(errebroeck krijgt Dolyvalent speelplein Janus schittert met merkwaardig eksperiment Editie Aalst LEIDEN ONTSLAGEN NAAR AL DAN NIET «WILDE STAKING» BIJ AMYLUM OCMW huldigde nieuw kloosterpad in Met «Catte-penningen» winkelen in Kattestraat De Voorpost MJDM DECEMBER 1M1 NR. *7 - 28 F «oC-4 UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.. 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordeli|ke uitgever D DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41 19 «'s Morgens argeloos naar 't werk komen en 's avonds reeds op straat staan zonder enige schriftelijke verwitti ging» nemen kaderleden en bedienden van de Aalsterse firma Amylum niet langer. 10 x stilte om stil te worden... Door het plotselinge ontslag van een kaderlid en een be diende, Joost De Paepe en Maurits Rombaut, sinds 7 of 9 jaar in 't bedrijf, vertroebel de de sfeer er. Er werd on derhandeld doch een voor stel van de direktie waarbij beiden ontslagen bleven werd met 87% van de be dienden en kaderleden ver worpen. Het personeel bleef gisteren dinsdag wel in het bedrijf maar dan in de refter. Vandaag woensdag kwa men een 180-tal leden met de sindikale leiders van de drie partijen samen in een zaal van het «Groen Kruis» en werden er door de vak bondsafgevaardigden inge licht. Wordt het een «wilde sta king»? Formeel wel doch menselijk gezien zou er de werknemers geen andere oplossing mogelijk blijven. De vakbonden erkenden de staking dan ook. Vandaag wordt verder onderhandeld met de direktie en worden waarborgen gevraagd. On dertussen blijven bedienden en kaderleden in de refter. de b theater ook nog wat anders zijn? Op de duur zou je nog looi! in geloven dat het gewoon niet kan, want welk Aalsters d nu Belgezelschap durft eens echt wat nieuws brengen. ir de aal verleden week mogen we onze mening herzien. Drie Idee snden na elkaar heeft de jonge toneelgroep lanus een >eds uwe vorm van theater aangeboden. Onder de naam ui zoekt deze groep theatermensen al een drietal jaren nam u andere mogelijkheden en ideeën om het publiek te ij de lisn- Dus niet zomaar een theater, naast de vele andere Als l»t Aalsterse. De vorige twee produkties waren al okee jgen prima voor wie eens werkelijk met zijn neus op theater n de u gedrukt worden. ïgeti b derde produktie. die verleden weekend in de zaal 'eld (werk liep, was er één van uniek niveau, niet alleen door originele aanpak en interessant gegeven, maar vooral het «heuglijk» feit dat naast enkele akteurs ook een groot) aantal mensen zichzelf uitbeelden op de tien i defcchillende podia. o de 'gen hun katalogus zegt to- schap putten wij het idee oom ilgroep Janus over zich- fragmenten uit de realiteit !en over hun jongste pro- waar het «niets-zeggen», de ertsjlttie «Stiltes» het volgen- stilte centraal staat, na te «De roddel dat wij enkel «spelen». Het doel: mensen speciale zouden nastre- aangrijpen en stil krijgen leggen wij glimlachend door him kleine en grote stil- 1. Wel willen we de weg tes levensecht op een po- een nieuwere theater- dium te zetten. Het publiek bewandelen. In wat doen nadenken over situa- mbevooroordeeld tradi- ties die ze zelf (vaak onbe- toneel plegen te noe- wust) meemaken», staat het gesproken Verleden weekend heerste (monoloog, dialoog) er bij Janus de spanning van al. Uit deze weten- de grote dagen, spanning Op vrijdag 27 augustus 1976 verwoestte een hevige brand het oude kloosterpand van het hospitaal. Vrijwel alle kunstschatten die zich binnenin bevonden werden gered, maar het gebouw zelf diende gesloopt te worden. Vijf jaar later werd met een korte plechtigheid en een rondgang de nieuwbouw die in de plaats kwam plechtig ingehuldigd. Coma» een indrukwekkende stilte. (CDJ) die nog aangescherpt door het feit dat maar liefst vier toneelgroepen (I) in Aalst Alh *n zeer gedetailleerde interpellatie stelde CVP-raadslid ?es3 'Stockman uit Herdersem op de jongste gemeenteraad elc 'Ie konkrete vragen over de uitbouw van een nieuw Ten dplein in de wijk Kerrebroeck. i de stiltes: «Krankzinnigen» (CDJ) een voorstelling brachten. Zou er een publiek komen opdagen voor deze ongewo ne produktie. voor deze ten- toneelstelling? En zou dit Ja- nus-projekt «Stiltes» door sommige theaterkenners doodgeverfd als een over schatting van eigen kunnen, de moeite waard zijn? Gelukkig