Maak zelf gezonde en goedkope wijn Over broeksriem en eigen vel VADERLANDSE PLECHTIGHEDEN TE AALST EEN ONRECHT IS» «OMDAT HONGER ROOSJES EN DOORNTJES VRIJ VAN ZEGeI Multiple Sclerose Projekt Verkiezingsweekend ook 11.11.11-weekend 8 - 30.10.1981 - De Voorpost eerst ck Pel iruari toe di ontv£ 1 opc «rder »n me oorde iale zi Is de krisis in het Westen «een deuk in de hoge hoed», in de Derde Wereld is het regelrecht krisis in het kwadraat: «je geld en je leven». Vanuit die vaststelling (nl. dat de Derde Wereld nog maar eens de zwaarste klappen krijgt) wordt dit jaar de 11.11.11-aktie gevoerd. «De Derde Wereld in de Sneuvellinie» heet 't. Aalst zal een projekt in Tanzania steunen. De 150.000 vredesbetogers op 25 oktober in Brussel rie pen 't op straat: de bewape ningswedloop stoppen maakt veel middelen vrij om honger en onderontwikke ling uit te roeien. Voorals nog is het in «ontwikkelings landen» weinig prettig om leven. Internationale en-in terne onderdrukkingsme chanismen (vaak is het jun- glerecht van de sterkste mooi verpakt in termen zoals vrijheid en bescha ving) doen de uitbuiting en armoede nog stijgen. De we- reldekonomische krisis dreigt het egoïsme van het Noorden nog te vergroten. En toch... Er is wat aan te doen, zegt o.m. het Natio naal Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking (11.11.11-inrichter) al jaren. We kunnen bezwaarlijk de erg degelijke achtergrond teksten van de 11.11.11-aktie (daarvoor evenals voor dia montages, affiches e.d. kan men terecht op het 11.11.11- sekretariaat in het Stedelijk - .g detigdservicecent^jra. Ka- pëllesfraat f5, Aalstfsamen- vatten, in dit bestek. Toch zal het ieder duidelijk zijn dat wat onder de slogan «Zij die nog in leven zijn danken u bij voorbaat» schuilgaat, méér is dan een geldinzamelings- aktie. Niettemin is het die inzame ling die samen met bewust- makingsaktiviteiten her en der momenteel de publieke aandacht krijgt. Dat Erpe-Mere een projekt in Nicaragua ondersteunt, kon je,in onze editie van vorige week lezen. Aalst wil zich inzetten voor Tanzania. Het is vooral op aandringen van de plaatselijke OXFAM-We- reldwinkel dat dit projekt ge kozen werd. Het gaat im mers enerzijds om een pro- duktenland van WW (waar over men bovendien een rij ke bron aan informatie bezit) en anderzijds om een land, waar de regering zelf aan de wantoestanden iets wil wij zigen. Niet onaardig om weten is dat het, net zoals vorig jaar (Tana Toraja in Indonesië) om een COOPIBO-projekt gaat. Dit is een organisatie die in samenwerking met een lokale partnerorganisa tie, projekten voorbereidt, uitvoert en begeleidt. Bo vendien: de persoon, die het Indonesisch projekt in aang stak. is nu werkzaam in het Tanzanische projekt. Het gaat hierom: Ruraal ontwikkelingsprojekt «Tardep» Dit projekt beoogt de so- ciaal-ekonomische ontwik keling van het Tarimedi- strikt. Daartoe ondersteunt het projektteam initiatieven tot zelfontwikkeling die van de dorpsgemeenschappen zelf uitgaan. Die initiatieven moeten een antwoord zijn op de essentiële en prioritai re noden van de bevolking, en in de lijn liggen van de nationale en regionale ont wikkelingsplannen. In een eerste fase zal het projekt zich vooral toespitsen op het ondersteunen van de dorpsi nitiatieven op gebied van woningbouw en van verbe tering van de levensomstan digheden in de dorpen, (uit het «aktiedossier 11.11.11 1981; omdat hon ger 'n onrecht is») Marcia De Neve (koördinatri- ce voor Aalst) wijst op de quasi-afwezigheid