Balans van sociaal-ekonomische toestand in ons arrondissement is niet geheel negatief VRIJE tribune Onze woordvoerders te Brussel kruislicht uw woord 2 - 4.9.1981 - De Voorpost De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. j Het probleem van de aanpassing van de bedragen van de vergoeding wordt steeds nijpender. Teneinde daaraan te verhel pen heeft de minister van Openbaar Ambt zijn administratie belast met het onderzoek van de mogelijkheid de bestaande reglementering te herzien. In afwachting van de resultaten van deze studie worden voorstellen onderzocht tot voorlopige aan- $CHOOLKATECHEZE ALS passing der bedragen, voorstellen welke aan de minister van begroting werden voorgelegd. BEVRIJDEND GEBEUREN B.P.A.'S EN STADSGEZICHT AALST-CENTRUM Kilometervergoeding Talrijke ambtenaren waaronder ongetwijfeld vele uit het Aalster- se, gebruiken hun persoonlijk wagen voor verplaatsingen in dienst van de Staat. Daarvoor ontvangen zij dan een kilometer vergoeding. Als zij er belang in stellen te weten hoe die forfaitaire vergoeding wordt berekend dan vinden ze hieronder de toegepa ste administratieve formule waarin niet minder dan 18 parame- Het is nuttig de aandacht te vestigen op het feit dat de ters voorkomen. BPA's van het stadscentrum momenteel aan het wettelijk Meerdere telefoontjes naar de diensten van de eerste minister, voorgeschreven openbaar onderzoek worden onderwor- openbaar ambt brachten ons wel van de ene bevoegde tenst pen Deze BPA's zijn in het verleden reeds uitvoerig met "far de andere j L M L I „I r I de luiste betekenis van die parameters kon tot wilden niemand de bevolking besproken, zowel in de fase van het Maar ook zo is-de formule een aardig administratief voorontwerp struktuurplan als in de fase voorontwerp stgg|t:e_ BPA. Deze samenwerking tussen bevolking, ontwerpers exC:100 (Hx9)+t:V A-Z:K F U:K (12G+X+I+Y) en stadsbestuur, de 3 akteurs in de ruimtelijke ordening, pxN:K L:300. heeft zeker nuttiqe resultaten opgeleverd en verdient Op een wagen van 9 PK met E=29,15, C=9, H=150, Q=3, navolqinq. T=200, V=2000, U=5, K=100.000, G=1000, X= 16.00, In deze periode komt ook het stadsgezicht Aalst-Centrum !^^00^ Y=2500, P=^500, N-10, L-^50, A-270.000, de belangstelling. Dit initiatief, dat uitgaat van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, is nog wel niet aan de huidi'qe 6 90 officiële en door het decreet van 3 maart 1976 voorge- 2,62+0,13+2,50+0,40+2,88+0,15-1-0,50 9,18 in plaats van Wettelijke rentevoet, 12% Het Belgisch Staatsblad van 8 augustus 1981 publiceert het Koninklijk Besluit van 28 juli 1981 tot wijziging van de wettelijke rentvoet Er wordt in overwogen dat er momenteel een belangrijk verschil bestaat tussen de in gewone overeenkomsten toegepas te rentevoet en de wettelijke rentevoet. Dit aanzienlijk verschil is van aard om de schuldenaars aan te sporen hun schulden zo laat mogelijk te betalen en de schuldeisers te benadelen, aangezien deze laatsten verplicht worden te ontlenen tegen intresten die veel hoger zijn dan deze die hun na vonnis worden toegekend. Het werd bijgevolg nodig geacht de wettelijke rentevoet zo snel mogelijk aan te passen teneinde zijn afwijking ten opzichte van de op de geld- en kapitaalmarkt toegepaste rentevoeten te verminderen. Daarom wordt de rentevoet van 8% vervangen door die van 12%. Het Koninklijk Besluit is in werking getreden op 1 augustus 1981. A.D.B. redaktie bekend is. Boeven waarvan de afzender met aan c komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud staat RAYMOND VOORBEELD VAN VERDRAAGZAAMHEID EN WERKLUST schreven procedure toe, toch is er reeds heel wat belangstelling voor. Binnen dit stadsgezicht zullen ook een aantal gebouwen als monument beschermd worden. Er zijn zeker waardevolle gebouwen in ons centrum, cfr. Keizerlijk Plein, Pontstraat, Grote Markt, omgeving St. Martinuskerk, waarvoor een beschermingsprocedure