vt Louis-Paul Boon op postzegel Jubileumjaar Jezuietenkollege plechtig afgesloten Weel Editie Aalst Hamer VERKIEZINGSKAMPAGNES STARTEN ibat over Agisters groenbeleid ep uit op sisser ubberfabriek §e Bruyn uitgebrand A/fll VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels - I .- De Voorpost DAG g OKTOBER 1901 34' JAARGANG NR. 39 - 20 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 3 maand 340 f verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER Molenstraat 58-60 9300 AALST Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 De Aalsterse auteur Louis-Paul Boon op 10 mei 1979 onverwacht aan een hartaanval overleden, haalt regelmatig de krantenkoppen. De problematiek van het beeld van Roel D'Hae- se «Jan de Lichte» deed inderdaad, ook in de rationale pers, heel wat inkt vloeien. Momen teel is men druk doende aan de verfilming van zijn boek «Menuet» waarvoor Hugo Claus een velbelovend scenario schreef, imper een paar jaar na zijn dood komt de 'laamse auteur Boon nu op een postzegel, lp 13 september 1982 geeft de Regie der Bel- lische Posterijen inderdaad een reeks «kulture- e» postzegels uit. Vier stuks om precies te zijn, wijd aan H. Van der Goes, M. de Ghelderode, Paulus en aan «Boontje», postzegel waarop Boon voorkomt is die van j frank, de drukwerkenwaarde tenware, zoals .ids gemeld, de posttarieven eerlang weer stij- sn. Dan kost een Boontje-zegel iets meer. 'at er precies op deze postzegel zal figureren ,ordt waarschijnlijk pas in januari beslist, lisschien Jan de Lichte?! Dit initiatief is te inken aan Minister Mare Galle. Spanningen binnen CVP om eerste plaats kamerlijst Binnenkort zal het stadsbeeld terug geteisterd wor den door allerlei politieke affiches. Verlaten huizen zullen volgeklad worden, handjes zullen geschud worden, pintjes getrakteerd. Of laat de krisis zich ook ai bij onze politiekers voelen? Allerlei beloftes zullen gedaan om al dan niet gehouden te worden. Zondag 8 november moeten we samen naar de stembus trekken. Voor het eerst zullen de 18-jarigen ook het universele bolletje mogen rood kleuren. Maar wat voor zin hebben deze verkiezingen? De sociaal-ekonomische krisis is er zeker niet door opgelost, integendeel. Hoe langer de politieke im passe duurt, hoe vlugger ons land achteruit bolt. Hoelang zal onze frank nog stabiel blijven? De hamvraag bij dergelijke verkiezingen blijft: «En wat zal er veranderen?» Nu reeds spreken bepaal de politieke kringen van een drie partijen koalitie. Kan men dan niet onmid dellijk rond de tafel gaan zitten i.p.v. miljoenen te spenderen aan kieskam- pagnes? Maar zo kunnen we blijven voortzeuren, op 8 november gaan we onze plicht vervullen. Wellicht zullen er een paar kleine verschuivin gen genoteerd worden, maar een ommekeer zoals in Frankrijk is niet denkbeeldig. Hoe zit het in ons arron dissement? Wanneer dit artikel ge schreven wordt is het nog te vroeg om officiële lijsten af te drukken. In de loop van deze week wor den de lijsten definitief opgesteld. Pas volgende week zullen ze bekrach tigd en bekend zijn. De KP, Amada, RAL en Aga- lev onderzochten of een eenheidslijst mogelijk was, maar de onderhan delingen sprongen heel vlug af. Wellicht komen deze kleinere partijen nu onafhankelijk op. Vol gens zeer betrouwbare geruchten zat ook een lid van de Jong Socialisten bij de onderhandelaars, doch dit berust op een misverstand. Spanningen bij CVP Pas op 12 oktober zullen de CVP lijsten aangevuld zijn. Op 6 oktober werd de modellijst door het ar rondissementeel bestuur samengesteld. Vandaag wordt de lijst bekrachtigd door het arrondissemen teel bestuur en de kon- gresafgevaardigden. Nu reeds is het bekend dat er een harde strijd aan gang is tussen senator Hubert Van Wambeke (opvolger van Wim Verleysen) en Ghisleen Willems (ge steund door de Boeren bond) om de eerste plaats op de kamerlijst. Volksvertegenwoordiger Roger Otte bereikte de pensioengerechtigde leeftijd en dient opge volgd. Normaal zou Ghis Willems van de tweede naar de eerste plaats ver huizen maar het ACV wenst Van Wambeke naar voor te schuiven. Objektief gezien een dolksteek voor Ghis Wil lems indien hij verdron gen wordt door een ACV kandidaat. Naar onze me ning een weinig demok- ratische maatregel geno men vanuit de groene burcht. Misschien is dat je dank voor meer