Faubourg-hoogdagen onder stralende zon JAARBEURS ZONDER VERNIEUWING Liliane en Gilbert, eerste Faluinboer en -boerin ir te verkopen. doch voor de vragen bt tekens kende godsdienstwetensd pen doceren. Voor me« 4 - 28.8.1981 - De Voorpost Verkiezingen van met pracht en praal omhangen koninginnen, prinsessen en feeën van allerlei soort doen het niet meer. Ook niet te Baardegem waar Jaarmarktprins en -prinses nog weinig begeestering wisten te lokken. Marcel Van den Broeck, voorzitter van het Feestko- mitee, lukte dan ook een schot in de roos verleden jaar met de verkiezing van een Faluinboer waarvan Erik Vekemans de eerste titelvoerder werd. Wetende dat het niet goed is voor de man om alleen te zijn werd dit jaar ook een Faluinboerin ver kozen, verkiezing waarin de autochtone Baarde- gemnaars liever uit de ju ry bleven teneinde geen schijn van enige partij digheid op het geheel te kunnen laten wegen. VW-Voorzitter Lambert Van de Sijpe uit Meldert van de BRT-TV en Hilde Stockman uit Herdersem, bedrijvig in de kostume ring aan hetzelfde insti tuut, zouden dan ook de kandidaten even polsen en op de rooster leggen. In de bomvolle feestzaal van «gasthof Vonck» waar het dinamisch or kest «De Gensters» uit Moorsel zorgde voor een te snijden ambiance meldden zich twee kandi daten aan voor de titel van Faluinboerin en vier ambieerden de Faluin- boertitel. Onder hen Ka- miel Van Hecke die verle den jaar de duimen moest leggen voor Erik Vekemans doch dit jaar had gezworen zijn vel Vrouwelijke kandidaten waren Hilde Van Mulders en Liliane De Vriendt. Mannelijke kandidaten Kamile Van Hecke, Albert Buggenhout, Gilbert Die- rickx en Gustaaf Hey vaert. Op te merken dat Gustaaf Heyvaert en Li- liane De Vriendt een echt paar zijn en het, gezien de puntenverdeling qua kaartenverkoop een, dui delijk op de vrouwelijke titel hadden gemunt. •Criteria voor de verkie zing waren de stemmen van het publiek (20 de verkochte kaarten (40 de kledij (20 en uitein delijk de vragen (20 Bij het publiek ging de voorkeur duidelijke naar Gilbert Dierickx en Liliane De Vriendt. Ook de kaar tenverkoop duidde de zelfde kanshebbers aan. Qua kledij werd Kamiel Van Hecke echter primus. Hilde ontdekte zelfs on der zijn fluwelen broek op deze waren zomer nacht een traditionele boerenonderbroek. Bij de dames primeerde op dit stuk Hilde Van Mulders haalde Gustaaf Heyvaart het maximum der punten bij de heren en Hilde Van Mulders hetzelfde bij de dames. Dat de vragen niet van de poes waren kon, voor wie meeleeft met de Faluintjesfestivi- teiten, moeilijk beweerd worden. Zo werd o.m. gevraagd naar het aantal «Pikkelingen», naar de betekenis van dit woord, naar de brandstof ge bruikt bij een stoomma chine, naar de op de Pik- keling gepikte graan soort, naar het in de pan nekoeken te Herdersem verwerkte kruid, naar de hoeve waar de jongste Pikkeling plaatsgreep, naar de naam van het er geschonken bier zonder schuim, naar de naam Naam van het gekookt spek tus- sen de ovenkoeken, naar Faluinboeren het tuig waarop de pik fijn wordt geklopt (jaar getij) en naar het feit of graan uit de pinmolen al dan niet nog moet wor den gewand. Hierbij dan de resultaten Faluinboerinnen van de verschillende proeven: 1Kamiel Van Hecke 2. Albert Buggenhout 3. Gilbert Dierickx 4. Gustaaf Heyvaert 