MASSALE OPKOMST BIJ OPENING «WEEK VOOR VRIJETIJDSBESTEDING» WILLY VAN IMPE, BEZIELER ACHTER VRIJETIJD Goed vertegenwoordigd op week voor Vrijetijdsbesteding ZWARTE ZWANEN VOOR SCHEPEN DE MAGHT Vriendenkring Aalsters Stadspersoneel KWB en werknemersgezin 6 - 25.9.1981 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 optocht aanbrak een stoet kon worden ge vormd met honderden sympatisantcn. Een to taalspektakel in die zin dat zowel modern ven- delzwaaien met koreog- rafie met kleinere vlag gen als traditioneel, al dan niet akrobatisch, aan bod kwamen. Een be zienswaardig spektakel waarbij vooral een fan tastisch duo de show stal en een vlindersymfonie en de uitbeelding van een eigentijds sprookje ten zeerste in de smaak van het applaudisserend publiek vielen. Op de opening zelf waarbij minister Galle wegens de regeringsperi kelen moest afwezig blij ven en burgemeester D'haeseleer verontschul digd was, verwelkomde eerste schepen Eddi Monsier, schepen o.m. van Vrijetijdsbesteding, volksvertegenwoordiger Jan Caudron, schepen Edgard Hooghuys, feest- komiteevoorzitter Frans Wauters, tal van leden van adviesraden en afge vaardigden van expose rende verenigingen. In zijn gelegenheids toespraak stelde schepen Monsieur zich twee vra gen: «Hoe besteedt men zijn vrije tijd in Aalst?» en «Welke mogelijkheden zijn er hier op dafvlak?». Twee vragen waarop hij mondeling geen ant woord wil verstrekken doch waarvan de bezoe kers een duidelijk ant woord vinden bij bezoek aan de tentoonstelling. Vrijetijdsbesteding dan nog in zijn oorspronkelij ke vorm met kulturele achtergrond. Geen op pervlakkige vrijetijdsbe steding zoals wel eens op kommerciële hobby- en vrijetijdsbeurzen wordt gepropageerd. Vrijetijdsbesteding is belangrijk wanneer men selijke kreativiteit hierbij, ook bij jongeren, kansen krijgt. Vrijetijd gebruikt ter kultivering van hand, hart en gèest staat borg voor het instandhouden van reële waarden. Spre ker dient hierbij aan re- tro-technieken als lacet- werk, macramé-knoop- werk zowel als aan het herontdekken van onze rijkdom aan volksspelen als krulboilen, gaaibol- len, troumadam en sjoelbak. Vrijetijdsbesteding dient een stimulans tot zelfbewustwording te zijn, een vorm van zelfex pressie, kreativiteit, intel- lektuele weetgierigheid en genoegen. De drei- Het is donderdagnamiddag als we de Keizershallen binnen stappen om eens 'n kijkje te nemen op de tentoonstelling in het kader van de «Week voor Vrijetijdsbesteding», waar op dat ogenblik nog volop wordt aan getimmerd, geverfd, gesleuteld en gesleurd om het voor de volgende dag klaar te krijgen. Er wordt hard gewerkt, doch het is duidelijk merkbaar dat er ook nog heel wat moet gebeuren vóór het allemaal kant en klaar is, om het in hobbytermen uit te drukken. De Aalsterse geplogenheden kennend, vertrouwen we erop, dat op het geplande uur alles tot in de puntjes zal afgewerkt zijn. Het ziet er al best aardig en fleurig uit, de mensen van de Groendienst sjouwen met bloemen en planten, overal zie je mensen van diverse stadsdiensten Vrije Tijd, Openbare Werken, Feestelijkheden, Leefmilieu druk in de weer om alles voor mekaar te krijgen. Er heerste een opgewekte stemming, iedereen heeft er kennelijk zin in en dan loopt alles gesmeerd... Over dit lofwaardig initiatief, de unieke tentoonstelling gewijd aan alle mogelijke vormen van vrijetijdsbeste ding, willen we best eens een boompje opzetten met Willy Van Impe, voorzitter van het Stedelijk Vrijetijds- komitee. Met Schepen Eddie Mon