I FALUINTJES GUSTAAF LAMBRECHT VOLGT ACHIEL CA YET OP ALS VOORZITTER HARMONIE LEEFMILIEUKAMPAGNE GING VAN START 13e ALLERHEILIGENFESTIVAÊ STARTTE ONDER GOED GESTERNTE ro O El O MEIVISKOPJES ROOSJES EN DOORNTJES V0N(C)KJES 10 - 6.11.1981 - De Voorpost Na de 2e suksesrijke «Week van het Bos» startte Minister van de dingsovens waar bij afvalver- spekulanten. Om tal v Vlaamse Gemeenschap Mare Galle verleden week de «Leefmi- branding warmte wordt gepro- schappen zoveel moge lieukampagne» die loopt tot oktober '82 by het sluiten van de 3e duceerd die wordt omgezet in vrijwaren werden er reeci «Week van het Bos». elektriciteit voor een naastlig- wat geklasseerd zo o.| tlH In dit verband bracht de Minister dan ook te Baardegem in gend waterzuiveringsstation of duinen te De Panne, \V« lu I Gasthof Vonck voor een aandachtig luisterend publiek een verder doorverkocht via het en Koksijde. overzicht over het heet hangijzer dat tal van leefmilieuproblemen openbaar net zoals bvb Brugge Verder is er de nieuwe dan toch nog steeds vormen. De avond was georganiseerd door de en Harelbeke. wetgeving, de bedreigii il® e,,< CSC (Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid) «De Faluintjes» Of afval herleiden tot kompost beschermde diersoorten "dege alleszins niet als verkiezingsmeeting vermits reeds gepland in zoals te Dendermonde of per- bij de minister de milit K® tempore non suspecto. Als volgende maand de winter zijn officiële intrede doet wordt Achiel Cayet zestig en is hij 35 jaar erelid van de Koninklijke Harmonie «Concordia et Docilitas» van Herdersem. Een harmonie die ontstond uit de aloude gilde van St.-Anto- nius die reeds in 1663 te Her dersem werd opgericht door C. en L. de Valdès, baronnen van de heerlijkheid Herdersem. Destijds, vermits er nog geen orgel was, luisterden muzikan ten met hun blaasinstrumenten op feestdagen de kerkelijke plechtigheden op en dit viel zodanig in de smaak van de parochianen dat besloten werd in 1783 een zo volledig moge lijk muziekkorps op te richten met de leuze die de Harmonie heden ten dage nog steeds draagt. Haar eerste vaandel ontving ze in de abdij Affligem en met de andere Patriotten van het Land van Aalst trok ze er in 1787 mee naar Gent. De echte geboortedatum was ech ter inderdaad 1783 zodat we over twee jaar aan het dubbel eeuwfeest toe zijn. Het hulde- komitee «200» is immers reeds aktief. Vóór enkele weken legde A- chiel Cayet echter zijn taak van voorzitter neer. Niet we gens ouderdom want hij kan zijn taak alleszins nog heel goed aan. Wel wegens zijn ver huis naar Dendermonde. Zelf afkomstig van Lebbeke zal de Ros Beiaardstad hem wellicht meer aanspreken dan die van de ajuin. Achiel was immers een Her- dersemnaar door inwijking die een kledingszaak had op de Kouter waar zich nu het mu- zieklokaal bevindt. Met de tijd mee evoluerende breidde hij zijn zaak gevoelig uit en vestig de zich in een eigentijds pand aan de Grote Baan. Met de in voegetreding van de BTW doekte hij echter zijn konfek- tiebedrijf op en hield zich veel bezig met zijn grote hof die hij als voorzitter van het Werk der Volkstuinen als niet één wist te bewerken en waarmee hij ja ren na mekaar eerste prijzen wegkaapte. Beelden van zijn groententuin kwamen zelfs reeds op de BRT-beeldbuis. Het leven van Achiel te Her dersem