Rudy Rogiers: «Die Rus kon ik niet voorbij» .(.MP® ZILVEREN" MEDAILLE BIJ DE AMATEURS Sabine Pauwels kampioene van België 200 m. wisselslag Pfaff tegen Frankrijk over De Voorpost SPORT iRedaktle: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 05221.40.60 I nUDU t SEPTEMBER 1W genspel spelen. Eenvou diger kon het niet». Zich vooraan in het pelo ton handhaven bleek aanvankelijk de moei lijkste opdracht: «Wat denk je, zo'n bende. Ik kan je verzekeren dat er niet traag werd gefietst. Op een bepaald moment graai ik een zakje mee aan de bevoorradings- post: de tijd om het over de schouder te hangen volstond om me naar de bagage te doen wegzak ken. Ik geraakte echter nooit in paniek. Je voelt zelf wel of je al dan niet «ronddraait». Die hon derd kilometer tijdrij- het spandoek door al die snelle jongens naar de zoveelste plaats gespurt. Dus moet je er wat aan doen. Ik ging voluit. Al les of niets. Die Rus kwam terug. Ik wist meteen dat het bekeken was: de andere Russen en de Belgen zouden af stoppen. Intussen moch ten we echter zélf niet stilvallen. Dat deden we niet». Rudy Rogiers is geen spurter. Vandaar dat hij niet van de ene zege naar de andere wandelt. Hij kan echter verdomd fors aan een peloton sleuren. Een renner ledereen wilde zilveren Rudy Rogiers feliciteren bij zijn terugkeer uit Praag (vw) den. Als amateur trok hij naar de klassiekers en naar koersen over uitgerokken afstanden. Zijn resultaten logen er niet om: steeds finishte hij vooraan. Je zou hem de superkampioen van de regelmatigheid kun nen noemen. Rudy Rogiers werd door Ferdi Bracke ontdekt. een aangepast Praag nen dan programma opstellen, zodat je stap voor stap «ingeburgerd» geraakt. Zoals het nu reilt en zeilt, worden er brokken gemaakt: voor sommi gen is de overgang te brussk». Rudy Rogiers vond 'die Praag zien. Dat was er vanzelfsprekend voor Rudy Rogiers en zijn vrienden eveneens bij «Je kon er vrij rondneu zen. Niemand die je vra gen stelde. Toch kwam het een beetje eigenaar dig over dat het overal wemelde van de politie- heb je niet gepoogd die Rus met een demarrage te verras- Die vraag is me verscheidene keren gesteld na afloop van het in Praag», zegt Rudy Rogiers, zilveren medail- Vedernikov. «Het is eenvoudiger gezegd dan Ik wachtte het goeie moment af om aan te vallen, doch op het ogenblik dat ik wilde «gaan» ontplofte Vederni- Die man duwde een grotere versnelling dan ikzelf dertien tandjes jjj. yjjftjen Daarmee is alles verklaard». Rogier8, 21, boe- gische, zeg maar Vlaam- den per ploeg was bo- A2 mechanica, se, amateursploeg die venop een kanjer van man van zwaar- voor Praag geselekteerd een training. Zo'n felle verklaringen en werd. Ergens las ik dat inspanning een paar da- na(nrT woorden. Kalm, we donderdagavond wa- gen vóór de wegrit, is ongecom- ren bijeengekomen om onbetaalbaar». fiwra. Bijna onbewo- de taktiek uit te knobbe- Rogiers demarreerde in luistert hij naar de len. Ik, de «werker», was de laatste kilometers 3, proficiats van aangewezen als hulpje, van de konkurrenten Tren die vreedzaam het Ik vraag me af waar ze weg. Vederaikov was de aan de Hus- het halen. Pas vrijdag- enige die nog bij hem in een lan- namiddag trommelde geraakte: «Het was niet van coach Ferdi Bracke ons buurt geraakte: «Het was niet onmiddellijk mijn be samen. Hij heeft gezegd doeling regelrecht naar hu] dat iedereen zijn kans de regenboogtrui te