MANON, ELZA, ANNA EN DIANE OVER HENZELF, AALST, SADAT, MITTERAND, WALESA, VEIL EN DE ANDEREN... .F te 6 - 30.10 1981 - De Voorpost dog 2< persko Naar aanleiding van de komende parlementsverkie zingen achtten we het interessant om nader kennis te maken met de ega's van de vier Aalsterse volksvertegenwoordigers, zijnde: Mevrouwen Caudron (VU) - Accou, Galle (SP) - Dehennin, Willems (CVP) - De Brauwer, Van Renterghem (PW) - D'Haeseleer. Eenzelfde vragenreeks werd elkeen aangeboden, gaande van het politiek leven tot socio-culturele problemen en/of toestanden in en buiten Aalst. Quantitatief gezien hielden Mevrouwen Caudron- Accou en Galle-Dehennin het bij een relatief kort relaas, Mevrouw Willems-De Brauwer had het meer voor de novelle, terwijl mevrouw Van Renterghem- D'haeseleer zich op de trilogie-toer gooide. Tevens valt op dat zowel Mevrouw Caudron-Accou als Mevrouw Galle-Dehennin de «moed» hadden om geen enkele maal de partij, waartoe hun respectie velijke echtgenotes behoren te citeren. Een houding dat in deze electorale sfeer wel bewonderswaardig is, of niet soms? De opinies van de vier dames publiceren we dezelfde volgorde als de ontvangst der copijen. Tot slot dient gezegd dat alle teksten integrod werden overgenomen. «Hijst W V it»r, vo de kc jt en Distric nolge I de ko de ka die ee 8 november '81 oktober '82: verkiezingen die elkaar razendsnel opvolgen. Wellicht een zenuwslopende periode voor uw echtgenoot. Hoe stoat U tegenover deze cam pagnesfeer? Mevrouw Caudron-Accou (CA): Omzichtig. Mevrouw Galle-Dehennin (GD): Zoals altijd, met ver trouwen. Mevrouw Willems-De Brauwer (WD): Een verkiezingscampag ne is uiteraard een zenuwslo pende periode omdat veel moet gebeuren op korte tijd, en de kiezers veel van mijn man verwachten. Zij zien hem graag overal zélf verschijnen. Op voorwaarde dat ikzelf niet veel anders te doen heb, dan mij met de verkiezingscampag ne bezig te houden vind ik het wel een aangename tijd: omdat wij de vriendschap on dervinden van vele kiezers die spontaan, telefonisch, schrifte lijk of gewoon eens langs ko men om te zeggen dat mijn man op hen kan rekenen, ofwel op hun stem, ofwel om mee te helpen aan gelijk wat er dient gedaan te worden. omdat een verkiezingscampagne ook de gelegenheid biedt om weer eens oude, wat vergeten vriendschappen te hernieuwen door bij die mensen eens bij te gaan. Ik houd nl. van het vele menselijke contact. Mevrouw Van Renterghem- D'Haeseleer (VD): Een verkie- zingscampoge is voor mij een tijd van grote spanning maar vooral zenuwslopend. Nochtans verkies ik een cam pagne van korte duur ondanks de meer spanningen dat derge lijke campagne met zich mee brengt. Op welke manier helpt U uw echtgenoot? CA: Moreel en materieel Tele fonische afspraken. Adressen schrijven, enz. GD: Dit keer van op afstand, vermits ik aanvaard heb, lang voor deze politieke crisis, in te gaan op een uitnodiging van de universiteit van Michigan om er les te geven tot in de cember. WD: Daarmee is het tweede deel van de vraag al beant woord nl. ik help mijn man met gans zijn verkiezingscampag ne: ik neem telefoons op, ont vang mensen, rijd bet arrondis sement in om mensen te be zoeken, hen te vragen voor mijn man te stemmen, hen «materiaal» te bezorgen opdat zij op hun beurt mensen kun nen bezoeken. Ik zorq zowat voor de coördinatie van de ver schillende groepen die voor mijn man werken: de denkers en de uitvoerders Ik ben dus van heel nabij betrokken bij de verkiezingscampagne van mijn man en ik ben blij dat hij mij die vrijheid geeft. Voor de kinderen is het, nu zij groter worden en alles beter begrijpen, ook een spannende periode. Zij leven heel erg mee, zijn zeer erg fanatiek voor hun vader en voor de CVP en kunnen ook uitleggen waarom, al moeten zij ons beiden eens missen (wat zij niet