LYDIA DE PAUW: «KUNST? WAT IK DOE, KAN IEDEREEN!» VIJF JAAR GELEDEN STIERF PATER KAMIEL HEIREMAN S.J. Sint-Martinuskerk: Trefpunt van koren Aalsterse Flitsen AALSTERS KRUISWOORDRAADSEL 8 -13.11.1981 - De Voorpost Eén van die typische herfstdagen op het Vlaamse «platte land», en meer bepaald in het landelijk gebleven Vlierzele: de bomen verliezen nu volop hun bladeren, een vage nevel hangt over de velden. Terwijl we de wagen door een karrespoor vol modder worstelen, denk ik aan Lydia De Pauw die wel zeer veel moet houden van dit seizoen dat haar zoveel mogelijkheden biedt. Maar ondertussen hebben Thuis belanden zij in een we ons einddoel nog lang aantal telefoonboeken, niet bereikt. Lydia vertelde waarin ze gedroogd worden me via de telefoon dat het tot ze volkomen geschikt zijn ergens rechts was voor een voor het eigenlijke werk. splitsing - een zeer slecht Dan is het wachten op een baantje. Plots is heel Vlier- goed idee, waarna de juiste zele vol van splitsingen en materialen kunnen uitge- zeer slechte baantjes, zodat zocht worden. Eens er ook stuk begonnen bent. Anders krijg je vlekken en zo». Naast deze kleine kunst werkjes doet Lydia De Pauw ook aan haken. Daarvoor neemt ze tekeningen uit kin derboeken over, die ze dan uitwerkt. Ze toont ons een treintje, waarvan alle on derdelen apart vervaardigd werden en in feite losse stukjes zijn: van de wieltjes over de locomotief tot de wolkjes daarboven. Ook dit is alweer een heel secuur werkje, waarbij lijm moet worden gebruikt en men dus «Verkoop je dan niet eens iets?» «Op die hobbytentoonstel lingen mag je niets verko pen. Meestal geef ik die din gen dan weg, of als een cadeautje aan vrienden of kennissen. Soms verkoop ik wel eens iets om andere werken te kunnen maken, want ik moet die kaders toch recupereren. Die kaders zijn heel duur. en ze zelf maken, dat is niet goed te doen. Het werk komt bovendien niet goed tot zijn recht als je geen goede kader hebt. De laatste tijd ben ik minder naar buiten gekomen met mijn werk, maar het seizoen is nu ook wel 'n beetje voor bij. En ten slotte zie je op die tentoonstellingen toch dik wijls dezelfde mensen. Zelf een tentoonstelling inrich ten met enkel eigen werk, dat is gewoon onmogelijk. Een groepstentoonstelling zou ik wel nog zien zitten. maar alleen... Dit zijn geen schilderijen, nietwaar, dit zijn kleine zaken. Het zou trouwens ook niet te betalen zijn». «Beschouw je wat jij doet dan niet als kunst»? «Ik vind dat iedereen dit kan. Haken kan je of kan je niet. Maar dit is meer een kwestie van kleur, achter grond, kader en materiaal. Als je een beetje goede smaak hebt en een passen de kader kunt kiezen en een beetje aanleg hebt om bloe men te schikken, is het niet zo moeilijk». «We zullen doorgaan...» Lydia De Pauw is duidelijk van plan dezelfde weg te blijven volgen. Het begon met boeketjes, later ging ze ook vlinders, eendjes en landschappen maken. Er zit dus een zekere evolutie in haar werk. en in de toe komst is zij dan ook van plan zich meer op grotere werkstukken te gaan toeleg gen, hoewel dit natuurlijk weer zijn specifieke moei lijkheden met zich mee brengt. Terwijl er in het buitenland - Frankrijk, Duitsland en Zwitserland meer bepaald wel meer mensen met soortgelijke zaken bezig zijn, staat zij hier bij ons ondertussen nog zowat al leen met haar typische, sei zoengebonden, secure boe ketjes. Elk seizoen heeft im mers zijn heel specifieke