Vlaamse GIM tovert Media-Print (Sint-Niklaas) tot staatsdrukkerij om OM STIL VAN TE WORDEN. Runa-Kuna in Aalst B GRATIS WEDSTRIJ in Y «5TTT TF* /l ll Bradage en dumping worden beloond. Janus schittert met merkwaardig experiment K VRIJ VAN ZEGE 2-4.12.1981 - De Voorpost Wat zou jij doen als je plots vijfendertig miljoen frank in je schoot geworpen krijgt? Ophouden met werken, jaja. Of een villa annex zwembad annex tenniscourts kopen, misschien. Of, als je midden stander of handelaar bent, investeren in nieuwe gebouwen of machines. Of nog: je op de sukkel geraakte bedrijf weer gezond trachten te maken. Vijfendertig miljoen. Een fabelachtige som die ogenschijnlijk alléén voor dat handvol zéér door het geluk gediende Lottowinnaars lijkt weggelegd. En dan nog, want meestal moet de pronostiekschat gedééld worden, gespreid over de medegokkers of cafégezellen. Vijfendertig miljoen. Dat bedrag schenkt de staat weg aan de n.v. Media-Print uit de Casinostraat 6 in Sint-Niklaas. De staat is hier listig vermomd als de Gewestelijke Investeringsmaatschappij voor Vlaan deren, of nog als het Fonds voor Industriële Vernieu wing, of nog als het sociaalekonomisch kernkabinet. Het bericht zoals het in het jongste nummer (1 december) van het financieel-ekonomisch maga zine Trends verscheen («De GIMV wordt drukkers baas») verwekte erg veel deining, onbehagen ook, in zakenmiddens in héél Vlaanderen en met name bij drukkers en uitgevers in het Waasland en verre omstreken. Staatssteun aan dat éne bedrijf impli ceert het bestendigen van oneerlijke konkurrentie- praktijken en het verder uithollen van de armslag van gezonde en normaal werkende bedrijven, zo vingen we op bij menig manager die niét gediend is met het naar één bepaalde onderneming (een firma die, aldus Trends, blijk gaf van «falend bedrijfsged- rag») toesluizen van belastinggeld. Zes jaar later Vijfendertig miljoen. Voor niet eens dat bedrag stond heel Lokeren in rep en roer, enkele jaren geleden, toen Sporting een populaire exponent nochtans de begunstigde was. En Sportkring Sint-Niklaas moest het met twintig miljoentjes stel len, maar ook die vorm van subsidiëring door de gemeenschap deed wenkbrauwen fronsen. In de Wase pers ook in Het Vrije Waasland, het weekblad dat óók bij de gratie van Media-Print wordt uitgegeven en gedrukt werd genuanceerd gereageerd op de wijze van besteden van gemeen schapsgelden. Maar het voetbal, daarvan kan je nog zeggen dat het een breed maatschappelijk interesse gebied bestrijkt, tenslotte varen we allemaal een beetje wel bij een team dat floreert, alvast in de eigen regio. Wie wordt er echter beter op nu Media- Print dat wat onwezenlijke Sinterklaasgeschenk kreeg toegespeeld? Niémand, tenzij misschien het advertentieblad Kontakt of het informatieweekblad Het Vrije Waasland. Precies zes jaar nadat de stichtingsakte van de n.v. Media-Print (handelsadres in Sint-Niklaas, maatschappelijke zetel Eglantierlaan 93 in Wilrijk) werd verleden, werd het onthutsende bericht de wereld ingeslingerd. De vijfendertig miljoen eigen middelen van Media-Print zouden met nog eens vijfendertig miljoen worden aangedikt: een inbreng (geschenk) vanwege de GIMV (Vlaamse Geweste lijke Investeringsmaatschappij) van vijftien miljoen plus een konverteerbare obligatielening van twintig miljoen. Media-Print trekt zich niét op aan overheidsgeld, zei afgevaardigde-beheerder Roland D'Hondt in een repliek via Trends, want de verhouding privé- overheid wordt nu 70-30. Klopt, tenminste als je géén rekening houdt met die andere twintig vette stuivers. Volgens Van Dale zijn konverteerbare obligaties schuldbrieven die op zekere voorwaarden tegen aandelen ingewisseld kunnen worden. Het kan ook best dat die twintig miljoen gewoon staatseigendom blijven, en dan is Media-Print met een voor de helft een staatsdrukkerij. Die staatsdrukkerij fungeert