l t T.-CECILIA EN EVA MARIA AMEN IN JUBILEUMCONCERT Nieuw fietspad naar Hofstade en Gijzegem door staat aangelegd S.G.B. NAMIDDAG BIJ FARAO'S Meisjesschool dankt grootouders VROUWENMISHANDELING BESTAAT HOFSTADE GIJZEGEM r - KELEERTJES Radio Hofstade denkt aan eenzamen Meestal verzwegen, maar De Voorpost - 4.12.1981 - 9 oninklijke Fanfare Sint-Cecilia uit Hofstade verzorgde schön erst bei Nacht». Na elk zelf legde. Het applaus waar- iterdag 28 november 1981 haar tiende volksconcert, nag bijna een geluk genoemd worden dat de zaal van «tronaat in de thuishaven wegens verregaande staat Sl ferval niet beschikbaar was. Voor de gelegenheid werd 'k,"1 [geweken naar de feestzaal van het Sint-Vincentiusin- ut te Gijzegem. ii. ,et P deze zaal dient gezegd orden dat ze voor dit imconcert een decor dat overeenstemde prestige dat de orga- iren aan de muziek- wensten te geven. patronaat in Hofstade len andere op verre na n staat geweest zijn om het zeer talrijke publiek plaats te bieden. De Goossens Herman Ie tussen de verschil- nummers voor een toelichting waarmee de componist en zijn situeerde in de muziek- vie 'I ,c teei laai ie gt ft k a enh W( cl istvt ei jubileum horen op ende klanken die door jnfare (afwisselend on- D Biding van Albert Velde- en Willy Hertsens) van !t begin ten gehore wer- gebracht met «King Si- werk van Fred Frank, de trompetten al da- op de voorgrond Irast K Cecilia ging met de mu- B keuze het contrast niet Ie weg. Van Fred Frank Franz Schubert is een stap. «Muzikale ston- van deze laatste, voor re bewerkt, werden ver zonder passie, idyl- kalm en een beetje me- holisch, maar hoorden klarinetten aarzelen of ren? Schubert is wei- meer bekend als liede- imponist. Sint-Cecilia de «Der Lindenbaum», lied dat aantoont dat het blije vertegenwoor- lis bij Schubert. Met een :h stuk voor Brass Band weerom een gans an- richting ingeslagen, m the saints go mar ching in», in de bewerking van Peter Karen, werd erva ren in een gans andere at mosfeer. De klanken zijn hel le kleuren; een vrolijk mars tempo tegelijk met ritmische onrust. Johan Strauss werd aangekondigd als de com ponist die er in slaagde de Weense charme in hemelse muziek vast te leggen. Zijn operettes en walsen zijn tijd- noch landsgebonden. Be nieuwd werd dan ook uitge keken naar de «Pizzicato Pol ka» als laatste nummer van het eerste deel. Hoewel aan genaam verrast door de eer ste maten waren we na af loop niet honderd procent voldaan. De inzet gaf meer maals de indruk iets onder de juiste toon te zijn en daar enboven bleek de instru mentale bezetting van een fanfare niet bij machte het pittige vingerspel op viool snaren te evenaren. Eva Maria Zoëven was er reeds sprake van vastgelegde Weense charme. Sint-Cecilia had echter beter. Zij die ontelba re muziekliefhebbers van Mezza Musica op bekoorlijke wijze telkens en telkens weer tot genotvol luisteren bracht, de verpersoonlijkte Weense charme zelf was tot vreugde en fierheid van de Koninklijke Fanfare te gast. De aandacht werd gevraagd voor Eva Maria, begeleid door het trio Laci Lakatos. Het werd een waar genoe gen Eva Maria te horen zin gen. «Mijn moeder was een Wenerin», «Lente in We nen», deden het slechte weer vergeten. Robert Stolz vond dat de Oostenrijkse hoofdstad eerst bij nacht op haar best was: «Wien werd lied hoopte het publiek on getwijfeld dat er nog een zou volgen. «Die ganse Welt is himmelblau wen ich in deine Augen schau». Een gans an dere aanpak had R. Stolz met «Auf der Heide blühen