Liefhebbers sporten zo oV Van «Zeihof» tot «Gasthuis» COMAR SPORT BBC DE HOORN ZONDER PROBLEMEN! Power training 14 -11.12.1981 - De Voorpost iaëk] S.K. Kruis in de heenronde op eigen veld verrassend verslagen door de Rode Duivels moet op geschenken rekenen voor deze topmatch in de Zavelputstraat te Welle (per) GROOT - KLEINHANDEL Specialisatie VOETBAL TENNIS SKI Een sportzaak met ERVARINGI Schoolstraat, 54 Koolstraat, 159 9300 AALST Tel. 053/21.25.56 Maria Goethals, overste van 1835 tot 1956, die hiervoor 176 roeden land, gelegen buiten de Molenstraatpoort, verkocht. Als draagster van 32 a eigendomskwartieren liet ze haar blazoen inmetse len boven dat van Margriet Heirbaudt. In de loop van de 18e en 19e eeuw zou het hospitaal zijn verdere uitbreiding krijgen. Zo ontstond, aan de Vis markt, de «Kongo» zoals de Zusters deze afgelegen vleu gel noemden. Daar werden besmettelijke ziekten behan deld. Toen het hospitaal een architecturale vernieuwing had ondergaan en het aantal verpleegden toenam, er waren zes zusters doch de broeders waren verdwenen werd ook geestelijke ver nieuwing erg dringend. Toen de «meesteresse» in 1684 overleed wensten alle zusters «tot vrouwe gesco- ren» te worden. De aartsbis schop moest erop aandrin gen dat ze de statuten zou den eerbiedigen en het voor geschreven habijt zouden dragen, dat ze elkaar «zus ter» zouden noemen en dat de overste voortaan «moe der» zou genoemd worden, niet meer «Mevrauwe», waaraan jaarlijks de boek houding moest worden voorgelegd. Maar middeleeuwse kloos tertucht en evangelische ne derigheid waren ver te zoe ken en de zusters weigerden op deze aanmaningen in te gaan. Ze werden dan ook verspreid over hospitalen te Brussel en te Gent. Alleen de kostbaarste bruidschat van hun voorgangster, meubels, schilderijen en beelden, bleef ter plekke. De eerste zusters werden dan vervangen door Zusters van het St.-Janshospitaal op de Poel te Brussel met eigen statuut en eigen habijt. Het LIEFHEBBERSBASKETBAL Ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwbouw van het afgebrande pand van het OCMW verscheen een interes sante historische bijdrage waarin de evolutie van «Zeihof» naar «Gasthuis» wordt geschetst. Hekkesluiter LEEUWERIK kan tijdens de rustperiode de batterijen opladen om van die vervelen rode lantaarn te geraken, (per) De Rodenbach-drinkers van TIMARCHA zitten met een kater v door het verdienstelijke Sunset, (per) gesticht werd nu toegewijd aan de H. Augustinus en de H. Elisabeth. Reeds in 1665 verzocht de nieuwe Overste om toelating tot het lichten van 900 gulden om de schul den te kunnen betalen. Op het einde van de 19e eeuw was het hospitaal aan de Dender te klein geworden en werd besloten een nieuw hospitaal te bouwen aan de Hertshage. Het werd ont worpen door architekt Goet hals en omvatte 9 «ruime en luchtige ziekenzalen, ver warmd met stoom en voor zien van elektrisch licht». De blijft n jewelste na de 0-7 afstraffi Win lussc linay Sop! werken aan dit hospitat nare werden aangevangen 1892 en het hospitaal we in gebruik genomen op mei 1900. Het is dit kloosterpand dfeuj i op 17 oogst 1976 afbrandd» »id e LI «vei BBC De Hoorn dat door het onverwachte verlies van BBC Olflt bij Hugh's op gelijke hoogte gekomen was van de Jeans Shopploeg, stond met het bezoek aan BBC Borgh- mans voor een zeer moeilijke opdracht. Alhoewel BBC Borghmans onder zijn waarde akteert dit seizoen is het toch moeilijk om In de zaal Ten Rozen, de punten weg te halen. Een paar dagen vóór haar dood in 1242 schonk Joanna van Constantinopel haar ganse «erfvloer» waarop o.m. de grafelijke kapel had gestaan, aan de Broeders en Zusters van het Aalsters Hospitaal om er een nieuw gasthuis op te richten. Het Zeihof is de enige agrari sche bedrijfsvorm ons be kend uit de periode van de Karolingers. Deze bestond uit het «vroonhof» of «zei hof», het centrale gedeelte met een aantal gebouwen en akkers, weiden en bos sen. Het werd geëxploiteerd ten bate van de Heer die het overige bodembezit uitleen de tegen bepaalde vaste prestaties. De kronieken