Stedelijk onderwijs boekt (weer) lichte vooruitgang Unieke Neerhof- en Aviornisshow in Keizershallen Esperantokursus te Aalst Zaak Ten Berg kent zonderling einde Massa voor Mare Galle 'rRad< Kookavond CMBV-Mijlbeek ra Geschenkenfoor Mikisklub brengt wereld dichter bij ons sar u 8 - 16.10.1981 - De Voorpost Wellicht tegen de huidige algemene trend in boekt het stedelijk onderwijs te Aalst lichte vooruitgang. Viel er een klas te Ediksvelde en wordt er een bedreigd op de Tinnenhoek (wegens het groot aan tal zesdejaars dat de school verliet wat hopelijk zal worden gerekupereerd volgend schooljaar met het groot aantal kleuters uit de derde klas van de kindertuin) zowel te Erembodegem als in de Binnen straat kwam er een klas bij. En waar het aantal klas sen statusquo bleef wat bijna overal het geval was waren er meestal meer leerlingen. Vooral dan in de kleuterafdelin gen. Zo waren er, steeds volgens de voorlopige cijfers van september, op Ediksvelde nu 41 i.p.v. 35, in de Binnenstraat 265 i.p.v. 245, in de Hovenier straat 57 i.p.v. 44, op de Oude Gentbaan 116 i.p.v. 110 en in de Herberg straat 43 i.p.v. 30. Qua kleuter- en lagere klassen is de toestand momenteel als volgt: Vrijheidstraat: 3 kleuter- en 4 lagere klassen, status quo Kerrebroek: 2 kleuter- en 2 lagere klassen, status quo Ediksvelde: 2 kleuter- en 1 lagere klas (1 gevallen) Binnenstraat: 9 kleuter- en 12 lagere klassen. De kleuterschool met opvallend veel leer lingen en 1 basisklas meer. Hoveniersstraat: 3 kleuterklassen. Status quo ante Oude Gentbaan: 5 kleuterklassen. Leerlin gen te veel doch voor ontdubbeling gelden de oude normen. Herdersem: 2 kleuter- en 4 lagere klassen, status quo Moorsel Kaalberg: 3 lagere klassen, status quo Moorsel Herbergstr.: 2 kleuter- en 4 lagere klassen, één bedreigd Meldert: 4 lagere klassen, status quo Hofstade: 6 lagere klassen, status quo Gijzegem 4 klassen, status quo Baardegem: 2 lagere klassen, status quo Erembodegem: nu 9 lagere klassen, dus één klas bij en op Dorp en Zavel elk twee kleu terklassen. Status quo. Naast een algemene aan winst van leerlingen is de bevolking van peutertui nen en dagverblijven op vallend hoog daarmede de noodzakelijkheid er van in 't licht stellend. In de Akademie voor Schone Kunsten zijn eveneens veel leerlingen. Grote aanwinst alleszins voor de oprichting van het «ateliersisteem». Niettegenstaande over bevolkte klassen kunnen wegens de budgettaire beperkingen geen sup plementaire leraars wor den aangesteld: Veel leerlingen eveneens in de Akademie voor Mu ziek, Ballet en Toneel. Waar voor lager en kleu teronderwijs de dertigste schooldag als norm wordt aangezien is dit voor de akademies waar van het schooljaar later aanvangt slechts 15 Een eeuw geleden vond de Poolse arts L. Zamenhof het welletjes dat in zijn stad de mensen om de haverklap op de vuist gingen omdat zij met elkaar niet konden kommunikeren. Immers, men sprak er Rus sisch, Pools, Jiddisch, en Duits door elkaar. Daarom stak hij een kunstmatige taal in elkaar om de taalmoei lijkheden te overbruggen. Zijn grammatica ontleende hij voor ongeveer 60% uit de Romaanse, 30% uit de Germaanse en 10% uit de Slavische talen. Daarbij is de taal fonetisch: éénklank, één teken en valt de klemtoon altijd op de voorlaatste lettergreep. Zijn Lingvo Internacia dat hij in 1887 publiceerde kende sindsdien een wereldlijke verspreiding. Voor de ge ïnteresseerden bestaat er mogelijkheid om een inlei dende kursus te volgen en het bekomen van een esperantodiploma. Deze kursussen gaan door vanaf donderdag 15 oktober in 16 wekelijkse lessen tegen de minieme kostprijs van 200 fr. