=h«y EN WAT DEDEN ONZE PARLEMENTAIREN? fan Renterghem Jan Caudron Ghis Willems Aarc Galle ANTI PROPAGANDA mm De Voorpost - 6.11.1981 - 5 L minister Mare Galle en volksvertegenwoordigers Jan todron, Ghis Willems en Willy Van Renterghem stelde dit Ürrogen naar hun voorbije ambtsperiode. Er heerst een niet miskennen wantrouwen of onverschilligheid onder de bevol- kg naar wat er in het parlement zoal gebeurt. Absenteïsme, tkenvullerij, meer dienstbetoon dan politiek... In de stille Up die vertrouwenskloof de kop in te kunnen drukken met Ben, dèèrom die vraagstelling. U mag zelf uitmaken of ze [vertrouwen waard waren... waarmee U en Uw partij voor de kiezer toekwam bij de vori ge parlementsverkiezingen, kunnen waarmaken? Zoals U weet heeft de P.V.V. slechts vijf en een halve maand regeringsverantwoordelijkheid gedragen. De belangrijkste verwezenlij kingen waren de Staatshervor ming enerzijds en de doordruk king van ons fiskaal program ma (dekumul en splitting) dat spijtig genoeg voor de belas tingbetaler achteraf door C.V.P. en S.P. grotendeels op nieuw werd afgeschaft. 4. Hoe staat U tegenover kri- tici, die het parlement afdoen als een «stemmachine», «een van de zovele drukkingsgroe pen», «een pseudodemokra- tisch decorum»...? Deze kritiek is in vele gevallen gegrond en gefundeerd. De rol van het parlement dient drin gend geherwaardeerd in de zin van de uiteindelijke funktie die het parlement moet kunnen spelen in een democratisch bestel: de wetgevende funktie (t.t.z. van de uitvoerende macht) De macht van de regering, on der invloed van allerlei druk kingsgroepen (en niet in het minst de syndikaten) is te ver strekkend uit de hand gelopen en heeft Kamer en Senaat be dacht met een tweederangsrol, wat uiteindelijk het imago ge schaad en het vertrouwen in het gedrang gebracht heeft. (P.D.) ip welke domeinen bent U voornamelijk aktief eest? ichriftelijke parlementaire en, die deze legislatuur 9-1981de 200 ruim over- •n. Hierbij kan men stellen in concreto voor ruim de problemen van arrondis- entele aard behandeld den (bijv. openbare wer- verkeer, milieu e.d.m.) mondelinge parlementaire en, ongeveer een 10-tal problemen van dringende (veelal nationale), ommissiewerkzaamheden Kommissie voor Tewerk- ig en Sociaal beleid, leeft U situaties in ons indissement ter sprake ge- cht, en eventueel wat kun- bereiken? Zoals ik reeds onder aanhaalde aan de hand schriftelijke vragen. Na- ijk zijn de resultaten in fine Dnkelijk van de relatieve rde die men aan het minis- ontwoord of ministeriële ing wil hechten. Ik hierbij graag naar de artikels die Uw blad in aan mijn vragen mijn interpellatie over doorgang van de witloof- de streek van Sint- Houtem en Groot-Le- »eg een dankbaar en gevolg op het gebied afzet- en exportmoge- U het programma. 1. Op welke domeinen bent U zelf voornamelijk aktief geweest? In de Kamer van volksverte genwoordigers en in de Vlaam se Raad was ik vooral aktief op het vlak van de middenstand- sproblematiek, de volksge zondheid, het leefmilieu, de so- ciaal-ekonomische toestand van het arr. Aalst, de ontwik kelingssamenwerking, het pro bleem van de honger in de wereld en de bevrijdingsbewe gingen. Naast ontelbare mondelinge en schriftelijke vragen, die re gelmatig in «De Voorpost» ver schenen, was ik telkenjare de gemandateerde woordvoerder van de VU tijdens de bespre kingen van de begrotingen van Middenstand, Volksgezond heid en Ontwikkelingssamen werking en dit zowel in de commissies als op de publieke tribune. Hierna volgt een greep uit mijn biezonderste tussenkomsten tijdens het verlopen jaar: 10.06.80: Begroting Sociale Voorzorg. Aanklacht tegen de misbruiken en diefstallen in on ze laboratoria voor medische onderzoeken. 