FESTIVAL VAN VLAANDEREN: NEDERLANDS KAMERORKEST TOVERT DREMPELVREES VOOR DE TWINTIGSTE EEUW WEG Filmjournaal Robert Deleersnijderen| KristiaanVan Ingelgemf duo met vierhandig orgelspel in einmalige muziek I -V Van Ingelgem sluit 11e Orgelcyclus met o.a. Liszt en Van bij 16 - 25.9.1981 - De Voorpost Ik heb me zaterdagavond tegenover het festival in Aalst als een ontrouwe minnaar gevoeld. Mijn stap pen leidden naar de feestzaal van het stadhuis, mijn hart was in Gent waar Nikolaus Harnoncourt. de revolutionaire wegbereider, een Mozartprogramma zou brengen. Ik zag met mijn ogen de mensen van het Nederlands Kamerorkest, mijn gedachten echter waren bij Julian Bream en zijn sleutel tot de hemel. Naar na enkele momenten besefte ik hoe onrecht vaardig ik was en hoe bevooroordeeld. De fijnzinnig heid immers en de vreugde waarmee gemusiceerd werd, de schakeringen en contrasten die Kees Ba- kels aanbracht, wisten mijn gedroom van Harnon court en Bream uit. voor en zijn vioolconcert in e. en zijn schilderach tige ouvertures. Nu blijkt Menuhin jaren geleden een ander vioolconcert te hebben opgediept. Een verrijking van de vioolli teratuur is het echter niet. Er zitten weliswaar zangerige passages in het allegro, het andante lijkt een aristocratische Voor Mamix Gysen, die een agnosticus is, zou de muziek van Mozart het bestaan van God kunnen bewijzen. Er is op de we reld nl. geen beter ge neesmiddel voor droef geestige zielen met nare gedachten als een thema uit de vingers van het wonderkind uit Salzburg. Toch zijn we al te vaak geneigd naar zijn grote symfonieën en opera's te grijpen. Daarbij vergeten we de schatkamer van zijn jeugdwerken waarin Mozart hoe zou. het an ders? nog niet hele maal zichzelf is, maar waarin alles valt te ho ren wat later tot volle bloei komt: een onuitput telijke bron van thema tisch materiaal, een ge niale doorwerking, een harmonisch evenwicht tussen gevoeligheid en bedachtzaamheid. En wat doet nu een man als Kees Bakels met zo'n jeugdsymfonie? Hij kiest zijn weg tussen het scherp geëtste beeld van Hogwood met zijn verras sende, vaak nog onge schaafde klanken, en de vlekkeloze elegantie on der de stralende kroon luchters van Bohm, een gepolijste parel. Er lig gen accenten, maar ze zijn niet bruusk. Het klinkt vloeiend, niet op pervlakkig. Het is vlin derachtig, niet vrijblij vend. En details krijgen hun rechten. Luister hoe het clavecimbel de lijnen aangeeft, hoe zacht-con- trapuntisch de blazers spelen, hoe klaar in het slotrondo de dialoog op borrelt tussen eerste viool en altviool. Het is even springlevend als Harnoncourts versie van de Halffnersymfonie, maar niet zo aggresief. Wie Mendelssohn zegt, denkt aan een wolkenlo ze melodie, aan muziek die vanzelf vloeit als werd ze niet gecompo neerd. Ik stel me zijn «Midzomemachtsdroom -„J» De dirigent van het Nederlands Kamerorkest. (CDJ) BEING THERE Op 14 juli 1980 overleed de Engelse akteur Peter Sellers ten gevolge van een niet al te best funktione- rend hart. De Katolieke Filmliga brengt een ode aan deze meester kameleonakteur door zijn laatste en waarschijnlijk beste prent aan het Aalsterse filmpu bliek te offreren. Het verhaal Change is een man op middelbare leeftijd die opge borgen leeft op het landgoed van een rentenier en er zijn dagen doorbrengt met tuinieren. Hij is een idioot met de onschuld van een kind, kan noch lezen noch schrijven, heeft geen zichtbare emoties, geen sexuele appetijt. Daarenboven kent hij de realiteit van het leven niet. Zijn ervaringen blijven beperkt tot mania kaal TV-kijkén dat hem ertoe heeft gebracht tot op de meest onzinnige plaatsen tv-toestellen te «planten». De dag dat zijn patroon komt te sterven wordt Change brutaal