*0 GRATIS WEDSTRIJD WERKGROEP LEEFMILIEU AALST NIET MALS VOOR D'HAESELEER DOET U MEE MET A.B.C.? Okee! Af ZOWEL DRIEKLEUR ALS DE LEEUW VERDWENEN OP PUPILLENMONUMENT LAUREATEN VAN DE ARBEID ONTVINGEN ERETEKEN N a f"iiiken MET «DE VOORPOST» EN «ONS KLEIN-BRABANT» NAAR DE ZON 4 - 30.10.1981 - De Voorpost NSENC Ruim 30.000 personen sterven jaarlijks in ons land aan lijkaardige akties aan de kust inderdaad 12 minuten en de hartinfarkt waarvan de helft zonder voorafgaand lijden. en de BRT-TV met «A.B.C. - eerste vier minuten zijn vaak Meer dan voldoende reden voor het Rode Kruis om een Red Mee». «A» staat dan beslissend. aktie te starten die de vaak fatale tussenperiode tussen voor «airway» (vrijmaken Voor een gevulde zaal heeft begin en komst van een hulpdienst helpt te overbruggen van de luchtwegen), «B» Dr Toon Wijnen, assistent zonder fatale gebeurtenissen. voor beademing en «C» cardioloog aan het akade- voor cirkulatie van het misch ziekenhuis Gent, in bloed. Dat met deze A.B.C.- vervanging van de weerhou- een programma dat wellicht aktie kan gestart worden in den Dr Andries het dan over een heel werkjaar in beslag «De Week van het Hart» is de voornaamste sympto- neemt. een gelukkige zaak en even- men van hartinfarkten. Door Uit de vorige aktie «Geen eens het feit dat vooraan- vernauwing van een van de Rode Kruis zonder Jou» re- staande medici bereid wer- drie kroonslagaders ontstaat de pijn langer en gaat door sulteerde een stijging aan den gevonden in het belang gebrek aan toevoer van gewoon te rusten niet over. bloedgiften, een versterking van iedereen aan deze start zuurstof en pijn te vergeiij- van de hulpdienst en het inhoud en allure te geven ken met krampen in de kuit. groeiend sukses van de me- verheugt de voorzitter des te dische uitleendienst. De ei- meer. ..w.-w.. -rgen infrastruktuur van de af- Prof De Loose van K.U. Leu- geplande en nog bij te plan- deling kende een merkwaar- ven noemt «de aangeleerde nen kursusavonden met trai- dige verbetering door het technieken belangrijk als beschikken over een ge- tijdsoverschrijding om de bouw in de Dirk Martens- kansen van de patiënt opti- straat, nr. 40. maal te houden». De gemid- De heer Van Dorpe voelt zich delde duur vooraleer de --- - -- gelukkig gesteund door ge- «900» ter plp^o ic bedraagt hartinfarkt. Deze pijn duurt doodsgevaar. laten behandelen), choles- Kriteria van het hartinfarkt terolgehalte (regelmatig zijn naast de pijn de evolutie kontroleren), zwaarlijvigheid te merken met het electro- (afslanken) en stress (kalmp- cardiogram en de evolutie jes aan). Regelmatige sport- van hartenzymen, afsterven- beoefening is alleszins be- Met de aktie «A.B.C. - Red Mee» waarvan verleden donderdag in het Aalsters Stadhuis door de plaatselij ke afdeling werd gestart wil men de bevolking in de grootst mogelijke mate sen sibiliseren en aansporen tot deskundige hulp. Deskun digheid die kan verkregen worden op een van de vele ning op een menselijke pop. Voorzitter Luc Van Dorpe wil met zijn bestuur en me dewerkers een kruistocht houden in en rond de stad. Beklemming in het midden van de borst uitstralend via de linkerarm tot in de vin gers en eventueel naar wang, hals of tussen de schouderbladen zijn voorte kens van een angor pectoris, een voorstadium van een hart doen hernemen. tensere primaire preventie In 20 a 60% der gevallen is er gekoppeld aan betere medi- hartdekompensatie waarbij katie. water in de longen komt. In 2 Dr Arseen Boghart, anaes- 5% is er de kardogene thesist en hoofdgeneesheer shock waartegen men mach- van de O.L.V.