18.06.80: Begroting Volksge zondheid, Leefmilieu en het Gezin. Onze verkeerde eet- en leefgewoonten. Hormonale in spuitingen van onze veestapel. Instituut voor Hygiëne en Epi demiologie. Leefmilieu: afval stoffen - ozonlaag - gezinsbe leid - Memorandum van de Bond van Grote en Jonge Ge zinnen - Alternatieve energie - Tewerkstelling in de non-profit- sector en in de dienstverlenen de sector. 08.07.80: Interpellatie over de achterlijke sociaal-economi sche toestand van het arr. Aalst en de bedreiging niet meer erkend te worden als Eu ropese ontwikkelingszone. 10.07.80: Begrotingswet 1980. Problemen der zelfstandigen i.v.m. sociaal statuut. Eis tot schrapping van de verhoging der bijdragen. Aanklacht tegen administratieve rompslomp. 26.09.80: Interpellatie over het schandaal van de hormonale inspuitingen van ons slachtvee en de kwalijke gevolgen voor de volksgezondheid. 19.11.80: Begroting Ontwikke lingssamenwerking. 02.12.80: Interpellatie over het niet naleven van de uitbatings- voorwaarden van het stort te Vlierzele. 08.12.80: Interpellatie over de ontoereikende investeringskre dieten voor het woningsfonds van de Bond der Kroostrijke gezinnen van België. 11.02.81Begroting van Volks gezondheid, Leefmilieu en Ge zin 1981. Patiëntenbond - fi nanciële misbruiken door be paalde geneesheren-specialis ten. Mistoestanden in homes voor bejaarden. Zware medi sche apparatuur. Medische overkonsumptie. Hormonen behandeling veestapel. Prob leem met dierenartsenkeurders in de slachthuizen. De lin tworm. Instituut voor veterinai re keuring. Kontrole op klini sche biologie. Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie. Ge zinsbeleid. Woningfonds. So ciaal-pedagogische toelagen. 23.02.81Wetsontwerp tot op richting von een instituut voor veterinaire keuring. 19.09.81: Arr. Congres te Aalst. Referaat over de so ciaal-economische problema tiek van onze streek. Daarenboven ben ik lid van de politieke beraadgroep van de Bond van de Grote en Jonge Gezinnen, die om de twee maand vergadert en waar ik nooit afwezig ben. Elke tweede donderdag van de maand neem ik deel aan de «stille betoging» vóór het mi nisterie van Buitenlandse Za ken en Ontwikkelingssamen werking tegen de honger in de wereld. Verder ben ik aktief lid van het Aktiekomitee voor de ekono- mische expantie van het arr. Aalst. 2. Heeft U situaties in ons arrondissement ter sprake ge bracht en eventueel wat kun nen bereiken? Uit het antwoord op de eerste vraag blijkt dat dit inderdaad wel gebeurd is en wel tijdens mijn interpellaties over het stort van Vlierzele en over de achterlijke sociaal-ekonomi- sche toestand van het arr. Aalst. Te Vlierzele werd het stort ge sloten en werden strengere uit- batingsvoorwaarden opgelegd. Het gevolg van mijn interpella tie over het eventueel niet meer erkennen van onze streek als Europees ontwikkelingsgebied heeft wel de alarmklok doen luiden met het gevolg dat een delegatie van het Expantieko- mitee en de Aalsterse parle mentsleden ontvangen werden door de ministers Claes en Geens. Het probleem is nog