Karig beloond n Zege in slotminuten J De come-back van Jan Smet Alleen Spaanse klubs bijna zeker MARGINAALTJES Wordt Toon Pfaff de lang verbeide Sinterklaas? «Steeds meegenomen» Trainer Hervé Van Lerberghe: «Tweede helft op behoorlijk peil» Trainer Delmulle: «Zele bekoort mij niet als kopploeg» Mare De Brabander: «Mijn vierde treffer van het seizoen» Voetbalfans: half uurtje vroeger 20 - 4.12.1981 - De Voorpost Eendracht Zele-Jong Lede 2-0 Het Oostvlaamse derby is geëindigd op een ver diende zege voor de Zeienaars, die inzake inzet en entoesiasme hun tegenstrever overtroffen. Het jeugdige Lede, een schim van het elftal van vorig jaar, kon enkel in de eerste helft even de neus aan het venster steken maar diende zich na de rust te beperken tot stug verweer om de thuisploeg van meer doelpunten te houden. ruimte en lokte meerdere fouten uit van de Leedse defensie. Op één van deze vrijschoppen kwam de thuisploeg bijna op voor sprong na een mooi tak- tisch nummertje van het trio Cooreman, Van Wam- beke en Blomme. Lede schoot nog eenmaal gevaar lijk uit zijn egelstelling. Wanneer Rombout op links doorspurtte en zijn schot via de vingertoppen van Van Puyvelde zag overkei- len. De bezoekers kregen rond het halfuur de kous over het hoofd toen John Christiaens op de solotoer een hoekschop afdwong Van Wambeke schilderde het leder op het hoofd van De meer dan 1500 toe- schouwerd hebben zich en kel in de tweede speelhelft kunnen opwarmen aan de aanvalskracht van de loka len maar het drassige veld en het bange tegenspel van Lede heten geen hoog staand voetbal toe. Toch kwam Lede het eerst aan één van zijn schaarse kan sen. Een hoog opverende Kino kopte een inzenden van Oosterlinck naar doel, maar een laag uitvallende Van Puyvelde bleef attent. Eendracht replikeerde met een vrijschop van Coore man toen Blomme en De Brabander beurtelings het lichaam van Vijt troffen. Pieters kreeg weinig spéél- Van Wambeke (E. Zelekrijgt geen duimbreed vrij heid (E. Zele-Jong Lede 2-0) (wvc) een kwieke Blomme en Vijt was een eerste maal versla gen. Kort voor rust drong Freddy Christiaens op links door maar verkoos een cen ter af te leveren in plaats van zelf zijn kans te wagen. Na de pauze veranderde het spelbeeld in eenrichtings- voetbal en Blomme dwong de Leedse doelman tot een krachtig ingrijpen. Blom me zou kort daarop een reu zekans verknoeien nadat hij een terugspeelbal van Geraerts onderschepte, Vijt omzeilde maar schuin voor doel jammerlijk naast be sloot. Na een kwartier be diende Blomme een hard werkende Pieters met een vernuftige steekpas. Jan lobte een uitkomende Vijt maar de bal schoof naast de linkerstaander buiten. Een dracht kon zijn voorsprong toch verdubbelen met een afstandsschot van De Bra bander. Pieters bezorgde de Zeelse half een knap afleg gertje en Mare drukte af. Het schot kaprioleerde via het been van een bezoeken de verdediger over een wan hopig graaiende Vijt in het doel. Ondertussen had trai ner Delmulle zijn aanval nieuwe impulsen meegege ven met de inbreng van De Troyer en Uyttenhove. Het was evenwel Zele dat zich opnieuw gevaarlijk aanstel de toen de ingekomen Saey op links doorging en gevat voorgaf aan Van Wambeke. Peter waagde een dribbel teveel en de mogelijkheid tot een nieuw doelpunt smolt als sneeuw in de zon. Nadat Cooreman net iets te laat kwam om een verwarde faze voor het bezoekende doel suksesrijk te besluiten kwam Lede eindelijk nog eens in het scenario voor. Rombout drukte hard en juist af maar een sublieme redding van Van Puyvelde verhinderde dat het schot de rechterbovenhoek van het Zeelse doel doorboorde. Van Puyvelde bezeerde zich bij deze faze aan het been en even leek het erop dat Jo De Wilde aan zijn eerste offi ciële optreden toe was. Zo ver kwam het niet en Goris blies het einde van een par tij die bijna eindigde in de duisternis. A.J.Z. akers De Leedse doelman Vijt gooit zich onvervaard naar de bal (E. Zele-Jong Lede 2-0) (wvc) Ook