kleurepracht, en deze ver schillen komen ook zeer dui delijk tot uiting in haar werk. Voor de toekomst is het dus zeer belangrijk de juiste contacten te leggen. «Ik kom altijd te laat te weten wan neer er ergens iets gebeurt waarin mijn werk wel zou passen», zegt Lydia De Pauw, «want ik moet dat ook Lydia De Pauw in aktie. (CDJ) in de krant lezen, en dan is het natuurlijk te laat om nog mee te doen. Het zou wel beter zijn indien ik vanuit de bron verwittigd zou kunnen worden». Inrichters van hobbyten toonstellingen en dergelijke zijn gewaarschuwd! Wie on dertussen interesse mocht hebben in haar met haak pen en witkatoen gecon- I de ov< (situatie lies w< J opge van he feen en piling Institr Spiden ft aldu strueerde stoomtrei ouderwetse fietsen of j pannetjes of in haar sierijke bloemstukken alvast even contact af Aals De men op het volgende P°^ut* Dorp 58, 9262 Vlierzele l*ma Wij wensen haar noc 1 succes, inspiratie en*8' rijke seizoenen toe! Lydia De Pouw ziet een bloem zelf als een kunstwerk (CDJ) Op 10 november 1976, vijf jaar geleden, overleed vroegtij dig en onverwacht Pater Kamiel Heireman. Hij was nauwe lijks 57 jaar oud geworden. Kamiel Heireman werd geboren te Aalst op 14.9.1919. Hij studeerde er aan het Sint-Jozefscollege en trad op 23.9.1938 binnen bij de Paters Jezuïeten. ik drie keer uit de wagen moet springen om de weg te vragen. De derde keer heb ben we geluk. Met een flink stuk vertraging kan de ei genlijke reportage dus ein delijk van start gaan.... Lydia De Pauw, haar echt genoot en haar kinderen, wonen in een ruim, nieuw huis temidden van de vel den en de bossen. Wanneer we er aankomen, worden we onmiddellijk meege troond naar haar «schatka mer» waar we de uiterst fij ne en ook fijngevoelige kunstwerkjes bewonderen, die gemaakt zijn van ge droogde bloemen en plan ten. Allerlei figuurtjes van eenvoudige boeketjes tot kleine landschappen maakt zij van heel doodge woon maar uiterst broos ma teriaal uit de natuur. Een originele en tegelijkertijd artistieke vorm van vrije tijdsbesteding! Kunstwerkjes maken van bloemen en planten Een gans jaar door is zij dus druk doende materialen te verzamelen in het bos, op het veld en in de tuin. Deze materialen mogen niet te vochtig en niet te droog zijn, wanneer ze geplukt worden. een passende kader gevon den is, worden zij verwerkt tot kleurige motieven, waar bij uiteraard veel rekening dient gehouden te worden met kleurschakeringen en de broosheid van het mate riaal. Op die manier heeft Lydia De Pauw al tientallen kaders, wenskaarten en hangertjes gemaakt met ge droogde bladeren, bloemen, stengels en zelfs met gras. Dat dit alles een uiterst se cuur werkje is. behoeft geen betoog! Hoe is zij eigenlijk op dit idee gekomen? Want hier in België zijn er toch haast geen mensen te vinden die met soortgelijke dingen be zig zijn? «Dat begon vier jaar gele den», zegt Lydia, «toen we naar hier verhuisden. Vroe ger woonden we in Aalst. Ik vond de muren hier zo leeg, en toen heb ik de eerste werkjes gemaakt. Dat viel wel mee, en ik ben er dus mee verder gegaan». «Ik werk er enkel aan als ik volkomen op mijn gemak ben, na m'n werk, of als m'n man een pintje gaat drinken of naar het voetbal is. Je moet daar onstant en heel intensief mee bezig zijn, zo dra je aan een nieuw werk- heel voorzichtig moet zijn om geen vlekken te maken. Zo geehft ze ook nog enkele andere gehaakte werkjes staan. Enkel dingen zoals zwanen