1. Hilde Van Mulders 2. Liliane De Vriendt Publiek 20 p 153 (15) 97 (10) 493 (20) 44 5) 215 (15) 574 (20) Kaarten 40 p 431 (30) 131 (20) 510 (40) 100 (10) 131 (30) 300 (40) Vragen 20 p 0 10 10 20 Liliane De Vriendt en Gil- en werden in een zwarte kleed met de bert Dierickx werden dan karos rond Baardegem hun waardigheid, ook tot Faluinboerin en gevoerd tijdens de Fau- Faluinboer uitgeroepen bourgjaarmarktstoet, be- Vervolg van pag. 1 Hij waarschuwde hen niet te bezuinigen op hun reklame- en promo tiebudget, (want anders gaat de handelsbeurs eraan), we schrijven dat tussen haakjes omdat we dat tussen de regels van de toespraak konden ho ren, en kijk, de burge meester zégt het ook: «het was met enige onze kerheid dat we de 34"0 jaarbeurs tegemoet heb ben gezien, en dat ik met de schepen enzovoorts een overlegvergadering heb gehouden om alle denkbare hindernissen uit de weg te ruimen. Maar het blijkt dat onze Gilbert Diericks, faluinboer en Liliane De Vriendt, faluin boerin (KDC) eksposanten WEL getui gen van visie, door net zo talrijk aanwezig te zijn als vorig jaar met standen die alles behalve krente rig aandoen...» En dèt is waar: er was maar plaats voor 140 eksposanten, die ruimte kan niet meer uitgebreid worden, tot groot spijt van de burge meester die, zoals we al len weten, D'haeseleer noemt, ik merk dat ik zijn naam nog niet heb ver meld. Burgemeester D'haeseleer bedankt ver volgens van ganser harte de Sschepen van Mid denstand en het Feestko- mitee en «last but not least» (jawel, onze burge meester heeft nog in Amerika gezeten), om te besluiten dus de ekspo santen zelf. Daarna is er een en ander in de toe spraak geschrapt, maar dat hebben de toehoor ders niet gehoord. Het ging over het feestkomi- tee dat in de pers de laat ste tijd nogal op de korrel werd genomen. Burge meester D'haeseleer wuift alle kritiek weg door te wijzen op de re sultaten, want kritiek uit brengen is gemakkelijk. Natuurlijk is dat gemak kelijk, je moet er alleen maar een gepast ant woord op vinden. En dèt is wat moeilijker. De burgemeester haast zich nu, want Frans Wau- ters moet ook nog wat zeggen. Hij heeft het nog over de stand van de stad, de akademie voor schone kunsten die op de handelsbeurs vooraan rechts gefusioneerd is met de medewerkers van burgemeester D'haese leer (kleine h, zeer be langrijk) wat betreft Or ganisatie en Informatie. De uitslag van de Topéta- lagewedstrijd ligt er in fo to's te bekijken, en de burgemeester (D'haese leer) heeft het tenslotte over een niet meer te stuiten aandacht VAN en VOOR ons winkelhart zijnde de kommerciële straten van het stadscen trum. Frans Wauters nu. Ook hij tast weer alle titels van de aanwezigen af, maar dat besparen we u, Frans Wauters die voor zitter is van het (HET) Feestkomitee, heeft het over de voorbereidingen van dit kommerciële hoogfeest. Bedankt van hier en bedankt van daar, twee bladzijden lang. Ik zou graag eens kommen- taar geven op allemaal die namen, het komt nog. Frans Wauters heeft het over de stijgende cijfers wat de jaarbeurs betreft, maar de vierkante meters zitten vol. Vorig jaar 43.000 bezoekers. Zou den ze nu weer gezeurd hebben, in het verleden is dat gebeurd. Wauters weer: hij heeft het nu over de gezellige sfeer van de jaarbeurs. En daar heeft hij gelijk in: de jaar