Informatiebrochure van stad Aalst werd in nieuw kleedje gestoken]^ VRIJE tribune V.T.B.-Affligem 3m =r 4 - 21.8.1981 - De Voorpost De jaarlijkse informatiebrochure, die reeds aan haar vierde uitgave toe is, kwam zopas van de pers, en met de verspreiding ervan in alle Aalsterse brieven bussen werd begonnen. Wat onmiddellijk opvalt in deze nieuwe brochure getiteld «Aalst '81» is het feit dat voor het overzicht van de dienstverleningen, in tegenstelling met vori ge jaren, gekozen werd voor één alfabetische lijst, wat de overzichtelijkheid beslist ten goede komt. Meteen werd er ook voor gezorgd dat de beleidstek sten van de leden van het Kollege van Burgemeester en Schepenen gebundeld werden achteraan de in formatiebrochure. Naar het ons voorkomt werd met deze nieuwe indeling stilaan de beste oplossing bereikt, vermits overlapping tussen de verschillende de partementen hierdoor ver meden wordt, en dit het op- zoekingswerk voor de lezer veel vergemakkelijkte. De tweede grote innovatie is het feit dat in een inleidend artikel vermeld wordt dat ge ïnteresseerde inwoners zich kunnen laten abonneren op de agenda en toelichting van de gemeenteraad. In de ge meenteraadsvergaderingen zal trouwens een dokumen- tatiemap beschikbaar zijn, waarin onder meer de agen da, de toelichting, een plan netje met de namen van de raadsleden en de fraktie waartoe ze behoren en het reglement van inwendige orde van de gemeenteraad zal ingesloten zijn. Bovendien heeft het sche penkollege beslist dat de ontwerpbeslissingen van de gemeenteraadsbesluiten, die besproken worden in de openbare vergadering ter in zage zullen liggen in de re ceptie, daags vóór de verga dering. Zo vlug mogelijk erna worden er ook de defi nitieve besluiten ter inzage voorgelegd. Meteen wordt een voorstel, dat CVP-frak- tieleider Ghis Willems on langs in de gemeenteraad lanceerde, in de praktijk ge bracht. De demokratie kan er enkel bij winnen. Het is dan ook terecht dat de Burge meester in een inleidend ar tikel van de brochure een warm pleidooi houdt om eens een vergadering van de gemeenteraad bij te wonen, terwijl hij eveneens terecht aanstipt dat een geïnfor meerd burger er twee waard is. Met deze nieuwe dokumen- tatiemap wordt in feite een initiatief nagevolgd van de stad Gent. Uit de ervaring van deze stad blijkt dat met deze nieuwe maatregelen niet zoveel belangstelling kan gewekt worden. Maar alleen reeds in het licht van het principe van de open baarheid van het bestuur is de dokumentatiemap over- belangrijk. Stadsbestuur Zoals Burgemeester D'Hae- seleer het in zijn voorwoord reeds aanstipt wordt de in formatiebrochure integraal gefinancierd door de Aal sterse middenstanders en industriëlen die erin adver teerden. Blijkbaar kende de advertentiekampagne van de uitgevers minder sukses dan vorige jaren want van 106 bladzijden in 1980 daal de de brochure tot 86 blad zijden dit jaar. Maar ook de nieuwe indeling van de dienstverlening zal tot een vermindering van het aantal bladzijden bijgedragen hebben. Maar alvorens gedetailleerd aan de verschillende facet ten van deze dienstverlening begonnen wordt, legt men de lezer vooreerst uit wat een stadsbestuur is, wat haar taken zijn en hoe men er beroep kan op doen. Hier bij wordt herinnerd aan de inspraakmogelijkheden die de stad Aalst voor haar in woners organiseerde zoals de inspraakvergaderingen, de brochures, enz. Terloops wprdt hürbij ook verwezen naar de resultaten van een enquête die in samenwer king met dit weekblad door een socioloog georgani seerd werd in de loop van 1980. Naast het aktieterrein van het stadsbestuur wordt ook gehandeld over de be perkingen die een rem zijn op haar werking. De groot ste rem is ongetwijfeld het beschikbare geld, vermits reeds 80% van de uitgaven vastliggen voor de wedden van het