mg INTERNE MOEILIJKHEDEN PUBLIEKELIJK GEMAAKT «Geen bommen, cowboy!» meh pikkels of AALSTERSE TURNKRING VERLIEST STICHTER STAPVOETS la ot Marktanimatie budgettair geremd Aalsterse brandweer houdt demonstratie: 4 - 16.10.1981 - De Voorpost Voor de eerste maal gaf het groot-Aalsters brand- tisch lijkende pakken om zeggen van de speaker, weerkorps een demonstratie. Op zaterdag 10 okto- een vuurhaard te bena- door de eigen mensen ber trachtten de pompiers der keizerlijke stede aan deren, alsook dat van een was aanaeoast. voor een iedereen die het zien wilde een overzicht te geven zuiger om de rook, één van hun aktiviteiten. Zowel te land, te water als in de der ergste vijanden van lucht toonden ze aan de kijklustigen die het bars- een spuitgast, weg te krij- lechte weer hadden getrotseerd om in de buurt van gen, werd gedemon- de Sint-Annabrug te komen postvatten, hun moge- streerd. lijkheden en, zonder dat het de eigenlijke bedoeling Na de oefeningen op was, hun gebreken. het land (ongeval ma- Toch wat belangstelling voor de demonstratie van de brandweer, jammer van het barre weer. (CDJ) het water aan de beurt. Door middel van een en semble-boot - brand- was aangepast, voor een doeltreffender gebruik, werd een «drenkeling- vrijwilliger» uit de Den der gehaald. Deze oefe ning was echter niet ae- heel vrij van moeilijkhe den, zodat de pompiers hun toevlucht tot de roei spanen moesten nemen. Op dit kleine ongewilde incidentje volgde er één van een heel ander kali ber. De vrijwilligers uit Moorsel, aangekondigd in een oefening met springzeilen, maakten sa men met die van Erem- bodegem hun grieven in een open brief aan bur gemeester en schepenen bekend (elders in dit nummer meer hierover). Bij de laatste oefening kwamen echter wel vrij willigers aktief naar vo ren. Met 5 straalpijpen waarmee naar hun zeg gen een hele fabrieks brand kan geblust wor den (de installatie is ook voor schuim geschikt) werd gekleurd water ge spoten. Een viertal kleu ren werden hiervoor uit de potten gehaald. De demonstratie liep nu naar zijn einde toe. Elk van de deelnemende mensen, toestellen enau- to's passeerde nog groe tend de eretribune, waar op naast de al genoemde burgemeester D'haese- Geen marsmannetjes maar benaderingspakken van de brandweer. (CDJ) weerwagen die, naar het leer en de kommandant De Vidts en kapitein De Naeyer ook o.a. de offi cieren van de Dender- leeuwse brandweer, kommandant De Bolle en luitenant Boterbergh een plaatsje hadden ge vonden. Men mag spreken van een geslaagde demon stratie, al verzekerde een deskundig iemand ons toch dat de efficiëntie van bijv. poeder even groot is als die van water en dat poeder begrijpelijk veel minder schade aanricht. Aalst, nu bezit dit poeder nog niet. Ook leek er wei nig praktisch gedaan voor de gewone mens. Hoe men een frietketel- brand moet blussen en hoe het niet moet, had voor sommige aanwezi gen misschien een direkt hulpmiddel geweest voor de toekomst. De perfektie bestaat echter niet, ook al moet men haar na streven. Dirk Verbeken Met het weer hadden een persoon, die niet teriaalwagen) en in de ze het werkelijk niet ge- meer zelfstandig naar be- lucht (elevator) kwam nu troffen, de heren van de neden kon komen, «ge- brandweer. Desondanks red» met de autoéleva- was er een ruime publie- tor, naar hun eigen zeg- ke belangstelling voor gen één van de pronk- hun eersteling qua de- stukjes van de Aalsterse monstraties. Blijkbaar brandbestrijdingsdienst, spraken de pompiers nog daar de korf 24 meter bo- steeds tot de verbeelding ven de begane grond kan van de mensen en hoop- worden gebracht, ten de aanwezigen vooral Ondanks het