Larsen wikt, Rion beschikt Buffalo's te snel tevreden Boos op Rion men zou het voor minder Urbain Braems noemt Creve het lichtpunt Robert Goethols: «Er zat meer in. %BBE Mommens nog één, Verheyen nog IS vijf weken out S Johan Neeskens: «De Wachter een jongen met toekomst» 18 - 9.10.1981 - De Voorpost Anderlecht-SC Lokeren 3-2 Als voetbalgerechtigheid bestaat, dan werd die op zijn minst gezegd geweld aangedaan op Ander- lecht. Daar leken zelfs de Anderlecht-verantwoor delij ken zich van bewust. Althans te oordelen naar de reakties achteraf. De man die het evenwel allemaal zonder verpin ken voor mekaar bracht, is Francis Rion. Op een moment dat Lokeren 0-1 voorstaat in een kokend stadion zag deze fluitenier vrijwillig handspel van Maurits De Schrijver in de grote rechthoek. Geen vuiltje aan de lucht voor iedereen, behalve voor Rion en enkele Anderlecht-fanaten. Van de tweede groep mag, gezien hun verbondenheid, enige blindheid worden verwacht. Voor een scheidsrech ter is dat onduldbaar. Rion stal met zijn beslissing niet alleen de show, maar ook de punten. Ander lecht trok zich immers zo op aan dergelijke opkik ker dat het daarna nog tweemaal scoorde tegen een aangeslagen Lokeren. De verwachtingen bij steunvlak twee steunpi- I het vertrek naar het laren dienden te worden Astridpark waren niet gemist. Geen Mommens eben Larsen: het eerste en het laatste doelpunt er& hoo£ gespannen bij en geen Verheyen. De jensdagavond, doch geen zege voor zijn ploeg de Waaslanders. Reden Schrijver kwam daaren- ti) daarvan was dat in het tegen weer in en ook de jonge De Wachter. Een voor de hand liggende veldbezetting dan met Larsen en Lato vooraan en een stevig midden veld achter. De aanvangsminuten verliepen in het voordeel van Anderlecht. Veel balbezit resulteerde evenwel niet in recht streeks doelgevaar. Dat was er wel aan de over zijde. In de 20ste minuut spurtte Somers naar vo ren, even geloofde de Brusselse defensie aan buitenspel maar Olsen was blijven hangen. Ro- ny Somers schoof de bal achteruit in de loop van Larsen die half vallend de bal over doel wipte. Een tweede open kans was er voor Lato. Hij had de bal ontfutseld aan De Greef en ver scheen alleen voor Mu- naron. Zijn schot ging evenwel naast. Aan de overzijde werd een kop stoot van Petursson op prachtige wijze gestopt door Hoogenboom. Lokeren, nu bepaald goed in het spel, kwam dan na 36 minuten op voorsprong. iveren-AA Gent 0-0 nam de bal mee, de grensrechter vlagde niet voor buitenspel. De Deen omspeelde Munaron en tikte vanuit een scherpe hoek binnen 0-1. Voor de rust kreeg Anderlecht nog juist één kans om te scoren. Een ingebeelde fout van De Schrijver werd door Rion die ondertussen reeds heel wat «Salauds en Rion-Standard» te ho ren kreeg, met een vrij schop bestraft. De Groo- te trapte die even buiten de staak. De tweede helft begon met een slechte terugspeelbal van Ren- quin en een gestuite knal van Ingels. Het hoogtepunt, of moeten we zeggen het laagte- punt lag in de 55ste mi nuut. Totaal onbegrijpe lijk. Op dat moment was Anderlecht zo slordig en overhaast aan het spelen dat nog weinigen een te rugkeer van de Brusse laars zagen. Maar ftan kwam de helpende hand van Rion, die uiteraard in Hank werd aanvaard. Een aangeschoten en duidelijk onvrijwillige Hen bijna uitverkocht Freethiel met een massa •uwe Gentse supporters kreeg van de akteurs op grasmat een doorgaans erg eentonig spektakel rgeschoteld. Aanvankelijk zag het ernaar uit ze aardig verwend