olctnd )esserctnö: kenaar en eeldhouwer tijlvoile 3h4ntoonstelling S i 'de Gaepaert' LUC DE BLOCK TOONT SELEKTIE UIT RECENT WERK DS BIKKEMS RIJGT NIEUWE DIMENSIE MET WANDDEKORATIES «Oude Garde» op Moderne Jazz-toer I 12 Hoo inroo ie. K ze fej 1. Dit Cox, de nieuwe galerijhouder van de kunstgalerij 'de tijger ipaert'. Molenstraat 45 nam het initiatief om kunstenaar aci Li tmd Desserano uit te nodigen. it tentoonstelling van tekeningen en bronzen beelden ift al talrijke kunstliefhebbers aangesproken, en hope- tal Roland Desserano vandaag en morgen nog heel wat ifsta De'ter8 VQrbcnen, niet alleen door de kwaliteit van zijn ehar rit' maar 0011 door de ho9e vlucht welke het nam mgrjj lurende de laatste jaren. ^gZt'® dagavond 13 november jaar kreeg hij de aanmoedi- de vooropening en re- gingsprijs St. Lucas en werd tie plaats. Gastspreker geselekteerd in de Olivetti- er Honoré Hessens: «Ro- prijskamp te Brussel. In '64, janst Desserano, geboren te onmiddellijk na zijn studies. awe (W.-Vl.) op 15 au- slaagde hij in het eksamen [■9- 5 |u3 '4ij kreeg zijn oplei- voor leraar sierkunsten aan 'tron! g in het Hoger Instituut de Koninlijke Akademie te ,ucas te Gent. In zijn 3e Oudenaarde. Van dan af Niet alleen prachtige grafische werken maar ook knappe beeldhouwwerkjes. (CDJ) gaat zijn artistieke 'loop baan' snel de hoogte in. In de vele prijzen door deze kunstenaar gewonnen, ver melden we graag de wed strijd voor een Europa mo nument te Halle ('72). In '78 startte Roland met de verloren-was-techniek, met veel sukses overigens. Twee jaar later heeft het brons voorgoed zijn intrede ge daan, alleen wacht Roland nu nog op monumentale bronzen beelden en wil zich technisch nog verder perfek- tioneren. Desserano, een mooie ge voelsmens op zoek naar het (101 ur.T schi eerste tentoonstelling in de kunstgalerij De Gaepaert. (CDJ) fijnzinnige, het tere en voor al het schone, beoefent di verse technieken, die we eventjes bondig overlopen. Roland weet met potlood en potloodpastel de typische struktuur te benutten, zowel op het handgeschept papier als in Ingrès, papier met zijn typische lijnstructuur. Olieverf, was, akwarel zijn slechts hulpmiddelen die hij vakkundig samen met de pen hanteert om zijn doel te bereiken: nl. voortdurend nieuwe ekspressie schep pen, nieuwe vormen zoeken en met dit scheppend zoe ken bewust streven naar een hogere artistieke uit drukking van zijn gevoelens op een eenvoudige en eerlij ke wijze. Verder accentueert hij met een bijzondere zorg de om kadering, waarbij de teke ning als het ware overloopt en beklemtoond wordt door de kleur en de stof van de omlijsting. Naast tekenaar is hij ook beeldhouwer. Hij bewerkt zijn scheppingen zowel in gebakken aarde als in ge smolten metaal, tin of brons. Hij weet aan deze oermate ries zachte en tedere vormen te onttrekken in hun naïef en primitief aspekt. Ook beoefent hij de inge wikkelde verloren was-tech- niek. Deze werken getuigen van een degelijke beheer sing, die resulteert in onge meen rijke uitdrukkingen. Roland is niet aan een be paald onderwerp gebonden. omdat hij belangstelling heeft voor al wat in het le ven van betekenis is. Toch heeft hij duidelijk een voor keur, vooral voor datgene wat hem aanspreekt door vormschoonheid en begrip. Persoonlijk zijn wij gewon nen voor zijn tekeningen, omdat Roland zich hierin ontpopt als een vaardig kunstenaar een raak waar nemer en een fijngevoelige kunstenaar. Over zichzelf zegt Roland: 'Ik leef soms in eigen we reld, een droomwereld ter wijl men mij duidelijk laat aanvoelen dat ik maar lie ver net als een ander moet meedraaien in het gewone leefpatroon. Ik wil me nochtans uitleven in mijn kunst, ik wou zo graag artiest zijn om de we reld te kunnen herscheppen, om te kunnen zeggen waar om ik leef...'