;en meevaller u RECHT- IHANSONAVOND aderlandse plechtigheden O Nationale Moedernamiddag over Borstvoeding ZANDSTEENTJES VRIJ VAN ZEGEL i De Voorpost - 6.11.1981 - 13 ^loevs nieuw zal op 11 november 1981 in de deelgemeente Ook nu zal een menigte zich ^n°9e' (stade en Gijzegem de wapenstilstand op passende verzamelen aan het monu- IV ie worden herdacht. Na de viering van de eucharistie in ment van de oorlogsslacht- parochiekerk zal te te deum worden gezongen waarna offers en allen zullen vaag of 3ar.1 «men zullen neergelegd worden aan het monument dat meer bepaald de indruk heb- :uvr gericht werd om de nagedachtenis levendig te houden ben dat dat plechtig ogen- r lfti i diegenen die gevallen zijn tijdens de oorlog, het verzet blik een belangrijk moment op het monument van de bevrijding. Meldert ,j Msterse prominenten bij de vaderlandse plechtigheid. (CDJ) 3n ins Radloff was in Aalst wijze, hetzij rechtstreeks, hetzij onrechtstreeks, bij de oorlog betrokken waren. Mensen werden in het verle den de dood ingejaagd door de schuld van waanzinnige en zelfzuchtige staatslieden broeierige 16* eeuw volkslie- en volkeren. Spijtig genoeg deren in Duitsland werden is er 9een enkele reden om Aalst Brecht al een tikkeltje beu zijn? Dit zou wel gezongen... aan te nemen dat de machts- inen, want slechts een spaarzaam bezette feestzaal van Ten tijde van de Weimarre- wellust van de mensen ge- Stadhuis heeft de indrukwekkende Brecht-Chansona- publiek oefent Hanns Eisler rin9er 's nu dan in de loop d meegemaakt. Nochtans heeft Hans Radloff een diepgaande invloed uit van de voorbije tijdperken. Mterlijk aangetoond dat Bracht nog interessante eksplo- op de ontwikkeling van het Zij die beweren dat de oor- gem imogelijkheden biedt, zodat alle Aalstenaars die dit Duitse geëngageerde '°9 «ondenkbaar» is, nemen mt verzuimd hebben, zich ontmoedigd mogen op chanson. borst kloppen, want zij hebben een echt hoogtepunt Maar de grote ommekeer Bist. ontstaat wanneer Eisler in eigen weg en keerde de rug senberg waakte over de 'zui- oph e eec r inst is. Het besef dat het eenvou dig monument indruk maakt zal de mensen op die plaats bij elkaar brengen. Zonder dat besef zou de elf novem- berviering en zou het monu ment niet de minste zin hebben. Het verzamelpunt aan de kerk van Hofstade is meer dan een monument ter her innering. Veeleer is het een teken ter ere van de velen die de oorlog niet hebben overleefd. Het is dank zij de ze mensen dat Vlaanderen, dat België vandaag bestaat Louis Pauwels aan het woord. (CDJ) en dat we leven als vrije mensen, vrije mannen en Maar datgene wat zo mense- hun wensen voor werkelijk- vrouwen. We kunnen hen |jjk# z0 bovenmenselijk was, heid. Het bewijst enkel dat zij dan ook nooit vergelden wat moet in alle omstandighe- weigeren na te denken over den worden onthouden en de werkelijkheid van het ge- geëerd. Niet alleen uit vader- vaar voor oorlog. Daaruit zij voor ons gedaan hebben. Het is heel goed wat herin neringen uit de oorlogsjaren landsliefde maar eerst en trekken ze dan de verkeerde te vergeten en uit te wissen. voora| uit menselijkheid. conclusie dat de oorlog zelf De dag van 11 november ondenkbaar is geworden, kan voor velen aan belang Oorlog is de triomf van de hebben verloren, maar dit boosheid, van de haat... Oor- geldt zonder twijfel niet voor log is niet bij machte om de oud-strijders, of al diege- idealen te beschermen, in nen die op de een of andere tegendeel, hij vernietigt ze. Gehoopt moet worden dat het gedenkteken en de dag