ELDERTSE HONDENFREAK ^iESELEKTEERD /OOR EUROPEES KAMPIOENSCHAP 4e FAUBOURG AARMARKTFESTIVITEITEN EELBEL0VEND! KRUIDEN KENNEN EN GEBRUIKEN! MEIVISKOPJES V0N(C)KJES ZANDSTEENTIES Hoeventocht met Affligemse Wandelklub aardegem Jaarlijkse voetbalfeesten in Herdersem De Voorpost - 21.8.1981 - 3 /let iemand een relatie opbouwen die onvoorwaar- lijk is en stoelt op oprechtheid en volledige trouw ordt wel een zware opgave. Met een hond kan it», zegt ons hondenfreak Hugo Fieremans uit de eldertse Putstraat. Een man die met zijn driejarige (K irtse herder Berry van St.-Amandshaus, rasecht op graat met pedigree, reeds heel wat lauweren igstte. het Westduitse Bo urn werd hij laureaat, het Nederlandse Putte epte hij de Markiezaat- ikaal in de wacht en de rste prijzen die ze sa- jn in het land zelf ver- nen zijn legio, i, die weet waar de gebonden ligt, is jouwens jaar in jaar uit j druk doende bij tperfektioneren van de 1 ichting van Berry, aar bij andere wedstrij den als deze die deze week te Meldert ruim 700 rashonden wist te lokken het vooral willen hebben van raszuiverheid en im ponerende fysiek hecht Fieremans meer belang aan de africhting, de vol ledige samenhorigheid van mens en dier. Berry, een prachtdier dat reeds zijn sporen als politie hond verdiende, leidt er dan ook geen hondele ven en alleen reeds het volks gezegde «'t is van de hond» maakt Hugo misselijk. Samen met hondenvrien den uit Antwerpen, St.- Niklaas, Rotselaar, Gent en Hasselt werden Hugo en Berry geselekteerd voor deelname aan het Europees Kampioen schap dat plaats heeft op 12 en 13 september te Harderwijk bij Amers foort. Alvast een erken ning van de intrinsieke waarde van Berry. Finan cies komen er niet bij te pas. Het is een nog zuive re sportdiscipline waarbij men wel heel wat onkos ten kan maken maar waarbij enige premie, prijs of onkostenvergoe ding achterweae blijven. y- en kli j dat I ft ry van Sint-Amandshous, een prachtdier (kdc) Een hobby in de ware zin van het woord. De africhting van derge lijk dier moet dan ook reeds ver doorgedreven zijn om voor dergelijke selektie in aanmerking te komen. De hond moet nauwkeu rig en adekwaat kunnen speuren. De juiste weg over een tweetal kilome ter terugvinden die een persoon volgde en daar bij alle voorwerpen die hij onderweg liet vallen aanwijzen. Een zware karwei reeds op zichzelf. In een tweede reeks proe ven wordt de volledige gehoorzaamheid van de hond getest. Het dier moet de geleider die in diverse richtingen stapt aan de voet volgen, de kop steeds aan het linker been van de geleider. Hij moet zijn gehoorzaam heid bewijzen in verschil lende houdingen, zittend, liggend, stappend. Hij moet in staat zijn tot ap porteren, aanbrengen van voorwerpen en dit zowel over de éénmeter- schans als over een dak schans en daarenboven moet hij kunnen vooruit gezonden worden in om het even welke richting en zulks met absolute schotvastheid. Derde en niet de minst belangrijke opdracht is de Verdediging. De hond moet in staat zijn een ter rein af te zoeken naar een boef, in casu dan de «pakwerker» ofte «apa che». Hij bijt niet maar blaft de gevonden man aan en houdt deze flink in de gaten terwijl de gelei- Naar de Lessestreek Met VTB naar de streek van de Lesse op zondag 23 oogst, 's Voormiddags bijwonen van een misviering volgens de Slavische ritus in de Benediktijnerabdij te Chevetogne. Middagmaal in het zelfbedieningsres