bijvoorbeeld, kan ze op deze manier niet maken, omdat die een te gebogen vorm hebben, en je met ha ken enkel recht kan werken. Kunst of hobby? Bestaar er hier in Vlaande ren ook een publiek voor dat soort dingen., en heeft zij contact met mensen die met soortgelijke zaken bezig zijn? «Nee», vertelt Lydia, «met wat ik doe is het moeilijk naar buiten te komen. Wel tijdens gebeurtenissen zoals de Week van de Vrijetijd, in de Keizershallen, of met de Heilig Hart Kring. Toen had ik wel succes, zowel bij kin deren als bij volwassenen. De mensen kwamen me vra gen hoe ik dat deed, zeiden me dat ik daar en daar eens moest mee werken. Ik vond dat plezant, want ten slotte kom je toch graag eens naar buiten met wat je doet, en ik kon daar dan ook uitleggen hoe ik die werkjes maakte en zo. En dat was niet com mercieel. De vond dat heel tof». Wie van muziek houdt kon vorig weekend zijn tentje opslaan in onze hoofdkerk. Nog maar pas was de klank van Haydns «Schöpfung» uitgestorven of daar stonden het kamerkoor van de stedelijke Muziekacademie en een groep oud-leerlingen van E. Borgers, oud-directeur van de acade mie, klaar om als een in memoriam de mis van 10 uur op te luisteren. Het kamerkoor zorgde voor het ordinarium, de oud-leerlingen voor de tussenzangen. Mozarts Missa Brevis K.V. 194 vormde het raamwerk. Er zijn werken van Mozart die meer religieus geïnspi reerd zijn dan zijn missen. Ik denk bv. aan zijn vrijmetse- laarsmuziek. Dit klinkt pa radoxaal en toch is het de realiteit. Zijn kerkmuziek heeft dezelfde frisse beko ring als zijn ander werk maar mist het naïef, onvoor waardelijk geloof dat Haydn inspireert. Het kamerkoor zette wat mat in (onderbe zetting? nog niet op tempe ratuur?) maar verbeterde gaandeweg in een uitvoerig die me vooral beviel door zijn stilistische kwaliteiten' en zijn homogeniteit, maar anderzijds wat omzichtig klonk. Omgekeerd bij de oud-leer lingen van E. Borgers. Hier primeerde de geestdrift die soms uitliep op vibrato op de stijl. Dit leidde tot een felheid van klank die wel op zijn plaats was in Grundij's «Loof die Heer» maar minder bij Purcell en Schütz die een gedragen voordracht vergen. Toch moet worden onderstreept dat we hier luisterden naar een gelegenheidskoor van mensen die elk op zijn ter rein onschatbare verdien sten hebben en die hier een sympathiek gebaar stellen door zich aaneen te sluiten in dankbaarheid aan hun oud-leraar. Engelse koren hebben een ijzersterke traditie. Neem om het even welk Engels kathedraalkoor en je zit met een op het hoogste niveau. Het Worchester Cathedral Choir was oorspronkelijk van plan Mozarts Kronings mis te brengen. Maar zelfs van Mozart kan men verza digd geraken. R. Vaughan- Williams neemt zijn plaats in. Hier geen zoeken naar schoonheidseffecten maar naakte eenvoud met een in tensiteit die direct aangrijpt en verovert. Ik denk aan de ingetogen heid van het Kyrie, de-he melbestorming van het Glo ria, de aanvang van het Sanctus die klinkt als een orgelkoraal van Bruckner, het pleni sunt caeli dat door zijn uitstraling herinnert aan Brittens War Requiem. Het Worchester Choir zingt in die ijzersterke Engelse traditie: een unieke stern- vorming, een uitzonderlijke frasering, een perfecte ho mogeniteit tussen de stern- blokken, een uiterste raffi nement in de schakeringen. Zijn we nog in de Sint-Marti nuskerk of zingen de enge len uit het paneel van Jan Van Eyck? W.D.B. Wie nog niet helemaal