van 11 november telkens weer zou aansporen om de nagedachtenis van de geval lenen te eren en om het voornemen te maken alles te doen wat in onze macht ligt om te komen tot een wereld zonder oorlog, tot een we reld van vrede. Hofstade 10 uur H. Mis gevolgd door Te Deum in de O.L.V. Hemel- vaartkerk. Na de dienst aan het monument van de oor logsslachtoffers bloemen hulde, uitreiking van de eventuele eretekens, op tocht naar de begraafplaats via Kerkstraat, en bergweg. Op de begraafplaats rond gang langs de graven van de oorlogsslachtoffers. Gijzegem 10 uur H. Mis gevolgd door Te Deum in de Sint-Marti- nuskerk. Nadien optocht be geleid door de Koninklijke Fanfare Vreugde en Vrede, die de Dorpstraat en de Meersstraat aan doet. Aan het monument der gesneu velden naamafroeping van de gesneuvelden door de af gevaardigde van de vader landse verenigingen. Bloe menhulde, uitreiking van eventuele eretekens, op tocht door de Maaldreef, Kerkstraat en Dendermond- sesteenweg. A.D.B. over Hans Radloff welbekende regisseur kken voelen tot de chan- Zo assisteert Radloff musicus Jens-Uwe Gün- letiji 3 tc reai National Theater. Sedert gaat hij op de solotoer Jens-Uwe Günther als r van zijn muzieken- ble. gaat hem voortreffelijk de wind en zijn eredi- ma'8 zijn er een bewijs in '77 behaalt hij een liploma van het Minis- van Kuituur van de verheid' van de leer. Als korrolarium ontstond dan het protestlied in bal lingschap. Jammer genoeg hebben de machtshebbers van het Derde Rijk meer dan eens het traditionele patri monium aan volks- en strijd liederen eenvoudigweg 'ge plunderd'... De antifascistische tegen standers repliceerden met spot- en schimpliederen waarbij de ganse nazi-ideo logie met een weergaloos cynisme werd afgekraakt. Welke pogingen Hitier ook het rumoerige Berlijn van de toe aan de SPD, die uit DDR; in '77 en '78 wint hij de twintiger jaren in kontakt angst voor het bolsjewisme nationale wedstrijd voor het komt met Emst Busch en Be- niet aarzelde om tot klas- tz Bennewitz pikt Radloff chanson te Frankfurt/Oder. rtolt Bracht... senkollaboratie met de bur- zijn lesvolgen aan de In 79 kaapt hij de Kunst- en D© teksten van Bracht, de gerlijke partijen over te lijnse Staatstoneelschool Kultuurprijs van de stad muziek van Eisler en de in- gaan. en brengt hem thuis in Weimar weg. En op maan- terpretatie van Emst Busch Het geëngageerde chanson, National Theater te Wei- dagavond 26 oktober '81 zullen gedurende decennia onderdeel van de sociale r. Al snel krijgt bij er de geeft hij het beste van zich- wonderbaar harmoniëren ontvoogdingskuituur, werd ipen onder de knie. Toch zelf weg in een enig optre- om het nazisme en het kapi- vooral te Berlijn in de arbei- lij zich bijzonder aange- den te Aalst... talisme op een subtiele ma- derswijken door de «Rote nier aan te vallen. Frontkampferbund» ge lets over het geengageerde 7nnnon n,,:,.. f-. „.J", Het is een muziek die tot zongen. doorzicht en bezinning Het muzikale oeuvre van van 72 tot '74 in de Uit de lijvige en nauwgezet- stomt en anderzijds, wars Kurt Weill, Hanns Eisler en ttsonstudie van hetzelf- te brochure van Maurice van goedkoop sentimenta- Paul Dessau, ging na de Van den Steen pikken we lisme, tot aktie stemt... Tweede Wereldoorlog beho- graag volgende passages mUziek is een moeilijk ren tot het 'klassieke reper- ondernam om ze uit te roei- op: «Reeds in 1848 ontston- wapen en de muziek van toire'. In 1933, toen Hitier de en of te verbieden, het lukte den een ganse reeks arbei- Eisler is niet zo