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij volgende leden: Hugo Dossche, Asserendries 103, tel. 70.17.89. Maurice De Wit, Ninovestraat 157, Erembodegem, tel. 70.53.68. Baetens Ben oktober. Na deze datum kunnen we u dan volledige, kor- rekte cijfers brengen. Dat in kleuter- en basis onderwijs, mede door af vloeiing uiteraard, het zo danig kon worden gere geld dat niemana zijn werkgelegenheid verloor is alvast een pluspunt. Te meer dat er nog supple- naars van een woning Vervolg van blz. 1 de aannemers kon beta len. Aalst heeft steeds de stelling verdedigt dat zij geen bouwheer was, doch dit werd door de rechter niet aanvaard, noch in eerste aanleg noch in beroep. Het ge volg is dat de stad de aannemers wel diende te betalen. Dading Teneinde de aannemers te kunnen betalen werd in 1979 beslist een laat ste aanmaning aan de wanbetalers te sturen waarna zou worden overgegaan tot gerech telijke invordering. Een deel van de eige- mentair tussentijdige leerkrachten konden wor den aangesteld. LH Slechts één week-end, namelijk van vrijdagavond 23 oktober te 20 u na de officiële opening tot en met zondag 25 oktober te 18u kan U een unieke show neerhofdieren en siervogels meemaken in de Aalsterse Keizershallen. Dit tijdens een veelbeloven de expo mogelijk gemaakt door samenwerking van twee dinamische verenigingen «Het Neerhof» en Aviornis». «Het Neerhof» is daarmede reeds aan zijn 15e kleinveetentoonstelling, Aviornis Aalst aan zijn eersteling. Dat de duur van deze toch wel uitzonderlijk imposante aktiviteit zo beperkt in tijd is ligt alleen aan de fysische en psychische mogelijkheden van de tentoongestelde die ren die een langer verblijf in een voor hen ongewoon en artificieel midden niet zou den verdragen. «Het Neerhof voor het Land van Aalst» Met als doel «konijnekwe kers» uit de streek bij me kaar te brengen en inlichtin gen betreffende fok, verkoop en ruil te bezorgen werd de ze «sosjeteit» gesticht «op de Kat» in 1964. Gaston Pi eker, Pierre Arijs en Gustaaf Van Leuven uit Aalst bijge staan door mannen uit Erembodegem, Haaltert, Kerksken en Elsene gaven de eerste stoot. In 1967 werd reeds met een eerste ten toonstelling gestart met niet minder dan 68 deelnemers met in totaal 633 dieren. Een fikse start. Met de komst van Willy Cop- pens in de voorzitterszetel komen ook hoenders aan bod. Meest dan vechthoen- ders, typisch voor Aalst (I). In 1969 waren er 122 deelne mers met liefst 1943 dieren. Bovendien werd een prijs kamp voor slachtkonijnen gehouden alsook een pony en schapenkeuring en een dressuurwedstrijd voor hon den. 1970 zag liefst 2251 die ren waaronder flamingo's van de Geraardsbergse Zoo. Na jaren intens verder wer ken zou 1975 toen Aalst de organisatie kreeg toegewe zen van de Nationale Wed strijden hét hoogtepunt van «Het Neerhof» worden. Jammer genoeg werd het de «afgang». Een jaar inaktivi- teit volgt en na vroeger reeds te zijn verhuisd naar de «Drie Koningen» wordt nu overgestapt naar «'t Landhuis», naast «de Borse van A'dam». In 1975 is er een nieuw en fris begin. Weliswaar met beperkte middelen en slechts met 385 dieren van 23 deelnemers. Er is echter de steun van de «Week voor Vrijetijdsbesteding» en alles komt weer vlot. Het aantal leden stijgt en na een geluk te tombola met als trekpaar den Laurent Buggenhout en Johan De Boeck kon weer materiaal gekocht worden om kooien te maken. Door de leden van het bestuur uiteraard. Na de expo te Borsbeke rolt de eerste uitgave van het kontaktblad van de pers en krijgt «Het Neerhof» met prijsuitreiking in de feestzaal van het stadhuis standing. Dit jaar was er reeds de Kleinveeshow en Jongdie- rendag te Bambrugge en de deelname aan de «Week voor Vrijetijdsbesteding». 1157 dieren «Het Neerhof» komt nu met liefst 1157 dieren van 86 lief hebbers. Een honderdtal park- en watervogels, ruim vierhonderd hoenders waar van 150 vechthoenders, die ren die reeds vechten van als ze uit het ei komen, een tweehonderdtal duiven en zowat alle rassen en ruim vierhonderd konijnen van al- Ie soorten. Bij «Het Neerhof» krijgen de diren een «predikaat»; AA is uitzonderlijk goed, A zeer goed, B goed, C onvoldoen de en de D's zijn alleen goed in de kookpot. In Aalst-Stad zijn er momen teel een dertigtal leden en in de deelgemeenten eveneens een dertigtal. In Oost-Vlaan- deren telt men 21 verenigin gen met 350 tentoonstel lingsleden. Aviornis Midden een pracht van bloe men en planten wordt in de Keizershallen een natuurlijke biotoop uitgewerkt met 16 vijvers en fonteinen. Hoofd vertolkers in deze show zijn er de zwanen, ganzen, een den, fazanten, pauwen, fla mingo's, kwartels en wilde duiven, afkomstig uit