EREMBODEGEM IN MEMORIAM DOM MODESTUS VAN ASSCHE Herfstmijmering. K.A.V. Terjoden opnieuw een druk werkjaar voor de boeg BEESTIG Harding te Herdersem en Brouwerij straat te Nieuwerkerken krijgen speelpleinen STAPVOETS O BLOEIENDE HOPPERANKJES Aalst ontvangt deel uit Boemerangaktie O -De Voorpost - 6.11.1981 -7 iciaui Dom Modestus Van Assche zag het levenslicht te Erembodegem op 18 mei 1891. Hij werd tot Benediktijnerabt van de Sint Pietersabdij te Steenbrugge gewijd op 5 mei 1932. Negentien jaar voordien had daar ook zijn priesterwijding plaats. Na de eerste wereldoorlog werd hij hoofdproraotor van de «Liturgi sche Beweging» een nieuwe volksliturgie, en was toen ook een der topfiguren in de internationale vredesbeweging. Toen hij de H. Abtswijding ont- zelf zijt, O mijn God...» En de ving koos hij als wapenspreuk laatste sublieme woorden van «In viam pacis»: langs de weg Dom Modestus Van Assche wa- van de vrede. En van dan af was hij voortdurend beeldig inspirator «tot innige les en allen... «Ik ben onschuldig, ik heb lelijk geleden, ik vergeef al- broederliefde, beeld zijner beminde klooster gemeente, waar allen als broe der mekaar lief hebben Dom Modestus Van Assche. -ijn liefde werd zijn lijden en zijn loon. .ijn leus was vrede en zijn wezen trouw. (Dirk Vansina) '874 te Erembodegem geboren. Op 30 tepiember 1938 u hij e. verleden. len 1908 en 1933 tchreef hij se» bundel». Verseken» voor Volk waarin hij sijn arbeid, sijn beproevingen, maar ook sijn Iromen en ttreven openbaarde. In sijn werk domineert niet nkel sijn Vlaming-zijnmaar ook sijn 'trouw aan de kerken ijn liefde tot de natuur. rer illustratie even volgend gedicht: Herfst t vallen al maar aan, geelgeworden blaren, t wintleke dat uiaait, fi< net sijn felste kracht. Ion met een zacht geruis, n zal geen enkel sparen, Jaar strooien over 't land b weide, weg en gracht. het mij een lust Ueen hier rond te dwalen, stille mijmering, ewei tlukkig nis een kind verl n wat ik dan geniet. iger waar, naar de wil Benediktus, de echte familie geest heerst». Modestus van Assche was ook aktief Vlaamsgezind en stond zo steeds in dienst van het eigen Vlaamse volk. En juist om deze reden wellicht werd hij miskend en in 1944 geïnterneerd. «Na langdurig en onnoemlijk lijden is hij bezweken te Brugge op 30 oktober 1945» kan iedereen nog lezen op zijn doodsbrief één van zijn laatste brieven zijn monniken schreef hij «Geef, Heer, dat wij niet alleen gelaten zijn en geduldig, maar nog gelukkig en vreugdevol, dat wij juichen te midden van de beproevingen en vernederin gen, en dat wij zonder haat wezen en mild... Gezegend zijt Gij, 0 Heer, voor deze pijnlijke scheiding van mijn zonen en broeders, die voor hen een schitterende vuurproef is ge weest voor hun trouwe genegen heid en voor mij een loutering moge zijn, zodat ik de door U 'ons Van de Maele, de werkman-dichterwerd op 22 januari fieroePen ep aan niij toever- Zijn leven is kort geweest toch rijkgevuld en volledig in teken van kerk en volk. Twintig jaar geleden op 23 Sint juli 1961 werd op het dorps plein van zijn geboortedorp Erembodegem, tijdens een grootse Dom Modest Van As sche herdenking, een stand beeld onthuld (een werk van Frans Tinei): een blijvend sim- bool van zijn offer. Later werd het, vóór de St. Amanduskerk aan de Dom Modest Van As- schelaan, verplaatst. Op initiatief van het Dom Mo- nog lezen op zijn doodsbrief. In dest Van Assche Komitee van Erembodegem, wordt ieder jaar, einde oktober, hulde ge bracht aan deze grote Vlaming. Donderdag 29 oktober, te 19 uur, werd in de St.