personeel, het on derhoud van de wegen en stadseigendommen, de noodzakelijke dienstverle ning, de klassieke admini stratieve taken en de delging van de vroeger aangegane leningen. Daarom moet voor wat overblijft de «tering naar De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. AALST INVENTARIZEERDE ZIJN BOUWGRONDRESERVES!!! Juicht, Aalstenaars, juicht! Aalst heeft een inventaris van zijn bouwgrondenreserves. Dit heuglijk feit mogen wij danken aan de grondige aanpak van onze schepen van grondregie De Maght. Zeer leerrijk, want, indien ge het nog niet wist, dank zij het op de markt brengen van een 100-tal bouwgronden, afkomstig van de ervan De Vis, is er een oververzadiging ingetreden. Of dit nu wil zeggen dat er spoedig zal gebruik gemaakt worden van die «oververzadiging» om beginnen te bou wen «That is an another question». De affaire De Biolley is daar een sprekend bewijs van. Maar goed de oerrijke, maar oergierige familie De Vis heeft ons dan toch iets achtergelaten. Zij heeft ons ook nog andere erven nagelaten, en graag zouden wij van de bevoegde schepen willen vernemen wat zij zinnens is te doen met de volgens haar inventaris althans, 180 leeg staande gebouwen van Aalst-Centrum en waarin de erven van de familie De Vis eveneens sterk vertegenwoor digd zijn. Zo hebben wij het herenhuis op het Stations plein dat reeds sedert mensensgeheugenis leeg staat en waaraan in géén jaren ook maar iets is gedaan. Verder het herenhuis in de Molenstraat met een mooi park. Voor een paar jaren werd er veel kobaal gemaakt over de bestemming van dit huis, voor- en tegenstanders van het behoud als herenhuis deden aan demagogie van jewelste, affiches op de zonneblinden - pamfletten op de muren met het uiteindelijk resultaat: het staat nog altijd leeg en is ten prooi aan een onoverkomelijk verval, het hangslot dat op de eikenhouten poort hangt, ten spijt. Verder hebben wij het kasteeltje in de Beukendreef, het laatste verblijf van de De Vis-sen. Ook dat blijft staan te verkommeren, alhoewel dit gezien zijn ligging een uitgele zen recreatieoord zou zijn voor jong en oud, mapr... Gods-, of mogen wij spreken van Overheidswegen, zijn ondoorgrondelijk. Dit geldt eveneens voor het zomerhuis aan de autostrade, waar, aangeziedereen er in en uit kan reeds een paar keren brand is uitgebroken. Dit voor wat de erven De Vis aangaat. Maar dit zijn géén alleenstaan de feiten. Nemen wij het Herenhuis van Dr. Schelfhout, in de volksmond de «kleine Schelfhout» genoemd,ane Wol straat en de Pierre Corneliskaai, eveneens voorzien van een prachtige tuin met prachtige bomen, ook dat blijft leegstaan en gaat de weg op van de hierboven aange haalde eigendommen van de Familie De Vis. Wij willen het hierbij voorlopig houden, maar vragen onsoch in gemoede af: Quo Vadis? Waar gaan we heen... dennn. hebben wij hier nog geen probleem van «Krakers» zoals onze noorderburen, zoniet zouden zij in onze kontreinen een makkelijke prooi hebben en dit de «inven tarisatie» van schepen De Maght ten spijt. D. Gijsens de nering» gezet worden. Vervolgens wordt in de inlei ding nader ingegaan op de drie bestuursorganen waar uit een stadsbestuur bestaat, met name de gemeenteraad, het Schepenkollege en de burgemeester. De bevoegd heden van elk van deze on derdelen worden overzichte lijk besproken waarbij ook de nadruk gelegd wordt op de interaktie tussen de ver schillende bestuursorganen. Belangrijk leek ons dat er de nadruk op gelegd wordt dat de beslissingen van het Kolr lege van Burgemeester en Schepenen kollegiaal geno men worden en dat zowel de raadsleden als de inwoners zelf inzagerecht hebben in (bijna) alle dokumenten en dossiers van gemeentelijk belang. Telkens opnieuw zijn het dan ook warme plei dooien voor inspraak en me- dezeggingsschap. Als laatste komen de be voegdheden