zowat alle werelddelen en in België beschermd. Aviornis wil via deze expo de aandacht vestigen op de rijkdom van onze fauna en de jeugd sensibiliseren voor respekt voor de natuur. De Antwerpse Zoo die ook het planetarium tijdens de tentoonstelling naar Aalst overbrengt zorgt voor enke le dieren als de pelikaan en kraanvogels. Het potentieel aan dieren dat Aviornis-le- den samen kunnen brengen is trouwens veel groter dan dat van de Zoo. Organisatoren van de Avior- nis-Show zijn Chris Bien- venu van Heme, André Cor- nelis van Nieuwerkerken, Hugo De Vis van Moorsel en Jozef Ghijsels van Dender- houtem in samenwerking dan met het stedelijk komi- tee voor vrijetijdsbesteding, de dienst van het groenplan, de stad Aalst, de koninklijke maatschappij voor dierkun de Antwerpen en de Vlaam se sektie Aviornis Ant werpen. Opgericht in 1975 is Aviornis uitgegroeid tot een interna tionale organisatie met 2000 effektieve leden verspreid in de Benelux maar ook in onze buurlanden, in Spanje, Ca nada en de Antillen. Aviornis dat zich speciaal af stemt op vogelfamilies als de «Galliformes», de «Anse- riformes» en de «Columbi- formes» wil deze dieren, met uitroeiing in hun natuurlijke biotoop bedreigd of in on rustbarende achteruitgang voor uitsterven behoeden. Dit o.a. door: opzetten van goed ver spreide reservekollekties medewerking aan re- search-projekten informatie aan de leden uitwisselen van vogels op allerlei niveau samenwerking met inter nationale organisaties sensibiliseren van het publiek Aviornis wenst aldus 17 wa tervogelsoorten en 28 fazan tensoorten van uitsterven te redden. Met medewerking van de jeugd wordt gehoopt verschillende soorten weer in hun natuurlijke biotoop te brengen. Aviornis doet ook een ring- aktie waarbij het alleen mo gelijk is de dieren te ringen als ze nog zeer jong zijn. Wat dan ook later tal van moge lijkheden biedt. Werden er verleden jaar 30.000 ge ringd, dit jaar zijn er dat reeds een slordige 38.000 verspreid over 1500 leden. Wanneer? Officiële opening op vrijdag 23 okt. te 20 u. Zaterdag 24 open van 10 tot 19 u. Zondag 25 okt. open van 10 tot 18 u. Op vrijdag 23 okt. zal de tentoonstelling gratis toe gankelijk zijn voor het basis onderwijs. Hoe aansluiten? Wil u aansluiten bij «Het Neerhof» dan betaalt U op het sekretariaat op de expo 150 fr. jaarlijks lidgeld. U krijgt er alle mogelijke infor matie en advies bij, zo wat betreft kweek als tentoon stelling. Wil u bij «Aviornis» dan be taalt U 250 fr. lidgeld waar voor U o.m. 6 maal 's jaars de brochure krijgt, een kata- logus met specifieke details °P mej' provin- gebruik van de boekendienst ciebestuur te Gent waar en optimale begeleiding. de redenen werden uit- Samenwerking eengezet waarom een De hele realisatie kan een dading aangewezen schoolvoorbeeld qua sa- was: menwerking worden ge- Ten eerste was door de noemd. Ook met het stads- stad een forfaitprijs heeft toen gezamenlijk een advokaat aangesteld welke aan de stad een voorstel tot dading heeft gedaan. Deze dading of voorstel tot minnelijke regeling komt hierop neer: «de ramingsprijs van de wo ning zoals opgemaakt door de architekt ver meerderd met 20.000 fr aan erelonen en ver meerderd met 46.274 fr als garageprijs en de som hiervan vermee rderd met 12%». Aldus waren de eige naars gezamenlijk 5.730.000 fr verschul digd. Bij eventuele da ding dienen zij echter slechts 2.570.000 fr te betalen. Dit zou een ver lies betekenen voor de stad Aalst van 3.160.000 fr. Dit voorstel werd in overweging genomen maar zou pas aan de agenda van de gemeen teraad geplaatst wor den, nadat zekerheid werd verkregen dat de hogere overheid princi pieel haar akkoord zou verlenen aan deze dading. Men nam daarop kon- rechter zou kunnen ai_ vaard worden, des| meer dat de stad heer» is en aldus del ningen zouden zijn kocht». Ten tweede beliep c rekening van de i mer welke inderda door hem inge< prijsofferte te ging. Deze afreken trouwens nog het t werp van een hangi procedure. Ten laatste diendt een eventuele pro» rekening gehoudei worden met de aan üjke kosten ervan e mogelijkheid dat, volge de forfait^ door de rechter de e betaling van het volli