n r Hoge verwachtingen door catharinisten ingelost La commedia e stupenda (La Bohème) of kan ik mijn ogen nog geloven? Aalstenaar Jos Bikkems te gast in hoofdstad O AVONDJE KULTURELE HUMOR BIJ WILLEMSFONDS Filmjournaal r b «Het huis van Bernarda Alba»: harde dobber voor regisseur, spelers en publiek it 16-13.11.1981 - De Voorpost John Boormcms exuberante visiefilm over de Koning Arthurlegende is de betere voorloper van een reeks genrefilms die hun tema vinden in de duistere mid deleeuwen. Het toeval wil nu dat er komende week twee films worden uitgebracht weliswaar van een vroegere jaargang die him verhaal opvissen in hetzelfde tijdperk als Excalibur. Filmklub Antrakt brengt een net niet getrouwe versie van de jeugdheld Robin Hood en de bioskoopzaal Feestpaleis vergast ons op een getrouwe kopij van Koning Arthur, maar dan gezien door de cynisch koldereske ogen van de Monty Pytongroep. ROBIN AND MARION Het verhaal Robin heeft zich de banbliksems van Richard Leeu wenhart (1157 1199) op de hals gehaald, wanneer hij weigert een kasteel aan te vallen waar alleen nog vrouwen en kinderen verblijven. Om die reden be sluit hij naar Engeland terug te keren en er zijn oude liefde Marion op te zoeken. Tot zijn verbazing ontdekt hij dat zij de abdis is geworden van een nabijgelegen klooster tijdens zijn afwezigheid, en dat zij spoedig door de plaatselijke sheriff zal worden aangehouden. Hierop ontvoert Robin zijn oude liefde en trachten zij aarzelend en onwennig iets van hun vroegere liefde terug te winnen. In een gevecht op leven en dood slaagt Robin erin de sheriff te doden, maar wordt zelf zwaargewond. Als Marion begrijpt dat Robin, die reeds uit zijn laatste krachten geput heeft, toch de strijd wil voortzetten, drinkt zij het vergif dat ze hem daarna als medicijn doet slikken. Wanneer hij beseft wat zij gedaan heeft, vindt Robin het goed dat zij samen van de aardkorst verdwijnen. De film Het meest opvallende in deze Robin and Manon is dat deze film gerealiseerd door R. Lester geen nieuwe versie is van de Robin Hood legende, maar de geschiedenis van Robin and Marion twintig jaar later opneemt. De symboliek van de film zit vervat in de epiloog. Na een laatste blik op Marion schiet Robin een pijl door het venster de blauwe hemel in. En, de pijl valt niet: hij zal ook niet vallen want Robin and Marion zijn nooit gestorven. Zij leven verder in de harten van ontelbare mensen die nog steeds geloven in de legendarische rebel. In de inleiding van zijn scenario wijst James Goldman erop dat in onze tija geen helden meer worden gemaakt door het volk en hij haalt het voorbeeld aan van de eerste man op de maan, wiens naam niemand zich nog herinnert en vergelijkt hem met de legendarische geworden Char les Lindbergh, die toch alleen 'maar' een oceaan overgevlogen is. MONTHY PYTON AND THE HOLY GRALE Dit zevenman sterke team, verbonden voor de film eeuwigheid, schijnt de smaak te pakken te hebben van het doorlichten van beroemde historische figu ren. In hun laatste produktie hebben zij op een ontnuchterende manier Jezus van Nazareth doorge licht en in deze gaat het hem over het demistificieren van Koning Arthur en zijn ridders van de tafelronde, precies hetzelfde onderwerp als de film van John Boorman. Maar. tussen beiden ligt er wel een hemels breed verschil. Bij de Monthy Pytons is het hun enige bedoeling om met Arthur de gek te houden, hem in zijn hemd te zetten, doorkruid met bijtende en zeer droge Engelse humor. U weze gewaarschuwd. EXCALIBUR John Boorman was bij het maken van zijn Arthurver- sie minder geïnteresseerd in een historische rekon- struktie (omdat we die zonder zijn film ook wel kunnen voorstellen) maar des te meer in een visionai re terugblik naar de bron van een legende waar een blijvende aantrekkingskracht vanuit gaat. Merlijn de tovenaar is de centrale figuur