U Vaarwel Ray De Smet Jaarbeurs zonder vernieuwing 'aubourg-hoogdagen tonder stralende zon Het stinkt in Gijzegem B.P.A.'S stadscentrum geen verrassing Edifie Aalst Milt tttP HI Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels o<i IpLoC De Voorpost 28 AUGUSTUS 1981 34' JAARGANG SR. een uitgave van Molenstraat 58-60 9300 AALST UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 a Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F rab. 1.170 F 6 maand 600 F aand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 ambassadeur van Cuba op het stadhuis genoeg een laatste foto van Ray. (-) Voor sommigen niet onverwacht, maar voor bijna iedereen veel te vroeg ging afgelopen donderdag Raymond De Smet van ons heen. Ray De Smet was als onbetwistbaar leider van de Aalsterse kommu- nisten, een markant figuur, die door vriend en tegenstander gewaardeerd werd om zijn vriendelijk heid, genegenheid en hardnekkigheid. Want één ding wat men Ray De Smet nooit kunnen verwijten heeft is dat hij, om het even om welke reden, zijn principes niet trouw bleef. Zijn kommunistische aanhankelijkheid dateert, voor zover wij konden nagaan van na de tweede wereldoorlog, maar reeds vroeger stak hij zijn sympathie voor wat men nogal eens gemakkelijk de «kleine man» noemt, niet onder' stoelen of banken. De gruwelen van de tweede wereldoorlog, waar Ray De Smet een weerstander was van het eerste uur en waar hij het tot kapitein bracht, had den hem echter een af keer doen krijgen van het fascisme en de rechtse diktaturen. Nochtans was hij geen fanatieke weer stander, die zelfs op het einde van zijn leven be grip kon opbrengen voor bepaalde vormen van amnestie. Na de oorlog begon hij zijn rijkgevulde journalis tieke loopbaan als sport- redakteur bij de «Rode Vaan». Van 1954 tot 1961 was hij zelfs hoofdredak- teur van de spreekbuis van de Belgische Kom- munisten. Nadien was hij beheerder van het huis van de kommunistische pers tot in 1967. Het spreekt voor zichzelf dat hij dan ook in deze, in België eerder kleine, par tij belangrijke funkties vervulde. Zo was hij lid van het Centraal Comité, de Vlaamse Raad en van het Vlaams Bureau van deze partij. In de Federa tie K.P. Dender bracht hij het tot voorzitter, en me de hierdoor was hij alom gekend in linkse middens. Lees door pag. 5 - weermaker die traditioneel de Faubourgjaar- arkt te Baardegem gunstig gezind lijkt te zijn was t jaar in optima forma. Een zomerse dag om van te loepen en dan ook een toeloop van volk uit de imeente zelf waar praktisch niemand werkte en uit hele omgeving. Pluspunt was alvast het feit dat op aandringen van rstó d-burgemeester Robert De Pauw de datum van de nva Itiviteiten dermate is vastgelegd dat de stoet niet ïeer in het schooljaar kan vallen wat verleden jaar ner H het geval was met alle gevolgen vandien. Ik novatie en meevaller van belang werd de avond en i arkt op maandagavond die aan het geheel een to' pplementaire dimensie verleende. kNDELSEXPO Neef en Eliane Rudy, allen de stemmige parochiezaal uit Baardegem, wijn door LuJende schepen Annie De Dirk Uyttersprot uit Moorsel J luk! I0ht verleden zaterdag de en Eugeen De Croes uit Mel- ibourg-Handelsexpo dert, Faluintjesgenever door barbij ze erop wees wat in Maria Redant uit Moorsel, TEifcn toch kleine deelgemeen- Van Limberghen-Eliano uit kan worden verwezenlijkt. Baardegem, Kathleen Van Bt te Baardegem gebeurt Lembergen uit Baardegem immers in de hele regio en Roos Jansegers. Een au- n unicum dat de grenzen dioklopedie ging naar Ann - n het dorp zelf transcen- Van Lemberghen uit Opwijk, 6ft. koffie naar Peggy Vinck uit n deze expo was trou- Moorsel, Marleen Van Rans- ms een gratis knal-tombo- beeck uit Meldert en Chris- verbonden met een prij- tiane De Ridder uit Baar- ntotaal van 50.000 fr. Elk degem. d wek aan de expo gaf in- Tenslotte waardebons naar Pgg, irdaad recht aan een gratis Guy Criek uit Baardegem en mbolalot. Antoine Uyttersprot