Robert Waseige: «Ik ben een man van de dialoog» TRIBUNt Nieuwe trainer van SC Lokeren weet wat hij wil De Luikenaar 21.8.1981 - De Voorpost psychoï dokter, Langs de grote poort naar binnen (vw) later met de bloemen te pronken, laat me eerder koud. Lokeren is pas een échte uitdaging. Voor twee jaar liet het een eer ste geluid horen door enkele weken op kop van de algemene rang schikking te prijken en vorig seizoen zat het pas goed mee toen zowel in de kompetitie, de beker duels als in de Europese slag behoorlijke resulta ten werden afgedwon gen. In het voorbije sei zoen verbaasde Lokeren iedereen een beetje. De ploeg van weleer is geen challenger meer en moet dif jaar een favorietenrol vertolken. De akteurs zijn, samen met de to neelmeester, bereid er een klapstuk van te ma ken, maar iedereen weet dat niemand het ons makkelijk zal maken. Vanaf dit jaar zal de ploeg meer en meer het spel moeten opdringen aan de tegenstander, en dat is iets dat nog sterk moet ingeoefend wor den. Vroeger konden we profiteren van de ruimte die de tegenstanders ons op de grasmat moesten verlenen, nu zal de vijand zich in loopgra ven verschuilen en ons trachten te verstikken. Zoiets vraagt een in spanning, zowel van de spelers als van de men sen rond de ploeg. Ik heb mijnheer Rogiers en De Rijcker al op dit ge geven gewezen en ze zijn het daar volmondig mee eens. Dit jaar wordt voor Lokeren één der moei lijkste uit de vrij korte geschiedenis. Er hangt storm boven Daknam, maar ik meen over vol doende mogelijkheden te beschikken om het ge vaar te kunnen bezwe ren en zelfs terug te drijven. Terwijl de laatste zomermaand de arm rond je hals legt en je als een gezworen zonnevriend naar de duistere herfstmaanden meetroont, glijdt het voetbal eerst langzaam, daarna sneller in de wervelende kompetitiestroom. In de zomerse siësta bekwamen veel klubs een donkerbruin tintje en zelfs de grootste supporter heeft meermaals moeilijkheden om zijn ploeg te herken nen. In Lokeren bleven spektakulaire wijzigingen uit. Enkel Tolmie werd uit het Schotse hoogland geroepen om zich hier verder in het métier te bekwa men, maar voor de rest.niks nieuws onder de zon. Of toch. Het trainers- duo Haesaert-V acenov- sky werd ontbonden en in andere stallen ge plaatst. Robert Waseige kwam onder het brede dak(nam) schuilen. Tus sen pingpong-spelende en videokijkende spelers hadden we een gesprek. U bent nog een relatief jonge trainer, toch oe fende U reeds ploegen als Winter slag en Stan dard, en nu opteert U voor de vice-kampioen uit het Waasland. Geen gemakkelijke taak staat U te wachten. Ik ben inderdaad nog net geen 42, maar dat hoeft niet te beduiden dat ik een groentje in het vak zou zijn. Als ne genjarige sloot ik aan bij FC Luik en bleef tot mijn vierentwintigste op Ro- court pleisteren. Ik speelde 4 jaar in het eer ste elftal, maar week toen uit naar RWDM dat me toen financieel beter in de watten kon leggen. Acht seizoenen maakte ik rond bij de Brusselse klub en streek vervol gens in de Winterslagse mijnstreek neer. Het eerste jaar trad ik op als speler-trainer, nadien hield ik me enkel bezig met de oefenbeurten. Zo heb ik vier jaar Win ter- slag getraind, ben dan naar het grote Standard overgestapt en met de Luikenaars heb ik drie maal na elkaar de Uefa- ronden behaald. Na het Rouge-avontuur teken de ik opnieuw bij de roodzwarte Limburgers om ook hen het Euro pees avontuur voor te schotelen. Ik ben enkel de kok geweest die de Europese schotel ver sierde, mijn opvolger al daar zal de garpon wor den. Net zoals