. Als slot: een bezoek aan de galerij 'de Gaepaert' is een stevige aanrader. Vandaag en ook nog morgen 29 no vember van 10u30 to 19 u kan je er terecht. Zeer veel tentoonstellingen deed Ro land Desserano niet. Wan neer hij echter eksposeerde werd het steeds een voltref fer. Hetzelfde kan gezegd worden met de wedstrij den... Als men zijn werk aan schouwt, wordt men getrof fen door de eenvoud, waar mee hij de gewone zaken tot verheft. Io De Bruyn de expo «wandversieringen» in het luksueuse lyal Windsor Hotel» waar de F.G.T.B. een paar A (en later zou vergaderen in het centrum van de g fdstad, voegde all-round kunstenaar, Aalstenaar Bikkems, een parel meer aan zijn reeks zo rvloedig voorzien palmarès. Een nieuwe dimen- aan zijn uniek kunstenaarschap geschraagd door de voor het vak, weergaloze verbeeldingskracht, atieve inventiviteit en onvolprezen technische rdigheid. i wereldpremière in een gloednieuwe discipline bij de vernissage öp ovaties werd onthaald. citaties die de kun- preis toe in Idar-Ober- laar die Bikkems nu ^stein in het Taunusgebir- i is reeds mocht ont- ge. Met «Peace» een ju- igen op het Belvedère- weel dat via een kunstig eis waar hij door prin- bewerkte prikkeldraad >eidt ^ao'a en prins Albert^vrede» in het licht stelt, mt d uitgenodigd om ter (lukte hij een voltreffer o nieuwe kreaties op die hem eens te meer heel ander en enigs- >naam en faam bezorgde, verrassend niveau (Dat hij.,haast .{Ie meer [ten bewonderen. fcklassie^p «••—raktiviteiten ir vader bestemd om Ysinds -197.7«rdruk acm het Ier te worden zag ^e -experimenteren 'was met |e Limburger uit 3e andere materie in een ïsstreek het meer zit- gloednieuw konsept wis- in het artistieke. Het ten alleen een paar insi- ilderen dan. Vader ders. TV-reportages als ims vond dat er al «Terloops» en «Dit leuke Üteur-schilders zat land» of artikelen in onda :en en Jos keek dan, «Avenue», «Het Rijk der ïeeni Jigen houtje, maar uit Vrouw» «Zie-Magazine» indet n een job in een dia- of «Trends» lieten uiter- ïtslijperij. aard dit nieuw aspekt t steentje» bekoorde onberoerd vermits het i inderdaad reeds hen nog onbekend was. 'al o j en hij zag er, in In een vernieuwende :1 ce re toekomstdromen, kunstexpressie, voor Jos vLt! wat mo9e^)kheden Bikkems een evolutie, Technisch schoolde voor degene die er plots tich verder in het dia- mede gekonfronteerd de 1 ltslijpen te Heusden wordt eerder een artistie- d< hij de knepen van het ke revolutie, een totaal e volledig onder de onvermoede realisatie, 'oltoje had. heeft Jos even de tijd stil- lertussen ontpopte hij gezet. Gematerialiseerd. 2f1 tot de polyvalente In een reeks wandversie- i\« man die in één per- ringen, een veertigtal, proj o de diamantslijper, brengt Bikkems een nieu- 'iii nantsnijder, ontwer- we boodschap die niet d goudsmid en zetter alleen in het buitenland, ge(^ snigde, daarbij zowat waar hij een vaste waar mogelijke prijzen in de is, zal worden geap- en- en buitenland in precieerd doch waarme- wacht slepend. de hij ook zijn stads- en i de reeds zo rijk ge- landgenoten in verruk te kroon met prijzen king bracht. Zijn bas-re- oegoslavië, De Beers liëf ademt inderdaad een 1 ''e- Génève en Japan subliem samenspel van o0, 9de hij de Deutscher oeroude materie uit met oud muck- und