steeds niet opgelost. Mijn interpellaties over het hor monenschandaal bij het slachtvee heeft de bespreking van het wetsontwerp tot op richting van een instituut voor veterinaire keuring bespoe digd. Mijn aktie voor een beter so ciaal statuut voor de zelfstan digen ligt mede aan de basis van de regeringsbeslissing om de gekumuleerde schuld van 30 miljard van de pensioensec tor der zelfstandigen door de staat te laten overnemen. Na mijn interpellatie over de ontoereikende investeringskre dieten voor het woningsfonds van de Bond der kroostrijke gezinnen, werden de kredieten verruimd zodat nu méér gezin nen kunnen genieten van deze bouwtoelagen. 3. Heeft U het programma, waarmee U en Uw partij naar de kiezer toekwam bij de vori ge verkiezingen, kunnen waarmaken? Neen. Omdat wij geen deel uitmaakten van de regering. De regeringspartijen, waaron der ook de PW, hebben ons land aan de rand van de af grond gebracht. Dit niet alleen door het voortdurend pompen van tientallen miljarden in bo demloze Waalse staalputten. Leuvense professoren hebben ons voorgerekend dat het Bel gisch tekort voor 95% op de rekening komt van Wallonië en Brussel. In een Vlaamse staat, met Vlaams geld in Vlaamse handen zouden wij de krisis wel degelijk het hoofd kunnen bieden. Zal de VU op 8 november, en na méér dan een kwarteeuw federale strijd, eindelijk gelijk krijgen? 4. Hóe staat U tegenover kri- tici die het parlement afdoen als een «stemmachine», «een van de zovele drukkingsgroe pen», «een pseudodemokra- tisch decorum»? Deze kritici hebben eigenlijk gelijk! Als parlementslid, zelfs in de oppositie, kan men mits veel moeite en aandringen hier en daar wel iets bereiken, zoals blijkt uit mijn antwoord op uw tweede vraag. Maar de echte belangrijke politieke beslissin gen worden zeker niet in het parlement genomen. Wij zijn inderdaad een stemmachine. Hoelang pleiten wij reeds voor de herwaardering van het par lement? Het land wordt geregeerd door patroonsorganizaties en vak bonden, die tussen haakjes nooit verantwoordelijkheid voor het publiek moeten afleg gen. Het kapitaal regeert het land en wij lopen er bij voor spek en bonen. De socialisten beleiden met de lippen de wereldvrede en de ontwapening, maar steken geen poot uit naar onze wa penfabriek F-N te Herstal! Het VU-wetsontwerp tot omscha keling van oorlogsmateriaal naar vredelievende produkten wordt gewoon niet besproken! Waarom? Omdat de vakbon den en het kapitaal hier hand in hand gaan. Wie beslist over wapenleverin gen waarmee volkeren mekaar uitmoorden? Het parlement? Nee toch! ten kristelijk minis ter van buitenlandse zaken be slist dat in het strikste geheim en dus zonder medeweten von Kamer of Senaat. Wij hebben het toch zelf mee gemaakt dat die kristelijke mi nister op een vraag van ons stond te liegen dat hij blauw zag en dat op het zelfde ogen blik een vliegtuig, volgepropt met wapens voor 900 miljoen frank, neerstortte. Die wapens waren bestemd voor Bolivië. Zo worden wij voortdurend bij de neus genomen. Hoelang nog? Brengt 8 november de veran dering of gaan wij voort ploete ren? Wie heeft beslist dat er vroegtijdige verkiezingen zou den komen? Het Parlement? Zeker niet! Mijnheer Tinde- mans besliste dat in een pani sche angst. Beter nu onmiddel lijk een goeie rammeling voor de CVP dan in 1982 van de kaart geveegd te worden! Alléén de kiezer kan nu beslis sen dat het op 