-Amandus- kerk opnieuw een herdenkings mis opgedragen die vrij talrijk werd bijgewoond. Deze plech tigheid werd sfeervol opgeluis terd door het St.-Amandus- koor. En tenslotte volgde buiten aan het monument nog een bloe menhulde met een korte toe spraak namens het hiüdeko- mitee. Vaarwel mijn broeder, ik zie dij trouwde zielen moge verder lei den in blijde, offerende liefde naar de veilige vrede, die Gij (D.B.) Zal niet mijn pen verhalen Het najaar met zijn goud Ik heb het steeds bemind! En toch, met ieder blad. Dat neervalt van de bomen, Van ruigte en struikgewas. Valt er wat schoonheid mee. Wat blijheid en wat zon. En zal hij nader komen De lange winter met Zijn noden en zijn wee. (D.B. Erembodegem dat and )eze nier dan voor trdenking van de wapenstilstand op woensdag 11 november: fmbodcgem-ccntrum: bijeenkomst Denderstraat u.: optocht begeleid door de Koninklijke Fanfare Niets ider Arbeid, via Denderkaai, Weggevoerdenstraat, Dorps- Qd£N ^U" '^'8 8ev°lg<l door Te Deum in de O.L.V.-Hemelvaart- de dienst, plechtigheid aan het monument van de gesneuvel- i, bloemenhulde, uitreiking van eretekens, optocht door de rlutraat. Stationsstraat, Dorpsstraat, Denderstraat. lbodrgem-Terjoden: u.: H. Mis gevolgd door Te Deum in de St.-Jozefkerk, de dienst aan het monument van de oorlogsslachtoffers vóór de »k, naamafroeping van de militaire en burgerlijke oorlogsslach- ffers door de afgevaardigde van de vaderlandse verenigingen, Mmenhulde, uitreiking van eretekens, optocht begeleid door de nfare De Terjodcnaren door de Geraardsbergsesteenweg en de "•vestraat. Op 6 september jongstleden werd het werkjaar 1981-'82 ingezet met een eucharistieviering voor alle bestuursleden en parochianen van Terjoden. In de daaropvolgende week werd er samen met de plaatselijke afdeling KWB-Terjoden hard ge werkt aan de handwerktentoonstelling die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Terjoden doorging op 11, 12 en 13 september. Na dit groots begin werd er «gastvrij ontvangen», gestart met een ontspannende Op 19 december zal het en verfrissende lessenreeks jaarlijks kerstfeest gevierd wor- zwemmen in gezinsverband, den samen met KWB. Om deze Het KA V-jaar thema handelt samenwerking nog wat kracht immers over het gezin. Hier- bij te zetten, wordt er op II over werd er uitvoerig gepraat januari '82 een nieuwjaarsre- door voorzitster Julia Lievens, ceptie gehouden eveneens met die tijdens de eerste algemene KWB-medewerking. vergadering op 22 oktober. Het tweede deel van het werk- poogde een stevige kijk te geven jaar heeft ook heel wat in op de vrij grote evolutie en de petto! manier van samenleven binnen Voor de bezige bijtjes wordt het gezin. Na deze ernstige er een les in lacetwerk gegeven maar toch boeiende uiteenzet- op 27 januari en op 3 en 10 ting kwamen de gemoederen februari. TCmber te 18.3 Urtensfeest, sar •V.L.V. Gespreksnamiddag insdag 10 november te 14 uur programmeert K.V.L.V. Erembo- ientrum een gespreksnamiddog in de Crypte over «Meno- een onderwerp dat elke vrouw aanbelangt. «kreen welkom! snel los bij een geurig kopje