eenvoudig; macht greep, dreunde het u dersliederen in Duitsland: ©ik© noot heeft een welbe- Horst Wessellied meer dan samen met de melodie paalde funktie terwijl de °°lt als propagandalied wordt de ideologische in- vulgariteit en de faciliteit over nazi-Duitsland. houd verweven: arbeid, vrij- zorgvuldig uit de weg wor- Ofwel werden de chansons heid, de meimaand. den gegaan... door de Reichskulturkam- Maar etnologen hebben Het chanson ten dienste van mer 'omgebogen' en verbo- aangetoond dat al in de het proletariaat zocht een den terwijl de Einsatztab Ro- bewustwording, een faktor van traditie en kreativiteit. Anderzijds laat het chanson de ideologische blindheid en... verdwazing via de kommercializering en de subtiele propagandistische dosering toe. Een muziek die zichzelf res- pekteert, kwa estetiek, krea tiviteit, melodie en toegan kelijkheid zoekt echter naar de uitdrukking van wat in de mens leeft, kortom naar een vertolking van het eeu wig menselijke.» hem nooit. Na 1945 is het eigenlijk in de DDR dat de traditie van het strijdlied opnieuw wordt op genomen. Het chanson is een middel tot ideologische en politieke Na een korte pauze gaf Hans Radloff er nog een levendig toetje bovenop; een niet-ge- plande greep uit recenter werk, waarin hij ook zijn akteurskwaliteiten eens durfde demonstreren. De thema is niet meer zo be perkt tot oorlog en vrede (1® deel), maar nu ook over de liefde en eenzaamheid, de jeugd... en het theater. «Schlafflied für Elefanten», «Die Jungen von 6 1/2 Jahre» waren flitsend, met zelfs en kele versieringen om het ge heel op te fleuren. Op het einde, tuurlijk na een welkom bisnummertje en met de" even traditionele bloementuil, nam hij af scheid, met de vertederde glimlach van iemand die spijt had dat het voorbij was. Jo De Bruyn. Parochiecentrum Ontvangen u dit weekend: Mathilde en Alfons De Boeck. Natuur De kinderen van de lering toonden zich enthousiast bij het praatje van Lambert Van de Sijpe over natuur, bossen, vogels, mensen. Bij zijn belofte met hen eens naar het Kravaalbos te trekken kwam er spontaan handgeklap. Show te Perk De Faluintjeskapel maakte te Perk in een show een goede beurt. Als u het treft hoort u af en toe ervan wel uittreksels via Radio Albatros, Asse. Toneelgroep «Prutske» De Affligemse toneelgroep «Prutske», laureaat uitmuntendheid in het provinciaal toneeltornooi brengt een blijspel van Henk Bakker en J.W. Van der Heyden, «Haar laatste wil» in regie van Willy De Swaef als eerste opvoering van het nieuwe toneelsei zoen en zulks op 21, 22,28 en 30 november steeds te 19.30 u. Op zondag 29 november bovendien te 15 u. Parabelwijsheid Over de «parabelwijsheid van Jezus» spreekt Pater W. Rossel o.m.i. op maandag 23 november in de Abdij Maria Mediatrix te 20 u. Het geschenk uit vreemde landen Van vrijdag 20 november tot en met donderdag 31 december tentoonstelling «Het geschenk uit vreemde landen» in het Affligems Kultureel Centrum ten voordele van de projekten Subiaco, Siloë en Poverello. «Subiaco»: Pater Rik De Wit, vóór een paar weken terug naar zijn missiepost vertrokken, kreeg van bisschop Fulgentius de opdracht tot het stichten van een benediktijneklooster ter plekke met alles derop en deran. Een reuzetaak. Siloë: huizenbouw voor blinde volwassenen rond een blinden- school o.l.v. zuster Wivine Bornauw. Poverello: een nieuw projekt werk van dr Jan Vermeiren in eer armenwijk in de Brusselse «Marollen». Kristen en Derde Wereld Op maandag 9 november voordracht in het Kultureel Centrun Affligem