8 november ónders wordt. bMI H^eubelast ^Bewerkt ^Berende oleum) k minister van de Vlaamse teenschap heb ik mij ge len van de bevoegdheden in de onderscheiden ringen sinds Martens I Jen toegewezen, dien de onderstaande op- ming van realisaties wat te overkomt, dan heeft dat rdaod iets te maken met verscheidenheid van mate- woarvoor ik bevoegd was. Leefmilieu: uitwerking ran een groen- *gie voor Vlaonderen. Waterzuivering: de Vlaamse Waterzuive- smoat schappij werd opge- met zetel te Aalst, door zal het eindelijk mo- k worden het principe «de uiler betaalt» toe te 2. Afval: De Vlaamse Af- loffenmaatschappij werd iricht met zetel te Me len voornaamste doelstellingen Het opmaken van een af- •lon, de coördinatie inzake Verwerking, strenge regle- #ering inzake de aflevering stortvergunningen en de Ingsplicht. 3. Milieuhinder: een paar ringsplannen voor sterk iste gebieden werden (bv. Hoboken), bedrijven (Philips im) werden verplicht installaties aan te passen. Landschapszorg: het Ischapsdekreet is klaar en ingediend in de Vlaamse door zal het mogelijk wor- om met een vereenvoudig- focedure en met inspraak de plaatselijke bevolking, rdevolle landschappen te cHermen en ook te beheren. 5. Bossen: het bosdekreet loor en wordt momenteel Ondeld door de Raad van bosdekreet heeft de be ling om aan de bossen, ook Pnvé-bossen een meervou- Hjnktie toe te kennen ten oeve van de gemeenschap. 6. Groenplan: waardevolle en domeinen werden lekocht en opengesteld het publiek. 7. Jacht: door een aantal oeringsbesluiten kreeg «deren de meest milieu- *Jelijke jachtwetgeving Europa. 8- Vogelbescherming: een fl nieuwe reglementering d uitgewerkt met de bedoe- een meer efficiënte kontro- >P illegale vogelvangst mo lk te maken. Daarenboven den alle vogelsoorten, be- 'e 7, in Vlaanderen volledig ehermd. •9- Natuurbehoud. Twee ïdevolle uitvoeringsbeslui- werden genomen o.a. de bescherming van bepaalde diersoorten en de erkenning en de subsidiëring van privé-na- tuurreservaten. 1.1.10. Riviervisserij: teneinde de sportiviteit van de riviervis serij te verhogen werden een aantal niet weidelijke vismet- hoden verboden, namelijk het kruisnet en de vishaak. 1.1.11. Milieubewustwording: teneinde de bevolking beter be wust te maken van de nood zaak om oan natuurbescher ming te doen werden initiatie ven ontwikkeld en uitgebouwd zoals «de Week van het Bos» en de «Leefmilieucampagne 1982». 1.2. Voogdij: Als voogdijmi nister van gemeenten en pro vincies was ik geacht om maatregelen te nemen en voor stellen te doen om het tekort van bepaalde van deze bestu ren te verhinderen of in te dijken. In talrijke omzendbrieven werden de gemeenten gewe zen op zuiniger beheer en het opmaken van een meerjaren planning inzake investeringen. 1.3. Gesubsidieerde werken: een nieuw regentsbesluit (thans koninklijk besluit) werd goedgekeurd waardoor een éénvormigheid werd bereikt in zake subsidiëring en waardoor het voor de gemeentebesturen gemakkelijker zal worden om klaar te zien in het ingewikkeld systeem van betoelaging voor allerlei investeringen. 