dan 10 jaar trouwe dienst aan de partij. De syndikale machtsgreep is trouwens nationaal bekend! Het is ook opvallend dat er deze keer bij de kristen-de- mokraten geen poll is voorzien. Stil bij PW Ook dinsdag wordt de lijst bij de PW samen gesteld. Willy Van Ren- terghem zal wellicht de aanvoerder van de kamer zijn alhoewel er onkon- troleerbare geruchten de ronde doen dat Louis D'haeseleer terug op de lijst zou prijken. Kwade tongen beweren dat het verdwijnen van de naam D'haeseleer heel wat stemmen zou kosten. We konden in dit verband de partijvoorzitter André Doorns onmogelijk be reiken. Lees door blz. 2 m ze spet j da aangekondigd werd als een groots debat waar- Bosbouwvereniging, Luk isteii »ver het toekomstig groenbeleid in de stad Aalst De Grootte beheerder ?rfrfBflAHielrnc«mAw4 i 111 lis van de Kon. Jagersvere niging St. Hubertusklub, en de stadsambtenaren Wilfried Van Bellingen, verantwoordelijke van de Groendienst en Magda De Wolf, ekologe. - - I - v, givsilUDICIU III Ut} SlUQ MUISI «re gediskussieerd worden, werd alles bij elkaar een r i,l Hiervoor dienen verscheidene oorzaken aange- tn w I, zoals het te groot aantal deelnemers, het feit rr. L men zich aan vooraf opgestelde vragen wenste llenc ouden en het feit dat de moderator de deelne- rgaii s nooit de gelegenheid gaf om de diskussie uit 1ven tartblokken te laten komen. m id. HJ ivalli itans liet alles bij de Aalst, Paul Van den het beste verhopen Brempt van de Wiele- deelnemers zoals waal, Guy De Winne van Kiekens van de Werk- Natuur 2000, Arthur De BP Bomen Park, Frans Haeck van de Werkgroep Saedeleer van de Boomverzorging, Theo kgroep Leefmilieu Vidts van de Vlaamse Hierbij dienden normaal nog Jan Louies van de Werkgroep Stadsher- waardering, boseige- naars Notaris Breckpot en Mevr. Moyersoen en Gustaaf De Vilder van tot 25 miljoen schade en 14 werknemers werkloos fagnamiddag om 15.15 u. ontstond in de Erem- lemse Industriezone, meer bepaald in de wel- fabriek voor rubberartikelen (Lotex-Bel- an zware brand. Ondanks het feit dat de e brandweer vrij snel ter plaatse was, kon zij t beletten dat het bedrijf De Bruyn volledig •ndde. Balans: minstens 20 miljoen frank scha- 5 werknemers technisch werkloos. n uit de buurt ver- veerde de Aalsterse i omstreeks brandweer met zo'n 10- de brandweer tal beroepsspuitgasten, t. Een tiental mi- Ondertussen waren ook i later reeds arri- al brandweermannen van de Vrijwillige Brand weer Erembodegem (25 personen) ter plaatse. Sa men met een 15-tal leden van de Vrijwillige Brand weer Aalst stonden zij voor een onmogelijke taak. Lees door blz. 2 ATB De Natuurvrienden gevoegd te worden, maar deze hadden zich laten verontschuldigen. Of dit alles nog niet vol doende was, speelde de moderator Dr. Goossens voorzitter van de stedelij ke leefmilieuraad, het klaar om .uit de zaal nog een vertegenwoordiger van de landbouwers en één van de ruitersvereni- gingen op het spreekge stoelte te krijgen. Alles bij elkaar dus 15 pannelle- den wat van het goede toch wat teveel was. Renaissance Bijna alle sprekers waren het erover eens dat men op dit ogenblik een re naissance van het groen kent, dit zowel op het pri vate vlak als vanwege de overheid. Hierbij werd vanuit de jagershoek wel gewezen op een zeker ge vaar voor de nog reste rende groene zones, ter wijl de bosbouwer vrees de dat de renaissance iets tijdelijks was. Ty pisch was dan weer dat de voorzitter van de Werkgroep Leefmilieu Aalst stelde dat zowel de partikulieren als de over heid nog steeds niet meer eerbied hebben voor het groen. Naar zijn mening was de overheid nog steeds te laks bij het beteugelen van overtre dingen. Volgens hem kwam men er niet met goeie wil alleen. Hij pleit te hierbij vooral voor een visie op lange termijn, vermits de leeftijd van bomen zich niet uitte in jaren maar in generaties. op wat reeds gezegd werd, werd aan de ver tegenwoordiger van de landbouw de mogelijk heid geboden om een on rechtstreekse aanval op de groenverenigingen te lanceren. Naar zijn me ning bleven deze niet met hun voeten op de grond. Volgens hem was het be schikbaar areaal er in de eerste plaats voor het produceren van voedsel voor de mens. De grond diende aldus bewerkt te worden op een rendabele manier. Milieuverenigin gen hielden naar zijn me ning teveel voor dat