die letzten Rozen» en het publiek kon de neiging om mee te neuriën bijna niet weerstaan. Eva Maria rond de haar optreden af met «Wien, du Stadt meiner Traume», een liedje dat haar naar eigen zeggen nog steeds iets doet en waarin ze dan ook het beste van zich- mee ze na afloop het po dium verliet liet geen twijfel bestaan over de mate waar in de toehoorders zich door haar stem in bekoring had den laten brengen. Eva Maria stal met haar op treden een groot deel van de «show» als dat woord ten minste voor een jubileum concert mag gebruikt wor den. Toen zij zong kon men zelfs de indruk hebben dat het hèar avond was, ingeleid en besloten door Sint-Ceci lia. De rollen mogen even wel niet omgekeerd worden. Het bleet in eerste en laatste instantie een jubileum van Sint-Cecilia. Terug thuis Met het tweede optreden van de fanfare was men te rug thuis, in Gijzegem, in Hofstade. Wie even het ge voel zou gehad hebben te rug in het alledaagse te zijn terechtgekomen had mis schien gedeeltelijk gelijk maar niet voor lang, want de dirigent Albert Veldeman opende met een Zwitserse mars van Max Leeman. De muzikanten bewezen van al- Het Trio Loei Lokotos begeleidde Eva Morio (CDJ) Ie markten thuis te zijn. Be paalde muzikale fenomenen, Reeds sinds enkele jaren bestaan er plannen tot het plannen om hier een invals- gewestplan geschrapt, zoals aanleggen van alternatieve fietspaden op de vroegere weg te leggen, ter ontlasting trouwens ook de geplande spoorwegbeddingen van Aalst naar Gijzegem en van Aalst van de drukke en gevaarlijke omleiding rond Moorsel. rstade naar Baardegem. Wat het fietspad naar Gijze gem betreft werden reeds enkele jaren geleden plan nen opgemaakt door de technische diensten van de stad Aalst. Naar Schepen van Openbare Werken Jan De Neve zopas op de maandelijkse perskon- ferentie van het stadsbe stuur mededeelde werd dit projekt nu overgenomen door het Bestuur van Brug gen en Wegen, afhangend van het Ministerie van Open bare Werken. Op de begro ting van dit departement werd immers 1 miljard voor zien voor de aanleg van fietspaden. Gezien dit geld toch beschikbaar was, werd o.a. kontakt opgenomen met de stad Aalst, met de vraag of daar projekten voor fiets paden bestonden, die we gens geldgebrek nog niet uitgevoerd waren. Dit was het gevel met het fietspad naar Hofstade en Gijzegem. Ondertussen is het dossier zover gevorderd dat de aan besteding reeds vorige week plaatshad, en toegewezen Moorselbaan. Maar deze weg werd op het definitief werd aan de NV Beton We genbouw. Naar Schepen De Neve meende zal men na de volgende winter beginnen met de aanleg van het fiets pad, dat start aan de Kerreb- roekstraat. Leirekens Een tweede projekt bestaat in het aanleggen van een fietspad op de vroegere spoorwegbedding naar Op wijk, langs Moorsel en Baar degem, beter bekend als de Leirekensroute. Men weet op dit ogenblik nog niet of ook hier de aanleg zal ge beuren door de stad Aalst zelf of door de Staat. Wel houdt men in Aalst rekening met het feit dat nu eveneens het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen toelagen voorziet voor de realisatie van nieuwe fietspaden. Wel is het de bedoeling om nu ook een dergelijk fietspad aan te leggen op het deel van de spoorweg, dat ligt tussen de Albrechtlaan, Ber- gekouterstraat en de Moor selbaan, ter hoogte van de Kleistraat. Vroeger waren er it bal van de gemeenteschool van Hofstade werd de Iprijs gewonnen door de toegangskaart met het er 218. Prijs af te halen in de Zijpstraat nr 49. geiCCMB van het gewest Aalst, in samenwerking met KCV-Hofstade, organiseert op zaterdag 5 december, 30 uur in zaal Ons Huis, Steenweg op Aalst 8, een belotting. 