bewoog zich tussen de volgehouden aktiviteiten in de eigen zaak en de dienstbaar heid aan de gemeenschap. Steeds kon men met goed ge volg op Achiel beroep doen voor sportevenementen, festi viteiten, stoeten, wijkkermis- sen, missiefeesten en vele an dere gebeurtenissen van alle slag. Begaafd spreker voor ge- legenheidsspeeches produceer de hij ook heel wat rijmdich ten, eenvoudig doch ad rem, bij gelegenheden als De Week voor De Jeugd, de Pikkeling, Beentjebuiten, jubilea of vie ringen van de Harmonie zelf. Niet alleen organisatorisch hield de heer Cayet zich met de harmonie bezig, ook het muzikale zat hem als het ware in het bloed. In zijn geboorte dorp was hij immers reeds een zeer gewaardeerde kracht in het parochiaal zangkoor. Ook als handelaar was hij een ge waardeerde steun bij de orga nisatie van heel wat feestelijk heden. Reeds in 1955 werd hij be stuurslid van de harmonie, hiertoe voorgedragen door zijn echtgenote!. Dadelijk was er heel wat werk aan de winkel: veranderen van dirigent, zoe ken naar een lokaal, organise ren van muziekonderricht e.d.m. Het vinden van een geschikt lokaal, onafhankelijk van de politiek, werd wel een harde noot. De beslissing om de drie maand van lokaal te veranderen bracht heel wat praktische moeilijkheden mee. Achile vond dé oplossing. Het eigen woonhuis dat hij zopas had verlaten werd met goed vinden van het bestuur als her berg ingericht en dat werd dan het definitief lokaal. Achiel zette er dan nog een zaaltje bij en in 1959 kon E.H. Pastoor het kompleks inwijden en stond de harmonie buiten alle plaatselijke of nationale poli tiek. Het was echter niet allemaal rozengeur en maneschijn want toch kende de Harmonie een afzwakking waarbij enkele georganiseerde manifestaties in mineur uitliepen. De viering van de 100-jarige Maria-Magdalena Roelandt zou, na het reeds verschijnen met een kepi op het Cecilia- feest in 1959, een keerpunt betekenen en in 1961 werd Cayet ondervoorzitter van de maatschappij die haar 175-ja- rig bestaan vierde. Toch zag de harmonie gestadig weer ach teruitgang en een injektie bleek noodzakelijk. Die kwam dan in 1969. Nieuwe uniformen werden na stem ming besteld. Alles leek koek en ei en met een 32-koppige drumband werd gestart. Donderslag bij klaarlichte he mel: de voorzitter gaf zijn ont slag. Bij geheime zitting werd Achiel Cayet dan als voorzitter verkozen. Geopteerd werd nu voor een nieuwe weg: muziek en show en de groei van de Harmonie ging steeds crescen do. Naast muziekkorps en meisjesdrumband kwamen er de majoretten, de jongens drumband, de miniretten, wer den triomfen beleefd zo in bin nen- als in buitenland en werd eervol opgetreden in de pro vinciale muziektornooien. De dodenherdenking met Aller heiligen op initiatief van voor zitter Cayet noemde Moeder Beatrijs een «Dienstbaar-zijn in deze viering van stilte en trouw». Wel riep de gezondheidstoe stand van de voorzitter hem de laatste jaren wat tot de orde. Uitstappen werden hem te zwaar. Bij de bestuursvergade ringen bleef hij echter de hem eigen leidende rol spelen. Tot op heden... Onze beste wensen nu voor de nieuwe voorzitter Gustaaf Lambrecht, eveneens met hart en ziel aan de Harmonie ver knocht en wiens opvolging als dinamisch sekretaris een zware opgave wordt. LH zijds décentralisatie, over dracht van