de natuur pas interessant was als ze onrendabel is. In dit verband wenste hij een verandering in de waardeschaal, waarbij de mens voor de vogels diende geplaatst te wor den. Het feit dat de boe ren hun grond rendabel wilden maken vond hij hun goed recht omdat zij van de opbrengst ervan moeten leven. Toen hier nogmaals de mogelijkheid gegeven was op de diskussie voorgoed in gang te brengen, vond de mode rator het noodzakelijk om opnieuw over te schake len op een aantal vragen die vooraf opgesteld wa ren. Nochtans pikten een aantal sprekers onge vraagd in op wat de ver tegenwoordiger van de landbouwers had. Ook minis&r More Galle was aanwezig op de akademische zitting, (cdj) Pater Van Isacker met visionaire blik k is totaal verwoest. Vooraan een originele en unieke drukmochine om ballons in drie 'te drukken, (cdj) Luc Kiekens was op zijn beurt van oordeel dat de basis van de renaissance vanwege de dilettanten kwam, terwijl zijn kollega van de Wielewaal stelde dat er nog geen renais sance geweest was, zo dat men moeilijk van een nieuwe kon spreken. Naar zijn mening was groen een noodzaak ge worden in deze 20ste eeuw. Dit werd door de vertegenwoordiger van de werkgroep boomver zorging volledig beaamd. Hij pleitte van zijn kant voor de aanplanting van nieuwe bomen. In plaats van in te spelen Luc Kiekens meende al dus dat er een rationeel evenwicht diende ge zocht te worden tussen ekologie en ekonomie. Op de vraag of er vol doende groen te Aalst aanwezig was, ant woordde hij positief, voorzover het bestaande groen maksimaal zou be schermd worden. Frans De Saedeleer van WLA stelde dan weer dat ieder mens een natuurlijk wezen was, dat een stuk vormde van het totale ekosysteem. Lees door blz. 2 Tijdens het jubileumjaar van het Aalsters Jezuieten kollege waarbij 360 jaar Jezuietenaanwezigheid te Aalst en anderhalve eeuw heropening van het kolle ge werden herdacht werd gezorgd voor een brede waaier aktiviteiten allerhande. Verleden zaterdag werd sekretaris Christiaan Wil- dit jubileumjaar plechtig lems, provincie- en ge- besloten. meenteraadsleden en In de Smt-Martinuskerk, honderden oud-studen- de kollegekerk was in- ten. genomen door de ten toonstelling ging voor Voorzitter van de oud- de momenteel 2400 oud- studentenbond Eugeen leerlingen een eucharis- Bostee,s wees erop dat tieviering door met als hetko,le9e steeds een voorganger pater provin- <<huis van wijsheid» is ge- ciaal Luk De Hovre, s.j. weest en een instituut muzikaal hoogstaand op- met grote kulturele geluisterd door het Halle- weerklank in de hele lujakoor o.l.v. Gaston De re9'o. Cock. Deken C. De Vos Onder leiding van pater had het in zijn homilie Poot s.j. bracht de door over de opvoeding waar- pater Sluyts s.j. in 1946 bij hij «voorzichtigheid opgerichte «Kollegesim- en sterkte» sterk bena- fonie» een keurige inlei- drukte- ding met werk van Pur- ln de volgelopen feest- ceel en voor een waardig zaal van het kollege zelf slot zorgde het mannen- ging dan een akademi- koor «Pro Musica» o.l.v. sche zitting door die zou Louis Van der Paal. Man- gevolgd worden door re- nenkoor, vijftig jaar terug ceptie, banket en free-po- dóór pater Sluyts opge- d'um- richt en sindsdien onder Een zeer selekt publiek de direktie achtereenvol- met o.m. ministers Marc gens van Gaston De Galle en Ludovic Moyer- Cock, Frans Wellekens en soen, volksvertegen- nu Louis Van der Paal. woordigers Ghis Willems Feestredenaar was pater en Jan Caudron, stads- Karei Van Isacker, oud student van het Aalsters kollege (1925-1932), doc tor wijsbegeerte en lette ren, moderne geschiede nis, professor-emeritus aan het UFSIA en auteur van talrijke werken over de politieke en sociale geschiedenis van ons land. O.m. ook van het standaardwerk «Mijn land op de kering» dat trouwens met de prijs van de katholieke schrij vers werd bekroond. Na een afwezigheid van 50 jaar herkent spreker het «Collége Saint Jo seph a Alost» praktisch niet meer. Hij wil dan ook een antwoord zoeken op twee vragen: welke is de zin van de voorbije 150 jaar kollege? en wat is er voor de toekomst uit te puren? Pater Van Isacker konsta- teert hierbij dat het kolle ge steeds een trouw spie gelbeeld is geweest van de maatschappij in haar achtereenvolgende ge daantewisselingen. Lees door blz. 6

De Voorpost | 1981 | | pagina 1