J- «S0F0RT PRESS» ANDALEN IN SPORT- EN RECREATIECENTRUM GIJZEGEM RHUIS BETEKENT STEEN VERNIEUWDE START VOOR HAK RUIM 700 EUROPESE BLAFFERS ROND SINT-ROCHUSKAPEL fPA Denderland Hofstade in openbaar onderzoek 'ijgt GB gelegenheid om langs rijksweg supermarkt op te ichten? DROOGKUIS SNEL ENVOORDEUG! 1 UUR Varkensmarkt, AALST Houtmarkt naar St.-Martensplein 2 ten J formj vil j ;ken je d cor 1 De Voorpost VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1081 f JAARGANG NR. 32,- 26 F Of fi/ trlok UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052 21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER 9300 Aalst Tel. 05370.41 19 de lakantiemaanden beginnen voor een paar niets- ipf en blijkbaar wat al te lang te duren. Het woord dalen past echter beter voor hetgeen in de nacht zaterdag 8 op zondag 9 augustus 1981 in het it- en recreatiecentrum en op andere plaatsen in igem aan vernielingen werd veroorzaakt. De 8 ni ieltocht begon in het centrum. len met de heren Van van een begin van brand 1 *tt teren Troupin gingen maakten het duidelijk dat dit ter plaatse zien naar het niet ging om diefstal, oegebrachte schade. Het net zou dus hoogst Heer Troupin in waarschijnlijk nog wel er- morgen van zondag gens te vinden zijn. Een e, een partijtje tennis paar jongeren die er ook spelen stelde hij de alweer rondhingen sta- ijning vast van een ken bij het zoeken een ten, die nieuw een handje toe en in minder aanzienlijke waarde dan geen tijd gingen ze in. De lucifers die er naar de struiken waar het lagen en de sporen net was verstopt. Dat was op zichzelf al eigenaardig maar helemaal verdacht werd het toen een van de nozems opmerkte dat het bord van de fit-o-meter er misschien ook wel er gens zou liggen. Dat was een verspreking waar hij dadelijk spijt van had want van dat bord was er nog geen sprake geweest. Wraak Men is er van overtuigd dat het een wraakoefe ning betreft, want na de vlugge vondst van het net werd een en ander met elkaar in verband ge bracht. Een paar dagen ervoor werd er nogal wat last veroorzaakt door die zelfde jongeren die onder meer met thunderflash gooiden, iets dat enorme knallen geeft en dat ook in het leger gebruikt wordt om aan de oefe ningen een realistisch ka rakter te geven. Dat werk te zodanig op de zenu wen van de sportlui en de recreanten dat uiteinde lijk de politie werd ver wittigd. Die kwam en schreef vijf namen op. De zaterdag daarop, de 8e dus, zag de heer troupin dezelfde jongelui er al weer en ze bleven slente ren tot de laatste bezoe ker weg was en ze onder dekking van de duisternis met hun baldadigheden konden beginnen. Onge lukkig genoeg was door omstandigheden de deur in de omheining van de tennisvelden niet op slot. Na het net proberen in brand te steken werd het afgerukt, waarna de kan tine werd onderhanden genomen. Grote ruiten aan de toegangsdeur en de zijkant van de ver- bruikzaal werden verbrij zeld, borden en uitrusting van de conditieomloop werden uit de grond ge rukt, het deksel van een waterput werd verwij derd, zeer degelijke hou ten speelconstructies voor kinderen bezweken onder de behandelingen, een paar ruiten van de chalet «ponderosa» moesten er aan geloven. De diepe meskerven in de houten tuinmeubelen dateren reeds van vroe ger want het is daar dat de samenkomsten ge woonlijk gehouden wor den om de plannen te beramen. Vernielzucht Na het verlaten van het sportcentrum werden in de Kerkstraat antennes Lees door pag. 4 Een ruit is natuurlijk een gemakkelijke prooi (kdc) Aalsterse Hulp-, Advies en Kontaktcentrum, r bekend als HAK, hoeft nog nauwelijks voorge- I te worden aan de plaatselijke bevolking. Ge- tin juni 1972 in het toenmalige Keizershof, werd stilaan uitgebouwd tot een uniek centrum, waar niet tevergeefs hulp kan vragen. De pluralisti- visie, die van bij de start aan de basis lag, zal t tot het huidige sukses van HAK bijgedragen jben, evenals de onbaatzuchtige inzet van ontel- vrijwilligers, die uit de meest diverse milieus imstig