erambodegein Kermis Terjoden: Feestelijke terugblik |)E op 75 jaar parochiaal leven DIDO-ENERGIEDEBAT EN TOEN GING HET LICHT UIT... ANTIEKBEURS 'T APOSTELKEN BIOEEHDE HOPPEMHKIES 6 - 18.9.1981 - De Voorpost Zaterdag 19 september: start catechese eerste jaar, in het parochiehuis. Ook woensdag 23 september start eerste jaar vormselcatechese in de paro chiezaal. Kunstschilder Maurice Eeckhout bij een van zijn grotere werken. (cdj). De kranten schreven over licht radio-aktief afval dat dit wel zo. NB. De Inter- in Zeebrugge verscheept werd, en over het kabaal com-vertegenwoordigers van aktieverenigingen die dat niet slikken. De winter konden dit laatste stand- komt eraan met een dure stookolierekening. Als de punt beamen). OPEC vergadert houdt de wereld zijn adem Energie... Dido hield er het voorbije weekend een Beurs over. Infostands, een fietsrally, Miel Lauw (BRT-Wikken een film, een debat. Di- en Wegen), Luc Van Nuf do's muren kregen pane- fel en Armand Van der len voorgezet met «nor- Craenen (Intercom), male» gang van energie zaken zowel als alterna- De enen De huidige impasse werd in de loop van het debat vooral aangetoond aan de hand van de kernener gierisico's. De stelling dat we niet meer zonder kernenergie kunnen, werd sterk aangevoch ten. Hoewel een andere tiëven op uitgesmeerd. I.p.v. de vraag «hoeveel levenswijze (lees: enigs- Jammer van de vaak al te kunnen we verkopen» kleine tekstdruk, maar dienen we ons volgens wie erdoor wandelde, VAKS af te vragen wat is langsheen de Intergem- er echt maatschappelijk middeleeuwen, cijfers en de affiche wat nodig (vb. aan energie). q6 anderen er zoals uit olie gemaakt Energiebezuiniging dient H wordt, langsheen het op o.m. voort te vloeien uit nuiaigi zonne-energie aangedre- een meer rationeel ver ven vliegtuigje (silicium- bruik, het ontwikkelen cellen, weetjewei) en de van nieuwe technolo- KRITAK-boekenstand, gieën en het inschakelen besefte dit: met slogans van meer arbeidskracht kom je er niet vanaf, i.p.v. energie. Onze ener- «Kernenergie, nee dank giekwetsbaarheid t.o.v. u» of «Steentijdperk, nee het buitenland kan hier- dank u» is één ding. Nut- door verminderd wor- tig voor wie zich beter wil den. Met ditzelfde doel informeren was het de- voor ogen moet eigen bat dat vrijdagavond ge- produktie (zowel steen- pland was. Hoewel zich kool als alternatieven duidelijk twee beleidsvi- met wind, zon, aard- sies aftekenden met warmte, methaangas, noodzaak aan een gefun- gestimuleerd worden, deerde keuze was 't Teneinde een echt beleid even duidelijk dat vrijblij- te kunnen voeren dient vend gebabbel weinig nog steeds volgens uitricht. VAKS de ganse ener- Moderator Lus De giesektor genationali- Valckeneer kreeg vijf pa- seerd worden, nelleden en een honderd- WADAT voegde hieraan tal toehoorders. Alles sa- toe dat op gebied van de men een pak cijfers, over- alternatieve technolo- tuigingen en vragen, gieën meer wetenschap- grosso modo te herlei- pelijk onderzoek vereist den tot «het huidige is. De overheid steunt energiebeleid is reafis- in tegenstelling tot ons tisch en verantwoord» en omringende landen «we gaan naar de af- gewoon geen firma's die grond, als we niet drin- in deze branche willen gend alternatieven ont- produceren. Ook konsu- wikkelen». Een en ander mènten genieten geen werd toegelicht door Ed- steun, als ze bv warmte- dy Cautaers (VAKS), Luc pompen willen in^talle- Vekemans (WADAT), ren (in West-Duitsland is bisschop van Gent, op werd geleid