5000 fr. vooruit plus inleg. Voor de aar een gastronomisch weekeinde in Massogne. Bntconcert aterdag 5 december 1981 is er in de parochiekerk van sgem een adventconcert. Volgende koren verlenen sta( medewerking: dei et kinderkoor «De Edelweisjes» onder leiding van Coise Baevens; tnai iet vrouwenkoor «Singhet Vro» en het gemengd koor it Martinus», beide onder leiding van Herman 1,1 nerman. Toegang 100 frank, in voorverkoop 80 frank, vang om 20 uur. Op 19 december 1981 wordt het Ie concert gegeven in de parochiekerk van Hofstade. JJ.G. jaarlijkse algemene vergadering van de afdeling itade van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen heeft op vrijdag 11 december 1981 om 20 uur in de zaal de meisjesschool, lofstade motorcrossbal van de MC Hofstade wordt laniseerd op zaterdag 12 december 1981 in zaal kom, Hoogstraat Hofstade, ten voordele van Dirk en Vlassenroot. i lofstaadse Chiro organiseert op zaterdag 9 december dansavond met discobar in zaal Welkom. Aanvang 20 Kikom 50 frank, sfonds Taterdag 12 december 1981 geeft het Davidsfonds een j voorstelling voor de jeugd, om 14 uur in de sjesschool: «Kuifje en het geheim van het gulden 5» tfeest Kerstfeest van de socialistische gepensioneerdenbond door op zaterdag 13 december 1981 in het Volkshuis, testraat te Hofstade. Op het programma staat onder ire een sketch gespeeld door leden van de Bond en Édelen van een kerstpakket. Af am dinsdag 15 december 1981 houdt de CMBV van ie - itade een debat over het thema «Voor mij mag je zijn 7 je bent». De avond wordt geleid door de heer ghebeur en gaat door in het gemeentehuis om 20 Nog heel even en er wordt weer feest gevierd ter gelegenheid van kerstdag en nieuwjaarsdagen. Uitno digingen worden verstuurd, afspraken worden ge maakt en het wordt hoog tijd om eventueel een tafeltje te bespreken in een restaurant. Voor de mees ten onder ons beloven de komende dagen dus even druk als gezellig te worden. Wie dergelijke plannen aan het maken is staat er veelal niet bij stil dat er ook nog mensen zijn voor wie de komende dagen nog somberder zullen zijn dan de andere weken van het jaar. Zij die nergens zullen uitgenodigd worden en die ook zelf niemand te gast zullen hebben, zijn waarschijnlijk veel talrijker dan men zou durven veronderstellen. Het is precies aan die eenzamen, bejaarden en al leenstaanden dat Radio Hofstade bijzonder en per soonlijk aandacht wil schenken. Daarom werd het plan opgevat om deze categorie medemensen op 25 december 1981 een kort bezoekje te brengen als ze daartoe de wens te kennen geven. Diegenen die op kerstdag een bezoekje van een van de medewerkers van Radio Hofstade zouden op prijs stellen, hoeven alleen maar een briefje te schrijven naar postbus 12 te 9308 Hofstade - Aalst. Op die manier hoopt het radiostation er het zijne toe bij te dragen dat de eenzamen tijdens deze feestdag bij uitstek ook hun deel hebben van de algemene vreugde. A.D.B. zoals rockopera's, zijn voor bijgaand van aard en blijven niet tegen de tijd bestand. Nochtans trotseerde er één de tijd: Jesus Christ Super Star. Er werd een selektie van melodiën uit deze rock opera ten gehore gebracht. Ongewone muziek voor ve len, maar toch bekoorlijk voor de aanwezigen. Dichter bij ons in tijd en ruimte staat Bert Kaempfert, een modern Duits compo nist en