taurant van RTT-Lessive waarna geleid bezoek aan het telekommunikatiecentrum. Achteraf wandeling in het natuurreservaat van Furfooz. Prijs, vervoer, bezoeken en fooien inkluis 400 fr. Vertrek te Wieze te 6.40 u. Wandelzoektocht Deelname op zondag 30 augustus aan de wandel zoektocht te Haaltert, een ontspannende wandeling van 7 km. Boeiend voor jong en oud. Geen specialis tenwerk. Start tussen 13.30 u. en 14.30 u. in Café Volkskring Dorp. Voorinschrijving tot 25 augustus aan de prijs van 70 fr. Werk der Volkstuinen Ter gelegenheid van de kermis wordt andermaal een tentoonstelling georganiseerd door het Werk der Volkstuinen en dit van zaterdag 5 tot en met maan dag 7 september. Hugo Fieremans, Berry en «de apache» (kdc) Faubourgfeesten Volgend week-end 94* Faubourgfeesten. Zie elders in dit blad. der deze «boef» fouil leert. Als de pakwerker de geleider aanvalt moet hij uiteraard zijn meester verdedigen en helpen bij het afvoeren van de boef zij aan zij. Komt een tweede boef op de prop pen dan wordt deze aan gemaand tot stilstaan en door de hond gewoon geblokkeerd. In alle gevechtshandelin gen moet de hond dan ook blijk geven van volle dige trouw en aanhanke lijkheid en stoppen op het minste teken van zijn meester. Honden met zwak ofwel met agressief karakter komen dan ook niet in aanmerking. Dit driedelig programma, het internationaal pro gramma waarmee men overal terecht kan, is dit van de F.C.I., de Interna tionale Kynologische Fe deratie in België ver tegenwoordigd door de Konylogische Vereniging St.-Hubertus, dezelfde trouwens die de Meldert- se K.V.N.-Show patro neert en die de enige is die officiële titels kan uit reiken. Hugo Fieremans, die zich bij een Tielts fokker deze jonge Duitse herder aan schafte toen die nauwe lijks acht weken oud as, zorgde zelf voor de af richting. «Africhten moet men zelf doen», zegt hij ons. «Men kan zich daar bij uiteraard wel laten ad viseren door een instruk- teur». En instrukteur dat is hij dan zelf ook nog. LH i de en 0 n sept eeksi r bekt laandi ierzeb -Semi Stek rzeke Het itstjjjj te lx voor Ti iandci b 94* editie van Baardegems bekend geworden apleb ubourg-Jaarfeesten waaraan de hele parochie me- '6.37i ewerkt gaat dit jaar door van 22 tot en met 25 igustus. elernuvor'9 Jaar was de re" Baardegemnaar leeft dan wie 'I dat Baardegem ker- ook vanaf nieuwjaar naar il, ur. «s vierde de laatste zon- zijn jaarmarkt toe. De hem i ig van augustus waar wijkkomitees geven spon m wel de mogelijkheid steeds meer blijk van vin- raaaro t ingebouwd dat de dingrijkheid wat de op- ÏÏlinsdagse Faub°urgstoet tocht uiteraard ten goede ïivatv sePtem.ber viel. De komt. Het jaarmarktkomi- n yc iholen zijn dan her- tee draagt er daarenbo- (Pend en zulks heeft uit- ven angstvallig zorg voor epenviaard grote invloed op dat de stoet niet een imi- ïte. b publieke belangstel- tatie van de Aalsterse ig. Het kollege van bur- karnaval zou worden, weester en schepenen Sinds enkele jaren wer- seft dan ook besloten, den belangrijke startpre- i vraag van oud-burge- mies betaald aan de eester Robert De Pauw, groepen die een uitbeel- datum van de kermis ding brachten gesitueerd stellen niet meer op de in een welbepaald the- atste zondag maar wel ma. Het bestuur is thans Je vierde. echter van oordeel dat de jaarmarkt zelf werd wijkkomitees voldoende •gericht in 1887 door mondig zijn om hun vol- aantal bewoners van ledige vrijheid te herne- e Dorpstraat met als men zodat dit jaar geen K lige bedoeling er een vaste opdrachten meer W:.