sieur en Georges Meert, se- kretaris van het Vrijetijdsko- mitee, willen we volgende week even nakaarten. Optimistische verwach tingen Aan Willy Van Impe vragen we eerst hoeveel bezoekers Zelfs vrije radio Maëva was van de partij (CDJ) Met de «Week voor Vrijetijdsbesteding die uit groeide tot een evenement van belang is het Komitee onder voorzitterschap van Willy Van Impe nog lang niet aan het einde van zijn Latijn; In het vooruitzicht wordt nu gesteld een alles zins veelbelovende tentoonstelling over «Het Neerhof» met o.m. de groep «Aviornis» (siervo- gels). Deze ietwat excentrieke groep wil inder daad aan de inrichters een ietwat buitennissig geschenk overhandigen. Twee liefst zwarte zwanen. Als dank voor de inspanning die de Groen dienst, afdeling van Leefmilieu, zich bij de orga nisatie van de expo «Vrijetijdsbesteding» heeft willen getroosten door het oordeelkundig aan brengen van heel wat groen tussen de diverse «tends wil het komitee deze twee zwarte zwanen dan aan schepen De Maght overhandigen. LH er twee jaar geleden waren en hoeveel er dit jaar ver wacht worden. «Twee jaar geleden, toen de «Week» voor het eerst in zijn huidige vorm werd georga niseerd, telden we ruim 15.000 bezoekers, nu ver wachten we er 25.000 of zélfs nog meer» zegt voorzit ter Van Impe. Waar zijn die optimistische verwachtingen dan op geba seerd? «Ten eerste heeft de Belgische Duivenbond, met 106.000 leden via zijn bonds blad de stand gepropageerd van het «model duivenhok» dat hier wordt tentoonge steld. Dit modelhok werd tot nog toe slechts één keer ge- ëksposeerd in Leuven en lokte daar niet minder dan 14.000 kijklustigen! Ten tweede zorgt de Stede lijke Sportdienst voor sport en initiatie en wat meer is, voor een doorlopend totaal spektakel. En tenslotte ken den we twee jaar geleden al veel bijval en is het nu nog grootser opgevat, beter georganiseerd en werd de propagandakampanje beter doorgevoerd». Stadsdiensten leverden knap werk Wie werkt mee aan de op bouw, de uitbouw, kortom de hele realisatie van de ten toonstelling? «De deelnemers zelf in de eerste plaats. Voor het me rendeel hebben ze zélf hun stand geverfd. Van ons kre gen ze daarvoor natuurlijk het nodige materiaal. Maar in hoofdzaak verleenden verschillende stadsdiensten op bijzonder efficiënte wijze hun medewerking. Openba re werken bijvoorbeeld, werkte onder leiding van di recteur Galle aan de opbouw van de filmzaal, het rechtzet ten van de panelen...». de ruwbouw dus.» «De ruwbouw, zo zou je het kunnen noemen. De Dienst Feestelijkheden stónd zowat overal op de bres, zorgde voor de geluidsinstallatie en leverde al de beschikbare verlichting». «Geluid en belichting...» «Ja...» beaamt Willy Van Im pe glimlachend onze rolver deling. «Verder zorgde de Dienst Leefmilieu voor de afwer king, vijveraanleg, groenbe- planting...». «Een schitterend dekorl» «Dat mag je gerust beweren. Tenslotte is er dan de Dienst Vrije Tijd met Georges Meert als brein achter de schermen van wat ik al eerder een mammoetorganisatie heb genoemd. In samenspraak met het Vrijetijdskomitee werd de voorafgaandelijke organisatie als volgt aange pakt: er werden drie werk groepen geïnstalleerd, die ieder een deel van het werk voor hun rekening namen. Dat waren de Werkgroep Or ganisatie, de Werkgroep Ini tiatie en de Werkgroep Pro paganda. Die werkten afzon derlijk de hun toevertrouw de opdracht uit, doch ook de onderlinge samenwerking funktioneerde prima. Tussen haakjes: bij het opstellen van de tentoonstelling heb ben