Edelstein- hout, koper, zilver en goud. Op sobere, neutrale ach tergrond, meestal daim of fluweel pre senteert Bikkems fossiele getuigenissen uit vervlo gen tijden, enig mooi op zichzelf als ongekunsteld natuurprodukt waarop hij dan zijn kreativiteit laat inwerken. Zich uiter aard volledig aanpas send en inhakend op de grilligheid van de door moeder-natuur gescha pen vormen die hij dan, met zijn artistiek inzicht en gedegen vakman schap, aksentueert. Fi guratief of niet. Nooit overvloedig of protserig. Liefst^zo weinig mogelijk in isuperstruktuur en het ornament slechts in funk- tie -van het versteend hout, de gepolijste snede marmer of een of andere zeldzame voedingsbo dem waarop Bikkems zich koncentreert. Liefst ook zonder al te veel kleurendiversiteit vormen deze hypermo derne en toch op het eeu wenoude materiaal in spelende wanddekora- ties met ornamenten in goud, zilver of verguld of verzilverd messing door spekt op diskrete wijze met edelgesteenten al lerhande unieke getuige nissen van deze belang rijke kunstinnovatie. In zijn speech bij de ver nissage noemt Prof. VUB. P. De Vroede Bikkems de jonge man (1947) die nog een heel leven lang de tijd heeft om zijn artistie ke drang vrije loop te la ten. Groeiden vanaf de Renaissance kunstenaar en ambachtsman uit el kaar en werd door de in dustriële revolutie de mens a.h.w. slechts een aanhangsel van de ma chine, momenteel bele ven we een evolutie waarbij de mens de meester wordt over de machine, de ambachts man de kunstenaar te ruggevonden heeft of an ders gezegd de kunste naar terug ambachtsman is geworden. Schepping als daad van kennis, van gedachte zich baserend op een naar perfektie rei kende beroepskwalifi- katie. Ontwerpen, bedenken, ononderbroken nieuwe realiteiten scheppen is als de «fil rouge» doe door het leven van Bik kems loopt. In zijn vruchtbaar brein duiken met regelmaat nieuwe scheppingen op, wegens •hun originaliteit op we reldvlak als dusdanig er kend. Telkens met een nieuw idee, ontegen sprekelijk een verrijking van ons aller kuituur. Met zijn wandjuweel waarbij agaat met grilli ge vormenden zijn kleu renpalet als substraat dient voor nu eens figu ratieve of dan weer ab- strakte kreaties tovert hij gehelen te voorschijn die ons tot dromen noden. Onophoudelijk zich ver nieuwen, in de weten schap dat herhaling leidt tot vervaging, blijft dan ook zijn leuze. U kan deze wandversie ringen meemaken in het Royal Windsor Hotel te Brussel bij de Grote Markt tot en met 18 de cember e.k. U beklaagt het zich niet. LH Werk van Luk De Blok. (CDJ) Nog tot het einde van deze maand kan je terecht in onze Aalsterse Belfortkelder, waar de Aalstenaar Luc De Block een selektie uit recent werk toont. Ook nu weer blijkt deze tentoonstelling een voltreffer te worden: veel belangstel ling voor zijn schilderijen, keramieken bronswerken. die volop getuigen van zijn artistieke veelzijdigheid. Vrijdagavond 13 november een gezellige vooropening zonder de traditionele gast sprekers, Luc houdt immers niet zoveel van 'wierook'. Toch hier iets meer over de ze kunstenaar-van-bij-ons. Luc De Block werd geboren op 23 november 1949 te Aalst, in '71 haalt hij het diploma leraar plastische kunsten St. Thomas te Brus sel en in 75 het diploma keramieker aan de Akade mie voor Schone Kunsten te Aalst. In dezelfde akademie leert hij ook juwelen in zil ver onder leiding van Geo Vindevogel. Een jaartje later leert hij bronzen beelden maken vol gens het ingeschoolde en moeilijke verloren-was me thode in het Erembodegem- se