fiet- pje mocht gaan. Als iemand sen. Maar je kon nooit nogal wat onzin in de aanval was, moes- weten: je voelt je sterk Bel- ten de anderen het ploe- en je weet dat je onder 3, zoals zijn vriend en ka mergenoot in Praag, Eric De Wilde. Dat hij de sprint voor de regen boogtrui niet naar zijn hand kon zetten, kan dus geen verwondering baren. Wielertoerist Rudy Rogiers belandde eerder toevallig in het wielerpeloton. Tijdens de week-ends reed hij mee met de «toeris- tenklub» uit Kalken. Toen bleek dat hij veel sneller dan zijn vrien den de pedalen kon rondduwen, werd hem de raad gegeven eens in een échte wedstrijd zijn kans te wagen. Het werd een meevaller. Omdat hij sterker dan snel is, opteerde Rogiers voor lastige weds tri.i- De grijze eminentie had vanzelfsprekend een vinger in de pap toen moest geselekteerd wor den. Bracke had het goed bekeken. Prof Rudy Rogiers moet nog tot in 1983 wachten vooraleer hij prof mag worden. Hij is immers pas 21: «Ik zou nu reeds de kans moeten krijgen als broodrijder. Als je 22 jaar bent, moet je er on middellijk keihard tegenaan. De spnsor be taalt je een dikke boter ham en je moet die man publiciteit geven in ruil voor zijn lieve centen. Laat getalenteerde jon gens één jaartje vroeger overstappen om de stiel te leren. De bazen kun- honderd kilometer tijd rijden per ploeg een ideale voorbereiding: «Iedereen draaide goed mee en deed zijn werk zoals het hoorde. Mare Sergeant was de beste: hij zat achter de kleinere Frédéric, zodat hij meer «wind» moest op vangen». Waarom die «onbeken de» Frédéric meemocht? «Omdat die kerel een stukje kan fietsen. In de ronde van Henegouwen heb ik die eens geduren de vele kilometers aan de kop zien sleuren. Op jacht achter enkele weg lopers. Het Waaltje keek niet op, en vroeg op geen enkel moment om afge lost te worden. Echt, die jongen kan wat». mensen en de militairen. Op het parkoers van Strahov werd alles streng in een ijzeren hand gehouden. Ik zag een Italiaan die voor de start met zijn fiets op een verhoogde berm stond. Dat mocht niet: een gearmbande kerel gaf hem het bevel on middellijk op te krassen. Toen dat niet als de blik sem gebeurde, vond de ordehandhaver er niets anders op dan tegen het voorwiel van de fiets te schoppen. Het incident leidde tot een fikse rel tussen een Italiaanse be geleider en de «schopper». De politie was er in Praag als de kippen bij om boetes od te leggen. Vooral de vreemdelin gen moesten het beko pen. Voor de eerste de beste futiliteit werd het «boekje» bovengehaald. Met betalen mocht de be boete óvertreder(?) niet wachten: onmiddellijk afdokken was de bood schap. Ferdinand Bra cke weet erover mee te spreken: hij werd voor een "onduidelijke «dage lijkse zonde» op de bon gezet. Honderd kronen boete. Toen de Belgische coach een beetje tegen stribbelde, werd dat on middellijk «weerspan nigheid tegen het geves tigd gezag» genoemd. Een en ander werd zelfs door de Tsjechen op zijn reisdokumenten geno teerd. Weg Moeder Angèle heeft het wereldkampioenschap in Praag gevolgd op de televisie: «Toen Rudy de marreerde en enkele me ters voorsprong nam, ben ik weggelopen. Het werd me te machtig. Pas wanneer men me kwam zeggen dat Rudy en de Rus voldoende voor sprong hadden en niet meer konden terugge pakt worden, kwam ik weer naar de woon kamer». «Proficiat Rudy, we zijn fier op U», staat ergens op het wegdek in koeien van letters. Het