beurs van Aalst is gezel- Een woordje uitleg was natuurlijk wenselijk. (K.D.C.) lig. De sfeer is inderdaad apart. Wauters zegt dat hier het zakelijke aan het ontspannende gekoppeld is. Sterker nog (het zijn zijn woorden): «het volk van Aalst wil nog altijd, zoals het volk van Rome zijn brood en zijn spelen, en daar zal het komitee in de toekomst blijven reke ning mee houden»... Be nieuwd wat men daar in Rome gaat van zeggen. Intussen wandelen we door de jaarbeurs. Sche pen De Bisschop vindt dat de Socialisten blijk baar graag in de proces sie gaan. Iemand van de pers, ik verklap zijn naam niet omdat ik al moeilijk heden genoeg heb, zegt daarop dat het allerhei ligste voorop gaaat (die met de kleine h), ik vind dat prachtig gevonden. De processie valt af, naarmate er bierstanden worden aangedaan. De leden van het komitee voor Vrijetijdsbesteding komen binnen. Ingangs kaartje van 40 fr. op de kraag gespeld. Ze wareh niet uitgenodigd. Er is dus toch wat gegaan. Kaartje opiyj speld bij wijze van p test. En de leden Gemeenteraad minder ten gekregen den van het feestkoi m d tee. Er is inderdaad ien Oilsjt». Wilfried De Sunair-brochures voor de wintervakanties zijn verkrijg baar. Het seizoen 1980-1981 was niet schitterend te noe men, maar men kan ook moei lijk zeggen dat het een kata- strofe was. De nieuwe Sunair- gids biedt heel wat vakantie- mogelijkheden; zonvakanties, wintersportvakanties, vakan ties met de eigen wagen en natuurlijk de wereldreizen. Op 12 oktober begint hei f 1,1,01 de akademiejaar van de Fa id teit voor Vergelijkende G> Xsti dienst wetenschappen «r fakulteit wil op internatiof er universitair pen iichtingen: rectoraat Nerviërsstraat 7 te 2000^Co' werpen (031/18.71.63 39.56.88). Vervolg van pag. 1 in de leeftijdskategorie tot 7 jaar waren er 19 inschrijvingen, in die van 8 tot 10 jaar 26 en in de leeftijdsklasse van 11 jaar en meer 21. Laureaten werden Heidi Schockaert (6 jaar), Els Schockaert (10 jaar) en Gwenda Van Damme (13 jaar). Schepen De Maght viel de eer te beurt hen de prij zen te overhandigen. POTTENBAL Misschien wél een bal waar heel wat «potten» worden gedronken. Zulks is echter niet de bedoeling die schuilt achter de benaming «pot- tenbal». Als typische bloemenge- meente wil Baardegem im mers ook in zijn festiviteiten de bloementeelt manifeste ren en stimuleren. Op elke tafel prijken dan ook potten met bloemen en gretig wor den deze dan naar huis mee genomen. Een bal trouwens dat elk jaar zeer veel publiek trekt en waar supplementair een gra tis-tombola op de inkom- kaarten wordt geënt. Een platenspeler, een scho telverwarmer, een koffiekan, een ijsemmer, wijn, een ta fellaken, een tinnen schotel en pralines worden dan ook gewonnen door de num mers 2031 - 1875 - 5197 - 2160 - 5764 - 9286 - 6720 en 7536. AVONDMARKT Op maandag, na de geslaag de koffietafel in Gasthof Vonck, aangeboden aan de derde leeftijd en de gehandi capten van gans de gemeen te, kwam een innovatie. De avondmarkt. Een schot in de roos, mede door het gunstig weer, door de inspanningen van het Faubourgjaarmarktkomitee en vooral door de koördina- tie van Robert De Pauw die, diplomatisch, marktkra mersverenigingen had aan gezocht en hun medewer king bekomen en na heel wat inspanningen en be moeiingen de aktieve steun van de stad