kunnen we dit al les volmondig beamen. En het publiek was er. On middellijk al in beslag ge nomen door de wijze waarop het stuk gespeeld werd. Ja nus trachtte tien verschil lende stiltesferen over te brengen. En deze werden in ongeveer 90 minuten gelijk tijdig voorgesteld op even veel podia. Let wel, de Netwerk-ruimte werd bezet door tien podia, waarop telkens totaal ver schillende situaties werden uitgebeeld. Elk deeltje kreeg steeds de juiste toonaard mee zowel wat dekor als vertolking be treft. Tien maal werd het publiek gekonfronteerd met uiteenlopende, maar s volkomen geloof waardige personnages. We leiden jullie even door het «labyrint» van sferen en milieus: Ghislaine De Groot «speelde» de weduwe; to taal verlaten door haar fa milie en omgeving staat zij er moederziel alleen voor haar dagen te vullen; het enige wat zij doet, behalve een paar kleine boodschap pen en 5 maal eten per dag is uit het venster kijken, le zen, veel piekeren en slapen. Ook een «buurtkafé» met als barman Guido Klinck en als klanten Henry Van den Abeele en Hubert Janssens; een vuile, vettige en trage plaats met een totaal ver waarloosde aanpak; het spreekt vanzelf dat in derge lijke milieus problemen of zorgen nauwelijks aange pakt worden en in feite al leen maar een broedplaats voor steeds jongere alkoho- listen betekent. Een kamer van een «psychiatrische instelling»; Rose-Marie Daelman, Mi reille De Swaef, Hilde Schol- laert en Chris Verhoeven be wogen zich in deze stilte; met deze stilte bedoelde Ja nus de-stilte-in-het-hoofd, die de patiënten vaak opge drongen wordt via kalmeer middelen. Lees door blz. 2 Het was de huidige OCMW- voorzitter Martin Van de Speeten die vrijdagnamid dag jongstleden de talrijke personaliteiten, waaronder ook een delegatie van het stadsbestuur met Burge meester D'haeseleer en de schepenen Van den Eede en De Neve, welkom heette. In zijn toespraak herinnerde hij eraan dat de enorme brand van 1976 het ganse klooster gedeelte, met inbegrip van de kapel volledig verwoest te, zodat aan herstelling, me de wegens de kostprijs niet te denken viel. De toenmali ge COO-onder-voorzitter- schap van Piet Rousseau, nam hierop onmiddellijk het initiatief om in de vervan ging van de afgebrande ge bouwen te voorzien. Daarbij voorzagen de eerste plan nen in een nieuwbouw voor de administratie en sommi ge diensten, terwijl een nieuw kloosterpand zou op gericht worden in de hovin gen. De eerste voorontwer pen werden reeds ingediend in december 1976. Na allerlei moeilijke onder handelingen, kon het huidi ge OCMW dan in oktober 1977 aan de ontwerper de opdracht geven een voor ontwerp uit te werken welke geleid heeft tot het nieuwe gebouw, dat men nu vanuit de Gasthuisstraat kan be wonderen. Wat de kunstschatten be treft, die uit de brand gered werden, deelde de OCMW- voorzitter mee dat de meu belstukken deskundig her steld werden door beeld houwer Gilbert De Smet. De ze welke niet meer konden geplaatst worden in het nieuwe gebouw werden on dertussen in het museum van het Oud-Hospitaal on dergebracht. Onmiddellijk na zijn toespraak kregen de aanwezigen de mogelijkheid om onder leiding van OCMW-raadslid Piet Hey- mans, een bezoek te bren gen aan de nieuwbouw. Nieuwbouw Hierbij werd vernomen dat de bestaande kelders behou den werden, mits aanpas sing van de bevloering. Op het gelijkvloers bevindt zich de nieuwe kapel, die opvalt door haar eenvoud en ruimte. Aan de andere zijde werden de opname- en fak- turatiediensten van het hos pitaal ingeplant, en bevindt zich de fraaie nieuwe ingang van het stedelijk ziekenhuis, die voorzien werd van een originele wachtruimte. Nog steeds op het gelijkvloers werden enkele konsultatie- plaatsen voor heelkunden, orthopedie en ORL onderge bracht. Men treft er dan ook steeds een lange rij wach tende zieken aan. Op de eerste verdieping van de nieuwbouw kwam het dagverblijf van de klooster gemeenschap, met o.a. een ruime refter, spreekkamers, een naaikamer, het bureel van de overste enz. Hierbij werden bepaalde plaatsen derwijze ingericht dat zij voor veelvuldig gebruik kun nen voorzien worden. Hier bij wordt dan gebruik ge maakt van afschermpane- len, die naargelang de nood zaak bepaalde delen van de zalen afsluiten. Op het tweede verdiep be vinden zich de slaapvertrek