in de maatschappij gedropt. Via een dom ongeluk veroorzaakt door de vrouw van een invloed rijk industrieel belandt hij in de hoogste regionen van het politieke en ekonomische leven. Hij wordt daar voor een exentriek maar briljant filosoof aanzien door zijn simpele verhaaltjes over de natuur en haar seizoenen. De zieke industrieel raakt zo op hem verslingerd dat hij niet alleen zijn imperium aan hem kwijtwil maar tevens zijn jonge vrouw Eve (Shirley Maclaine) aan Change toevertrouwd. Zelfs de presi dent van de V.S. die de industrieel om raad komt vragen in verband met de desastreuze ekonomische toestand waarin het land verkeert laat zich door Change bepraten en lanceert diens optimistische tuinwijsheid in zijn volgende toespraak tot de natie. Van dat ogenblik is Change een nationale beroemd heid en wordt hij geviseerd door horden verslagge vers. Wanneer zijn vriend-industrieel komt te sterven wordt de absurde koldersituatie van het verhaal gei loten als Change mirakuleus over het water wandelt. De film De film is gebaseerd op een korte novelle geschreven door de Amerikaanse bestsellerschrijver Jerzy Kosin- ski, die zelf het scenario adapteerde. Naar hijzelf beweert in een interview heeft hij zich laten leiden door een scène uit Richard 2 waarin een slimme tuinman de filosofie van zijn beroep op het politieke leven toepast. De hele bedoening op zichzelf be schouwd een absoluut krankzinnige toestand on danks het «realistisch»-filmen. De film spitst zich dan in haar geheel toe op een aantal fijnzinnige kritische blikken op de hedendaagse maatschappij. Om te beginnen is er de mateloze kritiek op het medium TV. Ondanks de hoge geraffineerdheid van de televisie en het realisme van dokumentaires en nieuwsberich ten is het medium niet in staat ons enig inzicht te brengen als wij geen gevoelens hebben met de realiteit door gemis aan werkelijk kontakt ermee. Door deze stelling in te nemen wordt het medium tv gewoon gereduceerd tot een tijdverdrijf zonder im- pakt. Konkreet. Wat kan het ons in feite schelen dat in Iran dagelijks tientallen mensen tegen de muur wor den gezet omdat zij hun politieke mening verkondi gen? Gewoon geen zier, zolang die onheuse dingen maar niet in onze direkte omgeving gebeuren. In die kontext gevat is de figuur Change volstrekt gevoel loos voor alles wat er rond hem gebeurt. Anderzijds zijn wij gewend aan de komplexiteit in onze maat schappij dat wij het ongekompliceerde van Change niet aanvaarden. Hoeveel domme dingen worden door onze pretentie niet opgepept tot geniaal omdat ze door grote namen of door de macht worden gedekt? De akteurs De filmmakers hebben het grote geluk gehad dat zij konden rekenen op het grote akteertalent van Peter Sellers, zoniet zou de film geheel de mist zijn inge gaan. Sellers brengt in feite een one-manshow op het doek en bewijst eens te meer zijn aangeboren talent op een optimale manier te kunnen laten renderen Het is onbegrijpelijk dat Sellers voor deze rol de prijs voor de beste mannelijke rol op het' festival van Cannes editie 1980 werd geweigerd. De partijdigheid van de toen zittende jury zal wel de oorzaak zijn geweest van haar onjuiste beoordeling. Kwotatie: XX Eenmalige voorstelling voor de K.F.L. op donderdag 1 oktober 1981 te 20 uur. Praktisch: Regie: Hal Ashby Scenario: Jerzy Kosinski Fotografie: Caleb Deschanel Vertolking: Peter Sellers, Shirley Maclaine, Jack Warden USA 1980, 130 minuten, verdeler Elan. Programmatie Aalsterse filmzalen Feestpaleis Zaal 1: Ordinary People. Kwotatie: XXX Ordinary People start als het verhaal van Conrad Jarrett die voor zijn problemen na een zelfmoordpo ging geen oplossing meer ziet. De film eindigt bij het uit elkaar gaan van Beth