koffie en een 'driehoek' taart. Na dit gezellig kletsen werd er weer aandachtig geluisterd naar een interessante en tref fende uiteenzetting van Mar leen Adriaens, reeds gedurende drie jaar sociale werkster in Santiago, rond het thema krot tenwijken in Chili. Een rake diamontage toonde eveneens Op 16 maart komen er «ge rechten uit verre landen» op tafel. Een avonddienst, gevolgd door een bezinning, is gepland op Witte Donderdag 8 april. De moedertjes worden in de bloemen gezet op 2 mei en dit tijdens de tweede algemene ver gadering. De meimaand-bloemen- Dus, schreeuw ik, van nu af aan elke avond vroeg naar bed, je laat nooit meer een stuk vlees liggen waar kan in gebeten worden, het moet uit zijn met dat belachelijk gedoe van de lotto, en als er uit die domme mond van jou nog één keer één vettig, vuil, geil, schunnig woordt of gevloek komt, sla ik met mijn staf op je biet tot je... Miljaarde, go fier, miljaarde en nog eens gotfer, roept mijn Piet ineens, hij is er vandoor! oren in je achterzak zitten, fluister ik. Heb je ze weergezien, die bende idiote kwiebels die elk jaar rond deze tijd op elke hoek van de straat in de winkel zitten? De eerste de beste imbeciel zet een mijter op zijn kop, hangt een oud deken over de schouder, en dat gaat meteen de heilige uithangen en onschuldige kinderkopjes vol chocolade en nachtmer ries gieten. Ze moesten ze stuk voor stuk heel de zomer op de nok van het dak laten oefenen, en wie naar beneden pletst op eigen kosten in Spanje laten begra ven. Dat zou wel naar een herwaardering van het beroep leiden! Dan komen wij er nog al wat degelijker voor. Wij gaan eerlijk gezegd ook nooit voor de kinderen, en we gaan alleen maar daar waar we niet verwacht worden, een merkwaardige taktiek die ik elk jaar weer opnieuw ervaar als de aanslagbrief in de bus valt, en die verbijsterende resultaten oplevert. Wij geven ook nooit iets cadeau, onze bijdrage bestaat uitsluitend uit een verbale toespraak, oespraak, waarna wij wel in dank alles aanvaarden wat eet- en drinkbaar is. Dat lijkt eenvoudig, maar het is een bijzonder veeleisende discipline, want hoe meer je je aan het laatste wijdt, hoe moeilijker het eerste wordt. De rol van de Sint zelf is mij op het lijf geschreven: de waardigheid, de integere présence en het verschroeiende élan zijn nergens anders zo als natuurtalent aanwezig. Om het volledig authentiek te maken hebben de meesten sedert jaren het geloof in mij verloren en is het zeer onduidelijk waar ik de rest van het jaar uithang. Bovendien is Wout de ideale Piet, het kost hem niet de minste moeite om continu wartaal uit te stoten, en talrijk zijn zij die door hem in de zak gezet zijn. Een week voor ik dus definitief de baard omhang, steekt hij ineens de kop binnen en schreeuwt, hou je vast, dit jaar gaan we op stap met een derde... met een ezel! Een ezel, vraag ik, een echte? Tuurlijk, knikt hij, er is maar één moeilijkheid, er zijn er wel genoeg maar het is niet gemakkelijk om er een te vinden die er wil voor uit komen. We hebben dus het hele land afgeschuimd, en toen het avondje gekomen was, stond hij er, en al moesten we daarom de hele stad te voet afbalken we waren om te stelen, het applaus barstte in alle hoeken uit de voegen, en waar het wat donker was in de straat leek het wel de vlucht naar Egypte. Omdat je