met bijhorende restauratie de moeite loont. Maar omdat die restauratie van dergelijke gebouwen zware financiële gevolgen heeft, moet men meer dan ooit selectief te werk gaan en prioriteiten vastleggen. In ieder geval is een procedure die zich beperkt tot gevelbescherming te en in sfeer van Qnti. beperken. Wanneer men tot klassering overgoot, moet kommunisme 0ndanks de waorschuwingen zocht ik gons het gebouw m.anv. het volume ,n oonmeriang toch kontakt mef «ae fcommunisten»En tot mijn verwon- komen voor behoud en herstel. MFVE Bering ontdekte ik dat er heel wat boeiende mensen zich an c l kommunisten noem(d)en. Eén onder hen was Raymond. C epen Raymond ontmoette ik tijdens een diskussie. We konden het maar niet eens worden. Zo is het in feite altijd gebleven ook. Of we nu het socialisme of het kommunisme als optie dienen te nemen? Of we kritiek op de «beweging» binnen en/of buiten dienen te uiten? Enkele van de vele twistpun ten die ik met Raymond had. Meer dan eens vond ik hem ook autoritair tot patriar chaal. Soms verwenste ik hem zelfs, maar dan zoals kameraden dat ten opzichte van elkaar wel eens doen. Want al bij al had ik respekt voor hem. Wat me vooral in hem aansprak was zijn strijdvaardigheid, zijn overtui- Aalsterse en vele van zijn kommunistische vrienden uit gingskracht, zijn vastberadenheid en zijn hardnekkig het land, hebben een grootse en waardige'hulde gebracht «geloof in een betere en rechtvaardiger maatschappij, aan Raymond De Smet door massaal aanwezig te zijn op een een maatschappij van, voor en door de werkende de begravenisplechtigheid. Van alle politieke partijen klasse». waren er afgevaardigden wat wijst op de erkentelijkheid Ik zag dan ook in hem een politieker van formaat. Een die hij in politieke middens genoot. politieker met gaven en kwalen. Een politieker met zijn De Socialistische Partij van Aalst heeft in hem steeds een rechtlijnigheden en paradoxen, met zijn houvasten en werker gezien die zich onkreukbaar kon inzetten voor de grilligheden, met zijn open of zijn strategische «houdin- man van de straat en moeilijk tot kompromissen te gen» en of reakties. Een enorm talent dat, wat mij betreft, bewegen was als deze het werkende volk zouden hebben nooit zijn volwaardige kansen gekregen heeft, kunnen schaden. Hij had het ver kunnen brengen, dat is zeker. Maar hij Zijn heengaan heeft meer dan één betekenis. Voor zij die bleef liever zijn ideologie trouw, dan zich door opportunis- hem intiem, of als vriend en kollega hebben ervaren was me te laten verleiden. hij een boeiende persoonlijkheid. De leegte waarvan Van Raymond was een militant van de werkende klasse, die Geyt op de uitvaartplechtigheid gewag maakte beklem- spijtig genoeg, zoals zovele van zijn kameraden, door het toont het impakt van R. De Smet op de kommunistische haast kronische bevooroordeelde overdrachtelijk anti beweging in onze streek. kommunisme gemariginaliseerd werd(en). Voor de KP-Dender is het een uitdaging om wat hij in cl Als afscheid ontving Raymond veel mooie woorden! die jaren heeft opgebouwd verder uit te werken. Dat kan Maar volgens mij, zou het mooiste eerbewijs aan «de onmogelijk een gemakkelijke taak zijn, temeer omdat hun kommunist» het eindelijk realiseren van één van zijn politieke kopman met de straat van Aalst vergroeid was. politieke levensdromen zijn, namelijk het vormen van een Zo heb ikzelf met Raymond voor 't eerst kennisgemaakt EENHEIDSLIJST voor de komende gemeenteraadsverkie- op het einde van de jaren zestig toen we onnoemelijk veel zingen! vergaderden in de schoot van het plaatselijk Anti-Atoom- Zullen «dé» woorden zover reiken? marskomitee. Op velen onder ons heeft hij indruk ge- GUSTAAF DE MEERSMAN maakt als een standvastig en geduldig doorzetter die wist 31.08.1981 wat hij wilde. De oprichting en uitbouw van het KP-huis «De Mikisklub» is daar een bewijs van. De politieke