DE HEMEL BESTAAT, WANT BREAM WEET WAAR DE DEUR OPENGAAT.... TEJATER 80 WIL BETER TONEEL BRENGEN B' zo «De Vlaamse Explorators» in jeugdcentrum Zonnestraat Affligem met «parallelle tentoonstellingsruimten» PACT laatste maal BRECHT-tweeluik Een paar dingen uit het Festival keren steeds weer; de prachtige ver siering van de ruimte waar het concert plaats heeft, en het zenuwach- heel keurig rechtop zit, al de eerste les begon hoe allround de indivi- linkerbeen op het bank- met de woorden 'je mag duele kunst wel is. On- je, duim ontspannen, ze voor mijn part op de geëvenaard zijn de En- polsgewricht los enz. rug houden, maar je enz. Dan komt zo'n spe- moet dan wel mooier cialist de planken op en spelen dan alles wat tot tig aftellen naar de eer- wat zie je? Yepes mag de nu te horen is. ste noten. Er zijn ook een ganse Mafia in de zaal Programma: twee delen hebben, geen spier be weegt, Narsidler geneer de zich niet om zelfs tij- paar dingen die steeds weer wisselen: het pu bliek in de zaal en op de waarvan, kort het eerste prachtig en het tweede verbijsterend eerste rijen. Maar vorige dens een Preludium van prachtig was. Anonieme dinsdagavond was er een opvallend jong en aandachtig gezelschap. Bach de ganse zaal vol componisten, Phillips en TBC-bacillen te hoesten. Allison voorop. Het ge- Bij Ragossnig zie je de heel is met ruim twintig Veel mensen uit de deugd op het gezicht, jaar ervaring en psycho- 'snaarwereld'. Veel men- maar ook dat hij aan de logische bespeling van sen die op het moeilijke fles Rijnwijn die straks zoet-ontroerend tot ron- pad der gitaarkunst vor deren, het rijk der drie Toen Julian Bream (47) vorig jaar in de maand maart akkoorden ontvlucht zijn, te gast was in het Paleis voor Schone Kunsten, en hun Meester of de vertelde hij een paar wetenswaardigheden over het Meester van hun meester reilen en zeilen van een kunstenaarsleven. Zo vertel- aan het werk wilden de hij bijv. dat hij een hekel heeft aan fotografen, dat zien. hij eigenlijk eerst cello gestudeerd heeft, dat zijn Er is een merkwaardig vader hem opgeleid heeft, en dat hij sedert zijn 14* verschil in houdingen om Tjeroeps' is. Beroeps betekent dan, dat hij sedert- een instrument te bespe- dien aan de gitaar is. len. Op elke bladzijde Luit spelen blijft voor hem een zuivere hobby. van een gitaarboekjes- moest ik weer denken Van die hobby-kennis is hij hier een klein staaltje methode zie je een fotoo- aan mijn gitaarleraar die komen geven. tje van een meneer die zoveel jaren geleden komt zit te denken, en Bream... ja Bream zit niet, maar hangt over zijn instrument, hij over schaduwt zijn luit, eigen lijk overvleugelt hij alle noten. En toch slagen die grote heren er elk voor zichzelf in om de wonder lijkste muziek- te voor schijn te halen. Even duit virtuoos-verbazend opgebouwd. Dadelijk al in 'The Quadro Galliard' hoor je het meesterlijk palet van de individuele speler, en de geboeide samenklank van het geheel. Eigenlijk zit het knappe (maar wat is dat voor een gewoon woord) juist daarin, dat je door die gelsen in de kunst van het interpreteren van vo- kale (Pro Musica Anti- qua, Munrow), en instru mentale oude muziek. Het hele aanbrengen van de klank gebeurt op kou sevoetjes, in een voort durend gesprek tussen de instrumenten, waarbij Bream niet zelden als moderator optreedt, in een stroom van ritmische cellen, die steeds in echo hernomen worden en te rugkeren. Daarbij wordt alles als een engelenpa- letje geserveerd, terwijl het niet zelden om recht uit technische krengen gaat. Hoogtepunten zijn 'Allison's Knell' voor con sort en het afsluitend 'Daniel's Almaine' van Daniel Batchelar. Dat nyddenin als rariteit Ja mes Tyler twee volks- periekte samenklank liedjes op sopraanluit nooit in de gaten krijgt, brengt (Merck toch hoe sterk, en een Siciliano die ook Respighi in de 3° Suite gebruikte) en dat als