in de film omdat hij zich in allerlei vormen doorheen de film transponeert. Precies door deze figuur sluist Boorman zijn inbreng in de film over wat hij denkt en meent te moeten overbrengen naar de kijker toe. Voor de kineast is Merlijn de alienatie naar de Messias van het kollektief onbewuste, Karl Gustav Jung. Deze leerling en latere tegenstander van Freud beweerde immers dat zijn speurtochten naar het onbewustzijn een voortzetting waren van het werk van Merlijn en zijn middeleeuwse collega's alchemis ten. «Mijn verhaal» zegt Boorman «gaat over de komst van de kristenmens en het verdwijnen van oude religies waar Merlijn de verpersoonlijking van is». Een redenering waar we tot op zekere hoogte wel kunnen op inkomen maar waar de toeschouwer niet zo direkt mee geholpen is, omdat die gedachten x niet uit de film zijn af te leiden. Het is u, kijker, alsdusdanig aangeraden met deze ideeén- gang rekening te houden als u de film wenst te gaan bekijken. Excalibur werd niet het meesterwerk dat we van deze regisseur stilaan mogen verwachten, maar als extra- vagente reis in een legendarische verleden vol myto- logische motieven is het een film waar u niet bedro gen van uitkomt. FOR YOUR EYES ONLY De 12e Bondproduktie in de rij en voorlopig nog niet de laatste (in 1983 mogen we Octopussy verwachten) is helemaal gebaseerd op het stramien van de vorige 007 realisaties. Met de opbouw van de film hebben de producenten wel een stap achteruitgezet. Na Moonraker die helemaal was geborduurd op de ruim terage vonden zij dat Bond uit zijn ruimtepak moest om terug 'alledaagse' karweien te gaan oplossen. De producers meenden op die manier de hete konkurren- tieadem van Steven Spielberghs onvoorstelbaar fan tastische avonturenfilm «Raiders of the Lost Ark« te slim af te kunnen zijn. De bioskoopganger die een tiket koopt voor een Bondfilm weet in feite reeds op voorhand wat hij gaat te verwerken krijgen zonder daarom het verhaal te kennen. Precies die idee zal zich in de toekomst tegen de Bondprodukties keren. In «For Your Eyes Only» zijn alleen de eindbeelden echt origineel wanneer Mevrouw Thatcher op een satiri sche manier de scène wordt opgezet. Een echte meevaller is de laatste Bond in feite niet geworden en is meer een aanrader voor de genreliefhebbers, waar van er in het Aalsters heelwat moeten zijn, gezien het grote sukses van deze film. CAVEMAN Zeer, zeer lang geleden toen vuur muziek en gereed schappen nog grote onbekenden waren voor onze voorouders leefden er eens Ringo Starr Senior en Barabara Bach Senior. Als u de mannelijke helft van dit duo per sé in zijn hemd of beter tijgervellètje wil zien rondhuppelen is deze film best leuk. THIS IS AMERICA Onzindelijke blik in het marginale Amerika. Excen trieke tot ronduit wansmakelijke feiten passeren in een poging om alles van dit bijna in zijn geheel geënsceneerde geval als realiteit op tafel te zetten! en ik zijn het eens dat dit Amerika niet is. DE ONZEDELIJKEN Onbelangrijk en zeer waardeloos. Programmatic Aalsterse filmzalen Feestpaleis De vind: 0 onbelangrijk X matig XX goed en XXX ze goed XXXX niet te missen. Zaal 1: For Your Eyes Only, 5e week; kwotatie: X W.: 18 - 20.30 Z.: 13.45- 16.15- 18.45-21.15 Zaal 2: Monthy Python and The Holy Grale; kwoti XX W.: 18 - 20.30 - 21 Z.: 15 - 16.30 - 18.00 - 19.30 Zaal 3: De Onzedelijken, kwotatie: 0 W.: 18 - 19.30 - 21 Z.: 15 - 16.30 - 18.00 - 19.30 Palace Zaal 1: This is America, kwotatie: 0 W.: 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.10 - 18.20 - 20.30 OM Studio: Excalibur, kwotatie: XXX W.: 18 - 20.30 Z.: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.15 Club: Caveman; kwotatie: X W.: 18.30 - 20.45 Z.: 14.15- 16.15 - 18.30 - 20.45 Filmklub Antrakt Stadsschouwburg zondag 15 I vember 20 uur: Robin and Marion, kwotatie: XXX Filmjournaal extra Van 13 tot 22 