van de burge meester aan bod, terwijl de ganse tekst nogmaals voor gesteld wordt in een over zichtelijk schema. Zoals verleden jaar werd ook ditmaal de samenstelling van het Schepenkollege (met bevoegdheden) en van de gemeenteraad weergege ven, waarbij men enkel kan betreuren dat de telefoon nummers van de onder scheiden raadsleden niet vermeld werden. Nieuw dit jaar is de tabel van de verschillende kommis sies van de gemeenteraad (11 in totaal), van de advies raden (20 in totaal) en van de vzw's (4 in totaal). Vervol gens komen bondig de amb tenaren aan bod. Hieruit leert men dat op 1 januari 1981 er aan de stad Aalst 310 administratieve personeels leden waren (waarvan slechts 166 vastgenoemdü), 49 technische personeelsle den (waarvan ditmaal 33 vastbenoemd), 482 werklie den (waarvan 340 vastbe noemd), 154 politieagenten (waaronder slechts 1 tijdelij ke), 67 brandweerlui (waar van slechts 2 tijdelijken) die nog aangevuld worden door 109 vrijwilligers, en tenslotte 53 verzorgingspersoneelsle den (waarvan slechts 7 vast benoemd). Op 1 januari 1981 waren er supplementair 60 BTK'ers in dienst, zodat het totaal aantal personeelsle den (tijdelijken, tewerkge stelde werklozen en BTK'ers inbegrepen) het formidabele totaal van 1175 bereikt. Hier van blijken er slechts 764 vastbenoemd te zijn. Vrijwel letterlijk uit de bro chure 1980 werden de mo gelijkheden waarop beroep kan gedaan worden op het stadsbestuur overgenomen. Enkel de tekst onder de titel: «Dienstverlening: Hoe, waar en wanneer?» werd aan de nieuwe brochure aangepast, terwijl de titel informatieka nalen vervangen werd door «Voorlichting». Nieuw is ook de korte tekst onder de hoof- ding «Kom ook zelf over de drempel». Wat de lezer ook opvalt, vooral als men de rubriek «Telefoneren» onder ogen neemt is het enorm aantal telefoonnummers waarover de verschillende stadsdiensten beschikken. Het gaat dan nog maar slechts over de telefoon nummers van de belangrijk ste stadsdiensten. Zou hier niet kunnen op bezuinigd worden? Waarom moeten het archief, de dienst vreem delingen, het bedelingscen trum van de vuilniszakken, enz. elk over een aparte lijn beschikken, als men weet dat het centrale telefoon nummer 77.11.11. reeds over 24 lijnen beschikt. An derzijds blijkt uit het eerste deel, van de brochure stilaan een definitieve vorm van de onderscheiden rubrieken be reikt heeft. Dat is nog meer het geval wat de dienstverle ning zelf betreft. Slechts hier en daar werd een detail ge wijzigd of werd de tekst in positieve zin aangevuld. Dienstverlening Van Aalsterse produkten tot en met zwembad wordt op 26 bladzijden de burger wegwijs gemaakt in de dienstverlening die het stadsbestuur organiseert. Gezien de teksten en de ti tels vrijwel niet veranderden tegenover 1980 wensen wij hier enkel de nieuwigheden en aanvullingen onder de loep te nemen. «Aansluiting op de riolering» verdween uit de titels, vermits dit aan 'bod komt onder de hoofding «Riolering». Wat ons bij de titel adressering opviel is de vermelding dat de adresse ring van brieven voorge schreven werd «door het Kollege van Burgemeester en Schepenen». Wij dachten dat het postnummer ge volgd door de naam van de vroegere deelgemeente voorgeschreven werd door de Regie der Posterijen. Daar waar het verspreiden van affiches voor kulturele en andere manifestaties voorheen onder de dienst Algemene Administratie res sorteerde schijnt deze nu on der de dienst feestelijkheden te vallen. Vervolgens ont dekten wij dat Afschriften van de Burgerlijke Stand vervangen werd door Akten van de Burgerlijke stand, wat ons logischer toeschijnt. Bij Ambulante Handel of Leurhandel werd een kleine tekst over de taksen bijge voegd. Hierin wordt vermeld dat kleine bedragen even tueel worden geind door de politieagenten, die ieder over een inningsboekje