Mare Galle: Volgende stap zijn de gemeenteraadsverkiezingen Spanning en nadien feest in Volkshuis V.P. inkasseert Komt Leedse Volksunie met eigen lijst op bij volgende gemeenteraads verkiezingen? 3 G t glim-en grimlach waar kon M en? zeer moeilij ^Nu moeten trok de SP met op kop Mare Galle door de markt, gevolgd door een Brusselse "tJJOl igjLvond hadden we met minister Galle een kort ten dat het Van Miert-effekt ien' Zoals te verwaohten glunderde de man om zijn zichtbaar zou doorwerken, resultaten. Schijnbaar zou de SP arr. Aalst de Dat effekt werkt wel door beste uitslag in Vlaanderen hebben geboekt na maar moet zijn weerslag z Maandagavond trokken de socialisten dan ook hebben op de plaatselijke straten om hun overwinning te vieren. mandatarissen. Mijn mi- 2.4, sprong van 1.000 stemmen, naar 20.775. appi eerste keer had ik >e te»r 10-300 stemmen, zeel ede maal 13.011 en de 20.000 het KP, waar komen die r moeilijk te zeg- 0onder- 's'etl instellen naar onze 1TB j we hebben dat Bel ns vorige keer ook B Vorige keer heb- een groot aantal aangetrokken r£- listenen die ons een lueJüek hart toedragen, stemmen gekre- om- r na- ben. Uiteraard niet gemist want ik was er de machinist van in Vlaan deren. Gelukkig hebben velen in gezien, vooral de jonge so cialisten, dat om een goede echte groene te zijn, je rood moet zijn. Dat wil zeggen dat je het algemeen belang boven alles moet stellen. Wat nu Agalev betreft, uit eraard betreur ik dat Aga lev is opgekomen. Wat heeft men nu bereikt? Dat men een kleine minder heid vormt in het parle ment zonder enige impact. De groene beweging mag niet ontstaan of voort be staan buiten de bestaande partij die groen moet zijn, nl. de socialistische partij. We kunnen niet verwach ten van de PW dat ze groen is of dat zij bekommerd is om het leefmilieu. Het par ticulier belang gaat bij de PVV boven alles. We kun nen evenmin verwachten dat de rechtse katolieken zoals Akkermans en Co voor de bescherming van het leefmilieu zijn. Voor el ke stap die ik gedaan heb voor de bescherming van ons milieu heb ik moeten Hoe staat U tegenover een eventuele kartelvorming tussen KP, Ral en Ag&lev voor volgende verkie zingen? Ik zie niet goed in waarom ze dat zouden doen. Wat heeft de Kp te maken met Agalev? Niks! Behalve dat zij alle twee het algemeen belang nastreven hoop ik. De Aalsterse KP heeft nu een enorme slag gekregen, en ik verheug mij daar niet om, maar ik zie niet goed in waarom dat zou gebeuren. Dat zijn twee vreemdsoorti ge elementen die zouden sa men gebracht worden. Vele mensen stemmen op naam. Betreurt U niet dat men meer stemt op naam i.p.v. op de kop, de partij. Betreuren is veel gezegd. De tijd is voorbij dat men stemt voor een partij als zodanig, want een partij als zodanig treedt niet op. Het zijn mensen die optreden. Waarom werd er vroeger bovenop de kop gestemd? Eenvoudig, opdat de men sen zich niet zouden vergis sen. Dat was een heilige schrik van de leiders van onze partij, de mensen zou- dering uitdrukking te ge ven voor het werk dat ie mand heeft gepresteerd. Ik hoop dat dit mijn geval is. Het is zelfs volgens mij de mocratisch verantwoord en het geeft ook blijk van een zekere kuituur als men niet blindelings gaat stemmen bovenaan maar naast de naam van iemand waarin men vertrouwen heeft en waarvan men weet dat die iemand zo goed mogelijk de ideologie van die partij zal verwezenlijken. Nu staan de gemeente raadsverkiezingen voor de deur... Het ligt voor de hand dat ik de leiding zal nemen van onze lijst. Eist U iets op? Neen, we zullen zien hoe alles evolueert. Alles zal af hangen van mijn partij. Met wie we graan. En krij gen we de kans niet iian graan we in de oppositie. Maar als we geroepen zijn om samen met iemand te besturen, want alleen zul len we zeker niet kunnen, dan zullen we dat doen in alle eerlijkheid zoals we het hebben we ook veel stem men gekregen van socialis ten die misschien een beetje ontmoedigd waren in