november heeft er te Gent het] internationaal filmgebeuren plaats. Voor mi tingen en programma op het volgend telefoon] mer te verkrijgen: 091-24.18.08. baetens bj «Het huis van Bemarda Al ba» van de Spaanse auteur Federico Garcia Lorca is een schitterende prestatie gewor den van de Catharinisten, een onbetwistbaar hoogtepunt van dit seizoen '81-'82. Het talent en de theaterervaring van regisseur Herman Slagmulder, de kracht van de akteursploeg en zeker ook een voortreffelijke technische ploeg stonden borg voor een knappe voorstelling; zij bereikten in alle eenvoud en soberheid diep ontroerende momenten en dat is dan ook de sterkte van dit drama. gen positieve waarden, zij zijn begerenswaardig, hun leven is écht leven, en het mannelijke wordt bijna uit sluitend als viriliteit gezien. In het tweede deel worden de dochters krachtig en raak getypeerd; zij leven alle maal vol verwachting, vol met een zekere afschuw voor charge en pathetiek. In een sober maar toch funktio- neel en raak dekor wist hij de juiste toon te treffen, die je onmogelijk onverschillig kon laten. De 16 vertolksters en de eni ge vertolker Dries Bruy- teld De Rauw (Martimo), Jet De Koninck (meid). Elsie Coppens (Prudencia), Ma rie-Louise Mathieu (bedela res), Edith Van Heddeghem en Katrien De Bouck, en Si- grid Frangois (3 buurvrou wen), Annelies Hamie (kind je), Katrien Van Nuffel achtergrondscènes wat mochten ingetoomd worden en de zuiderse warmte nog 'n tikkeltje meer mocht geaksentueerd worden. Let op, dit zijn details en kom- plimenten zijn wel beter op hun plaats. Het was een heerlijke samenwerking van toegewijde mensen, die de ruime belangstelling zeker verdienden. Zo liet het slotbeeld aan de duidelijkheid trouwens niets te wensen over en voor wie wil verstaan, liggen verwijzingen naar het toen malige Spanje, net voor de burgeroorlog, voor het grijpen... Tenslotte... «Het huis van Bernarda Al- ba». omgeschreven als grandioze naakte toneel kunst met meesterlijke ka raktertekening en hetJ pen van het eeuwige I 'de vrouw', werd resscmte voorstelling,I ook kwa struktuur geving. maar voor schouwers ook boeiend. Regisseur Herman Sl(i der deed geen kon^ aan het publiek zijn ploeg prima. Wij zijn blij dat de G '»ar nisten jaarlijks een k toer uithalen (verleda )e 'Antigone') en durven I digt dat de 2 volgende pi zegi ties, het zelfde peil halen, al zijn ze we wa( totaal ander kaliber... JoDe aoti Lena Siau in een opmerkelijke prestatie. (CDJ) De auteur, Garcia Lorca Federico Garcia Lorca werd geboren op 5 juni 1898 nabij Granada uit een welgestel de boerenfamilie. Vanaf 1909 voelt hij zich bijzonder aangetrokken tot de muziek en volgt dan ook piano- en gitaarlessen. Tien jaar later gaat hij naar Madrid waar hij onder de invloed van o.a. Neruda, Dali, De Falka, Turina en Salazar komt. Uit deze pe riode vallen vooral zijn dichtwerken op. Deze kunst draagt een merkwaardig 'cachet', ongetwijfeld door zijn grote aandacht voor de Spaanse folklore en de zi- geuner-flamenco-muziek. en tevens door zijn nogal zwaarmoedige beschouwin gen over het landschap. Dali. De Falla. en Lorca zelf zouden in deze tijdspanne muziek en dekors kreëren voor de vrij talrijke voorstel lingen, die Lorca in zijn huis zou organiseren. Al vlug worden Lorca's kwaliteiten duidelijk; zijn lyriek is ui terst muzikaal en ekspres- sief en in sterke mate be paald door de kuituur en het landschap van Andalusië. Vermeldenswaardig in dit opzicht is "Romancero Gita- no (1928), een heerlijke po ëtische evokatie van de zi geunerwereld met haar wil de hartstochten. Tussen 1929 en '35 reisde hij praktisch gans Amerika af waar hij met zijn voordrach ten over Spaanse muziek, folklore en poëzie veel suk ses oogstte. In 1931 wordt hij minister- direkteur van Ta Barraca', een reizend studententhea ter, waarvoor hij zelf teksten en muziek