-Kliniek, toont teloos staat. Een embool of een film met de praktische het afsterven van een stuk aanwijzingen voor A.B.C.- spier wat bloedklonters ver- behandeling. De gewone oorzaakt, kan verlamming man kan, deskundig opge- meebrengen. Ruptuur of leid, heel wat doen alvorens hartaderbreuk is fataal doch de professioneel ter plekke pericarditis of ontsteking is. De kansen van het slacht- van het hartvliesje is eerder offer gaaf houden is dan ook goedaardig. een primordiale opdracht. hot nri Wat moet men doen? Hoe - --■ Risicofactoren voor het op- d{jen? Hoe transpireren, braken bewus- lopen van een hartinfarlrt mMt men he( d(jen? teloosheid, coma. Men voelt zijn o.m. erfelijkheid (niet te ig6~ mond 0D zich om zo te zeggen onder ontgaan), roken (wé ,e ont- Zï vooï een zwaar gewicht verplet- gaan, wetende dat roken jt Adekwate tus- terd waarbij de eerste ogen- niet alleen voor longkanker senkomst op dit qebied is blikken de Uaarlijtete *ijn. slecht is maar er ook een senkomst, op dj. gebiedje Het hart trekt onvoldoende causaal verband bestaat tus- samen, de bloedtoevoer sen roken en hartinfarkten), wordt geremd en er is te hoge bloeddruk (dadelijk zowat 5 minuten en gaat over door te rusten. Oorzaken ervan kunnen zijn fysische inspanning (lopen naar tram, bergop rijden per fiets), stresssituaties of ge woon overgang van warm naar koud. Medikatie zet de bloedvaten open, verbetert de toevoer en doet de pijn vergaan. Bij een hartinfarkt zelf duurt len aan beademing vol aan te leren techni Vaak is «het hart no goed om te sterven», Dr Boghart doet dan warme oproep tot alle sonen, alle verenig» jeugdbewegingen, s van Groot-Aalst deel men aan deze aktie. «Olsjter; de Ko avalleven •n weet alaktiviti i behah jjte lonen, van Miss i iele-jaar-d di< Naast deze pijn zijn sekun- daire kenmerken hevig Op een perskonferentie van de Werkgroep Leefmilieu Aalst leent aan de sluikstorter vindt heeft voorzitter Frans De Saedeleer kritiek geleverd op de WLA misplaatst en lichtzinnig, verklaringen van Burgemeester D'haeseleer aangaande de Men wees er tevens op dat de dossiers van Copal-Erembodegem en het illegaal stort van Stedelijke Adviesraad voor Herdersem. Zoals bekend was de burgemeester van oor- Leefmilieu gevraagd had om in - - - deel dat hij niet kon optreden tegen de Illegale mazoutre- het bezit gesteld te worden zakelijk voor de waterhu shoti servoirs van 2,7 miljoen liter te Erembodegem-Terjoden van de bewuste rapporten, wat ding van de ""Waving. Jnd en terwijl hij voor het gifstort van Herdersem van oordeel was echter nooit gebeurde. -Dit rnerinuaairde zou.aanvoeren i-■ versterkt onze twijfels nog- al- en nivelleren, komt deze wa- burgers. Tenslotte werd er ook nog op gewezen dat de plaats waar het gifstort zich bevindt een lagergelegen weide is, nood de weefsels in het bloed. Verwikkelingen In 90% der gevallen zijn er aritmieën, overslaan van het hart waarbij men ten spoe digste in de hartbewaking dient te worden overge bracht. Het toedienen van een elektro-shock kan het vorderend. Hartinfarkten zijn doodsoor zaak boven de 65 jaar voor 62% der sterfgevallen, voor 50% tussen 45 en 65 jaar en voor 20% vanaf 15 jaar. Sinds 1970 nemen deze ge vallen af in de States en in België, Noorwegen en Fin land. Wellicht deels door in- overlevingskansen implice ren kennis van kwantiteit