zijn. werken met vrijwilli- ter aan haar trekken kan i voorkomt meteen komen. De supplemen- de bureaukratisering taire steun van een aantal nen HAK, waardoor beroepskrachten geeft lulpverlening nog be- aan deze hulp nog een groter gewicht. De hulp verlening heeft aldus de meest diverse vormen aangenomen. Zo kan men individueel advies verlenen, en moeilijke si tuaties trachten te ont warren samen met de be trokkene, om aldus tot realistische oplossingen te komen. Het spreekt voor zichzelf dat de hulp verlener hierbij zich zo spoedig mogelijk mis baar wil maken. Ook preventief kan ge holpen worden, waarbij dan gesleuteld wordt aan de oorzaken. Tenslotte wil HAK meewerken aan de uitbouw van doelge richte voorzieningen, en het krisisopvangcentrum Niemandsland en Tele- shop zijn typische voor beelden in dit verband. Bij dit alles wil HAK geen cavalier seul spelen. Al heeft de vereniging vaak kritiek op de wijze waar op officiële hulpverle ningsinstellingen werken en worden bepaalde kliënten door dik en dun verdedigd, toch is men waar mogelijk bereid tot samenwerking. Deze sa menwerking heeft dik wijls met andere openba re instellingen za.J OCMW plaats. Verhuis In 1972 werd reeds in het Keizershof gestart met een café-formule. Deze formule blijft op dit ogen blik nog steeds bestaan. Toen HAK uit het Keizers hof werd gezet, omdat het huurkontrakt door de eigenaar niet hernieuwd werd, verhuisde men in oktober 1976 naar de Houtmarkt, waar men zijn intrek nam in de Pij- Tjesteel. Deze periode is hoofdzakelijk gekenmerkt door het mede helpen uitbouwen van dringend noodzakelijke alternatie ven in de welzijnssektor als daar zijn de Wetswin- kel (ondertussen ver huisd naar de Hout markt), COC en Teleshop. Omdat de Houtmarkt minder centraal lag, de beschikbare ruimtes te klein waren en het huur kontrakt ten einde liep, verhuisde men nu naar het Sint- Martensplein 2, naast de St.-Martinuskerk en aan het Rozemarijn straatje. Is de ligging opzichzelf, midden de voornaamste schoolgemeenschappen van de stad, ideaal, dat bleek bij een rondgang voor de pers in het nieu we huis ook de beschik bare ruimte uitstekend in de doelstellingen van HAK te kaderen. Op het gelijkvloers wordt op dit ogenblik druk gewerkt aan de uitbouw van een informatiecentrum waar achteraan een grote zaal komt die kan gebruikt worden als ontmoetings- en ontspanningsruimte. Zoals voorheen wenst men de bezoekers van HAK immers opnieuw de nodige ontspanningsmo gelijkheden te geven waaronder ping-pong, biljart, gezelschapsspe len, enz. Op de eerste verdieping komen twee gespreks- ruimtes, de ene wat gro ter dan de andere waar Lees door pag. 8 toor de jury (kdc) Amper enkele jaren heeft de Kynologische Vereni ging van Nievel-Kapel nodig gehad om van de Sint- Rochusfeesten rond de eeuwenoude kapel een tref punt van de hondenliefhebbers te maken. Meer dan zevenhonderd al dan niet lawaaierige viervoeters met in hun kielzog zowat tweeduizend geïnteres seerden namen er zondag deel aan de nu internatio naal uitgegroeide rashondententoonstelling der hopstreek. Wie de mooiste reu en teef van de dag wou aanschouwen moest echter tot in de late namiddag geduld oefenen want honderden opge smukte honden keuren kostte de 24 keurmeesters heel wat tijd. De begeerde titel van hopkeizer was voor een zwarte Schotse terrier terwijl een fier trippelende pekzwarte dwergpoedel tot hopkeizerin werd gekroond. De zware inspanningen van het Meldertse ge- van een groep bewoners hucht Nievel werden dit maal opnieuw met een massale belangstelling van ver over de gemeen tegrenzen, ja zelfs lands grenzen, beloond. Reeds voor de poppenkast, waarmee de feestelijkhe den rond de Sint-Rochus- kapel werden ingezet, kwam een flink pak jon geren opdagen. Dat was ook zo voor de traditione le kapelhoogmis, die ook dit jaar in openlucht druk werd bijgewoond. Uiter aard was de Sint-Rochus- kapel weer te klein voor de vele gelovigen zodat tientallen meevierders onder de hoge beuken