- erenmarkt voor de kin- worden doorgegeven. iren te organiseren. Vertrouwd wordt op de gebruik werd tot op kreativiteit van de diverse k Bden toe bewaard en wijkkomitees en voor w:; "iet steeds een niet af- morele en financiële lende belangstelling bij steun staan stadsbe- I plaatselijke jeugd. De stuur, V.V. Faluintjes en ft atste jaren sloeg de be- Denderstreek paraat. I v ngstelling zelfs over de aangrenzende Programma 'uintjesgemeenten. Onder de motto's «op- oor Baardegem alles- komst van mannen en is een prettige vaststel- vrouwen met of zonder '9- baarden, van koeien en "ids de oprichting is de stieren met driftige spie- Pisch Vlaamse kermis- ren, van merries en "id te Baardegem blij- hengsten vol vurige wen- waaien. Uiteraard sen, van zeugen en beren met ups en downs, die snorken, van geiten ls een tiental jaren en bokken die gaarne Beft het gebeuren zich knokken, van ezels en chter weten op te trek- ezelinnen die gaarne 5n tot een benijdens- minnen» wordt U vol- aardig niveau zodat er gend programma voor- !lfs in de nationale en gesteld, ovinciale uitgaven van Op zondag 6 september trekt de Affligemse Wan delklub, aangesloten bij de Vlaamse Wandelaars- bond, erop uit voor een tocht van circa 9 km, geknipt voor jong en oud. sexpo in de parochiezaal, een promotiepoging voor de plaatselijke mid denstand. Toegankelijk tot en met dinsdag 25 oogst tot 22 u. met trek king van de knaltombola op maandag te 19 u. Toe gang gratis. Elk bezoek aan de expo geeft recht op een lot van deze tom bola begiftigd met 50.000 fr. prijzen. 18 u.: Prijsuitreiking van de tekenwedstrijd in de parochiezaal voor de schoolgaande jeugd. Door deze wedstrijd wordt de jeugd kreatief bij het gebeuren betrok ken. De bekroonde teke ning versiert ten andere het omslag van de jaar marktbrochure. 20 u.: Pottenbal in Gast hof Vonck m.m.v. het or kest «De Gensters» en de Brusselse Euroveiling. Plant en bloem, streekge bonden produkten, wor den hierbij centraal Dienst voor Toerisme Zaterdag 22 augustus 17 u.: Officiële opening "aakt. 0 De doorsnee van de Faubourg-Handef- r> 'siding wordt van ge - Haakt n„ Verleden jaar werd de eerste Faluinboer verko zen. Dit jaar wordt bene vens de Faluinboer een Faluinboerin verkozen. Van de kandidaten wordt geen speciale kennis ver wacht. Kledij en presen tatie zullen belangrijk zijn bij de beoordeling. Wel moeten de kandidaten vertrouwd zijn met al wat waait en draait in de Fa- luintjesstreek zelf. Voor alle deelnemers zijn prachtige prijzen voor zien. Maandag 23 augustus 15 u.: gratis koffietafel voor derde leeftijd en ge- handikapten van de gan se gemeente in Gasthof Vonck met als speciale attraktie het optreden van het bekende duo «De Gilbertino's», groot meester in goochelkunst, overbrenging van ge dachten en geheugen kunst. 18 u.: avondmarkt, voor de eerste maal in Baar degem. 'Dinsdag 25 augustus: Faubourg-Jaarmarkt Vanaf 10 u. trekt de ver maarde Faubourg-Jaar- marktstoet door de stra ten van de gemeente waarbij iedere wijk ver tegenwoordigd is door een praalwagen met his torisch of komisch gege ven. Hij wordt rond 13 u. aan de kerk geschouwd door een jury samenge steld door het stedelijk feestkomitee. 10 u.: keuring van klein vee voorgesteld door de kinderen met uitbetaling in Gasthof Vonck. 