bekomen is van de emoties die de verkiezingsuitslagen zouden kunnen opge wekt hebben, kan zich een paar avonden komen verstrooien met het bekijken en het beluisteren van ons bloedeigen Aalsters Coram Alostum Im periale. Deze onvermoeibare knapen houden nogmaals een «Café Chantant» in hun lokaal, 't Landhuis, achter het Belfort, op saterdag 14 en zondag IS november. Een lttdiek gebeuren dat de liefhebbers van dit genre zeker niet sullen willen missen! Na licentiaat te zijn gewor den in de neerlandistiek aan de Katholieke Universiteit te Leuven en na 2 jaar studie van de klassieke filologie, 3 jaar filosofie en 4 jaar theo logie was hij intussen priester gewijd in 1951 wetenschappelijk en geeste lijk gewapend om de vele richtingen uit te gaan, waar heen zijn wakkere en veelzij dige geest en zijn taai door zettingsvermogen hem zou den sturen: rhetoricaleraar, literair criticus voor het tijd schrift «Streven», docent van de Nederlandse litera tuur in het juvenaat van de Paters Jezuïeten, correspon dent van het persagent schap CIP voor religieuze in formatie van Vlaanderen en Nederland, bibliothecaris van het Lessius Universitair College, voorzitter van de Bi bliotheek- en Archiefcom missie van de Paters Jezuïe ten, medewerker aan weten schappelijke projecten in in ternationaal verband, zoals het Gutenberg Jahrbuch in 1976, en tussendoor ook dichter en tekenaar. Al deze uiteenlopende be- langstellingspunten typeren op frappante wijze de gene reuze natuur van Pater Hei reman. Hij sloot zich niet op in zijn noeste wetenschap pelijke arbeid, maar kwam ook en bij voorkeur zelfs naar buiten met de rijke gaven van zijn hart: zijn vriendelijkheid, zijn be scheidenheid, zijn grenzelo ze dienstvaardigheid die hem haast niets kon doen weigeren, zijn bereidheid tot luisteren. Over die eenvou dige, doch veeleisende ge moedsgesteltenissen, die hij als mens en priester volop beleefde, zei hij: «Zie me daar toch eerst als bewust- maker, als priester ook, die herinnert aan de fundamen tele deugden als eensge zindheid, onbaatzuchtig heid, werklust, authentici teit, die ook op sociaal en zelfs politiek terrein de voor waarden zijn om degelijk en blijvend werk te verrichten». De levenshouding van P.K. Heireman, die uit deze woor den spreekt, verklaart wel licht mede dat hij zich graag en sereen bewoog in een wereld van onkerkelijke of ongelovige vrienden die hem ten zeerste waar deerden. Een bijzondere vermelding verdient de activiteit van Pa ter Kamiel Heireman tijdens zijn laatste levensjaren in zijn geboortestad Aalst. Zijn naam zal verbonden blijven aan de luisterrijke Dirk Martensherdenking van 1973 waarvan mag gezegd worden, zonder iemand te kort te doen, dat hij de inspi rerende en leidende rol ver vulde. Bovendien formuleerde hij ten tijde van het Dirk Mar- tensjaar in totaal 20 projec ten, waarvan hij meende dat zij ten bate van de stad en de streek moesten aangepakt worden. Zelf startte hij met enkele van die projecten of gaf er de nodige stuwing aan. Na acht jaar is het interes sant na te gaan hoe kernach tig hij te werk is gegaan en hoe vruchtbaar zijn begin-' impuls is geweest. Voor elk project geeft hij de beschrij ving en het doel aan, ook de tijdsduur binnen dewelke het project zou moeten afge werkt worden, alsmede de noodzaak om telkens een projectleider aan te duiden. Een greep uit deze 20 projec ten, grote en kleine door me kaar, maakt ons duidelijk