knipoogje naar het publiek in 'Commedia dell'Arte stijl doet, kan je als voorbeeld van vreug devol en ongecom- plexeerd musiceren be- In februari 1980 werd de oprichting ran Tejater 80 „De Emigranten». De ak- vo^musiceren' bekend gemaakt. De v.z.w. statuten stellen onom- teurs Luc Van den Broeck j wonden dat Tejater 80 buiten elke partijpolitieke. en Dirk Klinck wonnen er de hele avond Het is ideologische en filosofische gebondenheid teater zal bovendien nog de eerste hlökboar veel leotiaer brengen, kulturele manifestaties zal organiseren prijs voor akteren en uit- dankbaarder om met 6 van allerlei aard, mee zal werken aan soortgelijke cDraak i - 1 organisaties en bovendien kulturele uitgaven van P professionelen muziek te „if r -i ,-maken, dan met 6 lief- allerlei aard zal verspreiden. Qp 26, 27, 28 september hebbers een weekblad ien °P 3, 4 en 5 oktober samen te stellen. Even Tejater 80 mag op een groep... Dit alles maakt 1981 brengt Tejater 80 terzijde 'I have noticed' eerste suksesrijk toneel- dat Tejater 80 de betrach- .Moeder Courage en zegt Bream dat er zo seizoen terugblikken. In ting heeft meer dan te haar kinderen» van Ber- weinig mensen met een weerwil van nogal wat zijn dan zo maar de elfde tolt Brecht in een regie programma zitten Hij sarcastische opmerkin- toneelgroep te Aalst. Het van ja Corthals. Deze zegt er wel niet bij waar gen slaagde Tejater 80 er doel is en blijft beter to- knappe kreatie wordt ge- om \t/e zitten daarmee in met een beperkt bud- neel te brengen te Aalst, bracht in zaal Netwerk, even in de woordenwaai get, bijeen gebracht door dit met eigen produkties De Ridderstraat Aalst. die ook al op de perscon- leden- en publiciteits- en met gastoptredens De hoofdrol (moerder ferentie wapperde werving, een erg geva- van andere gezel- Courage) wordt vertolkt Eigenlijk is het volgende want de mensen van het plaatselijk organiserend vlak hebben deze erfenis van boven gekregen, en kunnen waarschijnlijk weinig inbrengen tegen het verre gebeier des Festivals Kroonraad. Die heeft namelijk alle pro gramma's en manifesta ties in een keurig kanjer- boek gebundeld. Je krijgt dus het integrale com plete Festivalgebeuren in een kleinood monu ment, een voorbeeld van zorg, zijn prijs meer dan waard, maar in de prak tijk heb je voor één con cert twee bladzijden leesvoer. Je vindt daar bijvoorbeeld geen woord informatie over het be grip 'consort', geen woord over de zes ver plichte instrumenten die zo'n consort uitmaken, geen woord over een componist, zelfs niet over èen centrale figuur als Dowland. 'I have noticed' zegt Bream, en mis schien blijft hij niet alleen. Het tweede deel is uit sluitend aan die Dow land gewijd. Andermaal muziek voor consort, maar met Robert Tear als zangsolist. Alle instru mentale stukjes heeft Bream ooit eens op een plaat in bewerking voor luitsolo bijeengespeeld. Sommige zijn intussen tot gitaar- of luithit ver heven. De balans,- met een intredende fluit is rijk en vol, en toch, en toch valt het weer op, te drinken, maar je zijn stem horen! Hij pi ze als een herfstbics hij dempt ze als eer. per met nog één vil lucht er onder, hij; een ademtechniek een kleerkast, en zingt (zittend) met vreugde, een eenvou een gemak zodat mand het in de gc heeft hoe afschuw moeilijk zo'n eeuwig; lodie-lied is. En bov; slaagt hij er telkens i in om het eind versiering in een piano uit te vegen, klank te laten uitdie fatr-play als een vingerhoed; Engelse* op een warme zot 8e^ mogen. Hoogtepunten: ik drni bijna niet, want zon somming wordt zo ve lend als de som van personaliteiten i entoesias Beverem i tot E vroeg in om e kon (Arme m Met zijr de speechaanvang. aartsmoeilijke Frog :afhi liard misschien, 'Chamberlain's Gaili voor luitduo, het i nende schilderende snik van 'Lasso vitan het duivels Fantasiai dicht en luitsolo, het (famous: heen. M Tear in zijn prad