hoofdzakelijk als printing-office van de huis-aan-huisbladen van de Kontaktgroep én van Het Vrije Waasland, uitgaven van de p.v.b.a. D'Hondt De Jaegher (HVW) en van de n.v. Groep Kontakt. Al vind je bij de oprichters van de Media-Print n.v. dan alléén de naam D'Hondt terug, de héle Kontaktgroep (met haar vertakkingen tot in Gent en Aalst toe) en Het Vrije Waasland vormen volgens ingewijden «één pot nat» met de drukkerij aan de Sint-Niklase Casinostraat. Een hybriede bedrijfsstruktuur dus, een overkoepeling die nogal wat ruimte laat voor b.v. lukratieve wijze van doorfakturering, van sub tiel omspringen met staatsgeld, de centen van de belastingbetaler. Media-Print (vaak synoniem met Kontakt) bra- deert sinds pakweg zeven jaar de markt van de reklamebladen en publicitaire folders. D.w.z. dat men, met prijzen die vér beneden de kostprijs liggen en ook een heel stuk onder de offerteprijs van andere drukkerijen, een verkoopspolitiek voert die enerzijds de normale konkurrentie vervalst (ge zonde bedrijven zijn daar de dupe van) en die anderzijds de eigen positie ondermijnt. Dat laatste moet onvermijdelijk leiden tot een bankroet, zo wordt door een aantal eminente vertegenwoordi gers uit de drukkers- en uitgeversbranche gesteld. En zo kan Kontakt zichzelf dan aanprijzen als «Vlaanderens snelstgroeiende publiciteitskombi- natie»... Staat en Gewest Vijfendertig miljoen. De aktuele tegenwaarde van uitgerekend 25.926 jaarabonnementen op het regio weekblad Het Vrije Waasland. Een publikatie die terecht niet nagelaten heeft, te wijzen op het absurd-pompeuze doorpompen van overheidsgeld naar de Waalse staalnijverheid. Thans sijpelt het belastinggeld gul in het eigen (bodemloze?) vat, het stróómt toe. Een kollektivistische goocheltruuk waarrond de bloedeigen spreekbuis uiteraard géén tumult ontketent. Hoe kon dat allemaal, dat van die naar de Casinostraat in Sint-Niklaas toe lekkende over- heidskraan? Trends: «Een aantal politici hebben zich in de voorbije weken met lichte afpersingsprak tijken gewend tot drukkers, met de boodschap 'als jullie steun behoeven weet je me, na het drukken van mijn affiches, wonen». Die politici (niet al- lemè&l, natuurlijk) hebben het bij een pak voor schut gezette Media-Print-kollega's verkorven. Want de kleurpartijen hebben hun mannetje in de Vlaamse GIM. dat is de naamloze vennootschap van openbaar nut die bij koninklijk besluit van 16 november 1979 werd opgericht door de Vlaamse Exekutieve. Eerst toch een toelichting over de drievoudige funktie van deze GIMV. Eén: het bevorderen van de oprichting, de herstrukturering of de uitbreiding van privébedrijven. Tweede funktie: het stimuleren van het overheidsbedrijf. Drie: bijdragen tot de uitvoering van de industriële politiek van de Staat en het Gewest. Funktie drie is hier in het geding, de Media-Printoperatie komt tot stand met het goed vinden van het sociaalekonomisch ministerkomité (ministers of staatssekretarissen Geens, De Backer, Akkermans en Galle) én van het Fonds voor Industriële Vernieuwing. Trends stipt in een kom- mentaar aan dat de GIMV in de derde funktie optreedt als zetbaas voor de Vlaamse Exekutieve. «Voelt deze instelling zichzelf niet fris in het vel?», vraagt het financieel-ekonomisch magazine zich af. De GIMV is doordrenkt met partijpolitiek, al thans in de raad van beheer. Maar ook deskundigen uit ekonomische en financiële middens maken de dienst uit bij dat overheidsorganisme dat zijn maat schappelijke zetel heeft aan de Anneesensstraat in Antwerpen. De CVP heeft een vinger in de pap via voorzitter R. van Outryve d'Ydewalle. ACW-voor- man Jean-Luc Dehaene en ACV'er Willy Peirens. De SP is vertegenwoordigd middels ondervoorzitter Norbert De Batselier, een Dendermondenaar die zopas tot parlementslid werd verkozen en dus ontslagnemend is bij de GIMV; Gerard Van Acker is een geziene figuur in kringen