s i Na vijf jaar opnieuw Freddy Maertens Jenny De Smet: val Richard Buckaki klopt Ludo Frijns Waarom moest Lucien Van Impe thuis blijven? wliona Jan Bogaert: «Trein gemist» ber< Nu Bui Waarom Eric De Wilde niet? Jenny De Smet: out in kwartfinale Michel Vaarten naar finale doch geen medaille i John De Mesmaecker klopt vier medevluchters wi Je D; ci ri John Dc Mesmaecker, Ronny Westelinck en Ferdi Dierickx op het schavotje 24 - 4.9.1981 - De Voorpost Alberl ghe we< AKTIJEEL Zondagnamiddag, na het wereldkampioen schap voor profs, stelden in gans Europa en misschien ook daarbuiten, honderdduizenden wielerfans zichzelf vragen. Hoe was het moge lijk dat Freddy Maertens, na jaren van ontgoo cheling, miserie en onbegrip, opnieuw op het hoogste podium van de internationale wieler sport kon plaatsnemen? Inderdaad, vijf jaar nadat Maertens in het Italiaanse Ostuni wereld kampioen werd, kreeg hij voor de Spartakiade- poorten van Praag opnieuw de regenboogtrui om de schouders. De heropstanding van Maer tens, begonnen tijdens de laatste Tour de Fran ce met vijf ritoverwinningen en de groene tru:, werd hier naar het summum gevoerd. Maertens kon de triomf wettigen. Hij was natuurlijk de snelste in de eindspurt, maar ook tijdens de wedstrijd zelf was hij een van de betere renners. Hij reed bestendig vooraan, kontroleerde de ontsnappingen en zorgde er ook voor zo weinig mogelijk inspanningen te leveren. Achteraf be keken bleek dat Maertens inderdaad de sterkste van de eenendertig «overlevenden» was. Dat grote aantal renners bevestigt het oordeel dat voorheen over deze omloop was uitgesproken: gemakkelijk. Maar men moet er dan toch nog altijd bij zijn. Onze landgenoten waren ditmaal van de partij. Van onze titelkandidaten had alleen De Vlaeminck zich laten verrassen. Hij en ook groot favoriet Bernard Hinault. De Vlae minck zag het niet meer zitten. Hinault wel. De Bretoen reed alleen, met Lejaretta als ballast, de twee minuten achterstand op minder dan dertig kilometer weg. Waarschijnlijk wel «het feit» uit dat wereldkampioenschap. Samen met de eind spurt dan. Daarin was dus Maertens de sterkste. En de slimste. Hij liet de Italianen het zware voorbereidende werk doen, liet Saronni lang genoeg tegen de wind beuken en was dan krachtig genoeg om ook de late terugkeer van Hinault te beletten. Maertens dus wereldkam pioen, maar ook andere landgenoten op de afspraak. Van Calster, vijfde. De Wolf zevende. België opnieuw boven in de wielersport! Vijf jaar lang moesten we wachten op een opvolger voor wereldkampioen 1976, Freddy Maertens. Het werd opnieuw Maertens. Het leven is vaak rijk aan onbegrijpelijke, soms mooie dingen. Hugo AERTS Geen zilver voor Jenny De Smet zoals twee jaar geleden. Zelfs geen plaatsje bij de eerste vijftig. Zo zwaar als in Sallanches was het in Praag niet. Doch vier keer per rondje een forse klim, is geen lachertje voor wie meestal op het vlakke koerst. Jenny De Smet kon zich niet vooraan handha ven, doch normaliter zou ze veel dichter geëin digd zijn dan 62ste, een nietszeggend resultaat. Jenny deed een val, verspeelde behoorlijk wat tijd. Dat het reeds aangetaste moreel na die «plets» nog enkele graden daalde, laat zich zo raden. Jenny De Smet kan de verdienste opeisen deze zware titelren tot de laatste kilometer te hebben afgehaspeld. Ze kon er stilletjes vandoor zijn gegaan, zich hebben verscholen achter een berg excuses, doch ze deed het niet. Het meisje uit Hamme afschrijven voor wedstrij den met internationaal allure, doen we alvast niet. In de afgelopen maanden verging het haar immers bar slecht: eerst die val en de trage genezing van de opgelopen sleutelbeenbreuk. Daarna een moeilijke come-back met als te zware opdracht dit wereldkampioenschap. Als Jenny in 1982 van tegenslagen gespaard blijft, moet ze bekwaam worden geacht op nieuw een hoofdrol te vertolken. En wanneer de regenboogren wordt