FALUINTJES HILDE DE BRUYN %RDERSEMSE ENIGE POTTENBAKSTER TRAATNAMEN IN AALST O W inter zwerftocht TONEEL SCHERING EN INSLAG V0N(C)KJES ROOSJES EN DOORNTJES Pottenbakkerij «Den Stenen Pot» ANDSTEENTJES De Vlaamse Wandelaarsbond afdeling Affligem sluit het wandel jaar af met een toffe zwerftocht naar het Kravaalbos en zulks op zondagnamiddag 13 december. Samenkomst aan de ingang van de abdij vanaf 13.30 u en vertrek stipt te 14 u. Het trajekt van deze vrolijke 's namiddags door de Moortel zwerftocht leidt doorheen het en het Geertruibos naar het gehucht Nieven en de Faluin- Hekelgems dorpscentrum, tjesgemeente Meldert naar het Verrassing bij «Blocksken». Kravaalbos in wintertooi. Te- Voor de «verrassing» toch rugweg «dik over dun» via Do- noodzakelijk op voorhand in ment. De totale afstand, am- te schrijven bij Laurens Van per 8 km, wordt besloten in de der Schueren, Kruisstraat 23 te stemmige Affligemkelder met 1790 Affligem, tel. 053- een prettig onderonsje. Daar 66.72.00. wordt dan met doedelzak en/of zaterdag 20 februari auto trekzak de kerst ingezongen, caruitstap naar het Hoogveen Ook niet-leden betalen 20 fr. met prachtige wandeltochten Kinderen, zoals steeds, koste- langs de Hoëgne en de Grote ,oos- Veenbeek. Inlichtingen op Laarzen zijn wenselijk zo niet reeds hoger vermeld adres, noodzakelijk Qp zondag 21 maart lente- Een reeks wandeltochten zijn wandeling langs de Durmedij- in t verschiet: ken en door de Binnenbunt te op vrijdag 17 januari te 9 u Hamme aan de Schelde Sa- St.-Antoniustocht met vertrek mcnkomst aan de Mirabrug te aan de St.-Michielskerk te He- Hamme te 14 u. kelgem. Deelname aan de St.- lh Antoniusviering te Essene en Hilde De Bruyn aan het werk. (CDJ) Baardegem Kerstfeest Op zaterdag 12 december in zaal «Ons Huis», Hoogstraat, traditioneel kerstfeest met te 15 u eucharistieviering waarna te 16 u etentje aangeboden door KVLV in het teken van het Jaar van de Gehandikapten. Vanaf 17 u ontspanning door de toneelgroep. St.-Ceciliakoor Het Baardegems St.-Ceciliakoor was aanwezig bij de wijding van Paul Jacobs tot akoliet te Drongen op 15 november en luisterde er de plechtigheid op. ll.ll.ll.-aktie De aktie bracht 17.604 fr. op, resultaat van de inzet van beide jeugdverenigingen. Scoutsleningcn Verleden zondag 29 november en aanstaande zondag 6 decem ber konden en kunnen in de parochiezaal tussen 11 en 12 u leningen die uitgeschreven werden voor de bouw van het scoutsheem volledig worden uitbetaald. Er wordt gevraagd de rode of gelleningskontrakten mede te brengen. Wie op deze data belet zou zijn kan kontakt opnemen met Kris Aelbrecht. Dorpstraat 100 (052-35.65.75) of Jan Blindeman. Molenstraat 25 (052-35.89.25). Ouderkomitee Verleden zaterdag konden alle kinderen van Baardegem terecht in zaal «Ons Huis» voor een poppenspel met de Kapoentjes en Vader Kapoen. Ook uiteraard kinderen van buiten de gemeen te, Voor iedereen komt er een verrassing en voor de kleurwed- strijd waren prachtige prijzen voorzien. Begin te 15 u. Inkom 30 fr. Organisatie: Ouderkomitee van de meisjesschool. Poppenteater Het reizend stadspoppenteater brengt op zondag 6 december in de gemeenteschool een opvoering van «Zwamberjanus». Begin te 10 u. Inkom 30 fr. der (Mare De Bruyn uit de Hoezestraat) schildert en beeldhouwt, moeder (Gode- lieve Walgraeve) weeft. Het leken mij tevreden mensen. Zoiets werkt