ik Loke ren door de diverse cup- ronden zal moeten lood sen. Deze inleiding geef ik maar om te stellen dat ik niet zomaar Lokeren ben binnengestaptIn die jaren heb ik de kne pen van de stiel geleerd en ben ervan overtuigd ook deze opdracht tot een goed einde te brengen. Bij Win terslag vierde het amateurisme hoogtij toen ik er aankwam. De klub was te snel uit zijn kinderschoenen ge groeid en een nieuw paar was niet beschik baar. Althans niet on middellijk. Met veel ge duld, doch met volle in zet en betonsterke over tuiging, hebben we de klub een nieuw uitzicht .gegeven zonder de Lim burgse mentaliteit te verminken. Bij Stan dard heb ik leren wer ken met sterke persoon lijkheden, mensen met een hard karakter vaak en soms met heel eigen aardige ideeën. In die drie jaar heb ik nog meer opgestoken en had ik eveneens af te reke nen met gewaardeerde ploegen van het vaste land. doen had met mensen die echt hogerop wilden en die ambitieus genoeg zijn om de klub uit te bouwen. Bij de derde konfrontatie was het al raak, en tekende ik een verbintenis. Ook Club Brugge kwam polsen, maar dat interesseerde me niet zozeer. Met Club een sterke ploeg vormen door er veel geld voor uit te geven en dan Dat het dit jaar Loke ren is geworden, hoeft in feite niemand te ver bazen. Mijnheer De Rij cker, en met hem heel de Wase familie, wou een profploeg opbouwen en nam daarom kontakt op met proftrainers. De be sprekingen verliepen bijzonder vlot. Ik wist onmiddellijk dat ik te «Je moet voortdurend met voetbal bezig zijn» (vw) Dus meer jeugd in het ouder wordende team? Je moet opletten met die «dus». Ik ben tegen elke vorm van demago gie. Ik kan sukses oog sten bij heel veel mensen door jonge spelers zon der meer in de leeuwen kuil te gooien, doch dat wil ik niet. Van Veirde- ghem, Brusselmans en zo zijn goeie, degelijke Uefa'8 die al bewezen hebben iets te kunnen, en ik zal dat best weten te waarderen. Hier in Lokeren ligt een bijna onaangeroerde jeugd- mijn te wachten en als een échte mijnwerker zal ik een weg trachten te hakken. De jeugd moet echter begrijpen dat ze niks gebaat is met leuke voorstellen wan neer die niet worden ge volgd door heuse daden. Een Uefa-speler zal bij voorbeeld niet aantreden van bij de start van de kompetitie én zeker niet voor eigen pubüek. Die jongens moeten in be scherming worden ge nomen tegen de wolven die altijd op de loer lig gen om iemand te ver scheuren. Een speler die tot een grote kan uit groeien, mag niet on middellijk onder druk en stress worden gezet. Neem nu dat een bepaal de jongen een eerste par tij verbluffend speelt en later wegdeemstert, om dat ie bijvoorbeeld te moe is, dan kan die mis schien zijn hele voetbal- karrière vergeten. Ner gens zal hij nog een kans krijgen. Want een speler dat is niet alleen een lijf met voeten eraan. Die heeft ook her senen, en wat belangrij ker is, die is ook moreel geladen. Een gebrek of verlies van zelfvertrou wen kan hem duur te De wapens waarover U beschikt zijn dezelfde als vorig jaar. U heeft geen versterking aangetrok ken, ondanks het feit dat bijvoorbeeld de lin- kerbackplaats wel even zorgen kan baren. U heeft bhjkbaar heel veel vertrouwen in de kern. De ploeg heeft vorig jaar al bewezen wat de mogelijkheden zijn wan neer de inzet totaal is. Er lopen hier bijzonder ge talenteerde jongens rond met een vaak schit terende persoonlijkheid. Veel reden tot wijzigen was er dus niet. Ik heb op de markt wel ge speurd naar een potige verdediger en we hebben zelfs met een paar men sen gesproken. Ik stuit te echter