be schikken. Voor belangrijke bedragen moet men zich wenden tot hoofdinspekteur Frans Schellinck op het poli- tiekommissariaat. De vermelding van het tele foonnummer van het stads archief is ook nieuw. Voor de bedrijfskonsulent wordt geen apart artikel meer voorbehouden maar de foto van Ludo Verheyden, de konsultent voor Aalst werd wel-weerhouden. Bij be- drijfsvuil verneemt de lezer dat dit niet alleen meer 's vrijdags maar nu ook 's maandags wordt opgehaald. Misschien typerend voor de mentaliteitsverandering is het feit dat de woorden «In Nood» achter Bedrijven ver dween. De stad Aalst houdt zich dus niet alleen meer met noodlijdende bedrijven bezig. Bij de titel Begraafplaatsen verdween een belangrijk stuk waarbij vermeld werd dat men op de centrale be graafplaats te Aalst reeds vroeg wegens plaatsgebrek tot de ontruiming van gra ven moet overgaan, en dat men de aanleg van twee nieuwe kerkhoven zal moe ten overwegen. Nieuw is de titel beiaardcon certen waar de naam, het adres en telefoonnummer van de stadsbeiaardier bij vermeld werden. Bij «Bouw- premie» verdween de zin: «Voor alle inlichtingen: Mi nisterie van Openbare Wer ken, Bestuur van de Huisves ting, Trierstraat 49, 1040 Brussel». Bij de rubriek Braderijen werd enkel de Vlaanderen- straat vermeld, en werd de Gentsestraat vergeten, ter wijl de vermelding van de braderijen in het dorp te Erembodegem en in de Hoogstraat te Hofstade, nieuw zijn. De inleidende tekst bij de brandweer is totaal nieuw. Hieruit leert men dat Aalst tot de Y-kategorie behoort, een gemengd korps is dat samengesteld is uit 65 be roeps- en 128 vrijwillige brandweermannen. De 900- centrale is één van de 16 verspreid over het ganse land, die de sektoren 052, 053 en 054 bedient. De nutti ge wenken bij brand en de taken van de brandweer dienst werden letterlijk uit de vorige brochures overge nomen. Bij «Brochures» werd ter echt de jaarlijkse informatie brochure gevoegd die stil aan een traditie aan het wor den is. Bij Crematie of Verbranding werd dit jaar bijgevoegd dat personen, die zich na hun overlijden wensen te laten cremeren, hun wil hiertoe kunnen afleveren bij de dienst Burgerlijke Stand, die de aanvragen klasseert in een daartoe speciaal aange legd dossier. Vervolgens verneemt men dat de prijs voor een Cultu reel Jongerenpaspoort steeg van 90 fr. naar 100 fr. Totaal nieuw is de lijst van de Aalsterse dekenijen met vermelding van naam, adres en telefoonnummer van de betrokken deken. Alleszins een belangrijke nieuwig heid. Zowel voor Elektriciteit als voor gas en kabeltelevisie werd de naam van de nieu- we interkommunale Inter- gem vermeld, wat logisch is. Opvallend is vervolgens het feit dat de titel «Fusieproble men» verdween. Deze prob lemen behoren inderdaad stilaan tot het verleden. Totaal nieuw is de rubriek «Glasophalingen» met ver melding van straten en data van ophaling. Alleszins een belangrijke informatie naar onze mening. Bij «Grond- concessie op de begraaf plaatsen» werd dit jaar ver meld dat men een columba riumconcessie voor maximum 1 asurne per nis kan bekomen. Deze conces sie kost 5.000 fr. per nis. Bij de rubriek «Handel» werd het nieuwe adres van de 2de BTW kontrole van Aalst ver meld. Hierbij kan betreurd worden dat al deze kontrole- kantoren niet in één en het zelfde gebouw gevestigd zijn. Vervolgens vermelden wij dat bij de titel herbergen ook «Gelegenheidsdrankslij- terijen» bijgevoegd werd. Nieuw is vervolgens de titel «Huisdieren: Hygiëne» waarbij vermeld wordt dat een brochure terzake kan be komen worden bij de dienst volksgezondheid aan de Ka pucijnenlaan 63 te Aalst. Wij ontdekten ook dat de titel «Ik wil voor eigen rekening wer ken» uit de rubriek ver dween. Meer jammer vinden wij het feit dat een overzicht van de Aalsterse industrie zones met naam