schrijft. Zijn definitieve terugkeer leidt naar een ketting van toneelwerken; Yerma, Don Rosita, La casa de Bemarda Alba. Zondermeer bracht Garcia Lorca een vernieu wing van het moderne Spaanse toneel. Talloze muzikale werken (opera's, madrigalen, bal letten) zijn gebaseerd op zijn Tijdens de Spaanse Burger oorlog werd hij in de nabij heid van Granada door de troepen van Franco gefusil leerd. Aanklacht: «Zijn boe ken doen meer kwaad dan wapens...» Met zijn dood op 37-jarige leeftijd (1899-1936) verloor de wereld een der meest talent volle figuren uit de moderne (Spaanse) literatuur. Het stuk «Het huis van Ber narda Alba» Het stuk vangt aan net na de uitvaart van Bemarda's man. Zij is nu vast besloten een periode van 8 jaar rouw in te zetten. Ook haar kinde ren (5 dochters) wil ze hierbij tot het uiterste verknechten. Vanzelfsprekend gaan haar dochters hiermee niet ak koord. Uitzondering hierop is één dochter, die werkelijk haar vader in haar hart draagt, maar later een zwakke figuur blijkt te zijn. Wie immers uiting geeft aan de minste vorm van ontroe ring blijkt een sukkel te zijn. Het (onjgeluk wil nu juist dat Pepe el Romans, een mooie en galante 25-jarige jonge ling uit het dorp, zijn ogen op één van de dochters heeft laten vallen. Opval lend hierbij is. dat alleen de mannen in een goed dag licht worden gesteld; zij krij- vrees en vooral vol afgunst en haat. Als eenzame en ongelukkige vrouwen haten zij niet alleen hun tyrannie- ke moeder, maar ook elkaar. Tussen moeder en dochters beweegt zich Poncia, de dienstbode, die oud en wijs genoeg is om alles te door zien. Zij kan aanzien worden als de afspiegeling van het Griekse koor, dat nuchter kommentaar geeft bij de ontwikkeling van dit drama. Zij is zowat de spiegel van het huis van Bemarda Lorca. Naar het einde van het stuk toe wordt de sfeer steeds meer en meer gespannen, de ondertoon wordt bitsiger, maar Lorca's typering steeds even doordringender en schrijnend. Hierbij mogen we het ver schijnen van de oude en se niele oma, Maria Josefa niet vergeten: zij heeft het voort durend over het echte leven, een leven waard om te le ven, maar dit zullen zij nooit bereiken. Tenslotte gebeurt het onver mijdelijke: Iedereen in het huis van Bemarda Alba heeft het door dat Pepe el Romano een bedrieglijk spel speelt. Ook de moeder Ber narda, die hem wegjaagt, met een geweer. Maar Ade- la, in de mening dat haar geliefde omvergeschoten werd. pleegt zelfmoord. To tale ontreddering bij haar zusters, maar Bemarda Al ba blijft overeind; zij spreekt om te verwonden, ze ver wondt om te heersen... Regisseur en akteursploeg De verscheidenheid aan ele menten, de kontrasterende perspektieven, de meesterlijke karakterteke ning. dit alles samenbren gen in een veelzijdige har monie, vereist een volwaar dige regie. Herman Slagmulder heeft zich hiervoor ingezet met een geestdrift en overgave, typerend voor deze veelzijdi ge Aalstenaar. In «Het huis van Bemarda Alba» zijn er niet alleen de geladen dia logen van de 'eenzame' vrouwen, niet alleen de sfeer en de spanning, niet alleen de hevige skenes en de fijnzinnige stiltes... er is vooral de mogelijkheid om bestendig te spelen op het randje door verkeerde of overdreven aksenten te leggen. Van Herman weten we dat hij een gevoelig regisseur is ninckx. die echt geen ge makkelijke klus aan de ver schillende rollen hadden, speelden op een zeer be hoorlijk en homogeen peil. Opvallend zijn beslist de knappe prestaties van Go- delieve Buyle, als de bitsi ge, tyrannieke heersende moeder. Nicole Gits als de jonge en frisse Adela en Le na Siau in de zware rol van de oude dienares Poncia. Deze drie aktrices werden zeer sterk getypeerd en kwa men naar ons gevoel ook het best als karaktertekening uit de verf. Ook de rest van de akteurs ploeg verraste ons aange naam en we steken onze be wondering