hofstade. gijiegem MEVR. KOEN G. LICHT HAAR ONDERWIJSTECHNIEK TOE DEN BOS» D JAAR IN SCOUTSBEZIT 60 JAAR KVLV GIJZEGEM OPROEP VAN PRIESTER 0AENSF0N0S HEKELEERTJES rA Aalsterse dieven vóór rechtbank De Voorpost - 16.10.1981 - 9 Omdat het eerste studiejaar voor het kind een niet te onderschatten betekenis heeft als overgang van kleuter- naar schoolkind, werd in de vrije lagere meisjesschool van Hofstade een oudervergadering gepland waarop mevrouw Koen Godelieve, onder wijzeres van het eerste leerjaar, haar techniek toe lichtte. Rond januari wordt er van de kinderen verwacht dat ze behoorlijk kunnen lezen en dat ze rond karnaval de bewerkingen met getallen van een tot twintig onder de knie hebben. n Vlaamse Vereniging voor Katholieke Scouts van fstade heeft dit jaar meer dan genoeg redenen om $t te vieren. De WKS bestaat veertig jaar, heeft Ms dertig jaar de beschikking over Den Bos, heeft v|ntig jaar geleden het scoutshuis gebouwd en |aniseerde voor het eerst sedert tien jaar opnieuw bosfeesten. Aan het feit «veertig jaar samen» ,ade rd reeds aandacht besteed. Daarom nu iets over 'k m Bos». ir de vele regelmatige Marie Muylaert. Een laat- noa oekers van het bos, ste stuk ten slotte kon uts en andere, is het worden verworven in lt^ licht prettig te weten 1971 van de heer Redant, 1(j men in het bezit zodat het terrein de vorm im van dit domein en van een rechthoek kreeg. ltla het verder evolueer- De eerste twee aankopen ren Op donderdag 23 au- kostten ongeveer 80.000 'dietus 1951, om 14 uur, frank, de derde 50.000 fr. den in de herberg Dit geld werd geleend Ikskring» van de heer van oud-aalmoezenier Mervenue (thans Eerwaarde Heer Callant inJgdclub Pallieter) aan en oud-scoutsleider en 1 vroegere station te vzw lid de heer Gustaaf stade, de percelen Buys, VI Talrijke scouts en oud-scouts op de bosfeesten. (CDJ) id van de familie Byr- rerkocht. Loten vijf en kwamen in handen de scouts. Een twee aankoop om het do- V.Z.W. Door deze eigendommen lo^ n wat uit te breiden te kopen moest er een eurde bij Achiel Blon- beheerraad komen. Een Nog een derde maal vereniging zonder win- een stuk grond ge- stoogmerk werd opge- uit de hand van de richt en de statuten opge- isters Alfonsine en steld. Door de heer Mar- dt at 'I L cel Kaesen, toen direc teur van de Modernite, werden de stenen, de dakbedekking, de gewel ven en nog andere bouw materialen gratis ter be schikking gesteld. Wie toen allemaal geholpen en gegeven heeft is nu moeilijk te achterhalen, maar een feit is zeker: hun hulp was onbetaal baar. Het is dan ook beter om verder geen namen te vernoemen want het zou spijtig zijn mocht ie mand over het hoofd ge zien worden. Reeds in mei 1953 werd het dak gelegd. De nodi ge gelden voor de andere kosten werden gehaald uit de winst van de eerste bosfeesten die een groot sukses werden. Denk maar aan de helikopter waarmee iedereen de ge legenheid kreeg om Hof- stade vanuit de lucht te bekijken. Een tweede ge bouw volgde veel later, in 1964. In het monu mentje naast het klein ge bouw zit een perkament ingemetseld met de jui ste datum en de uitleg. De laatste aankoop van de grond van de heer Re dant kostte 30.000 frank. De wijze waarop me vrouw Koen deze zware taak aanpakt zal onge twijfeld ook de andere ouders intersseren. De stap van kleuterschool naar lagere school vergt van het kind een aanpas sing die niet altijd een voudig is. Er wordt nu aandacht gevraagd, stil zitten