uit Zele is Jong Lede met lege handen huiswaarts gekeerd. Geenszins verrassend. Sinds weken draait het immers vierkant en het vertrou wen in eigen kunnen kreeg een lelijke deuk. Op Eendracht Zele kreeg Jong Lede niettemin in de eerste helft twee uitgespeelde kansen. Eerst mocht Kino met een kopbal zijn kans gaan, waarna Rombaut op links uitgeweken, hard op doel kogel de. Het koin minstens éénmaal roos zijn geweest, majtr doelman Van Puyvelde wist telkens met een spektakulaire tussenkomst zijn heiligdom onge schonden te houden. Dan krijgt Jong Lede een dom doelpunt tegen om daarna volledig van de kaart te worden geveegd met een doelpunt van Zele. «Ik had iedereen op het hart gedrukt vooral op te letten bij de hoekschoppen bij welke gelegenheid Plaetinck telkens mee op rukt. Wat zien we? Dat pre cies de kleinste uit het ge zelschap, Blomme, zonder enige weerstand kart bin- nenkoppen. De tweede goal is gewoon onkans. Het zwakke schot van De Bra bander komt tegen de voet van De Winne terecht met het gevolg dat het leder bui ten bereik van doelman Veyt in de andere hoek de- vieerde. Ik had even tevo ren gepoogd met twee wis sels meer vaart in de ploeg te brengen, maar uiteinde lijk werd het niets. Het is overduidelijk: Jong Lede is op de sukkel, speelt zonder ruggegraat en bij het minste gevaar is er pa niek. En dan vervallen we onvermijdelijk in het oude refrein: we gaan rust bren gen in dat Jong Lede. Het zou Toon Pfaff moeten zijn, want ondertussen is al het spelersmateriaal reeds op gebruikt. Het is niet vijf maar wel één voor twaalf geworden voor Jong Lede. Het wordt de hoogste tijd dat iedereen zijn verant woordelijkheid opneemt. Hopelijk speelt Toon Pfaff zondag de rol van Sinter klaas. Zijn wederoptreden met de invallers was alvast overtuigend. Laten we nu hopen dat met Toon in de ploeg een nieuwe maar dan suksesvollere periode kan worden ingeluid tegen Union Doornik,» zegt Eric Delmulle. C.V. Een klein aantal weken geleden was er bij Sportkring Sint-Niklaas een mistevreden jonge man die reeds een vijftal jaren deel uitmaakt van de kern als tweede keeper (in volgorde achter Van Raemdonck. Van Someren en Stickens) en bij het ingaan van seizoen '81-'82 op een voor hem bijna uitzichtloze gedeelde plaats bij de reserven kwam: de 22-jarige Jan Smet verdween zowaar in de anonimiteit als derde doelman. Een tweetal weken terug lange niet zo stevig als dit kwam er voor hem een ken- jaar). Jan begon dan te suk- tering ten goede, vaste titu- kelen met wat eerst een ver- laris Diederik Stickens, die waarloosde kleine kwet- enkele jaren na mekaar een suur bleek, maar ten lange onwrikbare positie had tus- leste een scheur in de ge- sen de SK-palen, kreeg in wrichtsbanden was, welke de fanionmatch tegen Ber- hem meer dan drie maan- gen slechts drie ballen te den volledig van het plein verwerken en twee daarvan hield. Ook wanneer hij de werden doelpunten. Op dat training hernam onder moment was reservekeeper vond de VTS-regent nog Guy D'Hondt onklaar ge- heel wat last, omdat hij de raakt zodat Staf Van den naar zijn zeggen goede Bergh op Jan Smet moest maar te harde trainingen terugvallen. Omdat de Pau- niet kon verteren, weisnaar enkele weken goede training in de B-kern Inmiddels kwam Staf achter de rug had en een Van den Bergh op de prop- goed rapport meekreeg van P®n en <^e verwees hem zijn verantwoordelij kenvoorlopig naar de reserven. kreeg hij in het begin van Zodoende brak een voor verleden week reeds het be- Smet zeer zwarte periode richt dat hij op SC Menen aan, die hij goed doorspar- zou moeten aantreden. Met telde door de deugddoende een nog jeugdig entoesias- trainingen van Yvan Maes me beet Jan zich in deze welke hij samen met Yves nieuwe kans vast, werd Heylen doorspartelde. Door duchtig klaargestoomd de reeds eerder vermelde door Mon Van Looy en luk- kombinatie van faktoren te op Menen werkelijk een greep de Lierenaar naar geslaagde terugkeer in het