verhalen vre selijke zaken die de Noor mannen in de winter van 879-880 uitspookten. Vanuit Gent ondernamen ze stroop tochten in zuidelijke richting en te Aalst moest vooral het Zeihof het ontgelden door plundering en verwoesting. Het Frankische castrum werd terug opgetrokken doch wanneer in de tweede helft van de elfde eeuw een burcht oprees aan de over zijde van de Dender was de rol van het Zeihof zo politiek als ekonomisch uitgespeeld. In 1241 verviel het kompleks en enkel de benaming «Zei hof» resteerde. Reeds in 1232, wanneer de Aalsterse gemeenschap aan het sche penhuis bouwde, bezat de stad echter een hospitaal toegewijd aan O.L. Vrouw. Tien jaar later liet de schen king van Gravin Joanna en de derde maal vergroot. De Thomas van Savoyen de op- vleugel, evenwijdig lopend richting toe van een groter met de kapel en duidelijk ziekenhuis, ditmaal binnen zichtbaar op het plan van de stadsmuren. Sanderus, werd opgetrok- Het begon bescheiden met ken en door een muur met een kleine bidplaats, een zie- de bidplaats verbonden. Ter kenzaal en een kloostertje, herinnering liet ze trouwens Het leven was er gekenmerkt haar familiewapen aanbren- door evangelische eenvoud, gen boven de ingang. Als het klokje het etensuur Maar bouwen kost geld en aankondigde begaven de paus Julius en de bisschop jongste twee zusters zich van Kamerijk, Jacob de naar de zaal met een water- Croy, verleenden een aflaat bekken om de handen van aan elke gelovige die een de zieken te reinigen. De an- aalmoes schonk voor het dere zusters brachten de herstel van de kerk. spijzen aan die door de Mevrouw Anna Heirbaudt, Overste werden uitgereikt, priorin van 1620 tot 1626, Wat er overbleef werd uitge- werd dan de Overste van de deeld aan de behoeftigen bij stijlvernieuwing. Ze begiftig de deur van het gesticht. de de eredienst met de re- Naarmate het aantel ver- monstrans maar was ver pleegden groeide moest ook plicht een boomgaard te ver- het ziekenhuis groeien. kopen naast het Korenhuis. Onder het bestuur van Het voltrekken van de kloos- «Vrouwe Margriete Ups- tergang die nu het binnen- capt», overste van 1484 tot hofje omsluit en het optrek- 1522 werd er dapper ge- ken van een zijvleugel waren bouwd. De kapel werd voor realisaties van Mevrouw Werd BBC Borghmans in de Okapizaal bijwijlen wegge speeld door zijn tegenstrevers, dan hebben zij in de hun ver trouwde omgeving van De Ro zen nog geen enkele steek laten vallen. Integendeel zelfs, zij kwamen er steeds tot hoge scores. Tot de 12' liet BBC Borghmans andermaal de in druk het sterke BBC De Hoorn aan te kunnen 14-15. Toen zorgde echter De Hoorn, langs Herman Van Keer voor een 0- 9 en meteen was de definitie ve kloof geslagen. Borghmans was aan deze topper begon nen zonder Sterck. Toen deze zijn opwachting maakte dacht men nog iets aan de zaken te kunnen veranderen doch alles bleef bij het gedacht. Onder impuls van Van der Speeten, Veillefon en opnieuw Van Keer was de wedstrijd bij de rust al gespeeld 22-38. De tweede helft was een kopie van de eerste. In de beginfaze kon de thuisploeg enigszins gelijke tred houden, met zijn bezoe ker doch na 10' zorgde Veille fon er voor dat de kloof nog ging vergroten 38-60. Bij de thuisploeg kon men ondank de puike wedstrijd van Frans Ver hulst en Gust Van Gijsegem zijn draai niet vinden, zodat zij moesten berusten in de neder laag en De Hoorn kon aldus een ruime 61-88 zege laten optekenen. Borghmans-Ricoh: Verhulst 18, Coen 4, De Meyer 2, Gust Van Gijsegem 18, Rony Van Gijsegem 4, Sterck 15. BBC De Hoorn: NHuylebroek 8, Van der Speeten 10, Thy- baert 2, De Saedeleer 6, Veil lefon 20, De Schaepdrijver 7, Van Keer 35. Met een derde plaats als inzet werd Opel-GM-Hugh's een fel betwiste wedstrijd. De over winning ging naar een fel ge motiveerd Opel, ook al had Hugh's de grote verdienste zich nooit bij de nederlaag te willen neerleggen, zelfs niet toen op een bepaald moment hun achterstand opgelopen was tot 21 punten. De bezoe kers, zonder Mare Cornelis, weerhouden door coach-ver- plichtingen in Nationale, scoorden