drag, op basis van afrekening, zou wor r- aangewezen. Op 12 augustus li heeft de Bestendige putatie uiteindelijk L süst akkoord te g met het principe vai fl dading volgens briej het dossier. Schepen Van den Elyiaai stelde dan ook voor ^adi deze «pijnlijke» zaak te einde te maken. Hij duidelijkte dat de v ntjg gestelde overeenko anjs< er kwam na vele bijl in komsten en ver gade gen met de betrok (n bc advokaten, de sted juridische dienst dienst financiën, sier na dossier moe oekei vele betwistingen, ■f^e ten en misverstan worden opgeruimd. De dading zal de bet! ken eigenaars ontla van de vele zorgen bekommernissen dief1^ 1 10 jaar hebben. Volgens de schepen de financiële inaj ldl ning voor de stad in houding met het bei te doel, namelijk bouw van 96 wonin aan een lage kostj nog eerder gering. Anderzijds wees hij. op de besparing doo:n men afziet om onge 50 eigenaars voor rechtbank te brenj niai 11 den ilkskr el l\ Iclu vroi Vid v< lerkc kwe de aank bestuur. Wederzijds dan. Toen Aviornisleden de zwar te zwanen in het stadspark deponeerden werd een in- fektiegezwel deskundig weggenomen. Aviornis be loofde telkenjare deze in greep zo nodig te willen her halen. Aviornis wil immers haar leden metterdaad bij staan en de stad zelf is ook een van haar leden... LH wat de stad een niet belangrijk bedrag meegedeeld aan de kan- erelonen en ge ree didaat-eigenaars, die als kosten zal besparen, zodanig ook door de Dinsdag jongstleden vond in het Apostelken eerste kookavond in een reeks van drie plaats. Onder een talrijke belangstelling j leden en niet-leden toonde Mevrouw Van I gang Weeën hoe zalm in de oven kon worden kla gemaakt. Alle aanwezigen kregen een reca blad waardoor het volgen van de verschillet fasen in de bereiding vergemakkelijkt we^, ZodFa de zalm gaar was werd deze opgedia u'r'. Elke aanwezige kon met een glas wijn en e Kief stukje brood de uitstekend smakende za bel proeven. De avond werd beëindigd door l g vrouw Van Heddegem Nelly, adjuncte, die e woord van dank richtte tot Mevrouw Van lyy Weeën en die de aanwezigen uitnodigde op voordrachtavond over Marokko. Op zaterdag 10 oktober had in de Keizershallen het jaarlijks bal plaats van minister Mare Galle. Niet alleen kwam er een massa volk opdagen, onze minister kreeg nog het bezoek van kollega's Lydia De Pauw en De Wulf. Tot ver in de omtrek was er geen parkeerplaatsje meer te vinden. Het werd een bal tot in de late uurtjes. (CDJ) t-'«-ifr—nog te zeer in zijn isolement, zijn schelp zitten. En zeg nu zelf, hoe leer je beter een volk kennen dan door hun daden, produkten van het zweet hunner aanschijn? Speelgoed, siervoorwerpen, juwelen, alles wal je je kunt voorstellen werd er in de De volgende geschenken. B- - toch liggen de prijzen aan de Onder het moto «verruim je blik op de wereld en maak kennis met onze produkten uit...» richtte MIKIS-klub Aalst haar traditionele geschenkenfoor in, die op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober zijn doorgang vond in de lokalen Nieuwbeekstraat 35, Aalst. Produkten uit België, Bulga- door en kent haar grootste rije, Ceylon (het huidige Sri sukses rond de jaarwisse- Lanka), China, Cuba, de ling, wanneer elkeen op zoek DDR, Hongarije, India, Italië, gaat naar een beetje minder Noorwegen, Polen, Portu- alledaagse geschenken, gal, Pakistan, Roemenië, de Nu diende ze slechts als tus- U.S.S.R. en Tsjechoslovakije senaktiviteit met de direkte werden te koop aangeboden bedoeling het sociale werk door MIKIS-Aalst. Ook de van de Mikisklub te helpen aard van deze koopwaar was bezoldigen, zeer verscheiden: Ze verdienden echter veler Zowel konserven als kera- belangstelling en zo dacht miek, speelgoed als wijnen ook de Wereldwinkel erover vonden er een nieuwe eige- door ook hier een stand te naar. verzorgen. Vooral door de originaliteit De mens blijft immers, on geniet deze foor een eerder danks de talrijke en sterk mnkon in de Mikisklub Je grote aantrekkingskracht. Zij verbeterde mogelijkheden koopje gaat 2 tot 4 maal per jaar tot internationaal kontakt, gewone winkels. (LDJ) ut en eetwaren moe vindt deze geschenken

De Voorpost | 1981 | | pagina 8