en Calvin Jarrett. Een huwelijk dat zovele jaren heeft weten stand te hou den, maar mede door de problemen van hun kind erachter komen dat zij gewoon naast elkaar leven. De film is een exponent van het feit dat relatieproblemen welig tieren in onze maatschappij zonder dat daar uiteindelijk veel aandacht wordt aan besteed, maar dat mensen zeer diep en gevoelig kan kwetsen met onuitwisbare littekens voor het leven Voor het eerst Robert Redford achter de kamera's en het mag gezegd dat hij zich voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten. De film is uiteindelijk bekroond geworden met vier Oskars. W.: 18 - 20.30 Z.: 14 16.10- 18.20 - 20.30 Zaal 2: Terror Eyes. Kwotatie: O W.: 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.10 - 18.20 - 20.30 Zaal 3: The Bronx, de 4e week. Kwotatie: XX Fort Apache is de toepasselijke naam van het politie- bureel in het 41e precinct van de South-Bronx N.Y. Het is het enige bastion van rechtszekerheid mijlen in het rond. De wijk bestaat uit leden van een volledig gedesoriënteerde maatschappij. Van een kuituurpa trimonium is sinds lang geen sprake meer. In dat dekorum is Murphy (Paul Newman) gewone straat smeris. Belast met alledaagse opdrachten. Fort Apa che is één van die films waarin de makers het niet echt aandurfden om tot het explosieve onderwerp van het scenario door te dringen. W.: 19 - 21 Z.: 15 - 17 - 19 - 21 Palace Zaal 1: Clash of the Titans. Kwotatie: O Spektakelfilm met een hele resem gekende akteurs. die jammer genoeg niet borg staan voor goede kinema. W.: 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.15 - 18.45 21 Studio: La Paura, Kwotatie: 0 Voer voor Horrorfreaks. W.: 18.30 - 20.45 Z.: 14 - 16.10- 18.20 - 20.30 Club: The Formula. Kwotatie: X Men kan erin slagen steenkool in olie om te zetten, maar het is een dure zaak en tijdens de omzetting gaat 40% energie verloren. Tijdens de oorlag hadden Duitse wetenschapslui een katalysator ontworpen waardoor het energieverlies tot 10% beperkt kon worden. Sinds 1945 is men d e de formule echter kwijt... Met Marlon Brando, George C. Scott en Marthe Keller. W.: 18.30 - 20.45 Z.: 14 - 16.15 - 18.30 - 20.45 baetens ben dame met een tedere stem, en het refrein in het slotrondo kondigt de stem van de echte Men delssohn aan. Maar het blijft bij een belofte, een luchtspiegeling. Ik geef toe, dit zou het werk kun nen zijn van een jongen van dertien. Dit verklaart wellicht het gebrek aan organische opbouw, de soms al te robuuste schrijfwijze, de vaak lou ter technische bravoure. Toch slaagt Jean-Jacques Kantorow erin hij is niet zo maar laureaat van verschillende inter nationale vioolwedstrij den uit deze spielerei, die nu eens jongensach- tig-energiek, dan weer als een romance op zijn Beethovens klinkt, nog een boeiend tafereel te tekenen. Hij is briljant in de virtuoze delen en die zijn (te) talrijk maar ook teder in de lyri sche fragmenten en los als een zigeuner in het slotrondo. Kees Bakels tracht zijn strijkers in steun de losse draden te doen binden maar het gaat hier als in een ro man van Timmermans: de grondstof is er, de gist ontbreekt. Lex Van Delden is gebo ren in 1919, hij staat in de volle grond van de twin tigste eeuw. Dit feit op zichzelf al kan het spook beeld oproepen van ont oegankelijkheid en dis harmonie. Ons oor dat gewend is aan schoon heid opent zich niet zon der vooroordelen voor de schok van het expressio nisme en de schrille klank van de twijfel die ons nu beklemt. En toch opent zich hier een we reld van klanken die dwingt tot luisteren. Ho bo en hoorn vormen een kiemcel die wordt uitge- murmeld tot een pasto raal thema dat herhaal delijk terugkeert als een soort bindteken tussen gevoelige en