«nn GA NI in m in iij SOCIALISTISCH KINDER EN VALKENVERBOND VIERT 20-JARIG BESTAAN Jel u «Bomen-Park» met plantenatlas van Osbroek Aalsterse «garentwijnders» aan de eer! DE «KAPELWAGEN» IN HET AALSTERSE GROEI VAN ONS BLOEDEIGEN AALST III II" Activiteitenkalender )s)LIMERICKJE 4 - 25.9.1981 - De Voorpost mandatarissen alsmede diverse centrales van A.B.V.V. gaven hun finan ciële steun. Voldoende geld werd bij- eengescharreld, en er werd overgegaan tot de aankoop van zes trom mels en twee landsknechten. De wekelijkse repetities meikorps een vrij uniek worden door het echt- verschijnsel in de Socia- paar Laurent Maes- listische kringen. Later zou dergelijk initiatief (op aanmoediging van Aal- sterse leden) overgeno men worden door de be sturen van Moorsel, Erembodegem, Lede en Erpe-Mere. schalck en Maria Van Goethem, die tevens ac tief waren en bezielers 'van het eerste uur' te Moorsel. Rond 1976 werd Paul Van De Meerssche aange steld tot voorzitter In Jos 1 Een hoogtepunt vormde Jean-Paul Ringoir tot fr- WTÏTT -rt-r.'.m twee voorzitters opj tijdsspanne toch een; wijs zijn voor een gj 0f r functionerende orgj ,jS| De satie. gant tgeval v r, Ui1™1 De jeugd is misse, on) hit wat minder enthous |i er en wat lakser dan v: «tein ger, maar de waaien yd in e volled Het trommelkorps in het Volkshuis april 1981. Tweede links Jean-Paul Ringoir, huidig korpslei der. Rond de jaren '60 was er binnen de Belgische Socialistische Partij een vrij goed georganiseerde en actieve Socialistische Jeugd, die de naam droegen De Rode Valken en de Pioniers. Ook in de Aalsterse Jeugdbeweging, waar het voor zitterschap waargenomen werd door Prosper Van Der Schueren, werden de diverse activiteiten met veel idealisme en enthousiasme aangepakt. In 1961 besloot het be- them, Laurent Maes- stuur samen met de ac- schalck, Jean-Paul Rin- tieve leden :o.a. Arnencia goir, Paul Van De Meers- Mauro, Maria Van Goe- sche e.a.) en dankzij de stimulans van toenmalig schepen en volksverte genwoordiger Bert Van Hoorick een Trommel- en Klaroenkorps op te richten. De bedoeling was ener zijds een nieuwe vorm van vrijetijdsbesteding aan te bieden aan de So cialistische Jeugd, ander zijds was het propagan- daeffect van zo'n korps een doelbewuste keuze. Onmiddellijk werden via het weekblad «Voor Al len» medewerkers opge roepen die slechts aan één voorwaarde moesten voldoen: lid zijn van de Socialistische Jeugdbe weging. Alfons Van Steen (Oude- gem) werd gecontac teerd om de basislessen en marsen aan te leren (die eigen creaties waren en die nog steeds uitge voerd worden op de di verse manifestaties). Zowel het mensenmate riaal als de inzet waren 'van de partij', doch het financieel aspect vormde een probleem. Meteen werd van start gegaan met steunacties (verkoop steunkaarten en groepsfoto's, organise ren van benefietavonden e.d.), ook een aantal par ticulieren en toenmalige ■mm sm« SKW trommelkorps in 1962. Deze foto werd indertijd verkocht als steun, vonden plaats in het oud ongetwijfeld het optre- korpsleider, dit viel onge- Volkshuis en somtijds in den van de twee-daagse veer samen met de ver- de vroegere Stadhalle. te Dusseldorf (begin ja- huis naar het nieuw Op 10 juni 1962 werd het ren '60), waar zij zelfs Volkshuis, wat meteen trommelkorps officieel ontvangen werden door ook een administratieve ingehuldigd en massaal de Duitse burgemeester, en praktische reorganisa- onthaald in het Volks- Aan de 1-meimanifesta- tie met zich meebracht, huis. Weldra werden zij ties gaven zij steeds een Gedurende dit 20-jarig een veelgevraagde groep strijdvaardig karakter, en bestaan zijn er uiteraard en traden op in diverse zorgden voor de opluis- problemen van allerlei arrondissementen. tering van de wijkclub- aard geweest, maar de Zowel op regionaal als feesten. huidige bestuursleden op nationaal vlak was het Weldra zouden de trom- zijn van mening dat de Aalsterse S.K.V.V.