gereden op een parkoers dat haar zint, meet ze zich zonder enige twijfel weer een favorietenrol aan. MVH Eric De Wilde is zondagmiddag, samen met de andere leden van de WK-amateursselektie, in Zaventem neergestreken. Het was die jongens door de bondsbonzen niet gegund nog één dagje in Praag te blijven om er feniksFreddy Maertens te zien winnen. Besparingen. Voor de kleintjes althans, zoals de algemene trend in dit land van melk en honing. Eric draaide goed mee met het viertal dat negende werd op de 100 kilometer tijdrijden. Hij had niet misstaan in de wegrit. Maar er was geen plaatsje meer vrij in het team. Jammer eigenlijk dat Kenny De Marteleire in extremis niet afzegde: de getalenteerde Gentenaar moet zich niet in zijn sas hebben gevoeld. Op voorhand. Er kan geen andere zinnige verklaring gegeven voor het ondermaats presteren van deze jonge klasbak. De Marteleire was uitgeteld vooraleer de échte strijd moest beginnen. Waarom meldde hij zich niet ziek, zodat één van de bankzitters (en waarom Eric De Wilde niet) kon ingehaald. Nu heeft De Marteleire zichzelf en het team een slechte dienst bewezen. En een «fitte jongen» de kans ontnomen aan miljoenen televisiekijkers te tonen wat hij in zijn mars heeft. MVH PROFS TE DE KLINGE Wie dacht dat het in de grensgemeente De Klinge tot een konfrontatie tussen Boston en Masta-forma- tie zou komen, is bedrogen huiswaarts gekeerd. De «ijskast-mannekens» brachten er niets van terecht tegen het bedrijvig en beter geordend team van de «zeepfabrikant». Toen zich vooraan een kopgroepje van negen man bevond, was er geen sprake meer van een Bostonkanshebber gezien de blauwe garde uit Sint- Niklaas het beter had aangepakt. WERELDKAMPIOENSCHAP ACHTERVOLGING Jenny De Smet mag op een zeer verdienste lijk wereldkampioenschap achtervolging te rugblikken. Ze drong door tot de kwartfinale en werd daarin gestuit door de Frangaise Longo. Jenny De Smet startte nochtans uitstekend. Ze nam een niet onaardige voorsprong. Maar Longo kwam daarna terug. De laatste kilome ter werd de moeilijkste voor Jenny, die duide lijk terugviel. Toch mag gezegd worden dat het meisje uit Hamme mettertijd naar een medaille kan din gen. Ze bewees er de nodige kwaliteiten voor te bezitten. Jammer genoeg krijgen de vrouwen te weinig gelegenheid om ervaring op te doen. Internationaal kontakt, het jaar door, zou de prestaties van onze Belgische vrouwelijke koe- reurs op internationaal vlak allesbehalve schaden. M.V.H. VERLINDEN EN PEVENAGE OUT zouden Ondanks alle akties en het felle protest vj Het 1 velen moest Lucien Van Impe thuis blijvet «duur Geen wereldkampioenschap voor de fweea «blauwt van de Tour de France. Nu de kaarten geschud zijn, komt nog duidel j^ar ker als voorheen aan het licht dat de klein smaakr klimmer meer dan bepaalde «vriendjes» eef selektie verdiende. Niemand zal twijfelen aan de intrinsieke kli van Daniël Willems, Gery Verlinden en Ri Pevenage. Maar men kan toch vraagtekt plaatsen achter de gegrondheid van de uit kiezing van Verlinden en Pevenage. Laatst noemde was in de afgelopen maanden ver va de beste konditie. Van Verlinden was gewt dat hij de jongste dagen met een keelontsU sukkelde. Er werd her en der zelfs gezegd geschreven dat de ex-kampioen van België stek zou laten gaan voor Praag. Zo ver is het gekomen. Verlinden beweerde bij hoog en laag dat hij fit genoeg was om zijn streng trekken in het wereldkampioenschap. Nadat hij de remmen had dichtgeknepen school Verlinden zich achter zijn «ziekte». Men kan zich afvragen of de «heren» van BWB Gerry Verlinden niet onmiddellijk naar, dokter hadden gestuurd toen ze vernamen j het met de gezondheid van deze geselekteei fout ging. Maar ja, de «grote bazen» zaten dat moment reeds een poosje in de Gout Stad» en hadden andere katten te geselen. Eigenlijk zou Verlinden op het matje moetg worden geroepen om uitleg te verstrekken ove het feit