evoluties van de laatste jaren hebben de KPB niet steeds het sukses gebracht dat in overeenstemming was met de werkkracht van een Raymond De Smet. In die omstandigheden werd hijzelf meer en meer een symbool van verdraagzaamheid en werklust. Dit kan niet zijn boodschap zijn geweest, maar wel wat erachter stak: het diepe geloof en overtuiging in de goede afloop voor het maatschappijbeeld dat hij voorstond. De Socialistische Partij van Aalst zal met eerbied en bewondering aan hem blijven terugdenken. Roger D'HONDT Politiek Secretaris Ingevolge artikel verschenen in De Voorpost van 21.8.81 «Komt G.B. te Hofstade?» Het N.C.M.V., Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond Arrondissement Aalst wenst duidelijk te stellen dat indien de vooropgestelde mogelijkheid van een inplanting van om het even welke hypermarkt in de «groene weide» rond Aalst, konkreet zou worden, het NCMV zich daarte gen met klem zal verzetten. Schrijver van bovenvermeld artikel dient te weten, in tegenstelling tot zijn slotbeschouwing, dat dergelijke onverantwoorde inplanting geenszins een uitbreiding van de tewerkstelling tot gevolg zou hebben, maar er veeleer voor een miniem aantal nieuwe arbeidsplaatsen er een veel groter aantal teloor zouden gaan in de zelfstandige distributiesector, zonder te spreken van de ettelijke zelf standigen die aldus hun bestaanszekerheid in het ge drang zien komen en welke op dramatische wijze hun deuren zouden moeten sluiten! Maar dit laatste spreekt natuurlijk minder tot de verbeel ding in onze statistische samenleving, immers deze ongelukkigen welke op straat komen te staan worden toch niet opgenomen in de statistiek van het aantal werklozen en ze kunnen alleen maar naar het OCMW verwezen worden. Het NCMV wil hierbij duidelijk stellen dat de zelfstandi gen het beu zijn om voor de grote bedrijven op te draaien. Voorbeelden zijn er te over, maar één ligt ons nog vers in het geheugen van dit grootdistributiebedrijf dat on langs nog miljoenen cadeau kreeg van de staat! Waar om? Omdat het eerst de zelfstandigen oneerlijk konkur- rentie aandeed eventueel met dumpingsprijzen en als ze daardoor in een financiële put geraken legt de staat, dit wil zeggen wij allen er de nodige miljoenen bij!! en dit met de drogreden van de instandhouding van de tewerkstel ling. Dit grootwarenhuis vernieuwd nu met ons geld zijn volledige installatie om de zelfstandigen opnieuw beter te kunnen bekonkurreren! In een tijd waor iedereen het heeft over stadskernvernieu wing roept het NCMV halt aan ieder dergelijke inplanting op de «groene weide». De verdere slotbeschouwing komt neer op een demagogi sche benadering van het probleem. De zelfstandige distributiesector die het reeds moeilijk heeft in deze crisistijd is niet gediend met een «half verdrinken of half overleven» komt toch op hetzelfde. Maar wij zijn over tuigd dat schrijver van het artikel het woarschijnlijk zo niet heeft bedoeld. A.A. SCHOLLAERT Arr. Voorzitter N.C.M.V. Zoals alles in onze samenleving gaat ook het onde zij het moeizaam, nieuwe wegen. Zo ook de kateche het godsdienstonderwijs. Ik spreek hier enkel ove katecheze in het middelbaar onderwijs van alle niv« Ook in de katecheze is het 'moeizaam en blijvend' zo naar nieuwe wegen en dit in tweevoudige richting: in de richting van een aanpassing aan de hedendo wereld met zijn nieuwe vragen, als in de richting var terugkeer naar de bronnen van de joods-chria traditie. Daarbij komt natuurlijk dat de schoolkatecheze da de algemene groeiende leerling-gerichtheid van hei Is voo onderwijs. olst 'c Hoe zou nu het katechetisch gebeuren kunnen om$ net zi ven worden: 9en P.' Ik waag mij aan een definitie: met de leerlingen op hegri gaan om, én vanuit hun vragen, hun onzekerheid, 3n die onrust en hun vreugden, én vanuit de joods-chris! '0ver traditie verwoord in de bijbel (oud en nieuw teste snvaar hen te leren leven met