grooMede Gemeenteraad Lede: one-man-show van De Brouwer HEEFT LEDE AFKEUR VOOR «GROTE» POLITIEKERS? 3e Wandelzoektocht St.-Maartencollege DRIE GEVARIEERDE TENTOONSTELLINGEN T.G.V. LEE-KERMIS GESTADIGE GROEI DOKUMENTATIECENTRUM HEEMKUNDIGE KRING ERPE-MERE Kermis Lede: overvol programma Minister Geens te Welle! Nieuwe straatnamen Nieuw initiatief «Hof der Prinsen» 10-25.9.1981 - De Voorpost De laatste tijd wordt Lede druk bezocht door politici van alle slag. Zij hebben wel één eigenschap gemeen: zij hebben «nationale» allure. Maar blijk baar laten de Ledenaars het aan hun hart niet komen dat al die mensen met die ronkende namen zich verwaardigen om een bezoek te brengen aan hun gemeente. Het wordt zo stilaan de gewoonte dat in de gemeen teraad in Lede één of ander lid een poging doet om de aandacht te trekken. Op de laatste gemeente raadszitting (dinsdag 22 september) was het duide lijk Aimé de Brouwer zijn dag. Via onthoudingen trok hij telkens weer de aandacht op zich. Wanneer hem dan gevraagd werd welke zijn verantwoording was voor onthouding, bleef hij het antwoord schul dig. Tot punt 5. Dan vond hij plotseling zijn geheu gen terug en kon hij zijn voortdurend onthouden «rechtvaardigen». De 5 eerste punten op de zigen met gefronste agenda werden vlot afge- wenkbrauwen aanhoord werkt. Er waren weinig werden en die meteen opmerkingen en er werd door de meerderheid door de oppositie positief werden weerlegd. In het meegewerkt. Alleen het publiek herinnerde een gestaag onthouden van leukerd aan een karna- De Brouwer en zijn ge- valsanekdote: een karna- brek aan uitleg daarvoor valsgroep die «geschen- braken de vlotte afwer- ken» uitdeelde aan de king van de verschillende aanwezige politici, be- punten. Toen uiteindelijk dacht De Brouwer met bij punt 5 opnieuw ge- een pakje «verstand». De vraagd werd naar het leukerd onder de töe- waarom van zijn onthou- schouwers in het Kultu- ding, een houding die ie- reel Centrum vroeg zich dereen op de zenuwen af of De Brouwer zijn pak- begon te werken, haalde je nog niet geopend hij enkele redenen naar had... voren die door de aanwe- ledereen, vooral de men sen op de persbanken, keken er naar uit of raadslid De Cuyper die de «natuurvrienden» verwe ten had luiaards en de rechtstreekse oorzaak te zijn van de recessie, zich zou verontschuldigen en die woorden terug zou nemen, zoals Raldes geëist had. De Cuyper zweeg stoïcijns. Daaren boven haalde hij ditmaal uit naar de kuituur. Vol gens hem is kuituur een dure zaak. Daarmee rea geerde hij op de aan koopprijs van de boeken voor de Openbare Biblio- teek. Meteen kwam aan een raadszitting met veel punten'op de agenda, waarvan iedereen dacht dat de hete herfst zich zou laten voelen, een on verwacht vlug einde en werd het een raadszitting zonder merkwaardige fei ten, tenzij het spelletje van De Brouwer. Eric Van Rompuy Een tijdje geleden brachten de CVP-jonge- ren het enfant terrible van de CVP-clan, Eric Van Rompuy naar «Den Bon ten Os». Wie dacht dat deze man een massa ge ïnteresseerde jongeren zou kunnen bij elkaar ha len, en dus in «Den Bon ten Os» een massa en- toesiaste jeugdigen ver wachtte, werd lelijk te leurgesteld. Die massa werd herleid tot ruim 40 aanwezigen en de «jeugdigen» was het niet georganiseerd door de CVP-jongeren? moesten met het ver grootglas worden gezocht. Wilfried Martens Donderdag 17 septem ber was het dan de beurt aan ex-premier Martens om in Lede voor het voet licht te