bevoegdheden de gewesten toe. Gewest is naast o.a. waterbe- Herdersem voor de industrie. Afdelingsvoorzitter Mathieu ren en ervan een «Groene Mi- £>e Minister stelt zich als ob- Saeys zag in het laatste decen- nister» maakten. jektie tegen 1990 alle opper- nium een dubbele trend. Ener- In heel wat zaken moest Mare vlaktewateren van Vlaanderen zijds overheveling van be- Galle inderdaad zeer kordaat te zuiveren m.m.v. de gemeen- voegdheden naar supra-natio- optreden waarbij hij vaak de tebesturen waarbij werd aan- nale instellingen doch ander- krantenkoppen haalde. Zo gedrongen op het leggen van met Amylum te Aalst waar na koliektoren en het bouwen van zijn aandringen lucht- en wa- zujveringsstations. Heet van terzuivering efficiënt werden de naald daarbij het feit dat Een van de bevoegdheden van gerealiseerd. Zo ook bij Phil- verleden woensdag, dag van de de Minister van het Vlaamse lips Tessenderlo waar een voordracht, te Antwerpen de bouwvergunning als een ex- «Vlaamse Waterzuiverings maatschappij» door de minis- - ter werd geïnstalleerd. Die van lieu. Langs alle kanten wordt nen werden geloosd. Na we- de kust zelf was reeds in voege, het natuurlijk leefmilieu inder- ken door de minister te zijn daad bedreigd, zegde spreker gesloten werd gezorgd voor Er wordt een afvalplan opge- en dit in tegenstelling met opparatuur zodat de hinder maakt, de bedrijven krijgen vroeger toen jagen een eerder veel is verminderd. Zo ook bij meldingsplicht en via een af- elitaire bezigheid was, bossen het stort van Rumst waar stort- valbeurs kan afval door derden meestal privé waren, afvalwa- baronnen, opvolgers van ka- worden aangekocht. Daaren- ter in de eigen put geloosd toen- en zeepbaronnen, zon- boven wordt de bevolking ge werd, er minder afval was we- der degelijke kontrole zo maar sensibiliseerd om minder afval gens minder konsumptie en lieten storten. Ook te Vlierzele te produceren en zo mogelijk men noch chemische meststof- stortte men er op beide storten dan nog liefst afbreekbare, fen in dergelijke mate noch maar duchtig op los en werd Bvb liever voor een verpak- detergenten kende. Welvaart tot sluiting overgegaan. Wel- king glas nemen dan plastiek, en ontwikkeling van de tech- dra komen er waterzuiverings- Ook de open ruimten genieten nologie konfronteerden ons in- en beluchtingssistemen. de aandacht van het departe- derdaad met quasi onoplosba- Er moet inderdaad naar alter- ment want ze worden duchtig re problemen die voor de «Ro- natieve oplossingen worden uit- aangevreten door misbruiken gekeken. Zo bvb. verbran- en de maneuvers van grond- sen in briketten als brandstof «De gouden Kraai» mo J®n ontvangst nemen. Ooi®"1" leid, jacht, bos, visvangst de ploitatievergunning werd be- bescherming van het leefmi- schouwd en massaal merkapta- de Leeuw» een uitdaging strijd tegen lawaaihinder n|( En de tewerkstelling? *'e'n£ Vreten dergelijke miliea v delijke akties de tewerks ^orpe niet aan? Integendeel, a .ur minister. Ze zijn we 0inc schaffing en brengen he; -0 nieuwe jobs mee. Grond! Ien en drukken van de bom aanP0 ten samen met stimulerc 9 vernieuwbouw moeten o werkverschaffing stimulc Dat te Aalst de eerste t a|| plaatsgrepen die ertoe plu leiden onze bloedeigen der van een stinkende weer om te toveren t zuivere rivier wordt alvi realisatie van