uit Her- n bandrekorder werd ge- dersem. Dnnen door An Van der eersch uit Asse, een volau- TEKENWEDSTRIJD apflfmatische autoradio door De tekenwedstrijd, uitge- de Perre, Dorpsstraat te schreven voor de school- irdegem, aankoopbons gaande jeugd, kende heel iemf?r Philippe Callaert, Chris- wat belangstelling. - De Ridder, Andy De LeeS.door pag. 4 De handelsbeurs is vorige vrijdag voor de 34*" keer opengesteld, bijna niet' te geloven. Wanneer u dit leest is ze waarschijnlijk al voor de helft leegge- kocht, en heeft u daar minstens al één keer rondge lopen. Want hoewel niets beter op deze handels beurs lijkt dan die van vorig jaar, en de vaatwasma- chines sindsdien ook al geen spektakulaire evolutie hebben ondergaan, is het bezoek aan deze beurs voor Aalstenaars en omliggenden bijna een burger plicht geworden. Wei wordt het lint dat de burge meester doorknipt (en juist dèardoor) elk jaar wat korter. De grote verandering en verrassing was wel dat we deze keer niet door het slijk moesten modde ren om binnen te geraken. Na de sluis onder het «Keizershuis» waar straks de tapissier zijn paptafei zal openklappen, kwamen we in een glazen kooi terecht met links en rechts aan de buitenkant prille plantjes die toch wat beter weer zullen nodig heb ben dan die kersenbomen op de markt als ze wat willen opschieten. We worden verwend nu, aan de Keizershallen, een prachtig bouwsel is het, hoewel die moderne stroomlijn duidelijk in ru zie ligt met de belle-épo que stilering van het Kei zershuis vooraan. De burgemeester (want die moet uiteraard zijn zegje hebben bij dergelij ke gelegenheden), de burgemeester noemde die njeuwe ruimte erg be tekenisvol, al was het maar omdat ze de verbin ding vormt tussen Kei zershallen en Keizers huis. Hij zei dat dit huis in de nabije toekomst een hoogtepunt zal zijn van talloze inspanningen ter ondersteuning van het kommercieel en ekono- misch leven van Aalst. Hij gaf toe dat de jaarbeurs een diepgewortelde tra ditie is, maar toch stoefte hij op zijn schepen van Middenstand en feeste lijkheden en op het feest- komitee hoewel die ge woon hun werk hebben gedaan, waarvoor wor den ze anders betaald, zeg. Toch zijn er veel uren pro deo verstreken, maar iederéén blijft al eens hangen. De burge meester wordt serieus: hij heeft het nu over de pijnlijke en harde werke lijkheid van de krisis (we voelen dat waarschijnlijk beter dan hijzelf, waar over praat hij feitelijk), de krisis dus, die hoe langer hoe meer in onze kleren kruipt, en een zware domper plaatst op han del en nijverheid die toch nog altijd in Porsche en Mercedes rondrijdt. Maar onze koopkracht gaat eraan, zo zegt de burge meester, en dat lijkt hem alvast niet van die aard om ons geloof in de toe komst gaaf te houden. De handelaars zijn volgens de burgemeester al kon tent als ze hun omzet kunnen handhaven, hoe wel dat in betere tijden een verlies zou geweest z,jn' Lees door pag. 4 - De opening door burgemeester D'haeseleer. (K.D.C.) In de deelgemeente Gijzegem, meer bepaald in de Stationstraat en de omgeving ervan, wordt de be volking sedert geruime tijd - sedert jaren werd ons gezegd - dag in dag uit geplaagd door de stank die verspreid wordt door een schoorsteen die toebe hoort aan de ververij N.V. Denderland, die aldaar op het industrieterrein is gevestigd. In elk geval zijn dit geen eenzame fietsers (KDC) Om meer te vernemen van wat er precies aan de hand is gingen we praten met een dame uit de Sta tionstraat. Zij weet dus wel waarover ze het heeft. Haar naam en haar juist adres is ons vanzelf sprekend bekend, maar ze verzocht ons met de grootst mogelijke aan drang een absolute dis cretie in acht te nemen omtrent haar identiteit. Stilzwijgen Dat er over deze hinder nooit met een woord werd gerept, ondanks het feit dat het soms on draaglijk is, zo werd ver nomen, doordat zeer veel van diegenen die het grootste ongemak te ver duren hebben, te werkgesteld zijn bij de betrokken