dramati sche passages. Altviool en cello zingen met een volle, prachtige toon. De gezamenlijke strijkers antwoorden bitsig en ag ressief. Het allegro blijft boeien als Chagalls bruidspaar, zwevend bo ven de daken: een droom met verspringende, hal- lucinante beelden. Het lento laat een ontroeren de cantilene van de alt viool horen. Het allegro bruscamente is onrustig door de syncopen, de vinnige pizzicati, het be zwerende ostinato. Ik bezocht vorige maand in Keulen de tentoonstel ling «Westkunst», een overzicht van de beel dende kunsten van 1939 tot nu. Er waren ruim vol doende motieven om sce ptisch te staan, zo niet afkerig tegenover be paalde uitingen van ta lentloosheid of boeren bedrog. Er waren echter ook tekens van grote, au thentieke kunst: de schrijnende figuur bv. van Van Gogh bij Francis Bacon en de poëtische stillevens van Morandi. Dreiging en angst, stilte en eenvoud: de gevoe lens en gedachten die zij beide oproepen, zitten in Van Deldens «Tritico» verweven. Deze klank hij is van onze tijd, hij zit binnen in ons laat ons niet koud of onberoerd. Dat wij ons betrokken voelden danken we aan componist en dirigent die duidelijk achter het werk stond en het met geestdrift propageerde. Haydns symfonie nr. 44 draagt als etiket «Trauer». Ik weet hoe kwistig en vaak ten on rechte bij symfonieën van Hay dn met bijnamen wordt omgesprongen. Hier echter blijkt het eti ket te kloppen. Haydn schreef het werk in 1772, hetzelfde jaar als waarin Nederlands Kamerorkest (C.DJ.) Heel wat belangstelling van het Mozart de symfonie com poneerde waarmee Kees Bakels het programma inzette. Beider muziek is op het eerste gehoor even welluidend en har monieus. En toch is er een kloof: Mozart is een jongeman van zestien, Haydn een gerijpt man van veertig, niet onge voelig voor de stem van «Sturm und Drang», voor het lijden van Goethes jonge Werther. Het ada gio is er het beste bewijs van. De strijkers spelen het ingehouden en ge dempt en met een vol maakte klankverdeling. Dit is voor mij het mooi ste moment van de avond. Haydn is geen alle dingen is stil en eit- man van pose, hij blijft deloos. Die kern schie echt en ongekunsteld. Ik Haydn. Kees Bakels denk aan Timmermans' slaagde erin hem over te zachte stem: de kern van brengen. W.D.B, Om 15.30 uur gaat het laatste concert dus van start in de St. Martinuskerk. Op het programma vind je Liszt, Alain (2 x), een Missa di San Francesco (1981) van Emanno Vandelli, en op de valreep werk van een Vlaams componist: Symfonische improvisatie over de naam van BACH van Van Ingelgem. Srliepe <oud (irploei erenbe [erond kwet beg» ee uiSprL Van Po elijk in 1 q ophe re, plo de sup och ga iHinar heminc op. iem raliteit omi toe azen» terk») hijsei wnsiei 8»? plan tele w )at de rk va Tweede schuif in de orgelcyclus: Robert Deleersnij- der, organist aan de O.L. Vrouwkerk te De Panne. Zijn keuze voor het solospel liep over drie bergketens van de orgelliteratuur: Alain, Franck en Bach. Sa men met Kristiaan Van Ingelgem werden dan twee mindere goden aangesneden. Voor een keer werden die dan wel als paradepaard naar achter ge schoven. merkwaardig dus dat hij gar tot nu toe duidelijk als componist en theoreticus _l_ J w De mot en de inflatie zit ten nu duidelijk in alles. Zo te zien zelfs in de mu ziekkunst. Jarenlang hebben we de orgelreeks geassocieerd met en on dergaan als een oase van rust in een kerk vol stille mensen, en vooral een kerk vol gezeefd zon licht op hemden en flod derkleedjes. Nu was er een soort algemene repe titie voor de volgende zondvloed aan de gang, en wellicht zit daar de reden voor een mindere opkomst. Alvorens het verloop van dit concert aan te vangen is 'het misschien aan te raden een