zouden worden vooral ïwege de bezoekende ploeg dan maar vooral in tweede helft toonden de Buffalo's zich veel te 1 tevreden met het erg verdiende punt. a vijf minuten al cht Mucher de bezoe- ïde supporters in ver dring. Hij trok naar liiks voorbij drie Beve renverdedigers, zette knap voor maar Criel kon niet besluiten. Twee minuten later schreeuw de de Gentse aanhang, waarschijnlijk terecht, voor strafschop. Tokodi, Gents zwarte parel, kwam alleen voor doel, besloot op Pfaff die de b moest lossen en werd i met alle mogelijke Idelen door de geel- iwe verdediging van oal gezet. Toch kon odi nog eens Pfaff het werk zetten. Be- n ontsnapte toen een vroeg tegendoel- t. De .thuisploeg die leuw op de diensten Van Moer en Pfaff rekenen en waar re van start ging in de plaats van Weihrauch bleef gedurende het eer ste halfuur vooral put ten uit een voorraad ver re, meestal slechte voor zetten en zocht het daar bij ook in hoge ballen voor het bezoekende doel waar de geelblauwe spit sen niets wisten mee aan te vangen. Gent speelde voorzichtig maar kwam toch ook gevaarlijker uit de hoek. Zo bracht Braem, de spelbepalende figuur bij Gent, achter eenvolgend Vermeersch en Koudijzer in schiet positie maar hun schot ging net naast. Beveren kon daar werkelijk wei nig tegenover stellen. Van Moer en Schönber- ger, achteraf vernamen we dat Heinz een lichte griepaanval te verwer ken had, trachtten wel enige lijn in het spel te brengen maar de foute Zoals gewoonlijk was Urbain Braems na afloop van de wedstrijd Beveren-AA Gent on middellijk bereid de pers te woord te staan. Braems zei dat hij tevreden was over de presta tie van zijn voetballers en noemde vooral Peter Creve om zijn grote inzet. Creve is een offen sieve kracht, een lichtpunt in deze voor Beve ren toch nog duistere tijden. Ik moet de spe lers gelukwensen om de manier waarop ze gestreden hebben voor de overwinning. We kwamen in de slotminuten zelf dicht bij een doelpunt. Albert heeft nog last van zijn Ierse schouderkwetsuur en werd daarom vervan gen door Weihrauch. Inmiddels blijft het wachten op doelpunten van geel-blauw. Inder daad, we komen moeilijk tot scoringskansen. Met Van Moer kwam de rust weer op het middenveld maar eens in het strafschopgebied gaat Beveren te overhaastig tewerk. Tot slot wou Braems nog eens beklemtonen dat er een goede ingesteldheid heerst in het Be veren se voetbalmilieu. «Mensen van het be stuur zijn de spelers na de wedstrijd komen feliciteren voor hun inzet en strijdlust.» Trainer Goethals op Beveren nog steeds een graag gezien figuur, was natuurlijk tevreden met het behaalde punt. Daarvoor waren de Buffalo's immers naar de Freethiel gekomen. Maar achteraf bekeken wou de Gentse trainer hierover toch nog wel iets zeggen«Ik was wat bevreesd voor de overdreven euforie die het bestuur, de supporters, maar ook de spelers zelf schijnt vast te hebben. Beveren blijft toch een kwalitatief goed team. We waren daarom alvast dik tevreden met een puntendeling. Wanneer we nu alles achteraf beschouwen zat er voor ons hier misschien nog wat meer in. Spijtig dat we zo snel Boudewijn Braem verlo ren (ernstig letsel na trap op de buitenkant van de knie). Tot dan waren we toch echt de meester in het middenveld. Hier heeft AA Gent in ieder geval bewezen dat er meer in zit dan de redding, die door sommigen als hoofddoel werd gesteld. Misschien mogen we al wé) eens dromen van Europees voetbal voor volgend jaar...» H.A. passes stapelden zich op. Martens kon wel