van de be drijven en het aantal perso neelsleden uit de brochure verdween. Bij de titel" Jaarbeurs wordt enkel melding gemaakt van deze die in Aalst plaats heeft, terwijl deze van Moor- sel en Hofstade niet vermeld worden. Waarom niet? De rubriek Jeugdinfobeurs verdween eveneens, alsook de vermelding dat men foto kopijen kan krijgen bij Jeugdinfo «Wegwijs». On der jeugd-materiaaldienst werd dan weer bijgevoegd dat er ook grafisch materiaal beschikbaar is. Nieuw is het feit dat de kermissen in klein-Aalst alfabetisch ge rangschikt werden wat de overzichtelijkheid ten goede komt. Tot deze kermissen behoren o.a. Brokkelkermis, Jeneverkermis, Jacquette- kermis, Kattekermis, enz. Waarom de kermissen op de vroegere deelgemeenten dan weer niet alfabetisch ge rangschikt werden blijft een andere vraag. De dienst gezinszorg, ver meld onder de titel Kinder welzijn, schijnt dan weer verhuisd te zijn van de Katte- straat naar de Kapellestraat. Waarom de titel «Krankzin nigen» ieder jaar opnieuw aangehouden blijft, is voor ons een raadsel, nu men de ze zieken meer en meer als psychiatrische patiënten omschrijft. Tot «manifestaties op de openbare weg» veranderde er niets. Bij deze laatste ru briek werden zonderling ge noeg de omschrijvingen «jaarmarkt, wielerwedstrij den, optochten, enz.» niet langer weerhouden. Onder de titel «Markten» verdween enerzijds de vermelding dat het sekretariaat van de marktkommissie in de eko- nomische dienst gevestigd is, terwijl anderzijds erbij ge voegd werd dat men zich voor allerlei aangeledenhe- den moet wenden tot hoofd inspekteur Fritz Dierickx, marktleider. Totaal nieuw is de uitleg over de medische risico kaart, die op de dienst volks gezondheid beschikbaar is. Bij het hoofdstuk militie werd de tekst die informatie geeft over de dienstplicht op verschillende plaatsen aan gepast, terwijl nu ook de duur van de militaire dienst vermeld werd. Onder gewe tensbezwaarden verdween dan weer de vermelding dat deze dienst bij de civiele be scherming of «als burger dienst van openbaar nut» kan gedaan worden. Onder militievergoedingen werd gedetailleerder vermeld wie dergelijke vergoedingen kan ontvangen. De informatie brochure leert ons verder dat de provinciale toelage voor het verlaten van een ongezonde woning steeg van 3600 fr. naar 5000 fr. Onder de hoofding ontvan- gerij verdween de vermel ding van de «verkoop van goederen» alsook de ver melding dat men op deze dienst terecht kan voor sub sidiëringen. Dit gebeurde misschien omdat er toch geen geld meer in kas is om subsidies te geven. Nieuw in de brochure is de uitleg die betrekking heeft op rijbewijzen en bewijzen geldend als rijbewijs. Voor aflevering ervan dient men zich tot het politiekommissa- riaat te wenden. Onder saneringspremie werd het adres van het Pro vinciaal Gouvernement aan gepast en werd aangestipt dat de premie voor het plaat sen van een badkamer toe gekend wordt «wanneer de totale kosten van de sane- ringswerken minder dan 60.000 fr. zijn». Scholen en verenigingen Zoals in het verleden wer den ook dit jaar weer alle mogelijke en onmogelijke onderwijsinstellingen uit Groot-Aalst afgedrukt. Bijna twee bladzijden lang worden alle scholen met naam, a- dres en telefoonnummer aangeduid. Nieuw in deze lijst is de aanduiding van het buitengewoon beroepson derwijs en van het hoger onderwijs van het korte ty pe. Ook een aantal gegevens over het VTI zijn nieuw. Even verder onder de titel speelpleinen vonden wij niet langer de vermelding van het speelplein Ressebeke te Erembodegem, terwijl deze in het stadspark en aan de Zandberg te Aalst nieuw zijn. Totaal nieuw zijn ook de ge gevens voor het huren van een stadskelder (wachtkel- der). Indien een overledene niet kan bijgezet worden in de familiekelder kan deze immers voorlopig bijgezet worden in