arrangeur. Met «Spa nish eyes», geschreven naar een dansvorm, nodigde Sint-Cecilia uit tot aange naam en ontspannen luiste ren. Wie kent er niet «My fair Dit tiende volksconcert was anders dan de vorige en te gelijk het zelfde. Anders om wille van de affiche. Die bracht iets waarvan men kan zeggen: «dat hebben we nog niet gehad», namelijk Eva Maria. Anders ook om wille van de zaal en de grote belangstelling. Toch is het voor een groot stuk precies hetzelfde als de vorige jaren: op enkelen na waren de mu zikanten dezelfde bekenden onder de kundige leiding van Bert Veldeman en Willy Hertsens. Besluiten willen we met een suggestie aan de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia naar lady»? Daarmee werd het aanleiding van een figuurlij- publiek binnengevoerd in de droomwereld van de Ameri kaanse musical en muziekre- vue, met een volkse en vro lijke selektie. Het spreekt vanzelf dat dit concert op eigen bodem werd beëin digd met een honderd pro cent Vlaamse compositie. Peter Benoit, zegt men, leer de zijn volk zingen. Hij wou en schreef Vlaamse muziek en dat uitte zich in een per soonlijke stijl die niets ge meen heeft met die van de hem voorafgegane of omrin gende Belgische componis ten. Van hem speelde Sint- Cecilia de Rubensmars en nauwelijks waren de laatste tonen uitgestorven of het applaus weerklonk lang durig. ke wanklank die ons in het begin van de avond trof. Toen het doek opging zaten de muzikanten er bij als een bont gezelschap. De een in hemdsmouwen, de andere met vest aan, groen, blauw, rood, gestreept, geruit en gespikkeld. Had men voor de jubileum uitgave na tien jaar nog al tijd niet voor een uniforme kledij kunnen zorgen? Het oor kreeg veel maar het oog weinig want nu was het geen zicht. Laat deze bemer king echter niet van aard zijn een schaduw op het concert te werpen. Het was er een van klasse waarvan men in Hofstade of Gijzegem te wei nig getuige kan zijn. A.D.B. De ganse gemeenschap van de vrije lagere meisjesschool van Hofstade nodigde onlangs de grootouders uit op een dankfeest. Omdat er reeds een week van de derde leeftijd was geweest, een bezoek van Sint Maarten en de vrije dag van 11 november, werd een wat rustiger moment afge wacht om de grootouders speciaal te bedenken. De afdeling Hofstade van de VFSG, de Vlaamse Federatie van de Socialistische Gepensioneerden, nodigde eind no vember de heer Paul Sonck uit om een dia-voordracht te komen geven over Egypte. De heer Sonck, een wereldreizi- De toeristen kuieren er van daag ongehinderd rond ving liet een indrukwekkend erfgoed na waarvoor de mens van deze eeuw verba zing voelt, waarin hij graag iwiiicii yctcu wtci wwnwn, I ly vucii, waaiin mij yiaay ger, nam de talrijke aanwezigen een namiddag mee naar a® granaioze tempels en ae de sporen van een zekere het land van de farao's, een land waar de voordrachtgever immnlpvpn «n met even veel liefde als kennis van zaken over sprak. dLtmpaUakn0LmuScrXeEngyp,ê "Tl - terugvinden, bij Vlo gebrek aan bewijzen van zijn is als een vruchtbaar mirakel eigen, meer vertrouwde op- tussen twee woestijnen, op «reden Ramses II, Toetanchamon, beroep werd gedaan op bo- het ritme aangegeven door A D B Ceops: beroemde koningen, vennatuurlijke krachten, ja- de overstromingen van de Nefertite, Cleopatra: konin- zelfs buitenaardse geestelij- voedende rivier. De bescha- ginnen met romantische en tragische lotgevallen. Luxor, Gizeh, Aboe Simbel: namen die natrillen in de herinne ring. Met Paul Sonck werd een