wist te ver werven. Waar soortgelijk initiatief nogal eens op een sisser uit loopt, werd het te Baarde gem een meevaller van be lang die dan ook de maan dagavond in het geheel van de feestelijkheden betrok. Dat het aantal inschrijvingen dermate groot was dat waar men eerst in de weg naar het kerkhof deze markt meende te houden, men nu verhuis de naar de Kerkstraat, is an dermaal een getuige van het meevallen van deze nieuwe aktiviteit. Ook al komen er heel wat problemen bij kij ken als bijv. de verlichting. DE STOET Trekpleister en blikvanger van het hele Faubourgge- beuren was steeds en blijft «dé stoet». Een tiental groepen kwamen in kompetitie, omkaderd door Louis Bosteels als stoetleider en de muziekwa- gen van het komitee zelf met een «Ode aan de Faubourg- Jaarmarkt» waarop gelegen heidsdirigent Marcel Van den Broeck, in typische Fa- luintjeskledij, de dirigeerstok hanteerde voor een landelij ke blaaskapel, omringd door vrouwelijk schoon. Louis «Beton», die zijn naam haalde na een weddenschap waarop hij meende een in beton gegoten ijzeren staaf er te kunnen uithalen, kreeg wegens zijn tien jaar officieel «stoetleiderschap» in plech tig ornaat van de Aalsterse Feestkomiteevoorzitter een ruiker bloemen aange boden. De paarden van de manége van Essene die de stoet zou den openen, waren wegens een ongeval onderweg niet meer komen opdagen. Vol gend jaar beter. Eerste wagen was de kinder boerderij van de Hoogstraat met een heel neerhof naar konceptie en realizatie van de kinderen zelf die zich hier bij zeer kreatief hadden ge toond. «Hier kinderboeren. bij ons Ajuinboeren» zei Bert Verbestelt. De Blokveldstraat kwam met «The Boys, The Indians» met een aantal Indianen met pluimen, pijl en boog en een exotische squaw bij een ty pische wigwam. Ook «Leireken» van de Eer- degemstraat was andermaal op pist, zij het dan met al leen maar de loc. Tweemaal wist men er de eerste prijs mee weg te snoepen en ver leden jaar was hij nog goed voor de 4e prijs, doch nu staat het geval te koop. Transit gloria mundi. «De Vliegende Spaak» kwam met de «Tour de Zwaans» met fietsers van al lerlei pluimage, BRT-TV-re- porters, ijscomannen, ren- fietsen, excentrieke velo's en uiteraard vedettes als bolle- kenstrui Van Impe en Freddy Maertens die zoëven de zes de rit had gewonnen en een ereronde aflegde. Willy De Valck nam deze vedette dan ook een passend interview af. De Europastraat kwam met «De Romeinen», een impo- zante groep die het «Roma- num Imperium 1981» voor stelde. Keizer Nero met een wulps-aandoende dame werd er voorafgegaan door een aantal Romeinse dames in zelfvervaardigde kleder dracht, senatoren in rode to ga's en gehelmde krijgslui met zwaarden. Een andere groep van de Hoogstraat bracht een raket. De space-shuttle werd er be geleid door atoomgeleer den, astronauten, technici die de zorg hadden over de atoomkoppen. De rookbom men waren ze blijkbaar ver geten te lanceren. De «Molenvrienden» uit de Molenstraat kwamen met liefst twee realizaties. «200 jaar Maxens» met een dorpsherberg in Faluintjes- sfeer met een zeer merk waardige dorpsherder, nota belen en landlieden die zich aan het feestbier te goed deden. Tweede verwezenlijking was dan de fantastische bloe menwagen waaraan niet minder dan 16.000 bego nia's met als hoofdtinten wit en