hoe hij ze syllabisch formuleerde en zag. Per soonlijk voeg ik er aan toe tot welke resultaten zijn ini tiatieven reeds hebben geleid. Project 2: Technisch onderwijs te Aalst Beschrijving: Tegenover de dreiging ook nog het hoger technisch on derwijs weg te halen uit Aalst, een actie voeren door studie (dossier) media en politiek, voor een volledig hoger technisch onderwijs te Aalst, onder het motto: gezien de sociale nood en gezien Aalst reeds afzag en blijft afzien van hoger uni versitair onderwijs, eist het als tweede grootste stedelij ke agglomeratie, van Oost- Vlaanderen, een volledig net van hoger technisch onder wijs, met zetel te Aalst. Doel: Beveiliging van het bestaan de technisch onderwijs, en creatie van sommige nieuwe takken (sociale assisten ten?). Minder exodus van de top, hoewel de universitaire zul len blijven afvloeien. Te werkstelling in het onder wijs. Samenwerking onder- wijs-industrie. Tijd: Zou de ministeriële actie moeten vóór zijn die wil cen traliseren en nog slechts één vrije en één officiële school dulden per provincie. Resultaat: De actie werd gevoerd en is met succes bekroond. Project 3: Documentatiecentrum Beschrijving: Het verzamelen, zowel voor wat het verleden betreft als voor het heden en de toe komst, van een zo ruim mo gelijke documentatie over de stad en het land van Aalst. Doel: Vooreerst professioneel, niet vulgariserend. Werkin strument maken voor pro motie. Gegevens verzame len voor geschiedkundigen, sociologen, economisten. Coördinatie van de bestaan de gegevens (stadhuis, archief, bibliotheek, Land van Aalst, Rijksarchief, plan- bureau's, Het documen tatiecentrum is niet geacht zelf aan promotie, publika- tie, evaluatie te doen, maar wel daarvoor het materiaal te verzamelen. Tijd: permanente opgave Resultaat: Eerstdaags start het «Infor matie- en Ontmoetingscen trum voor Nijverheid, Han del en Landbouw» in het ge restaureerde huis van de Keizershallen, Keizerlijk Plein 23, Aalst. Project 9: N.M.B.S. Service te Aalst Beschrijving: Naar aanleiding van de reac ties en gegevens van het Dirk Martensjaar een schrij ven richten tot de directie van de NMBS om betere spoorverbindingen met Aalst en om een betere ser vice in het station te Aalst. Doel: Meer directe verbindingen met Brussel en Gent. On danks het grote aantal reizi gers heeft Aalst immers qua station nog geen echte cen trale functie. Wat dit bete kent kan men zien bv. in Denderleeuw, al is daar niets van een stad en alleen maar een station: het trekt de be volking aan, het wordt im mers een woongelegenheid voor pendelaars. Tijd: Niet te lang na het Dirk Mar tensjaar waarop het een aansluiting is. Resultaat: Het stationsgebouw werd op ontdi 'bronnc evolki Patrick B«tteteel iddels ie wet€ ontwi van ng. da de ha m in d de oor srdek ten van P. Heireman 6 van veel heeft Aalst aan d( dem U de 20 volstaat om aan te spronkelijke en eerlijke tonen dat zijn «geestelijk tes- Heirema( r tament» een hele opgave is, P K" He|re™rL waarbij P. Heireman geluk- kiglijk zelf voor de vonk heeft van de jaa'r|ijta gezorgd. Maar hl] deed meer B j m Ho uuoinmo tun nie hem a telkens een nieuw winj in de weinige tijd die hem sinds het Dirk Martensjaar belichten dat 1973 scheidde van de dood. de insDhatie l8?01'1 Wii uuakkorHo vnnr enkele P sinrir inzet van P. Heirema* Hij wakkerde voor enkele projecten bestendig het vuur aan. Zorgde bij zijn vrien- maanden den-medewerkers voor