gaat de «zilveren medaille» niet naar het hoofd. Na het poseren voor de foto, stapt hij de fiets op. Voor de training. Want na Praag is de wereld niet stil blijven staan. Marcel Van Hauwermeiren Tijdens het voorbije weekeinde werden in het Olympisch zwembad van Molenbeek de Belgische Seniores Kampioenschappen zwemmen gehouden. Enkel de beste Belgische zwemmers namen hieraan deel, gezien de bijzonder scherpe limiettijden. Sabi ne Pauwels, de Hamse zwemster, die bij Olympos Dendermonde aangesloten is, heeft andermaal de aandacht op zich getrokken. Reeds tijdens de jeugdkampioenschappen trad ze als grote kam pioene uit het strijdperk, door herhaaldelijk Olym pische Yolande Van der Straeten te verslaan. Ook bij de seniores rekende ze af met 's lands gevestigde waarden. Sabine Pauwels ontvangt de beker van de stad Blankenberge na haar prestaties in de jeugdkampioenschappen, (ml) wels, de rijzende ster van de Belgische zwemsport. (ml) Reeds vrijdagavond zwom ze zich op het po dium in de 400 m. wis selslag individueel da mes. Zij verbeterde haar persoonlijk rekord met 5 sekonden en tikte aan na 5.12.09. Hiermee be haalde ze brons achter Carine Verbauwen 5.00.21 en Christel Fechner 5.03.41, res- pektievelijk 5 en 2 jaar ouder dan zijzelf. Zaterdag zou ze zich weer op het podium zwemmen, door in de 200 m. rug haar leef- tijdsgenote en eeuwige rivale Inge Van den Wijngaert, te verslaan met 1 armlengte. Zij werd derde met 2.24.49. Het goud ging naar Ca rine Verbauwen, 2.17.64, het zilver naar Yolande Van der Strae ten 2.18.18. 's Zondags zou ze in de 100 m. rug even minder doen dan haar beste tijd 1.08.69 en vierde wor den in de 100 m. rug, achter Carine Verbau wen, Yolande Van der Straeten en Inge Van den Wijngaert. Gestimuleerd door de ze, voor haar minder goede prestatie, zou ze alles op alles zetten op de 200 m. wisselslag, waar ze reeds in de schiftin gen de beste tijd afdruk te. Nadat ze in de vlinder en rug enige achter stand opliep, kwam ze na de 50 m. schoolslag hardnekkig aanzetten en volstonden de 50 m. vrije slag om Christel Fechner van KZK op meer dan één sekonde te zwemmen. Na 226.24 tikte ze aan, een presta tie waartoe weinigen op 15-jarige leeftijd in staat zijn, maar het resultaat van een volgehouden in zet, ernst en doorzet tingsvermogen, ge paard aan het onmisbare talent. Na haar prestaties op het jeugdkriterium en nu op de Belgische kam pioenschappen wordt Sabine Pauwels alge meen aanvaard als de toekomst van de Belgi sche zwemsport: zij heeft het talent, en het karakter en het stijlge voel om met de jaren Ca rine Verbauwen op te volgen. Sabine Pauwels verblijft reeds een jaar aan de Sport- en Studie zwemschool te Eeklo. Ze traint er dagelijks onder leiding van Herman Verbauwen, de nationa le trainer van België; ze is erin geslaagd de har de training te kombine- ren met de studie in het 3de Wetenschappen van het Ateneum te Eeklo, want ook op studiege bied behoort ze tot de besten' Miiou Jean-Morie Pfaff zal op woensdag 9 september op de Heizei het doel van de Rode Duivels verdedigen. De doel man van SK Beveren krijgt dus de voorkeur op Michel Preud'homme. Of ook Marc Baecke in de «elf» van Guy Thijs staat tegen de «Haantjes» van Hi dalgo, dient afgewacht. Als blijkt dat Gerets fit wordt bevonden, krijgt de Stan- dardman de voorkeur en blijft Baecke op de bank. M.V.H.

De Voorpost | 1981 | | pagina 17