aanstekelijk. Al gauw zat ik aan vaders mo- deleerklei: vandaar... Trou wens één van mijn broers (Peter) is ook kunstambach ten namelijk kunstsmid. Het smeedwerk hierbinnen en het uithangbord buiten is door hem gekreëerd. Het zou toch gekund hebben dat je zo een beetje ging pottendraaien als liefheb berij? Ja, dat wel, maar ik vind dat je, eens dat je weet welk vak je ligt, je er volledig moet in geloven. Het maakt nu zelfs mijn leven als echtgenote en moeder vollediger. Het één vult het andere aan. Waarschijnlijk vraagt het le ven van een vak als potten bakken ook grondige aanpak? Ik meen van wel. Mijn oplei ding liep over een binnen huis aan de R.I.T.O. over de kursus beeldhouwen-kera- miek bij mijn vader en Ma- niek Muylaert aan de aka- demie over twee jaar stage bij de Italiaanse pottenbak ker Mirko Orlcmdini. Ik werk nu reeds vijf jaar, zoekend op vorm en glazuur in eigen atelier. Hoe zie je je ambacht in de huidige maatschappij? Ondanks de administratie ve rompslomp voel ik mij verplicht door mijn werk mee te helpen aan de uit bouw van een betere maat schappij, waarin de vreug de van het maken doorloopt naar de gebruiker door de vreugde van het zien, het aanraken en het gebruiken. Dat is, meen ik, een levens visie die onze maatschappij zou kunnen schoner maken. Ik heb trouwens ondervon den dat de mensen die mijn zaken kopen er iets aan heb ben en met warmte over hun koffiestel, bierpotten of spaghettikommeijes spre ken. Het is ook zo dat ieder een zich dergelijke- zaken trog met water gemengd en goed en recht voor de vuist, gekneed op de gipsplaten De Voorpost wenst haar so- tot de geschikte vochtig- wieso nog veel succes en heidsgraad gebracht. Ten slotte gaat het door de strengpers. Op de draai schijf wordt dan een brok hoopt dat er steeds meer mensen onder de bekoring van haar steengoed mogen komen. Moorsel Belotterskampioenschap De voorzitter van de plaatselijke gepensioneerdenbond, Oktaaf Raes, kwam als laureaat van de eerste man van het belotters- kampioenschap 1981-82 uit de bus, wedstrijd begiftigd met de trofee «minister Mare Galle». Hierbij dan de eerste 20 van de 88 deelnemers. Oktaaf Raes (4572), Erwin De Brabanter (4540), M. Van Brempt (4467), Gaston Baert (4394), Richard Mertens (4390), Francois Saerens (4349), Louis De Cocker (4299), Kamiel Heiremans (4297), B. Van Nieuwenborgh (4214), Yvonne Clottemans (4194), Paul De Wolf (4181), Marcel Beeckman (4168), Jozef Podevijn (4150), A. Van der Veken (4139), Pierre Willems (4134), Alfons Ebraert (4126), Veronique De Plecker (4120), Alf. Van der Straeten (4107), Flor. Van Langenhove (4078) en Franky Lommens (4059). Tweede wedstrijd op zondag 6 december in «De Rode Roos», Eksterken, vanaf 18 u. Inschrijven vanaf 17.30 u. Rijksbasisschool De Vriendenkring van de Moorselse Rijksbasisschool brengt ten voordele van haar Sportkamp een tombola met als eerste prijs een fiets en als tweede een draagbaar TV-toestelVerder nog tal van waardevolle prijzen Trekking op zaterdag 12 december. Prijzen af te halen in de school tot 15 januari 1982. Gewond In de Kapittelstraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Mariettc Aelbrecht uit Moorsel en de bromfietster Maria Michiels uit de Waverstraat. Laatstge noemde werd gewond. Ceciliakonsert In zaal Breughel zorgde de fanfare «De Jonge Garde» verleden zondagavond onder een eerder matige belangstelling voor een gesmaakt Ceciliakonsert onder leiding van dirigent Etienne Van Nuffel Ook de Liberale Muziekvereniging was op post en bracht eveneen^een gewaardeerd programma o.l.v. Raymond Mereckx. Voor bindteksten en kommentaar stond Joske Loru in. Ceciliaviering Dit week-end komt de Kon. Harm. St.