feit dat de het show- of spektakel- auto-elevator gebruikt Vrijdag 9 oktober konden geïnteresseerden borden voor 100 fr., de andere kern van tegenstanders element voldoende aan kan worden voor het ge- en spandoeken maken in zaal «Netwerk»», voor de voor 82 fr. Weer andere van kernraketten en neu- bod te zien komen. ven van licht, het evacue- betoging van 25 oktober «tegen de bom»». Toen wij groepen trekken er met tronenbom. Na een iet of wat ge- ren van personen en het er aankwamen, was er echter niet zoveel volk aan de trein heen. «Dit is een Laat iedereen die er dus kunstelde opwarming, blussen van branden lijkt het werk René van Gijseghem en de toneelgroep heel goed voorbeeld,» zei weinig voor voelt zicnzeiT gebracht door de fanfare, het in sommige gevallen janus de organisators hadden nochtans veel René, «van waarrond wij of zijn kinderen ais eer- nam het evenement een helemaal geen praktisch ruchtbaarheid gegeven aan deze activiteit, onder- met Janus zoal werken: sten te zien vanen tijdens aanvang met de redding toestel. Elektriciteitska- meer door het verspreiden van een duizendtal infor- communicatiestoornis- een treffen tussen groot- sen en slechte relaties machten of die princi pieel tegen wapenwed- matie-boekjes. van een gekneld iemand bels, smalle straatjes en ook de brandweer noem maar op kunnen speelt soms nog eens het gebruik ervan zoniet graag met een pop uit volledig verhinderen, een zelf geaksidenteerde dan toch belemmeren, personenwagen. Daar de Ondertussen was de h. deur «natuurlijk» niet burgemeester d'Haese- meer open wilde was leer met zijn aanwezig- men genoodzaakt door heid het geheel nog wat middel van een hydrauli- luister komen bijzetten, sche schaar het dak los te Hij kon nog juist de mand knippen. Alsof het eert van de elevator over de stukje papier betrof klief- Dender zien scheren, een de dit gesofistikeerd bravourestukje om het voorwerp een stalen dak. publiek te verwennen. De Na enkele sekonden praktische kant van de reeds werd de «gewon- elevator werd tevens nog de» pop door trotse eens benadrukt door brandweerlieden op een erop te wijzen dat hij zo- draagberrie gelegd en wel van op de grond als daarop afgevoerd met van in de korf kon be- een 900-wagen. diend worden. Fier als raszuivere pau- Aalst bezit ook een rea- wen groetten de kersver- nimatieambulance, waar- se redders van een men- in zelfs kleine operaties senleven (of was het pop- kunnen uitgevoerd wor penleven?) elkaar en hun den en ook een deskundi- kommandant en kapitein, ge uitleg omtrent dit respektievelijk de heren voertuig werd het publiek De Vidts en De Naeyer, niet onthouden, waarna ze een meer dan De volgende oefening beleefd applaus ontvin- behelsde de voorstelling Onder de aanwezigen in omdat ze weinig sensa- tussen mensen». Noch gen vanuit het publiek. van de mogelijkheden «Netwerk» bemerkten we tioneel zijn. Wie echter tans bestaat er, ondanks meer. Na dit «laag bij de van een materiaalwagen, ook Gustaaf De Meers- wel aanwezig was blaak- dit alles, een zeer ruime man die speciaal uit Gent te van enthousiasme en naar Aalst was gekomen strijdvaardigheid en stak om er zijn jongste bundel duchtig de handen uit de voor te stellen, tijdens mouwen. In die eensge- deze «werkavond». Ook zind werklustige atmos- Wereld win kei» had zijn feer trachtten we René steun toegezegd en zou Van Gijseghem even te opdagen met affiches om spreken. Hij bood een op stokken te plakken, eerder pessimistische maar die hadden tot dus- aanblik. Spandoeken schilderen in Netwerk. Allen unaniem tegen de neutronenbom. (QDJ). loop is en meent dat al die miljarden beter be steed zouden kunnen