de vele paradoxen van het lev en m' al zijn dimensies (persoonlijk, sociaal, politiek, a ieuWb misch, relationeel, religieus). Dergelijke katecheze zouden wij bevrijdingskata I1 '<01 mogen noemen, omdat deze katecheze 'niet op dee j" allf plaats' belerend, en dogmatisch is; omdat deze ka* dnari ze in geen geval dwingend, manipulerend, versluiere el|SWi ogensluitend wil zijn. Deze katecheze wil bevrijdend zijn omdat ze wil bijcr 5 Sme tot mondigheid en groeiende autonomie van de l« W ult gen, ook op het vlak van de geloofs- en kerkbelevini in se' Leren leven met de vele paradoxen van het leven, b l'e w' voorbeelden ter verduidelijking. 'n9- riante Leren leven met realistische toekomstverwachti 'nst P en tegelijk niet uit het oog verliezen dat het levens) ?werc nieuwe mogelijkheden in zich bergt. Dit geldt voor het individuele leven (partnerschap, e de sualiteit, kinderen, beroep, roeping) en voor de i 9en I schappelijke verwachtingen (3e wereld, bewapenn e,l(0[r ontwapening, werkloosheid als sociale kwaal, enz) rouwe Leerlingen weerbaarheid leren én tederheid, uitge v in 'opvoeden tot geweldarme weerbaarheid'. Mensen moeten het aandurven om voor zichzelf! ®'(en komen, maar tegelijk daagt het evangelie mensen u ortre te 'lijden aan de gerechtigheid': d.w.z. zichzelf wa teraa' opstellen terwille van de promotie en het geluk voar ter onderen. De kritische zin van de leerlingen tot ontplooiing mer komen én uitnodigen tot engagement. Heel veel kriticisme kan leiden tot het afstand doer m elk engagement en tot een houding vanuit de hoog ind' alle zogezegde dwazen die hun tijd willen verdoe»in ma allerlei dingen die toch niet perfect zijn. Bij wijze I °P voorbeeld: opvoeden tot kritische solidariteit me man kerkelijke geloofsgemeenschap. Enerzijds heeft het zin de overal levende kritiek op kerkelijke prak 1 (machtsmisbruik, liturgie die levensvreemd overkort !raer zwijgen op te leggen, maar anderzijds moeten dl mer geopend worden zodat een zinvolle inzet mogelijkrmc^ Leren leven met vele vragen en met open oren esi' luisteren naar de grote verscheidenheid van antwoo ^9"" én tegelijk zonder pretentie trouw blijven aan levensbeschouwing. Mrat andere woorden relativiteit niet laten afglijde een nietszeggend en alles gladstrijkend relativisme, de waarden-loosheid hoogtij viert en alle spreken MIJN AFSCHEID AAN RAY DE SMET Het is vrijdagnamiddag rond 17 uur. Deze morgen heb ik u begeleid naar het crematorium te Ukkel. Morgen zal uw Aalst u een grootse uitvaart bezorgen. Ik heb zopas de meer dan twintig kommentaren over uw persoon gelezen in de lokale «Voorpost», kommentaren van mensen uit de meest verscheidene kringen. Elk heeft het vanuit zijn of haar eigen hoek bekeken, maar één ding is overduidelijk, elk heeft ook in u de mens gezien, die onwrikbaar vast in zijn politiek en moreel overtuigde schoenen stond, die Aalst liefhad, die van het leven en van zijn medemens hield, die nooit het hoofd heeft gebogen voor de rijken, de machtigen, de korrupterenden. Eerlijk hebt gij gevochten, in die eerlijkheid heeft uw stad en hebben uw kameraden u ook ten zeerste gewaardeerd. Sommige kommentato- ren hebben laten veronderstellen dat het van uwentwege wellicht een vergissing is geweest niet in de maalstroom mee te gaan, niet mee te pikken wat er mee te pikken was. Ik denk dat ze daarin alleen een verontschuldiging voor zichzelf hebben willen vinden. En waar ze wellicht zichzelf te zwak hebben gevonden hebben ze per slot van rekening in u moeten onderkennen dat gij iemand en iets anders zijt geweest. En daarmee hebt gij het respekt van elkeen afgedwongen. De socialistische harmonie «Hand in hand» heeft u naar het columbarium begeleid, de Aalsterse politieke, socio-culturele en volkse wereld heeft uw laatste begroeting meegemaakt, voor u, dit jaren symbool heeft gestaan voor de «kommunist» een bena ming waarvan de inhoud, de echte