vennootschap die als oorzaak van het probleem wordt aange wezen. Immers, aldus nog steeds diezelfde da me, iedereen geeft er de voorkeur aan om niet te veel ruchtbaarheid aan de zaak te geven en nie mand wenst zijn naam in dat verband genoemd te zien. Dit om reden dat er naast de stank ook afdan kingen in de lucht zouden hangen waarvan, zeker in deze tijd, geen mens het eerste slachtoffer wil zijn. Adem afgesneden De scherpe geur werd be schreven als iets dat lijkt op ammoniak en het snijdt de adem af. Op de meeste dagen is er dan ook geen sprake van een luchtje te scheppen, laat staan de vensters open te zetten om het huis te ver frissen. Naast de scherpe geur braakt de schouw ook nog grote hoeveelhe den roet uit dat neervalt in de vorm van kleine zwarte bolletjes die kle verig zijn en met de schoenen onvermijdelijk in huis worden gebracht. Buiten iets te drogen hangen brengt risico's met zich mee. Gevraagd naar de oor zaak van dit alles werd zonder aarzelen een be schuldigende vinger uit gestoken naar de meta len schoorsteen die al lang een doorn in het oog is. Die staat er al een jaar of vier, en aldus nog steeds de dame, er werd een tweede beloofd maar die is er nooit gekomen. De stank is niet gebon den aan warm of koud weer, mist of andere weersomstandigheden. Op het ogenblik dat we in de Stationstraat waren, lag het bedrijf stil wegens het verlof. De afwezig heid van de hinder werd als een verademing aan zien, letterlijk en figuur lijk. Er werd niet aan ge twijfeld dat na het verlof alles opnieuw zou begin nen en waarschijnlijk be gint men het nu stilaan teveel te vinden, vandaar dat contact werd opgeno men met dit weekblad. Soms komt de wind uit een andere richting dan gewoonlijk en heeft de Stationstraat minder te vrezen. Dat neemt echter niet weg dat de proble men in cjpt geval voor iemand anders zijn. Het gebeurt ook dat rook en stank afdrijven in de rich ting van de woonst van een der bedrijfsleider?. Telkens als het zover is lachen de omwonenden in hun vuist en maken ze bij zichzelf de bedenking: hij heeft er ook eens van. A.D.B. 'einig groen, bijna geen parkings en over concentratie van scholen "per 14 dagen nadat het BPA Denderland-lndus tad. Mone van Hofstade aan een openbaar onderzoek zijn 5r_d onderworpen, worden opnieuw drie Bijzonde- eii Hannen van Aanleg door het Aalsters stadsbe- oe'"f publiek gemaakt, teneinde iedereen de moge- de- "eid te geven om zonodig bezwaar in te dienen, iwaal betreft het niet de eerste de beste BPA's 'ar wel deze die betrekking hebben op het belang- diffste deel van Aalst-centrum, met name het BPA Centrum, nr. 2 St. Job en nr. 5 Station. Als wanig zijn zij de uitlopers van het Struktuurplan "st Centrum dat in 1976 het levenslicht zag. Ideeën die toen als revolutionair aanzien werden, zoals vb. het verkeersvrij maken van de Grote Markt, zijn ondertussen gemeengoed geworden. Een probleem was wel dat een struktuurplan geen wettelijke basis is en dat de basisprincipes die in dergelijke plannen vooropgesteld worden, via wettelijke middelen dienen gekonkretiseerd te worden. De nu gepub liceerde BPA's zijn derge lijke wettelijke middelen. Dat de ontwerpers niet over één nacht ijs gingen bij het opstellen van hun plannen, moge blijken uit het feit dat reeds bij het opstellen van het struk- keerskommissie en ten- tuurplan inspraak ver- slotte de gemeenteraad leend werd aan allerlei zelf. Ook de bevolking organisaties zoals de ste- zelf kreeg in 1978 via in- delijke kommissies van spraakvergaderingen de openbare werken en mogelijkheid om haar ruimtelijke ordening, de mening over de ontwor- leefmilieuverenigingen, pen plannen te geven, de Vereniging voor Aal- Na heel wat studie- en sters Kultuurschoon, de tekenwerk kwamen drie Middenstandsverenigin- Aalsterse architekten- gen en dekenijen, de ver- Lges doo[ pgg Komt er stonk uit de schouw van firma «Denderland» P (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 1