hem terug en zag zodoende eerste elftal. Daar waar hij de eerste volledige match moest zijn was hij: onder van zijn «revelatie» aan de andere in de eerste helft Franse grens. Tot dan toe met een ultieme save wan- kwam Jan immers slechts neer hij de bal achterwaarts een halve helft aan de bak van onder de dwarsligger bij de reserven omdat hij moest weghalen. Ook later ook een helft aan D'Hondt in de match loste hij enkele moest laten situaties langs de lokale Al gerijnse spits autoritair op. Jan denkt dat hij ook zon- zodat hij zijn aanduiding dag in de absolute top- wel volledig waar maakte match tegen Eendracht Ze- Vreugde dus op de Dries en le in de basis zal voorko- omgeving, hoewel dat nog men, aangezien hij jongst- maar een half jaartje terug leden dinsdag alweer duch- wel helemaal anders was. tig werd aangepakt door Mon Van Looy, de eerste De vorige keer dat Jan keeper-trainer Volledige Smet toen nog onder be- zekerheid hieromtrent wind van trainer Van Bocx- heeft hij echter nog met, laer als vervanger van de maar indien hij zondag op- dan gekwetste Stickens in nieuw wordt geselekteerd de ploeg kwam, was serie- 818 eerste keeper, zal hem den seizoen in de maanden wellicht voldoende in de maart en april wanneer hij kijker brengen, om op het een zestal niet zo dankbare einde van dit seizoen naar matchen leverde (de verde- 0011 vast kontrakt mo- diging was toendertijd bij- menteel speelt hij zonder een kontrakt door middel van allerlei ingewikkelde reglementeringen bij Sportkring of een andere klub uit te kijken. Zijn pronostiek klinkt al leszins vastberaden: «Een puntje hebben we zeker, want mij voorbijgaan doen ze (de Zeienaars) niet, en wanneer één van onze op portunisten vooraan er een tje lukt, ligt de overwin ning vast» U hoort dat het gestelde vertrouwen van Staf Van den Bergh is over geslagen op diens poulain. Marc Naudts SC Menen-SK Sint-Niklaas 0-2 Over de eerste tachtig minuten waren de gast heren zeker de evenknie geweest van de wat bleke leiders. Het was echter gelegenheidsvoorstopper Verhoosel, vervanger van de geschorste Leekens, die geel-blauw op het zegepad hielp. En wanneer even later scheidsrechter Laenens dan nog een duidelijke off-sidestand onbestraft liet, maakte Si- moen het karwei, en meteen de tot dan toe in eigen vesting ongeslagen Westvlamingen af. Toch mocht de grens- het lokale sluitstuk alweer ploeg met een dubbele blan- werd gepareerd, kwam er costand op het bord na het ook een einde aan het dolle beginkwartier niet moppe- begin van de Waaslanders. ren, want hierin speelde de Dit kwam doordat geel- gastformatie werkelijk de blauw nu het sterke mid- pannen van het dak. Eerst denveldduo Reyers-Van werd een onoverzichtelijk Damme de vrije teugel liet. kluwen voor het Menense Wanneer Lode wij ckx dan doel door Guy Rodrigo ra- onvoldoende ontzette op kelings naast besloten, ver- center van Van Damme, volgens wierp keeper Ben- kon Debevere gevaarlijk in- ny Vervaeke zich als ver- koppen maar Jan Smet dienstelijke pion op na een punch te de bal vanonder de verre loeier van Lacroix En kruising buiten. Verder met een onnauwkeurig te- weinig doelgevaar in de rug8pelen van Gaudens, eerste helft, die integendeel welke door Simoen wel door SK nog positief werd werd verlengd, maar door afgesloten na balver hes dat via Janssens Simoen in staat stelde om de thuis- keeper nog eens duchtig aan de tand te voelen. Dat was de korte synthese van trainer Van den Bergh na de positief afgesloten uitbeurt aan de Franse grens. Voor de wedstrijd was Staf immers geenszins in zijn schik, omdat hij toch zijn stevige voorstopper Leekens moest ontberen. Diens vervan ger Patrick Verhoosel, die overigens een uitsteken de konditie het bewonderen in de jongste weken, voerde zijn nieuwe opdracht tot in de puntjes uit en lag zeifs aan de basis van de overwinning. Toch had de Lierenaar enkele opmerkingen bij het vertoonde spel dat dus zoals gezegd door deze