de stadskelder te gen een prijs van 500 fr. de eerste maand, 600 fr. de tweede maand en 1000 fr. de derde en daarop volgende maanden. Maximum 1 jaar kan men van de stadskelder gebruik maken, leder jaar opnieuw bevat de brochure ook statistieken die betrekking hebben op de dienst bevolking en de dienst burgerlijke stand. Al dus verneemt de lezer dat Groot-Aalst eind 1980 78.860 inwoners telde tegenover 79.340 inwoners eind 1979. Het aantal inwijkelingen steeg van 1811 tot 1925. Het aantal uitwijkelingen steeg anderzijds van 2358 tot 2495. Ook het aantal kinderen waarvan de moeder in Aalst woont steeg van 857 tot 932, terwijl het aantal overlijdens zonderling genoeg daalde van 942 tot 842. Alles bij elkaar komt men aldus tot een verlies van 480 inwo ners. Het totaal aantal geboorten op het grondgebied van Aalst daalde met 45 eenhe den om toch nog een totaal van 1526 te bereiken. Ander zijds waren er 23 huwelijken meer, terwijl het aantal over lijdens daalde tot 1390, zijn de 35 minder dan in 1979. Het aantal krematies gaat steeds in stijgende lijn en bereikte reeds 30 in 1980, of 10 meer dan het jaar voor heen. Hiervan werden er 11 bijgezet in het kolumbarium, 1 in een familiekelder en ge beurden er 18 uitstrooiin- gen. Vergeleken met 1979 daalde het aantal jubilea ten slotte van 131 tot 101. Bij de titel studiebeurzen ontdekten wij als nieuwig heid dat de identiteitskaart van de ondertekenaar moet meegebracht worden. Totaal nieuw, maar beslist positief, is de onderverde ling van de Groot-Aalsterse telefooncellen volgens uit sluitend zonaal verkeer, zo naal en interzonaal of zelfs internationaal verkeer. Uit deze lijst blijkt ook dat er elk jaar opnieuw een groter aan tal openbare telefooncellen op het Aalsterse grondge bied aanwezig zijn. Nieuw in 1980 zijn o.a. deze op het Horebekeveld, aan de Wa tertoren, aan het Stations plein, aan de Rozendreef, Nieuwbeekstraat, Binnen straat, enz. Even verderop werd de titel Vakantiejeugdateliers ver vangen door vakantiespeel- pleinwerking, waarbij met een kan vermeld worden dat de prijs per dag steeg van 35 naar 40 fr. Onder de Veldwachters en Kwartieragenten kwamen een aantal nieuwe namen aan bod zoals Herman De Pelsmaecker uit Moorsel en Albert Piron uit Nieuwerker- ken. Waarom de kwartiera genten van klein-Aalst niet met naam en sektor vermeld worden onder deze rubriek blijft ons een raadsel. Een belangrijk deel van de brochure wordt telkenjare opnieuw ingenomen door de opsomming van de Groot-Aalsterse verenigin gen, die deze maal samen gebundeld werden op 7 bladzijden. Opmerkingen die wij hier reeds in het verleden ver meldden blijven nog steeds geldig zoals de manier waar op de verenigingen onder verdeeld werden, (soms identieke groeperingen nu eens bij de kulturele dan weer bij de vrijetijds- dan weer bij de jeugdverenigin gen), en het feit dat een aan tal verenigingen zoals deze die lid zijn van de leefmilieu- raad niet vermeld werden. Anderzijds komt het ons voor dat de kulturele organi saties in 1980 niet op punt gesteld werd, want wij kun nen moeilijk geloven dat alle groeperingen nog steeds de zelfde verantwoordelijken en hetzelfde adres hebben, zonder ook maar de minste wijziging. En hoe staat het met deze die verdwenen of nieuw opgericht werden? Wij vonden in ieder geval geen enkele wijziging onder deze die zich bezig houden met aktieve kunstbeoefe ning, vormings- en ontwik kelingswerk, hobby- en vrije tijdsbesteding. Deze lijsten staan in groot kontrast met de jeugdgroeperingen, waar bijna alle namen en adres sen van verantwoordelijken wijzigden. Naar wij konden nagaan is ook de lijst van de gepensioneerdenbonden to taal nieuw. Wat geldt voor de jeugd groeperingen, ontdekten wij ook bij de sportverenigingen waar de lijst blijkbaar even eens punktueel bijgewerkt