1 Eerste tentoonstelling in 't Apostelken: eenvoud primeert HANS RADLOFF WAS IN AALST DE SCHAKEL KIETELDE DE LACHSPIEREN RITA PIRON ZINGT MOZART MMRM Herman Kamiel: Vlaamse natuur troef «Daar gaat de bruid» een zorgeloze komedie 16 - 30 10.1981 - De Voorpost roor te ï1 :htsk Zoals het de laatste tijd steeds meer en meer voorkomt heeft 't Apostelken deze week ook weer haar beschikbare ruimte opengesteld voor een schilder van ons eigen Aalst, nl. Herman Kamiel. Herman Kamiel doet het zonder veel franjes, zodat hij in feite nog een onbekende is. Beweren dat Herman Kamiel een 24 karaattalent is, hoeft zelfs voor hem niet... maar anderzijds stralen zijn werken toch een zekere bekoring en rust uit. Dus een kennismaking loont wel de moeite en dit kan nog op vrijdag 30, zaterdag 31 oktober en zondag 1 november tussen 10 en 12 uur en 's namiddags tussen 14 en 20 uur. Schilder Herman Kamiel, een joviale zestiger, vertelt zelf wat over zichzelf: «Schil deren is een pure hobby voor mij, een hobby die me veel voldoening schenkt. Op het einde van de jaren 30, meer bepaald vanaf 1938 kreeg ik de mikrobe te pak ken. Ik volgde een twee-tal riaar de Aalsterse kunstaka- demie en dit werd dan ook de periode van mijn eerste «werkjes». Ik droomde ervan het steeds beter te doen, en tijdens mijn vrije tijd, zocht ik mijn genoegen in het han teren van verf en borstel. Gelukkig werd ik steeds ge stimuleerd door mijn omge ving zodat ik nu al een vrij talrijk oeuvre bezit, waar van hier zo'n vijftig doeken getoond worden. Schilderen neemt uiteraard een groot deel van mijn vrije tijd in beslag en verder houd ik mij bezig met het maken van smima-tapijten, die ik zelf teken en uitwerk. Een uitge breide erelijst bezit ik niet, en voor mij hoeft dat ook niet; een enkele prijs be haalde ik op «de Pikfeesten» van de Faluintjes dit jaar en dit, hoe bescheiden mijn 3e prijs in deze wedstrijd ook was, betekende een gewel dige stimulans...» De schilderijen van Herman Kamiel behoren tot de vol gende genres: landschap pen. sneeuwlandschappen, bloemen, enz. Dat zijn na tuurlijk traditionele, maar (wellicht) onuitputtelijke te- ma's. Voor de aandachtige kijker wordt het al snel dui delijk dat hij geïnterpreteer de landschappen schildert. Ook de andere genres dra gen een persoonlijke toets. Kunstschilder Herman Ka miel houdt enorm veel van kleuren. Zo maakt hij de kleurenrijkdom tot één van zijn voornaamste eigen schappen. En hoewel deze schilder op de eerste plaats koloristiek aangelegd is, verwaarloost hij de vorm he lemaal niet. Hij kan kon- strueren met kleuren. Ik denk dat Herman Kamiel iemand is die zijn vrije tijd degelijk weet door te bren gen op een rustige manier. Het is opvallend dat hij graag landschappen schil dert; herinneringen aan fij ne momenten die op hem wellicht een grote indrukt maakten tijdens een kalm verblijf in een mooi hoekje van ons eigen land: «Sche mering aan de Noordzee», «Windmolen te Koksijde», «Watermolen te Grimber gen», «Begijnhof te Brugge» of een rustig dagje uit in eigen omgeving: «Sneeuw rond Lebbeke», «Kasteel Ter Linden Aalst», «Neerhof te Wieze» enz. Ook bloemen zoals «Stro- bloemen». «Bloemencorso», «Asters», «Fresias», weet hij kleurrijk en subtiel vast te leggen op het doek. Vooral de sneeuwland schappen zijn verdienste lijk. maar iedereen weet ook de schilder dat de natuur op zichzelf niet te verbeteren is. Het mag opvallend heten dat de tematiek van Herman Kamiel zo intens betrokken is bij de natuur. Hij is er in hoge mate van overtuigd wat de natuur waard is. Kleine schilderachtige we gen, hier en daar een stukje bos, de schemering van de zon... zijn slechts enkele vertrouwde beelden, die men er aantreft. Wat hij ons aanbiedt als een Br Hans Radloff en aan het slagwerk Karl-August Beese. (cdj) en om 11 Maandagavond gaf Hans Radloff van het «National Theater Weimar» DDR ifmlandei feestzaal van het Stadhuis op de Grote Markt het beste van zichzelf weg. bleek heel veel te zijn! Muziek van