worden, de handen als de bliksem in elkaar slaan. Dat kan nog steeds door contact op te nemen met actiegroepen in het «Trefcentrum» (Driesleu- telstraat). De spandoeken waaraan duchtig gewerkt werd door de mensen in «Netwerk» spreken dui delijke taal: «Geen bom men godverdomme» «Stop die waanzin» «Geen bommen, cow boy», «Piss off Ronald (and for you the same Leonid)». Want beweren dat «we het niet geweten heb ben», zal wel onmogelijk zijn als de kat eenmaal op de koord geklommen is, ten eerste omdat we het wel degelijk «wisten» en ten tweede omdat we ge woon niets meer zullen kunnen beweren. Nooit P.B. grondse» voorval werd Het gebruik van futuris- Piet Van de Velde die destijds de Aalsterse Turnkring oprichtte is niet meer... Ook in deze turnkring die hij tot een sportief monu ment opbouwde en die vóór een paar weken nog een grondige wijziging en aanvulling kreeg is zijn afster ven een zwaar verlies. Nog maar pas enkele maanden als leraar-emeritus met rust werd Piet Van de Velde urt de familiekring en zijn talrijke vrienden weggehaald. Zijn leven stond in dienst van de lichamelijke opvoe ding. Zo was hij o.m. voorzitter van het Verbond van doctors en licentiaten lichamelijke opvoeding van de Gentse Rijksuniversiteit en tevens voorzitter van het Vlaams Verbond van doctors en licentiaten lichame lijke opvoeding. Een uitzonderlijk dinamisme kenmerkte zijn eigen aktiviteiten als leraar lichamelijke opvoeding aan het Koninklijk Atheneum Aalst en het stimuleren van de turnsport aan talrijke jongeren. Met daarbij een nooit afzwakkende liefde voor het vak. Geruime tijd was Van de Velde tevens konditietrainer bij S.K. Aalst waar hij zich energiek doch minzaam en hoffelijk wist op te stellen. Een prettige gesprekspart ner met eerbied voor de mening van eenieder. Op 61-jarige leeftijd mocht hij terugblikken op een welgevuld, positief leven waaraan zijn eigen kinderen op het doodsprentje een ontroerende ode brachten. MEN WOERDEN Ineen eperki gn ee ijkswaï va verleide weik 'n woren nog ni ghielegans kaad, of 't was al van da! 'k Hooi hier verteldj oever de pompiers hein, en oever dat de die zu goed oeverienkwampen... Mor verleide zoter dag zat 'n er toch 'n betjen teigen... Jaanwat- ten kejje na zeggen, en z' hemmen dor toch on 't kapelleken van de Weirf heer maneuvers gemokt en demonstroosjes g'haven... Joos, mor dad 'n woren aal de pompiers ni zee. Da woren allien mor de die die foytelèk va stiel zen. En d'ander woren thoois gebleiven.. ze wore kood! En z'hemmen ne koléregen brief geschreiven. Nor den Berremiester en nor de scheipenen, 'k Hem azoei oeik nen brief ge- kreigen. Ni omda 'k scheipenen ben, vanoy- ges, en nog minder Berremiester. Mor ja, omda ze meh kosten en omda ze waan da 'k oeik op d'hoeigte was van 't gein dat er in heren neis zitj. Doveir es 'n betjen te lank en doboy, 't es ni on jaan en allemaan gericht. Missching komt 'n nog in d'ien of d'ander gazet, 'k weit ni, en anders moeten den Berre miester en de scheipenen ajjer mor zeggen wa dat er in stoot. Mor kom, 'k zal probeiren van in eh koppel woerdekes te vertellen wooroever da 't goot. Vroeger joren woren aal de pompiers vroywil- legers. Ge 'n hodj gin ander. En allemaan die 'n betjen van joren es, zal dor kennen oever meiklappen. En da woren van ting-neigen schaa jonges. Die eh pintjen afkosten, die ne kier koste zwanzen... mor as 't er iveranst nen brand was, gèrdavoe, ooit here weg hein. Tèn kost er heer niet of nimmani teigenhaven. Dad iest hein! En dad heid attoyd goe gemarsjeird. Mor ja, de toy den veranderen. De pompiers oeik. En in 't stad kwam pen der pompiers va stiel. Gelèk as ek