we heel wat moeilijkhe den ondervonden met de talrijke pilaren, we hebben een grondplan van de Kei zershallen opgesteld, dat tot op de cm nauwkeurig is en dat later nog heel wat dien sten zal bewijzen bij het op stellen van jaarbeurzen en diverse tentoonstellingen!» ging van gedwongen vrijetijd wordt reëel door de stijgende werkloos heid, het pre- en brug pensioen, de automatisa- tie en cybernetica. Vrijetijdsproblematiek dient op intelligente wijze te worden benaderd waarbij moet worden in gezien dat vrije tijd geen pas ontdekt fenomeen is. Geredelijk kan worden aangenomen dat vrije tijd onze kuituur op buitenge wone wijze heeft gesti muleerd, zelfs dat de kui tuur van een samenle ving er voor een belang rijk deel door gevormd werd en dat bestaan van kuituur als zodanig af hankelijk blijft van de vrije tijd. Op deze tentoonstel ling waar zuivere, zinnige vrijetijdsbesteding aan bod komt zonder kom merciële inslag of politie ke beïnvloeding wordt getoond waartoe onder linge samenwerking ook op dit vlak, kan leiden. Tenslotte noemt spreker de huidige expo een rea lisatie gedragen door en bestemd voor de massa. Voorzitter van het Vrijetijdskomitee Willy Van Impe stelt zich de vraag waarom op het vlak van vrijetijdsbeste ding zoveel inspannin gen worden geleverd. Vrijetijdsbesteding wil in derdaad een tegenpool zijn van gejaagd, afmat- Een paradijs voor de kinderen (CDJ) tend en soms saai be roepsleven waarbij via gezonde ontspanning het leven nog waard is ge leefd te worden. Wat ui teraard een enorm gun stige invloed op het leven van elk individu in onze hedendaagse maat schappij kan hebben. Bij het bekijken van de vele stands kan de vraag gesteld worden «waar de grens van de menselijke mogelijkheden ligt». Op een oppervlakte van circa 6000 mJ wordt zowat al les aan vrijetijdsbeste ding, steeds in niet-kom- merciële vorm, getoond wat u zich kan indenken plus daarbij zoveel dat u nog niet kende en waar van u het bestaan niet eens vermoedde. Spreker zet vooral twee personen in het zonnetje: schepen Eddy Monsieur wegens zijn dinamische en vooruitstrevende poli tiek ook op het vrijetijds- vlak en duivel-doet-al se- kretaris Georges Meert, de realisator van het ge heel die alle klippen weet te omzeilen. Kenmerkend voor deze expo is wel dat er ook niet alleen werd gedacht aan demonstraties maar dat er tevens initiatie is waarbij bezoekers in de gelegenheid worden ge steld zelf technieken ter plekke aan te leren en te beoefenen. Een première alleszins. Het Komitee dat reeds heel wat realiseerde en suksessen boekte met grootscheepse organisa ties stelt zich daarenbo ven tot doel totale dienst verlening en tegemoet komen aan de nodem to de verenigingen. Met* ze organisatie, waarrAet waarschijnlijk een sséags in de roos wordt geda jeld. is het komitee niet i irerd een eindpunt. Het immers de blik op det komst gericht en reeds voorbereidinAeden voor andere hoogsta Doch de manifestaties alsbtologi: de uitvoering van de benskantate», voor in het vooruitajnoedi gesteld. U kan deze tentoons b ling nog bekijken in Keizershallen tot ervifcchep zondag 27 september, eek c weekdag van 14 tot uur en op weekendsJpedei 10 tot 21 uur. U beklaagt het zich vast niet. Behalve met een eigen stand van de «Vrien denkring», is het Aalsters stadspersoneel in de Keizershallen goed vertegenwoordigd. Op de stand zelf zijn behalve foto's van de diverse aktiviteiten van de vereniging het afge lopen jaar, een fraaie kollektie kaktussen te zien. Voor een gloednieuwe