ploegverschui- ving niet zo soepel verliep als gewoonlijk, en dan nog door het archi-slechte weer en het dito veld nadelig werd beïnvloed. Niet zonder reden verwijst hij immers naar het stevige begininitiatief van zijn mannen dat door een attente keeper en de slijkerige omstandigheden koelde zonder blazen. Tevens liep Simoen met lemen voeten op het terrein omdat Jantje in zijn bolide even tevoren een slippertje had gemaakt, en hoewel hij zelf niet gekwetst was, toch deerlijk geschrokken was door de grote schade aan zijn wagen. Al deze faktoren in acht genomen, was de SK-eminentie niet ontevreden, maar gaf wel toe dat een overwinning iets was overdreven. Dat die twee puntjes er kwamen door een sterk spelende Verhoosel en nadien via Simoen nog werd uitgebouwd, naar Stafs zeggen zonder enige buiten spelsmet, getuigt natuurhjk van het opportunis tisch karakter welke momenteel SK kenmerkt. Een woordje nog over Jan Smet die door het minder presteren van eerste keeper Stickens en het onklaar zijn van eerste reserve D'Hondt na lange tijd nog eens de voorkeur kreeg. Staf meende dat Jan datgene wat hij moest opknappen wel op een over tuigende wijze had gedaan, en zal de Sint-Pauwelse- naar waarschijnlijk een nieuwe kans gunnen Om kort te gaan denkt Vanden Bergh dat deze zege het moreel de nodige injekties moet geven om de absolute kraker van zondag tot een goed einde te brengen, maar daarover wellicht meer in een andere bijdrage. M.N. Na enkele droge minuten vatten de kordate lokalen weer de koe bij de horens en was in het vierde kwartier veruit de beste ploeg. Ver der dan een kopbal van De bevere ver naast en een ruim overkeilende kanjer van Aisa Sahnoune kwa men de grensjongens ech ter niet. Ook doelman Smet speelde zich nog twee keer in de kijker na poging van diezelfde Algerijnse spits en een droge poeier van Jol, Geel-blauw het de thuis- storm kalmpjes overwaaien en wist het vooropgezette puntje reeds op zak wan neer er een onverwachte treffer mocht genoteerd worden. Swat Janssens trapte immers een vrij schop die langs het hoofd van Simoen onvoldoende werd weggeslagen door keeper Vervaeke. Ongeluk kiglijk genoeg voor deze kranige Menenaar stond daar juist de meeopgeko- men Verhoosel die van zeer dichtbij staalhard inschoot. Hierdoor raakte de thuis ploeg natuurhjk wat over haar toeren, en tegen de al of niet bestaande voetballo gica in, klom Sporting vijf minuten later nog op een dubbele voorsprong omdat scheidsrechter Laenens en zijn akoliet de ogen sloten voor een in buitenspel ver trokken Wouters die Si moen nog een tweede tref fer op de schoen schilderde. Uit het daaropvolgend tu mult werd deze zeer kor- rekte wedstrijd nog met een rode kaart besloten, voor de al te zeer protesterende laatste man Said Sahnoune namelijk M.N. as in etzoz og WJ o. Vo< lannii Een blijkbaar opgeluchte trainer Van Lerberghe was opgetogen omwille van de zege waardoor zijn v elftal rustig naar de topwedstrijd van komende zondag op SK Sint-Niklaas kan toeleven: «Wij waren er allen stellig van overtuigd dat het een moeilijks wedstrijd ging worden. Om het moreel van de ploeg hoog te houden was het voor ons een verpüchting tegen Lede te zegevieren. Ik ben van mening dat de ploeg een sterke tweede speelhelft ten beste gal dankzij het entoesiasme en de inzet van de ploeg (a.j.z.) Aan de andere kant van de kleedkamers stak Erit Delmulle het niet onder stoelen of banken dat zijn ploeg niet goed draait: Wat wil je als je weet dat ij zeven kernspelers kwijt ben en op de koop toj An toon Pfaff reeds zeven wedstrijden moet misse Het gaat allemaal tegen want ook vandaag krijgt wij de eerste scorekans en Zele kan slechts doelen n een stilliggende faze Het ontbreekt onze ploeg a routine, vervolgde Delmulle, een teken aan de wa is het feit dat wij reeds 23 doelpunten binnenkre gen, tegenover 24 vorig seizoen in 30 wedstrijden Ik verloor mijn volledige achterlijn, maar geef d moed niet op vermits