van vol wassenenorganisaties. Het is een oud zeer. Net of enkel jongelui zijn geïnteresseerd in ontwikkelingssamenwer king. Dezer dagen ontvangt elke Aalsterse brievenbus een omslag met een informatie blad. Vrijwilligers zullen die (hopelijk gevulde) omslagen komen halen op 6 ('s avonds) of 7 november. Bo vendien zal men aan de stemlokalen postkaarten te koop aanbieden (50 fr. voor 2) op de verkiezingsdag. Gevraagd wordt aan die (groene) omslag aandacht te besteden, en hem niet tus sen kies- en andere publici teit naar de vuilnisbak te ver wijzen. Vrijwilligers om met verze gelde trommeltjes een paar straten af te gaan zijn nog steeds welkom. Vooral in Herdersem (waar evenals vorig jaar nog niemand ge vonden is), maar ook in Moorsel, Nieuwerkerken, Gijzegem, Hofstade, Erem- bodegem en Aalst-rechter- oever zijn nog gaten. Nog dit: Ook van het Tanzaniaprojekt bestaat een diamontage. Or ganisaties die ze willen ver tonen, kunnen op het Jeugd- servicecentrum terecht. (pd) Op zaterdag 31 oktober in zaal Katholieke Kring, georganiseerd door de plaatselijke Jeugdklub. Begin te 20 uur Deuren 19.30 Etentje De schoolgemeenschap «Jongensschool Meldcrt» met ouderko- mitee, direktie, personeel en leerlingen nodigt U uit tot een etentje op zaterdag 14 november van 19 uur tot 22 uur en op zondag 15 november van 11.30 uur tot 16 uur in de jongens school uiteraard. Menu: koude schotel (70fr.), gamaalcocktail (90fr), vol-au-vent met friet (180fr), halve kip met friet (200fr), steak nature (250fr), steak provenqaal (250fr), steak champignons (250fr). kindermenu (120fr). f Verder aperitief, gebak, bier, frisdank, verrassing... En wie proeft de lekkere wijn? Steunkaarten (100fr) worden U aangeboden Deze som wordt dan in mindering gebracht bij het betalen van het etentje. Kandidaat-wijnmakers in vergadering in de Sint-Martinuskring. (cdj) Een intiem etentje of een uitgebreid feestmaal zonder wijn als gezellige toet is even ondenkbaar als de koffie bij het ontbijt. De manier waarop die wijnfles uiteindelijk de feestdis bereikt is ons van minder belang. Als ze maar goed smaakt en we niet te snel een onverklaarbare mist blijken te ontwaren zijn we al best tevreden. Nu zijn er mensen van bij ons op de idee gekomen om een vereniging te stichten ter bevordering van de wijnaanmaak op artinasale wijze. Het regent politieke standpunten dezer dagen van kandi daat-gekozenen, hengelend naar rode bolletjes. In omge keerde richting blijft 't (behalve in partijlokalen en elders aan de toog) vrij kalm. In een brief, die ons maandag 11. bereikte, kant Guido Debree zich tegen de zakkenvullerij van diegenen die het dan nog voortdurend hebben over «inleveren». Wellicht staat hij met zijn mening niet al leen... In april laatstleden werd te Diest onder promotorschap van de Heer Balus de Vlaam se Wijnmakersgilde boven de doopvont gehouden. Zij heeft een paar edele doel stellingen in haar statuten opgenomen: ten van truitsoorten, inzon- derlijk oude variëteiten, ge schikt voor de wijnberei ding. Samenaankoop van fruit, planten en materialen. Degusteren van eiaen op een minimum van tijd 1500 betalende leden zich bij de vereniging aansloten. Vrijdag laatstleden werd de stichtingsvergadering ge houden van de Aalsterse tak. Men hoopt binnen enkele maanden met een kursus te kunnen starten over alles wat met wijnmaken te ma ken heeft. Mensen die zich aangetrok ken voelen tot deze vereni ging en een boeiende hobby zoeken, kunnen voor meer inlichtingen