OVERWINNINGSBAL A IDDENSTAND MOET ZELFVERTROUWEN HERWINNEN STAD WEER EN MEER BEWOONBAAR MAKEN «53BÖ5 «SEssS Neh Pikkels of Ajontjes JANCAUDR0N NODIGT UIT ALSTENAAR IN DALLAS MET ASTRONAUT ROBERT CRIPPENS O ZEGELS VAN C0PAL NIET VERBROKEN VOLKSUNIE ARR. AALST 5 DECEMBER ORKEST STAN PHILIPS KEIZERSHALLEN - KEIZERLIJK PLEIN - AALST sociaal en federaal A De Voorpost - 4.12.1981 - 3 het kader van een causerie met als onderwerp: «Waar werden bepaalde inspannin- worden voor de bedienden in wij met ons beleid voor zelfstandigen en midden- gen gedaan. Er werden een en zelfs met 35% voor arbei- inders», ingericht door de CMBV - Gewest Aalst - club reeks maatregelen goedge- ders. Dit alles is een voor- kenvrouwen, heeft de heer Desmarets Minister van keurd om aan de midden- deel van ongeveer 45 mil- ddenstand en tevens Vice-Premier een zeer somber stand en de K.M.O.'s de mo- jard voor de middenstand. eld opgehangen van de toestand waarin ons land zich op gelijkheid te geven geld te l huidig ogenblik bevindt. Deze avond ging door op 30 bekomen tegen lage rente- De toekomst rember laatstleden in de «Borse van Amsterdam». op; tien er op die avond te beseffen dat zij de eerste issel opnieuw moeilijkhe- ekonomische macht in Bel- gerezen waren in ver- gië zijn. De K.M.O. en de J met de regeringsvor- middenstand vertegenwoor- ig, was het voor de heer digen 95% van de Belgische smarets een goede aan- bedrijven en in diezelfde be ding om voor de aanwezi- drijven zijn 53% van de te- duidelijk te maken dat werkgestelden opgenomen. u t land broodnodig een re- Een belangrijke zaak is ook ing moet hebben. Daar- dat de middenstanders meer is hij dan ook niet zeer moeten aansluiten bij mid- Jukkig met de beslissing denstandsorganisaties. Wil- zijn partij (PSC). België len zij uit de moeilijkheden ft het in het verleden zeer komen, dan moeten zij op gebracht (zesde rijkste het voorplan treden en niet i ko van de were'd' en dit tevreden zijn met een twee- IQI 'der grondstoffen en in de of derde plaats. De mid- )ra r moei.''ike omstandighe- denstanders moeten ook in- als Het zo ver gekomen zien dat zij een macht zijn op men zich in het buiten- het gebied van de tewerk- h< d gaat afvragen wat er in stelling want het zijn zij die t'giëf- voeten. Verder zou men er In de voor ons liggende pe- ook moeten toe komen fiska- riode moet er naar gestreefd Ie ontlastingen te verlenen worden alles te vereenvou- in plaats van premies en digen voor de middenstand, subsidies toe te kennen. Al- ondermeer door ontlasting dus heeft men reeds beko- van allerhande administra- men dat men een fiskale ont- tieve formaliteiten en pro- lasting bekomt van 150.000 blemen. Zoals reeds gezegd fr. voor de aanwerving van zou men meer moeten over een nieuwe arbeider (dit ge- schakelen op een systeem durende 4 jaar). Ook heeft van fiskale ontlasting, liever men er reeds voor gezorgd dan premies en subsidies dat de sociale patronale bij- toe te kennen. Ook zou men dragen met 10% verlaagd moeten streven naar een so ciale ontlasting. De last op de K.M.O. en de midden stand zou moeten verlaagd worden om de tewerkstel ling te vermeerderen. Op het gebied van het sociaal sta tuut moet er voor gezorgd worden dat de middenstan der op gelijke voet behan deld wordt dan de andere sociale groepen. Tot slot vermeldde de heer Desmarets nog dat de vrije beroepen die in ons land toch ongeveer 160.000 men sen tewerkstellen, ook zou den moeten kunnen genie ten van de hulpmaatregelen. Deze causeur was de tweede in de reeks van drie. De eer ste had plaats op 5 oktober 1981 te Hemel veerdegem met als onderwerp: «Wat bij het overlijden van de echt genoot». De volgende