door Mon Terjoden, de eerste steen seigneur De Kesel. Hij legde van de St. Jozefs- werd tevens bijgestaan kerk. In mei 1933 was de door Z.E.H. De Clercq, bouw van de kerk vol- pastoor van de parochie, trokken. De plannen wer den ontworpen door architekt Victor De Smet en bouwondernemer was Alfons Van Pottel- bergh. Op 1D september en een vijftal concele branten die tijdens de voorbije jaren, bij het pa rochiaal leven op Terjo den, aktief betrokken wa ren. Tijdens de homilie 1934 werd, eveneens dankte Monseigneur De door Mgr. Coppieters, de Kesel, al diegenen die kerk gewijd. En sindsdien wordt er tel- kenjare kermis gevierd, op de tweede zondag van september, op Ter joden... Het hoogtepunt van de geplande feestviering met Z.E.H. De Clercq heb ben samengewerkt en de luisterrijke feestviering programmeerden. Hij drukte tevens de hoop uit dat de ganse parochiege meenschap in goede ver standhouding en in een zins sober) wel noodza kelijk zou zijn, moeten we toch echt niet terug naar zijn gering, maar moe ten als aanvaardbaar ge zien worden. Een lans werd gebroken voor de gemengde inter- gesteld, vooral aan het adres van de Intercom- mensen, maar ook om trent de realiseerbaar heid van de anti-kern energiebe leid werd toegelicht door de Intercomvertegen woordigers. Bijwijlen liet de afwezigheid van het Ministerie van Ekonomi- sche Zaken zich voelen. Uitgangspunten werden aangestipt zoals «zo on afhankelijk mogelijk wor den» en «rendabiliteit». Het eerste betekent dat het oliepercentage in on ze energie-invoer ver minderd wordt, en dat overgeschakeld wordt op steenkool, kernenergie en in geringe mate ook op de zgn. alternatie ve technologieën. Dat Zuid-Afrika daardoor een belangrijke leverancier (van uranium en steen kool) wordt, werd niet als bezwaar gezien, integen deel, aangezien het ook om een «bevriend regi me» gaat. Ook Intercom is een ver- bruiksvermindering ge negen, o.m. door isolatie en een zo ideaal mogelij ke keuze van energie bij het inrichten van nieuwe woningen, aangepast aan de specifieke situatie. Risico's,bv. bij het lo zen van kernafval in zee communales, waar energie-stroming, know-how en demokra- Moderator De Valckeneer tisch toezicht door de ge- voelde precies aan, wat meenten had in hand als ondertoon in het de- gaan. Waar in bepaalde bat aanwezig was, nl. de gevallen de vertegen- vraag of de ekonomische woordigers van de open bare besturen zich van hun taak niet goed zou den kwijten («zitpennin- gen opstrijken») werd ge steld dat de burgers dit maar in rekening moeten brengen bij de gemeen teraadverkiezingen. Verbruikers Een vaak spottende Miel Lauw kantte zich namens «de verbruikers» aan heel wat aspekten van het huidige beleid. Dik wijls zat hij op dezelfde golflengte als VAKS en WADAT. Het pijlsnel op- soeperen van onze rijk dommen (dat hij aan toonde door de snelle verdubbeling van ons BNP) werd als problema tiek voor de toekomst ge zien. Diverse monopolies in de energiesektor wer den gewroken. In dit licht vroeg hij zich af wie er baat heeft bij de ontwik keling van nukleaire dié anti-komfort-eisen energie en waarom een zijn...) gingen prompt een parlementair debat nog aantal spots uit. Minder niet plaatsgevonden licht, maar één van de heeft. zich opdringende be leidskeuzes werd er extra Vanuit het publiek wer- door belicht, den vaak bitsige vragen (pd) krisis voorlopig is (m. aan ons huidig energie beleid hoeft dus niets fundamenteels te wijzi gen) of integendeel van een meer