steeds terecht bij de Heer De Rijbel, Grot- straat 5 te Aalst, tel. 053- Acmleiding is een persbe richt: FDF-er Michel Parent werd parlementslid op de dag vóór de kamerontbin ding. Dit brengt hem een maandwedde van 100.000 fr netto op (waarvan de helft belastingvrij) en daarenbo ven krijgt hij diezelfde wed de nog een vol jaar uitbe taald, zelfs al wordt hij niet verkozen. De belastingbeta ler mag voor die ene dag dus zowat anderhalf miljoen frank neertellen... Guido Debree (verantwoor delijke van Jebron, maar schrijvend in eigen naam) mijmert daar het volgende bij: «Ze steken hier en daar al hun kop op: de klassieke, fier glimlachende lijsttrek kers en co in alle kleuren en houdingen, omkaderd met bedonderende, levens vreemde slogans. Straks moeten wij naar 't stemhok je... grote nieuwe verkiezin gen... die, naarmate de dag nadert, waarschijnlijk de 360 miljoen aan kosten voor het land zullen overschrij den. Zinloze reklame «HES-kampagne» noemt dat ook nu nog in een tijd van krisis. En dan lees je dit artikeltje nog... ook in deze krisistijd. waar ministers, volksverte genwoordigers en senatoren toch maar zitten te zoeken naar en te preken over ver sobering, broeksriem- dichtsnoering enz.Liefst voor derden (vertaalt dcm de andere, de kleine man in de straat) en niet voor zichzelf. Voor wie gaan we kiezen? Voor dezelfden...? Voor hen die het allemaal gemakke lijk voordikteren, voor de mannen die een staat en een maatschappij trachten overeind te houden op oude. vermolmde strukturen? Zij houden van die strukturen... want daardoor houden ze al le touwtjes in handen, komt alle geld en winst naar hun- zelfde zee gevloeid, blijft de macht hen spontaan toe geëigend. En zij... maar pra ten over «inleveren», het nieuwe woord voor de dikke Van Daele. Al lang is de gewone man aan 't inleveren... is voor deze mens de krisis bezig. Al lang is de grens bereikt. Zij die het toeval beschoren ligt of hebben wij hen gekozen? moeten niets in leveren. integendeel ze krij gen het nog geflikt om vóór 's regerings«val» nog vlug een «eedje» (zeker met eten tje) te doen en het toemaatje van 100.000 fr is er. En oh jee... dan nog voor 't groot ste deel belastingvrij. Wie kan het? Dat alles waar zijn eerste minister zegt en bijna be veelt «inleveren a.u.b.». Lieve kiezer, voor wie gaan we verder inleveren? Om het land dus ons allen uit de krisis te halen of om te verarmen ten voordele van de «oude struktuurjagers»? Wie kiezen wij op 8 novem ber 1981? Hopelijk iemand die ZELF durft inleveren, die in zijn eigen vel durft laten snij den. Wil het bij ons (Vlaan deren, België, Europa) van koers veranderen, willen wij werk en zekerheid, willen wij een nieuw beleid of ie mand die toekomst biedt zelfs aan een JET-plan, dan dienen wij allen dringend anders te gaan leven. Zou het niet de moeite zijn ie mand te kiezen die ons daarin kan en wil voorgaan, waardoor het ons allemaal gemakkelijker wordt en we graag «anders gaan leven». Zo valt er niets te nemen of te laten». Einde citaat. Diezelfde Michel Parent haalt ook de rubriek «De Naakte Waarheid» in het ok tobernummer van «KPB deelt mee». Kommentaar daar: «Bezuinigen telt blijk baar niet voor iedereen»... (pd) In Netwerk, De Ridderstraat, Aalst Zon 1: 15 uur: infonamiddag over borstvoedin Toegangsprijs 150fr. (eten en drank inbegrepen). Vrij 6: 20.30 uur: «lm Schrank» (een kollage v Duitstalige liederen met teksten van Brecht, Steine kert, Kahlau, Rennert, Wallroth, Hacks, Krause, Ringe