en kwaliteit van de interventie. De luchtwegen vrijmaken (A), eventueel door verplaat sing van de tong, is belang rijk. Mond op mondbeade ming geeft nog steeds 16% zuurstof (buitenlucht 21%) en vergt geen apparatuur. Wel kundigheid. Eerst bea demen vooraleer te telefo neren is belangrijk. Belang rijk eveneens na te gaan of er nog cirkulatie is (halsslag ader, verwijding van de oog pupil). Hartkompressies liefst zo mogelijk te koppe- Aktievelingen Via het «Bal van de en een «Ambulance-bi verder tal van aktivi werd door de hele maar vooral door de wende kracht van MwCj sens en Mr en Mw De Vi e"n; zijn de heel wat geld verzan Ons Los, I geld dat nu ten goede I jaar LOL ts aan twee menslievende top de ui ken en aan de hulpdiens Resepse Voor «Hand in Hand», (jag, 10 r aktie voor gezinsvervan |0n. Om 2'. de tehuizen wordt aan een film- Ludo De Clippel een che gtel: «Oilj: van 20.000 fr ter hane steld. «Schoonderhagei #el de mt stituut voor mentaal ge s een ki dikapten, ontving evem ien. dergelijke cheque en de antwoordelijke van de H |e en ziji diensten Paul mocht de sleutels van degelijk uitgeruste ambi ce in ontvangst nemen p, die zie Is U overtuigd van de die ook U kan treffen, elt en or jar LOL tsj al 20 jaar LOL-ers hopen Wi Dieijonslos nó in de st opsta ppi beslist dus de voorzitter van de leef- terhuishouding in het gedrang, milieuvereniging. De uitspra- aldus WLA, zonder dan nog te ken van de burgemeester wer- spreken over de latente bron den dan ook als een illustratie van grondwatervergiftiging die beschouwd van de vreemde m®t het gifstort blijft bestaan, denkwijze van deze persoon VEHE over de zorg voor zijn mede- dat dit beter met goede aarde overdekt werd, in plaats van de afval te doen verwijderen. De WLA-woordvoerder noem- 1, zoals de burgemeester be de deze uitspraken van de weert, maar 2-1 aldus WLA. burgemeester een politieke Het feit dat men aan al deze bom gevuld met leefmilieupro- bezwaren geen gevolg geeft, blemen. Daar D'haeseleer al- en nu allerlei faciliteiten ver leen was toen hij zijn verklarin gen aflegde aan de pers, en sprak in de ik-vorm vraagt WLA zich af of de andere le den van het schepencollege deze uitspraken onderschrij ven. «Wij hebben medelijden met de schepen van leefmi lieu, die nu wel aan de grens van de wanhoop moet ge bracht zijn» aldus de heer De Saedeleer, die zich tevens af- vroeg of D'haeseleer zich wel Verleden zondagvoormiddag ging de traditionele hulde gens de hoofdpolitiekom- realiseerde wat deze uitspra- aan de gesneuvelde oud-pupillen door te Aalst. Op de missaris Provost konden de ken betekenen voor het imago Graanmarkt verzamelden dan ook enkele tientallen vaan- dieven wél van op het mo- van zijn partij. Men noemde de drigs van vaderlandslievende verenigingen en simpatisan- nument aan driekleur en uitspraken dan ook roekeloos ten. Onder hen schepen Gaston Van den Eede, raadslid Vlaamse leeuw doch niet op enkele weken van de ver- André Dooms, stadssekretaris Christiaan Willems en aan de hoger hangende kiezingen. hoofdpolitiecommissaris Provost. Bij het blazen van de stadsvlag... q0 I «Last Post» door trompetters van de stedelijke brandweer Na de korte plechtigheid op Inzake de illeqale olietanks legden schepen Van den Eede e vanwege het verbond der de Graanmarkt waaraan van de firma Copal was de vaderlandslievende verenigingen Frans Burms van het naar onze mening wel een Werkgroep Leefmilieu Aalst «Geheim Leger» bloemen