rond minister Willy Claes van ekonomische zaken, hij is direkteur- generaal van de GIMV; en ook op G. Gogne kan je een SP-etiket kleven. De PVV is vertegenwoordigd door ekonomisch adviseur Clair Ysebaert, ook lid van de redaktieraad van het magazine Trends. Namens de VU zetelt de Gentse ekonomist en hoogleraar Jef Maton. Het Vlaams Ekonomisch Verbond vaardigt Luc Beernaert af, H. Dufour zetelt namens het NCMV, Limburger Victor Nee- sen vertegenwoordigt de Vlaamse Gewestelijke Ekonomische Raden (GOM's), de Antwerpenaar Pieter Praats is ambtenaar bij het ministerie van financiën en L. Victor is in SP-kringen te situeren. Deze dertien brachten (voorlopig) geluk voor de n.v. Media-Print. Die drukkerij diende een aan vraag om steun in bij het FIV-Fonds voor Industri ële Vernieuwing. En de GIMV «zei tegenstribbe lend ja» (we citeren Trends). Met vier tégen en negen vóór haalde Media-Print de overheidscenten binnen. Wélke vier stribbelden tegen? Neesen. Beernaert, Maton en Ysebaert. Dumping Nog even laten we Trends aan het woord, ditmaal in een kommentariërend hoofdartikel. Over de mensen die het bij de GIMV voor het zeggen hebben stelt het blad: «Hun oprechte wens is, de Vlaamse industrie te bedenken met innovatieve impulsen, maar het leeuwedeel van hun tijd gaat om met het opkalefateren van de probleemgevallen die de Vlaamse Exekutieve toezendt». En voor die probleemgevallen wordt dan verwezen naar o.m. Media-Print, de steun dèèrvoor «is een premie voor riskante diepte-investeringen in een sektor die wor stelt met overkapaciteit». I.v.m. de Wase (staats)- drukkerij wordt dus aangehaakt bij de derde GIMV-funktie. Er is volgens Trends maar één remedie: ofwel moet die dérde funktie verdwijnen, ofwel dient de Vlaamse overheidsinvesteerder de deuren te sluiten. Nu kan je stellen we zien Media-Print óók al knipogen naar de vakbonden dat toch veertig, vijftig arbeidsplaatsen in het gedrang komen mocht deze Wase drukker er het bijltje bij neerleggen. Dat op het eerste gezicht erg valabele want bij de werknemers wortelende argument kan je op wel twéé manieren ontkrachten: enerzijds brengt de handelwijze van Media-Print de konkurrentieposi- tie van heel wat drukkersbedrijven en van de héle sektor in het gedrang, wat nog veel rampzaliger gevolgen zou hebben m.b.t. de tewerkstelling; an derzijds zou het bij Media-Print tewerkgestelde en eventueel af te vloeien personeel, dat doorgaans gekwalificeerd is, echt niet zoveel moeite ondervin den om élders aan de slag te raken. Het hele Media-Printdossier zet immens veel kwaad bloed in de branche. Men mag niet verwar ren met de steun aan de dagbladpers, waar weliswaar betwistbare kriteria gehanteerd wor den om èlle Belgische dagbladondernemingen ver houdingsgewijs mee te laten delen van de over- heidskoek, omdat zij toch een intellektueel-kultu- reel produkt afleveren; en dèar speelt dan nog het aspekt van de vrije meningsuiting, dié mag in onze demokratie niet in het gedrang worden gebracht. De informatieweekbladen worden uitgesloten, ge- wéérd in die kontekst. Dat is onrechtvaardig, jawel, en men wil dat én bij Het Brugsch Handelsblad én bij Knack én bij Spectator én bij De Voorpost én bij Het Vrije Waasland binnen de kortste keren recht trekken. Maar dèèr draait de diskussie hier niet om. Die heeft wél te maken met het betoelagen («be moederen», zegt Trends) van die ene drukker van regionale weekbladen Een drukker die notabene dumping toepast, konkurrentie dus onmogelijk maakt. Door één pennetrek van de GIMV zou het welvaren van tientallen winstgevende bedrijven uit de drukkerijsektor in het gedrang komen, precies omdat men één onderneming die zichzelf door bradage en overinvestering in nesten heeft gemaneu- vreerd, betoelaagt, gul genade verleent. Dèt kan toch niet de bedoeling geweest zijn van de GIMV die met uw en onze centen in stand gehouden