natz, Strittmatter, Tucholsky en Kastner. Muziek va: Eisler, Baumgarten, Schinsky, Gocht, Dessau, Fisch en Hauk. Muzikale produktie: Steef Verwee; Diseuse en zan Patricia Beysen; aan de piano David Warwick of Vermeulen. Bedoeling van de samenstellers: «een representatie keuze naar voren te brengen van volgelingen en tq en geestesgenoten van Bertold Brecht, namelijk die ters en komponisten die zoals Brecht het expressioni me, realisme en simplicisme samenbrachten». Reservatie: kantooruren 053/78.89.81. Voorverkol 130fr. Ingang 150fr. Zat 7: 20.30 uur: Franse chansons door Gevers. Voorverkoop 200fr. ingang 240fr. Reservatie ASLK-Krooncenter (053/78.89.24). Ma 9: 20.30 uur: film «Was heisst'n hier liebe Organisatie: De Weide. Vast als Eik in zaal Danny, Lindeveld, Hofstade Zat 7, zon 8, zat 14 en zon 15: 20 uur telken toneelvertoning «een moordenaar in de groep», f gie: Fons Vinck In mediatheek K. Lyceum, Ponstraat 51, Aalst In mediatheek K. Lyceum, Ponstraat 51, Aalst Vrij 30: 20 uur: «Perspektieven inzake kankerbehand ling» (spreker is professor Jan Bernheim, kliniekhoofd van het J. Bordetinstituut). AVC-CM St.-Jan in Sociaal Centrum, Rerum Noï rumstraat, Aalst Zat 3120 uur: dia-avond met toespraak over «nal behoud in eigen streek». Antrakt in Stadsschouwburg, Vredeplein Zon 2: 20.30 uur: filmvertoning «Eraserhead (GJ van D. Lynch. Toegang: 65fr. Willemsfonds afdeling Aalst in feestzaal Stadhi e zak Aalst aard i Ma 9: 20 uur: groot piano- en zangrecital met Er hikkin Van der Meirsch aan de vleugel. Zang: Nelly DeHnageh sopraan, Luc De Mot, bas-bariton. Werken van G ipvoll pin, Debussy, Mendelsohn, Mozart, Ravel, Rossi noetz Van Beethoven, Van der Meirsch, Verheyden en Wo genet Toegang (programma inbegrepen): 80fr. (leden) Var 100fr. (niet-leden) Koninklijk Sint-Jobskoor in Kapucijnenkerk Aalst Zon 1: Allerheiligenkunstmis door het gemengd kcfaorsl en orkest o.l.v. R. Van de Wiele. Aan het orgel: Z.E ZW j Jan Van Herreweghen. Solist: H. Van Geert. naar aan Marcel Wauters in belfortkrypte. Grote Markt, Aak volt Nog tot 9 november is er elke dag van 15 tot 19 uur naast zondag van 10 tot 12.30 uur en van 15. uur tot 191 4eHir tentoonstelling. I— f id lol Koszenklub, L. De Bethunelaan, Aalst tonee W.S.V. De Kadees richten op zon 8 om 13.30 uur h eerste wandeltocht in die doorgaat te Pamel (Putk dt, fr berg). Ook niet-leden kunnen deelnemen. Deelnai en. in de kosten: 20fr. «re :ostei Xenophora in Philateliezaal, Kattestraat 33, Aalst erhui Woe 4: 20 uur: voordracht over Carboon door d ebrui vallei ler. Jebron, Begijnhof 1, Aalst s- ei Vrij 6: 19.45 uur: gebedsmoment 'n de Zat 7: 18.30 uur: eucharistieviering on™' ter i Tanu, Burgemeesterplein 18, Aalst jn ko Vrij 30: 20 uur: filmvertoning «The Meanmachine *'jn Toegang 30fr. De tweede van links: Dr. L. Verhaegen, Rector L.U.C. en voorzitter van de wetenschappelijke onderzoeken Multiple Sclerose. De derde links is J.F Coosemansl algemeen direkteur van Wellcome, (cdj) Op donderdag 8 oktober II. hod in de lokalen van de «Wellcome Foundation! Erembodegem een Academische Zitting plaats, waarbij de officiële overhandiging v<* 100.000 fr, aan de v.z.w Wetenschappelijk Onderzoek Multiple Sclerose. De «Wellcome Foundation» (naar stichter, sir Henry Wellcome) is een international organisatie met filantropische doelstellingen, die vooral researchwerk stimuleert, vrij unid dus in de farmaceutische industrie. 