zo graag hebben). VD: Inzake bijstand van mijn echtgenoot verschilt een ver kiezingscampagne weinig van een gewone werkdog of week end, wel zijn de activiteiten veelvuldiger woarop ik mijn echtgenoot vergezel en help bij het bedelen van propaganda materiaal en dan in mijn hoe danigheid van voorzitter van het Coördinatiecomité voor de Dames van de kantons Aalst - Herzele en Zottegem beleg ik bijkomende octiviteiten voor mijn echtgenoot moor ook voor al de kandidaten van de onderscheiden PW-lijsten. Via uw man bent u nauw be trokken met de politiek. Zou u ook opteren voor eenzelfde mandoat als uw man? CA: Neen GD: In geen gevol. WD: Een politiek mandaat zou me wel liggen. Ik zou het ook met hart en ziel doen, zoals mijn man het doet, al zou ik wel wat schrik hebben voor de grote verantwoordelijkheid die op de schouders van een poli tiek mandataris ligt VD: U weet dat ik van april 1977 tot december 1978 het zelfde mandoat heb bekleed zodat ik het klappen van de zweep ken Indien uw kinderen een poli tieke loopbaan zouden kiezen, zou U dit stimuleren? CA: Neen. GD: Geen bezwaar, indien de politiek hen zou liggen WD: Mijn kinderen mogen voor de politieke loopbaan kiezen, maar ik zou ze, zoals trouwens voor elk ander beroep, waar schuwen voor de voor- en na delen, en zij zouden het werke lijk als een «roeping» moeten aanzien en niet als een eerste de beste broodwinning. VD: Indien mijn zoon een poli tieke loopbaan zou kiezen zou ik me hiertegen geenszins ver zetten, maar zou dit alleszins niet stimuleren. leder beroep heeft zijn voor- en nadelen. Wat zijn volgens U de nadelen van een politiek mandaat? CA: Het onregelmatig leven. Politiek is een slokop die nau welijks ruimte laat om te ademen. GD: ledereen weet dat het fa miliale leven soms zwaar te lijden heeft onder de afwezig heid van een politieke manda taris en ook onder de stress die hij te verwerken heeft. WD: De nadelen van een poli tiek mandaat zijn: 1Dat men er als vrouw meestal alleen voor staat, zowel bij de opvoeding van de kinderen, als voor de andere huishoudelijke taken. 2. Dat een politicus een ijzer- sterke gezondheid moet hebben om het vol te hou den: zeer lange dagen, geen weekends. 3. Weinig of geen privaat le ven: telefoons die van 's morgens tot 's avonds of 's nachts bellen, geen stap kunnen buiten zetten of men herkent u. 4. Een onzeker bestaan: elke verkiezing is een avontuur; het vrijwillig afzien van an dere inkomsten brengt de konsekwentie mee dat bij niet-verkiezing moet uitge zien worden naar een ande re verdienste. Deze nadelen zijn allemaal zeer betrekkelijk en niet on overkomelijk. VD: De nadelen van een poli tiek mandaat zijn vooral van familiale aard. Van een gezins leven kan men moeilijk spreken gezien het politieke leven nooit stopt. Buiten de gewone werkdagen zijn het vooral de week-ends die zwaar doorwegen. Het ge beurt zelden dat wij samen thuis zijn op zaterdag, laat staan op zon- en feestdagen. Vindt U het gebruikelijke 'dienstbetoon'-systeem aan vaardbaar? CA: Aanvaardbaar maar ver- beterbaar in die zin dat, als de wet correct wordt toegepast, het dienstbetoon-systeem overbodig is. GD: Dienstbetoon behoort tot de geplogenheden. De mensen willen de man voor wie ze stemmen zien en verwachten van hem dat hij hen met even tuele problemen zal helpen. Soms verwachten ze van hem te veel, zelfs iets wat niet wet telijk is en dat is natuurlijk onoanvoardbaar. Het dienst betoon gaat alleszins de krach ten van één mens te buiten. WD: Het 'dienstbetoon'-sys teem is aanvaardbaar inzover de parlementair en zijn wetge vend werk niet erdoor verwaar loosd wordt. Zolang de admini stratie onbereikbaar en on doorgrondelijk is voor de gewo ne man, dient het dienstbetoon behouden te blijven. VD: Het gebruikelijke «dienst betoon-systeem vind ik zeker