Wule, Kahlau. Dessau, Eisler zat boordevol geneveuze melodn vaak een erg opwindende instrumentale virtuositeit. En die virtuositeit kre begeleiding (Manfred Schmitz aan het klavier Karl August Beese slagwei Manfred Haucke bas) het volle pond in heerlijke vertolkingen. Aderdaa Hans Radloff beschikte over een natuurgeluid dat geen pen kan beschnj stralend en slank, een bijna onuitputtelijk kleurenpalet en meesterlijk gehanti „0Bo] Elke Aalstenaar die deze Brecht-Chanson avond heeft verzuimd mag zich onti dia op de borst kloppen. Het is te laat. En je mag wenen van spijt, want je heb Een oud zeilschip, werk van Hermans in 't Apostelken. (cdj) Een landschap van Herman (cdj) kunstschilder is een brok natuur, waaraan de mense lijke samenleving onderge schikt is. Verder schildert hij ook landschappen uit Vlaande ren. Uiteraard kent hij deze streek door en door. Hij weet er telkens het typische van weer te geven en de indruk ken op zijn manier te ver werken. In vrij vlotte schil derijen slaagt hij erin de typische aspekten van de Vlaamse natuur open te leg gen. En veel heeft hij daar voor niet nodig... Door zijn werken bewijst Herman Kamiel dat het door sommige zo sterk verguisde landschap nog een heleboel mensen kan aanspreken. Problemen moet men in zijn kunst niet zoeken het le ven biedt die reeds genoeg, zoals hij zelf beweert j maar wel eerlijkheid en eenvoud. Het eerste weekend van zijn dig op de borst kloppen. hoogtepunt gemist.... Degenen die er wel bijwaren en dat viel nog mee zullen het initiatie! va Humanistisch Vormingswerk - Humanistisch Verbond Aalst, in samenwerkinc ABW (Culturele centrale); CSC Vormingswerk Gewest Aalst, CSC Aalst. Mas- fonds, oudervereniging voor de Moraal. Vrienden van de WB Denderstreek Willemfonds wel een dankbaar hart toedragen. Volgende week komen wij beslist wat uitvoeriger terug op deze fijne ervaring. We zi wedsti allereerste tentoonstelling in 't Apostelken werd alvast een meevaller. Veel mensen vonden het de moeite even tjes binnen te wippen en tot rust te komen. Tevens kon den ze er kennis maken met Herman Kamiel, een gezel lig en boeiend verteller. Het werd dus een belevenis voor Herman zelf, voor zijn familie en vrienden, en ook voor de andere kijkers. Wij zelf hopen dat Herman Ka miel de mogelijkheden waarover hij beschikt in de toekomst optimaal zal aan wenden en dat hij zich met volle overgave in de verf zal onderdompelen tot eigen voldoening en tot genot van de medemens. Konklusie: geen unieke ten toonstelling voor dé kunst liefhebber, maar wel een stevige aanrader voor al wie van de natuur houdt I Jo De Bruyn Geen zinnig zwaar hebben tegen deze komedie «Daar gaat de bruid» van het duo Ray Cooney en John Chapman. borgen bood. In deze tijd (en trouwens in alle tijden) is de taal van het theater als ont spanningsmiddel allesbe halve te versmaden. Dus... De inhoud van «Daar gaat de bruid» Verleden zaterdag, 24 oktober, had in de Stadsschouwburg reklamekampagne over bh's (Vredeplein - Aalst) de première van «Daar gaat de bruid» hem bezig, en zo heeft hij in plaats. Deze opvoering betekende voor de,.toneelkring De feite meer aandacht en tijd Schakel, aangesloten bij het A.K.V.T., meteen de eerste over voor een sprankelende opvoering van het nieuwe seizoen '81 en '82. De bezetting, slagzin bij zijn reklamepop acht man sterk, liet zich op de première met een in het te ontdekken, dan voor zijn genre goed geïntegreerd spel, van een gunstige kant nerveuze dochter... kennen. De komedie, in het begin ietsje onzeker en stijf. De poppen beginnen maar rolde na de pauze heel wat beter en kon de kwasi volle zaal écht te dansen, nadat Timo- laten lachen. thy een stevige tik van de Dijenkietserij hoorde er echter niet bij... deur op zijn arme hoofd kan be- En net die ochtend dreigt heeft gekregen en zijn rekla- alles in het honderd te lopen mepop begint te leven. En want haar vader, Timothy dan beginnen de lol en mis- heeft nog honderd en één verstanden pas voor goed. ,I4 zaken te