vereniging van kaktus- senkwekers was meteen een ruime belangstel ling te noteren, feit waarover vriendenkring voorzitter Roland Dua zich bijzonder verheugde. Met hem zullen we trouwens één van de volgen de weken een gesprek hebben. Deze sympatieke Gentenaar is evenals onze hoofdredakteur en regisseur Anton Cogen volledig in Aalst ingeburgerd en zelfs méér dan dat. Marcel De Neve, penningmeester van de mdenkring, stelt een reeks postzegels ten- i, gewijd aan Nobelprijswinnaars. Samen zijn Oostduitse echtgenote Ellen stelt Mar cel enkele bijzonder geslaagde «vlakken» ten toon, netjes geschikt volgens de internationaal geldende normen en waarvoor erkende filatelis ten met bewondering blijven stilstaan. Frans De Groeve is er met een staaltje numismatiek en Luc Peirlinck met beeldhouwwerk. Bij de ingang van de eigenlijke Keizershallen heeft Willy Eemans individueel zijn beeldhouw werk opgesteld. Hoewel niet akademisch ge schoold, brengt Willy hier een paar fraai gekap te beelden, die de doorsnee-bezoeker meer aanspreken dan ander, zogenaamd meer pro fessioneel, werk. Je vraagt je af, waar die man de tijd haalt, om ook dèt nog te doen. Zo iemand kan je niet anders noemen dan een autentieke hobby-beoefenaar en daar gaat ons petje diep voor af... Cyriel TEMMERMAN Kommercieel element geweerd Willy Van Impe is duidelijk bezeten door de hele organi satie rond de «Week voor Vrijetijdsbesteding», waaruit in tegenstelling tot hobby beurzen elders, angstvallig ieder kommercieel element werd geweerd en de inkom en konsumptieprijzen zo laag mogelijk werden ge houden. Op welke manier zullen de organisatoren het aan boord leggen opdat men ondanks de werkelijk fantastische aanpak toch zichzelf zou kunnen bedruipen? «We hebben een beetje aan alles gedacht, om toch maar zo weinig mogelijk kosten te moeten maken. Zo hebben we alle bestaande materia len gebruikt, die ook later nog kunnen gebruikt wor den. Ook bijvoorbeeld turf en balken. De nogal dure propaganda zal worden ge dekt door de toegangsprijs van 30 frank. Gesteld dat er 25.000 bezoekers komen, dan hebben we die kosten ruimschoots gedekt. Maar er zijn nog andere inkomsten» voegt hij er onmiddellijk aan toe. «De inkomsten van de bar en de bodega worden gebruikt voor het aankopen van trofeeën, prijzen en der gelijke. Doch ondanks alles werden de prijzen laag ge houden: 20 frank voor een pilsje, 100 frank voor een rijkelijke «vrijetijdsschotel» met keuze tussen spagetti en een koude schotel». Hét evenement? Je voorspelde, dat de «Week» hét evenement zou worden. Nu we het zien, be grijpen we stilaan waarom. Terwijl overal elders soort gelijke beurzen kommercieel schaamteloos worden ge- ëksploiteerd, heeft men in Aalst de nadruk gelegd op het belangloze, het is hier geen geldklopperij... «Zo is het. In Brugge moet je voor je standplaats betalen, hier niet, mèèr het is hier dan ook verboden om er een handeltje van te maken I Ie mand mag hier wel naam loos zijn schilderijen ophan gen, doch om een stand te hebben moet hij hier gedu rende de tentoonstelling ko men schilderen, het publiek moet hem of haar af en toe aan het werk willen zien...». Bewaking Als we over verzekering en bewaking praten, stapt Willy Van Impe met ons naar de plaats waar de bewaking wordt verzekerd. Dag en nacht is hier iemand aanwe zig, die op geen enkel ogen blik mag inslapen. Dat wordt hem ook belet door de poli tie, die voortdurend een kijk je komt nemen. Over de hele tentoonstelling staan 6 ka mera's opgesteld, die alle in