wordt. W.V. Vervolg van blz. 1 «Twee zussen», nl. Ida Temmerman en Martha Temmerman; tachtig jaar delen zij lief en leed samen en daarom is het niet te verwonderen dat er een stil zwijgende harmonie is ge groeid, die de perfektie be nadert. «Een wachtzaal» met als patiënten: Johan Velghe, Willy D'Hert, Térésa Biral, Ann De Martelaere, John De Schutter, Marie-Rose Calle- baut en Palmier Callebaut. In feite vormde deze wacht zaal een vrij bonte verzame ling van «ongevallende» ty petjes. elk met hun soms komische kleinigheden. «Zelfmoord», uitgebeeld door Jan Schollaert. Jan zocht in stilte een ant woord op tal van vragen in verband met zelfmoord o.a. moet je het kado (nl. het leven) waar je eigenlijk nie mand om vroeg, willens nil- lens aanvaarden en er vaak tegen je zin en tot in het absurde mee doorgaan? Marc Lambert en Harriet Thoolen op het podium «Za lig Samen»; een stilte die er heerst tussen twee mensen. Zij hebben genoeg aan el kaar en sluiten zich van de buitenwereld af. Ieder in zijn eigen hoekje zonder iets om handen, zonder iets te zeggen, zelfs zonder elkaar aan te kijken. Antoinette Van Gijsegem en Frangois Baert vormden het «TV-paar»; zoiets spreekt totaal voor zichzelf; in totale stilte gapen naar de beeldbuis, en soms even tjes recht uit de luie fauteuil om een borreltje uit te schenken... «R.A.F.», op het podium gebracht door Lesco Baita als gijzelaar en Gustaaf De Meersman als lid van de Rode Brigade. Deze mannen waren «onafscheidelijk» met elkaar verbonden; ze zijn eigenlijk eikaars gevan- En tenslotte «Coma» met als comapatiënt Jo Van den Brulle, als echtgenote Elian Baita en als verpleegster Ri ka Pauwels en Christ iane Neetens. De stilte die er heerst in een ziekenhuis en zeker op de reanimatieka- mer waar Jo Van den Brulle sukkelde met een slechte ademhaling en zijn hart... Zoals je begrijpt, het publiek had aan deze tentoneelstel- ling «10 X Stiltes» een hele boterham. Tien keer werd het met de neus op de stilte gedrukt en vanaf het bin nengaan van de zaal Net werk waren ze al onder de indruk van het geheel. Elk «tafereeltje» bezorgde het publiek telkens opnieuw verschillende gevoelens; bijvoorbeeld medelijden met de krankzinnigen, angst en spanning met de gijze laar, begrip voor de twee oude zussen enzovoort. Elke situatie hield een ver rassing in en daarbij heeft Janus gelukkig alle overdrij vingen geweerd. Helemaal onder de indruk bewoog de toeschouwer zich stil door de zaal, aandachtig kijkend om toch maar niets te missen van het zwijgen... Soms werd de spanning en de fascinatie onderbroken door een grappig detail. Voor je ogen ontstond en bewoog een fascinerende wereld, die je fantasie soms prikkelde, waarmee je je misschien wel 's kon identi ficeren en die vaak be vreemdend werkte. Tot slot «10 X Stilte», een «tentoneel- stelling» van «levende» beelden, was een origii ?.n inventief gebeuren da! zelf kon «invullen», op t waarde dat je je opensti voor wat een dertigkop] akteursploeg bood. Zondermeer een hoopg de en verrassende pr< die door zijn aanpak wegen opent op het vlal de toneelkunst. Tof was de rol van bliek dat eigenlijk oo) teerde op het «elfdei dium, want ook zij beel een stilte uit... Alle medewerkers aa projekt hebben zich vol 'J ingezet om het «merk dige» gehalte van dit tot zijn recht te laten ka Daar «10 X Stilte» daai ven ook nu en dan prai de problematieken als moord, gijzelingen, scherp stelde, werd hel de toeschouwers ook uitdaging tot bezinnip diskussie. Eigentijdsei het dus niet. Ook wij zijn de mening Jl( gedaan dat, indien th uit haar ivoren toren elitaire kunstvorm zou den gehaald, er meer e tensiever theater zou gi sumeerd worden. JoDe slagen. Een enige gelegenheid om op een aangename wijze via dit muzikale onderdeel even tijd uit te trekken voor wat de onbekende An- des-volkeren ons te bieden en te leren hebben. Dat dit