14 u.: keuring van groot vee met afzonderlijke prijskampen voor stam boekvee en plaatselijk vee. Voor stamboekvee zijn alle kwekers van Groot-Aalst welkom. Afzonderlijke prijskam pen voor paarden en po ny's. Vier dierenartsen verlenen hierbij belang loos hun medewerking: drs. Raymond Van der Schueren, Luc Deloore, Hugo Verstraeten en Dai sy De Meyst. In de stemmige volksca- fé's vloeit intussen het vocht der gezelligheid. Volksdansers, volkszan gers, beoefenaars van oude ambachten, boeren en boerinnen, het wemelt er al door elkaar. Vlaan deren herleeft er in zijn goede oude geneugten. Van die kleine dingen die Vlaanderen groot hebben gemaakt. LH Een familiale wandeling doorheen een landschap vol verrassend natuur schoon, geleid door Ro ger Verbeeren. Samenkomst aan de St.- Stevenskerk van Mollem vanaf 13u30 alwaar vol doende parkeergelegen heid. De tocht begint al vast te 14 u. stipt. Na een bezoek aan de merkwaar dige dorpskerk gaat het langs de Spanjaardshoe ve naar de Steenberg waar op de grens met Brussegem een weids panorama is te genieten van aan de VTB-Oriënta- tietafel. Vervolgens langs onver moed mooie wegeltjes naar Bollebeek en verder door Velm en Waarbeek zodat er rondom het schilderachtig dorpje Mollem een kring wordt beschreven. ledereen trekke liefst wa terdicht schoeisel, zoniet laarzen, aan en neemt de knapzak mee want wan delen scherpt uiteraard de eetlust en onderweg wordt een oponthoud voorzien in een landelijke herberg. leder deelnemer krijgt een beknopte beschrij ving van de wandelweg samen met een wandel kaartje getekend door Oscar Roels. Deelnemingsprijs: 20 fr. per persoon. Leden VWB betalen slechts 10 fr. Kin deren gaan, zoals steeds, gratis mee. LH Zoals de voorbije jaren het geval was, zal S.K. Herder sem ook dit jaar een voet balfestijn organiseren. Op 1 28, 29 en 30 augustus wordt het bij geel-blauw' een dolle boel. Voetbal blijft natuurlijk de hoofd-' brok vormen van het ganse gebeuren maar daarrond wordt een soort kermis- sfeer geweven. Vrijdag 28 augustus is er een kaart avond voor alle belotters. Deze belotting vangt aan om 19 u. Zaterdag gaat het restaurant open om 12 u., waar men kan kiezen tus- SK Aalst partij te geven en sen mosselen, steak en om 17 u. ontmoeten beide stoverij. 's Middags wordt fanionteams mekaar, in het er een partij voetbai ge- kader van de beker van de speeld tussen minder-vali- Denderstreek. Tussen bei den. Vanaf 22 u. schiet het de wedstrijden in komt de nachtbal in gang, opgeluis- Koninklijke Harmonie van terd door discobar radio Caroline. Zondag 30 au gustus opent het restau rant alweer om 12 u. Om 15 u. treden de lokale re- serven tussen de krijtlijnen om de reserveploeg van Herdersem nog even haar beste beentje voorzetten. Wie dus van voetbal en plezier houdt mag deze driedaagse zeker niet missen. (J.G.) Parochiecentrum Ontvangen U dit week-end Jeanne en Hubert Baert. Tentoonstelling De expo te Affligem van werken van Verschelden en Malfliet loopt nog tot en met zondag 30 oogst. Godsdienstige voordrachten Naar aanleiding van de voordracht, door Vader Abt Joannes Goetghebeur over de uitstraling van de abdij op haar omgeving werd een Werkgroep ge vormd met als opdracht de godsdienstige voordrach ten nieuwe impulsen bij te brengen. De werkgroep bestaat uit Dom Idesbald Verkest, de heren Benoni Vermoesen, Rudolf Van de Perre, Paul De Witte, Jozef De