verbindrng staan met een grote monitor. De kamera's zijn gericht op: 1. de ingang, 2. de barruimte, 3. de volks tuinen, 4. het sportveld, 5. de filatelieruimte, 6. de uitgang. Het werkt als afschrikkings middel, is efficiënter en goedkoper dan de gewone bewaking, waarvoor zes man nodig is: de kostprijs bedraagt slechts één vierde van de «normale» prijs. Voor de bewaking wordt beroep gedaan op mensen van de Dienst Vrije Tijd, die in ruil voor hun prestatie kompen- satieverlof mogen nemen». Zinvoller vrijetijdsbesteding We kijken nog even rond in de druk gonzende bijenkorf en besluiten dan een glaasje te gaan drinken in de bar, van waaruit we de toestand rustig kunnen overzien zon der in iemands weg te lopen en daarbij bovendien onge stoord kunnen praten. Wat is uiteindelijk het konkreet resultaat van zo'n tentoonstelling? Worden de mensen erdoor aange spoord om hun vrije tijd zin voller te besteden, vragen we ons af. «Het is inderdaad de bedoe ling via initiatie, demonstra tie en tentoonstelling van hobby's en technieken te la ten zien welke manieren van vrijetijdsbesteding er be staan. We willen ook aanto nen, dat mensen zowel indi vidueel als in groepsver band hun vrije tijd zinnig kunnen beleven en dat het aktief beleven van die vrije tijd primeert op bv. het pas sieve televisie-kijken. Alle disciplines zijn hier ver tegenwoordigd: van het tra ditionele verzamelen, over sport, spel, handwerk en de voor Aalst onvermijdelijke karnaval!» Willy Van Impe glimlacht een beetje sarkas- tisch, maar hij is dan ook van Nieuwerkerken, en dat is Aalst, doch wat Vastelauved betreft nog altijd niet! We zien in het programma duivenvluchten vermeld, is dat soort dingen dan zinvol? Ons lijkt de hele duivensport een kommercieel gedoe, net als het winstgevend handel tje in postzegels, muntstuk ken, sigarèbanden, prent kaarten en noem maar op. Volgens ons heeft dat hoe dan ook niets meer met hob by te maken. «Dat heb je toch "wel enigs zins verkeerd voor. Slechts 5% van de duivenmelkers kunnen het kommercieel uit buiten. Tegenwoordig leg gen haast alle duivenliefheb- bers een lijst aan, een soort balans met aan de ene kant wat ze hebben ingezet in de loop van het seizoen en aan de andere kant wat ze heb ben gewonnen. Wie tussen die twee het evenwicht kan houden, mag zich gelukkig prijzen!» Beeldbuiskijkers hierheen lokken? We nemen als leek vrede met dat antwoord, doch on ze opvattingen over vrije tijdsbesteding gaat andere wegen uit. Volgens ons vult het overgrote deel van de Vlamingen zijn vrije uren met tv-kijken. Als je erin zou slagen ze tijdens hun avon duren en tijdens het week end zinvoller dingen te laten doen, dan kon je spreken van een nuttig initiatief. «Wij pogen de kijkers van hun tv-toestel weg te halen. Er zijn 150 verenigingen aan gesloten bij het Vrijetijdsko mitee, die 15.000 mensen in Aalst kunnen bereiken en uiteraard ook kontakten heb ben buiten de stad. Al die hobbyisten verkopen ook kaarten aan niet-geïnteres- seerden. Als die onze ten toonstelling bezoeken, be staat de kans dat ze op een of andere manier belang gaan stellen in één van de dingen, die ze hier hebben gezien I» Wat is eigenlijk zinvol? Het zou formidabel zijn, als sommige mensen zouden kunnen worden aangezet om hun vrije tijd zinvol te vullen. Voor henzelf in de eerste plaats, maar wat is zinvol en kan je iemand voorschrijven wat het is? «Of het zinvol is, hangt af van individuële voorkeur en dat kan lichamelijk of gees telijk zijn, of allebei...». Zijn de meest