avond gaat door op 22 maart 1982 in het Apostelken te Aalst. Gast spreker is professor Claes van de UFSIA Antwerpen en hij zal handelen over: «Psy chologie in de omgang met geld». De CMBV Club is, zoals met deze aktiviteiten bewezen wordt, een aktieve vereniging voor vrouwelijke zelfstandigen, K.M.O. en vrije beroepen die telkens zeer aktuele problemen be handelen. Deze aktiviteiten op een behoorlijk hoog ni veau worden niet alleen bij gewoond door vrouwen, maar ook heren hebben een ruime belangstelling voor de prestaties van deze zaken vrouwen. G.D.B. ganiseerd door C.S.C. (Cen trale voor Socialistische Cul turele Vorming» «De Rank» liep de trouwzaal van het gebeurt zowel op eko- heden ten dage nog het tisch als financieel ge- meest onze tewerkstelling Wij hebben in België verzekeren. Daarom moeten altijd reserves maar dat voor de K.M.O. meer facili- lina rl hu zeer vlug ten einde, teiten geschapen worden, th u.V,rl'jk Is er n'et alleen in Het dient wel gezegd dat ,n 9iè krisis, maar in de ge- men hiervoor de laatste tien 6 wereld, ook in de Oost- jaar belangrijke inspannin- tlanden. Het is enkel in gen gedaan heeft, an dat de zaken nog rela- Dit laatste is ondermeer het 'goed gaan. Ondanks het geval op het gebied van de dat de heer Desmarets pensioenregeling. Men geen licht ziet aan het hoeft maar te kijken naar het I van de donkere tunnel, feit van de regeling van de hij dat de middenstan- schuldenlast (30 miljard) van i de moed niet moeten het pensioenfonds van zelf- Aalsters stadhuis verleden liezen. Hij kan echter standigen. Ook wordt van 1 maandag eivol, is beloven en de komen- januari van volgend jaar de 2 leriode zal nog zeer hard premie voor de aanvullende moeilijk zijn. De tijd van verzekering voor het pen- liklaas te spelen is voor- sioen van zelfstandigen fis- sn de Belgen zullen gedu- kaal aftrekbaar. De heer Des- de een bepaalde tijd (ze- marets beloofde formeel dat tot 1985) grote inspan- hij zich tot het uiterste zal cetten zich niet herhalen, gen moeten doen om inzetten voor de verdediging Onder de leiding van mode- lager te vallen dan ze nu en verbetering van het so- rator Hugo De Moor werd imen zijn. Maar deze in- ciaal stelsel voor de zelfstan- het dan een konfrontatie tus- iningen zijn mogelijk, digen, vooral dan voor wat sen de theoretici en de prac- moeten beseffen dat we betreft het pensioen van de en onze stand leven. Het zelfstandigen dat nog altijd gisch deficiet is veel te beneden het bestaansmini- ot geworden en moet mum ligt. lend verkleind worden. De middenstand moet gelijk gesteld worden met alle an- Architektuur, fenomeen van alle tijden, danst o zo makke lijk mee op de arabesken getrokken door voortdurende trendwisselingen wat dan voor ons land resulteert in wat Braem noemt «België, lelijkste land van de wereld». Uit spraak inderdaad met een hele greep zout te nemen want te getuigt de afstand tussen de huizen op grenzeloze on verschilligheid en apathie de behoefte aan mensen die voor elkaar, op verstandige wijze konser- Toestand die wel gestimu- vatief kunnen optreden, leerd is door de reglemen- Geen tabula rasa maken tering met de afstanden van doch het waardevolle van de de perceelsgrenzen wat qua planningloosheid en reeds lang een degelijke visie op stad behouden en het verrij- tuigt van een liberale, indivi- stedebouw hebben heel wat landen, onze noorderburen dan wel uitgezonderd, dezelfde tekortkomingen. Voor het debat «Architek- verkaveling is bedreigd en tuur en Stedebouw», geor- de steden, met uitzondering ken met de «moderne tra- dualistische visie. Hier zou ditie». de architekt bevruchtend Architekt Johan Baele gooit moeten werken op