het verleden en zich terug bij ons hebben aangesloten. Het Van Miert-effekt heeft niet gewerkt maar het Galle effekt deed het duidelijk. Men kan moeilijk verwach- lieubeleid (als ik mij als voorbeeld mag stellen) is het milieubeleid van een mi nister die acht dat het alge meen belang gaat boven het partikulier belang. Als nu mijn beleid niet overslaat op alle SP-afdelingen in Vlaanderen, dan missen ze de milieu trein. Ik heb hem vechten m de deelregering, tegen mensen zoals Akker- mans. Gelukkig zijn er bij de kris- ten-democraten ook nog mensen die het algemeen belang stellen voor het pri vé belang en die ons ge steund hebben in onze iiver. den zich kunnen vergissen. Door meer inspraak te ge ven aan de militanten en ook doordat de mensen meer ontwikkeld zijn wil len zij van onderuit, de ba sis, meer hun zeg hebben. Door bijvoorbeeld de rang schikking omver te gooien of door duidelijk him waar- gewoon zijn, plichtsbewust met goede werkers en men sen die hun dossiers ken nen, en we hopen van Aalst te kunnen redden wat er nog te redden valt. Is het zo dramatisch? Het is zeer dramatisch. Een stad met een half miljard deficiet en minder dan 80.000 inwoners, dat is in derdaad dramatisch. Wat niet wil zeggen dat ik de volledige schuld werp op de huidige coalitie. Daar gaat het niet om, maar het is hoogtijd dat er een echt goed management aan bod komt. Het ministerschap, wat nu? Ik weet niet of ik het ambt zijn geen woorden bij mij. Momenteel weten wij nog niet of we naar een ooalitie gaan met de SP al is de SP aanwezig met twee ver tegenwoordigers in de Vlaamse deelregering. Nu komt het er op aan welke departementen we toegewe zen krijgen. Er zijn 9 de partementen en het zal af hangen van inhoud van die departementen die ons wor- Minister Mare Galle ging stemmen in de Binnenstraat. (CDJ) van minister moet najagen den toegewezen wie minis- want men heeft tenslotte ter zal worden, geen familiaal leven. Als Tt i_* minister staat men dag en Wo1 ™n moole nacht ten dienste van het En dat Ja, dat dacht ik wel. De Voorpost - 13.11.1981 - 5 Zondagavond kon je werkelijk op de koppen lopen in het Aalsters Volkshuis. Iedereen stond er gespannen de uitslagen af te wachten. Ondertussen keken de meesten naar de BRT verkiezingsshow en hoopten dat het verhes van de SP miniem zou zijn. met de glim- of de grimlach, inkasseerde de iondagavond de zware opdoffer die het kiezers- aar had toegodiond. Noch in het «Groen Kruis» »'t Land van Riem» was er dan ook van toevloed massa niet de minste spraak en enig animo bleek 1 onbestaand. Begrijpelijk als men bevroedt dat resultaat een absoluut dieptepunt bereikt werd. "34 r decennia was men inderdaad aan een konstante toe en aan het «winnen» gewoon geraakt. >las :ste uitslag van zijn partij. (CDJ) Druppelsgewijze kwamen de uitslagen binnen. Steeds werden op een groot bord in de gelagzaal de resultaten van de provincie genoteerd, zodat rond 21 uur de uit slag ongeveer bekend werd. Maar eerder ging de inter esse van de socialisten naar de persoonlijke uitslag van hun kopman Mare Galle. Weken hadden ze zich in ge- 'etenschap dat elke ps en downs beleeft e binnenlopende dan ook gerelati- ilaaf01 diepgaande ana- wellicht voor de heilzame gevolgen ren. rgelijke ontleding politieke toestand n uiteraard zondag- nog niet toe. Toch enkele C.V.P.-pro- n even peilen naar te oorzaken van dit onvermoede om- verwacht feno- iker voor de senaat, OHondt-Vanopden- ag in het resultaat ilwoord van de kiezer op de Waal- fcantie. De C.V.P. klaarblijkelijk een afgebakend profiel en reageer- fak op de herhaalde allen waartegen r geen verweer mo teek. Kiezers raak- ffekeken op steeds dezelfde ministerfi- die aan geloofwaar- inboetten en wiens 'ften onvoldoende e kiezers, die vaak ■zwart-termen den- sten duidelijke taal rauwheid van de af- 'leek betekenisvol grijsheid van het ma. iet onvoldoende aan nen van de Vlaamse zou ook de raket- tenkwestie heel wat stem men