play-offs, zaten we pas goed mis. Dat heeft ons de adem afgesneden op die mo menten dat we routine- rijke spelers het meest nodig hadden. Het jonge talent heeft nu kunnen rijpen en werd aange vuld met behendige jon gens... Ik mag ook niet vergeten dat we het voorbije jaar ook met de zaak De Smet zaten ge plaagd. Niemand heeft die jongen zien spuwen naar de ref, ook onze tegenstanders waren over het rapport van de scheidsrechter verwon derd, en toch werd hij een half jaar van het ter rein gebannen. Ik be grijp er tot vandaag geen snars van. Enkelen beweren wel dat De Smet een moeilijke jongen is en op het terrein zet hij zich ook honderd pro cent in, maar ik heb nooit moeilijkheden met hem ondervonden. Ik vind het best een sympa- tieke man én een goeie kracht op het veld. Had den we het seizoen met hem mogen besluiten dan zaten we misschien Al bij al heeft Aalst nu zijn beste beentje voor gezet om spelers aan te trekken en om de ploeg van vorig jaar te behou den. Zoiets kost geld, veel geld. Ik zweer ech ter dat elke frank die de supporter aan Aalst af staat, aangewend wordt om de ploeg uit te bou wen. Elk geldstuk wordt tienmaal omgedraaid al vorens het uit handen wordt gegeven. Ik ben met mijn eigen geld niet zo zuinig als met dat van Aalst.Daarom ook overloop ik heel zorgvul dig het verlanglijstje dat me door Heylens wordt aangeboden na elk sei zoen. Ik zoek dan de mo gelijkheden uit, selek- teer en schrap té dure spelers en vervolgens stap ik naar de onder handelingstafels. In veel gevallen laat ik me in lichten en begeleiden door mensen die erva ring en verstand van transfers hebben, maar ik hak de knoop door. Ik ben geen diktator, doch ik neem zelf mijn ver antwoordelijkheid in handen. Daardoor komt natuurlijk kritiek los uit een bepaalde hoek... ik ben me daar van bewust. Maar ik wil werken voor de ploeg. Nogmaals: ik ben geen luxe voorzitter! Aalst is dus sterker dan ooit? We hebben op papier een sterke ploeg. Da's één! Nu moeten we ook wat meeval hebben. De kompetitiepaden zijn zo grillig dat zelfs een doorgewinterde gids zich al eens misloopt. We zijn wél ambitieus. Net als de andere leden van de beheerraad, wil ik zo vlug mogelijk naar Eerste... Je mag echter niet vergeten dat Aalst volgend jaar ook nog moet leven. De snelste weg is niet geplaveid met bankbriefjes.Wie met geld gooit, moet steevast op de weerbots rekenen. Daarom doen we het hier wat voor zichtiger aan. De klub- kas is dan ook gezond- ongezond te noemen. Ik denk dat veel klubs onze bankrekening zouden benijden. Wie worden de boe mannen? In de eerste plaats Se- raing. Die hebben zich gevoelig versterkt en naar geen frank geke ken, ook Berchem zal wel aan bod komen. Wat Beringen zal verrichten, wordt een vraagteken. Ik weet alleen dat Aalst zijn vijfde seizoen Twee de Afdeling instapt. Het wordt hoogdringend dat We een verdieping hoger gaan bewonen. Sta me nog toe te zeg gen dat in het bestuur alles voortreffelijk draait en dat de geest prima te noemen is. Ie dereen is ervan over tuigd dat doelgericht werken de enige moge lijkheid is om te overle ven voor Aalst in Tweede én misschien in Eerste. En hoe zit het dan met het stadion? Daar wens ik me niet over uit te spreken. Ie dereen heeft daarover zijn zegje gehad, behal ve ikzelf... Ik merk dat er momenteel inspan ningen worden gedaan door het stadsbestuur om enkele verbeteringen door te voeren. Ga zelf eens zien en overtuig U van onze infrastruk- tuur... Nu moet ik evenwel weg. Want ik heb een afspraak met mensen van SK Aalst om uit te vissen of we geen terrei nen kunnen afhuren voor onze jeugdspelers. Om voor 13 ploegen. 520 jeugdspelers met andere woorden, de ver eiste ruimte te vinden, moet je wel wat improvi- zeren. Maar zolang die kunnen spelen zit Een dracht goed. In jeugdspelers inves teren is inderdaad een gouden initiatief dat he laas teveel klubs naast zich leggen. Paul De Moor Arnolis en Ferrera: twee pionnen waar voorzitter Daeleman op rekent (lp)

De Voorpost | 1981 | | pagina 17