over «Kristen en Derde Wereld» door Toon Vai Bijnen te 20 u. Welk Vlaanderen? Op vrijdag 13 november te 20 u in het K.C. te Affligem kulturel voordracht door ere-senator Maurits Coppieters over «Wel Vlaanderen?». Etentje In de gemeentelijke jongensschool op zaterdag 14.11 vanaf 1 tot 22 u en op zondag 15.11 van 11.30 tot 16 u etentj georganiseerd door de school. Menu naar keuze: koude schote garnalencocktail, vol-au-vent, kip, steaks met friet. Ook kinde: menu. Steunkaarten (100 F) worden aan huis aangeboden e zijn ter plekke aftrekbaar van de rekening. Deze festiviteit hee plaats te Meldert en niet te Moorsel zoals verleden week wer gedrukt. Luc De Block exposeert Gewezen dorpsgenoot Luc De Block exposeert in de Aalstersi Belfortkrypte van 13 tot 30 november. Kapelwagen De Kapelwagen van Oostpriesterhulp komt naar Meldert op vrijdag 20 november vanaf 9 u. Goede kledij, onbederfbare eetwaren en uiteraard ook geld zijn uiterst welkom. Welkom eveneens helpers om mee te gaan met de wagen, een halve of een hele dag of slechts een paar uur. Start aan de kerk te 9 u. Jeugdmis Op zondag 29 november te 17.30 u. jeugdmis van de Evangeli sche Jongerengemeenschap onder het thema «Weest waak zaam». Behalve die ene verplichte aktiviteit voor elk die 18 jaar of ouder is, op zondag 8 november, is er ook nog te kiezen voor: Werkgroep Bomen Park - Osbroek Zon. 8: 14.30 u.: geleide wandeling rond de Osbroek, onder leiding van P. Van den Bremt. Laarzen noodzakelijk. Afspraak: halfweg wandeldreef Sportrerrein Osbroek. Willemsfonds afdeling Aalst Ma 9: 20 u.: groot piano- en zangrecital in de feestzaal van het stadhuis. Aan de vleugel: Ema Van der Meirsch. Zong: Nelly De Ro (sopraan), en Luc De Mot (bas-bariton) Werken van Chopin, Debussy, Mendelsohn, Mozart, Ra vel, Rossini, Van Beethoven, Van der Meirsch, Verheyden en Wolf. Leden betalen 80 fr., anderen 100 fr. voor inkom en programma. In de belfortkrypte is er nog tot en met 9 november een tentoonstelling te bezichtigen van Marcel Wauters. Open: elke dag van 15 tot 19 u., zondag van 10 tot 12.30 u en van 15 tot 19 u. De Gaö-Lowie's ka Organiseren op zaterdag 14 november (20 u.) in de zaal F F.R. hun jaarlijkse verkiezing Prins Karnaval Oost-Vlaan deren Polle Keipemoagel (zevende in de reeks) treedt af. Tevens wordt de Doctor Humoris Causa '81-'82 bekend gemaakt. Toegang 70 fr. In Netwerk Vrij 6: 20.30 u.: lm Schranke (muziekaleproduktie Steef Verwee) Teksten van Brecht, Steineckert, Kahlau, Wall- roth, Krause, Rennert, Hacks, Ringelnatz, Strittmotter, Tucholsky, Köstner. Muziek van: Eisler, Baumgarten, Schinsky, Gocht, Dessau, Fischer en Hauk. 26 liederen tesamen, die een beeld willen brengen van volgelingen, tijd- en geestesgenoten van Bertold Brecht, nl. dichters en komponisten die zals Brecht het expressionis- fne, realisme en simplicisme samenbracht. Toegang: 150 fr. Zot 7 20.30 u.: Franse chansons door Mart Gevers, aan de piano begeleid door Jan Robijns. Mart Gevers (bekend o.m. als de pastoorsmeid in de TV- reeks Dagboek van een Herdershond), geniet in Nederland reeds geruime tijd bekendheid als zangeres von Franse chansons. Haar eigen Vlaanderen ontdekte dit pas on langs. Ze brengt een mengelin van poëzie, levenswijsheid, bitterheid, sarcasme, vertedering, humor. «Een vleugje vakantie bij een zacht Frans wijntje en heerlijke kaas» dus. Toegang: 240 fr, Ma 9: 20.30 u.: film in Netwerk. Deze eerste keer laat De Weide «Was heisst'n hier liebe?» zien. (zie Stapvoets). F.V.V.