hetgeen dikwijls problemen stelt en na de les moet de klas de leerstof kennen. De meeste lessen gaan over het juiste taalgebruik: le ren spreken, luisteren, le zen, schrijven. Leren lezen Aanzienlijke inspannin gen worden gevergd voor het leren lezen. In Hofstade wordt gebruik gemaakt van een audio visuele methode volgens een principe van de Heer Vossole. (Audio: horen, luisteren; visueel: zien en kijken). Er wordt begon nen met een verhaal waaruit staakwoorden worden genomen. Op het gehoor worden uit die woorden de letters geno men; vb: jan. Welke let ter hoort de leerling voor aan, in het midden en achteraan? Zo wordt ge bruik gemaakt van 16 staakwoorden waarin on geveer alle letters voor komen, uitgezonderd y, c, ou, x en q die nog te moeilijk zijn. Met het le zen van die woorden worden de letters syste matisch ingeoefend. Om de letter aan elkaar te le zen wordt de eerste, de laatste of de middelste letter van een staak- woord vervangen door een andere; vb. boot boom, kan-man, pan- pen. De laatste stap be staat in het door elkaar gebruiken van alle letters in eenlettergrepige woor den. Eens dat dit vlot ge beurt hebben de kinde ren de leestechniek ver worven. Schrijven Een tweede groot.punt is het schrijven. Eerst van de letters en dan van de woorden. Mevrouw Koen legt er de nadruk op dat het aannemen van een goede schrijfhouding zeer belangrijk is. Niet al leen de manier van zitten verdient aandacht maar ook de wijze waarop het schrijfgerief wordt vast gehouden. Schrijven is niet alleen de letters en de woorden kunnen na schrijven, het is ook dic tee, dus zonder fouten neerpennen zonder de letters of de woorden te zien. Hierbij is het be langrijk dat de kinderen de letters en de woorden juist verklanken, bijvoor beeld een duidelijke d of t, p en geen b. Op het einde van een woord is dat nog meer van belang vermits er geen verschil in gehoor is tussen bij voorbeeld paard en prent. Na het luidop lezen komt het denkend lezen aan de beurt. In het begin is tekenen daarbij een hulpmiddel, bijvoorbeeld tekenen wat het woord zegt, ofwel het schrappen van het woord dat niet in de reeks past. Rekenen Thuis hebben de ouders hun kinderen misschien reeds horen spreken over een verzameling, een ge sloten kromme, enz. De vraag wordt dan gesteld of er in het eerste studie jaar reeds aan vernieuw de wiskunde wordt ge daan. Ja en neen ant woordt mevrouw Koen. Weliswaar heeft men te maken met een vernieu wing in het wiskundeon derwijs, hetgeen nog niet wil zeggen dat al het ou de terzijde wordt gelegd. Er wordt een mengeling gemaakt van het nieuwe en het traditionele. Nieuw is ook het gepast materiaal en een andere houding tegenover het rekenen. Wat blijft is dat de kinderen nog altijd le ren samentellen, aftrek ken, vermenigvuldigen en delen tot twintig. De leerstof is dezelfde maar de methode om aan te leren verschilt. Om het kind een bepaald punt van de leerstof bij te brengen kan worden uit gegaan van zoveel moge lijk verschillende situa ties die uiteindelijk alle maal tot het zelfde resul taat leiden. Het getal vijf kan worden voorgesteld door een verzameling op een ladder, in een domi no of in een deelverza meling. Al deze situaties moeten onder woorden worden gebracht het geen zeer moeilijk is. Alle begrippen komen langs de handen en de woor den naar het verstand. Pas als een begrip volle dig begrepen is met teke ningen en voorwerpen gaat de onderwijzeres over