treden. Ditmaal ging het uit van de CVP. En dus werd vol vertrou wen de grootste zaal van Lede, de «Volkskring» ge huurd. Wilfried Martens, in zijn prille politieke loopbaan al een even grote rebel als Van Rom puy, moest die grote zaal vol doen lopen. Helaas, ook hij blijkt het Leedse publiek niet te beroeren. Slechts een 60-70 belang stellenden waren op ko men dagen om te horen wat hij te vertellen had. Karei Van Miert, Mare Galle en Bert Van Hoorick Voor de klap op de vuurpijl had de SP ge zorgd. Ter gelegenheid van de viering van het 60- jarig bestaan van de So cialistische Partij in Lede had de S.P. een groots feestprogramma op het getouw gezet, een feest dat moest geschraagd worden door de aanwe zigheid van SP-voorzitter Karei Van Miert, ex-volks vertegenwoordiger Van Hoorick en (momem ex-) minister Mare Ge< Blijkbaar konden die ro kende namen ook al n< onze Leedse mensen b roeren want zij kwama slechts met mondia maat opdagen. Uiteind lijk bleef het aantal aar wezigen ook in de omj. ving van 60. Het graj volksfeest 's avonds «De Club» kende ei sukses, maar van df «grote volksfeest» toch niet worden waagd. Heeft Lede l#011^ aan de gevestigde pol" tici? «ewe P Dat een school niet alleen dient om mensen te vormen maar ook een bijdrage kan leveren tot de ontspanning op gemeentelijk vlak is zondag bewe zen. De spontaneïteit van de contacten tussen leer lingen, ouders en leraars is een pluspunt dat daaraan kan toegevoegd worden. E.H. Superior dankte glunderend de organisatoren, de leraren Etienne D'Hondt Lucien Vereecken, welke zorgden voor het uitstippelen van de wandeling en het opstellen van de vragen, de milde gevers voor het schenken van de prachtige prijzen, de heer William Oste voor de video-opname en de weergave op 3 schermen van de activiteiten van de voorbije dag. Ondanks het druilerig weder kwamen 538 deelne mers opdagen waarvan 463 hun antwoorden binnen stuurden. T.g.v. Lêe-kermis worden drie tentoonstellingen georgani- sept.: doorlopend van 9.00 seerd waarvan de onderwerpen nogal ver uit elkaar liggen: 21.00 u. De Zoektocht Aan de deelnemers werd een verzorgd brochuurtje overhandigd, verlucht met o.a. afbeeldingen van café «Bascul» aan het station en de water molen van «Fijnens» aan het einde van de Kloos terstraat. Punt 1 van het reglement omschreef de bedoeling van de inrich ters als een toeristische verkenning van het eigen natuurschoon. De wan deling was gespreid over 8 km. langs het Pastorij pleintje, de Markt, het postgebouw, de Ram melstraat, de Guido Ge- zellestraat, rond het com plex van het psychia trisch instituut, de Kloos terstraat na het dwérsen van de spoorweg, rich ting Poortendries. Langs de Stokstraat, de sta tionsparking, de Marki zaatstraat, de Kasteel- dreef en de Kleine Om- megangweg terug naar het College. De winnaars De sportieve ingesteld heid van de deelnemers was zondag door het slechte weder extra op de proef gesteld. De inrich ters wisten dit naar waar de te schatten en elke deelnemer welke een antwoord binnen stuurde werd bedacht met een troostprijs. De beste 100 antwoorden kregen een bijkomende attentie waarbij de eerste 25 kon den kiezen uit een pakket van uitgelezen artikelen m.o.m. een vloertapijt, 500I. mazout, een stel reiskoffers, digitale uur werken, platendraaiers, enz. enz.... De eerste twee waren de zelfde namen als vorig jaar maar dan in omge keerde volgorde. Uitslag: 1. Den Herder Johan, 2. Vergeylen Edwin, 3. Qui- dé Marie Jeanne, 4. Van Haver Daniel, 5. Flobert Ria, 6. Korte Johan, 7. Stalpaert Wim, 8. Sie- left n pedl png, I litijk naert Annie, 9. Hale, nee Ann, 10. Beckers Bart. De racefiets als prijs vojje de best geplaatste le?