rood waren gespendeerd waarvoor o.m. de heren Blindeman, Van den Eede en Aelbrecht hun beste beentje hadden voorgezet. Een mo len die bovendien draaide. De énige van de stoet waar degel dergelijk mechanisch ele ment in verwerkt was. «De Dorsers» van de Elder- berg kwamen met een «ven- ditie», de openbare verko ping van een boerderij, met notaris, griffier, roepers en uiteraard kijkers-drinkers. Een symbolische wagen? Algemene bewondering ging naar «Griekenland», Winnetou en Old Shatterhand (KDC) Ook de jongsten waren van de partij (KDC) door «'t Kliekske», de groep die, verdiend, een abonne ment schijnt te hebben ge nomen op de overwinning. Alles in zelfgeweven kledij met als hoofdtinten wit, rood, zwart en geel. Een der- tigkoppige groep met danse ressen in typische gewaden en Sirtakidansers zo wegge lopen van de aflossing van de wacht voor het paleis te Athene. Een dozijn Zorba's en ach teraan op de wagen drie zeer vernuftig gemaakte en streekeigen molens. Een prachtige groep. DE UITSLAG Er was dit jaar geen opge legd tema. Het komitee was de mening toegedaan dat de groepen mondig genoeg waren om zelf een passend onderwerp te kiezen en uit te werken. Of dit experiment tenvolle is geslaagd liet de jury over aan de organiza- toren. Wel uitte jury-voorzitter Frans Wauters dat de Baar- degemse stoet liefst geen af kooksel zou worden van het Aalsters karnavalgebeuren doch dat hij zijn eigen, lan delijk gelaat zou bewaren en elk eerder karnavalesk ge doe achterwege laten. Mis schien ware het toch beter. meende hij, volgend jaar te rug een centraal tema op te geven zodat er meer een heid in de stoet zou komen. In de stoet waren soms nog al wat hiaten. Mede door het niet kunnen vrijhouden van het ganse parcours voor het verkeer. Feestkomiteeleden Frans Wauters, Daniël Jacobus, Herman Louies, Arnold Samson, Marcel Eeckhout en Florimond Rogghé - en Ajuinboer-Prins Albert van de Derde Leeftijd, Bert Ver- bestelt, stonden dan ook voor een moeilijke taak. Tenslotte kwam volgend verdikt uit de bus. 1. «'t Kliekske» met «Grie kenland» 737 p.; 2. «De Mo lenvrienden» met «Bloe menwagen» 660 p.; 3. «Eu ropastraat» met «De Romei nen» 595 p.; 4. «De Molen vrienden» met «200 jaar Maxens» 555 p.; 4. ex-aequo «Elderberg» met «Openbare Verkoop» 555 p.; 6. «Eerde- gemstraat» met «Leireken» 450 p.; 7. «De Vliegende Spaak» met «Tour de Zwaans» 410 p.; 8. «De Hoogstraat» met «Raket» 390 p.; 9. «De Hoogstraat» met «Kinderboerderij» 320 p.; 10. «Blokveldstraat» met «The Indians» 320 p. Klassering vooral opge maakt voor de eer wan: financiële tegemoetkoi gen verschilden niet zov De groepen die een ka daat-Faluinboer of -bo hadden geprezenteerd, vingen daarenboven startpremie. KLEINVEEKEURING 111 deelnemers De kleinveekeuring vbor zich dierenartsen!; loore en Verstraeten bel loos inzetten had dit mede nog door de vak» periode, zeer veel sukstft In klasse 1 met schapen! ten en honden werd ft Saeys van de Europa»! 41 de laureate. In klaft met ganzen, eenden, konijnen en kreeg Roger De Europastraat 47 de prijs en in klasse 3 ven, kippen, zeeratten, parkieten, manders, kanaries, muizen en insekten overwinning naar Troch uit de Alle drie kregen ze dien een aangepaste neringsmedaille van ter van de Vlaamse schap Mare Galle.

De Voorpost | 1981 | | pagina 4