oanvoardboar, doch het woord «systeem» vind ik misplaatst. Het is een absolute noodzaak dat men zich als politieker ter beschikking houdt van alle mensen, rekening houdend met de papieren rompslomp in de odministratie, waaruit vele mensen niet meer wijs geraken Tussenkomsten in de logge od ministratie zijn dagelijkse feiten Familiale, sociale en financiële problemen keren als een regel maat van de klok terug, met .andere woorden het dienstbe toon is voor vele mensen de laatste redding... Welk evenement in Groot- Aolst heeft U in '80-'81 het meest verontrust? CA: De economische regressie. GD: Het deficiet van de Stad Aalst dat geen voorbeeld van management is. Men had het anders kunnen verwachten vanwege een liberale burge meester! WD: De willekeurige afdanking van tijdelijk personeel dat reeds 6, 7 of 8 jaar in dienst is van de stad, omdat de partijkleur hier boven de kwaliteiten en de in zet van de betrokken mensen gaat. Op het stadhuis heeft men blijkbaar alleen maar mensen meer nodig met een «kleur» en geen mensen met capaciteiten en dat vind ik af schuwelijk. VD: In de schaduw van de politiek op zijn kleinst die we in deze zware crisistijd op nationaal vlak hebben meegemaakt en die de mensen stilaan meer verontrust, maar jammer ge noeg ook politiek apathisch maakt, zie ik niet goed in aan welke Aalsterse alleenstaande evenementen ik zwaar zou moeten tillen, al keerde mijn maag wel eens bij een «Van- derbeke Story», bij de hypo criete, zeg maar onmenselijke reacties daarop van de CVP- fractieleider die gelukkig enkele malen serieus op zijn nummer werd gezet, bij de perikelen rond de «wallenring», bij de zaak COPAL en noem maar op. Elk van die evenementen op zichzelf zijn niet wereldschok kend, maar zijn wel de uitschie ters van een voortdurend aan wezige mentaliteit die, qua engheid, politiek opportunisme en oeverloze onverschilligheid voor echte actuele problemen, beslist niet moet onderdoen voor de nationale politiek. Het is vooral dat feit dat me in de laatste paar jaar erg verontrust heeft. Dat houdt in dat ik dat moet aantonen aan de hand van meerdere evenementen, al vol staat het even na te denken over het gebakkelei in de open bare vergadering van de ge meenteraad, terwijl de geheime zitting altijd op een drafje wordt afgewerkt. Een sprekend voorbeeld dat voor iedereen fris in het geheu gen ligt, is de zaak Copal te Erembodegem. Wat ik uit de persverslagen terzake onthou den heb, is dat aan de firma Copal zowat een jaar geleden bij KB vergunning werd gewei gerd voor enkele grote olie tanks, dat een jaar lang de bevoegde diensten van de ar beidsinspectie door de burge meester werden opgejut om hem een verslag ter hand te stellen om te kunnen optreden, en dat Minister Galle welgeteld wachtte op de bekendmaking van de verkiezingen om zich, met veel ruchtbaarheid bij de betrokken mensen, als onbe voegde Minister over de zaak te ontfermen Dat het politiek opportunisme daar vingerdik op ligt, is zonder meer duidelijk, net zoals bij de bekendmaking van subsidies die dezelfde minister zogezegd met gulle hand in zijn eigen kiesarrondissement uitdeeW Zoiets laat een bijzondere wrange smaak na, maar er is nog veel meer dot heel wat opportunisme onthult. Mijn echtgenoot was onlangs aan wezig op een toespraak van professor Heyndrickx die de rekening maakte van de milieu ministers. De professor liet er geen twijfel over bestaan dat die nog nooit oog hadden voor zeer kritische toestanden die op bepaalde plaatsen geluk kig niet in Aalst blijvend ons milieu verwoesten. Hij vond het storten van huisafval een rela tief gering probleqm en zei let terlijk «dat het zuiveren van het Denderwater zijn vele toxicolo gische problemen niet oplost» Een reclameboekje, geïllus treerd met een visser aan de Dender, een weinig milieuvrien