tot het gebruik van abstrakte cijfers en te kens. Zo kan het teken anders onder woorden worden gebracht door bijdoen, vermeerderen, vergroten... Mevrouw Koen beklem toont het belang van het huiswerk. Dat wordt niet gegeven opdat de ouders nog meer werk zouden hebben, maar om ze in de gelegenheid te stellen toezicht te houden op hetgeen in de klas wordt geleerd;. Het is boven dien de bedoeling dat het kind zou leren om zelf standig bepaalde moei lijkheden te overwinnen. Het huiswerk houdt toe passingen in op hetgeen in de klas werd onderwe zen en reeds ingeoefend is. 's Avonds zit de leer ling alleen en als een pro bleem niet kan worden opgelost wordt ouderlij ke hulp ingeroepen. Wat dan? Er wordt aangera den tiet kind geen huis werk te laten maken maar een briefje in het schrift te steken zodat de leerkracht weet wat er niet werd begrepen. Dan kan nogmaals de nodige uitleg worden gegeven. De lessen houden vooral in dat er elke dag gelezen wordt. Hoe meer dat ge beurt hoe vlugger men vlot kan lezen. De KVLV-Gijzegem vierde op zondag 11 oktober 1981 haar zestig jaar bestaan. Bij deze gelegenheid werd een feestprogramma op punt gesteld waarvan het feestmaal en de ontspanningsnamiddag in de zaal van het patronaat de belangrijkste onderdelen waren. Het was Mevrouw Lejuste die de feestrede uitsprak en zij drukte zich uit in de volgende bewoor dingen. aterdag 24 oktober 1981 wordt voor de 30-jarigen van lade het volgende programma voorzien, uur: Heilige mis met offer, voor levenden en overle- v jr: samenkomst in café Central, Kerkstraat 14. Nadien n gang. kla I uur: In de feestzaal Danny, Lindeveld 7, aperitief en ece I buffet omvattende: aperitief «Het gulden vlies», Kip- Her tuur; hesprolletjes, zalm, tomaat met garnalen, russich we irdeense- en parmahesp, paté, runds- en varkensge- d, salades, sausjes; dessert. a,e lur: bal met disco-bar Chris (een half uurtje tussen :n kief en dessert) Z3 belooft een unieke kans te worden de leeftijdsgenoten >r Ngtez'ien. ie e in v °P 27 oktober 1981 organiseer» 'e f^MBV-Hofstade een les in het zaaltje van he* sculoos. marsc- truffels enz. olgende turnles van de socialistische vooruitzien- iwen gaat door op woensdag 21 oktober 1981 van uur tot 20.30 uur in de sporthal, César Haelterman- ttersclub reede kaartavond voor de belottersclub De Volkshuis den heeft plaats op zaterdag 31 oktober 1981. Lokaal: Volkshuis, Blektestraat 41. Inschrijven vanaf 19 uur, 120 uur. roepsfeest en de ouderavond van de Chiro-Hofstade •orgaan op zaterdag 24 en zondag 25 oktober 1981. oibal lerde groot schoolbal van de gemeentelijke lagere •I heeft plaats op zaterdag 24 oktober 1981 in de raat 49 Orkest: The Swinging Band met zanger Elain Gratis tombola met de toeganskaart. Hoofdprijs draag- iwart-wit TV. Deuren om 21 uur; organisatie: ouderco lt kermis blekte wordt kermis gevierd van 16 tot 19 oktober |met onder meer belotting, uitbetaling van de spaar- jerkiezing miss Blekte, volksbal en koffietafel. il Danny op zaterdag 20 oktober 1981. Scoutsbal met |a. Orkest The Swinging Band, aanvang 20 uur. J dgde Straten osselreis naar Assenede is voorzien voor vrijdag 30 Ier 1981. De leden betalen 150 frank, niet leden 300 fr. •oedig mogelijk inschrijven. Het vertrek is vastgesteld 1.15 en na een afstapje op de terugweg is men terug in 8de rond 1 uur. Water en elektriciteit Een groot gemis in Den Bos, in de lokalen en op het terrein was de ver lichting. Er