-Cecilia aan bod met haar traditioneel St.-Ceciliafeest. Optocht naar de kerk vanaan de Katholieke Kring te 9.30 u en eucharistieviering te 10 u met offer. De vereniging brengt er een aangepast programma met «Bist die bei mir» van J. S. Bach, «Nightfall in Camp», «El Conder pasa» en als slot «Land of Hope and Glory». Van op het oksaal zorgt Nina voor een trompetsolo begeleidt op het orgel door Lieve Beek. Na de mis rondgang bij leden- herbergiers en te 13.30 u. feestmaal. gerstraat n tijde van de Merovingers onde Graaf Witger op het ed van Ham aan de Dender tgen tussen Herdersem en kt (7e eeuw). was afkomstig van Condé gehuwd met Amelberga die bruidschat het goed van otes (Waals Brabant) mee- icht. jden beijverden zich om in te streken het kristen geloof verspreiden in zo ruim mo- ijke mate. hadden drie afstammelin- Meldert gen: Emebert die landsbis- schop werd, Gudula en Rein- hildis die beiden in het kloos ter traden. De laatste stierf een gewelddadige dood. Witger en Amelberga trokken zich op het einde van hun le ven uit de wereld terug. Witger werd monnik te Lobbes en Amelberga nam de sluier aan in het vrouwenklooster van Maubeuge. Het goed van Ham werd alsdan aan de abdij van Lobbes geschonken. Gudstraat De «Gudstraat» draagt in zich ochiecentrum: vangen u dit week-end: Delphine en Roger Plets, asert daag vrijdag in de Affligemse abdijkerk klassiek religieus isert door het Barokensemble Han De Wit in werken van h, Haydn, Telemann, begin te 20 u. Icrklaas taarten Hopduveltjes bezorgen U op Sinterklaasavond 5 december iten voor 8 personen aan de prijs van 100 fr. Rijst-, appel-, ioos- of pruimentaart. Op voorhand in te schrijven. LV-feestvergadering zaterdag 12 december jaarlijkse KVLV-feestvergadering eucharistieviering in de parochiekerk te 18 u en feestmaal te in het Parochiaal centrum. Op het menu aperitief, trgeroomsoep, koninginnehapjes, varkensfilet schorseneren, uitjes en kroketten en koffie met gebak. Versnaperingen iteraf gezellig samenzijn geanimeerd door de leden zelf met cdette Rosa, Monique en Alma. ll.U.-aktie lo-opbrengst van de aktie bedroeg 45.000 fr. waarvan 'n (00 fr. in omslagen, 'n 5.000 fr. van autowas door de Givers 10.000 fr. van de maaltijden en dranken van de scoutsleiding, tchieblad onnementsgeld 250 fr. Nadere info 052-35.55.80. lees! pel wagen Minn rondrit doorheen de parochie verleden donderdag met de aadsi peiwagen van «Kerk in Nood Oostpriesterhulp» leverde 3rt V trhalve ton klederen en voedingsmiddelen op en 14.000 fr. in le S( nén. 1 Juristic v lieden zondag speelde de Kon. Fanfare St.