^var ling van het Kollege gir« kn,f naar kStalpaert Wim. ectie Goede organisatie en ul lfac' stekende animatie, gend jaar de zon vanish partij dan belooft de uitgave een overrompi lend succes te worden. binr A'intig iteml Ter gelegenheid van de laatste gemeenteraadszit ting in Lede werden enkele nieuwe straatnamen goed gekeurd: Albrecht Rodenbachstraat (gedeelte van «Nieuwe Wijk»), Hippoliet Raesstraat (nieuwe verkaveling Raes), Tussenbeekstraat (Billegem, Wanzele), en Ste- faan Glorieuxstraat (Smetlededorp-zijweg naar Pape- gem). De Gery Helderenberglaan werd door de bewo ners van de de Kerckhovelaan afgewezen. De motive- men tie van hun bezwaren werd aangenomen. Gery Hel derenberg, de Leedse priester-dichter zal later straat naar zijn naam genoemd krijgen. C.S.C. De Rank: Paul Boonaert De C.S.C. De Rank organi seert tijdens de kermisdagen in het Gemeentehuis van Le de een tentoonstelling van werken van de kunstschilder Paul Boonaert, een kunst schilder die nogal wat prij zen in de wacht heeft weten te slepen. De opening gaat door op zaterdag 26 septem ber om 19.00 u. De ope ningsuren: zondag 27 sep tember: 10.00 - 12.00 u. en 15.00 - 21.00 u. Maandag 28 september: 18.00 - 22.00 u. Dinsdag 29 september: 10.00 u. doorlopend tot 21.00 u. Missie-naaikring van Lede De Missie-naaikring van Le de die enkele maanden te rug een geslaagde ver koopstentoonstelling van ei gen werkjes organiseerde in «Stelle Matutina» is op nieuw van de partij. T.g.v. Lêe-kermis organiseert de kring een verkoopstentoon stelling van eigen werken in de Volkskring. De opbrengst hiervan gaat integraal naar missie-werkers van Lede. Openingsuren: Zaterdag 26 sept.: 18.00 - 21.00 u. Zon dag 27 sept.: 10.00 - 12.00 u. en 14.00 - 21.00 u. Maandag 28 sept.: 9.00 - 12.00 u. en 14.00 - 21.00 u. Dinsdag 29 Heemkundige Kring Lede: Lede in oude landkaarten en plannen De Heemkundige Kring van Lede organiseert tijdens de kermisdagen in het Kultu- reel Centrum, Markt, Lede een tentoonstelling van ou de landkaarten en plannen van Lede. Openingsuren: za terdag 26 sept.: opening om 20.00 u.; Zondag 27 sept.: 10.00 - 12.00 u. en 16.00 - 19.00 u.; Maandag 28 sept.: 10.00 - 12.00 u. en 16.00 - 19.00 u.; Dinsdag 29 sept.: 10.00 - 12.00 u. Het was in oktober 1975 dat de Heemkundige Kring van Erpe-Mere een dokumentatiecentrum en Biblio theek openstelde, vooral bedoeld om.aan de noden van heemkundigen uit de streek en de fusiegemeen te tegemoet te komen. Verder om de jeugd een rijke bron van informatie te verstrekken in schoolverband en niet in het minst om van een volkskundig archief van Erpe-Mere gebruik te laten maken voor wie er belang in stelt. Lêe-kermis, die strikt genomen doorgaat op zondag 27, maandag 28 en dinsdag 29 september kreeg nogal wat n tijd en het programma zit ook al eivol: Zondag 27 september 14.00 u.: Rock-Bar «Galaxy 2000» in «De Klub», Rossel- straat; Instuif in «De Schaar» Markizaatstraat. 16.00 u.: Soul Sound met DJ Lucien in «De Lelie», Kas- teeldreef; Sound Explosion in «Harmonie», Nieuwstraat. 18.00 u.: Officiële huldiging Koninklijke Harmonie St. Martinus, Oordegem. 19.00 u.: Konsert op de kiosk in het park achter het Kultu- reel Centrum door de Ko ninklijke Fanfare Ste Cecilia, Oordegem Maandag 28 september 9.30 u.: Kerkdienst voor overleden parochianen. 