werd besloten om het nodige te doen teneinde er aan te verhel pen. In 1968 groeven en kele oud-scouts een gracht vanaf het kruis tot aan het klein lokaal. Inter com stond een krediet toe van 100.000 frank voor het plaatsen van be- tonpalen met een leiding voor drijfkracht. Deze kosten diende men ech ter nooit te betalen. Werd er dus aan het do mein reeds veel gedaan en verbeterd, toch ont breekt er nog een belang rijke zaak, nwin^fc stro mend en drinkbaar wa ter. Een put boren kost geld, een goede pomp en leidingbuizen eveneens. Ook komen er altijd nog onverwachte kosten bij. Bij het kuisen van de beekjes werden de twee bruggetjes volledig weg genomen (provinciewet) en daar heeft men geen verhaal tegen. De gebou wen en vooral de trap beginnen sleet te verto nen. Er dient dus te wor den ingegrepen om ver dere slijtage te voorko men. Om de nodige fond sen daarvoor te verzame len werden voor het eerst sedert tien jaar opnieuw bosfeesten ingericht. De opkomst voor de belot ting, het bal met Paul Roelandt en de doorlo pende reuze barbecue, was, mede dank zij de uitstekende weersom standigheden, dermate groot dat er een batig financieel saldo van 390.000 frank kon wor den geboekt. Weldra kun nen de handen in Den Bos dus weer uit de mou wen worden gestoken. A.D.B. Vandaag herdenken we blij het zestig jarig be staan van de KVLV in on ze parochie. We sluiten ons als gildezusters jube lend aan om al het scho ne en al het goede dat we sedert jaren uit Leuven mochten ontvangen te herdenken. Daarom maak ik gaarne gebruik van deze uitzonderlijke gelegenheid om in vlug ge trekken de wording, de groei en de werking van de KVLV samen te vatten. Ontstaan In september wordt door toedoen van pastoor Mertens de boerinnen- bond gesticht met als proost de onderpastoor De Pauw en juffrouwen P. Cochez als eerste voor zitster en haar zuster Ar- noldine als schrijfster. Het was juffrouw Wil- lems, consulente, die met enkele vooraanstaande landbouwersvrouwen het eerste contact had in een klaslokaal van het klooster en uit deze kern is de KVLV geworden wat het nu is. Om de drie maand waren er de eer ste jaren vergaderingen in het klooster omtrent de problemen die in een landbouwersgezin meer maals voorkwamen ter wijl de jongere leden voor de ontspanning zorgden. Gelijkaardige problemen werden ook in het maandblad «De Boerin» aangesneden. Ondertussen werd Eer waarde Heer De Coninck de nieuwe proost, het le denaantal steeg, retrai tes, studiedagen en les senreeksen kenden toen een groot succes. In 1933 werd de BJB ge sticht door E.H. Meifroot. Evenals de boerinnen- bond hadden de BJB meisjes hun eigen maandblad en vergade ringen om de maand. De BJB meisjes zorgden zelf voor zang, dans, spel en animatie op hun verga deringen. Ze traden zelfs op in andere gildèn. Langzaam groeide de be hoefte aan een eigen lo kaal en zo begon men aan de bouw van het pa tronaat in 1933. Een grote rol in de bouw van deze zaal werd gespeeld door de Boerinnenbond en de BJB meisjes. Als bekro ning, ter gelegenheid van hun 25 jarig bestaan in 1936 werd het landelijk kapelleken op de Hoek opgericht. Dan komen de sombere jaren, mobilisa tie en oorlog. Ook dan zijn onze moeders en meisjes aan hun plicht niet tekort geschoten. Als juffrouw H. Cochez ontslag neemt wordt Me vrouw Lejuste-Rombout, de voorzitster, juffrouw Poline schrijfster en Tin- neke Van Gucht ontspan ningsleidster. We zijn dan in 1945, al