delijke reclamecampagne en de besluiten die de minister uitgevaardigd heeft, zijn dus hooguit een doekje voor het bloeden en veel meer stem- menjagerij en reclame dan waar voor Uw geld. Overigens toont de SP zich een verwoed tegenstander van commerciële reclame, terwijl ze zelf barnum- reclome maakt voor een bal, en voor een groen beleid dat zelf onethische reclame is. En inmiddels liggen de echte pro blemen te rotten. Datzelfde po litiek opportunisme is terug te vinden in talrijke andere evene menten. Het structuurplan Aalst-Centrum werd door een VU-schepen doorheen de in spraak geloodst met de belofte van de prioritaire aanleg van jxirkings. Dat plan was in wer kelijkheid een drukkingsmiddel om de dure, verkeersvrije markt te realiseren en om dus prioritair een Aalsterse ver keerschaos te maken. Dat plan was ook een uitvlucht om een dwarsligger te kunnen zijn bij een tot twee joar toe bestudeerd voorstel van de zo noodzakelijke nieuwe verkeers regeling te Aalst. De CVP was daarbij zo eigenwijs de deskun digheid van de deskundigen in twijfel te trekken, terwijl ze, zoals ze achteraf op het brood werd gesmeerd, enkel zwichtte voor één man en dat dan nog na een nep-enquete. Er wordt nu gewacht op CVP-altematie- ven en inmiddels blijft de De Ridderstraat een belangrijke in valsweg, waar de angstige be woners gepaaid worden met een verkeersdrempel. Inmid dels doen talrijke kinderen mee aan de «Actie Schildpad», ter wijl vele Aalsterse mandataris sen zich doodernstig blijven voordoen achter een zo zicht bare paardenbril. De houding van sommige SP'ers was rechtlijniger, maar even eng omdat midden- standsbelangen op hen werken als een rode lap op een stier. Ik herhaal het, het komt erop neer dat ik meest verontrust ben door signalen van een compleet gebrek aan pjolitieke integriteit. Dat verontrust me des te meer omdat ik van huis uit door drongen werd door een zakelij ke, pragmatische aanpak van dingen die mijn echtgenoot en ikzelf moeten doen voor allen die beroep op ons doen. Dergelijke contacten hebben ons geleerd alle uiterlijk ver toon terzijde te kunnen staan, die in zijn dagelijks werk vol doende bewezen heeft zich niet te bezondigen aan derge lijke enge dingen. Welk evenement in Groot- Aalst heeft U in '80-'81 het meest verheugd? CA Het optreden in het kader van het «Festival van Vlaande ren» van het Julian Bream consort. GD: Het bal van mijn man. WD: De pret die mijn echtge noot beleefd heeft aan het ver dienen door hem van de «ci- troenprijs» van de Aalsterse perscorrespondenten VD: Om dezelfde redenen kan ik nauwelijks een evenement aanduiden dat me extra ver heugt, omdat ik nu eenmaal veel meer aandacht heb voor de achterliggende mentaliteit dan voor de concrete feiten Maar als ik toch iets concreets moet noemen, denk ik aan din gen die nieuw zijn, die niemand ontgaan en die best tegemoet komen aan de noden van onze tijd: het economisch en com mercieel beleid, dat te veel om vattend is om er over uit te weiden. Moet ik daar toch een punt toelichten, dan denk ik uiteraard aan het winkelcen trum dat, met zijn prachtige etalages en assortimenten, de meest veeleisende vrouw kan bekoren en dat overigens werk verschaft aan duizenden Merkwoardig in het beleid ter zake is, dat het meestal enkel stimulerend werkt en een sfeer weet te scheppen waarin de mïddenstandsraod, de deke nijen en de middenstanders zelf de handen uit de mouwen steken. Het tijdschrift IMPULS steekt blijkbaar geen pluimen op de eigen hoed, maar weet zoals het zich deze week zelf voorstelde in de stodsbe- richten moeiteloos mensen en bedrijven te vinden wiens voorbeeld een spoorslag bete kent voor het Aalsterse econo misch en commercieel leven. Nog merkwaardiger is dat be staande Aalsterse diensten en instellingen, in plaats van el kaar te