14.00 u.: Kaarting in Kafee «Sportwereld», Nieuwstraat. 14.30 u.: Kermisbelotting in «Central», Wichelsesteen- weg 1. 19.00 u.: Kermisbelotting in «De Ton», Markt, Lede. Vooruit 2.000 fr. trofee; Kermisschieting op de lig gende wip in kafee «Ronken- burg». Vooruit 1.000 fr. Vrijdag 25 september 20.00 u.: Ontvangst foorrei zigers door het Kollege van Burgemeester en Schepe nen in het Gemeentehuis. 20.00 u.: Brochette-avond in «De Schaar», Markizaat straat. Zaterdag 26 september 18.00 u.: Opening Missie tentoonstelling in ■Volkskring». 19.00 u.: Soul Sound in «De Lelie», Kasteeldreef; Ope ning Tentoonstelling Paul Boonaert in het Gemeente huis. 19.30 u.: Rock-Bar Galaxy 2000 in «De Klub», Rossel- straat. 20.00 u.: Kermisfuif in «De Schaar» Markizaatstraat; Beiaardkonsert door de Heer Jozef Heiremans; Gerrebol- ling voor mannen en vrou wen in Kafee «Ronken- burg»; Opening tentoonstel ling «Lede in oude landkaar ten en plannen» in het Kultu- reel Centrum. trofeeën; Instuif in «De Schaar», Markizaatstraat. 20.00 u.: Konsert op de kiosk in het Gemeentepark door de Koninklijke Harmonie Ste Cecilia van Lede. 21.00 u.: Reuzenvuurwerk in het Gemeentepark, aange boden door het Gemeente bestuur. Dinsdag 29 september 9.00 u.: 7e Kleinveetentoon- steiling op de Parking Kat- straat Organisatie: «De Leedse Kalveren». 10.00 u.: Rock-Bar Galaxy 2000 in «De Klub», Rossel- straat. 11.30 u,: Jaarmarktbal in «De Lelie». Met Orkest Dick Barry. Gratis entree. Vanaf 12.00 u.: Mosselfestijn in «'t Vatjen». Organisatie: De Molenvink. 14.00 u.: Jaarmarktfuif in «De Schaar», Markizaat straat. 19 00 u.: Soul Sound en D.J. Lucien in «De Lelie», Kas teeldreef. Entree gratis. Officieel draagt het Cen trum nu de naam van Do kumentatiecentrum voor Streekgeschiedenis en Familiekunde. Een be zoek aan het centrum, ondergebracht in de loka len van het Hof ten Dale, overtuigt de bezoeker on middellijk van de belang rijkheid van deze speciale bibliotheek en archief. Bibliotheek Bij de vestiging in 1975 beschikte de Heemkundi ge Kring reeds over een paar honderd volkskundi ge werken en verschillen de archiefstukken. Door aankoop, giften en ruil zag het bestuur het patri monium gestadig aan groeien en het was in 1979, ter gelegenheid van het twintigjarig be staan van de Heemkundi ge Kring Erpe-Mere, dat reeds een kataloog van het boekenbezit uitgege ven werd. Hierin kan men reeds ongeveer 600 wer ken in terugvinden, met uitgebreide klappers om onderwerpen en plaats namen gemakkelijk op te sporen. Intussen is er heel wat veranderd in het Doku mentatiecentrum. Het aantal werken is aange groeid tot ruim duizend, voeg daarbij een hon derdtal heemkundige tijdschriften en ingewij den zullen dadelijk besef fen welke rijke bron van informatie hier beschik baar is. Het tijdschrift van de Heemkundige Kring wordt trouwens geruild met een vijftigtal andere kringen uit het Vlaamse land waartoe zelfs institu ten van verschillende universiteiten behoren. Archief Intussen werd op geen inspanning gekeken om daarbij nog een eigen archief uit te bouwen. Naast de huidig versprei de pamfletten, aanplak- brieven en allerhande eenbladdrukken of gele genheidsuitgaven is men bezig stelselmatig de rijksarchieven te onder zoeken. Met een ploeg van doorgaans drie tot vier bestuursleden gaat men regelmatig een dag snuffelen in de archieven van Gent, Ronse, Beve- ren-Waas of Brussel. Dit kon niet anders dan