ken van de kloostergemeen schap die nog een 25-tal zus ters telt. Wat er met de rui me zolder zal gebeuren staat op dit ogenblik nog niet vast. Onmiddellijk valt het op dat het ganse gebouw zeer funk- tioneel opgevat werd, zodat bij eventueel vertrek van de kloostergemeenschap naar elders, de bestaande plaat sen onmiddellijk kunnen ge bruikt worden voor andere doeleinden. Met de nieuw bouw werd gestart op 16 augustus 1979 en hij werd officieel beëindigd op 29 ok tober 1981. De ruwbouw kostte meer dan 47,8 mil joen, terwijl zowel voor elek triciteit als voor verwarming steeds bijna 3,5 miljoen diende betaald te worden. Hierbij kwam dan nog 1,2 miljoen voor het sanitair en éénzelfde bedrag voor de lif ten, 1,6 miljoen voor de tele fooninrichting en 3,7 miljoen voor de aanleg van de om geving. Alles bij elkaar dus zowat 62,5 miljoen voor een gebouw dat beslist een be langrijke aanwinst betekent voor het Aalsters OCMW, dat meteen in de mogelijk heid gesteld werd om de nieuwe patiënten van het hospitaal en hun familie een degelijke ontvangst te be zorgen. VEHE dit ogenblik ligt dit ter- i nog braak. Ter zake sdoende begon het j. dslid zijn interpellatie I een gedetailleerde be- rijving van de ligging en oppervlakte van het per- alles bij elkaar onge- hat50 aren 9root- <<Dit ïaar ojden er wat grondwerken 'oerd en reeds een Bltuig geplaatst tegen grondheuvel» aldus Stockman, maar dit Bltuig was volgens hem •ruikbaar gezien het we- 8 slechte plaatsing on- aan vol water staat en volop wegroest. door het niet aantrek- en volgens de buren Jril^vaarvolle ligging tus- twee spoorwegen ■Antwerpen en Gent- 'J^sel) wenste het CVP-lid jjjj. 'e<en of er aan gedacht d hier nog verder een folplein uit te bouwen en voor één, en hoe men terrein wenste te beveili- 'angsheen de spoorwe- Kan men aan de grond oen andere bestemming on, bvb. een dertigtal rde «tuintjes van 25 op 5,5 ein er, zo vroeg de spreker af. Dit alles kon volgens hem gekombineerd worden met een tuin ten behoeve van de school, waarvan men dan de speelplaats samen met aanpalende grond kon uitbouwen tot een klein buurtspeelplein, langsheen de Kerrebroeckstraat. De andere ongebruikte stadsgronden in de direkte omgeving konden dan vol gens hem best gebruikt wor den voor eenvoudige groen- aanleg gekombineerd met een parking. Volgens zijn be rekeningen kostte de aanleg van een parking voor 20 au to's bij middel van een 20 cm dikke steenslagverhar ding ongeveer 50.000 fr. aan materiaal. Meteen zouden ook 20 wagens van de straat verdwijnen. Als omgevende beplanting gaf het oppositie lid de voorkeur aan een wilg els kombinatie gezien het hier om broekgrond ging, en gezien deze planten in heems zijn en bestand tegen vandalisme. Speelplein Wat het laatste voorstel be trof verwees Burgemeester D'haeseleer onmiddellijk naar de eerstkomende ver gadering van de Verkeers- kommissie, waar des betref fende advies zal gegeven worden. Het was Schepen voor de Jeugd Eddy Monsieur, die hierop de plannen van het stadsbestuur tot uitbouw van het terrein als speelplein verdedigde. Volgens hem was het enkel wegens geld gebrek dat bepaalde projek- ten vertraagd werden. Er bleef dan ook geen andere mogelijkheid over dan de werken uit te voeren met eigen personeel. Volgens de Schepen was de toestand van het vroegere speelplein op Kerrebroeck onbevredi gend. In feite betrof het een vrije speelruimte buiten de bestaande school. In de nieuwe planning werd de funktie uitgebreid tot de ganse wijk die gelegen is tussen de Boudewijnlaan en de St. Annalaan. Daarom was het noodzake lijk het speelplein attraktief te maken. Dit kon gebeuren door ook de sportbeoefe ning te integreren in de speelruimte, bij middel van de aanleg van een mini voetbalterrein en een volley balterrein. Meteen kon het polyvalente speelplein drie funkties ver vullen. Zorgen voor vakan- tieopvang, speelvoorziening voor de aanpalende school en polyvalent terrein buiten de schooluren. Om dit alles te realiseren was het noodzakelijk het ter rein uit te breiden. Hiervoor diende ondermeer een drie meter brede strook ontei gend te worden. Deze ontei gening werd onlangs een feit. Nu zal het noodzakelijk zijn de toegang tot het Kerre- broekspeelterrein te verleg gen naar de Kerrebroek- straat in plaats van de Lede- baan, naast