gekost hebben. Toon den opiniepeilingen een stijging aan vóór de raket- tenhistorie, erna werd dui delijk een daling gepronos- ikeerd. Dat ze dergelijke vormen zou aannemen kon echter nauwelijks worden gevreesd. De Amerikaanse agressiviteit en tussen komst in El Salvador deed de kristen-demokratie evenmin goed. Alhoewel de SP wel de kampioen van de politieke benoemingen zou zijn het ook op dit stuk de C.V.P. zich niet onbetuigd wat heel wat kwaad bloed zette. Senator D'Hondt-Vanop- denbosch ziet nu een perio de van bezinning waaruit een nieuw beleid kan groei en zonder toegevingen noch eindeloze kompromis- sen zodat tegen de gemeen teraadsverkiezingen reeds veel kan worden goedge maakt zo nodig met verjon ging en vernieuwing, met mensen die luisterbereid zijn, mensen met een hart. Lijsttrekker voor de Kamer van Volksvertegenwoordi gers Hubert Van Wambeke ziet voor het negatief resul taat vooral volgende oorza ken. Het C.V.P.èJet-Plan dat een uitweg om uit de krisis te geraken kon bie den werd duidelijk door de massa niet ernstig geno men. Er werd daarbij onvol doende ingepikt op het ver langen van de bevolking zich kordater tegen Waalse eisen af te zetten. In Wallo nië werd de C.V.P. trou wens als zondebok met alle zonden Israëls beladen. Uit gekeken dient dan ook te worden naar een eigen ma nier om de belangen van onze Vlaamse bevolking ef ficiënt te verdedigen. Drieëntwintig jaar onon derbroken machtsuitoefe ning in de diverse regerin gen moest dan ook met nor maal genoemde slijtage worden betaald. Niet min der dan vijf re ge rings kri- sissen in amper drie jaar werden voor het kiezers korps wel al te veel. Vooral dat de schuld ervan dik wijls op de rug van de C.V.P. werd geladen door de politieke tegenstanders: Bijna algemeen is men in C.V.P.-kringen nu de me ning toegedaan dat men na de val van Martens IV met enkel een wijziging van premier geen gelukkige zet heeft gedaan. Nu wordt het volgens Hu- bert Van Wambeke wel even bezinnen en volgt uit de op gelopen nederlaag wellicht een nieuwe start. Volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems ziet als oorzaak van deze uitslag de alhoewel belangrijke maar toch sekundaire verkie zingsthema's als de kernbe wapening, de belastingver mindering, de toestand in de Voer en de school van Komen die de aandacht af leidden van het hoofdpro bleem, de ekonomische re cessie; de werkgelegenheid. In een periode van radeloos heid en slechte financiële toestand is men makkelijk rijp voor excessen, voor het aanhoren van onheilsprofe ten en voor het zich laten imponeren door «tovermid delen» als belastingsver mindering en demagogi sche akties. Het C.V.P.-ver- lie8 stoelt in niet onbelang rijke mate op haar te groot geduld met de PS in een periode waarin ernst, wijs heid en kalmte minder aan spreken dan radikale, ogenverblindende stand punten. Door zware aksen ten te leggen op Zaïre en de raketten werd een rookgor dijn van bomen, bloemen en vogeltjes opgetrokken om de ekonomische problemen te verdoezelen. De «ruk naar rechts» resul teert uiteindelijk in een ni vellering van de grote par tijen wat voor toekomstige regeringsvorming zeker een supplementaire moei lijkheid wordt. Lijsttrekker voor de provin cie Raymond Uyttersprot somt als oorzaken op een niet voldoend Vlaamse poli tiek, een verloren profiel door al te veel kompromis- sen, het ontberen van een duidelijk standpunt inzake raketten en de normale sleet die een besturende partij in krisisperiode on vermijdelijk te dragen heeft. Ook de interne strub belingen in de partij zelf en het al te veel wisselen van premiers maken bezinning noodzakelijk. Nu moet maar eens worden uitgevist «waar het eigenlijk zit». LH zet om de pagne tot een goed einde te laten verlopen. Het scheel de geen haar of deze verkie zingsronde verliep drama tisch. Te Geraardsbergen reed plots de publiciteitsbus zonder chauffeur de helling af. Het was Jackie D'Herde die de minister achteruit