wordt. Als men de onderscheiden lijsten overschouwt, krijgt men als lezer toch de indruk dat Groot-Aalst één van de steden met de meest geor ganiseerde verenigingen van het land is. Men zou bijna kunnen stellen dat elke drie Aalstenaars verant woordelijk zijn voor één of andere organisatie. Op de laatste bladzijde van de ru briek Dienstverlening van A tot Z vonden wij nog als nieuwigheid de titel: «Verto ningen», het telefoonnum mer van de vismijn, de prijs van de beroepskaarten voor vreemdelingen die steeg van 150 fr. naar 300 fr. en de prijs van de fiskale zegel. Totaal nieuw is ook de ru briek Wapenvergunningen waar staat tot wie men zich voor dergelijke vergunnin gen moet melden. Ook de titel Wijkcentrum Aalst Rechteroever is nieuw. Artsen Zoals verleden jaar werd dit maal ook een lijst gepubli ceerd van alle Groot-Aalster se huisartsen. Het feit dat deze huisartsen ditmaal op één en dezelfde bladzijde af gedrukt zijn werkt de over zichtelijkheid in de hand. Uit deze lijst van 73 namen en adressen leren wij dat het aantal huisartsen met 4 ver hoogde waarvan twee in klein-Aalst, 1 te Erembode gem en 1 te Nieuwerkerken. Het aantal geneesheren-spe cialisten steeg met 2, name lijk 1 specialist in maag- en darmziekten en 1 neus-keel-- en oorarts. Het aantal tandartsen steeg met 2 in 1980 en bereikte aldus een totaal van 42. Bij de dierenartsen werd de lijst aangevuld met deze die in Baardegem, Erembodegem en Gijzegem wonen. Beleidsteksten In tegenstelling met vorige jaren werden de beleidstek sten, opgesteld door de ver schillende leden van het Kol lege van Burgemeester en Schepenen achteraan de brochure samengebundeld, wat meteen ook de leesbaar heid vergrootte. Traditiege trouw wordt de reeks geopend door de Burge meester die aanstipt dat uit zijn departement indringen de bezuinigingsvoorstellen kwamen. Wat de politie be treft wordt herinnerd aan het ontstaan van de nieuwe af deling «Bijzondere wetge ving» beter bekend als leef- milieupolitie. Ook op het dossier omtrent de «kleine ring» wordt in de brochure even kort op ingegaan. De heer D'Haeseleer noemt dit dossier «een schoolvoor beeld van informatie en vol ledigheid». Wat ekonomi- sche zaken betreft wordt herinnerd aan de deelname van een aantal Aalsterse be drijven aan het eerste Sport- salon, terwijl ook de topdag niet vergeten werd, waaraan de deelgemeenten voor het eerst deelnamen. Wat voor lichting, informatie en ont haal betreft noemt de Burge meester Aalst een koploper, en hij besluit met de mede deling dat hij in de toekomst zal verder werken volgens de grote lijnen van de be leidsnota die, wat zijn depar tement betreft, grotendeels uitgevoerd werden. In zijn artikel wijdt eerste schepen Eddy Monsieur vooral aandacht aan het ste delijk kinderdagverblijf, dat op 3 november 1975 open de. De openingsuren, de op- namevoorwaarden, dé kost prijs van het verblijf enz. al les wordt tot in het detail besproken. Gezien de financiële toe stand van de stad wordt vol gens Schepen van Openbare Werken Jan De Neve dit jaar de nadruk gelegd op het wa- terzuiveringsbeleid. van het Aalsters grondgebied, dat voor 100% gesubsidieerd wordt door de Staat. Even wordt er ook aan herinnerd, dat Aalst als pilootgemeente erkend werd voor de stads- vernieuwingskampagne 1981, en dat men ijverig ver der werkt aan het op punt stellen van het struktuurplan Groot-Aalst. Volgens Schepen van Finan ciën Gaston Van den Eede is het opstellen van een even wichtige begroting voor Aalst een utopie. 