optreden van Runa- Kuna ook op muzikaal vlak een uitschieter wordt mag zeker worden aangenomen na hun suksesvolle toer in Nederland, heel recent nog, waar de reakties algemeen en eensluidend «geweldig» waren. De Wielewaal afdeling Denderland Woe 9: 20 u. (in 't Apostelken): «Kreta, een orchideeéndroo dia's gebracht door Paul Smekens. Sint-Annaparochie Aalst Vrij 4: 20u, en zat 5 (19.30u) totaaltheater n.a.v. het 25 01 bestaan van de parochie. Toegang 50fr. Dit gebeuren gaalni in de Sint-Annazaal (Roklijf). Stadsbestuur en stedelijk sportcomité Vrij 4: 20u (in trouwzoal stadhuis): gespreks- en debatf' rond het belang van KRACHTTRAINING (powertraining) sport. Sprekers Piet Bultiauw (lie. lich. opv. en technisch ad V) Vlaamse Atletiekligo), Frans Van Den Bossche (sporta t hoofd medische dienst BLOSO) en Wart Volckaert (gesp !®j seerd voetbaloefenmeester). ïng S'd' lar ing 1 d.9; iV 9,e alt pt n gisc id. den De Indio-groep Runa-Kuna met muziek en zang uit de I Andes op de Peru-Proeve it Netwerk zondag 6 december I 20 uur.&l Runa-Kuna dit is het Ketsjwa voor groepje mannen is een relatief jonge groep. In tegenstel ling met wat uit de naam zelf van deze groep mag blij ken bestaat deze niet uit mannen alleen. Als geë mancipeerde jonge vrouw heeft Cristina helemaal geen moeite gehad om zich een evenwaardige plaats, in deze nagenoeg eksklusief mannelijke muzikale wereld te verwerven. Runa-Kuna wordt verder ge vormd door Raül broer van Cristina die zowat de leider van de groep is, i door Lucio en Jose. Lusio en Jose zijn Aymara's; Raul e Cristina zijn Ketsjwa's. Aldus is deze groep repre sentatief voor de twee grote Indio-volkeren uit het Andes hooggebergte. Zij brengen dus uiteraard zowel de oorspronkelijke muziek van de Ketsjwa als van de Aymara volkeren. Raül, die tevens instrumen tenbouwer is, laat nooit na bij de optredens om de toe hoorders op een boeiende wijze te informeren over de oorsprong en betekenis van de liederen. Terzelfdertijd wijst hij op de bijzondere plaats en betekenis van de onderscheiden blaasinstru menten bij de uitvoering. Wie op een niet alledaagse wijze wenst kennis te maken met de oorspronkelijke vol keren van het Latijns-Ameri kaanse kontinent zal daar, langs hun muziek om, reeds voor een groot gedeelte in MET «DE VOORPOST» EN ONS KLEIN-BRABANT» NAAR DE ZON Hoe luidt de naam van deze bekende man? Schiftingsvraag We hebben onze sportredakteur twee teerlingen gegeven en hem gevraagd daar driemaal m« te werpen. Geef de som van de drie getallen die hij heeft geworpen. Reglement: 1. Deze wedstrijd staat open voor iedere lezer van «De Voorpost» en «Ons Klein-Braband ongeacht de leeftijd. 2. Medewerkers aan «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» evenals de personeelsleden Uitgeverij-Drukkerij De Cuyper zijn uitgesloten. 3 Over deze wedstrijd wordt geen telefonische of schriftelijke informatie verschaft. 4, Elke week zal er een winnaar zijn, die een reis krijgt aangeboden. Hij moet die reis binnen bepaalde periode ook maken en zelf kontakt opnemen met het reisbureau (waarvan we t het adres zullen bekend maken). Enkel de antwoordformulieren die verschijnen in «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» zi geldig Men mag meerdere formulieren per persoon insturen. 7. De antwoorden moeten ons bereiken de vrijdag nadat de opgave is verschenen poststempel zal gebruikt worden als bewijs). 8 Wanneer er meerdere juiste antwoorden zijn, zal de schiftingsvraag de doorslag geve Mochten er ook dan nog meerdere juiste antwoorden zijn, dan wordt de goede antwoorden geloot Antwoordformulier Stuur ons uw antwoord binnen ten laatste op vrijdag 11 december 1981 Het adres kent u ondertus» wel: «Reis naar de zon - Ons Klein-Brabant De Voorpost» Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde Zijn naam is Schiftingsvraag:..

De Voorpost | 1981 | | pagina 2