overlappen, samen aan tafel gaan zitten én samenwer ken aan grote projecten: een vakbeurs, een contactdog met buitenlandse kopers, gemeen schappelijke deelnames oan beurzen, enz. Moest er de laatste jaren op nationaal niveau, met dezelfde principes, evenveel aandacht zijn gegeven aan nijverheid en middenstand, dan zouden de huidige beleidsmensen het mis schien nog kloargespind heb ben met een geloofwaardige verkiezingscampagne uit te pakken. Aalst vertoont dus kortom alle symptomen van de grote na- tionole kwalen, terwijl het Aal- sters economisch beleid één van de uitzonderlijke belangrij ke lichtpunten is. Welke politicus op internatio naal gebied geniet uw voor keur? Graag met toelichting. CA: Sadat omdat hij een eerlij ke vredesduif is, en omdat hij een waarborg was voor het evenwicht in het Midden Oos ten. Maar nu we Sadat niet meer hebben denk ik aan Wa lesa die in Polen een grondver schuiving heeft teweeg ge bracht om het communisme een menselijk gezicht te geven. GD: Mitterand, natuurlijk. WD: Lech Walesa uit Polen, kan ik bewonderen omdat hij, tegen het communistisch regi me is, zich door alle moeilijkhe den weet heen te worstelen. Hij vindt steeds het passend com promis dat ook aanvaardbaar is voor de communisten. Hij behaalt voor het gewone volk inderdaad spectaculaire resul taten: stakingsrecht, werktijd verkorting, vorm van persvrij heid. Hij zorgt ervoor dat zijn volk terug vrij, christelijk en democratisch kan leven. VD: De frangaise Simone Veil die op 17 juli 1979 tot voorzit ster van het eerste direct geko zen Europees Parlement werd gekozen. Voordat zij deze functie kreeg was zij Minister van Gezond heid in verschillende Franse re geringen geweest, het laatst in de regering Barre. Zij debuteerde in 1974 als Mi nister van Gezondheid in de regering onder leiding van Ja cques Chirac en nam in deze periode enige liberale maatre gelen op het gebied van de zedelijkheidswetgeving, die haar meteen een grote popula riteit brachten. Zo was zij lang voor Margret Tatcher één van de eerste vrouwen die een hoge politieke functie bekleedden. Wat is uw persoonlijke stel ling ten opzichte van de vol gende problemen? In welke mate interesseren ze U per soonlijk? Neutronenbom: CA: Ik ben tegen de neutro nenbom, omdat ik aan mijn kinderen denk en omdat het een stap verder is in de bewa peningswedloop die eigenlijk zou moeten afgebouwd wor den. Als pacifiste ben ik tegen elk kernwapens. De waanzinni ge bewapeningsescalatie tus sen de twee grote blokken leidt niet tot het zogezegde schrike- venwicht, maar naar de totale vernietiging van onze aarde. In afwachting van de catastrofe worden duizenden miljarden vergooid die anders ruim schoots zouden volstaan om de honger uit de wereld te bannen. De bewering dat al leen crypto-communisten of nuttige idioten tegen de kern bewapening zijn wordt tegen gesproken door de stellingna- me van Pax Christi en van het Interdiocesaan Pastoraal Be raad, waar al de bisschoppen achter staan. GD: De meest gruwelijke uit vinding aller tijden. Mensont erend. WD: Mag er niet komen: het gebruik ervan is een misdaad tegen de mensheid. Ik hoop dat deze misdaad nooit ge pleegd wordt en dat is mogelijk wanneer de grote mogendhe den wederzijds en gelijktijdig hun kernarsenaal afbouwen VD: Principieel ben ik tegen elke vorm van bewapening. Maar we leven nou eenmaal in een maatschappij die de vrede tracht te handhaven door het uitbouwen van het wapenarse naal. Het probleem van de neutro nenbom is bijzonder emotio neel geladen Nochtans kan men de neutro nenbom niet losrukken uit het eigen verband: namelijk de NAVO-strategie en de T.N.F.'s (Theater Nuclear For ces). De NAVO-strategie, die een zuiver defensieve strategie is, voorziet in haar huidige op vatting een voorwaartse verde diging berustend