dat hij, bij voorbaat kansloos en zelfs to opgave gedwongen, toch wilde deelnemen et Lucien Van Impe de kans ontnam voor de ploy nuttig werk te verrichten. m De organisatoren had den blijkbaar geen reden van klagen want als men weet dat er zo maar liefst 124 rugnummers werden uitgedeeld, kan men best begrijpen dat de belangstelling voor die uitgave van de Ben ny Vermeulenvrienden een geslaagd kijkstuk werd, behalve dan voor de lokale aanhang, die bedrogen werd. Gebrek aan strijd? Of niet gelo ven in de kansen? Men weet het niet, maar in de uitslag is er beslist geen Vermeulen te vinden. Wel een Ri chard Buckaki uit het naburige Sint-Gillis- Waas. Een Nederlander die op ons grondgebied woont, zodat Richard met het leeuwenhart er toch iets van maakte. Niettemin was het weer eens Johny De Nul, welke vroeg de bloem pjes buitenzette en de hulp kreeg van William Tackaert. Het duo kon niet uit het vizier van de achtervolgers geraken, waardoor het tot een hergroepering kwam. De vele pogingen die daarna volgden leverden geen resultaat op. Tot na gedurende der tig kilometer de ene po ging na de andere te hebben genoteerd, even voor de 50 km. een uit val kwam van Jef Gijse- mans. Hij kreeg het ge zelschap van Frangois Van Vlierberghe met Mario Van Vlimmeren, Ludo Frijns, Michel Cor- nelissen, Richard Bu ckaki, Philip Vandegin- ste, Rony Van Holen en René Van Gils. Met negen kopman nen deed men duchtig verder en niemand ver moedde dat die mannen ook meteen voor de be slissing hadden ge zorgd. Wel kwamen 23 achtervolgers even te rug, maar konden niet aansluiten. De koplo pers bleven voorop ter wijl op enkele kilome ters van de aankomst Richard Buckaki weg sprong met in het wiel Ludo Frijns. In de spurt was het Buckaki die het haalde en meteen de zege voor Masta veilig stelde. Mikt. Deve Negenendertigste, op zo'n dikke tien minuten van Freddy Maertens en de zowat goeie 30 spitsrijders. Denderend mag je het niet noemen. De Temsenaar miste de goeie trein. Maar dat overkwam ook Roger De Vlaeminck en een paar andere Belgen. Een drama vindt de Temsenaar het niet. Hij was met Fons De Wolf meegestuurd. Als hulpje. «En ook een beetje om ervaring op te doen. Ik ben pas 23 en van mij werd niet verwacht dat ik de konkurrenten in de vernieling zou fietsen. Het had beter kunnen zijn: in de ronde van Neder land vloog ik, maar sindsdien lijkt de konditie een beetje afgebot. Een renner is trouwens geen robot die op bevel alles en nog wat voor mekaar brengt». Jan Bogaert voelde zich op het heuvelachtig parkoers in de buurt van Praag niet in zijn sas: Lag dat misschien aan de voorbereiding? In Nederland moesten we nauwelijks over een molshoop». Hoe dan ook: Jan Bogaert werd door de bonds bonzen geselekteerd, deed als piepjong prof wat binnen zijn mogelijkheden lag en maakte dan toch deel uit van een team waaruit de verrassendewereldkampioen, de 29-jarige Freddy Maertens, kwam. MVH De uitslag: 1. John De Mesmaecker, 2. Dirk Ver- lee, 3. Johan De Bricht. 4. Erik Vlaminck, 5. Emma nuel Verstraeten. 6. Luk Wille, 7. Geert Van Spey- broeck, 8. Dirk De Ridder, 9. Johan De Loor, 10. Geert Bayens. WERELDKAMPIOENSCHAP KEIKIN Het was een flauw beestje vorig jaar. Michd s Vaarten werd toen goed en wel door wereld 1 kampioen Danny Clark en een stuk of t Japanners gewoon in de vernieling geredeolbijna tijdens de wereldkampioenschappen te Besal aan c ngon. Ditmaal won de schoonzoon van «r»|Na af neer Ronde van Vlaanderen» Achiel Buyssi autoritair zijn schiftingsreeks. Hij liet Claii. vlot achter zich Hij komt dus sterk uit de hoek: «daar sta ii niet stom van. Wat denk je, ik draaide mee ir de kermiskoersen. Voor het aankweken var wat meer weerstand. De Nederlander Noppie Koch «lanceerde gedurende drie ronden de keirinspurters. Hel spleetoogje Watanabe reed vlak achter de mo tor van Koch. Achter hem Vaarten, KaeneL Young, Clark en Clère. Nadat Koch