de spoorweg naar Erpe. Vervolgens zal de integratie met de speel plaats aan de gemeente school gerealiseerd worden. De schepen besloot zijn tus senkomst met erop te wijzen dat het noodzakelijk was een goede en nieuwe afsluiting aan te brengen langsheen de spoorlijn. Daarna kan overgegaan worden tot het plaatsen van aantrekkelijke speeltuigen zoals reeds op talrijke andere plaatsen in Aalst gebeurde. Bij dit alles wenste raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) op te merken dat men zich ook de vraag diende te stel len of de straat naar het speelplein toe wel veilig was. Deze weg werd volgens hem trouwens steeds pro blematischer. In dit verband merkte hij op dat anders het speelplein niet toegankelijk werd voor kleine kinderen. VEHE Tegen het einde van het jaar geeft da bloeiende Dekenij «Kattestraat» als eerste in Aalst een kunstpenning uit. De oudste handelsvereniging van de stad is er namelijk in geslaagd om na de prachtige historische bevlagging ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum nu een artistieke bronzen penning uit te geven. Dit stuk kreeg de naam «CATTE» mee en zal vanaf 15 december tot en met 15 januari e.k. in de Aalsterse Kattestraat geldig zijn. Na inschrijving kan deze penning ook in een gouden of zilveren uitvoering bij de deelnemen de handelaars bekomen worden. De ontwerpers, W. en F. Kieckens die ook voor het rijke ontwerp van de vlag gen van de Kattestraat in stonden besteedden eens te meer hun beste krachten aan dit nieuwe ontwerp. Hun enorme ervaring heeft het hen mogelijk gemaakt een echt kleinood te kreëren met als motief de historische grenzen van de Kattestraat. Enerzijds is dat het Belfort, met de meest indrukwekken de kant naar de Kattestraat toe gekeerd, en trouwens zo afgebeeld op de nieuwe door de toeristische dienst uitgegeven zelfklevers, an derzijds is het de verdwenen Cattestraetpoort. Tussenin lieten ze dan duidelijk de eeuwig jonge groeikracht van de Kattestraat tot uiting komen in de moderne aan pak van het ontwerp en de gelukkige kombinatie van een eigentijds logo met het historisch verleden en deze bruisende handelsstraat. Vanzelfsprekend kon Dirk Martens niet vergeten wor den en prijkt dan ook op deze gedenkpenning. Hij houdt er inderdaad «een cat- je in 't zeil». Zijn voorstellingen van Bel fort en Dirk Martens overbe kend, de «Cattestraetpoort», werd ontworpen door een kopergravure uit «Flandriae lllustrata», tomus secundus, pagina 497, van Sanderus die het stadsplein voorstelt. De poort kwam namelijk voor in de stadsomwalling en was gelegen aan het uit einde van de huidige Katte straat, meer bepaald dan op de hoek van Kattestraat, Vrij heidsstraat en Esplanade plein. De aanleg van een «catte» wordt als volgt beschreven in de stadsresolutiën te Diest in 1542: «Palen worden in de grond geheid om het onderdeel van de opworp te bevesti gen. Daartussen loopt een vlechtwerk van rijsthout dat het inzakken van de grond moet beletten. In het boven deel zijn nog enkele palen voorhanden om de aange- damde aardmassa te beves tigen.» Etymologisch kan «cat» ofte «kat» voortkomen uit «cae» wat omheining betekent. «Kade» is dus een bijvorm van «kat» en betekeat «aar den dam, versterkt door paal en vlechtwerk». De Kattestraat is dus de straat die naar een met pa len en vlechtwerk verhoogd gedeelte van de bescher- mingsdam loopt. In dat verre verleden werd de naam «catte» gevonden. Deze bronzen penning heeft bij de deelnemende hande laars van de Kattestraat een koopwaarde van 100 fr. in de gestelde periode. Een zilveren penning kost 995 fr. en een gouden 17.500 fr. Wie er zeker van wil zijn dat de intekening tegen de oor spronkelijke uitgifteprijs geaksepteerd wordt dient zijn aanvraag te sturen uiter lijk vóór 15 januari aan een van de deelnemende hande laars of bij het Dekenijbe- stuur, op onderstaande a- dressen: Jp. Cleymans, Katte straat 36, tel. 053-21.50.27 Staf De Clerck, Katte straat 74, tel. 053-21.85.59 Walter Reychler, Katte straat 72, tel. 053-21.95.57 De diameter van de penning is 35 mm. De zilveren (950/ 000) weegt circa 20 gram en de gouden (750/000) circa 23 gram. De penning(en) word(t)en tegen terugbetaling toege stuurd en uitgevoerd vanaf 16 januari e.k. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 1