-Jongeren Arr. Aalst Vrij 13: 20 u.: debatavond in de Graaf van Egmont (Grote Markt, Aalst) met medewerking van: Jongsocialisten, Volksunie-jongeren, kommunistische jeugd, CVP- en PVV- Jongeren. Moderator is Boudewijn Bouckaert (assistent R.U.G.). De Oude Garde Voert haar Sint-Ceciliaconcert op, maandag 16 november om 20 u. in de stadsfeestzaal. K.W.B.-afdeling Mijlbeek Aalst Vrij 13: 20 u.: aansluitend op het centrale KWB-jaarthema «gezin: een open thuis» wordt een eerste vormingsavond belegd rond «het gezin vandaag». Inleiding door E.H. Becaus. In de bovenzaal van 't Apostelken. Alle leden en sympathisanten welkom. C.M.B.V.-Aalst Centrum Woe 18: 19.45 u. (in de Borse van Amsterdam): voor dracht door Bep Fortuin rond «Paar of onpaar, we hebben mekaar nodig» leder welkom. T.T.«kring Aalst Zat. 7: 20 u.: jaarlijks souper der wielertoeristen in restau rant Torenhof (Jan Jeliestroat, Aalst). Tevens huldiging der kampioenen. Vrij 13: 20 u.: belotwedstrijd in de Mess T.T. (Vrijheids straat, Aalst), leder kan deelnemen W.S.V. De Kadees Zon. 8: wandeling rond de Puttenberg (Pamel). Afspraak aan lokaal Koszenklub (Leo de Bethunelaan, Aalst) om 13.30 u. leder kan mee, ook niet-leden en ook wie over geen eigen vervoer beschikt. Deelname in de kosten: 20 fr. C.G.S.O. Vrij 6: 20 tot 23 u.: de arts Frank Soete spreekt over de medische aspekten van sterilisatie bij man en vrouw. Vrij 13: 20 tot 23 u.: psychologe Kris Van Male spreekt over de psychologische aspekten van sterilisatie. Telkens in HAK, St.-Martensplein 2, Aalst. Wie beide avonden volgt krijgt een erkenning door het Ministerie van Volksgezondheid als «spreker antikonsep- tie», ook al hoef je uiteraard niet te spreken... Gewoon uit interesse deelnemen kan ook, als je tenminste 28 jaar bent. HAK i.s.m. Wereldwinkel Aalst Vrij 6: 20 u. als aanloop naar de 11.11.11 .-aktie wordt met dia's en een bevoegd spreker toegelicht wat 11.11.11. voor iets is, en hoe het projekt eruit ziet in Tanzanië, dat Aalst wil steunen. Zon 8: 15 u.: alle kinderen worden uitgenodigd om een gezellige namiddag te beleven, waar ook de sint op afkomt... Stadspoppentheater Zon 8: 10 u,: opvoering «De tweehoofdige gevlekte zwamberjanus» in de gemeenteschool, Edixvelde, Nieu- werkerken. Inkom: 30 fr. In de Stedelijke Lagere School (Damkouter 6, Gijzegem) Stelt de Zeelse kunstschilder Gust De Lintdecker nog tot en met 8 november werken tentoon. Zijn landschappen, havenzichten, marines, stillevens... zijn elke weekdag open van 17 tot 20 u. en in het weekend van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. De Catharinisten Vertonen hun eerste produktie «Het huis van Bemarda» op 7, 8 en 9 november in de stadsschouwburg, telkens om 20 u. Het gaat om een ernstig toneelwerk in drie bedrijven van de wereldberoemde auteur Federico Garcia Lorca. Grondi dee. een tirannieke moeder drijft haar dochters regelrecht ide afgrond in Regisseur is Herman Slagmulder.. (pd) Zopas werd de «v.z.w. Borstvoeding» opgericht met als doel borstvoeding maatschappelijk te maken». Dokumen- tatie en informatie op dat stuk zullen door de vereniging worden verspreid. Verder wordt een net opgezet van kontaktmoeders met ervaring die jongere moeders bij hun kleine problemen kunnen helpen. Voordrachten en infor matie-avonden komen eveneens voor in de aktiviteiten van de vzw. Iets over het programma Het programma volledig uit de doeken doen, zou ons te ver leiden en zou heel wat kolommen eisen. In ieder geval was het duidelijk dat Hans Radloff zijn voorstel ling krachtig had