inhoud nog veel te weinig tot de mensen doordringt. Wij hebben het vaak in onze geschriften en onze gesprekken gesteld «leer ons kennen door onszelf en niet doorheen wat de anderen over ons vertellen» Het was één van uw voorkeurtema's in de debatten, Raymond. Misschien zijt gij daar niet volledig in geslaagd. Gij hebt er in elk geval voor gezorgd dat het woord «kommunist» in het Aalsterse een begrip is geworden waarachter zeer veel menselijkheid schuilt, dat de politieke houding dekt die voor alle mensen iets anders en beter wil. Jos De Geyter Naast een verslag over haar eigen werking in 1980 publiceert de interkommunale Land van Aalst ook een overzicht van de sociaal-ekonomische toestand van het arrondissement Aalst over het afgelopen jaar. Ons arrondissement telde op 1 januari 1981 een totale bevolking van 262.400 inwoners en bekleedde daarmee de elfde plaats kwa inwoners van het land. Procentueel uitgedrukt vertegenwoordigt het arron dissement Aalst 19,7% van de Oostvlaamse bevol king en 2,66% van de totale Belgische bevolking. Zoals voorheen merkt men dat de bevolkingsevolu tie verder in dalende lijn verloopt. Tegenover eind 1979 daalde het aantal inwoners met 332. Vergele ken met 1975 stelt men een daling vast van 1923 inwoners. Daarbij bedroeg het ge- boortekoefficiënt in 1980 12,10%. Het saldo van de natuurlijke aangroei, zijn de het verschil tussen ge boorten en sterfgevallen is positief voor alle ge meenten van het arron dissement (zijnde 10 in totaal) behalve voor Ge- raardsbergen en St. Lie- vens-Houtem. Het migratiesaldo is dan weer positief voor Den derleeuw 23), Ge- raardsbergen 42), Her- zele 4), Lede 97), Ninove 112) en St. Lie- vens-Houtem 2), maar negatief voor Aalst (- 570), Erpe-Mere (- 92), Haaltert (- 135) en Zotte- gem (- 88). Bevolkingsdichtheid In het arrondissement Aalst leven er 558 inwo ners per km2. Ter verge lijking weze vermeld dat de bevolkingsdichtheid van de Provincie Oost- Vlaanderen 446 per km2 bedraagt. In het Vlaamse Gewest is deze dichtheid 416 per km2 en in gans het land 323 inwoners per km2. Werkgelegenheid In de periode van 30 juni 1979 tot 30 juni 1980 nam het aantal arbeidsplaat sen toe met 333. De voor naamste aangroei komt voor in de overheid en het onderwijs 237), in de elektrotechnische in dustrie 164) en in de rubber- en plastiekver- werkende nijverheid 126) en in de voedings middelen industrie 102). Afnemende sekto ren zijn de bouwwerken (- 207), de textielnijver heid (- 170), de ledernij verheid (- 136), de hout en meubelnijverheid (- 126) en de kleding- en schoennijverheid (- 45). Het aantal bedrijven daal de van 4280 naar 4141 zijnde een vermindering van 139 eenheden. Ook de tewerkstelling per gemeente wordt in het jaarverslag gepubliceerd. Hieruit kan men verne men dat er in Groot-Aalst 1505 inrichtingen zijn die aangesloten zijn bij de Rijkssociale Zekerheid. Deze inrichtingen tellen samen 12.403 handarbei ders en 11.445 hoofdar beiders zijnde 23.848 in totaal. Erpe-Mere telde medio 1978 245 inrichtingen met een totaal van 2309 werknemers waarvan 1623 handarbeiders en 686 hoofdarbeiders. In Lede telde men vol gens de laatste beschik bare gegevens uit 1978 256 inrichtingen met 1838 werknemers waar onder 1111 handarbei ders en 727 hoofdarbei ders. Als men 1980 vergelijkt met 1978 ontdekt men een zeer geringe toena me van het aantal inrich tingen met 18, een globa le toename van het aan tal arbeidsplaatsen met 1061, waaronder een ver mindering van het aantal handarbeiders met 347 gepaard gaande met een aangroei van het aantal hoofdarbeiders met 1408. Het aantal te werkgestelde vrouwen steeg ook lichtjes. Als men de beroepsbe volking wonend in de streek en werkend in de streek met elkaar verge lijkt kwam men in 1970 tot een werkgelegen- heidscoëfficient van 63,3. Dit daalde in 1977 tot 62,4. Behoefte Indien men uit de voor gaande gegevens zou kunnen