in die dingen nochtans niet overdrijven mag, bonden we bij elke halte het beest een wortel voor zijn stomme toot, met een touw aan de klink van de deuren als hij intussen zijn hele gevoeg over de stoep installeerde was dat lekker meegenomen. En toen na de 43e halte kwamen we buiten en milj aar de, gotfer, miljaarde en nog eens gotfer zei de Piet, want weg was de ezel... Je moest ons zien hollen hebben, ik met de mijter onder de arm en de rokken half opgetild, en Piet met die belachelijke opgeblazen pofbroek van hem. We brulden de hele buurt ondersteboven, de hele stad stond mee te huilen, maar dat rotbeest dat we al de hele avond onder de kont moesten schoppen om een poot te willen verzetten, was er blijkbaar in gestrekte galop van door gegaan. Wij dus van pure armoede en met tranen in de gewijde ogen naar de politie. Allemachtig, schreeuwt de matre d'htel, je komt hier toch geen kaarten voor het gemaskerd bal ver kopen? Luister eens brigadier, zeg ik, dit is een heel ernstige zaak, het gaat hier om de aangifte van een verloren voorwerp. En dat is, vraagt hij? Onze ezel, sergeant, knik ik. Pardon, zegt hij. Onze ezel, zeg ik, we hadden er een, en nu hebben we er geen meer, verdwenen, de pijp uit... En je verwacht er hier een te vinden, vraagt hij. Ik durf er niet aan denken luitenant, schud ik, dit is wel de laatste plaats waar ik zo iets zou verwachten. jongens, schreeuwt hij ineens naar achter, is er daar toevallig geen ezel aanwezig? Dat was een merkwaardige uitspraak, want ineens stond het hele bureau vol politieagenten. Heren, zeg ik, en ik neem eerbiedig de mijter af, het is geen alledaags verhaal, maar dat beest hadden wij in leen en het is er vandoor, dat is een ramp. Maar op zijn rug hangt een zal vol met dingen die onze komende donkere winteravonden lichter gingen maken, dat is ook weg, en dat is een katastrofe. Ik doe dus een uitbundig beroep op uw degelijkheid om onze rechtma tige eigendom terug te krijgen, want een Sint zonder ezel is als een agent zonder verstand. Ja, zegt hij, de vergelijking is wel zeer slecht gekozen, naam? Kamiel kapitein, zeg ik. Achternaam? Ik heb er geen idee van hoe het beest met de achternaam heet, schud ik. Maar het gaat niet om die ezel, roept hij, het gaat om jou, beschrijving? Van mij of van de ezel majoor, vraag ik. Luister eens vriend, zegt hij, ik neem maar een groot papier, want zo te zien ben je heel veel kwijt. Ik meen me vaag te herinneren zeg ik dat het dier vier poten had, het verloren voorwerp droeg ook voor aan een kop, en wat de kleur betreft... Net op dat ogenblik stormt ineens een agent het bureau binnen, zwaait de armen in de hoogte, en roept, jongens, je kan nooit raden wat er midden op de markt stond, en wat ik hier bij mij heb. Een ezel, zeggen we in koor. Nu heb ik in mijn leven al veel domme gezichten gezien, maar dat gezicht! Ik zou nooit durven raden hebben dat die bij de politie was! We zullen het zeker maar zo laten, zegt de papier schrijver. Nee kolonel, zeg ik, we laten het zo niet. Piet, zeg ik, haal de zak, en haal er het beste uit voor deze toegewijde dienaar van de wet. Laat eens kijken... een fles uitstekende wijn? Helaas mag dat niet, dat zou de verloedering van het apparaat in de hand werken, want je vindt kracht en ambitie, maar nooit drank bij de politie. Een doosje