1.4. Interkommunales: de ge meenten werden er toe ver plicht om bij de vernieuwing van de statuten van de Inter communales waar zij deel van uitmaken, de vergelijking te maken tussen gemengde en zuivere Interkommunales. Mijn voorkeur kennende voor de zuivere interkommuna les moet ik niettemin toegeven dat slechts weinig gemeenten hebben gekozen voor deze vorm van Interkommunales. Blijkbaar is er in Vlaanderen nog geen meerderheid voor handen om de voor de ge meenschap zo belangrijke sek- tor van de energievoorziening in eigen handen te nemen. Hoe wilt gij dat wij vat krij gen op de programma's inzake kerncentrales als bepaalde partijen in dit land zelfs de distributie van energie aan de privé-sektor willen overlaten. Ik zal niettemin blijven ijve ren voor de zuivere Interkom munales. 1.5. Openbaar Industrieel Ini tiatief: ondanks enorme tegen kanting ben ik er toch in ge slaagd om enkele initiatieven, w.o. GREGG te realiseren. Ik blijf op mijn standpunt dat de overheid moet kunnen in grijpen wanneer het privé-ini- tiatief in gebreke blijft en indien blijkt dat de ondernemingen kans hebben om te overleven. Daarenboven moet iedere hulp aan bedrijven in moeilijk heden het voorwerp uitmaken van een kontrakt zodat de ge meenschapsgelden niet op een duistere manier verzeilen op een bank in het buitenland. 1.6. Drinkwaterbeleid: Om enerzijds oan de steeds groei ende behoefte aan water voor de bevolking, industrie, lond- bouw en rekreatie te kunnen voldoen en anderzijds ervoor te zorgen dat Vlaanderen in de toekomst meer onafhankelijk zou zijn op het gebied van het drinkwater, zal de produktieca- paciteit 1.042.000 m3/dag in 1980 opgevoerd worden tot 1.241.000 m3/dag in 1985. In de volgende vijf jaren (tegen 1990) zal het drinkwatertekort in het Vlaamse Gewest herleid zijn tot 53.000 m3/dag. De omvang van de instra- struktuurwerken zal beperkt blijven in verhouding tot het belang er van voor de gemeen schap. Men is meer en meer aange wezen op oppervlaktewater voor de bevoorrading van de bevolking en de industrie, daarom is een adekwate poli tiek van waterzuivering nodig. Bovendien werd een prioriteit gelegd in de bekkens die in aanmerking komen voor wa terexploitatie. Met ekologische konsekwen- ties ter zake dient rekening gehouden te worden cfr. Ter Yse, aanleg R.W.Z.I.-Dender- leeuw buiten de Wellemeersen. 2. Realisaties Als minister was het mij uit eraard mogelijk om een aantal realisaties in eigen arrondisse ment waar te maken. 2.1Gesubsidieerde werken: hieronder een losse greep van een aantal dossiers uit het ar rondissement. Rioleringswerken centrum Zottegem Vaste belofte: 15.805.000 fr., 22 juni 1979 Bouwen Brandweerarse naal te Geraardsbergen Vaste belofte: 43.800.000 fr., 5 mei 1980 Verbeterings werken aan Bredestraat en deel Dender- mondsesteenweg te Aalst: Vaste belofte: 23.795.000 fr. 20 maart 1980 Wegen- en rioleringswer ken Doomkwartier te Ninove Vaste belofte: 10.710.000 fr., 21 december 1979 Nieuwbouw stadhuis Ninove Vaste belofte: 64.650.000 fr., 27 december 1979 Rioleringswerken centrum deel riiksweqen te Zottegem Vaste belofte: 18.529.000 fr., 4 oktober 1979 Aanleg toegangsweg naar Zwembad, parking en sanering Doolstraat te Zottegem Vaste belofte: 22.031.000 fr., 29 februari 1980 Verbeteringswerken te ex Sint-Joris-Oudenhove en Strij- pem te Zottegem Vaste belofte: 19.339.000 fr., 8 september 1980 Verbeteringswerken te ex- Aaigem Erpe-Mere Vaste belofte: 19.776.000 fr., 30 maart 1981 Oprichten administratief centrum te Erpe-Mere Vaste belofte: 34.758.000 fr., 11 december 1980. Verbeteringswerken aan verschillende wegen te Lede Vaste belofte: 38.742.000 fr., Verbeteringswerken aan verschillende wegen te Aalst