op de ontla ding door een geloofwaardig verdedigingspotentieel Dit potentieel bestaat zoals U weet uit drie componenten (de Triade): de conventionele strijdkrachten, de TNF's en de strategische nucleare wapens. Het is nu algemeen aanvaard dat het Warschau-pact een enorm overwicht heeft wat be treft de conventionele strijdkrachten en de TNF's. Op het vlak van de strategi sche nucleare wapens bestaat er ongeveer een virtuele pari teit Abortus: CA: Dit is een probleem dat zo genuanceerd en zo persoonlijk is dat hier geen algemeen gel dende normen kunnen toege past worden. GD: Een zwaar probleem dat in al zijn menselijke complexiteit moet gesteld worden en niet in een dogmatisch-religieus per spectief, waarbij men geen re kening houdt of wil houden met het menselijke falen. WD: Is moord op het ongebo ren leven. Elke vrucht (kind) heeft recht op leven en is een geschenk van God. Men weet nooit waarom men juist dit kind krijgt. VD: Inzake de ethische proble matiek ben ik enkel voorstan der van noodzakelijke wettelij ke oplossingen voor noodsitua ties die tot abortus kunnen lei den. Anderzijds ben ik ervan overtuigd dat men meer aan dacht moet besteden en ruime re informatie moet verschaffen over de efficiënte contraceptie die geboortebeperking of ge boortespreiding toelaten. Gastarbeiders: CA: Wij hebben ze ooit naar hier gehaald... GD: Gelijke plichten en gelijke rechten zoals andere arbei ders. WD: Zij waren er nodig ten tijde van hoogconjunctuur en men heeft ze toen aangetrok ken. Men kan ze nu moeilijk aan de deur zetten omdat ze er misschien niet meer nodig zijn. Zij dienen hier een menswaar dig bestaan te krijgen en niet overladen te worden met alle zonden van Israël. Nieuwe ille gale gastarbeiders evenwel dient men te weigeren het land in te komen. De gastarbeiders zijn niet mede oorzaak van de grote werkloosheid in ons land omdat de meesten nog altijd bereid zijn alle werk te doen waarvoor wij onze neus opha len. Mijn man heeft veelvuldig contact met gastarbeiders die zich wonderwel hebben aange past aan onze maatschappij. VD: Is vooral in tijden van recessie, zoals men momenteel in België kent, een erg veel besproken probleem. Een volledige pro of contra zou maar al te eenvoudig zijn. De problematiek is echter veel zijdig. Zo dient men een onder scheid te maken tussen onder danen die komen uit de EEG- lidstaten en die krachtens het EEG-verdrag vrije vestiging hebben bekomen binnen de lid staten, en mensen die komen uit alle mogelijke andere landen. Op lange termijn zou men on herroepelijk genoodzaakt zijn wettelijke beschikkingen te treffen voor deze mensen. Nochtans zou men volgens mij op korte termijn reeds zeer re strictieve maatregelen kunnen uitwerken tot indijking van de steeds maar aanwassende groep van vreemdelingen die zich in België komen vestigen. Werkloosheid: CA: De werkloosheid is één van de grootste beproevingen van de laatste decennia, daardoor wordt het toekomstbeleid van duizenden mensen uitzicht loos. De niet-actieve bevolking groeit voortdurend aan en de actieve neemt af, wat fataal is voor de staatskas. De werk loosheid kan maar opgelost worden wanneer de bedrijven opnieuw behoorlijke winst kun nen maken. Het moet nog de moeite waard zijn om te wer ken en te ondernemen. Welke bedrijfsleider durft of wil nu nog investeren? Daarvoor moet het concurrentievermo gen vergroten en de losten ver minderen Werklozensteun moet er zijn, maar het profitariaat zou moe ten uitgebannen worden. GD: Alles moet gedaan wor den om het aantal werklozen te verminderen niet om te vermeerderen, zoals in Enge land. Dit houdt in samenwer king van kapitaal, arbeid en overheid. WD: Is het grootste probleem in deze tijd, het is echter geen nationaal probleem, maar een mondiaal. Het dient dus inter nationaal te worden