UDE KAARTEN EN PLATTEGRONDEN DIENST VAN FAMILIEGESCHIEDENIS «UITVAART» van HOGER OP: WAARDEVOL THEATER KENDE U AALSTERSE «ST.-LUCASVERENIGING»? C OOR TAAL EN VRIJHEID: «CIAO!» N DE VOLGENDE KEER BETER!) Ik weet het met ijn hart» De Voorpost - 11.12.1981 15 at belangstellenden waren verleden woensdag naar die gewoonte eerder een Aalsters Apostelken getogen, waar de h. Caluwaerts, voordeel dan een nadeel, jitnodiging van de actieve VVF-Aalst, sprak over «Kaar- Deze kaarten geven hem na- en plattegronden als hulpbronnen voor de familiege- melijk een beeld dat op het lenis». ogenblik van het drukken reeds niet meer bestond of niet geringe opdracht Landmeters worden in de grotendeels was gewijzigd, de gastspreker. Kaarten bronnen vermeld vanaf de De oudste gedrukte kaart die 13de eeuw. Het is echter pas in de Nederlanden ver in de late middeleeuwen dat scheen is die van de provin- de cartografie in de Zuidelij- cie Brabant uit 1536, door ke Nederlanden tot ontplooi- Jacob van Deventer. Deze ing begon te komen. De Nederlandse kartograaf te- - nieuwe inzichten over het kende ook in opdracht is. Dat was dan ook niet wereldbeeld ten gevolge van de keizer de platte- edoeling van de spreker, van de ontdekkingsreizen, gronden van alle steden der veeleer betrachtte de en later de toename van de Nederlanden. Het oudste ■de van deze bronnen overzeese handel, waren stadsplan van Aalst is van te tonen, inzonderheid hieraan niet vreemd. De uit- zijn hand. de familiegeschiedenis, vinding van de boekdruk- Wereldfaam verwierf de Ru- de hand van de meege- kunst bood omstreeks die pelmondenaar Gerard Mer- kaarten en dia's tijd de mogelijkheid de kaar- cator met zijn aardbollen. In plattegronden vormen idesperate massa. Het is nel onmogelijk in een bestek een volledig wicht te geven van alles |t op dit gebied voorhan- |de hij ruimschoots in ten op grote schaal te ver- opzet. spreiden, een tekeningetje, een De oudst bewaard gebleven etje van maken is nog kaarten van onze gewesten de beste manier om werden met de hand gete- bepaalde situatie duide- kend en dateren uit het be te maken aan anderen, gjn van de 15de eeuw. waar geschreven doku- Alhoewel de moderne met- in steeds vatbaar zijn hode der driehoeksmeting verkeerde interpretatie, reeds in de 16de eeuw werd fit veel minder het geval toegepast, is het pas in de r schetsen. Ze geven een 18de eeuw dat het systeem istisch beeld van de wer- methodischer en meer ge- :e toestand. Ook in het perfectioneerd werd aange- iden was dat zo. Daar- wend. Kaarten vóór de 18de zijn kaarten en plannen eeuw hebben dan ook een belangrijke hulpbron- relatieve waarde wat betreft voor de historicus en nauwkeurigheid. Door ze szins voor de familiekun- zorgvuldig te onderzoeken C- t. Om ze te ontdekken is en te vergelijken met heden- nswel enig zoekwerk ver- daagse kaarten, kan men er j maar meestal wordt de evenwel tot relevante t panning dan ook ruim- conclusies mee komen, oots vergoed. Een eerste categorie kaarten 1540 verscheen van hem de eerste grote kaart van Vlaan deren. Een andere beroemde karto graaf was Abraham Ortelius, wiens wereldatlas door Plantin in 1573 werd uitge geven, terwijl in 1612 van Guicciardini in vertaling de «Beschrijvinghe van alle de Nederlanden» verscheen. Uit de 17de eeuw dateert de bekende «Flandria lllustra- ta» van Antonius Sanderus. Dit monument dat de «Luis ter van Vlaanderen» weer spiegelt was oorspronkelijk in 't latijn maar werd in 1735 in Nederlandse versie uitge geven onder de titel «Ver heerlijkt Vlaandre». In het tweede en derde deel van dit topografisch histo risch werk vindt men o.m. een plan van Aalst, gravures van het kasteel van Over- ham en de St.