rondgang gemaakt langs de vele «musts» die men in Egypte ontmoet. Zij die het land voor het eerst bezoeken kunnen zich niet voorstellen dat ze huis waarts zouden keren zonder de grote piramide van Gizeh te hebben gezien, zonder de sfinx te hebben begroet. Over diep menselijk leed zwijgen mensen doorgaans, zo ding» tot «vrouwen hebben ook over vrouwenmishandeling. «Gevallen» zegt men te- veel te veel geduld» en (toch Even onvergefelijk zou het gen de buurvrouw die nieuwsgierig is over het blauwe oog ook) «in onze maatschappe- zijn niet te gaan wandelen in en de open wonde op het gezicht. Vrouwenmishandeling is lijke waardenpatroon is de zuilengalerij van Luxor of geen fabeltje van oproerkraaiende feministen, weten de meer plaats voor onderdruk- a -J~ zeven Vlaamse Vluchthuizen, alleen nog maar doordat ze kingsrelaties dan voor sa- dikwijls overvol zijn. Op uitnodiging van het Aalsters menwerking op basis van Vrouwenhuis en HAK kwam het Vluchthuis van Ninove een gelijkwaardigheid, informatieavond verzorgen op vrijdag 27 november. Hoe zit dat, met vrouwenmishandeling? Dat ook mannenmishande- ling bestaat stond voor het publiek vast, zij het dat pra ten hierover zich bij velen in «Het geduld van de vrouw is huis samen met een paar de medelijdende glimlach- de macht van de man» luidt andere vrouwen met hun sfeer bevond, de titel van de film, die als kinderen besluiten het ver- inleiding vertoond werd. filmde levensfragment. Meerdere vragen kwamen Duitse vrouwen maakten 'n opduiken: moet ook de on- vanuit eigen ervaringen en Vrouwenmishandeling is be- derdrukkende man niet ge- dus ook vanuit hun halve een filmonderwerp holpen worden, want is hij visie. Op het doek een uitge- ook harde realiteit. Een aan- met *zjek'?, is het omkeren schilderde type-situatie, tal vrouwen komt er toe vaak na vele jaren «geduld» men even in de ban van «het Naarmate de filmstrook zich naar een vluchthuis te Oosten». De geliefkoosde afwikkelt, evolueert een trekken (bv. Ninove), al dan grondstof voor de oude man-vrouw(en-kind)-situatie niet met kinderen. Behalve Egyptenaren was steen, naar wat je met een proper een eerste onderkomen vin door te dringen tot de gra ven van het dal der konin gen. Cultureel erfgoed Het cultureel erfgoed van Egypte is te groot, het land is te uitgestrekt om het in één namiddag te vatten. Toch slaégde Paul Sonck er in de toeschouwer even onder te dompelen in de sfeer van de steegjes en gangetjes van bepaalde wijken van de hoofdstad Kaïro. Al moest men in het Volkshuis het la waai van de ketellapper en de geur van de uienverko- pers missen, toch geraakte vaak gebruikt in de vorm van woord «breuk» kan noemen, den ze er steun om hun ver van de onderdrukkersrol wel goed?, waarom zouden strakke machtsrelaties wel op een schip kunnen, niet in het gezin?, in hoeverre is de nu bestaande hulpverlening wel degelijk t.a.v. vrouwen- In zijn inleidend wel komstwoord maakte direk- teur De Block duidelijk dat er meer dan redenen genoeg voorhanden waren om deze viering te organiseren. Voor wat hem betreft zou het ten andere 52 keer per jaar de week van de grootouders zijn. Veelal is er een sterke emotionele band tussen de grootouders en hun kleinkin deren. Dez8 laatsten vinden bij eerstgenoemden een stukje geborgenheid en een bereidheid om op elk mo ment te luisteren naar de verhalen die ze te vertellen hebben. Niet minder belangrijk is het feit dat de al wat oudere mensen de dingen gemakke lijker weten te relativeren. Ook leven