Perkeshof Atelier. In het zelfde jaar bezoekt hij kera miek- en bronsateliers in New York, San Francisco en Los Angeles. Zijn artistiek peil stijgt vlug en de prijzen volgen: in '76 selektie Provinciale prijs voor beeldhouwkunst en 3e prijs voor Schilderkunst stad Lokeren, in '77 selektieprijs van Ronse voor schilder kunst en werk aangekocht door de Belgische Staat, in '78 Laureaat prijs schilder kunst Borgerhout... Luc De Blocks werk vormt een zekere drie-eenheid. De ze kunstenaar zet olieverf, klei en was subtiel en raak om in schilderijen, keramiek en brons. In deze 3 domeinen versterkt Luc vanuit zijn onmiddellij ke omgeving, de natuur, de mens, de estetische erva ring vroeger en nu, het we zen en de struktuur van de materie, een engagement dat de passiviteit van de mens wil doorbreken om langs een individuele artis- tiek-humanistische weg kreaties tot stand te bren gen, wortelend in het he dendaagse 'zijn' en in de verstrengeling van de tijde- loze verworvenheden, ont staan onder de noemer... kuituur, aldus Jan D'Haese bij het voorwoord van «1 door 3» over Luc De Block. Luc De Block heeft ongetwij feld een evolutie doorge maakt; uit de eerste kleine werken ontwikkelen zich la ter grotere komposities. Daarbij wordt de vormge ving ingewikkelder maar toch blijft het duidelijk, Luc leeft zich blijkbaar pas uit als hij de materie kneedt, er vorm aan geeft, grillig, mis schien een tikkeltje speels maar zonder meer intrige rend. Kortom, de materie komt tot volle zeggings kracht. Dankzij het koloriet, dat eveneens steeds uitge breider wordt en soms ge durfd, leren wij Luc De Block ook kennen als een kunste naar, die kleuren kan leg gen maar daarom toch steeds evenwichtig blijft.' Elke kleur krijgt zijn volle betekenis, maar blijft in har monie met haar omgeving, zoals we het ook in de na tuur aantreffen. In zijn andere werken valt vooral de monumentaliteit en de sierlijkheid op. Hij gaat strakke weergaven uit de weg en geeft de voorkeur aan vloeiende lijnen, bewe ging en kracht. Dankzij zijn gevoel voor evenwicht en kompositie en verbeeldingskracht kreeërt hij beelden met zuivere vormschoonheid. Elke vorm, vlak is werkelijk subtiel aangevoeld en zoda nig beheerst overgebracht dat zijn kunstwerken zowel een visueel als een sensueel genot vormen. Eender welk thema of begrip hij behan delt, steeds wordt het duide lijk dat deze kunstenadr een gevoelig iemand is, die ook technisch zijn 'vak' ten volle beheerst. Dit zijn slechts enkele van de verschillende aspekten van het kunstenaarschap van de Aalstenaar Luc De Block die deze tentoonstel ling in onze Belfortkelder tot een boeiend en aangenaam geheel maken. Nog tot 30 november. Io De Bruyn Twee keramieken van de Meldertenaar Luk De Blok. (CDJ) Wellicht mede door de verkiezingseuforie liep de stads- feestzaal verleden maandag voor het 194e St.-Ceciliakon- eert van de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde» eivol. Onder de aanwezigen o.m. de kersverse senator Marcel Van Daele, volksvertegenwoordiger Van Renterghem, schepen en erevoorzitter Gaston Van den Eede, fraktielei- der André Doorns, ex-schepen Gilbert Bourlon en voorzit ters van andere Aalsterse muziekverenigingen als raadslid Etlenne Bogaert en Paul Eemans. Het muzikantenkorps, een flink dertigtal onder de lei ding van Edgard Branckaert, had politiek minder enthousiasme ge toond toen op de dag na de verkiezingen amper een vierde van het effektief zich voor de rondgang meldde. Muzikanten zijn nu eenmaal meer door de