de gloed van geestdrift om steeds vol te houden. En be reikte aldus dat enkele pro jecten volledig werden afge- loop leens ter het a! hart ook oven word' uilwa oren g rsinric ma h terug HORIZONTAAL 1Gebouw op de Grote Markt te Aalst 2. Einde - belemmering 3. Vrouwennaam - gehoorzaal 4. Lijfknecht 5. Deel van de bijbel - reeds - spotnaam voor politiet 6. één keer - pluralis (afk) - lidwoord 7. afwezig 8. meisjesnaam - zintuigen 9. huishoud- en nijverheidsonderwijs (afk.) - breie handboei 10. zilver (sumb.) - gemalen graan gebruikt voor het n taart VERTICAAL 1Belgische Scheepvaart (afk.) - Indische wijze 2. Baskische organisatie - tuberculose 3. stootwapen - Italiaans musicus (°1924) 4. beeld, voorstelling 5. langs de mond - aanlegplaats 6. Rijks-Technisch (afk.) - luister, praal 7. gemeente en abdij in Brabant 8. omwisseling - scheuke 9. bestuur - ontkenning 10. Duitse munten - laatstleden Intussen herdenken de lie van P. Kamiel Hein de vreugde en d daad P.K. Heireman g .(„He nei Mauuiisyouuun v»oiu up joviou iuuvv.iM a- muc initiatief van P.K. Heireman werkt en andere hoopvol ie neDDen bij K.B. van 19.6.1978 be- van start gingen, schermd als stadsgezicht wat de gevels en de bedan kingen betreft. De restaura tiewerken zijn reeds uitge voerd. Zowel inzake een be tere service binnenin ais in zake een betere spoorver binding is de actie bezig. Project 14: Prospectie en actie groencomité Beschrijving: Prospectie van de staats- en provinciebossen en reserva ten in de Denderstreek (Den derstreek/arrondissement/ Land van Aalst...) en verge lijking met andere streken zoals Brussel, Leuven. Ver gelijking van de proportio nele tussenkomst aldus van de staat in de groenactie en actie van daaruit voor meer tussenkomst in de streek van de staat in de beveili ging en de uitbreiding van groenzones. Doel: Staatshulp in de zorg voor beter milieu. Tijd: Ten gepaste tijde, d.i. nu. Resultaat: Als «groene jonge» avant la lettre klinken zijn woorden vandaag profetisch. Wat 1/ i j i toen moed vroeg, is nu Krt/lSW00rCirA3CI$€l Hf 15 zelfde woord, maar andere letterschikking mode ge worden. Vooral zij, die er mee begonnen zijn als hun actie op verre na nog niet op algemeen applaus werd ont haald, verdienen onze ach ting en onze dankbaarheid. Ook hier heeft P.K. Heireman zijn steentje moedig bijge dragen en de weg gebaand naar de betere tijden die wij nu beleven. Project 15: Scripties licentiaten Beschrijving: Het er op aan sturen dat hoogstudenten de scripties die ze toch moeten maken eerder over Aalst zouden maken dan over wat anders. Zowel aan de universiteit als aan andere hogere onder wijsinstellingen. Zowel een actie bij de studenten als bij de professoren. Lijsten aan leggen van mogelijke onder werpen. Hulp bieden door documentatie en faciliteiten te bezorgen, die men nodig heeft. Voor de streek belang rijke scripties uitgeven. Doel: Wetenschappelijk waarde volle gegevens verzamelen, die voor de actie ook nuttig zijn. Mensen interesseren voor hun streek. Professoren wijzen op nog onontgonnen en interessant terrein. Tijd: Twee fasen: eerst prospec tie, dan permanent bijhou den. Resultaat: Insiders, zoals stadsarchiva ris K. Baert en ikzelf, weten, aan de hand van de vele vragen om tussenkomst en hulp, welke vlucht dit project 15 in de laatste jaren heeft genomen. Deze greep uit de 20 projec- lacht 2 II moi teber lus va hen Oplossing m*

De Voorpost | 1981 | | pagina 8