ze in een tempo dat de kinderen beter ligt en een bezoek aan de grootou ders geeft aan het kind de gelegenheid om eens even op adem te komen zodat ze nieuwe energie opdoen om de dag nadien weer mee te draaien, zowel thuis als op school. Generaties Kleinkinderen vinden bij hun grootouders vaak nog speel goed, inktsporen en fotoal bums van hun eigen ouders. Op die manier worden ze zich ervan bewust dat elke mens een schakel is in de eindeloze keten van genera ties die elkaar opvolgen. Dat alles zijn slechts enkele rede nen die het feest rechtvaar digden en waarom het een dankfeest werd, dank om het aanvaarden van de fysische last en de drukte die klein kinderen soms met zich brengen. De met schilderwerkjes sfeervol versierde zaal was klaar voor de aanvang van het feest om 14 uur. Ruim op voorhand verschenen de ge nodigden op het appèl en uiteindelijk zouden er bijna 150 komen opdagen. Toen het doek opging werden de grootouders alle eer aange daan door de zingende en dansende scholieren, waar na dezen aan de gasten een keurig verpakt geschenk girr- gen aanbieden. Bij de dia voorstelling over de geva rieerde schoolse aktiviteiter bleven de spontane reaktie.^ van de grootouders bij he herkennen van «hun» kinc niet uit. Ondertussen hadden he' pende handen van het oi dercomité alles in geree; heid gebracht voor de koffie tafel. Daags nadien werd e feest gevierd op de afdelint Blekte want daar wenstr men niet onder te doen voor de school op het Dorp. Op nieuw met behulp van he oudercomité kende het feesi ook daar succes. Directeur De Block hield er aan alle aanwezigen te danken voor de verleende werking, niet in de laatste plaats zuster Kris- ta die door hem wordt ge zien als een echte moeder voor de jongsten. De afdeling Babbelaar ten slotte zal een aktiviteit orga niseren rond moederdag. A.D.B. enorme blokken, want obe- Van haar wordt verwacht op der leven op te bouwen. Het mishandeling (laat ze zich lisken en kolossale beelden al zijn grillen in te gaan, on- blijkt dat vrouwen uit alle ■Kerstfeest van de KVLV Hofstade gaat door op lag 20 december 1981 om 14.30 uur in het zaaltje van «tronaat. -• o- niet lijden door stereotiepen zijn monolieten. De studie derdanig te zijn, steeds «ja» maatschappelijke klassen ujt ons denken in mannen- van de technieken die nodig te knikken. Naast psychische met mishandeling te maken standpunten?)... kwelling komt er fysische hebben. agressie (slagen, schop- ^en nuttig telefoonnummer: pen,...). Een eerste vluchtpo- Tijdens de diskussie die op 054-33.55.02 (vluchthuis ging strandt op een onbe- de film volgde, werd uiter- Ninove). grijpende advokaat. Uitein- aard ook over «oorzaken» Nog dit: in januari start het delijk komt ze in het Berlijn- van vrouwenmishandeling Aalsterse vrouwenhuis met se vluchthuis terecht. Een gesproken. Hier kwam een een kursus zelfverdediging administratieve lijdensweg ganse waaier mogelijkheden (wekelijks op woensdag- (wie gelooft nu een mishan- boven, gaande van «het is avond): zich wenden De Rid- delde vrouw??) en uiteinde- de schuld van de man. punt» derstraat 34, Aalst, lijk het gaan leven in een over «het ligt aan de opvoe- (F.D.) waren om vijfduizend jaar geleden uit de oever van de Nijl loodzware gevaarten te houwen, ze te bewerken, te vervoeren en op te richten, is boeiend als niet één. Met moderne technieken kunnen sommige van deze proble men nauwelijks opgelost worden, zodat de verbeel ding vrij spel kreeg en een

De Voorpost | 1981 | | pagina 9