verleide weik al gezeid hem. Jonges die heer prei opraopen en heer weirk doeng. Doorneives blei ven oeik nog d'ander bes toon. De die van goeie wil, de die die dad aal den toyd vroywilleg gedoon hemmen en die doveir gralèk veil oeverhooin. In Moeisel en in Eiremboedegem stonte ze steirk. En die jonges hooin, 'k weit ni hoe, middel gevonnen van heer goed t' ekipeiren. Grlèk goe zelfs. Ba zuveir dad Olsjt, op de moment van de fuzie, mor aal te kontent was van aal da gerief Destan ekonorr in hel ijkswaï unwez «rbesi (inspan Toegankelijkheid openbare gebouwen Een twintigtal aanwezigen, vooral vanuit Jebron, Tele-Bouwor- ...uu. --- de, waaronder verschillende mindervaliden, bezonnen zich op 6 ver nog niets van zich «Kleur primeert DIJ ons 0|ct0|,er over de toegankelijkheid van openbare gebouwen in laten horen. Vooral ech- niet voor dit soort za- Aalst. Gezien de te geringe belongstelling zien ze een daadwer- ter van de andere (en tal- ken», vertelde hij, «we kelijke aktie niet mogelijk. Wel wordt gevraagd, de wet van 1975 rijke') groepen die de hadden gedacht er sa- toe te passen bij nieuwbouw of belangrijke verbouwing neutronenbom, de wa- men aan te kunnen wer- Als positieve voorbeelden von toegonkelijkheid werd oongestipt: _t_r i,on Compn ctprk weet ie het warenhuis Delhaise, de Sint-Annakerk en het hoofdkantoor penwedloop en de instel- ken. Samen ste k, weet ,e J£°-Bankmoatsch ,e Nieuweri,edcen (hoewel lering van de kernraket- wel. Maar wat zien we.^er t0egong niet direkt vindboo, is). Gevreesd wordt voo, her ten bekampen, zagen we is geen samenwerking, Ku|,uree7gn,^m slechts weinig aanwezi- iedereen blijft opgesloten gen. De SP, de KP, RAL, in zijn eigen, enge kliekje. Bouworde-Instuif AMADA, het Volkshuis, Aalst lijkt niet verenig- Op 25 oktober goat in Heusden (Limburg) een Bouworde-Instuif de Jong-socialisten, baar, zelfs niet nu er toch door rond het thema «tweerichtingsverkeer met marginalen» Jeugdanimatie, Wereld: een heel grondige reden door Korel Stoes von de Bond zonder Noom^ Vonuit Aolst wordt O r.nl.La». H PnlonnrtAllondon /Hronon IrAntnkt rtn TP HPfTtPn winkel, HAK, AGALEV en- is om er samen tegenaan zovoort die de actie vaak te gaan. Er is een groot ook geldelijk steunen, gebrek aan communica vertrokken om 8 u. Belangstellenden dienen kontakt op te nemen met Lieve Janssens, Rustoordstraat 7, Aolst (053/70.14.81). Oktober - Missiemaand Diezelfde 25 oktober wordt in de Sint-Annazaal, van 11 tot 13 u en van 14.30 tot 20 u een missietentoonstelling georganiseerd. Verkocht wordt: Haïtiaans houtsnijwerk, tafeldoeken, schilde rijen, pitriet, e.d. Ook wenskaarten (kerstdag, nieuwjaar, geboor te, huwelijk). De opbrengst gaat integraal naar pater Luk Lonnoo in Haïti. Deze pater is sedert februari '74 werkzaam in de krottenwijken van Port-au-Prince. Samen met andere paters Salesianen staat hij in voor o.m, 100 kleine schooltjes, huizenbouw, aanleg waterleiding en de dagelijkse voeding van 10.000 kinderen. De zijn nu eenmaal op men naar Brussel Wilt enjge maaltijd van die kinderen per dag bestaat uit wat bruine interessant gaan, op 25 oktober. De bonen en een weinig melkpoeder. hadden hier wel in groter tie tussen de verschillen- getale aanwezig kunnen de actiegroepen, wegens zijn. Opmerkelijk was ook een gebrekkige coördina- de afwezigheid van chris- tie. Men wil ook veel te telijk geïnspireerde groe- veel propaganda maken pen, die nochtans even- voor het eigen wereldje.» eens verwittigd waren. Die gebrekkige coördina- Maar, zoals René Van Gij- tie komt ook duidelijk tot seghem stelt, deze activi- uiting in de manier waar- teiten niet bvb foerstre iétache «et