steeds op één bezwaar: de kostprijs! Wat er vandaag aan spe lers gehangen wordt is meer dan éénmaal te gek. Tien tot twaalf miljoen vind ik veel te veel. Dat wil ik niet besteden aan een relatief goede speler. Indien ik had aange drongen bij de beleids mensen zou ik mis schien wel iemand mo gen gekocht hebben, maar dat wou ik heel bewust niet doen. Ik ben niet alleen verantwoor delijk voor de sportieve zijden van een klub, ik wil het geheel ook niet in financieel onreine vaarwaters leiden. Daar om zal ik het dus wel rooien met de 23 kernle den waarover ik momen teel beschik. staan komen en hem zelfs van de velden hou den. De jongeren den ken helaas te vaak dat alles onmiddellijk moet komen, ze gaan hun ei sen te hoog opschroeven en dat mag niet. Geduld is een mooie deugd voor een speler. Geduld en zelfvertrouwen. Weten dat je het kunt, maar de ambitie toch maar indij ken. Zulke jongens ko men er. En ik zal de eer ste zijn om hen te felici teren en als ik kan zal ik hen verder stimuleren om de potenties ten volle uit te buiten. En je mag ook niet vergeten dat een jonge knaap moet bewijzen be ter te zijn dan de gerou tineerde krachten. In de uren dat het moeilijk gaat, dat grote wedstrij den op het programma staan en waarvoor routi ne en een gezonde dosis vertrouwen vereist zijn, moet een trainer terug vallen op de vaste kern- spelers. In dat kader heb ik ook aangedrongen om een Lubanski te hou den. Die man kan ons nog uitstekend van pas komen en de jongeren zullen in hem een duide lijke richtlijn zien. Die heeft zoveel talent in zich dat het voor Loke ren een verarming zou zijn indien hij wegging... Bij de ploegen die U tot dusver trainde, hield U de teugels strak in handen. U bleef duide- staat hoog in mijn ba nier geschreven, en als ik zeg samenwerking", dan vat ik zoiets ruim op. Ook met de mana ger, de voorzitter, de ki- nesist en de dokter moet er gesproken worden. Hoewel ik steeds zeg dat de trainer de hoofdpion van het schaakspel moet blijven. Ik word aardig vergoed voor wat ik ten slotte graag doe... afweten. Dat is r gisch. Daarom t het van groot bela de oefenmeeste voetballer is Dan weet ie tenjj toch hoe een Een modern moet tevens pre neel ingesteld zijtj bediende kan i na zijn dagtaak ij hobby uitoefenei een trainer moet i Tijd voor een geintje is er af en toe. Maar er moet ook keihard gewerkt worden. Daarmee belanden we ook bij de kwahteiten waarover een goed trai ner moet beschikken. Persoonlijkheid is er één van. Welke andere zijn volgens U van even groot belang? Daar valt moeilijk een sluitend antwoord op te geven omdat de vereis ten van het moderne voetbal zo uiteenlopend zijn dat dagelijkse in spanningen nodig zijn om je te handhaven. Maar ik kan je wel enke le aanwijzingen geven. Een trainer moet ten eerste iets van voetbal lijk de baas in eigen huis, maar toch hield je goede kontakten met de spelers. Wat is het re cept daarvan? Ik ben hoe dan ook een man van de dialoog. Ik luister zoveel mogelijk naar het advies van de spelers en ik respekteer hun mening volkomen. Ik vind dat een voet- balklub een beetje een af spiegeling is van de maatschappijDe de- mokratie moet onder houden en verzekerd worden. Iedereen die iets te zeggen heeft, moet voor zijn mening kunnen uitkomen. An derzijds moeten er men sen klaarstaan die be slissingen durven ne men, ook al is dat niet altijd zo aangenaam. Ik heb ook al in eigen vlees moeten snijden, maar dat mag geen hinder paal vormen. Daarom eis ik ook van de spelers toewijding. Als ik een plan opmaak, kunnen zij