een bijna o gelijk geachte droom. Federaal CSC-voorzitter "g va Van den Bossche had tec Erna woorden van dank vex minister voor het doordn van wat velen een utopie den gewaand. Bloemen voor de spreke o, koni een drankje en Faluintje hun tc doek voor allen besloten eerste aktiviteit van he: in mend CSC-werkjaar. orgai nsfonc Fons Macharis stelt momenteel tentoon in het Kultureel Centrum te Affligem. (CDJ) Een van de knappe werken van Macharis. (CDJ) Harmonie met nieuw bestuur Na zovele jaren volgehouden inspanning met heropbloei van de Kon. Harm. «Concordia et Docilitas» als resultaat wordt Achiel Cayet nu erevoorzitter en wordt als voorzitter opgevolgd door de niet minder dynamische sekretaris Gustaaf Lambrecht. Het voltallige bestuur ziet eruit als volgt: erevoorzitter: Achiel Cayet, erebestuurder: Remi Moens, voorzitter: Gustaaf Lam brecht, ondervoorzitter: Theodoor De Wolf, sekretaris: Jan Coppens, penningmeester: Gilbert De Witte, beheerder unifor men: Roger De Wolf en Marie-Jeanne Vinck, beheerder instru menten en partituren: Werner Van Lierde, beheerder materiaal: Raf Lambrecht, beheerder muziekzaal: Gerrit Marcoen, ver- antw. majoretten: Hubert Lambrecht, ledenwerving: Werner Van Lierde, hulpsekretaris: Willem Willems, onderchef: Theo door De Wolf, reisleider en verslaggever: Johan Monsieur, verdere bestuursleden: Luc Lambrecht, Paul Peleman. Dirk Putteman, Hilaire Scheirlinckx, werkgroepen: fieldwork: een heel team, redaktie: Willem, Johan, Jan, Rudy en Gustaaf, huldekomitee 200: kernbestuur, tamboer-majoor: Chris Van de Velde (reserve Nicole Pieters), hoofdmajoretten: Ingrid Van Lierde en Hilde Van den Steen (reserve Nadine Willems), dirigent: Remi Van den Abbeele, vaandrig: Pierre Ringoot. Het sekretariaat is nu gevestigd A. De Cockstraat 61. Eerste prijs Tamboer-majoor Chris Van de Velde behaalde te Wenduine op 24 oktober de «Coupe de Belgiquc FBTB» als eerste prijs op 75 deelnemers. Eveneens ontving hij het lint van Provinciaal Kampioen van West-Vlaanderen en een prachtige penning. Patrick Berckx had minder geluk: tegenslag met de muziek! Beiden werden aangeduid voor het Europees Kampioenschap «Van d'Europe» in 1982 in Engeland. Opnamen van Wenduine werden gemaakt door de BRT-TV. Wellicht kan u op zaterdag 7 november deze vedetten op de beeldbuis zien evolueren. Te 19 u. Roger De Wolf Roger De Wolf heeft ook andere pijlen op zijn boog. Bij de vinkeniers werd hij Koning en Kampioen van «'t Lustig Volkje». W apenstUstandsherdenking Op 11 november verzamelen aan café St.-Antonius te 9.45 u. H. Mis met offer te 10 u. Optocht naar het kerkhof met treurmar sen, bloemenhulde en blazen van de Last Post. Filmavond In de muziekzaal op 11 november (woensdag) filmavond door Constant Loos en Odilon Roosen. Oude films van de 100-jarige, het jubelfeest van 175 jaar Harmonie, de inhaling van burge meester Antoon Muylaert, de inhuldiging van pastoor Mertens en nog veel meer. Toegang kosteloos. Echt de moeite waard. Familie Van Damme Alle Van Damme's (Van Damme, Van Dam, Vandam) worden vriendelijk verzocht kontakt op te nemen met de plaatselijke verantwoordelijke voor het Land van Aalst, Paul Van Damme, Middenweg 34 te Herdersem. in di< volk talrijk oetrou hebl nu d szaal inleidu is niet stran maar Reeds van by de opening kondigde het