neer aan het monument van korte gelegenherdstoe- van oordeel dat de Burge- gesneuvelde oud-pupillen. Ség!toegd g^het"'!!!!! werddoordebrief'vanMinister Pupillenschool die In 1933 wellicht verfranst waren achter het trommelkorps Galle «Wil zijn de burgemees- werd opgeheven en waar- werd eerst gedacht aan een naar het Vredeplein waar Ier dankbaar dat wij de inhoud van het gebouw dan dienst kommunautaire stunt doch zich ongeveer dezelfde cere- kreaen van deze brief» aldus deed als opleidingscentrum gezien ook de driekleur weg mome afspeelde. Hier wél de heer De Saedeleer die voor brankardiers alvorens was kon zulks niet het geval met de nodige vlaggen en stelde dat wie teveal wil bewij- het later een administratief zijn. Glansrijk alleen wapper- met naast schepen Van den zen aan de hand van talrijke centrum werd. de er nog de rood-gele Eede kolonel De Wachter, verordeningen en artikels van Wel algemene konsternatie stadsvlag waaruit spuiters sekretaris-generaal van de het Alqemeen Arbeidsregle- toen bleek dat beide natio- meenden te moeten beslui- Vereniging van Oud-Pupil- ment in feite niets bewijst. In nale vlaggen verdwenen wa- ten dat Aalst zich buiten alle len, die eveneens bloemen dit verband werd medege- ren. Wegens de aanwezig- twisten op nationaal vlak neerlegde. Onder de aanwe- deeld dat er ook wel andere heid van nogal wat frans- wilde houden en zich in ei- zigen heel wat vroegere pu- lijntjes en artikelen in dit regie- sprekenden, - met een bus gen bastion terugtrekken pillen «klein soldaatjes» ment te lezen zijn die bewijzen aangevoerde oud-pupillen wou. De waarheid was ech- noemde men ze destijds, dat de heer D'haeseleer wel die na hun dienst te Aalst ter veel eenvoudiger. Vol- LH kon en moest optreden. Nadien noemde men deze laatste «een bejaarde rechts geleerde», daar hij nooit op trad tegen het feit dat de tanks indertijd zonder vergunning werden gebouwd, en aldus van meetaf aan verzegeld konden worden. De perskonferentie van de Burgemeester noemde WLA dan ook een mateioze opsom ming van arrogante uitvluch ten om niet te moeten optre den. «Misschien is hij sterker in het aftreden» aldus de WLA-voorzitter, die vervolgde dat de leefmilieuvereniging desnoods generaties de tijd hebben om orde op zaken te zetten. De woordvoerder van het plaatselijk Copal-komitee de heer Freddy Nelis bevestigde op zijn beurt de verzegeling van de tanks die eerst leegge haald werden. Naar hij mee deelde zal nu aktie gevoerd worden om op basis van de wetgeving op de stedebouw de afbraak te eisen van de tanks die bij K.B. van 13 juni 1980 geweigerd werden. Herdersem Het feit dat de burgemeester aan de eigenaar van het ille gaal gifstort te Herdersem toe lating wil geven om het terrein te nivelleren door het aanvoe ren van aarde werd door WLA «een sterk staaltje van be voegdheidsoverschrijding» genoemd «waarmee de bur gemeester zo graag dweept». WLA is van oordeel dat er niet twee, maar drie onderzoeken plaatshadden in verband met de inhoud van het stort Het eerste onderzoek gebeurde ten privaten titel in een daartoe uitgerust en gereputeerd labo ratorium De uitslag van dit onderzoek was bezwarend, zoals ook de uitslag van het tweede onderzoek dat gebeur de door de provinciale dien sten van leefmilieu. Het derde onderzoek gebeurde dan me de op verzoek van de tegen partij door de diensten van de bekende professor Hendrickx uit Gent. De uitslag was niet bezwarend, maar in de beslui ten werd