wel de eerste korf langs Danny De Wolf, doch achteraf bekeken was dit de enige maal dat zij de leiding hadden. De thuisploeg, die aantrad zonder de gekwetste Rudi Van den Bossche, leg den de basis voor de zege tijdens een zeer goede eerste helft. Vooral in de aanvangs- minuten werd dank zij een snel ritme en preciese afwerking, KKHugh's volledig gedomi neerd. In zes minuten tijd werd die intiale 0-2 achterstand om gezet in een veelzeggende 19- 2 voorsprong. Danny De Wolf, 14 punten in de eerste helft, kon zijn ploeg aan de 14' wel tot 31-19 terugbrengen, maar door de infiltraties van de snel le Tembuyser die 21 punten bijeenwierp in die eerste perio de, had Opel-GM aan de rust een geruststellende 52-33 voorsprong verwon/en. In de tweede periode beleefde men echter de ommekeer. Opel- GM bleef ter plaatse trappe len, en Hugh's knaagde stilaan maar zeker aan zijn achter stand. Na 10' was het reeds tot 66-54 teruggekomen en in de 12e noteerde men nog slechts een zevenpuntenachterstand. Dit was vooral het werk van een onhoudbare Tony Van den Driessche. Ook Danny De Wolf en Luc Van den Borre hadden flink meegewerkt aan die bezoekende terugkeer. Doch dan ging het raderwerk van Hugh's opnieuw haperen, en kon Opel-GM zich net tijdig herpakken. Opel-GM: Borms 22; Tembuy ser 22, L. Lefevre 16, Stafeld 10, Impens 8, Geerinckx 6. Hugh's Toff Sheakespeare: De Wolf 23, Van den Dries sche 20, Van den Borre 15, Hiel 11, Troch 4, Van den Eeckhaut 2. Na twee slechte wedstrijden achtereenvolgens tegen Hugh's en Cockpit, dienden de Olfitters zich absoluut te her vatten, en bewezen nu tegen het nochtans zwakke De Klok dat de voorbije tijd alleen een nare herinnering zal zijn. On middellijk namen de leiders het initiatief. Onder impuls van een sterk spelende Pol Steen hout, die 27 punten voor zijn rekening zou nemen, liepen zij gemakkelijk van hun tegen strever weg, wat resulteerde in een 9-15 voorsprong na 10'. Mede door de hulp van Van Der Ghijlen en een verras sende Van den Spiegel dreef Olfit zijn voorsprong aan de rust op tot 19-35. Was de eer ste periode nog menselijk te noemen voor het moedige De Klok, dan gingen zij na de rust volledig door de kniëen. De voorsprong verhoogde zien derogen en toen coach Schor- reel zijn bank liet aanrukken, was alle kwaad reeds ge schied. De Klok kon van deze tijdelijke «verzwakking» ge- De formatie van de chocolademakers CALLEBAUT A staat momenteel sterk gerangschikt: tweede op amper één puntje van Amylum, zit er dit seizoen een titel in? (per) bruik maken, om de eindscore binnen de maten te houden en nipt te centuryscore af te wim pelen. BBC De klok: Praet 11, De Decker 10, Cami 9, Backaert 8, Kinoo 6, De Vuyst 4, Claus 2. BBC Olfit: Steen) Steenhout 27, Van den Spiegel 21, Van der Ghijlen 21, D'Haens 12, De Wilde 11De Saedeleer 7. Voor BBC Sint Antoon schijnt hun zwakke periode defintief achter de rug te zijn. Zij laten de drie laatste weken een 6 op 6 optekenen en die resultaten spreken boekdelen. Tegen Den Beiaard haalde Sint An toon het vooral dank zij zijn voortreffelijke defensie. Vooral dan in de eerste helft vond Den Beiaard bijwijlen zo moei lijk een gaatje in de Sint An- toondefensie dat men dacht dat de score niet meer zou wijzigen. Gedurende ruim 8' kwam Den Beiaard niet door de levende Sint Antoonmuur, bij wie vooral Guido Schelfout een ooaemerkte wedstrijd speelde. Men beperkte de tegenstrever tot amper 12 punten in de eerste speelhelft, en zelfs toen in de tweede periode de bank zijn kans kreeg, geraakte Den Beiaard nog niet verder dan een 37-61 nederlaag. Meteen een nieuw laagterecord in deze kompe titie. Stand: De Hoorn Olfit 14, Opel 12, Cockpit Hugh's 10, Borgh mans en Sint Antoon 8, Den Beiaard 6, De Nachtwacht, Terlinden De Klok 2. In de trouwzaal van het stadhuis had vrijdagavond onder een grote belangstelling een gespreksavond plaats in verband met power training. De meningen liepen nogal door elkaar en iedereen had eerder een zware kop toen hij de zaal verliet (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 14