Pfaff waarschijnhjk volgendt week opnieuw in de ploeg komt om de jeugd in goede banen te leiden, en dan zien we nog (a.j.zj Dat L retijd »rde dien: irs. V De Zeelse middenvelder teert reeds lang op eenpe goede konditie. De Brabander, eertijds gestart als rechtsachter, speelt zijn tweede seizoen m het mid denveld en heeft er thans reeds vier rozen opzitten. Over zijn kapriolerende bal wou hij het volgende ochel kwijt: «Ik kreeg de bal op ideale wijze aangespeeld s door Pieters. Op het ogenblik dat mijn schot ver trekt tref ik het been van een Ledespeler waardoor de bal aan hoogte wint zodat Vijt in een uiterste poging yekort kwam om het leder te bemachtigen. Maar zo gaat het in een wedstrijd, wij missen open kansen en dan opeens lukt het toch en dat was voor mij het voornaamste.(a.j.z.) i. iruk rad ir ede Loke moe He ii dden otend jten. en z Het is opnieuw even wennen: van zaterdag 5 december af beginnen de voetbalmatchen weei een half uurtje vroeger. Kick-off om 14.30 uur dus. Toch spelen bepaalde klubs om 15 uur, maar dat gebeurt dan op terreinen waar een door de «bond» goedgekeurde verlichting staal Goed naar de kalender kijken, is de boodschap. Rac 13' j orbij loof luikt iiyss* idin§ «tig Kunt gij ons de weg wijzen naar Eerste? Wij staan in de verkeerde afdeling Is Sint-Niklaas toch te sterk voor 3e klasse? Dinsdag speelde Winterslag de laatste wedstrijd uit de heenwedstrijden om de Uefa-cup. Als we de uitslagen even mogen overlopen dan springen on middellijk de goede prestaties van de Spaanse klu- belftallen in het oog. En dat is verwonderlijk, zeker als we de niet zo denderende prestaties van het Spaanse nationale elftal in beschouwing nemen Real Madrid, de koninklijke, is er nog steeds en mag na de 0-1 zege bij Rapid Wien al ernstig denken aan de kwartfinale. Ook Valencia zette een prestatie van niveau op de grasmat, of waren de mannen van Split nu plots zo zwak? De 5-1 thuiszege van de Spanjaar den laat Hajduk zeker niet meer dromen van verdei Europees voetbal. Joegoslavië maakt echter veei kans ook nog in de kwartfinale vertegenwoordigd te zijn. Radnicki Nis zou aan zijn 2-0 zege wel voldoen de moeten hebben om Feyenoord. de laatste Neder landse vertegenwoordiger, uit te schakelen Gun stige uitgangsposities zijn er ook voor Neuchatel 0- O bij Sporting Lissabon, en Goteborg dat voor slechts 6.000 toeschouwers Dynamo Boekarest met 3-1 achter het Gordijn terugstuurde. Als topnum- mer uit deze ronde drong Aberdeen-SV Hamburg zich op De Schotten hadden een stevige reputatie gekregen na de uitschakeling van Ipswich en Pites- ti. Op een besneeuwde grasmat kregen ze het tegen de Duitsers van Hrubesch heel wat moeilijker. Voor al het doelpunt dal de Duitsers drie minuten voor tijd maakten zou bijzonder zwaar kunnen doorwe gen in de uiteindelijke afrekening, De 3-2 uitslag van de heenwedstrijd kan de eindbeslissing nog naar alle richtingen sturen. En onze Belgische vertegenwoordigers? Lokeren speelde, vooral in de tweede helft dan, knap tegen de sterke Westduitsers uit de Palts. Of de magere 1-0 thuiszege de Waaslanders een ronde verder zal brengen, blijft zeer de vraag. Leiding en spelers van Kaiserslautern zijn een andere mening toegedaan. De strijd op Betzenberg moet de beslissing brengen. En Winterslag? De «vieze mannenuit Limburg brachten in de vorige ronde met de uitschakeling van Arsenal de opmerkelijkste prestatie voor het voetlicht. Winterslag zal het nu opnieuw tijdens de uitwedstrijd moeten doen en dat wordt geen gemak kelijke karwei Het roemrijke Borrussia Moenchengladbach werd in Schotland in de vorige ronde met 5-0 afgeslacht. Forfaitcijfers heeft Dun dee United nu precies tegen Winterslag niet nodig om na het 0-0 uit gelijkspel een ronde verder te bekeren. Ook de Schotse verantwoordelijken zijn blijkbaar heel gerust in de afloop. Maar dat waren de mannen van Arsenal ook. Het is hen slecht bekomen. Huoo Aerts

De Voorpost | 1981 | | pagina 20