tot zelfs op de rijweg ston den. Wegversperringen met hoppestaken om de plechtigheid niet te sto ren, konden echter niet verhinderen dat sommi ge automobilisten toch nog tussen de kerkgan gers laveerden. De mis ter ere van Sint- Rochus is feitelijk het hoogtepunt van de twee daagse feestelijkheden. Reeds in 1560, toen de kapel werd heropge bouwd en vergroot, liet abt van Affligem en bis schop van Doornik, Caro- lus de Croy, er maande lijks mis lezen. Oorspron kelijk toegewijd aan On- ze-Lieve-Vrouw-Ter- Nood werd de kapel in 1658 gewijd aan Sint- Rochus, als dank voor het tegenhouden van een pestepidemie, die toen in Hekelgem woedde. In 1747 werd er een broe derschap van Sint-Ro- chus gesticht en werd er de mis opgedragen op de feestdagen van de H. An- tonius en de H. Rochus (de eerste zondag na half-oogst). Lees door pag. 4 vroeger per jaar amper één of maximum twee idere plannen van aanleg (BPA's) te Aalst in '"baar onderzoek werden gesteld, is men dit jaar te aan het derde BPA toe waarover de bevolking Mogelijkheid krijgt om eventuele bezwaren in te nen. bet BPA Paddenhoek en Schaerbeek is het onder Plan van Aanleg nr. 1 «Denderland en tetriezone» te Hofstade immers het derde be- Mmingsplan dat iedere inwoner van de stad^ en 'ot 13 september eerstkomende, kan gaan inkij- "op de burelen van openbare werken. bet eerste gezicht lijkt steld werd bij Koninklijk Plan, dat reeds goed- Besluit van 6.7.1974, wei- af m e.urd werd bij Konink- Rig spektakulairs te be- 8esluit van 6.7.1964 vatten. Men heeft in feite °at in herziening ge- enkel de bedoeling ge had het oorspronkelijk plan aan te passen aan het goedgekeurd gewest plan. Situering Het territorium, dat door het BPA Denderland en Industriezone begrensd wordt beslaat bijna 121 hektaren. In het noord westen wordt de grens gevormd door de dorps kom van Hofstade en de steenweg van Aalst en Dendermonde (Rijksweg 60). In het noordoosten ligt de voormalige ge meentegrens met Gijze- gem in het zuidoosten de Dender en in het zuid westen de Hendrik Con- sciencestraat te Hofsta de. Grotendeels wordt de be staande toestand overge nomen zoals de bebou wing in en rond de Con- sciencestraat en de Gui- do Gezellestraat. Ook de industrie langsheen de Bergweg en de industrie weg Hekkestraat werd op het plan aangeduid. Op vallend is wel dat men één huis, dat gelegen is langsheen de Dender en dat in feite een eiland vormt midden de indus trie toch als woonzone op het BPA behield. Het spreekt ook voor zichzelf dat men op dit plan het ontworpen tracé van de gekanaliseerde Dender heeft overgenomen. In hoeverre dit plan ooit zal uitgevoerd worden door het Ministerie van Open bare Werken is een ander paar mouwen. Het grootste deel van het BPA Denderland wordt voorzien als zone voor openbaar nut. Het betreft hier het enorme terrein, welke trouwens ook in het gewestplan ingete kend staat, dat voorbe houden is voor de inplan ting van een waterzuive ringsstation en een huis- vuilverbrandingsinstalla tie. Opvallend hierbij is het feit dat rond deze in stallaties geen groenzone ingetekend werd op het BPA. Zoiets had de ont werper van het plan, de heer Van Acker uit Gent volgens onze bescheiden mening toch wel mogen voorzien, ongeacht het feit dat aan de overzijde van de langslopende Mo lenbeek een groot na tuurgebied ingetekend werd. Groen Wie inzage neemt van het vernieuwde plan wordt onmiddellijk ge troffen door het feit dat er zo weinig groen voorzien werd in en rond de Hof- staadse industriezone. Een BPA zou op dit vlak toch wel positief kunnen zijn: Eerlijkheidshalve dient hierbij vermeld dat ter hoogte van de dorpskom van Hofstade, achter de geklasseerde werken, een gebied tussen de al daar gesitueerde Molen beek en de nieuwe rijks weg Aalst-Dendermonde als parkzone werd be stemd, en dat hiermee meteen ook afgeweken wordt van het gewest plan, dat zonderling ge noeg deze groenstrook in woonzone had getrans formeerd. Lees door pag. 4

De Voorpost | 1981 | | pagina 1