koekjes misschien? Nee, snoe pers kom je er ook nooit tegen. Een sigaar? Generaal, zeg ik, hier is de mooiste en duurste sigaar die ik ooit van nabij gezien heb, en ik heb er al veel gekregen... neem ze, rook ze... geniet ervan, aanvaard onze welge meende dank, en mocht Uw nageslacht talrijk zijn als de zandkorrels aan de zee. Dank je wel zegt hij, je bent de ergste nog niet, en eigenlijk was het helemaal niet nodig. Piet, zeg ik, hou er de vlam tegen. Kijk, Ik kan er in komen dat je niet je hele hebben en houden moet weggeven, als er onverwachts en ineens een Sint en een Piet aan je deur hangen. Ik zou ook mijn hermelijnen jas en Chinees theeservies niet in hun zak kappen. Maar als ik ooit te weten kom, wie dat loeder is, die mij die klapsigaar opgesolferd heeft... F.C. •W.B. Sint Maartensfeest N.B. Erembodegem-Centrum programmeert op zaterdag 1 in het Parochiehuis een vrolijk St. met KAV Feest je ook mee? Oprecht hoe Marleen Adriaens ginder maand bij uitstek wordt afge werkt aan verschillende projek- ten en hoezeer zij onze daad werkelijke steun nodig heeft! Verder heeft KAV nog een hele rits aktiviteiten op haar programma staan! Zo worden alle kinderen AV ir u. u n i j verwacht om op 21 september A.V. - H.Vt.B. Gespreksavond r..st K «eest te vieren met een spannen- njdag 13 november te 19.30 u. in de Crypte: gespreksavond de jeugdfilm, poppenkastvoor- *nn, geloven w'er nog in?» onder leiding van de Heer Everaert. stelling en een wafelbak dereen welkom! ^vergaderingen Postzegelkring «Dendria» kndria- vergadert op zondag 8 en 22 november a.s., telkens 9.30 u. tot 12 uur, in het Parochiehuis. ■•K.S.J. nieuwsjes ftodag 8 november, vanaf 8 ««aan de aktie 11.11.11. te 14 uur is er vergadering voor leeuwkens, roodkapjes, tiptoppers en jimmers, in het lokaal in de Gaston De op 14 december is er een demonstratie voorzien over helpen Kim en leiding V.K.S.J. •A. neiuwsje 'dag 8 november zijn er te 14 uur banaktiviteiten voor "vkens en jong-knapen K.S.A. in het heem. Ktpriestcrhulp Undag 9 en dinsdag 10 november komt de kapelwagen naar «mbodegem voor een inzameling van bruikbare kleding, niet- derfbarc voedingswaren, medikamenten en een geldelijke bij- >ge. vO ie zet een voedingspakket of een pak kleren klaar? -!o;L len' 't'Maartensbal it- i Mdag 10 november in het Gerstenhof: Sint-Maartensbal, inge- tht door S.K. Erembodegem. "orkest «De Gensters» speelt ten dans. inj «om: 80 F en deuren: 21 uur. plc. 'dio Atlanta drive-in show terdag 7 november te 19 uur, in Eureka, Kappestraat, Erembo- 9em: drive-in show! Iedereen welkom!! Het nationaal Boemerangkomitee, in de BRT-gebou- wen gehuisvest, ging zopas over tot de eerste reeks stortingen ten bate van de betoelaagde projekten. De geselekteerde projekten na de solidariteitsaktie 1980 kregen hun volledig bedrag uitbetaald. In onze provincie kreeg Aalst 107.500 fr. voor bouw van een bezigheidshuis voor dertig volwassen men taal gehandikapten van de vzw «Levensvreugde», Botermelkstraat. De vzw Zusters van St. Vincentius te Viane ontving 408.500 fr. voor eveneens een bezigheidshome toch dan voor mentaal én fysisch gehandikapten. VZW Kindervreugd en onthaalcentrum «De Morgen ster» uit Waasmunster, Sombekedries 16, krijgt 86.000 fr. voor bemeubeling en aanpassing van een gezins vervangend tehuis voor sociaal-mindervaliden. Het «St. Carolustehuis» te St.