de fietsers aan hun lot bat overgelaten, bleef Watanabe als een bezetent doorduwen. In de voorlaatste ronde «kwam» Clark. Dat was voor Michel Vaarten het om zich voorbij de Japanner te katapulteren. Clark spartelde verwoed tegen, maar bedró ggen kon de Gentse Australiër Vaarten niet meer. Dat het er Clark alleen om te doen was zich voor de finale te plaatsen, bleek woensdaga vond. Hij won. Michel Vaarten startte vierde, poogde nadien voorbij de Italiaan 1 tempi te komen, kreeg een kwak en kon daarna niet meer in de strijd voor de medailles mengenJammer. Meer dan een zesde prijs zat er niet in. M.V.E. JUNIORES TE BORSREKE De achtendertig junio- opnieuw de sterke Ver- echter samen en moes- res maakten er te Bors- lee die hier de aanlei- ten in een eindspurt uit- beke een bijzonder span- ding toe was. Ditmaal maken wie de sterkste te nende wedstrijd van. kreeg hij het gezelschap Borsbeke was. Verlee, Van bij de start was het van Lucien Van Mosse- iets overmoedig wei- vooral Dirk Verlee die velde, Johan De Bricht, licht, vertrok van ver op zeer aktief was. Hij Geert Vlaminck, Her- kop met De Mesmaecker kwam zelfs alleen aan de man Verstraeten en in het wiel. Op het gepa- leiding maar in de grote John De Mesmaecker. ste moment kwam ster groep zorgden vooral Van de grote favorieten ke John De Mesmaecker John De Mesmaecker en reed toen alleen Geert uit Verlees wiel. Voor de Geert Van Speybroeck Van Speybroeck in een Oordegemse eerstejaars dat Verlee niet te veel verloren positie. Uit de junior meteen een zeven- Vertellen dat Ronny jullie van de piepjonge Geraardsbergen voorsprong kreeg. We kopgroep viel Van Mos- de seizoenzege. Een ver- Westelinck gewonnen Ludi Van der Vreken? vierde en in Eremba kregen dan ook een vol- sevelde nog weg terwijl dienstelijke Dirk Verlee hegft, kan bezwaarlijk Die moest in Erembode- gem een tiende prijs, ledige hergroepering. In Vlaminck en Verlee ver- werd nog maar eens wereldschokkend gem slechts Ronny Wes- Ln Erembodegexn de vierde van de elf af te schillende malen pro- tweede, leggen ronden viel dan beerden weg te raken. H.A. de beslissing: het was De vijf koplopers bleven gelul! ners 1 omlcx spekt Hef dellij Prig maar de vl WIELRENNEN JUNIORES nieuws worden ge- telinck laten voorgaan. René Sinoy vijfde, Pe* noemd. De Zeienaar is Wedden dat Ludo nog Buerms bolde in CM immers meer dan op zijn voor het einde van dit gem als zevende over. beurt de nummer één seizoen zijn eerste junio- streep, Benny Mecbi onder het spandoek. Dit- reszege meegraait? was zevende in Sint-B maal maakte Ronny in Ludwig Van Tittel- sius-Boekel, Rik Erembodegem het zege- boom blijft zich even- Meester achtste in OW gebaar. Uit Verrebroek eens een van de beteren gem, en Roger Van bracht hij de negende tonen: hij was vierde in Bossche achtste prijs mee. Ottergem. Voor Peter Erembodegem. Ook eindelijk nog Van Impe werd het in M eens een zege voor Ferdi Dierickx die de jongste weken een massa tweede en derde plaatsen ver- Bom re z triec dee Di kwj Guy De Vreese uit Erembodegem: eerst studeren, daarna koersen (lp) overde, doch zelden als FlEIP triomfator aan de bak ©E WlEDE en Willi kwam. Winnaar nummer drie Geen zege voor Piet jn Baardegem was John De Mesmae- De Wilde, wel een vijfde Berlarenaar Wim De* cker, die ook een poosje Prijs bij de nieuwelingen vierde. Filip Bvraa op een nieuwe palm had Haaltert. Nou ja, er een nieuweling moeten wachten. John han slechts ééntje win- Moorsel, die aardig P was in Borsbeke de bes- nen- Toch ma£ gezegd fietsen, doch mrifl te Lieven Brackman dat Piet in de afgelopen snei spurt, bolde gooide hoge ogen; hij maanden toonde dat hij nummer vijf door dej 'n René Haast, gefeliciteerd door BWB-afgevaardigde Dom Hildebert De Meyer was in Oudenaarde wat-in zijn mars heeft nish. (uiterst linksna zijn spurtzege te Hamme. (vh) tweede. En wat dachten

De Voorpost | 1981 | | pagina 24