Vaste belofte: 45.126.000 fr. 2.2. Waterzuivering: de water zuiveringsmaatschappij wordt gevestigd te Aalst. Stand van de werkzaamheden: AALST a. Koliektoren: Het vooront werp koliektor I is goedgekeurd en de sektor A-B werd reeds aanbesteed: 55.295.000 fr. De eerste buislegging heeft on dertussen plaatsgehad. De sektor E-F (raming 279 mil joen) wordt bespoedigd. b. Rioolwaterzuiveringsinstal laties: het onfwerpdossier is in opmaak. DENDERLEEUW Ik heb beslist dat de R.W.Z.I. niet mag ingeplant worden in de Wellemeersen. NINOVE a. Koliektoren: de koliektor D de Bodtkaai is in uitvoering (bedrag: 17.528.000 fr.) en de koliektor Graanmarkt naar R.W.Z.I. is aanbesteed (47.706.000 fr.). b. Rioolwaterzuiveringsinstal laties: de aanbesteding heeft plaats gehad. Kostprijs werken 217.900.000 fr. ALGEMEEN OVERZICHT VOOR DE ZONE DENDERMON- DE, AALST, DENDERLEEUW, NINOVE, GERAARDSBERGEN (gezondmaking van de Dender). Totaal vastgelegd bedrag op 1 maart 1981: Denderm. 85.054.000 fr. Aalst 3.278.000 fr. Ninove 17.528.000 fr. Totaal 105.860.000 fr. Bedrag van de werken die aan besteed waren op 1 maart 1981: Denderm. 216.565.000 fr. Aalst 55.295.000 fr. Ninove 265.606.000 fr. Totaal 537.466.000 fr. Raming van de werken die in 1981 zullen aanbesteed zijn: Denderm. R.W.Z.I. 410.089.000 fr. Koliektoren 170.000.000 fr. Aalst: Kollekt. 279.000.000 fr. Ninove: Kollekt. 24.600.000 fr. Totaal: 883.689.000 fr. 2.3. Milieuhinderende bedrij ven (bv. COPAL) werden ver plicht hun activiteiten stop te zetten. Anderen (Amylum) werden geholpen om hun in stallaties aan te passen en de milieuhinder tot een minimum te beperken. 2.4. Stortplaatsen binnen het arrondissement werden aange maand zich aan de stortver gunningen te houden. 2.5. Waardevolle landschap pen (Neigembos) werden be schermd. Voor de Osbroekring werd een studie geëist nopens de nood zakelijkheid en de wenselijk heid van de aanleg ervan. De sluiting van de Week van het Bos 1980 werd te Aalst georganiseerd. 2.6. Inzake tewerkstelling in het arrondissement werd mij door de firma Honda toege zegd dat de fabricage van de motoren te Aalst zal ge schieden. 3. Het is uitgesloten dat een partij, met de beste bedoelin gen bezield, haar volledig pro gramma kan waarmaken. De laatste regeringen werden sa mengesteld uit minstens vier partijen. Het gevoerde beleid is derhalve steeds een compromis tussen de programma's van de ver schillende regeringspartners. Toch kon er wat bepaalde ma teries betreft heel wat gereali seerd worden. Denk daarbij aan: de reeds hoger geciteerde groenstrategie voor Vlaande ren, waterzuivering, afvalver werking, het tewerkstellings plan van Roger De Wulf, sane ring en herwaardering van be paalde overheidsdiensten (R.T.T.), een textielplan voor Vlaanderen, gezondmaking van bepaalde primaire sekto ren e.d. Uiteraard werd het Regerings werk bemoeilijkt door het her haald «vallen en opstaan» van de regeringen en de onbe trouwbaarheid van bepaalde regeringspartners. 4. Dat het parlement afgedaan wordt als een stemmachine is uitermate overdreven. De kritici vergeten daarbij al té lichtzinnig het vele werk dat gepresteerd wordt in de parle mentaire commissies. Het is inderdaad onmogelijk dat politici de volledige gamma van alle programmapunten zouden volgen. Niettemin ben ik van oordeel dat voor bepaalde belangrijke dossiers meer verantwoorde lijkheid zou moeten gelaten worden aan het parlement, zoals het energievraagstuk, de bewapening of ontwapening, ethische problemen, buiten landse politiek, sociale zeker heid en tewerkstelling. 