opgelost. Nochtans moet men beginnen met de mentaliteit van de men sen ten aanzien van de arbeid grondig te wijzigen: o.a.: hand arbeid is niet minderwaardig aan geestelijke arbeid; arbeids- verantwoordelijkheid; liefde voor de arbeid, enz, Het derde arbeidscircuit kan gedeeltelijk en tijdelijk een oplossing bren gen voor de werkloosheid. Twee soorten werklozen vind ik minst benijdenswaardig: 1 de schoolverlaters die na geda ne studies graag aan het werk willen en het niet vinden, 2. de broodwinnaars van een gezin die 45-55 jaar zijn en door omstandigheden werkloos wer den en niet meer op de arbeids markt gewild worden. VD: Is één van de meest onrustwekkende evoluties in onze na-oorlogse periode. De economische krisis wordt in sommige kringen verklaard door het zogezegd falen van de vrije markteconomie, met als gevolg dat vooral door de jarenlange deelname van de socialisten aan het beleid en de instelling van de christende mocraten de vrije markt meer en meer wordt beknot. Vandaag blijkt dat dit beleid echter geen geldig antwoord gegeven heeft op de uitdaging van de economische crisis; wel integendeel; de crisis werd er door nog verscherpt. De verklaring van deze toe stand ligt voor de hand: 1elk economisch systeem kent periodes van crisissen. Niets is immers volmaakt. Een vrije markteconomie die weinig wordt verstoord door belemmeringen van welke aard ook, past zich echter snel aan, zodat cri sissen beperkt blijven en van korte duur zijn; 2. hoe meer de overheid con troleert, reguleert en inter- venieerd, hoe meer de markteconomie haar elasti citeit verliest, hoe moeilijker het is economische inzin kingen te overwinnen; 3. de aanleiding tot de huidige crisis is weliswaar interna tionaal, maar de te grote rol die de overheid zich heeft toegemeten belet dat de markteconomie zich vol doende snel aan de nieuwe omstandigheden aanpast, zodat de crisis blijft aansle pen en steeds verdere vor men gaat aannemen Klare en duidelijke oplossingen dringen zich dan ook op. Vooral in de zin van meer armslag geven aan het privé- initiatief. Dit betekent dat de lasten van de ondernemingen moeten gedrukt worden en de rol van de overheid ernstig moet teruggedrongen worden, zodat het evenwicht op de markt wordt hersteld en de economische aktiviteit her neemt (herneming van de vraag, nieuwe investeringen, enz wat nieuwe tewerkstel ling voor gevolq heeft). Concreet zou men kunnen stel len dat volgende maatregelen van primordiaal belang zijn: het drukken van de loonkost en beperking van de werkgevers bijdrage inzake sociale zeker heid, een vermindering van de personenbelasting, op langere termijn een drukking van de loonkoststijging door de libera lisering van het loonoverieg tussen de sociale partners. Met betrekking tot de ondernemin gen in moeilijkheden, waarbij de overheid tussenkomt in de verliezen, kan een bijzondere loonmaatregel opgelegd wor den in ruil voor de instandhou ding van de betrokken onder neming Voorts kan men nog vermelden een vermindering van de fiscale druk van de financiële lasten en van de energieprijzen. Pas wanneer door al deze maatregelen het systeem van de vrije markteconomie terug is hersteld, zou men opnieuw ko men tot een optimaal tewerk stellingsbeleid. strikt noodzakelijk en gert mij. fed de pl VD: De groeiende aa $met i voor het leefmilieu is ong (ge aan feld een uiting van de d drang naar een r vensstijl die onze maatsd titel kenmerkt. Wat voor rrifCje belang is is vooral dat me j;ete buiten elke partijpolitieke Aidu: ter zou inspannen om hi [tekort monisch samengaan te deren tussen economise) jven e pansie (welvaart) enn* (welzijn) te bevorderen jt het heeft geen zin de econa krachl expansie zonder meer te pen ten voordele van h beschil lieu, zoals het evenm von he heeft de economische i KP vo< sie