opge bouwd, langzaam naar en kele hoogtepunten toe, die de aandachtige luisteraars kalmpjes overrompelden. Hans Radloff zong gul, met royale toon en steeds met volle overgave. Zelden heb ben wij de ontroeringsmoge lijkheden van de menselijke stem zo heerlijk ondergaan. Zo spontaan en overweldi gend, merkwaardig hoe Radloff zich volledig kan identificeren met de ge voelswereld van een lied. Reken daarbij zijn flitsende verbeeldingskracht, de ge voeligheid in het nuance ren, en vooral de warme kommunikatie. Verder wist Hans Radloff precies wanneer hij moest domineren, en wanneer hij zich diskreet moest terug trekken... De muziekbegeleiding kweet zich ook van haar taak met brio: Manfred Schmitz aan het klavier. Karl-August Beese aan het slagwerk en Manfred Hau- che aan de bas moeten heel erg van muziek houden om zo heerlijk te musiceren. Hoogtepunten... in feite een heleboel. Wij koesteren vooral herin neringen aan het briljante 'Erinnerung an die Marie A (nach einem Volkslied)', eens een zeer teder liefdes gedicht dat Brechts roem als een groot dichter bevestig de, aan «Lied der Kuppler- in» van Eisler, waarin alle muziekinstrumenten fijn 'ge hanteerd' werden, en 'Liebe ist doch an Zeit nicht gebun- den', dat vanwege het pub liek op veel applaus mocht rekenen. Uit de reakties die de vereni ging dagelijks krijgt blijkt dat dit initiatief een vacuüm vult en juist op tijd komt. In de Aalsterse zaal «Net werk» kwamen dan ook ver leden zondagnamiddag een zestigtal belangstellenden uit zowat het hele Vlaamse Land ruim aan hun trekken met heel wat informatie door voorzitter Wivina Dru- wé. Uit het daaropvolgend debat bleek dat de aanpak in enquete te komen tot een later te publiceren rapport dat heel wat misverstanden uit de wereld zou kunnen helpen en zorgen voor effi ciënte informatie. Borstvoeding raakte de laat ste 50 jaar in onbruik door de flessenrage. Stilaan be gint echter het besef te groeien dat het fenomeen borstvoeding nog steeds eenvoudig makkelijk, en vooral veilig is. Alleen zijn heel wat kraaminrichtingen jonge moeders van heden eerder amateuristisch is en dat moeders er vaak aan hun lot worden overgelaten. niet meer vertrouwd met de ze manier van voeden. Hun moeder deed het niet, hun Mensen uit Aalst doch ook vriendinnen doen het even- uit Gent, Brugge, Oostende min en bij hen groeide een en Kortrijk deelden er hun verwrongen beeld van de si- meestal weinig bemoedi- tuatie. Gebrek aan informa- gende ervaringen mee en tie is dan ook oorzaak num- bedoeling is via een grotere mer één bij vroegtijdig stop pen of mislukking, in ons land werd de laatste jaren een stijging van 30% op ge- i bied van borstvoeding ge- konstateerd. Borstvoeding is meer dan het geven van anti-stoffen en het realiseren van een goed lichamelijk kontakt tussen moeder en kind. Want al wordt de fabri- katie van de poedermelk steeds verbeterd, de moe- dermelk evenaren lijkt (nog) niet mogelijk. Ook al omdat de samenstelling ervan nog niet volledig is gekend. Borstgeving kan geen privi lege zijn van supervrouwen of thuisblijvende moeders maar kan door iedereen ge beuren als men erin gelooft, als men informatie en sten krijgt. Als men begeleid wordt door deskundige in formatie en gewapend is te gen een afwijzende omge ving. Voor verdere informatie kan U alleszins terecht bij W. Druwé, Kortehoekstraat 2d te 9308 Hofstade-Aalst. Tel. 053/78.96.85. LH Heel wat moeders wensten m< ler uitleg i.v.m. de borstvoeding. (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 13