1. U vroeg mij een summiere terugblik op de voorbije legis latuur oan de hand van een viertal door U gestelde vragen. Vooreerst vraagt U naar mijn aktiviteiten in het Parlement. In de voorbije legislatuur (3 jaar) was ik lid van de Commis sies van Justitie, Binnenlandse Zaken en de Commissie voor de Naturalisaties. Mijn werkzaamheid situeert zich hoofdzakelijk in de Com missie van Justitie (de Commis sie met de meeste bijeenkom sten en de langste agenda's). Een aktief lidmaatschap van deze Commissie vergt perma nent studiewerk. De meest ver scheiden wetsvoorstellen en - ontwerpen komen ter sprake van wijzigingen aan het Bur gerlijk Wetboek, het Strafwet boek of het Handelswetboek tot de problemen over het ge vangeniswezen, de rechterlijkt inrichting, personeelsproble men, morele problemen (at> ortus). In de Commissie voor Naturali saties ben ik zeer aktief omda- het al of niet toelaten var vreemdelingen, het statuut var de vreemdelingen en de men selijke behandeling van hur dossiers mij een belangrijke zaak lijkt. Ik herinner mij als hel meest omstreden dossier dil van de weigering van de An- deriechtspeler Lozano (voor wie geen uitzondering ge maakt werd bij het verwerven van de Belgische nationaliteit). In de Commissie van Binnen landse Zaken komen ook de meest verscheiden onderwer pen aan bod. Gezien mijn niet- gemakkelijk gemeentelijk man daat (oppositie-fractieleider) interesseren mij voornamelijk de problemen die verband hou den met de gemeenten en pro vincies. Ik som hierna een aantal initia tieven op (een greep uit de zovele) om een gedacht te ge ven van de aard van mijn op treden: Wetsvoorstellen en amende menten: tot wijziging van de gemee ntewet tot het beheer met bijstand tot afschaffing van de wet Emile Vandervelde tot wijziging van de pachtwet tot wijziging van de woon- huurwet Verslaggever over wetsvoor stellen en wetsontwerpen: over de huishuur over de vertegenwoordi ging van de zelfstandigen bij de arbeidsrechtbanken. in verband met de duits- sprekende gebieden. Parlementaire vragen (een erg lange lijst zoals bij alle volks vertegenwoordigers, daarom enige voorbeelden): over de vrijstelling van bij dragen m.b.t. het sociaal sta tuut der zelfstandigen. over het pensioen der per soneelsleden van het vrij ge subsidieerd onderwijs met be perkt leerplan. over de aanpassingsuitke ring van weduwen die her trouwen. over goederen buiten parti culiere eigendommen gevon den of op de openbare weg geplaatst ter uitvoering van vonnissen. over R.T.B.-uitzendingen over culturele, sociale en poli tieke aspecten van Vlaande ren, Wallonië, Brussel en de Oostkantons. over de toepassing van de wet op de handelspraktijken. over de maandelijkse tekor ten bij het Bestuur der Postchecks (vraag met grote weerklank in de nationale pers). over de aftrekbaarheid van de bedrijfskosten. over de inventarissen van de B.T.W. over de vreemdelingenpo litie. over de controle van de gemeentelijke V.Z.W.'s over de voltooiing van de ring te Aalst over de expressweg Aalst- Ninove enz. 2. Heeft U situaties in ons arrondissement ter sprake ge bracht en eventueel wat kun nen bereiken? Alhoewel een parlementslid grondwettelijk het «hele volk» vertegenwoordigt, is het duide