tweemaal naar het doel van Lauryssen koppen maar erg precies was het allemaal niet. Gent bleef daarbij de best kombinerende ploeg al werd him overwicht toch enigszins minder toen Braem met een zwa re kniekwetsuur van het veld moest. Aanvankelijk gaf de tweede speelhelft een zelfde spelbeeld. Met een zelfverzekerd Gent dat in de eerste tien minuten -nog resoluut ten aanval trok. In de 50ste minuut werd Vermeersch zwaar getackeld door Buyl en dat leverde de Beverense kapitein een boeking op. Beveren was aangewe zen op de counter en vooral Creve, zeer bedrij vig, hield toch enkele Gentse verdedigers aan de klap. Maar gevaar kwam er voorlopig nog steeds niet voor doel van Gent. De bezoekers gin gen daarna meer terug getrokken spelen met al leen Tokodi in spits. Trainer Braems haalde een zwak akterende Al- bert uit het veld ten voordele van Weihrauch maar dit, net ZO min a.lfi de vervanging van even tevoren van een opnieuw gekwetste Van Moer door Sc hoof8, bracht weinig vaart in de geel-- blauwe trein. Beveren bleef vierkant draaien en in die periode zat er voor de bezoekers waar schijnlijk meer in dan een gelijkspel. Rond de tachtigste minuut ver anderde echter het spel beeld. Beveren begon plots meer gebonden te spelen. En er kwamen voor het eerst in deze wedstrijd zelfs enkele Beverense doelkansen. Eerst Martens, daarna Creve zetten een paar Gentse spelers op het verkeerde been en heten Lauryssen ook wat werk opknappen. Het gevaar lijkste feit noteerden we echter vijf minuten voor tijd toen Schönberger zich vrij draaide, een pas gaf naar Martens die goed wegdraaide en een zucht naast het doel van de verslagen Lauryssen besloot. Ei zo na kreeg Gent alzo het deksel op de neus. Beveren bewees in die slotminuten dat er nog goed gevoetbald kan wordenmaar ook voor de meest fanatieke geelblauwe supporter moet ondertussen blij ken dat er aan de ploeg iets moet veranderen. Maar wat? Hugo AERTS Toeschouwers: 14.000 Scheidsrechter: Delsemme Beveren: Pfaff, Jaspers, Garot, Buyl, Baecke, Van Moer (53' Schoofs), Schönberger, Albert (65' Weihrauch), Theunis, Martens, Creve. AA Gent: Laureyssen, Han8sens, Criel, Rom- bouts, Van Goethem, Koudijzer, Mucher, Qui- por, Braem (36' Cor- diez), Tokodi, Ver meersch. Boeking: 50" Buyl. Het hoeft nauwelijks betoog dat de sfeer in de Lokerse kleedkamer nogal verhit was toen onver mijdelijk het «geval Rion» ter sprake kwam. Voorzitter Rogiers: «Dat is gewoon zuivere dief stal vanwege de scheidsrechter. Het is hier op Anderlecht steeds hetzelfde. Het wordt een afge zaagd liedje, maar uiteindelijk is het toch telkens weer zo. En geloof me, dat is niet alleen met Lokeren het geval. Ook andere ploegen gaan hier op die manier de boot in. Zoiets vertegenwoordigt op het einde van het jaar heel wat punten.» Vice-voorzitter Kep- pens was al evenmin te spreken over de gang van zaken. «Nog voor de wedstrijd heb ik gezegd dat een ongeluk niet al leen komt. Ik doelde hiermee op het feit dat we met heel wat gekwet sten zaten en dat daarbij Rion nog werd aange duid om deze wedstrijd te leiden. Zijn reputatie kennende was ik daar helemaal niet gerust in. En ge ziet het, het is nog uitgekomen ook. Schan de is dat, gewoon schande.» Na de klassieke recep tie geraakten beide klub- leiders nog in een dis- kussie verwikkeld met de gewraakte scheids rechter toen laatstge noemde hen was ge volgd naar de vestiaire en hen daar de huid vol schold omdat hij het on gepast vond dat de hier- Jean-Marie Pfaff: fantastische redding en. 0-0 (ag) boven vermelde uitlatin gen werden gedaan te gen journalisten. Ver wijten langs beide kan ten werden naar het hoofd geslingerd. Ge lukkig traden de Ander- lecht-suppoo8ten op die de schade van het inci dent konden beperken tot wat over en weer geroep. Maurits De Schrijver: «Het is bijzonder tries tig. Ook op Standard kan je zulke toestanden meemaken. Ik kreeg de bal vanop 3, 4 meter te gen de arm, wou het schot nog ontwijken, maar op dié tijd gaat dat uiteraard niet. Duidelijk een voorbeeld van een onopzettelijk handspel na een aangeschoten bal. We hadden het op voorhand nog onder el kaar gezegd. Maar ja, wie denkt nu aan zo iets flagrants? Uiteindelijk zit het dan allemaal tegen in zo'n wedstrijd. De eigen gemiste kansen en dan zo'n arbitrage. Een ge ruststelling is wel dat we opnieuw goed aan het spelen zijn en hier met opgeheven hoofd kunnen vertrekken. Dat kan zelfs Rion niet zeggen.» Manager De Rijcker: (wist ook al geen blijf met zoveel onbegrip van wege de scheidsrechter): «Iedereen die wat recht geaard is zal die penalty betwisten. Ik voel mij echt beetgenomen. Men wil, ondanks de gehan dicapte ploeg, iets posi tiefs verwezenlijken en er proberen iets van te maken, en dan dit... ge woon onbegrijpelijk. Vooral voor de spelers is dit een onaangenaam gevoel. Men vecht en zwoegt, voelt het ver trouwen groeien tot mijnheer Rion op derge lijke manier ingrijpt. Het werkt bepaald ont moedigend. Het klinkt misschien wat kleingeestig van: het is weer op Ander lecht, maar ja, het komt toch weer uit. We zullen dus maar filosofisch besluiten dat zoiets tegenwoordig bij het voetbal hoort, al ben ik daar diep beschaamd in.» R. Coremans handsbal van Maurits De Schrijver was voor Rion genoeg om een strafschop toe te ken nen. Dat dergelijke be slissingen aanleiding geven tot agressie bij spelers en betrokkenen is zeker niet goed te pra ten, maar kan toch enigszins begrepen wor den. Het gevoel van machteloosheid tegen het plots opduikend onrecht. Het verhaal van Rion- Standard naar Rion-An- derlecht. Een verhaal van jaren, samengevat in enkele ogenblikken. De man die vroeger wel eens verweten werd pro- rouches te zijn, maar en kele maanden geleden zijn kar keerde, gaf daar nu nog een flinke paarse duw aan. Maar goed, Petursson zette de strafschop om en Anderlecht kwam langszij. (1-1). Deze morele injektie bracht opnieuw het hei lig vuur in de Brusselse rangen. Lokeren stond er aangeslagen bij om zoveel onrecht. Zeven minuten later werd Lokeren dan voor goed op achterstand ge plaatst. De Wachter had een overtreding ge maakt op Renquin. Ver- cauteren trapte de vrij schop, Petursson kopte maar beroerde het leder onvoldoende. Achteraan dook evenwel Brylle op die wel gepast bij de bal kon en binnenkopte: 2- 1. Anderlecht ging dan nog over tot een tweede vervanging. De bajonet Petursson, die langza merhand was afge stompt op de Lokerse verdediging, werd ver vangen door Geurts. Een kwartier voor tijd gebeurde het dan toch bijna. Laroy lobde de bal over de gegroepeerde verdediging en Larsen knalde staalhard tegen de paal. Het lot kan hard zijn. Zelfde minuut een vrijwel verloren) aan de overkant wa «st Vercauteren toch nog nut/ kon. De voordien uil jouwde Franky centeA fo blindelings hoog vo jder doel waar Geurts en D iciël ving in hun zoveel kopduel verwikkeld raakten. Geurts op een wijze die hija niet begreep en met achterkant van hoofd duwde hij binii j (3-1). En nog was het n ^er gedaan. Een