-Martinuskerk van Aalst. Uit die periode dateert ook het fraaie «Tonneel der Ste den van 's Konings Neder landen» van Joan Blaeu. De werken van Guicciardini, Sanderus en Blaeu werden in facsimile heruitgegeven en kunnen geraadpleegd worden in de leeszaal van de Stadsbibliotheek van Aalst. Van grote waarde voor de lokale geschiedenis zijn en kele kaarten die in de 18de eeuw het licht zagen. Vooreerst is er de kaart van de Oostenrijkse Nederlan den uitgegeven door E.H. Fricx. Ze geeft een vrij nauw keurig beeld van het wegen net en het natuurlijk uitzicht van de streek in de eerste helft van de 18de eeuw. De tweede is de zogenaam de «kabinetskaart» van Fer raris. Deze militaire kaart op schaal 1/25.000 werd opge maakt van 1771 tot 1778. Omwille van haar nauwkeu righeid en gedetailleerde uit werking is ze een uitermate interessante cartografische bron, een bijna onmisbaar werkdocument voor de plaatselijke vorser. De Ferrariskaart werd in 1965 heruitgegeven op ver kleinde schaal door het Ge meentekrediet van België, en is nog steeds bij deze instelling verkrijgbaar. Benevens die hierboven ver melde gedrukte kaarten, waarvan de meeste nog worden uitgegeven, is er vanzelfsprekend heelwat kaartmateriaal voorhanden, dat zich in het stadium van het handschrift bevindt. Het betreft hier plattegronden, die werden gemaakt met een specifiek en praktisch doel, bv. de afbakening van de terreinen. Hieronder res sorteren de zogenaamde grondboeken of tiendeatlas sen. Een goed voorbeeld is de Thiendenatlas van de Ab dij van Affligem, die bew aard wordt op het Algemeen Rijksarchief te Brussel. De oude kaartboeken geven een duidelijk beeld van de percellering; de oppervlakte, het bodemgebruik, de oude plaatsnamen e.d.m. Vanzelf sprekend vormen zij een rij kaart van België, eerst op schaal 1/88.000, daarna op schaal 1/20.000. Medio de 19de eeuw ver scheen de kadastrale kaart van Popp. Deze kaarten, één per gemeente, zijn getekend ke bron van gegevens voor °P scbaa' 1/5.000 met ver- de familiegeschiedenis. grotingen van sommige wij- De figuratieve kaarten in vo- '<en" ^'e kadasterkaarten gelperspectief hebben naast v,nden wi) al'a percelen met hun historische waarde veel- de 9ebouwen erop. De leg al een hoge esthetische aar- gers die b'ï deze kaarten ho de. De kaarttekenaars waren ren verschaffen heelwat in- soms echte kunstenaars, die Pressante gegevens over de met haast fotografische pre- e'9enaars of de vruchtge- cisie gebouwen en beplan tingen afbeeldden. Van recentere tijd, maar bruikers en ook over de ei gendommen zelf. Zeer waar devolle bronnen dus, die voor de familiekund'ige van duidelÜk de gesteltenis van primordiaal belang zijn ten- 1QH" slotte de kadastrale plannen. Het officiële kadaster, ge start onder het bewind van de familie in de 19de eeuw weerspiegelen. De Poppkaarten kunnen ge- Napoleon, werd opgericht raadpleegd en aangekocht worden in de Gentse univer siteitsbibliotheek. De leg gers kan men vinden in de rijksarchieven. Op het gemeentehuis is het ook mogelijk de atlas van buurt- en waterwegen, op gemaakt in de 19de eeuw, in te kijken. Dat is soms nuttig om wegeltjes die niet meer bestaan terug te vinden. Naast de hierboven aange haalde bewaarplaatsen, kan met het oog op het invoeren van een wettelijke grondbe lasting op de onroerende goederen. Van sommige ge meenten zijn de oudste ka- dasterkaarten bewaard ge bleven. Ze kunnen geraad pleegd worden in de rijks archieven. Deze kaarten heb ben gediend als basis voor de kadastrale atlassen van Vandermaelen en Popp. Benevens zijn kadastrale at las, die echter beperkt bleef tot de meeste gemeenten van Brabant, verwezenlijkte Vandermaelen omstreeks 1850 ook de topografische men zich voor het verkrijgen voor beginnenden. van allerhande kaartmate riaal ook wenden tot het Na tionaal Geografisch Insti tuut, ADOij ter Kameren 13, te 1050 Brussel. Bij deze in stelling kan men terecht voor