'PB^eflëelJn<3 jyarj \4^ze f|Spn is het financieren von een epidemiologische studie Multiple Sclerose in VlaandiFen, dit in samenwerking met de Wetenschappelijke Verenigirij van Vlaamse huisartsen. CDJ Dodenherdenking In Aalst-centrum op zon dag 1 november, Allerheili gen, te 9u30 bijeenkomst op de binnenkoer van het stad huis en te 10 uur optocht langs Molenstraat, Kapelle- straat. Esplanadestraat, Vrij heidstraat, Vredeplein, al waar aansteken van de fak kel aan de eeuwige vlam op het monument. Verder via het Keizerlijk Plein, de Korte Zoutstraat, het Kannunnik Colinetplein, de Kalfstraat, de Sint-Jobstraat, de Diepe- straat en de Kerkhoflaan naar het kerkhof. Plechtig heid aldaar en plaatsen van de fakkel door de oud-strij ders. Toespraak door een af gevaardigde van het Ver bond van Vaderlandse Vere nigingen en défilé. Te Herdersem plechtige h. mis in de O.L.V. Tenhemel- opnemingskerk, opgeluis terd door de Kon. Harmonie «Concordia et Docilitas» waarna optocht via Grote Baan en Kouterbaan naar het kerkhof, bloemenhulde. via het Pr. Daensplein, Kerk straat, Grote Markt, Zout- straten. Keizerlijk Plein. Bloemenhulde aan de mo numenten van Kon. Astrid en dat van de slachtoffers van beide wereldoorlogen op het Vredeplein. Te 10u45 overhandiging van de vredefakkel, toe spraak en bloemenhulde. Te 10u55 optocht naar het stad huis met toespraak door de burgemeester in de trouw zaal en eventueel uitreiking van eretekens. Erembodegem-centr. Te 9 uur samenkomst in de Denderstraat en te 9u15 optocht begeleid door de Kon. Fanfare «Niets zonder Arbeid» via Denderkaai, Weggevoerdenstraat en Dorpstraat. Te 9u30 H. Mis met Te Deum in de paro chiekerk en na de Dienst bloemenhulde en eventuele uitreiking van eretekens. Op tocht via Kerkstraat, Sta tionsstraat, Dorpsstraat en Denderstraat. Nieuwerkerken Bijeenkomst te 9u45 op het Dorpsplein en optocht naar de kerk alwaar te 10 uur h. mis met Te Deum. Na de dienst aan het monument bloemenhulde en eventueel uitreiking van eretekens. Hulde op het graf van de in 1981 afgestorven leden van de oudstrijdersbond. Feest van de Dynastie Op zondag 15 november te 11 uur h. mis in de Sint- Martinuskerk te Aalst-stad. Men begeve zich recht streeks individueel naar de kerk. L.H. Herdenking van de Wa penstilstand (11 no vember) Aalst-Centrum Samenkomst op de bin nenkoer van het stadhuis te 9 uur en te 9u15 optocht naar de Sint-Martinuskerk alwaar te 9u30 h. mis met Te Deum. Na de dienst optocht ge leid door het muziekkorps van de Stedelijke Brandweer Erembodegem-Terjoden H.Mis met Te Deum te 9u30 in de Sint-Jozefskerk waarna aan het monument der oorlogsslachtoffers naamafroeping van burger lijke en militaire oorlogs slachtoffers. Bloemenhulde, optocht begeleid door de fanfare De Terjodenaren door Geraardsbergsesteen- weg en Ninovestraat. ove houc t Jo eft w sde e wei n Ee itstaa De vernietiging beletten van gezond fruit, door het te verwerken tot natuurlijke dranken. De bevordering van de druivenkultuur in openlucht te stimuleren. Het kweken en aanplan- gemaakte en kommerciële wijnen. De bereiding van neven- produkten zoals kaas, brood en inmaak volgens oude en natuurlijke wijze. Dat de gilde succes heeft blijkt uit de vaststelling dat 21.36.01. Succes voor de aspirant- wijnmakers en resultaten van eventuele experimenten zijn uiteraard steeds welkom op de redaktie van uw week blad. Wij zullen met smaak en kennis van zaken proeven en oordelen. baetens ben ngev ndag Prof. Dr. L. Verhaegen, rector L.U.C. aan het woord, (cdj)

De Voorpost | 1981 | | pagina 8