Loof en Albert De Gols, de dames Aleydis Dierick en Pia Callebaut-Hanssens en het echtpaar Albert en Anna Kieckens-Boeckhout. Een werkprogramma werd opgesteld met voordrach ten als volgt: maandag 14 september: «Kristen zijn nu in onze maatschappij» door E.H. Willy Deckers. Maandag 19 oktober: «Metamorfose van de mys tiek. Kristen en wetenschap» door Prof. dr. N. Wil- diers. maandag 9 november: «De Kristen en de Derde Wereld» door Toon Van Bijnen. Maandag 18 januari: «Kristen en Vrede» door E.H. F. Eilers. maandag 15 februari: «Kristen en geweld-arme weerbaarheid» door E.H. J. Hanssens. dinsdag 16 maart: «Kristen en Leefmilieu» door E.H. Luk Versteylen s.j. Lokalenbouw Een fonkelnieuw scoutslokaal werd opgetrokken in de weide achter het Parochiecentrum. Sierlijk en degelijk. Met een oppervlakte van 42 m2 wat heel wat mogelijkheden bieden kan. Inhuldiging in het week end van 18-19 september e.k. Dat Affligem een bloemengemeente is weet wel stilaan Jan en alleman. Mede door de onverdroten ijver van Dom Joris met zijn kruidentuin, zijn sukses- rijke tentoonstellingen en zijn TV-pro gram ma's maar ook door de onverdroten inspanningen van Frans De Block werd het tevens een gemeente die zich met kruiden in de kijker werkte en nog steeds werkt. Frans De Block verdiende een cyclus van drie voor- inderdaad ook op dit vlak drachten over kruiden en meer dan zijn sporen, meer specifiek over hun Ontelbaar zijn immers de gebruik. Tal van mensen tentoonstellingen die hij hebben immers wel een met kruiden heeft opge- aantal kruiden in hun tuin bouwd. Eindeloos de rij doch weten vaak niet wat voordrachtavonden die ermee aan te vangen, hij met steeds stijgend Hoe ze te gebruiken, zo sukses heeft gegeven dagelijks in de keuken of zonder hierbij te vergeten bij gelegenheid in de zijn jaarlijks kruidenfes- volksgeneeskunde wil tijn: een unieke verzame- Frans hen op die avon- ling kruiden die hij elk den medegeven. Een jaar met Pinksteren ten- aantal praktische tips, re- toonstelt om en nabij zijn cepten, hapjes en ook merkwaardig «museum» wel eens een slokje, en atelier in de lokalen Bovendien zal worden van de meisjesschool in verteld hoe een kruiden de Hekelgemse Belle- tuintje aan te leggen, hoe straat. Tentoonstellings- het te verzorgen, hoe zalen volgestouwd met kruiden kweken, plukken, landbouwalaam, ge- drogen, bewaren... steenten, allerlei bloem- Omwille van de «proef stukken getuigend van jes» en «hapjes» is hét zijn natuursierkunst, zijn aantal deelnemers wel droogbloemen en zaden, enigszins beperkt. Lief zijn kruidenrecepten en hebbers schrijven dan weet ik veel. ook best dadelijk in bij Dit jaar groeide zijn pink- VTB-VAB-vertegenwoor- stertentoonstelling an- diger Laurens Van der dermaal uit tot een feest. Schueren, Kruisstraat 23 De wandeltocht naar Ka- te 1790 Affligem, tel. 053- vee en Tenbos werd on- 66.72.00. Deelnamerecht der zijn leiding een cfub- te storten op prk 000- bele revelatie: een massa 0110420-34 van VTB-He- onvermoede bloemen en kelgem. Voor drie avon- planten hier gedijend en den samen 250 fr. Per Frans De Block die zich avond afzonderlijk 100 fr. ontpopte tot een kruiden- De avonden gaan door in kenner van formaat die het Oud Zandtapijt, te 20 boekenwijsheid paart u. op 11 september en 2 aan praktische kunde. en 9 oktober e.k. Frans De Block houdt nu |_H ook, op vraag van \/TB,

De Voorpost | 1981 | | pagina 3