de smaak het op de satirische, kulinai- van zijn klanten, o ii j-~ re toer- 'n zijn vergelijkinq Brugge, volledig van de archjtekt met de chef- Achiel Hutsebaut, leraar aan dan van ontwricht. Situatie die voor" „ij w>, vaii uc aiLinicKlUuI FIlcl weSoMoa' S' S emde de Qastronomie, overloop. o-,- - - Voorzitter Minister Mare Galle stelde er de architek- aangenomen. kok, van de architektuur met de Aalsterse akademie en gewaardeerd plastisch kun stenaar, vertegenwoordigt de middengeneratie, stelt ten van heden voor die als zien de stad vaak als sym- „LI0.rató hnnvoorc oon hnni wan a..toritair nn not.,.. Pousse-cafe bevindt als hors bouwers aan de toekomst er moeten voor zorgen dat de vragen als «moeten we de retro-trend op?» en «zit de huidige architekt dan volle dig fout?». In het systeem van de huidige woonwijken onderkent hij heel wat nade len en in de «new-towns» <g) odK vertrouwen ister Desmarets zou p ieuw vertrouwen willen snken aan de midden- id. Maar eerst zou de bool van autoritair en getuj- d.oeuvre> entré ho fd. gend van vroegere oppress.- ,,hote, verfr;..i' het verleden negatieve fa- viteit. Met uitzondering van h, ouand' rten zich niet herhalen de historische kern zouden Op zeer gevatte, originele en ontbreekt elke kommunika. "rkasme getu" demogelijkheid, gebroken en herbouwd, vrij, gende wjjze heeft hj: het Vertegenwoordiger van de KafhnlHfJon' °h h achtereenvolgens over een jongste generatie, Tony De U- wflt of, Zwnwde stad universele plat waarbij krea- Winter, stelt het probleem wereld der archi- vaak als oord des verderfs tieve krachten op zoek gaan van de terugkeer naar de en plaatsen waar grote kon- ngar -t Qude waarop ze zjch stad. Trend die volgt op de hivv^dtè^POaf de SBehj"«rrfét insPireren. op elitaire scho- uit de stad. Is kon- f 9 tels voor fijnproevers, op centratie van bevolking in de fnks'eeBn m de TT nieuwe, vaak zinnig funktio stad gewenst? Lonend? Is er ?n e opn huif ril' nele architektuur quasi on- i" de stad plaats voor (niet- te wonen begrijpelijk voor niet-inge- storende) fabrieken? - - - neerTJt spreker eerder een wjjden wegens het medita- Wanneer ook de zaal wordt waarbij de middenstand van jonge archrtekten noemt gevolg van bestaande struk- tipJf karai-tpr w„n,cnr,-L; r,r,n0r,nm*,r, neen twppHpranrnshnrnprc: de huidine Relnisrhp eitnatip turen Gestimuleerd hvh P oixsarcni tici uit tekten. Francis Strauven, niet prakti serend architekt doch be kend wegens zijn onderzoe kingen op historisch gebied. dere groepen. Men rrjoet zijn talrijke gezaghebbende naar een sociaal systeem publikaties en zijn opleiding denstand zelf moeten Ook op ekonomisch gebied gewoon een chaos waarbij door de Wet De Taeye. het landschap met totale Volgens spreker bestaat nu der anekdotisch aandoend met woningen in woonwij ken zonder énig eigen karak- opgenomen in het debat ontspint zich een vinnige diskussie over het leven in de stad die veranderd zou zijn van funktie en alleszins ter, op kitscherige fermettes van beeld. Het leven is er zonder boer, Ierse cottages totaal gewijzigd. Architekt of Spaanse haciënda's met Albert De Winter beklem- attributen als karrewielen, t00nt de noodzakelijkheid melkstopen, kruiwagens, van groene longen en ge- lantaarnpalen als alleenza- meenschappelijke open ligmakend. Dit alles dan on- ruimten in de eigentijdse der het motto «my home is stad. my castle», zo mogelijk wat Anderzijds wordt gezegd dat mooier nog dan dat van mijn bewoonbaar maken van buur. Verder neemt hij aan het eind van zijn kopieus di ner Hollandse architektuur op de korrel met «bouwen op zijn smalst» en de retro- architektuur met een totaal gebrek aan eigen visie. Architekten