traditioneel Allerheiligen- -isme te grijpen tenware dan, festival van de Afïligemse V.T.B. - V.A.B. zich suksesvol aan. wegens zijn eigen specifieke Voor één keer werd het getal dertien het ging hier inderdaad stijl het «Macharisme». Zulks om de 13e editie geen ongeluksgetal. Er was inderdaad, mede blijkt ten andere uit het hem door het veertigtal deelnemers aan de wedstrijd in het teken van door Alfons Van Nieuwenhove «de molen», de vele kruidenliefhebbers en niet in het minst de afgenomen intervieuw. Waar komst van minister Mare Galle, zeer veel belangstelling. vroeger de moederfiguur in hun reeds aan kwamen. De gezelschapsavond ik amusementsensemble Pt I Gucht werd o.m., het kruipt waar het niet gaai I door de niet aangek* Alfonso di Fossolo met gr ruist g uit de oude doos. F ra de gre Block hield een kruide I waarbij o.a. aan t denkrans liefst 21 dienden te worden hei iets waarin mevrouw Hendrickx uit Moorsel beste toonde. Alle deelnemers tuingerief, zaden, keuke gj(g' den mee en kruiden! Avilo een scepter mei -jg raap, klimop rond het Ik en een tuil terwijl kruid ningin Avila het sierkrans ajuintjes quanti stelde. Zondag en maandag wai ^pgfj lede o e de li da krfop gei ere is 2 Jen i k nget 1980 wt, n Ie vor is dus Ie Grc dan reisresportages aan pende band en «Die exct cronycke» met hoogtep uit het afdclingsleven. Na voordrachten over in het midden van volgen nog op vrijdag 6 november een «molenfestijn in dial zaterdag 7 noveml klamatic van de wedstri fische kunst «de molen> buitei Op dinsdag 10 november bezoek aan de Maria Assumptaschool door St -Maarten aan de bejaarden van Huize Denderrust en ten huize van vele DF-gezinnen. Op vrijdag 27 november te 20 u vormingsavond «Werkloosheid en Technologie», projektie van de film «Chips» en «Nu wordt het menens» waarna bespreking en diskussie. Moorsel Kom eens van de grond In zaal Katholieke Kring, «bij Gudule», vierde «Kom eens van de grond - TD», eksklusief te Moorsel georganiseerd door de Aalsterse Aeroklub met medewerking van «The Cult» op zaterdag 14 november vanaf 20 u. Voorverkoop 29,90 fr. Bij de inkom 39,90 fr. Op boom gereden Verleden vrijdag kwam de personenwagen bestuurd door Kris Moens uit Lebbeke op de Opwijksesteenweg tegen een boom van de omheining van het Waterkasteel terecht Het ongeval gebeurde na 24 u en er was lichte mist. Wellicht heeft de bestuurder in de voorliggende bocht door de minder goede zichtbaarheid een verkeerd maneuver gemaakt waardoor de wagen tegen de boom terecht kwam, Rijksbasisschool Ten voordele van het Sportkamp van de lokale Rijksbasisschool wordt een tombola georganiseerd met als eerste prijs een fiets en als tweede een draagbaar TV-apparaat. Verder nog talrijke waardevolle prijzen. Trekking op zaterdag 12 december. Prijzen af te halen tot 15 januari 1982. Prijs per lot 25 fr. Organisatie: Vriendenkring van de Rijksbasisschool Moorsel. Stads poppentheater Dit reizend poppentheater komt naar Moorsel op zondag 15 november en brengt er te 10 u. in de gemeenteschool aan de Kaalberg «de tweehoofdige gevlekte zwamberjanus». Inkom 30 fr. Filmavond Als voorbereiding tot de Lourdesbedevaart in 1983 op vrijdag 13 november in het parochiehuis Lourdesavond met film te 19.30 u. Heel wat boeken in Affligem. (CDJ) Organisator, VTB-VAB-ver- tegenwoordiger