- trom- mellessen overgenomen aanstelling van slechts ontspannings mogelijkheden dan ook geëvolueerd. Morgen de verdiens ke leden op Stadhuis ontvi '2linb gen en ingeh digd, nadien is een gezellig menzijn Volkshuis. In de eerstvolgende weken komt een kapelwagen van Oostpriesterhulp in de Aalsterse regio. Oostpriesterhulp ontstond in de Norbertijnerabdij van Tongerlo toen Pater Werenfried van Straaten, die achteraf de naam «spekpater» kreeg, een hulpak- tie organiseerde. Hij was namelijk ten zeerste getrof fen door de ontzettende geestelijke en stoffelijke nood van miljoenen vluchtelingen en ontheemden. Bij het ophalen van spek liet hij het uiteraard niet want hij nam tevens de zorg op zich van 3000 rugzakpriesters in dienst van vluchtelingen en ont heemden in de diaspora. Om iedereen gelegen heid tot medewerking te geven zond hij «kapelwa gens» uit die niet enkel God bij de mensen brachten maar de naas tenliefde tastbaar maakten. «Kerk in Nood/Oostpries- terhulp» staat vanaf 1961 naast de Oostbloklanden ook in dienst van vluchte lingen in China, Korea, Vietnam, Cambodja en Laos. In 1962 helpt het Werk de bedreigde Kerk in de Der de Wereld. Grootste bron van in komsten voor Oostpries terhulp is het tijdschrift «Echo der Liefde» dat in zes verschillende talen verschijnend een half miljoen lezers telt. Be langrijk zijn uiteraard ook de predikingen en de om halingen met kapelwa gens. De inkomsten blij ven steeds evolueren in stijgende lijn, dank zij de edelmoedigheid van dui zenden weldoeners. In 1979 bedroeg de hulp het fantastische bedrag van 1.347.909.000 fr. plus ruim één miljoen kg kle dij en voedingswaren. In het Aalsterse komt de Kapelwagen in alle stra ten op volgende data: Aalst St.-Jozef: maandag 12 en dinsdag 13 oktober Baardegem en Terjoden op donderdag 13 oktober Nieuwerkerken op woensdag 28 oktober Erembodegem op maan dag 9 en dinsdag 10 november Aalst H. Hart, St.-Marti- nus en St.-Jan op maan dag 16 en dinsdag 17.10 Aalst St.-Antonius en St.- Anna op woensdag 18 november Aalst St.-Anna en Herder- sem op donderdag 19 no vember. Hofstade op maandag 23 en dinsdag 24 november. Moorsel op woensdag 24 en donderdag 25 no vember. Meldert op donderdag 20 november. LH Op het Nationaal Archeologisch Kongres gehouden te Aalst bracht sekretaris van de vereniging en stadsgenoot Dirk Callebaut een gewaardeerd refe raat over de stedelijke groei van Aalst. Dit aan de hand van merkwaardige dia's. Een eerste tekst over Aalst vindt men reeds in 866 in een inventarislijst van de Abdij van Lobbes. Men spreekt er over een vroonhof en over hoeven. van de sporen nog duide lijk te zien zijn. Zo ont stond een kern wegens de gunstige ligging: enerzijds de relatieve vei ligheid door de omwal ling en anderzijds de ver- keersmogelijkheden met omwalling was dan Grote Markt ontstaan kwam er een tweede o heiningsgordel. De «I van Aalst», midden vlak gebied, wijst ook een vroeger aldaar. jaar Jet >r Je sest n iword en !g. Dé lar h< fJeb en gi Een vermelding uit 1241 brengt ons het feit dat de Vlaamse graaf Aalst grond schonk om er een hospitaal op te bouwen. Oorspronkelijk bevond de totaliteit van Aalst zich op de linkeroever van de (toenmalige) Dender en dit op alluviale grond tus sen de Siesegembeek en de Osbroek. Een topo niem nog naar drassig gebied verwijzend. Het gasthuis, het «Oud-Hos pitaal» kwam naast de Dender, naast de nu dichtgeworpen Dender- arm en de afgestane grond werd het «Zeihof» vroonhof. De St.