noemt hij vaak vleesgeworden fantasie loosheid die dezelfde idee duizend maal verkoopt. Ook zou de architekt ook wel be scheidenheid missen en al te vaak in zijn werk modieus inspelen op alle mogelijke tendenzen. Als eerste van de drie practi ci opent architekt Albert Bontridder, vertegenwoordi- panden utopisch kan zijn er een alternatief dient te wor den gevonden voor woon blokken en woonwijken. Vragen genoeg! Pasklare oplossingen konden uiter aard niet worden verwacht. Dat zou getuigen van verre gaande naïviteit. Of de meester-koks hun gasten nu wel veel positiefs hebben geserveerd, hun kritieken op alles en nog wat niet te na gesproken, is uiteraard an other question. «Maar de be volking van Aalst begrijpt zulks toch niet», konkludeer- de een «deskundige verlich te geest», die met deze ne ger van de oudere generatie, gatieve inbreng een orgel- het spervuur. Volgens deze Punt in mineur plaatste ach- man die ook op gebied van ter een geanimeerd en poëzie aktief is en reeds prij- boeiend debat, zen ermee in de wacht sleep- LH NAA MAG HET GENOEG ZEN, meh dad iewegste regenen en denne windj en aal dad ander honneweir! En zeggen da ze geer in Sponjen op heer knienen zitten te schrieven ver toch 'n betje regen t' hemmen. Va moy poort kenne ze ver 't minsjten den helft kroygen van 't gein damme wajjer hier te veil hemmen. En zelfs nog 'n betje mier as den helft. De windj kenne ze tèn op den hoeip toe nog kadao kroygen. Den hof leit dor zu deirwikt as 'n spons, die «zjip-zjip» zeit as ge ne stap doetj. De boei men, woor dad aal de blooiren al af zen, drippen lanst alle kanten en de blooiren zelf werren van hier nog door geslingerd. Echt eh wérken ver 'n goei dikke grip op te doeng En de die zeilen der d' ieste daogen genoeg zen. Ikzelf voel al iet in mennen nek beginne spannen en zjier doeng en da zei genoeg, 'k Zal der wel al 'n betjen van hemmen. Mor 't schantj da ge dor rap kentj vanaf zen as g' er op toyd boy zet. Ne goeien drippel kaan dor somtès iet on doeng en 'k peis da 'k meh da ne kier zal pakken veir da "k slaope goon. Meh lanst hier of lanst door nog iveranst eh remei- deken da 'k zelf gemokt hem Meh krooid ooit den hof of ooit de bossen of doeidgewoein van iveranst soyn de boon. As ze der mor zoveil vergif ni opge- spitj 'n hemmen, gelèk as ze gewoein zen van te doeng. En mosten die remeidekes helpen, awei ten zal ik nog ne kier in men oygen zeggen: weiral iet woor da ze meh aal heren bicht toch nog niet kennen on doeng hemmen Ja, grip... Wajjer hemmen al zuveil soerten grip hoeiren opnoemen, 'k Hem aal ze leven hoeire klap pen oever de Sponsche grip en dat de die zuveil slachtoffers gemokt heit. Mor in dienen toyd 'n wiste ze ghiel zeikes nog ni goed wa da ze dor mosten teigen doeng. En ten kwampen de A-grip, de B-grip en wa letters weit-ek— nog-allemool. En de medekamenten die ze dor teigen ooitvonten 'n dein niet nimmer ooit as 't er 't joor noding 'n ander letter here kop opstak. En voesj van de rest zitte men naa nog meh ander soerten va grip. En of da ze door rap 'n remeide zeilen teige vinnen, da weit ik ni. GTietj dor iest de blaa grip. Da was lank lein dammen door nog ne kier van glioeird hooin. Mor naa was ze dor toch. Mor ze 'n hei ni lank gedierd. Ze was pekanst deirgebroeken mor aal meh ne kier kwamp de gele grip op, van den oeverkant van de Moos. En de die sleig de blaa grip weg. En worom? Omda er ageer woren die liever de roei grip zaogen opkommen. Mor lanst deize kant va de Moos moe te ze ver de moment ni aal te veil hemmen van de roei grip. De blaa en de roei mikroeben zollen hier nog oeverienkommen, zelfs as 't moet meh 'n betjen mikroebekes boy van die