dat gerust in overwe ging nemen en hun denkwijze erover formu leren, maar eens dat ik alles samengebundeld heb en mijn konkluzie eruit heb getrokken, wil ik dat de spelers die overnemen. Ego-trip pers horen niet in mijn huis. Be wil met iedereen praten die bezield is met de idee de ploeg te die nen. Diegenen die enkel aan zichzelf denken moeten eruit. Trouwens, voetbal laat die stelling- name niet meer toe. Meer en meer komen de kollektieve kwalitatieve as pekten aan bod, de egoïsten hebben geen plaats meer in het voet bal anno 1981. Het woord 'Samenwerking' Voor de spelers is het belangrijk te weten dat zo iemand klaarstaat voor hen. Het kan een rustpunt zijn, te weten dat de trainer klaarstaat voor hen en ook oor heeft. Ik durf een voet baller ferm de kleren uitvagen wanneer ie krasselt, maar het res- pekt voor de mens blijft, daar kan niet worden van afgeweken! Ik ga van mezelf niet beweren dat ik een zachte ben. Integendeel. Ik kan kei hard zijn. Anarchie zal ik nooit dulden omdat ik mijn verantwoorde lijkheid zelf neem en die laat ik door niemand on dermijnen. Ik zeg de waarheid steeds zonder omwegen, op de man af... mogelijk tijd s aan zijn ploeg, is een trainer in ste plaats een ijv mand, die voo aan voetbal moet ken. lang ven trends volgen razendsnel op, nauwelijks naar leden kan opdrachten liggen je, wat geweest geweest. Verder moet ner een zijn. Een een beetje beetje dit, een dat... Hoe verloopt de passingsperiode hie. |rlft t Lokeren? Vindt U F de weg reeds? Daar heb ik geen meen kele moeilijkheid i hele Alles gaat perfekt a i$pL kon me niet voorste d-bur dat ik zo rap aan va tfivite zou worden én bij dei Iers én bij de merfcl het rond de ploeg. Ik novat hier in Lokeren een i arkt dio en af en toe bo! ippler naar Luik waar n vrouw en drie zonen if™DEL vertoeven. Ik ben een gelukkige Li# naar in een geluk T Sporting Lokeren. ar5j]- Tra ïn toch Paul De Mc kan w fo: F ,e Paul Verb ai iit n n het de ste lende jht v ibour wet in de ens ee verbc ntotae Robert Waseige. Een rasechte Luikenaar ld j*oek zijn woorden weegt en daarmee onderstreef F"' dat vurige Luikenaarsniet op iedereen slaat Hij spreekt behoorlijk Nederlands, ondei breekt zichzelf voortdurend door comment l eersci dire< en door vele >begrijpt U>'s! Aan de slapet matisi prijken al keurige grijzende haren en zij', in de ronde gezicht kan heel serieus staan. Maan lardef en toe glimmen zijn ogen op en vaak ontkieP 10r zich een stralende glimlach. ne 0 Robert Waseige, amper tweeënveertig trainer van Lokeren nadat hij al in de pa roerde op Standard en Winterslag, is duidelifi een energieke kerel. Hij wil geen hulptrainei omdat hij van zichzelf zegt dat hij nog veel fit is om op een kantoor te zitten en oefenprogramma's telefonisch door te sturen Het is eveneens iemand die duidelijk wee. waar hij naartoe wil en dat met verbazeni gemak aan anderen weet uit te leggen. Hij een harde, maar schuwt het gesprek niet. Hij is demokraat, geen anarchist. Hij is geel 'Gil diktator, maar schuwt het bevel niet. De nieuwe oefenmeester van Lokeren huist alleen op een appartement in de Durmestad toch onderhoudt hij sterke banden met zijn familie. Voetbal is zijn hobby. Een hobby die te ontwikkeld tot beroep. Daarnaast leest laad ibola in bar onnen nper ezon Brd c Plar lur f iheic tektiveverhalen, doch romans. LiteratuW. sar v fenmeester boeken. Geen prulletjes, geen met een L. Robert Waseige is een sympatiek man, die kte het best met zichzelf te vergelijken valt. P.D.& 1 C isdar »lstC

De Voorpost | 1981 | | pagina 28