-Martinuskerk kwam dan in de omge ving van dit Zeihof als énige parochiekerk van Aalst. Wel was er sprake eerst van een O.L. Vrouwkerk. Dit in de 13e eeuw. In de volgende eeuw spreekt men van een «St. Martinuskerk». Dat het over dezelfde kerk gaat die van naam veranderde noemt spre ker een gewaagde inter pretatie. Hij opteert liever voor de O.L. Vrouwkerk als een andere bidplaats. Rond het Zeihof kwam dan een omwalling waar de Dender. Faktoren die attraktief genoeg waren om heel wat volk aan te lokken. Van essentieel belang is in dergelijk geval een markt. Oorspronkelijk was er alleen de «Vis markt», gelegen kort bij het Hof. De oude omwalling, die zou dateren uit de 12e eeuw, sloot aan op de Dender. In deze omwal ling ligt dan het schepen huis. Aalst, gelegen op de grens met Brabant, kreeg reeds vroeg stadsrech ten. Aan de rand van de hijner schi wal '74 In de zestiende kwam er een hoge a „j" heinigsmuur doch gens de vorderingen het gebied van artillef werd daartegen aar 't geworpen en werd verdedigingswerken j ïnstalleerd vóór de pcw ten. Aan deze nieuwe tuatie paste Aalst zi n slechts in beperkte nu nsy aan. Eens de vestingsm n ren gesloopt werd As ee^ een open stad waarbijl lor 19e eeuw met de indi 5eg trialisatie een stimulai werd voor haar ontwik) je lin9- ugd n bror 24 c De Werkgroep Bomen - Park stelde zich in 1975 tot doel het bestuderen van de plantengroei in het Osbroek, oud natuurgebied. Alhoewel erover prak tisch niets was bekend deden de enkele initiatie- tochten de verwachtingen stijgen. Het resultaat van nu vier jaar plantenonderzoek werd neergelegd in een atlas opgesteld naar het voorbeeld van de «Atlas van Belgische en Luxemburgse Flora» van E. Van Rompaey. Het Osbroek werd hierbij in hokjes ingedeeld. Het onderscheid met de Atlas van België zit vooral in de grootte-orde. De uurhok- ken van de atlas hebben een zijde van 4 km en zijn in 16 kwartier- of kilóme- terhokken verdeeld. De Osbroekatlas echter heeft hokjes van nauwelijks 100 m zijde of precies één hectare. Deze hokjes werden her haaldelijk bezocht en de aangetroffen planten met zorg genoteerd. Dit ge beurde telkenjare van 1977 tot en met 1980 van maart tot oktober. Iedere plant krijgt daarbij een verspreidingskaartje waarop het hokjesraster is afgebeeld. De hokjes waar de plant werd ge vonden werden met een zwart bolletje gemerkt. Op die wijze ziet men in één oogopslag waar de plant voorkomt. Van al de gevonden planten, onge veer 480, werd het ver spreidingskaartje afge drukt. Vooraf komt een situatie schets van het gebied met daarbij de ligging t.o.v. de uur- en kwartier- hokken. Hierop volgen dan een vereenvoudigde vegetatiekaart, de be langrijkste vervormin gen, de vochtigheidstoe stand en tenslotte de at las zelf met de hele reeks verspreidingskaartjes. Het onderzoek liep af ein de 1980. Ondertussen werd van overheidswege nage noeg het hele Osbroek als landschap erkend en beschermd. Een overzicht en een be spreking van de resulta ten verscheen in nummer 17 van «Dumortiera» uit gegeven door de Natio nale Plantentuin van Bel gië onder de redaktie van L. Vanhecke. De inhoud van de atlas diende als dan als basis voor deze publikatie. Afdrukken er van zijn trouwens bij de Werkgroep beschikbaar. De menigvuldige .gege vens werden onlangs door de diensten van Mo numenten en Landschap pen in de komputer ge stopt voor verdere be handeling. Alhoewel werd geaarzeld dit doku- ment nu reeds te publice ren werd er toch voor geopteerd wegens de voorzittende bekommer nis om het gebied te be schermen wat dan alleen kan worden gerealiseerd