bekende hob by's hier vertegenwoordigd? «95% van de bestaande hob by's zijn hier vertegenwoor digd, omdat ook sport en spel hier aanwezig zijn: pe- tanque, dart, karabijnschie- ten, zweefvliegen...». Die 5% andere, de ekstrava- gante, komen niet in aan merking? «Die komen gewoonlijk zelfs niet naar buiten, of anders komen ze door hun ekstrava- gantie in de sfeer van pro gramma's als «Incroyable mais vrai» terecht!» Geen enkel persoonlijk belang We lazen onlangs in een boekbespreking van Willy Coolsaet in «De Nieuwe» de ze merkwaardige zin: «Zo dra men het minste per soonlijke belang vindt in een of andere aktiviteit kan ze niet in de kategorie van de vrije tijd blijven». Wat is jouw mening daarover? «Aanvankelijk begint het al lemaal als amateurisme, doch zodra ze de knepen van het vak kennen, komen er iugdl lad, loek lespoi nigin chter mede' ikoloj 96 andere dingen om de kijken: een hobby gaatnt poosje veel geld kosten vc om de onkosten te deB(ievrc wordt een en ander kocht. Soms word je bi kopen bij de neus genoi Ie en dat wil je dan ookloopt herstellen, zo gaat dat... moet allemaal onder vri den kunnen gebeuren, klubverband. Ruilen eventueel kopen en ve pen moet in vertrouwen beuren...». intgo Pl lelani oek. WIJ nder iog ie zij eert De essentie Juist. Wij citeren om te sluiten nog even Willy C« |j10l saet: «Het hoofddoel is roch én v derdaad, dat de mensen durende de vrije tijd er bij zijn, niet geëngage at d zijn» en na een doelrn lit ja: ge en nuttige, en da» bevredigende dagtaak t! !ïei kunnen komen en vanr vrije tijd kunnen genk dit is, uitrusten». Dat is gens ons toch wel de ess |e6'n tie van de zaak, wat is ja 'Aal mening, Willy Van Impe! Jepir «Ik ben het daarmee vol gide men eens. Hobby moet r 1Ierr allereerste plaats een fa }nd( plete ont-spanning zijn, dens je vrije tijd moet kunnen uitrusten... Als ik jou zo bezig zie. diverse aktiviteiten, ontefoegi re vergaderingen, hou' als voorzitter van het V" £,ei tijdskomitee een hobby na? «Ik ben lid van Kinovs mijn hobby is filmen. Wanneer film je dan wei' «Als ik tijd heb...» Wanneer? «Ik vind er gewoon geeni voor! Dat dachten we al. We ken Willy Van Impe voorW. gesprek tussen al die af teiten door en hopen 'n gende week ook van S." *n pen Monsieur en Gt Meert tussendoor -J paar woordjes los te kr.! («n over het verloop van «Week». Cyriel Temms In verband met het the ma van de K.W.B. voor dit werkjaar wil de K.W.B. in werknemersgezinnen meer welstand brengen. Dit o.m. door het ijveren voor betere levenskan sen voor het gezin, het bevorderen van de op voedingsbekwaamheid van de ouders en van hun relatiebekwaamheid. Hiertoe zijn er voor de plaatselijke afdelingen vormingsbijeenkomsten voorzien waarbij eigen vragen en ervaringen i.v.m. hedendaagse ge zinsbeleving kunnen worden ingebracht. An dere voor ouders met op groeiende jeugd over ge- het ilste lar rek ;ke lerkri leien i« Ie vol beat m 2 kega leebi etsi unn. bnge gem jemi "aai >ersr rage helft. )enc bied helft dragingen van de jor>5 rjid, ren, de sexualiteit, he' dan niet naar de k« ^r gaan, verslaving foai drugs en alkohol, we* jron loosheid en ongeluk samenwonen. scha Moet de jeugd hiel 3,ot( worden veroordeeld opgevangen? Kunnem tj een duidelijk alternaf Jjq aanbieden? gest leidt Te Aalst is een raadsv. gadering gepland op ze |,ot dag 4 oktober te 14 u. Ke$. het H. Hartkring en te u. een eucharistievierii gevolgd te 16.15 u. de 5eV( een raadsvergadering «'t Apostel ken». fop, den «Mi

De Voorpost | 1981 | | pagina 6