aa kapil -hebb achtdi iptie it va Wedei üddag. vierin llskerk hiel lende, jmilie. «gerei d kplech 'esider ■epen edikai inslag pzijn 1 dderei mt Re unes- tfiter «Mg jordec edy en dui: mers roken, noniscl alles naken is kar de binnen te sleipen. Da gerief da naa nog attoyd goe dinsjt doet. De jonges oeik. Want 'k wil ni zeggen dat de die die va stiel zén, heer weirk nie 'n doeng, veir-zen-van-door. Mor toch, ge moetj ierlèk drog, zén, as 't iet serjeis es, zen ze kontent da d'ander, de die die ni va stiel 'n zen, kennen ig oproepen. En op nen-ik-en-ne-goy, stoon die dor! En zén z'on 't slag. En da z'er hanjeken va weg hemmen, dad hemmen al mier as iene kier moete konstateiren. Mor 't er moet dor iveranst toch iet schiefloei- en e pen, tissen de betoldje en de vroywillegers. En volges da 't schantj zol 't al mier as iene kier veiregvalle zen da ze de vroywillers mor iest oproepen as 't er pekanst gien hannen nimmer on te Bteiken es. Kwestje van iest te probeiren van allien meh d'ier gon te loeipen... Mor de mensjen ba wie da't on't brannen es 'n trekken heer van die ier jakken oon zelle. De die 'n vraogen ni beiter as da 't zu rap meigelek gebüst en gedoon es. Voesj van de rest stoot dor nog ne ghielen hoeip in dennen brief oever vergeringen woor dat de vroywillegers ni mei gen nortoe kommen, oever nieve oonweirvin-Ij^ gen die nimmer 'n gebeiren, allei, ne ghielen hanneke8ne8t. We 't Zol der op oonkommen dat er iveranst u zeikere mensjen beizeg zen meh te probeiren n,j is van de jonges die dad all ze leven ver de zjaok gedoon hemmen, 'n hilleken te zetten. Heer den beirg af te daven. Ba zuveir dat er alben, hièra" mor nimmer zol spraok zen van beroepsmens- lot lu jen. En d'ander werren verweiten da z' in 1 zwert weirken, da 't boerekloeiten zen en n azoei van die lieve dinges. Ierlèk woor, 'k peis dat da gien korrozje geift! En dat da mor ne smalen bedank es ver all t gein da z'in aal die joren teveiren gedoon hemmen Letj-op, die jonges 'n zeilen ni in staokink goon as 't er op heer beroep gedoon werd. Mor da ze verleide zoterdag ne kier gezeid hem men: kist ze na ne kier hein en doed ajjer maneuvers meh 't volk dagge zét... ja, "k kaan der ni veil va zeggen. 't Es t'hoepen da 't ba moy noeit nie 'n brandt 7 Want sommegste pompiers zeilen na allicht 'n betjen lasteg zen op moy DOLP osheit len i irorisr .zij' dag. de v; acht rd d< koj Bij de Weill Igi: etter 3ene van an zich c ebri Minis mede hoewel broodnodig, ene groep gaat per bus Van de Hartiaanse staat ontvangt men geen enkele subsidie. De in het toeristisch seizoen voorziene markt animatie kwam wel van de grond doch werd geremd wegens de budgettaire beperkingen. Suksesvol waren alleszins de Kunst- en Am- !|w< bachtenmarkt, een aantal konserten waaronder "bi dat georganiseerd door de provincie met deel name van valabele korpsen wel de kroon span de, en ook jeugdaktiviteiten met bvb vendel- zwaaien, poppenkastvertoningen en niet in het minst aantrekken van musicerende jeugdervj m sembles. Tot een doorgedreven en sistematische markt animatie kwam men echter moeilijk wegens de financiële remmingen. Misschien zou hieraan op zekere wijze kunnen worden geremedieerd door waardevolle groe pen uit de deelgemeenten die wellicht financieel minder veeleisend zouden zijn aan bod te laten komen. Tal van verenigingen die nu nog in het eigen dorp ankeren zouden dergelijke gelegen heden met beide handen kunnen aannemen om meor in het brandpunt van de belangstelling te kunnen geraken. Slechts een suggestie..! LH Sens e, e NI v ontr ech hi 5V0I Wv dit in aart -sla tok urgt te Bi "wc in sgc :>-v

De Voorpost | 1981 | | pagina 4