ingrijpende aard is (en er dus ook op energievlak naar sterke alternatieven moet ge zocht worden). Misschien, suggereerde hij, wordt dit het uit gangspunt van een nieu we Didobeurs. Onder hand is een jaarlijkse in- fobeurs in die jeugdklub immers al een traditie ge worden. Daar mag best proficiat voor gewenst worden. Tot slot: toen smalend, in het verhitte van het de bat, vanuit de Intercom- hoek opgemerkt werd dat een soberder leven alle maal goed en wel is, maar dat er toch nogal veel licht in de Didoruim- te zelf aanwezig was (zie je wel hoe onrealistisch maar ook kerkinte B en bloemen. De so i' |*e9 heeft een geweldig riet dat pril en fris 1 doet. Hij schijnt een keur te hebben voor ook voor rood naar neigend. De groene vindt men weinig ter zijn werken. Alle JZ e weet hij, op meeste het' wijze, volgens een< raderc techniek, het paletm S «wii hanteren! Vooral de trekkelijke «Abdij Tongerlo», «Vla broek», «Zeezicht. qé «Bloemenmarkt» doeken die bij vele! ar dit liefhebbers in de s en vallen: een harmoni *n c kleuren en lijnen. De tentoonstelling j toegankelijk op zate 19 en zondag 20 sq jone ber van 10 tot 12 15 tot 19 uur. Ga je ook eens kent dci; ken met deze kunst uit eigen streek? k,on( Op het kermispret wrCjt ma van zondag li Janc tember stond ooi «de tiende Grote Dancing Fats» die te 15 uur Café Bouman: een teit waarmee alle liefhebbers van Terj jj*do( en omgeving zich i hun nopjes zullen voeld hebben.. deze De Ji Dit zeer gevarieerc dvan misprogramma ongetwijfeld voor wat Terjodenaars e Khiile momenten van vi Merel schap, blijheid, gel, j hebl ontspanning: een|(|0mv gevend feest voor jarige parochie degem-Terjoden! ^het teri ep onsje n pas gai ihtans [oener nieu van h n uit en c nog Onder grote belangstelling werd de antiekbeurs in 't Apostelken geopef- ops rT Burgemeester L. D'haeseleer sprak het openingswoord uit. De twee oud# u het deelnemers werden met een «apostel» bedacht. (I.v.i.) n uit; om6 ware geest van verge vingsgezindheid, in O0ze «donkere» wereld van vandaag, steeds verder zou bouwen aan hèèr pa rochie-eenheid. Want... het valt niet te ontkennen: in de loop der jaren evolueerde de mentaliteit, het samenle ven en de leefgewoonten van de bevolking van Terjoden. En... het groepsbewustzijn en de samenhorigheid van vele Terjodenaren gingen soms wel aan het wanke len... Twee spoorlijnen en autowegen sneden Terjoden in kleinere, ge scheiden woongebieden. En de fusieroes van enke le jaren geleden zorgde er ook voor een admini stratieve kloof... Naast dit hoogtepunt stonden ook nog heel wat andere akti- viteiten op het feestpro gramma van verleden week-end. Vrijdag 11 september opende de Heer Rufin Hunninck, op rust gestelde onderwijzer van Terjoden, voor een vrij talrijk opgekomen pu bliek, de door K.A.V., K.W.B. en V.V.K.S.-jong- verkenners Terjoden in gerichte tentoonstellin gen. Hij deed iedereen even terugdenken aan het wel en wee van 75 jaar parochiaal leven op Terjoden. En nadien maakte iedereen met veel belangstelling, een rondgang in de tentoon stellingsruimte. In de pa rochiezaal trok K.W.B. Terjoden, met enkele ge slaagde panelen en goed-gevulde tentoon- stellingskasten, eenie ders aandacht op «De pa rochie, vroeger en nu». En K.A.V. Terjoden dient gelukgewenst voor de waardevolle haakwerken, kantwerken, breiwerken, vlechtwerken, aardewer ken en borduurwerken die iedereen er kon be wonderen; echt kreatief handwerk! In het «Gidsenlokaal» hield de V.V.K.S.