voor Simone Van Laethem (Maria Josefa), Rita De Mulder (Angustias), Mia Slagmulder (Amelia), Mach- (meisje) en tenslotte de eni ge man op het podium. Dries Bruyninckx (Pepe) dan ook niet onder stoelen of banken. Zij speelden vlot en beheerst in het gespannen spelritme. en lieten de koel- en sober heid triomferen. Het stuk ging er voortreffe lijk in bij het talrijke pu bliek; heel de avond door was de aandacht prima en het applaus tussenin en achteraf was zeer nadrukke lijk en dankbaar. Toch enkele kleine beden kingen, heel in het begin (toch alleszins bij de pre mière) akteerde de ploeg op vallend minder aantrekke lijk aanloop wat té lang? en we menen ook dat de Een knappe produktie van Uy I in te en plaxs De Catharinisten. (CDJ) Aan de muur van 't oude kerkhof hangen de Goden. Maar de goden zien er moe uit. De woorden zijn benig, de lach is van vroeger, wie kijkt daar op om? Het lijkt wel alsof ze zeg gen willen, je ziet ons wel, maar we zijn er niet. Nee, ze zijn er niet. De slogans en affiches toen de vaandels wap- hangen scheef. perden. Er is teveel lijm gebruikt, En nu. daar ook al. Een drank zonder smaak. Ze zijn teveel geprogram- een fles zonder ziel. meerd, ze zijn teveel op hun De messen zijn bot, er nummer gezet. valt niets meer te delen, er Ach, vroeger, toen de valt niets meer te snijden, champagne spoot, toen de messen geslepen werden. II faut quitter la table, toen de liederen schalden, zingt Aznavour. De liederen schallen, maar de kelen zijn droog, zoveel hoge noten! En toch bleven ze komen, de auto's stapvoets, de mu ziek uit het doosje Hoe vreemd, bij 't voor bijrijden klinkt het een toontje lager. De vaandels zijn K paal gedraaid. Een vinger me! verband. Aan de muur va kerkhof hangen de Wie zijn die men» f met hun rug tegen d< willen staan? Hoofdbrok van het derde nummer van «De Ader», twee maandelijks kultureel tijdschrift van de Aalsterse Willems fondsafdeling is het merkwaardig historisch artikel van haar voorzitter Mark De Jode «Van Capucienenklooster tot gerechtelijk administratief centrum». Klooster dat op aanbeveling van de landvoogden Al- brechten Isabella in 1616 in de Kapellestraat verrees en dat sindsdien tal van diverse bestemmingen kreeg. Ge sloten door de Franse Revo lutie diende het achtereen volgens als hooimagazijn en bergplaats voor gestolen klokken] arsenaal voor de brandweer, vergaderplaats voor de co srits, krijgsgevan genis, pupillenschool, cibis- tenkazerne en uiteindelijk werd het een gerechtelijk en administratief centrum waarin zijn ondergebracht diensten van het Ministerie van Openbare Werken, van Financiën (kadaster en be lastingen), van Justitie (rechtbank van eerste aan leg, van Koophandel), ar beidsrechtbank, vredege recht en politierechtbank, en het PMS-centrum van het departement van nationale opvoeding en kuituur. Het flink gedokumenteerd artikel brengt een beschrij ving van de verschillende onderdelen en nadere ver klaring van woorden en be grippen. Alleszins zeer le zenswaard. Na het pas voorbije piano- en zangrecital brengt het Willemsfonds nu op vrijdag 27 november te 20 u. in de bovenzaal van de «Borse van Amsterdam», Grote Markt een avondje kulturele humor met een bloemlezing uit de voornaamste kortver halen en kursiefjes van en door Robert Venneman. Toegang 60 fr. WF-leden 40 LH Tij hb ersc ore Jos Bikkems, de Aalsterse juwelier met heel pijlen op zijn boog die reeds zoveel prijzen, ook internationaal niveau uit de wacht sleepte, expo" nu te Brussel. Dit in samenwerking met het Windsor Hotel», Duquesnoystraat 5-7. De tentoonstelling «muurversieringen» loop! donderdag 19 ovember tot en met vrijdag IB cember. Vernissage mei openingscocktail op woensdag november van 20 tot 22 u. Inleider hierbij is prof. Vroede. Er is parkeergelegenheid in het hotel zelf. edt

De Voorpost | 1981 | | pagina 16