besluiten dat de toestand alles bij elkaar niet zo slecht is, kan hier bij wel vermeld worden dat er een probleem be staat bij de werkloos heidsbehoefte, zijnde het jaargemiddelde van de werkloosheid en sociaal onverantwoorde pendel- saldi ten overstaan van de aktieve bevolking. De ze bedroeg in 1977 10,68%. De aangroei van de aktie ve bevolking samen met de toegenomen werk loosheid maken de werk- gelegenheidsbehoefte steeds groter. Tussen 1980 en 1985 zal de aktie ve vrouwelijke beroeps bevolking -met 10.000 en de mannelijke beroeps bevolking met 3500 of sa men met 13.500 aan groeien. Per jaar bedraagt de aan groei 2700 personen, waarvoor echter geen ar beidsplaatsen beschik baar zijn. In 1980 is de werkgele- genheidscoëfficient zelfs gedaald beneden de 62%. Het gemiddelde van Ost-Vlaanderen ligt op 78,6%. Eeklo heeft een werkgelegenheidcoëffi- cient van 63% en Oude naarde zelfs 78%. De toename van de werk gelegenheid zou per jaar gradeerd wordt tot holle frozen. Het overal aanwezige onrecht in de maatsd oproepen en kritisch leren bekijken, én tegelijk de l« 3 gen niet laten ondergaan in doffe machteloosheid én structurele informatie te verstrekken over de oon veel onrecht én konkrete aktiemodellen ter ver noo Öok al zijn hiervan nog veel voorbeelden te gever, ^u9 N wil ik besluiten met de paradox van het gelovig bes én oproepen tot engagement in de wereld, én n« onder gaan aan krampachtigheid vanuit het geloo God en dit zonder de menselijke hand uit te schd n integendeel zelfs uiteindelijk voor de mens olie goede leidt. V|| Vanuit de schrift komt God de mens tegemoet als ót die radikaal solidair is met de menselijke geschieden» w God roept de mens op om op te staan en Zijn soli gerechtigheid voor de medemens uit te beelden in! gelijke daden vgn liefde. ,|mat Zo kan geloven de mens én oproepen tot gerecht! én bevrijden van krampachtigheid en machteloo n omdat vanuit het geloof de mens leven mag in de» of liever in de vredevolle onrust dat niet hijzelf het lo irt hai Wa kon chts rd e nder woord heeft over de geschiedenis. Ook deze doelstellingen van de katecheze zullen droom zijn, maar wanneer wij die droom verbinder een vleugje realisme, dan valt er wellicht ook zin» leven met de paradox van de katecheze zelf. Paul De dus ongeveer 3.000 ar beidsplaatsen moeten bedragen om gelijke tred te houden. Intussen wordt de verdere erken ning van het arrondisse ment Aalst als ontwikke lingsgewest bedreigd. Sluitingen Merkwaardig genoeg hebben in de loop van 1980 slechts 8 onderne mingen in het arrondis sement Aalst hun deuren gesloten. Hiermede ver dwenen 255 arbeids plaatsen waarvan 127 in de konfektie. Ten over staan van de vorige jaren is het aantal bedrijfsslui tingen verminderd als ook de verloren arbeids plaatsen, wat toch posi tief kan genoemd wor den. In 1977 waren er im mers nog 25 sluitingen met 1000 verloren ar beidsplaatsen, in 1978 19 sluitingen met 800 werk plaatsen en in 1979 17 sluitingen met 500 verlo ren arbeidsplaatsen. Volgens de interkommu nale beklemtoont het ver lies in de traditionele sek toren eens te meer de blijvende noodzaak aan meer diversifikatie in rond tewerkstellingssektoit espit Werkloosheid Op 31.12.1980 bed» 'sta het aantal uitkerings kende volledige we zen 12.982 waarvankf mannen en 7. Jleei .841 ei wen, wat een verf dering van onge 2.100 t.o.v. eind 19^|Prh. tekent, vooral bij mannen. De jeugdwerkloosi|7|ir bedroeg in d 1980 4.006 of 30. de totale werklooi Tegenover eind 1979 hier een toename 823 personen op tijd. De graad van de ledige werkloosheid in 1980 opgeklommej^ 18,8% tegenover voor het Rijk. Tegert de aktieve bevolkinj droeg deze tegenover 9,1% voo' Rijk. Deze laatste cijfers de werkloosheid zijn weer minder hoof vend wat de sociaal- nomische toestand ons arrondis! betreft. lad (i zijr tor eer 'Qd aarb ■de se lymi drijt tids diiu isseo

De Voorpost | 1981 | | pagina 2