muzikale dan door de politieke mikroob bezeten. Met haar 194e Ceciliakon- cert gooide de aloude Aal sterse «Oude Garde», vroe ger «Les Vrais Amis Con stants de l'Harmonie», het over een andere boeg. Waar vroegere dirigenten en de huidige Edgard Branckaert volgde getrouw in het spoor het normale repertorium van een «harmonie» brach ten, muziek gekomponeerd of gearrangeerd voor har monie-orkest. voor wereld oorlog II veelal voor symfo nieorkest geschreven werd dat voor harmonie werd her schreven doch de laatste ja ren ook heel wat oorpsron- kelijke harmoniemuziek zo dat een ruim repertorium ontstond, werd nu het ge weer van de schouder ver anderd. Een aantal spelen de muzikanten zouden in derdaad op wijziging heb ben aangedrongen en op uitzondering van «Der Opernball» een Wiener-ope- rette van Richard Heuberger die liefst twee maal aan ver filming toe was maar, ironie van het lot, als énig echt harmoniestuk een minder geslaagde uitvoering kende met onzuiver klarinettensa- menspel en overwicht van scherp koper, werd radikaal geopteerd voor jazz. Voor mij niet gelaten. Ik kan het best appreciëren en genie ten. Of dat echter de laak van een klassieke harmonie is die bijna aan haar tweede eeuwfeest toe is en dus zo wel op traditionaliteit als in zet voor het klassiek werk kan bogen laten we aan ie ders goeddenken over. Wel licht was de overgang wel iets te totaal en iets te bruusk. De eerste jazz ontstond in de zuidelijke States door ver klanking van Afrikaanse muziek bij middel van in strumenten van Europese makelij. Afrikaans element stammend uit blues en spiri tuals. Het Europese mate riaal kwam uit de ragtime, de negerse interpretatie van Euro-dans- en marsmuziek. Versmelting door oude jazz bands van blues en ragtime zouden hebben gezorgd voor de heupwiegende, de swin- gende-jazz met variaties gaande van de New-Or leans stijl over de Dixieland naar be bop en andere ei gentijdse jazzuitingen. in een zeer gevarieerd pro gramma, dat heel wat tech nische en interpretatieve ei sen aan de tot grotere big band evoluerende «harmo nies» stelde, ontmoeten we zowat alle verschillende genres van al wat tot het zeer komplekse begrip dat «jazz» toch eigenlijk is, behoort. Gesinkopeerde marsen met obsederend ritme ge schraagd door vaardig slag werk van het duo Muylaert als in marsen als «Time is Over» en «St.-Louis Blues» deze laatste in een opmerke lijke bewerking van Leo Bos. Een meer traditioneel werk als dat van Roland Cordon, een oeuvre dat to4 het reper torium van de Oostvlaamse Provinciale Tornooien be hoort, «Capriccio in Blue» dat een mooie uitvoering kende, enige hapering bij de trompet-solo in de blues niet te na gesproken. Mancini's «magie for band» werd een fascinerende orgie van welluidende klanken ons herinnerend aan geken de filmschlagers. Een wer kelijk snoer parels brachten de saxo's in een typische Glenn Millersound om van te snoepen met als solisten Jean Huart op de alt en Adolf Breynaert op de tenor-sax. Het trio trumpets met Fr. Van der Eecken, Louis Se- minck en Piet Kieckens toon de zich hier langs zijn beste zijde zo technisch als qua verklanking en interpre-* tatie. Ook de musical kwam aan bod in lohn Kanders «Caba ret», een streling voor het oor. Voor ons alleszins een aan gename avond, ietwat «an ders dan anders» en daar door wellicht dan tevens des te boeiender. Verdiend werd dirigent ta- gard Branckaert samen met kommentator Eric Van Hoe zen dan ook in de bloemen gezet. Letterlijk en figuur lijk.

De Voorpost | 1981 | | pagina 11