paar vluchtige besluiten over deze reeks zelf te herhalen en te for muleren. Ter gelegenheid van de 10e cyclus vorig jaar, toen uitsluitend Aalster se kunstenaars aan het manuaal zaten (Van In gelgem - Tas - Van der Paal) schreef de organi sator een paar bittere woorden over het mooi ste orgel, en meteen ook de volmaakste regressie die er in deze stad te bewonderen valt. Een der gezegden, dat zelfs het openen van een dos sier reeds als tijdverlies beschouwd wordt, en ty perend is voor één soort Vlamingen die de andere koesthouden omdat er over een wereld gespro ken wordt die buiten de prei in de hof of de koers voor de deur valt, is nog even actueel en je kan er bijna zeker van op aan dat je het over vijf jaar als titel kan gebruiken. Kortom het stof valt nog steeds met milde beken op alle soorten pijpen en lapmiddelen zijn sche ring en inslag. Het programma van De- leersnijder opent met Jo- han Alain. Vaste klant bij de orgelmuziek, elk jaar opnieuw en volgen de zondag zelfs 2 keer op het programma. Alain uit een soort muzi kale superfamilie (vader organist, broer organist, zuster organist) sneuvel de in 1940 maar liet op 29-jarige leeftijd een paar indrukwekkende dingen na. Zijn 'premier prélude profane', dat met veel voortschrijdende ak koorden zijn gangetje gaat is een koel ope ningstuk. Een soort we ven met mistkleur, fran jes Debussy zijn er en vooral Satie-veel aange houden noten waarrond de harmoniën variëren en slingeren. Het is een stuk dat eigenlijk een vraagteken openlaat. Bachs Partita, O Gott du frommer Gott (BWV 767) laat eigenlijk weinig vraagtekens open. Het koraalthema wordt over al heengevoerd met een karakter dat niet altijd als een lintje te volgen valt. De 8 variaties (me nig organist knipt naar hartelust) komen op een rijtje, waarbij vooral de tremolo, als een zeilboot je bij tien Beaufort frap perend is. Van Cesar Franck horen we het 3e choral in la-klein, ander maal gemeengoed en spek voor de bek van dit orgel. Pure Franck-mu- ziek is het, herkenbaar tot in de kleinste details, bladzijden majestatische akkoorden met verleu nen van stemming, en voortdurende tegenstel lingen in de sfeer. Komen de beide attrac tiepolen: solo voor twee. Kristiaan Van Ingelgem schuift voor één keer aan de linkerzijde voor een, Praeludium en fuga van Aelbrechtsberger. Mo zart die bepaald niet het wierookvat hanteerde als het over collega's ging (denk maar aan Clemente die hij in moot jes hakte) noemde hem ooit het voorbeeld voor de orgelkunst. Een beetje van i ,WWe als geen groot stand- üentie beeld aangezien wordt. De formule van dubb orgelspel is niet alle daags. Raar eigenlijk ook dat er containers mu ziek voor quatre-maim piano bestaat, en dat de ze discipline als rariteit Qr^uw ide oral c tl te d de ózoe órt 1, overkomt. Het fameuze 'Preludium' met vee! echo-effekten is dus meer een naspelen of na- kleuren dan een contra- p». puntische expansie. De fuga is braaf en gezellit en als je er een etiket tegenaan gooien kan je het misschien huiska-P* merkerkmuziek noemen. Adolf Hesse sluit de ri> met twee 4-handige fan tasia's, Hesse wiens le raar in de direkte school c van Bach toefde, en die op zijn beurt Bachs kunst in Frankrijk introduceer* de was Lemmens' leraar en wellicht daardoor in onze contreien bekend. Eigenlijk is de kleur niet zo direkt uit de schoot van de Grote Meester, e: zijn zijn Fantasia's ver moed ik niet bedoeld om het hele technisch leun nen van de organisten te grabbel te gooien. Heel even toch in de slotfugo van de 87 Fantasia lonk! de aartsvader vanop het oksaal. Kristaan Van Ingelgem sluit volgende zondag de r»j- J Aankondiging (naar hoop) elders in dit blad. F.C.

De Voorpost | 1981 | | pagina 16