regelen... want het gekke van de to- omdat ze als komedie geluk- Ook bij de andere gezinsle- taal onverwachte situatie is kia aenoea kwaliteitswaar- den is zenuwachtigheid en dat hij alleen zijn reklame- y M gejaagdheid troef. bijv. pop ziet leven en dus de oma. Daphne Drimmond, andere familieleden hele- heeft de grootste moeite van maal niets zien. Hoeft het de wereld om haar corset nog gezegd dat deze leuke dicht te knopen. Opa, Ge- situatie aanleiding geeft tot raid Drimmond, weet even- de meest onwaarschijnlijke, eens geen uitweg meer met maar toch plezierige situa- zijn vervelend boordknoop- ties... Iedereen denkt na- Het is een drukte van jewel- je. Judy zelf moet nog enkele tuurlijk dat Timothy totaal ste, die ochtend bij de fami- draadjes knippen van haar overwerkt is en daar nu de lie Westerby. Geen gezelli- huwelijksjapon enz. Timo- harde weerslag van onder- ge drukte, maar wel zenuw- thy echter is bijna door het vindt. achtig over en weer geloop dolle heen. Bijna voortdu- Wanneer Timothy en zijn want dochter Judy trouwt, rend houdt een dringende reklamepop Polly dan goed met elkaar kunnen opschie ten, wordt het voor de fami lie allemaal wat te veel. Daarenboven krijgt Charles Babcock. de vader van Ju dy's verloofde, het lange wachten op zijn heupen en laat duidelijk zijn veront waardiging merken. Een verdere inhoud schet sen van «Daat gaat de bruid» is verdraaid moeilijk. Om alle situaties te belich ten zou men over vele ko lommen moeten be- I schikken... I Maar één ding was wel dui- delijk. «Daar gaat de bruid» werd een fijne komedie, iets luchtig en modem dat ont spande zonder de geforceer- 4 wm de lach. w J Het spreekt voor zichzelf dat Ray Cooney en John Chap- iHt Vj man met dit stramien alle K. kanten uitkonden... Vooral na de pauze werden de lachspieren gekieteld, en T'/Jy waren de misverstanden 'ÏSÊÊKjpZ - troef. Timothy zat •gaK steeds op een andere golf lengte (hij zweefde voortdu- -buc De Blieck, Rose-Marie Doelman en Paul Seghers in «Daar rend, want zijn reklamepop gaat de bruid»'(cdj) kon schitterend zoenen. en de rest van de familie begreep natuurlijk geen snars van zijn lieve en zoete woordjes, bedoeld voor zijn fris liefje Polly... Regisseur en bezetting Voor de jonge Jo Van Den Brulle werd dit ongetwijfeld een zware opdracht. Alhoe wel deze komedie geen al te hoge eisen stelde aan ak- teurs en aktrices zal hij toch wel zijn handen vol hebben gehad, want zo eenvoudig was de regie nu ook weer niet.. Akteurs en aktrices moesten immers degelijk re kening houden met Polly, die alleen maar door Timo thy mocht 'gezien' worden. Jo heeft in ieder geval zijn bezetting degelijk ge ïnstrueerd en praktisch vlekkeloos geleid. Dus be slist een geslaagde regie. De bezetting heeft ook dege lijk werk geleverd; de ganse vertoning waaide als een trein over de skène. Allen deden hun werk met enthou siasme en met komisch ta lent, dat dit stuk vergde. Wij kunnen dus over een vrij homogene bezetting spreken. Timothy Westerby, ge speeld door Luc De Blieck, was in deze komische rol prima. Nogmaals een be wijs dat hij in stukken met een lichtere inslag ook zijn mannetje kan staan. Hij kroop degelijk in de huid van Timothy, de overwerkte vader, die bijna zijn volledi ge energie in zijn beroeps bezigheid stopte. Ook zijn speelse dansnummertjes mochten er zijn. Samen met Timothy (Luc De Blieck) stal ook Rose-Mary Daelman de show; ook zij liet zich gelden als aktrice. Alsof het haar nauwelijks een inspanning kostte, ver tolkte zij op een uiterst frisse en vlotte wijze haar moeilij ke rol van de onzichtbare Polly (onzichtbaar behalve voor Timothy natuurlijk...). Ze beheerste haar rol won- dergoed; een fout bij haar optreden kon immers het ganse stuk kelderen. Geluk kig gebeurde dit niet Paul Seghers in de rol van Gerald Drimmong, opa de bruid, was zowat de lie veling van het publiek. Met zijn leuke tussenkomsten zorgde hij ervoor dat hij langzamerhand het publiek op zijn handen kreeg. Ook de andere