zwert-meh-geel en nog 'n tieterken groene boy. En aal die grippen en gripkes ba-ien, door moe te men zing onze plang meh te trekken. Mor wajjer 'n zen der nog ni va geneizen en 't zal nogal meigen ne fermen doktoer zen ver der ons oever 't helpen. Van iet anders kenne z' a nog opereiren... Mor waffer 'n soert operoosje zal der vandoeng zen in teis geval? Ik weit het ni. Misse hing zen der mensjen die 't wel wei ten. Mor die der niet meigen on doeng. Omdat er ander zen die der agaa nog ne kier wille gebrooik va maoken ver der nog iet ooit te sloon, as t' er nog iet ooit te sloon valt! Mor da voesj 'n ander nog noyger den dieperik ingedaven werd, door vege z' heer sjollen oon. Allemol van die Alexanders: alles ver moy mor niet ver 'n ander. En die mensjen die naa op vandaog peizen da 't koleir van heer soert grip veir boeven de geneizink van eh ghiel land goot 'n weiten ni waffer responsabilitoyt da ze draogen. Mor ja, wad es responsabilitoyt ver ne polletieker? En dad es tèn nog mor in 't klein. Want in 't groeit es da nog veil, veil eirger. Door zitten der ienegte die azoei mor peizen da ze zeer te beslissen hemmen, wannier, woor en womei dat ze kier heer atoombom- mekes gon kenne gebrooiken. Ajja, de die hemmen zoeiveil miljaren gekost; ze moe te ze ten toch ne kier kennen beizegen hein. En vanoyges moet dat hier weiral ne kier ba ons zen. Want as ze da ba heer doeng 'n kenne ze noding gien atoombommekes nimmer maoken en da brengt op zee! En wajjer hier in ons aad, gediereg gesleigen en verminkt Euroe- pa, wajjer zeilen verom ne kier den beuf zen... En wa kenne men der on doeng? Es da ni vraokroe- pend dat er eh koppel mensjen, as ge da nog mensjen meigt noemen, miljoenen en miljoenen mensjleves in heer hannen hemmen. En da ze peizen da ze zeer dor meigen oever beslissen? Da noeme ze beschaovink DOLF. Eric Van de Meerssche, leerling van het St.-Jozefcollege te Aalst, winnaar van de wedstrijd «Wees ambassadeur van uw land in de Verenigde Staten van Amerika». Deze wedstrijd werd ingericht door het weekblad CINE REVUE. SHUTTLE^0 ^r'C ^Q"aS' samen met NASA-astronaut Robert CRIPPENS, eerste piloot van de SPACE- an!> Waarschijnlijk zal deze reis naar Dallas voor de jeugdige Aalsterse winnaar onvergetelijk geweest zijn. Op de jongste perskonferentie van het Schepenkolle ge was Burgemeester D'haeseleer formeel met de bewering dat op het bekende bedrijf Copal, gelegen aan de Ninovestraat te Erembodegem-Terjoden, de zegels die gelegd werden op reusachtige onwettelijk opgerichte olietanks niet verbroken werden. Dezelfde dag was Arbeidsinspekteur Hellinckx zich nog trouwens van de toestand ter plaatse gaan verge wissen. Volgens hem was het normaal dat het bedrijf nog verder werkte, vermits er op het terrein nog steeds een aantal grote tanks bestaan, die wel vergund zijn, en waar op 16 oktober jl. geen zegels gelegd werden. Onrechtstreeks gaf Burgemeester D'haeseleer de ak- tiekomitees wel een veeg uit de pan. Zonder hun recht van bestaan in twijfel te trekken, was hij wel van oordeel dat zij dikwijls ten onrechte willen bewijzen dat ze nog bestaan. Daarom moeten zij regelmatig in de aktualiteit komen. Wat het niet optreden van de rijkswacht betreft, toen deze wegens ongewone aktiviteiten bij Copal op een zaterdag door een aantal buren gekontakteerd werd, was de heer D'haeseleer van oordeel dat deze niet verder kon gaan dan de ingangspoort van het terrein, tenzij men over een huiszoekingsbevel zou beschikt hebben, wat niet het geval was. Wat de Rijkswacht niet kan, kan de heer Hellinckx wel, omdat hij terzake een wettelijke bevoegdheid gekregen heeft. VEHE. VU

De Voorpost | 1981 | | pagina 3