Cambridge Engels) f Knacks for ladies (i in de koorversie meegezongen hebbe de discantsolo's therine Mackinto thiging haarzuiver liet bloeien, of was het tenormelodie uit hete d om^' digende 'Can Excuse'? Een enthousiast pul hoe tussen al die hoge- vroeg en kreeg een doos grollende Morlej Tijd voor conclusie: absolute topper uit doelpun En d Martens met van andere rieerd toneelprogramma schappen, aan te bieden, waarbij Het voorbije seizoen kon steeds voor ogen werd besloten worden met het gehouden de uitgangs- behalen van het Rikke punten van Tejater 80; Schmitzjuweel op het na werken met beroepsre- tionaal tweesprakentor- gisseurs, de juiste akteur nooi, met fragmenten uit op de juiste plaats, een teatergroep zonder be stuur doch als één werk- door Annie Moortgat. schrijfsel voor de vaak, bergen muziek (van Dow- -sertje: uit dezelfde to "aiens- land), de menselijke stem als uniek instru ment naar voor treedt. ._rr Tear zit tegen alle ele- Aalsters muziekwen '0,°/ mentaire zangdiscipline- regels in, een uur voor de aanvang van het concert God save"the Queei op een terrasje op de Maar voor mij savt Grote Markt in de wind liever Bream, in de zon een koude pint De scf elke vree Wied ou sch bedrogei v'tkingsn len maa, en daar leder lar svpporte gesteld. Albert, als het goaltje. tanden Even vijfenvet korrel. Vanaf september en dat het hele winterseizoen '81- Spanje en de Verenigde '82 door stelt de cineasten- en voordrachtgeversvere- Staten, nu van een dikta- niging «De Vlaamse Explorators» een reeks doku- toriaal bewind. Maar in mentaires 16 mm. kleurenfilm voor aan het Aalsterse alle omstandigheden, publiek. Deze avontuurlijke, journalistieke filmen hoe moeilijk ook, blijft de worden telkens ingeleid door de cineast, reporter of Filipino goedlachs en expeditieleider zelf. Tijdens de pauze of na de gul. Hij zal je hartelijk voorstelling krijgt men dan ruim de gelegenheid om welkom heten, mabuhay! vragen te stellen aan deze voordrachtgever. Hij zal weemoedig voor De voorstellingen gaan schenken die hen toe- j? zinge.n' d°hiJ. Tsa y?! telkens door op dinsdag- komt. Wat de Filippijnen ^mdat hl er bentl Laat. le avond om 20 uur op vol- betreft; er is na Zaïre daarom meevoeren naar gende data: geen enkel land ter we- f1' ongekunstelde, heer- 22/9/81: De Filippijnen reld met zoveel Vlaamse vo f.n. g.eru van door Theo Criel missionarissen, na de dit wonderlnk lreve mor- 20/10/81: Ruanda door Verenigde Staten en gen W. Heanebalke Groot-Brittannië geen 17/11/81: Mysterieus enkel land waar zoveel Aan de geïnteresseerden Brazilië door Ludo Engels wordt gesproken voor deze filmenreeks ra- Debruyne en ook kende geen enkel den we aan om zeer vlug 19/1/82: Bahama's en ander Aziatisch land zo- hun kaarten te reserve- Florida door Eric Deca- lang een koloniaal be- ren bij de mede-organi- booter wind. Toch zijn de Filip- sators: 16/2/82: Haïti, 175 jaar pijnen nog altijd weinig marginaal door Luc gekend. Het toerisme is Geerinckx reizen, tel. Serres er natuurlijk doorgebro- 053/21.07.12 of 77.40.84, 16/3/82: Seafari, Het ken. Sommige binnen- Hoek Nieuwstraat en Kei- Barrière Rif door Jos Hol- landen zijn amper ont- zerlijk Plein, 9300 Aalst, lenfeltz. dekt. Gelukkig maar, Jeugdcentrum: tel. Van deze 6 filmen zullen want Voor de schaarse 053/21.96.11, Zonnestraat brochures met korte in- bezoeker die de Filippij- 20, 9300 Aalst. houd. foto's en prakti- nen doorkruist lijkt het sche gegevens aangebo- land haast een paradijs. De prijs voor al deze uit- den worden bij de in- een ongerepte oase die zonderlijke voordrachten gang van de zaal. hij liefst helemaal voor is 600 fr of 400 fr. voor Waarom nu een film- zich wil houden. Daarbij bezitters van een CJP, reeks over deze toeris- ontmoet men de Filipino,' een mindervalide of 3+ tisch volslagen onbeken- lief, mooi en enorm gast- pas. De losse tickets voor de