lijk dat zijn optreden te Brussel bijna voortdurend gepro jecteerd is op eigen situaties van het kiesarrondissement. Mijn dienstbetoon i.v.m. huur- en pachtaangelegenheden heeft mij veel geleerd omtrent de praktische moeilijkheden die de mensen ondervinden. Bij de besprekingen in de bevoegde Commissies kon ik veelvuldig tussenkomen aan de hand van de opgedane ervaringen en de ze tussenkomsten hebben meer dan eens de tekst be ïnvloed die uiteindelijk weer houden werd. De uitvoering van de fusiewet geving (voornamelijk op gebied van de personeelsproblemen) kwam ter sprake in de Com missie van Binnenlandse Zaken. Eveneens werd het probleem gesteld van het vervangen van de verhaalbelastingen door ur banisatiebelastingen. Wij worstelen in Aalst met het probleem van de gemeentelijke V.Z.W.'s. Er moet een nationa le oplossing voor komen. Ik kon de Commissieleden hier voor sensibiliseren. 3. Werd het programma van de C.V.P., zoals voorgesteld bij de vorige verkiezingen, waar gemaakt. In zijn geheel mag de afgelo pen legislatuur, mijns inziens, als een moeilijke periode aan gezien worden. Het parlement werd ten zeerste gehinderd door de voortdurende rege ringswisselingen. De producti viteit van het parlement leed onder de vaak voorkomende inaktiviteitsperioden. Al te veel initiatieven kwamen niet tot wet omwille van tijdsgebrek. Ik veronderstel dat alle partijen moeten bekennen dat hun ver kiezingsprogramma van 1978 slechts partieel werd uitge voerd. Het verkiezingsprogramma van de C.V.P. werd evenmin grotelijks uitgevoerd. De voor naamste pluspunten zijn mijns inziens: de goedkeuring van de 8 «herstelwetten» en de (parti ële) grondwetswijzigingen. De ontbrekende realisatie die mij het zwaarst valt: het niet instel len van de legislatuurregeling en het legislatuurpariement. Door het permanent saboteren van de Partie Socialiste, voelt de C.V.P. zich in feite zeer bedrogen. 4. Het po dement als pseudo- democratisch decorum. Ik ben, samen met de openba re opinie, akkoord dat het hui dig Belgisch parlement slechts in schijn nog zijn grondwettelij ke macht uitoefent. Het partij wezen en de drukkingsgroepen treden dikwijls uit hun rol en begeven zich gans onrechtma tig op het bevoegdheidsgebied van het parlement. Het parlement als instituut en als verdediger van onze de mocratische vrijheden speelt nochtans een onvervangbare rol. Het moet dus behouden blijven. Het is niet zozeer de «zwak heid» van de parlementsleden die oorzoak is van de misgroei- ing, maar wel de evolutie van de tijd, die naast de «burgerlij ke» werkelijkheid ook de socia le, de monetaire, de Europese enz. in het leven riep. Het par lement moet hervormd worden en aangepast worden aan de moderne samenleving. Het dient uitgerust met dezelfde logistieke mogelijkheden als deze van de drukkingsgroepen. DENAYE Ons stadsbeeld ziet er «mooi» uit. Overal werden affiches aangebracht. Verlaten huizen, openbare gebouwen, elektriciteitspalen, noem maar op. Maar de kampioen in het sluikplakken is wel D. Denayer met zijn plakploeg. Waar deze ploeg ook doortrok, een spoor van gele affiches met de foto van deze kandidaat bleef achter. Naar onze smaak zeker niet verantwoord. Mr. Denayer, gaat U na deze verkiezingsdog ook alle affiches terug verwijderen? Ook op de plaatsen waar het niet toegelaten is? Wij hopen het! (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 5