- Cecilia in de iad I s ter 8e'egenheid van haar Ceciliaviering. Volgende ag komt de jeugd aan bod met een Adventsmis. igdkomitee Thor voorbije week-end organiseerde het Thor-Jeugdkomilee etentje ten voordele van de jeugdploegen. Bar slechte rsomstandigheden dreigden wel als spelbreker op te treden, h was de belangstelling nog zeer goed te noemen, fanionploeg leed bij leider Wieze echter de nederlaag en een spannende match waarbij Thor geruime tijd het de score in evenwicht wist te houden op een 4- tenachterstand. de afkorting van de h. Gudula. Gudula, dochter van hogerver- noemde Witger en Amelberga, werd in 644 op het goed van Ham geboren. Ze werd naar Nijvel gestuurd om er een adellijke opvoeding te ontvan gen waarna ze terug naar Her dersem keerde. Van haar is vooral bekend dat ze haar le ven aan liefdadigheid en gebed wijdde. Gewoonlijk ging ze bidden in het kerkje van Moorsel. Nadat haar ouders in het klooster waren getrokken vestigde ze zich met haar broer Emebertus op een goed bij Asse waar ze in 712 overleed. Haar lichaam werd naar Moor sel overgebracht. In 1047 vertrouwde Balderik, graaf van Leuven, haar ge beente toe aan de St.-Michiels kerk te Brussel die later de Collegiale zou worden van de HH. Michiel en Gudula. Tij dens de beeldenstorm in 1579 werd het stoffelijk overschot verstrooid. Gudula bleef de patroonheilige van Brussel. Op het Dorp van Moorsel be vindt zich de Gudulakapel waarin de heilige werd begra ven vooraleer ze naar Brussel werd overgebracht. Deze ka pel werd in de 16e eeuw her bouwd. Ze werd in 1660 ver sierd door de zorgen van Lode- wijk Cairo, heer van Moorsel. Men vindt er nog steeds een tiental schilderijen van de hand van meester Antoon Blanckaert met verschillende taferelen uit het leven van de heilige. In de kathedraal te Brussel bevindt zich het gepolychto- meerd beeld van Gudula in 1912 gebeeldhouwd door Alois De Beule. De Gudstraat was de baan die Gudula volgde op haar tochten van Ham naar Moorsel. Tot kort na wereldoorlog II kon men op die weg, links in de richting van Moorsel, de Dui- velsput aanwijzen nabij de grensscheiding met Moorsel waar volgens de legende de duivel de kaars van de heilige uitblies. Alfons Dc Cockstraat Deze pas totaal hernieuwde straat dankt haar naam aan Alfons De Cock, in 1850 te Herdersem geboren en in 1921 te Antwerpen overleden. Hij was achtereenvolgens onder wijzer te Moorsel en te Her dersem en hoofdonderwijzer te Denderleeuw. Naast schoolboeken schreef hij werken over volkskunde en publiceerde heel wat bijdragen in Pol de Monts tijdschrift «Volkskunde». Samen stelden ze sprookjesbundels samen als «Dit zijn Vlaamsche Wonder sprookjes» (1896) en «Dit zijn Vlaamsche Vertelsels» (1898). Ook over Vlaamse kinderspe len schreef hij een verhande ling als antwoord op een prijs vraag van de Koninklijke Vlaamse Akademie. Met Isi- door Teirlinck bewerkte hij Brabantse sagen en verder hadden spreekwoorden en volksgeloof zijn voortdurende belangstelling. Aan wat van zijn geboortehuis nog rest werd een gedenkplaat bevestigd door de Bons van Oostvlaamse folkloristen en enige jaren terug zorgde de lokale Davidsfondsafdeling voor een gedenkteken. Ook te Denderleeuw bevindt zich een monument ter ere van Alfons De Cock. Diens neef, Jozef De Cock, eveneens geboren Herdersem- naar (1877) was letterkundige. Hij promoveerde te Leuven op een dissertatie over Ida Hahn en was van 1904 tot 1914 pro fessor Duitse literatuur aan de Leuvense Hogeschool. Na de wereldoorlog verbleef hij te Rozendaal in Nederland waar hij godsdienst doceerde. Jozef De Cock staat bekend als schrijver van «Ons Leven». In zijn reisherinneringen, Maria legenden en korte schetsen laat hij zich kennen als een scherp observator, een smaak vol verteller en voortreffelijk stilist. Hij werd te Herdersem begraven. Een derde De Cock