deze voor zitsters en bestuursleden die zich toen zeer ver dienstelijk hebben ge maakt voor de gilde zijn er thans niet meer. Den ken we maar aan de vele proosten die ons in 1960 zijn voorgegaan en zich elk op hun manier ver dienstelijk hebben ge maakt. K.V.L.V. Als in 1961 in Leuven het 50 jarig bestaan gevierd werd ook daaraan aan dacht besteed. De Boe rinnenbond werd dan het Katholiek Vormingswerk voor Landelijke Vrouwen. Het maandblad verander de van naam en werd «Bij de haard». De halve eeuw werd ge vierd met als proost E.H. Roegiers. Het gemeente bestuur bood een recep tie aan ten gemeentehuis tijdens dewelke de oud ste leden een decoratie in ontvangst mochten ne men. Vervolgens werd in het klooster der Paters Oblaten een feestmaal opgediend voor onge veer 150 genodigden en de dag besloot met een ontspanningsavond waarop Jos Martin de gast was. E.H. Van Nes pen stelde me na het overlijden van mijn schoonmoeder in 1968 aan als voorzitster. In 1970 heeft dé eerste be stuursverkiezing plaats waarbij ik dan voorzitster ben gebleven en pater Van Hocht de proost, L. Van Den Abbeele secre taresse en Lena de ver antwoordelijke voor ont spanning en animatie werd. De goede ver standhouding blijkt thans uit het nog steeds stij gende aantal leden. We mogen dan ook met ge rust gemoed getuigen: we zijn de oudste en meest bloeiende vereni ging van de parochie. Onder de dynamische lei ding van gans de be- stuursploeg is de KVLV op alle gebied zeer aktief. Zo is er de aktie Lourdes en was er de naaicursus. Dit jaar had op de creatie 81 Godelieve De Craecker een 4e en een 5e prijs en mocht in Gent de geluk wensen van Koningin Fa- biola in ontvangst ne men. De Zusters en de Paters Oblaten mogen niet onvermeld worden gelaten. In moeilijke om standigheden werd er nooit tevergeefs een be roep op hen gedaan en ze waren steeds bereid orVi te helpen waar het nodig was. Mijn beste dank ten slotte aan allen die ooit hebben meegewerkt aan de groei en de bloei van de KVLV.» Na deze woor den van de voorzitster kon het feestmaal en daarna de ontspannings namiddag worden aan gevat. met de Europese Gemeen- schap en solidariteit met alle landen van de wereld, voor al met die waar armoede en nood het grootst zijn. Vlaanderen in de wereld met eigen gelaat, eigen gestalte, dat is het doel waarheen we onze inspanningen moeten richten. Daarin schuilt geen verkleining, geen opsluiting binnen eigen grenzen. Het is integendeel een verruiming «Grondige veranderingen steen «eardede voor iedereen duidelijk geworden dat er iets grondig moet gewijzigd worden in de verhouding tussen de twee kuituurgemeenschappen in dit land. Eigenlijk drie: Vlamingen vergeten al te vaak het Duitstalig gebied.» Wat de Belgische Staat be- zijn ondergang gaat. treft is het duidelijk dat de Vanzelfsprekend zullen in de struktuur ervan dient te wor- komende jaren sommige be den omgekeerd. Niet de Bel- voegdheden nog door het gische Staat mag rechten centrale bestuur dienen te toekennen aan Vlamingen worden uitgeoefend zoals en Walen waarbij hij dan zelf buitenlands en militair be- beslist welke financiële mid- leid en de verdragen die ons delen aan de twee gemeen- met EEG, BeneTDx Q.a. ver schappen worden verstrekt, binden. Het is nochtans dui- Zo is toch de huidige si- delijk dat ook hierin de deel- tuatie. staten en steeds groeiende We dienen het echter hele- rol zullen vervullen, maal anders te zien. Vlaan- Om deze