akteurs en aktrices speelden op ni veau; de 'ongewilde' woord spelingen en kwinkslagen verpakt in misverstanden, rolden hen uit de mond alsof zij de hele dag niets anders deden... Toch moeten wij zeggen dat zij op iets lager niveau ak teerden dan bovenvermelde akteurs. Ella Looman in de rol van de nerveuze Ursula Westerby deed het goed, evenals de bruid, Judy Westerby, op de planken gezet door Mireille De Swaef, die haar ontred dering en 'wisselende' ge moedstoestanden netjes ak- teerde. Chris Verhoeven als Daph ne Drimmond of de altijd mopperende oma heeft ook haar dankbare rol optimaal benut. Koel. maar toch raak en welkom was het optreden Bn Aan het klavier Manfred Schmitz en bas Manfred Haucke. (cdj) tgra het Coui rpog Denc e-kai André Hendrickx, die de Verder verdient ook de tech rol van Bill Shorter voor zijn rekening nam. Deze rol van sympathieke jongen, die al le scherven steeds opnieuw diplomatisch probeerde aan elkaar te lijmen, was in feite een kolfje naar zijn hand. Tenslotte mogen we Tuur Van Den Brulle niet verge ten; het publiek wachtte blijkbaar op zijn optreden. Alhoewel dit vrij kort was, akteerde hij opnieuw prima in deze komische rol van verontwaardigde schoonva der Charles Babcock. nische ploeg «De Schakel» en Bert Jansens een pluim voor dekor en belichting die wel sober maar toch dege lijk weren. Een ding begrepen we niet goed en vonden we daarom totaal overbodig: Waarom hoefde onmiddellijk na de pauze dat bandje met die rits vragen erbij? Konklusie «Daar komt de bruid» werd goed op de planken gezet door toneelkring «De Scha- Pl ortei In kei» en daar zal de di sche regie van Jo Vo Brulle wel voor een deel tussen zitten. I ieën teursploeg leverde rige prestatie; vooral pauze kreeg ze de lacl hun hand. Het talrij bliek kreeg een lucl haaltje voorge£"l7itt waaraan men achtei met de glimlach terug orps maar veel stof tot nap tas, nagenieten bood h latio: niet. ook J° D* pani de de dat uit ion No Wie door beloften en slogans overweldigd op de avond van de verkiezingen wat adempauze zoekt, kan terecht in onze Sint-Martinuskerk. Daar concer teert, op 8 november dus te 20 uur, het Reichenbrun- ner Kamerorkest onder leiding van Hiroshi Gibe met als solisten Antoine Pfister, viool, en Rita Piron, sopraan, en met medewerking van Kristiaan van Ingelgem, organist aan onze hoofdkerk. Het Reichenbrunner Kamerorkest resideert te Saar- braken en bestaat uit musici van niveau uit het Theaterorkest, het Rundfunkorkest en de Musikhoch- schule van Saarbrücken. Hiroshi Gibe deed eerst vioolstudies en studeerde dan orkestdirectie o.m. bij Otmar Suitner. Hij werd in 1977 bekroond door de Oostenrijkse radio en televisie. Rita Piron hoeft eigenlijk niet meer te worden voorge steld. Zij is een stadsgenote die zich momenteel vervolmaakt onder leiding van Rita Streich en Roland Bufkens. Zij werd laureate van de «Pro Civitate» wedstrijd en won in 1978 de Servais-prijs. Antoine Pfister studeerde o.m. bij Tibor Var ga. be haalde de Ysayemedaille en concerteerde als solu arat in nagenoeg alle Westeuropese landen. tb Kristiaan Van Ingelgem is een veelzijdig man. Orgel is beiaard en clavecimbel zijn hem vertrouwd. Maar oc de compositie ligt hem nauw aan het hart. Op het aanlokkelijk programma: Handels concerto grosso op 6 nr. 4: gestilleerc in dansmuziek, eenvoudig, maar met een overvloed aai verrukkelijke thema's. Vivaldi's vioolconcert in e moll op 4 nr. 2, zoa alle werken van de Italiaan een bron van dartel blijdschap en zuiderse zangerigheid. Mozarts beroemdste motet «Exsultate. jubilate waarvan het stralende Alleluja alleen al een stappen naar de Sint-Martinuskerk verdient. Tenslotte Janaceks suite voor strijkorkest, we van een man die, zoals Bartok, ging putten uit folklore van zijn geboortestreek en die inspiratiebro heel persoonlijk verwerkt. Rita Piron en de mensen rondom haar hebben ie aangedurfd. Laten we de durvers waarderen doe 3tei aanwezig te zijn. W.D. Vo eg te ars

De Voorpost | 1981 | | pagina 16