is kanun nik Jozef De Cock, gewezen pastoor-deken te Aalst, ver want eveneens met Alfons en Jozef De Cock. Niet verwant is de titularis van de Gijzegemse De Cockstraat. Het betreft hier inderdaad Ro- maan Theofiel Jozef De Cock, geboren te Wetteren op 20 april 1901 en later hoofdchi rurg van het hospitaal te Aalst. Hij herbouwde het kasteel te Gijzegem en overleed er op 22 januari 1966. Hij werd in het park van het kasteel begraven. TH We bekennen graag dat we wel al iets gehoord hadden over een pottenbakster in de Cumonstraat en op de Var- kensmarkt, maar dat we niet wisten dat het over één en dezelfde persoon ging., tot we een uitnodiging onder de ogen kregen waarin Hilde De Bruyn ons uitnodigde op de opening van haar pottenbakkerij «Den Stenen Pot» in de Moutstraat 17. Achteraan in de doodlopende Moutstraat. naast de toonzaal Seps. wenkte ons een mooi en sprekend gesmeed uithangbord naar de pottenbakkerij «Den Stenen Pot». kan permitteren, ze zijn niet duur en toch zeer degelijk. Het is zeer hard steengoed, gres, gebakken aan 1250 graden. Daarmee komen wij de tech niek. Hoe bak je potten? De klei komt in poedervorm in het atelier toe. De droge klei wordt dan in de meng- Een atelier vol zelf ontworpen potten en gebruiksvoorwerpen. (CDJ) Een bezoek brengen aan een kunstambachtsman is altijd al boeiend een bezoek bren gen aan een hardwerkende jonge vrouw, die het potten bakken uit overtuiging beoefent is een ware bele venis. Hilde, mogen we je vragen hoe je er toe gekomen bent pottenbakster te worden? Thuis zag ik mijn ouders in hun atelier bezig, 's avonds nog al eens intens moe, maar even intens met het werk van hun handen. Va- klei, precies in het midden neergekwakt en met de bei de handen tot de gewenste vorm gedwongen. Na het afsnijden drogen de potten enkele weken, waar na ze de oven ingaan om voorgebakken te worden aan 950 graden. Nadien op nieuw de oven uit, glazuur opzetten en opnieuw in de oven stapelen en aan 1250 graden bakken; ondertussen hopen dat er niets misgaat en gelukkig zijn als uitein delijk de zaken er uitzien zoals ik ze gedroomd had. Dat lijkt allemaal nogal een voudig als je dat zo vertelt. Maar ik zag je daarnet aan 't werk; het lijkt mij eerder to veren dan wat anders. Eh zeg, alstublieft, ik be heers mijn ambacht en heb een hekel aan prutsen! Soms moet ik toch op mijn tanden bijten bij het draaien van bijvoorbeeld nog maar platte schotel. Pottenbakken blijft trouwens vrij moeilijk. Werk je ook op bestelling, want ik bemerk hier telkens opnieuw andere vormen van dezelfde gebruiksvoor werpen. Inderdaad, het is mijn trots dat bijvoorbeeld steeds meer jonge mensen, bij het trouwen hun volledige eet- stellen bij mij bestellen. Kijk, hier ligt zo'n huwelijks- lijst. Verdere uitleg is zeker wel overbodig. Tot hier ongeveer ons lijstje met vragen. Hilde De Bruyn leek ons een gezellige ge sprekspartner, bescheiden over haar stééngoed steen- )it weekeinde speelden zomaar eventjes 4 gezelschappen in Klein Aalst. ten zou kunnen spreken van een slechte koördinatie, maar schijnbaar is het onmogelijk om ip diverse week-ends te spelen. de foto t Land van Riem met «Uitvaart» van Sutton Vane tauw Leven met «Hartenvrouw» van William Douglas Home. 'olgende week krijgen de lezers de recensies i.v.m. deze toneelverenigingen. (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 13