re sultaten opleveren. Op die manier werden talrij ke dossiers samenges teld met fotocopiën van kerk- of gemeente archief: een dure aange legenheid maar lonend werk voor een heemkun dig vorser... en dat heeft men er in Erpe-Mere voor over. Dit groepswerk is trou wens de beste werkwijze om op relatief korte tijd een idee te krijgen van wat er zo allemaal van een dorp te vinden is. En dit is nodig want zonder overvloedig materiaal moet men geenszins aan lokale geschiedschrijving beginnen, laat staan een volledige studie van het volksleven van een ge meente samen te stellen. Fototeek Het Dokumentatiecen trum is een revelatie in zijn genre want naast het boekenbezit en het steeds groeiend archief materiaal herbergt het Centrum o.a. ook nog een ruim uitgebouwd fo toarchief. Deze omvat reeds een duizendtal foto's i.v.m. de fusiegemeente Erpe- Mere. Zowat alles wordt fotografisch vastgelegd, van geklasseerde monu menten tot oude of aeda- De gemeentelijke basis- en kleuterschool Welle heeft blijkbaar de wind in de zeilen. Waar de algemene trend eerder diminuendo gaat qua leerlingenaantal breidt deze school voortdurend uit. Weer komt er een klas bij. De elfde. Op vrijdag 2 oktober Het Leedse «Hof der Prinsen» organiseert dit jaar worden andermaal nieu- voor de eerste maal een verkiezing van het Prinsen- we lokalen ingehuldigd paar van de 3e Leeftijd, en dit met de medewerking en in gebruik gesteld. Dit van alle gepensioneerdenbonden van Groot-Lede. in aanwezigheid van Mi- Om dit feest te kunnen bekostigen heeft het Hof een nister van de Vlaamse uitzonderlijk financieringssisteem bedacht. Het Gemeenschap Gaston wordt een kombinatie tombola/brochure. Die bro- Geens, Adjunkt voor Na- chure zal gratis verspreid worden in alle huizen van tionale Opvoeding, die Groot-Lede. Daarenboven zullen de aanwezigen op de gelegenheidstoe- het verkiezingsfeest (alle leden van de ouderenbon- spraak houdt, den en een massa simpatisanten worden verwacht) Na een verwelkoming te zo'n brochure in de hand krijgen. 19 u. spreken schepenen Handelaars en zakenlui die geïnteresseerd zijn in de Marc Van der Poorten tombola of in de brochure, nemen kontakt op met de (onderwijs) en Gustaaf voorzitter van het «Hof der Prinsen», Albert Van De Backer (openbare Hove, Guchtstraat 32, 9310 Lede. Tel. 053-21.60.37. werken) en na de minis teriële toespraak stelt burgemeester Raymond Van Isterdael de nieuwe gebouwen officieel ter beschikking waarna rondgang in de gebou wen, drink en vernissage van «Expo 81» door in- spekteur Lager Onder wijs W. Poelman met opening door de schepen van onderwijs. Op zaterdag 3 oktober te 14 u. optocht door de straten met de fanfare St.-Cecilia Welle, de leer lingen, leden van het ou- derkomitee en het ge meentebestuur. Te 15 u. openstelling van de ge bouwen en optreden van leerlingen. Te 16 u. muzi kaal konsert door de plaatselijke fanfare en vanaf 20.30 u. feestbal met Paul Roelandt en zijn hitmasters en barbecue op de speelplaats. Op zondag 4 oktober van 15 tot 20 u. op de speel plaats oude ambachten: snaarinstrumenten, oude spelen, spinnewielen, de monstraties glasblazen, demonstraties tingieten, maken van glasramen. Te 20 u. trekking van de tombola met o.m. prach tige kunstwerken ge schonken door de expo santen. Werken aan de tentoon stelling mee: Liliane De Smet (schilderijen), Rob- berechts (kuriositeiten uit grootmoeders tijd). Jan De Langhe (pentekenin gen, schilderijen, beeld houwwerk), Godelieve