landen? Gewoon om vrij, misschien wat té een voordracht apart uw belangstelling wat volgzaam en gedwee. Dit kosten 120 fr. of 80 fr. op te wekken en deze maakte de Filipino af- voor CJP, mindervalide landen de aandacht te hankelijk, eerst van of 3+ pas. Spelen verder mee: John - De Schutter, Tony De Ryck, Rita Corthals, Ro- Klinck, Ulrich D'Haese, Ignace Vermoesen, Fred- neelminnend Aalst ny Rombaut, Paul Sonck, Paul Coppens, Lieve Kin- dy Camu. naar toe moet. Nelly De Hert, Dirk dermans, Peter Barrez, Een produktie waar to- sende leiders. Wegens 1 huis en uithuwelijl kwam er inderdaad I quasi niet te vullen leen Door haar Kultureel Centrum heeft de aloude Abdij mouw kunnen passen door der welbepaalde funktie. Affligem, eens werkelijk het lichtend centrum voor de hele het inrichten van vrijgeko- Het voorste deel werd in regio, een belangrijk deel van haar glans en invloed op de men ruimten tot tentoon- 1967 dan omgetoverd tot omgeving herwonnen. stellingszalen, parallel dan het huidige Kultureel Cen- met de reeds bestaande, trum en in de achterbouw zodat het atelier, althi Zowel uit de Faluintjes- een uniek kader de vruch- De nu zogenoemde ten- kwam een molen waar hos- voorlopig, werd opj streek als uit het Aalsterse ten van de vele opgravin- toonstellingszalen «B». tiebloem werd gefabriceerd doekt, en uit het Pajottenland ko- gen tentoon worden gesteld In 1920 zag de Abdij zich voor het hele Vlaamse men wekelijks tal van be- of bezieler Dom Idesbeld immers genoodzaakt, om land. Op de bovenbouw zoekers ofwel naar een van Verkest komt met een in het levensonderhoud van kwam dan een zolder waar de vele tentoonstellingen nieuw pluspunt voor de haar bewoners te kunnen de tarwe werd gedroogd en kijken of deelnemen aan dag. voorzien, een melkerij op het is in die zalen dat vroe- kulturele voordrachten of Het aantal aanvragen van te richten. Tijdens WO II ger het jeugdatelier werd gesprekken. Ook de jeugd kunstenaars om in Affli- werd deze echter op bevel geïnstalleerd en die nu evo- komt er blijkbaar flink aan gem te kunnen exposeren van de bezetter gesloten, lueerden tot tentoonstel- haar trekken. Nog maar werd inderdaad zo groot De Duitsers streefden er lingsruimten. Groot, dege- pas wist het Centrum zijn dat een wachttijd van drie immers naar dergelijke on- lijk en met de houten bal- impakt op de bevolking jaar moest worden inge- dernemingen te konsentre- ken stemmig en karakteris- merkelijk te intensifiëren steld wat dan wel voor heel ren tot grote eenheden. tiek. door de realisatie van het wat ontgoochelden zorgde. Jarenlang bleef de vrijge- Het jeugdatelier ging zopas historisch museum waar in Hieraan heeft men nu een komen ruimte dan ook zon- ter ziele bij gebrek aan pas- fonny In Affligem lopen dus® fijOfl menteel twee tentoons lingen terwijl Dom Joris derde, over kruiden ent den, aan het voorberei is. Het is in de parallt expozaal dat mevrouw 1 liane De Smet haar tt toonstelling houdt wï jfjf over U elders in dit bj meer leest. BEV Wie het PACT-collectief nog niet aan hel Muwe werk zag in het Brecht-tweeluik: «De Bruiloft» _En d en «Burgermannetjes-doodzonde» (verfilradj pantomime) kan dit nog steeds op zondag 20 el maandag 21 september te 20 u. in de Madelö Grote Markt, Aalst. Na deze herneming wordt «Pak vast» (As yo| like it) van W. Shakespeare geprogrammer en dit op 21, 22, 23 en 27, 28 en 29 novem 1981. Wie het progressief Aalsters collectief Thel ter wil steunen kan een abonnement nemfl voor de drie nieuwe produkties van 81-82 (wacffl van 2 eigen creaties): Abonnement 1 pers. 300 ft. Abonnement 1 pers. tijdschrift 500 fr) Abonnement 2 pers. 600 fr; Abonnement 2 pers. tijdschrift 750 fij Steunabonnement (incl. tijdschrift) 1.0001 Rekeningnummer: 210-0365725-87 Contactadres: Jane Broucke Raffelgemstraat 14/8 9300 Aalst Tel.: 053/70.07.82

De Voorpost | 1981 | | pagina 16