vrij spel te laten, wa de eko het leefmilieu kan ver ng oj worden. wgroe de ree [P voc uit* aliseer willen CA: Het probleem zit erin dat men soms moet kiezen tussen economie en ecologie. Econo mie werkgelegenheid en ecologie milieuzuiverheid Overigens valt er nog heel wat te doen met bewustmaking en kwaliteit van ons voedsel. GD: Langzaam, ja zelfs moei zaam, maar toch zeker groeit het bewustzijn, vooral bij de jeugd, van het belang dat een harmonisch leefmilieu heeft op de mens. WD: De overheid dient er alles voor te doen om alles wat we nog hebben aan groen te be houden: geen nieuwe wegen (er zijn er genoeg), geen geka naliseerde beken meer bij, laat de natuur zijn gang gaan, geen knallende motors van auto's en moto's. Een ganse reeks nonchalante maatregelen van de overheid uit onze streek hebben tot gevolg gehad dat meer gronden voor de land bouw verloren gingen dan En hier kan men dan deelfacetten verder i ik denk ondermeer om principe: de vervuiler b en aan strengere beteu Wi en controle op de lozin jSte ge afvalwaters, lozingen lucht en op de boden scherming van natuu den, hulp aan privé-bos m ters tot openstelling v< domein voor het groot p snellere groenvoorziening bebossing van op braakliggende gronden, kies* tegen geluidshinder, hel «Her, leem van de afval en ree Da en een strenge beteugel" Alade het sluikstorten wrat i hen Taalkwestie: 'V'w CA: De kwestie Brussi ^jjf, kwestie Voeren, de kwes: |n men zijn uitingen van éi de mentaliteit: het zich ibtire rieur voelen van de enererkie; groep op de andere. 0 oot w vooral sociaal. iinistr< Als ik in Manchester gadeeld pas ik mij aan en probei i vooi gels te spreken, waarom lonbu een franssprekende Brus onwij die in Beersel komt wone de hetzelfde? s en rs en GD: Iedere gemeenschap «jzitte recht op eigen en onges 9sbur den territorium, het isPen plicht voor ieder lid van Me 1 gemeenschap zijn taal M on' best vermogen in ere te shie den; het is evenwel ook ^Her dat men zoveel keer m *den als men talen kent. Alle Hg o' tisme is uit den boze. ootzk iop e WD: De taalkwestie, die i «rtro lijk grotendeels is geregi bre slechts een onderdeel vo een communautaire proJfranl Mijn man en ik werden en voed in een sfeer van Vlo «ers gevoeligheid, van realitt tien d zoals de CVP die verd ezen maar die dikwijls onbeg He s blijft door onstuimigen. I 5 40 bewondering voor de Vk er ac politiek van Van Cauwi "ttig< Tindemans, Verroken, lering Bondt, e.a. Ik geloof 'He 41 Vlaanderen meest gedie n we met het gestaag voorti wloat van de Vlaamse politiek te de CVP het doet: zekert* ft w Ie vo VD: De communautaire t bedi stellingen zijn in België zi I woi als Belgie zelf Inden de sinds 1830 kent men vol lecre rend een wat men noemt emin strijd» tussen de beide tode meenschappen in ons lan tbur< Momenteel is het nu zo d seen sinds 1 oktober 1980 <u He s nerende instellingen mc teel ver van op punt stoor *°c' kleur Nog talrijke uitvoeringsl singen zijn noodzakelijk. m j* daar dat de onafgewerkt "m'n stellingen de besluitva zowel nationaal als reg« sterk bemoeilijken. Een n lijke handicap kunnen wij m missen in een ogenblik do onci ze staatshuishouding in bijzonder acute fase is j i men van ontreddering. 'Al periode van zeer ernstig* 11 nomische en budgettaire lijkheden, die ondoorzi J heid, verwarring en kon! aonwakkeren, door het werken van onvolmoakt stellingen, ze getuigen va *r'jc verregaande onvl f)dh woordelijkheid. fiek Vandaar dat ik voorsto I He ben om binnen een stad b in band een zo groot moj "r'jc autonomie voor de vol Chri meenschoppen te verwei !,'n9 ken, indien daar vanzelf sign kend vraag toe is. J v< Maar ware autonomie E} kent voor ons ook final Zate verantwoordelijkheid, in de 's') i Ie betekenis van het woon lrrr>e Carole Dejonckl 1

De Voorpost | 1981 | | pagina 6