moedig I 1 1ste: ten keren en vooral een 1 Bn] zonder moedige Lato Larsen vochten terug. Dit resulted nog in een tweede tref! K van de Deen toen hij li naron nogmaals a ^er speelde en binnentii ,1m; (3-2). Het kon echter schrale, troost betei fen nen. Binnen enkele gen is iedereen het schenk van Rion verj jjj* ten maar blijven naakte feiten, het v ^g' schil aan punten, ovei ltra Hou de kleintjes klei nietwaar, mijnhe ^1 Rion? Robert COREMA$n ird i icht De ploegen: Anderlecht: Munartiet Degreef, Broos, Loza (28' Renquin), De Grtlce€ te, Vercauteren, Cli c^e tens, Hofkens, Petui a?e son, Olsen, Lartf1^81 Brylle. SC Lokeren: Hoogenl^J om, Ingels, Snelders, Schrijver, Dalving, Wachter, (15' Van B#u™ gen), Some re, Gudjol n sen, Laroy, Laff. Larsen. Scheidsrechter: Rion Doelpunten eerste helft: 36'Lareen tweede helft 10' Petursson (pen.) 17' Brylle 31'Geurts 40'Larsen Toeschouwers: 27.000 I t Raymond Mommens en René Verheyen stonden a na afloop van de wedstrijd tegen Anderlecht al even meewarig bij als hun kollega's die de schande vanop het gras hadden beleefd. Bij Raymond kon er toch nog enig positief nieuvn af. Zijn kwetsuur aan de bil geneest vlugger dan Iet voorzien zodat de inaktiviteit mogelijk beperkt zou ad kunnen worden tot die ene wedstrijd op Anderlecht relt «Nu een week en half rust, dat moet voldoende zijn n om mij opnieuw voor te bereiden voor de wedstrijd rej op Winterslag,besloot de Lebbekenaar. René Verheyen is er erger aan toe. Bij hem werd een scheur in de gewrichtsbanden vastgesteld. Hij zit rst nu voor twee weken in het gips en zal het dan nog et drietal weken voorzichtig aan moeten doen. Een optreden tegen de Grieken in het kader van dt it- Uefa-cup is er voor René dus naar alle waarschijn- io lijkheid niet bij. 1L sb Ti rki 1 nje: ut n 1 tou Ben itr nni Twintig minuten Waterschei, 1 uur tegen Nantes, j een uur en een kwart tegen Anderlecht. Het is no\ vrij vroeg om meteen al konklusies te gaan trekken, Dn maar nu reeds durven we een bijna zekere voetbal karrière voorspellen voor de 18-jarige De Wachter. Als er iemand in de onmiddellijke toekomst uit dt Lokerse jeugdrangen zal komen is dit ongetwijfeld deze Uefa-internationaal. «Ik mag zeker niet klagen over mijn inschakel in het eerste elftal,» verzekerde deze blonde mid velder ons. Mijn aanpassing is zelfs vlotter verlo dan ik aanvankelijk had gedacht. De nacht voor wedstrijd tegen Nantes sliep ik bijna niet, nu gaal gelukkiglijk al veel beter. Mijn onmiddellijke arnb bestaat er dan ook in mij te handhaven binnen ploeg. Er is wel een duidelijk verschil met het voet van de Uefa's of reserven. Het tempo ligt veel ho en men speelt sneller en bitsiger op de man. Johan Neeskens, toevallig aanwezig op de And lecht-tribune, kwam eveneens onder de indruk het optreden van De Wachter. Toen hem werd verteld dat hij slechts 18 jaar en zijn derde wedstrijd met het eerste elftal speel liet de Nees zich enkele blijken van appreci ontvallen. Het is het type van voetballer dat aanspreekt. Ziet klaar in de situaties, is bereid werken, heeft een brede tackle in de voet en kan z zoals hier is gebleken, aan een taktische opdrac houden. Voor die speler voorzie ik een bijzon mooie voetbaltoekomst. Eigenlijk is het zowat zelfde type van speler als ik dat was op die leeftijd besloot de Nederlander zijn beoordeling op ogenblik dat het Lokerse produkt met een brë tackle de keiharde Renquin tegen de grond haalde Robert COREMAN

De Voorpost | 1981 | | pagina 18