80% der uitgaven zijn immers posten waar men geen vat op heeft. Hierna wordt de begroting met konkrete cijfers geïllus treerd, waarna gesteld wordt dat in een zeer nabije toekomst nog grote offers zullen moeten gebracht wor den om het hoofd boven wa ter te kunnen houden. Als gunstige lichtpunten ziet de schepen van Financiën het stedelijk waterbedrijf dat dit Op 1 geleg halfo' voor Octof nisee toeris Naas name de a ten c opge Bami den vrien lenis De Erpe Een was peld f keer moe gehe dem dene veer gast vriei De w vernn jéar ongeveer 9 mili geen winst zal maken en hei||jesp delijk slachthuisbedrijf/jre |y de slachtcijfers op 1 jaarju/TC konden verdrievoudigen! i. Schepen van Burge-i1® Stand en Sociale Zaken!"®"*' gard Hooghuys gèat !-|een t tekst dieper in op hetpikendi leem van de krematielten 0 volgens hem de meest I ënische en humane van lichaamsbeschikkir Aalst deed terzake ook belangrijke inspanning de bouw van een kolui rium en asverstrooiings de op elk kerkhof. Elke graafplaats kreeg nu ook nieuw dienstgebouw reeds in de pers ven Tenslotte spreekt de pen van sociale zaken hoop uit dat het vandali en de diefstallen op kerkhoven weldra tot verleden mogen behorei Langs de schepen voor derwijs, kuituur en toen om vernemen wij dat beiaardkoncerten in door niet-minder dan leerlingen beluisterd den. In september werd ditiegetrouw een tente stelling Beeldende Kunt op de binnenkoer van stadhuis ingericht, terwij het museum van het hospitaal een tentoon ling van Frans Minn werd georganiseerd. D« zer verneemt vervolgen» het stedelijk patrimon van schilderijen en be ho'uwwerken geïnven seerd werd, met als gei o.a. dat de verzekering i gepast werd. Momen wordt gewerkt aan een sier met uitgebreide <k mentatie over de vers lende kunstenaars van de stad een werk in het b heeft. Schepen voor leefmfl huisvesting en grondgel Annie De Maght behan in haar kort artikel vooral laatste facet van haar voegdheden, waarbij wijst op de werking van: delijke regie voor gror leid. Ook de ondersch» initiatieven voor de verti ring en verfraaiing van milieu worden kort op somd. Schepen voor Personeel Volksgezondheid Anti Blommaert noemt zijn leid het resultaat van men lijke kontakten. Het per neel van de stad vervult dus volgens hem de omv grijke taak van een gn stad naar behoren. Als so pen van Volksgezondh verzorgt deze schepen i de kontakten met het I sterse OCMW, waarbij ons spijt in de brochure nieuw geen enkele infon tie opgenomen werd. De laatste schepen die bod komt is deze van r denstand en feestelijkhed Marcel De Bisschop. Hij vi tigt vooral de nadruk op! feit dat in 1980 voor het e« een stedelijke medewerü gebeurde aan de grote mis en de dekenijfeest van de Hoogstraat te Hof» de. Ook in Herdersem w den de alom vermaarde Antoniusfeesten effektiefj steund. Na dit alles wordt tradities trouw ook de stadssekn ris, zijnde de hoogste amb naar van de stad niet verg ten. Ook hij maakt imme ambtshalve deel uit van Kollege van Burgemees en Schepenen. In zijn ter houdt stadssekretaris Cl* Willems een warm pleido voor de beslissingsbevoej heid van de gemeenteral die nog steeds het hoogt en meest centrale orgaan in de gemeente. Volga hem zouden alle raadslede in deze optiek, op hun tafel de slogan «Gemeert raad, let op uw zaak» mc ten aanbrengen. Zoals burgemeester vooraan in informatiebrochure, hou ook hij een warm pleido voor het bijwonen van gemeenteraad, welke gens hem op het einde v» het jaar in een speciaal ing richte zaal in het Belfort kunnen vergaderen. De informatiebrochure sk af met een plannetje vand gemeenteraad, wat v# toevallige aanwezigen h volgen van de raadszittinge beslist zal vergemakkelijk# VEtf bü 'anJ 'il ona gC] :hei September Zondag 6: hoevenwandeling te Mollem. Vrijdag 11: kruiden kennen en gebruiken Vrijdag 18: diareportage «de Oostkantons» en «het Hoogveen». Vrijdag 25: jaarlijkse nijverheidsuitstap naar ge- neverstokerij en brouwerij te Hoegaarden. Oktober Vrijdag 2: kruiden kennen en gebruiken. Vrijdag 9: kruiden kennen en gebruiken. Zaterdag 10: gastronomisch week-end te Mer- tesdorf Gro

De Voorpost | 1981 | | pagina 4