Laurens Van der Schueren stelde de festivi teiten die ruim een week zou den beslaan in een drievoudig teken: dat van «de molen» dat van natuurgerichtheid en niet in het minst, even anticipe rend, in dat van het Lutgardis- jaar. Voorbereid door o.a. een wan deling «Kent ge ze alle vijf» (de molens) en een projektie van dia's werd de wedstrijd rond «de molen» een meeval ler. Niet alleen wind- en water molens kwamen aan bod doch ook wan- en dorsmolens, ker- mismolens, betonmolens, in dustriële molens tot zelfs kof fie- en pepermolen(tjes). Ook molens uit andere landen als een «Hollands molentje waar al eens een windeke waait», of de beruchte molen van Don Quichote of de molen van Daudet waaruit hij zijn niet minder gekende «lettres» schreef. Tweede thema van het festival werd de natuurgerichtheid waarbij Affligem zich inder daad het liefst twee eminente ter Mare Galle met zijn taal- kruidenvrienden als Dom Jo- wenken was voor spreker i ris, ons allen tevens bekend een handigheidje. van de beeldbuis, en Frans De VTB-VAB-lid minister Galle waarop een 300-tal kinderen tc vens wedstrijd in krijttdiak is Block die menige voordracht haakte daarop in en maakte gast waren en waarbij minder- aan de kruiden wijdde en nog uitbundig de lof van erevoor- valide in de voormiddag thuis steeds wijdt, ook te Aalst. Met zitter Jozef Van Overstraeten deze trend volgen ze gewoon van wie hij in het Aalsters het spoor van vroegere Bene- Atheneum nog les kreeg. Hij diktijnerabdijen en spreker beloofde daarbij, voor zover verwees hierbij naar de verval- nog nodig, zich in te zetten len toestand waarin zich de voor natuur, fauna, flora. Een boekenbeurs in het Kultureel Centrum. (CDJ) daar de brug slaan naar minis- zijn werk domineerde schildert hij nu vooral zeeën en bomen. Op zaterdag volgde dan een kosteloos St.-Maartensfeest achteraf stemmig onderoi zondag 8 november» len r en oude markt met mco chillen 30 kramers. Een beleveni variai «molens in 't krijt». vroegere apotheek bij de Kluis Het geheel werd kunstvol mu zikaal omlijst door optreden het zangkoor «Singhet Frans bevindt. Het Lutgardiskoor dat we vol gend jaar meemaken werd dan Fro» uit Mere o.l.i het derde thema. In 1982 Matthieu. wordt inderdaad de 800e ver- In de bovenzaal lichtte ere- jaardag gevierd van benedikti- voorzitter Van Overstraeten nes Lutgardis, beschermheilige dan het werk van de tentoon- van Vlaanderen. «Liud» bete- stellende schilder Fons Macha- kent immers «volk» en «gard» ris, Denderbellenaar doch wo- staat voor «wacht bescher- nende te Aalst, Ten Berg, uit- ming». Om niet tot abdis te vocrig toe. Deze schilder, die worden gewijd zou ze de gena- als eerste na de restauratie van de hebben verkregen geen de Aalsterse belfortkrypte ex- Frans te kunnen leren. Van- poseerde, is onder geen enkele Baardegem Kkkerklub Groot TD georganiseerd door de Kickerklub «De Gem 8euw< vrienden» met medewerking van Radio Atlantis en DJ ken» in de parochiale zaal op zaterdag 28 november vanaf De zevende zoon U kan nog opvoeringen van het blijspel «De zevende zoom toneelkring «Hoop in de Toekomst» meemaken op zaten ten dinsdag 10 en zaterdag 14 november telkens te 20 u Ojnderei Bi zondag 8 november doch dan te 15 u. Reservatie bij Spinoy, Hoogstraat 25 (052/35.72.96). het k

De Voorpost | 1981 | | pagina 10