De Pauw (schilderijen, te keningen), kunstgroep Spectraal met Julien Van Langenhove (tekeningen en schilderijen), Marcel De Backer (schilderijen), Marcel Schuer (keramiek, beeldhouwwerk), Emiel Scarceriaux (foto's), Leo pold Van Hende (schil derijen), Leo Van Cau- wenbergh (akwareilen) en Gustaaf Blommaert (schilderijen). teeerde gebouwen, van personen tot voorwer pen, van vieringen tot voorname feiten. Een bijzondere kollektie is het fotomateriaal i.v.m. de eerste wereldoorlog en de gesneuvelden. De fotodokumentatie i.v.m. de dorpsgeschiedenis is vrijwel uniek. Een derde belangrijke verzameling is deze van het kunstpa trimonium met o.a. de voorstelling van tiental len kerkelijke voorwer pen en gewaden. Boven dien nog enkele honder- de foto's over het vereni gingsleven, tentoonstel lingen en speciale ge beurtenissen. In een af zonderlijke afdeling wor den oude post- en prent kaarten gerangschikt. Bidprentjes Aansluitend bij de foto teek wordt bij de Heem kundige Kring ook veel werk gemaakt van sant jes en bidprentjes. Dui- zende oude en nieuwe werden door bestuurslid Yol. Suys in daartoe be stemde bakjes, alfabe tisch geklasseerd. Daarnaast en daarmee gepaard gaande is er een uitgebreide verzameling doodsbrieven. Hiermee is men ook sinds enkele jaren bezig en het is reeds meermaals geble ken welk een schat van dokumentatie dit fonds inhoudt. Regelmatig wordt het geraadpleegd door genealogen op zoek naar stamverwanten. eeho meente en het doet sorr i wi eigenaardig aan op gi25pi beurtenissen te stuitc van een eeuw of mefwezi terug de j< de dden ifstad ir eer iderp: Crc ets o atscl Persknipsels Het Dokumentatiecen trum wordt ook gedurig aan verrijkt met persknip sels over de deelgemeen ten van Erpe-Mere. In mooie mappen wordt al les geordend wat maar in dag- en weekbladen ver schenen is of nog ver schijnt. Uiteraard houdt men zich bezig met het excerperen van oude kranten om alles op te sporen wat ooit geschre ven is over deze acht dor pen. Het is pas als men deze bundels doorbladert dat men beseft welk een geschiedkundige waarde dit betekent voor een ge- chtv emd Voornaamste werken Het is wel interessant o enkele der voornaams boeken te citeren die ai leden (en ook andere) in het Dokumentatiec trum kunnen ontleneieers Zo kan men er kennis m "te ken met echte basisvw *tes' ken op volkskundig g 8in 0 bied, zeg maar hoekss meS( nen voor de studie vi de heemkunde. greep uit de vele too duidelijk aan hoe belari 130 wekkend deze bibi W theek op vijf jaar tijdg 11 D worden is: Jos. Weyr nac Volkshuisraad in «Vlas deren (vier delen); J.l Brouwer, De Kerkelij Rechtspraak (1570-1796 J. De Brouwer, Indices! de Staten van Goed li iderj delen); J. Verbesselt, H Parochiewezen in Bn bant (15 delen); L. II Wachter, Repertoria van Vlaamse Gouwen) p 10 Gemeenten (4 delen); I g,nn. De Roever, Het leven onze voorouders (6 tl; len); K. Stallaert, Gloss ^yi rium van verouderd j,ste rechtstermen (3 delen) dj Voeg daarbij de talrijk dorpsmonografiën end „mi volledige verzamel van het Kultureel Ja» B| lf boek van Oost-Vlaand) ren en men weet onm* sots dellijk waar men tered De j- moet als een kleine 'sta, grotere heemkundig Kerr studie moet gcmaM worden. Studenten volkskundigen kunnen) Del( elke zondagvoormiddi He terecht tussen 10 en' din uur evenals na telefom ivc sche afspraak met de ide bliothecaris-Archivaris. iste J.D.V ut! •d« svai touts DeS tel :J.7( Ink echi Tel

De Voorpost | 1981 | | pagina 10