duwde, anders was Mare Galle geklemd tussen huis en bus. Het bleef echter be perkt tot stoffelijke schade. De meeste opgekomenen zouden echter zonder eind resultaten moeten naar huis gaan, want de uitslag van de kamer van volksver tegenwoordigers liep ter gend langzaam binnen. Op de eerste verdieping werden alle cijfers bekeken, vergeleken en doorgespeeld naar het café. In een zaaltje apart zaten heel wat kandidaten en sympatisanten te kijken en te wachten tot wanneer hun minister op de beeldbuis zou verschijnen. Het bleek allemaal nutteloos. Het was pas maandagavond dat werd bekend gemaakt dat Napraten in het Volkshuis over de geboekte winsten en verliezen. (CDJ) Mare Galle om en rond de 21.000 stemmen had be haald. Meer dan zijn recht streekse concurrent Van Renterghem. Nu was er geen houden meer aan. De socialisten wensten op straat te komen om hun vreugde publiek te maken. De man van de groene affi che had het prachtige re sultaat geboekt. Hijzelf ver telde ons zondagmiddag dat hij hoopte 17.000 stem men te halen. Het werden er een kleine 4.000 meer. Onmiddellijk hoorden we de militanten plannen sme den voor de nakende ge meenteraadsverkiezingen Ondertussen waren Aloïs Van den Bossche en Paul Van der Niepen naar Gent getrokken om onderhande lingen te beginnen i.v.m. een mogelijke provinciale coalitievorming. Maandag avond was het echter veel te vroeg om daarover iets defi nitiefs en zinnigs te De Leedse Volksuniekandidaten voor de jongste parle mentaire verkiezingen Jules en Ghislain Henderickx en Lueien Standaert, haalden ditmaal opmerkelijke resulta ten. Hiermee bevestigden zij meteen de algemene winst- trend die hun partij boekte. Maar dat zij vaste waarden zijn op de onderscheiden lijsten en dat zij steeds aan populariteit winnen hoeft niet meer getwijfeld te worden. Zondagavond jl. hadden wij de gelegenheid om Ghislain Henderickx, derde kandidaat op de kamerlijst, die zo maar eventjes 2.898 voorkeurstemmen kreeg, over dit sukses te ondervragen in het «Gulden Vlies», het lokaal van de Als terse Volksunie. Op onze vraag of hij zijn persoonlijk sukses ver wacht had, antwoordde Ghislain Henderickx: «Niet in dezelfde mate, want ik heb meer voor mijn broer Jules gewerkt. Ik wist dat de Henderickxsen goed la gen in deze situatie. Ik wist dat wij veel gingen halen, maar zoveel had ik niet ver wacht. Ik sta wel op een lijst, maar ik ben de wroe ter, en het werkbeest. Ik moet alles doen, en kon mij dus niet bezighouden met huisbezoeken. Ik moest de baan op om te plakken. Ik kon mij moeilijk een beeld vormen van wat de uitslag zou worden. Dat ik zoveel zou halen kon ik niet voor spellen, temeer daar ik werk voor de afdeliner Lede. die drie kandidaten heeft». Volgens men op dit ogen blik in het arrondissemen teel VU-sekretariaat kon achterhalen, zou de VU in Lede tussen de 28 en de 30% der stemmen gehaald hebben. «Wij hebben ooit eens in Vlierzele 44% ge haald op een bureau. Maar met de fusies zijn er rare zaken gebeurd, en 3e weten heel goed waarom ze Vlier zele afgesnoept hebben van Jules» zo voegde Ghislain Henderickx eraan toe. Op onze vraag oi ae Kans er nu inzat dat de Volksunie bij de volgende gemeente raadsverkiezingen met een aparte lijst zou aantreden antwoordde onze woord voerder letterlijk. «In deze situatie wordt deze Kans versterkt. Onze uitslag is een positief punt daarvoor. Er is praktisch geen weg meer terug». Broer Jules Henderickx, die opnieuw met glans ver kozen werd voor de provin cieraad, stelde op zijn beurt dat de kans erin zat dat men volgend jaar in Groot- Lede zou opkomen met een aparte Volksunielijst voor de gemeente. Zijn persoonlijk sukses weidde hijzelf aan zijn uit gebreid dienstbetoon, waar van hij nu de vruchten plukte. De talrijke aktivitei- ten, die hij in de provincie raad zelf ontplooid had, zag hij niet als zo een grote reden voor het groot aantal voorkeurstemmen VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 5