énige kans voor deren moet zijn rechtsorde een oplossing te benutten is volledig in handen hebben het goed dat het Parlement waarbij het een deel van zijn nu een constituante wordt, bevoegdheden kan overdra- d.w.z. een parlement met als gen aan het Centrale Be- opdracht de grondwet te wij- stuur. Hetzelfde uiteraard zigen. Men beperkt echter de voor Wallonië. bevoegdheden van deze De fiskale bevoegdheid constituante tot een aantal dient uitgeoefend te worden punten waarvan ze niet mag door de deelstaat die aan het afwijken. Dat is weeral knut- Centrale Bestuur een dotatie selwerk. kan overmaken. Dat was in De opvatting van de grond de vroegere eeuwen de si- wet zelf dient te worden ge- tuatie waarop onze vijanden wijzigd in hogervermelde steunden: de deelstaten richting. Zoniet zal men bin- stemden de belastingen. Zo- nen enkele jaren deze grond- lang dat rechtsprincipe niet wet opnieuw te wijzigen in wordt aanvaard zal er geen een nog grotere verwarring evenwichtige struktuur ko- en met nog meer misver- men in dit land dat dan naar standen tussen de gemeen- Za! men eens te meer de ogen sluiten voor de toe komst en alleen streven naar een kompromis tussen mo gelijke regeringspartners? Dat is knoeiwerk. België en de openlijke of beschaamde unitaristen moeten inzien dat ze het pleit verloren heb ben en het land naar het verderf voeren. De ekonomi- sche moeilijkheden die al leen kunnen opgelost wor den door werkzaamheid en discipline zullen dan tenmin ste bevrijd zijn van de ellen dige twisten tussen beide gemeenschappen. De Belgische Staat wordt be handeld door onbekwame of door met de handen geboei de chirurgen. Geboeid voor al door de belangen van het Hof en de slechte raadge vers van de Monarch. Men zal inzien dat de stand punten die wij verdedigen niets negatiefs, niets des- truktiefs in zich dragen maar dat ze integendeel opbou wend zijn, positief met het oog op de noodzakelijke strukturen waarin dit land een kans heeft om voort te bestaan en zijn welvaart te herwinnen. De Vlamingen zijn verstan dig genoeg om te weten dat er vrijelijk aangegane ver bintenissen moeten zijn met van. de- ..aam&o met het besef dat een voik zijn- eigen mogelijkheden maar kan realiseren indien het beschikt over een eigen staatsgezag. Het Priester Daensfonds zet dan ook iedereen aan alleen te stemmen voor de kandi daten in alle partijen die de ze standpunten onder schrijven. L. Delafortrie Van een hele reeks diefstal len in het Aalsterse werden de daders door de korrektio- nele rechtbank van Dender- monde tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Peter V.d.M.; 19 jaar, «kreeg voor een aantal diefstallen 15 maand gevangenisstraf waarvan 9 maand met uit stel. Gebruiksvoorwerpen en levensmiddelen ook wel eens een bromfiets en één maal een auto werden mee genomen. Voor deze laatste diefstaj kreeg hij trouwens tweemaal drie maand ge vangenisstraf met uitstel wegens niet-verzekerd stu ren en rijden zonder rijbe wijs. In een reeks van liefst twaalf diefstallen was V.d.M. ver gezeld door de 21-jarige Eric F., en de 19-jarige Godelieve V.d.S., beiden uit Aalst. Eerstgenoemde die vroeger reeds 28 maand gevange nisstraf kreeg en geen uitstel meer kon krijgen maakte verstek. Hij kreeg nu 9 maand effektief en de recht bank beval een onmiddellij ke aanhouding. Het meisje kreeg eveneens,9 maand celstraf doch met uitstel. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 9