wel voorgesteld het stort te ontruimen wegens het gevaar voor waterbezoede ling. De stand was dus niet 1- is spijtig. m Verleden zaterdag werden andermaal diploma's van Laureaat van de Arbeid ten stadhuize uitgereikt. Gewezen werd daarbij op de verdiensten van deze mensen wegens hun volgehouden inzet en hun deskundigheid. Ook de ere-dekens werden uitgenodigd. Ontvingen het gouden ereteken: Omer Bogaert, Gentsesteenweg 486 te Aalst Karei Verbesselt, Désiré De Wolfstraat 29 te Aalst Voor het zilveren ereteken kwamen in aanmerking: Jozef Cherreté, Hof ter Lokerenstraat 46 te Erembodegem Cyriel Lammens, Industrielaan, z.n. te Erembodegem Kregen het bronzen ereteken: Astrid Blomme, echtgenote W. Baert, Goudbloemstr. 30 te Aalst Adolf Cammerman, Mannaertweg 1 te Gijzegem Jan Maesen, Raffelgemstr. 12, bus 6 te Aalst Joannes Meert, Groenstr. 151/B te Erembodegem Gaston Mergan, Lindenlaan 2 te Erembodegem Eredekens van de arbeid zijn: René De Ridder, Stwg. op Dendermonde 80 te Aalst Paul De Waen, Kattestr. 15 te Aalst Frans Nuel, Geldhofstr. 84 te Aalst Rudolf-Gaston Uyttersprot, Kluizestr. 15 te Erembodegem Leon Van den Broeck, Zonnestr. 59 te Aalst Franciscus Van Langenhove, Kerkstr. 80 te Baardegem De laureoten van de arbeid ontvangen door het stadsbestuur, (cdj) Hier qaat dan de opgave van de eerste week. We leggen U, beste lezer, een aantal vragen voor en geven U een aantal mogelijke oplossingen. Een daarvan is telkens de juiste. Die moet U aanstippen op het antwoordformulier. Veel sukses! 1e vraag: Zijn dit de ogen van a) Willy Sommers b) Will Tura c) Jimmy Frey d) Marc Manuel e) John Terra 2e vraag: Dit is het leuke snoetje van a) Spohia Loren b) Marva c) Lize Marke d) Ann Christi e) Vicky Leandros Wen st 3e vraag: De man met dit brilletje is a) Jo De Meyere b) Tom Manders c) Theo Van Gijsegem d) Mike Verdrengh e) Luc Philips Schiftingsvraag: ,n 1C Hoeveel publiciteitsblader. worden door Groep De Cuyper wekelijks uitgeven. 9, 10, 12 ot 1b Reglement: 1. Deze wedstrijd staat open voor iedere lezer van «De Voorpost» en «Ons Klem-Brabant», ongeacht de leeftijd. 2. Medewerkers aan «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» evenals de personeelsleden van Uitgeverij-Drukkerij De Cuyper zijn uitgesloten. 3 Over deze wedstrijd wordt geen telefonische of schriftelijke informatie verschaft. 4 Elke week zal er een winnaar zijn, die een reis krijgt aangeboden. Hij moet die reis binnen een bepaalde periode ook maken en zelf kontakt opnemen met het reisbureau (waarvan we hem het adres zullen bekend maken). 5. Enkel de antwoordformulieren die verschijnen in «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» zijn geldig. 6. Men mag meerdere formulieren per persoon insturen. 7. De antwoorden moeten ons bereiken de vrijdag nadat de opgave is verschenen (de poststempel zal gebruikt worden als bewijs). 8 Wanneer er meerdere juiste antwoorden zijn, zal de schiftingsvraag de doorslag geven. Mochten er ook dan nog meerdere juiste antwoorden zijn, dan wordt de winnaar uit deze goede antwoorden geloot. Antwoordformulier: Knip dit formuliertje uit en stuur het zo vlug mogelijk en vóór^6 november e k. naar «Reis naar de zon», De Voorpost - Ons Klein-Brabant, Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde. Naam: Adres: Leeftijd:jaar Antwoorden: vraag 1 a| vraag 2 al vraag 3 a) b) b) b) c) cl c> d) d)Q dl e) Schiftingsvraag: Het juiste getal is

De Voorpost | 1981 | | pagina 4