-jong- verkennersploeg onder leiding van Dannie De Dier, een «posterbeurs» die ook veel sukses ken de. En daar ook kregen de bezoekers, met foto's, herinneringen en doku- mentatie een idee van de aktiviteiten en de werking van de scoutsgroep St. Tarcitius-Terjoden. Naast de parochiezaal hielden de Vlaamse Kring, VTB-VAB en Da- vidsfonds Terjoden sa men een tentoonstelling van schilderwerken van kunstschilder Maurice Eeckhout. Op de vernis sage, op zaterdag 12 sep tember om 20 uur, hield schepen Herman Roels de openingstoespraak. Maurice Eeckhout werd geboren in 1932. Deze kunstschilder is in Terjo den eigenlijk geen onbe kende. Hij heeft zijn ate lier in de Kapellestraat 2 te Nieuwerkerken. Hij is eigenlijk autodidact. De laatste zes jaar treedt hij regelmatig met zijn werk naar buiten. Hij stelde reeds tentoon in Affligem en in de Aalsterse belfort zaal, ook in zijn eigen ate lier in Nieuwerkerken. In zijn eigen stijl kreëert hij vooral landschappen Gezinsvieringen De gezinsvieringen in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk starten opnieuw, op 20 september te 10 u, en in de St. Amanduskerk te 11 u., onder de titel «Een nieuwe start». Catechese Samen op wandel Zo je eens graag een ontspannende, deugddoende wandeling in gezinsverband meemaakt in je eigen omgeving moet je alvast noteren dat op 20 septem ber 1981: IV V iK'li; 1. het Davidsfonds en VTB-VAB Erembodegem een ludieke gezinswandeling-zoektocht programmeren langs de lieflijkste groenplekjes van Erembodegem. Tijdens de 8 km. lange wandeling krijgen de deelne mers niet te moeilijke vragen op te lossen en prakti sche proeven te vervullen waarin het spelelement belangrijk is. Start: tussen 14 en 14u30 aan het Parochiehuis van Erembodegem-Centrum. 's Avonds Toch heel wat belangstelling voor deze expo tijdens een wielerwedstrijd (cdj) volgt een gezellig samenzijn in de parochiezaal met uiteraard de prijsuitreiking en de voorstelling van het Davidsfondsjaarprogramma; 2. de B.G.J.G. Terjoden haar 2de wandeling «Ken Uw Dorp» programmeert, die gevolgd wordt door een «boerenmaaltijd» in de zaal van het klooster. De afstand bedraagt 7 km. Vertrek: te 14 uur aan de kerk van Terjoden. Deelnameprijs: 40 fr. per persoon of 100 fr. per gezin, voor de leden. Voor niet-leden: 60 fr. per persoon of 150 fr. per gezin. In deze kleine ruimte stampte men allerlei standen op elkaar, (cdj) 13 September 1981: Terjoden viert feest! De viering van de kerkwijdingsdag van de St. Jozefs parochie op Terjoden werd dit jaar zeer luisterrijk opgevat. En terecht, want... de parochie Terjoden bestaat 75 jaar! Bij herderlijk schrijven van Mgr Stillemans, bis schop van Gent, op da tum van 28 mei 1906 werd toelating gegeven om in Erembodegem de St. Jozefsparochie op te richten. De grensregeling tussen de parochies Erembode gem-Centrum en Erem- bodegem-Terjoden werd vastgelegd. De bisschop benoemde E.H. De Paep, onderpastoor te Erembo degem tot eerste pastoor van de parochie Erembo- degem-Terjoden. Het was op 31 juli 1932 dat Mgr. Coppieters, toen was dit jaar voorzien op zondag 13 september te 11 uur: een plechtige Eucharistieviering in de parochiekerk. Deze eucharistieviering werd prachtig opgeluis terd door het koor «Can tate Domino» van het Sint-Maarteninstituut van Aalst. Heel wat pa rochianen hebben met aandacht de viering ge volgd en applaudisseer den zelfs spontaan toen de grote groep zangers op het einde van de plechtigheid, de kerk verliet. De Eucharistieviering

De Voorpost | 1981 | | pagina 6