-Niklaas krijgt 129.000 fr. voor aankoop en verbouwing van een huis voor sociaal gehandikapten. LH sloten met een bezoek serres van Lanaken. Op 3, 10, 17 en 24 gaan de KAV leden fietsen. Dus, het bestuur van KAV-Ter joden heeft opnieuw een druk ke aktiviteitenagenda klaarge stoomd, waarin iedereen wel iets vindt naar zijn gading. Iedereen is alvast welkom tot Het ontwerp voor het leveren en plaatsen van speeltoestel- 1?®°- Dit was natuurlijk niet alle aktiviteiten! len voor de speelpleinen in de Brouwerijstraat te Nieuwer- naar de zin van Schepen (d.b.) kerken en de wijk Harding te Herdersem werd op de Monsieur die stelde dat er jongste raadszitting van 28 oktober jl. goedgekeurd. De een grote nood was aan kostprijs hiervan wordt geraamd op t.402.442 fr. speelterreinen binnen Groot-Aalst. De vraag tot Vooraleer de stemming zitting voorgelezen was. over dit agendapunt er Schepen Monsieur stelde kwam vroeg CVP-raadslid hem echter gerust en ver- Floris De Winter of de hui- klaarde dat de aankoop niet dige werken die aan de uit de begroting verworpen gang waren in de Brouwe- was. «Dus gaat de Minister rijstraat te Nieuwerkerken met de aankoop akkoord» in verband stonden met de aldus Eddy Monsieur, aanleg van dit nieuw speel- Chris Lievens-Borms (CVP) plein. Anderzijds was hij verklaarde op haar beurt van oordeel dat de kostprijs dat zij in het dossier niets van 1 miljoen voor hem gevonden had over de ei- toch te hoog was. genlijke speeltuigen die Schepen voor de Jeugd Ed- zouden aangekocht wor dy Monsieur beloofde van den. Hiervan was schepen zijn kant dat het speelplein van Openbare Werken Jan nog volgend jaar zal gerea- de Neve ten zeerste verwon- liseerd worden. De huidige derd, vermits de speeltui- niveUerings- en ophogings- gen op de bevoegde kom- werken dienden dan ook in missie van openbare wer- dit verband gezien te ken aan de leden getoond worden. werden. Volgens hem be- CVP-raadslid Bogaert trof het de aankoop van vroeg zich van zijn kant af houten speeltuigen zoals er of de aankoop van de speel- nu in het stadspark staan, tuigen nog mogelijk was CVP-fraktieleider Willems gezien de inhoud van de stelde voor toch voorzichtig brief van Minister Galle die te zijn en hij vroeg dan ook in het begin van de raads- het agendapunt te verda- verdaging werd dan ook verworpen zonder dat de raadsleden hiervoor tot een naamstemming dienden over te gaan. FILM IN NETWERK Aan een heleboel organisaties vroeg Netwerk (Onafhanke lijk Sociokultureel Centrum) om, om beurt, een film te vertonen in dat Centrum. Voor het publiek levert dat tien kijkavonden op, gespreid tussen 9 november (nu maandag dus) en 17 mei. Een abonnement kost 350 F. voor 5 voorstellingen. Een enkelkaartje gaat voor 80 F weg. Hoe, wat, waar en wanneer: 063/78.89.81, elke werkdag van 13.30 u. tot 17 u. Eventjes de vingers aflikken: 9 nov.: De Weide vertoont «Was heisst'n hier Liebe» (1978, DBR, Harrich Walter en Strigel Claus). 30 nov.: Netwerk zelf vertoont «Aurélia Steiner Melbourne Vancouver» (1979, Frankrijhk, Duras Marguerite). 21 dec.: Het Vrouwenhuis vertoont «Rachel, Rachel» (1968, USA, Paul Newman). 18 jan.: Het C.G.S.C. vertoont «Jeder fur sich und Gott gegen Alle» (1974, DBR, Kaspar Hauser), Werner Herzog).

De Voorpost | 1981 | | pagina 7