via waardevolle bekend heid. Deze basisinforma tie wordt dan ook ter be schikking gesteld van be langstellenden. Deze atlas is een mo mentopname waarbij aanvullingen of andere suggesties steeds wel kom zijn. Dit met het oóg op verdere onderzoekin gen en evolutie van de Osbroekflora. LH oetin< is g fade Cuw; gt J< rt, Zaterdag 26/9/81 SKVV Trommelkorps (20 jarig bestaan) 17u.: ontvangst stadhuis - overhandiging v/d vlag 18u.: receptie - huldiging verdienstelijke leden 19.30u: Vólkshuis (Houtmarkt): Breugeliaans etentje, daarna dansgelegenheid (C.D.J.) Vrijdag 25/9/81 Gele limonade (De Ridderstr. 68 Aalst) Vanaf 20u. fuif n.a.v. tweede interieur, ledereen welkom. (C.D.J.) Zaterdag 3/10/81 Bal SP-Moorsel en Louis Saerens Zaal Breughel, 21.30 uur (C.D.J.) Maandag 5/10/81 C.S.C. De Rank Paneelgesprek met Eurosenator Willy Vernimmen over «De E.E.G. en de landbouwpolitiek» Trouwzaal Stadhuis Aalst te 20 uur (C.D.J.) Zaterdag 10/10/81 Bal SP Aalst en Mare Galle Keizershalle (C.D.J.) Maandag 26/10/81 C.S.C. De Rank In samenwerking met diverse culturele organisaties «Brechtavond», Grote zaal stadhuis Aalst 20 uur (C.D.J.) Op zaterdag 17 oktober wordt door de Aalsterse F.F.R. weer de «garentwijndersdag» gevierd. Verleden jaar werd het feest opgeluisterd door Dirk De Cremer op zijn elektrische piano en radio- en TV- vedette Paul Roelandt. Ook de jonge veelbelovende sopraan Rita Piron zette haar beste beentje voor. 1980 kenmerkte zich eerder door het zeer geslaagd St.-Maartensfeest met Nonkel Aladin en de groeps reis naar Phantasialand. Onvergetelijk. Verdere aktiviteiten zijn het St.-Maartenfeest op zondag 8 november met tovenaar Kaliban en de tocht naar Bouillon al dan niet met wandeling op zaterdag 3 oktober. Het Bestuur met voorzit ter Charles Accou, sekre taris Alice De Neef-Bos- eg hu man, penningmees gjg Jozef De Moor en led ve Achiel De Luyck, Edmo n pi De Saegere, Jeroo nmi Meirte, Kamiel Minoo niet en Edward Van Vaera «nie bergh garandeert ante maal een flinke orga satie. Dit jaar is er de traditio nele Eucharistieviering te 11 u. in de St.-Jozefkerk waarin o.m. wordt gebe den voor de dit jaar ont vallen personeelsleden Palmyre Van den Abeele, Emilia De Neve, Maria Colson, Hortensia Roe- lant, Alfons Schollaert en Albert Waegeman. In de FFR-feestzaal volgt dan het banket met An- dalouseroom, gevogelte- pasteitje, gemarineerd gebraad met gebak gebo ren met 1 1/2 fles wijn. De Leedse groep «Stam pen en Dagen», vedetten van «Ontdek de Ster», zorgen voor entertain ment en Bert Vander- steene musiceert op zijn akkord-orgel. Ook melo- diën uit de tijd van toen. FFR-gepensioneerden die zich moeilijk kunnen verplaatsen worden gra tis afgehaald en thuisge bracht. Arbeidseretekens en na tionale orde worden uit gereikt aan Frangois Bru no (25 jaar), Julia Claeys (35), Georges Colpaert (35), Martha De Pus (35), Frans De Raedt (35), Em ma Peynsaert (35), Made leine Van der Biest (25), Julia Bruneel (25), Paul De Pelsmaeker (25) en Louis Van den Bremt (20). De gouden medaille der Kroonorde gaat naar Robert Hendricks (40). Tijdens het gezellig sa menzijn waaraan ieder een kan deelnemen vanaf 17 u. speelt de Combo Louis Lind met zangeres Ann Frangois en zanger- konférencier Freddy Grey. Zomeruur Zondag zetten we 't klokje een uur terug, liggen lekker langer op de luie rug: de zomer voorbij, voor jou en voor mij ach mensen, wat gaat het toch allemaal vlug. bae Val Met claes-en en met galle-n is maandag ook eyskens gevallen over het staal van broeder waal maar jou scheelt dat toch ook geen ballen? baert MISPUNT Vallen de meiskens nu voor m.eyskens?

De Voorpost | 1981 | | pagina 4