reproducties van oude kaarten, o.m. de stadsplan nen van Deventer, de kabi netskaart van Ferraris, de Vandermaelenkaart, de Pop pkaarten. Ook militaire staf kaarten en luchtfoto's zijn er verkrijgbaar. Geïnteresseer den kunnen op genoemd a- dres een volledige lijst met alle publicaties bekomen. Uit dit summiere overzicht^ dat uiteraard ver van volle dig is, blijkt dat kaarten en plannen niet te versmaden hulpbronnen zijn voor fami liegeschiedenis. Ook voor wie het verleden van zijn gemeente of streek beter wil leren kennen, zijn het onuit puttelijke bronnen van infor matie. De WF-Aalst zette de deur op een kier om dit uitgebrei de terrein te betreden. De volgende activiteit van de VVF-Aalst heeft plaats op woensdag 16 december, te 20 uur in 't Apostelken. «Uit de parochieregisters halen wat er in steekt» is het on derwerp dat plaatselijk voor zitter de h. Clabots zal be handelen, dit in het kader van de Kursus familiekunde G. De Smet Degenen die het drukke theaterleven in Aalst op de voet jonge en het afzijdige kop- zoals voor de geschre- is deze die we «kaarten met volgen, zullen een geslaagd begin van het nieuwe toneel- peltje Ann en Henry werd op dokumenten geldt de re- ruime verspreiding» kunnen seizoen achter de rug hebben. Ook toneelvereniging Hoger de planken gezet door Vera hoe verder men terug noemen, die, gegraveerd of Op heeft tot dit sukses zijn steentje bijgedragen. Matthieu en Jos Verdict, zij t in de tijd, hoe zeldza- gelithografeerd, in de han- Hun recentste opvoering «Uitvaart», toneelstuk in drie konden de vijandige maat- de cartografische archi- del werden gebracht. Tot het bedrijven van Sutton Vane in een vertaling van J.C. Van schappij niet meer verdra- i zijn. Wie echter de einde van de 18de eeuw der Horst en in een regie van Frans Pauwels was best te gen en pleegden daarom den de tijd heeft werd voor het drukken ervan genieten en heeft door zijn interessante thematiek én zelfmoord... Op het schip her en der te zoeken zal gebruik gemaakt van hout- degelijke acteursprestaties een heleboel mensen aange- echter bemerkten ze dat het blokken of koperplaten. Ver- sproken. leven toch nog de moeite mits deze «clichés» een aan- waard is en herbeginnen zienlijk kapitaal vertegen- lnhoud lid en zakenman Lingley met een nieuwe dosis moed woordigden dat moest ren- In het Hoger-Op tijdschriftje probeert orde op zaken te aan hun levenswandel. Bei deren, bleef men dikwijls de schrijft regisseur Frans Pau- stellen door een vergade- den hebben hun rol wel platen gebruiken, zelfs nadat wels: «Geen enkel goed stuk ring te beleggen. Maar ze enigszins sober maar toch de afbeeldingen totaal ver- ontstaat zo maar. Heel ver kunnen uiteindelijk het ein- flink verdedigd, inische vooruitgang der ouderd waren geworden, terug, in het tijdperk van de de niet ontsnappen, de on- Mark Prior, gespeeld door tografie. Voor de geschiedkundige is mirakelspelen vinden wij de derzoeker Frank Thomson Mark Poppe, stelde de zwak- dramatische oorsprong van evalueert hun leven hier op keling uit onze maatschap- het toneelstuk 'uitvaart', dat aarde en beslist over wie al pij voor; een knoeier die veel er in zekere zin een terug- dan niet naar de 'hemel' drinkt om zijn zielige verle- slag op is. gaat... Zoals je merkt, be- den te vergeten. Mark Poppe Deze mirakelspelen dienen langrijk was niet zozeer het speelde met overtuiging en volledig gesitueerd en beho- (magere) gebeuren in dit gaf een gave prestatie ten ren tot het tijdperk van het stuk 'Uitvaart', maar wel de beste. simpele, eenvoudige geloof reakties van het groepje Frans Pauwels (eveneens toen de hel de hel was, en passagiers, wanneer zij regisseur) zorgde voor een v— j d i j de vlammen ook werkelijk doorhebben dat zij tot een vake vertolking van geeste- fweph Wm den Broeck ,j j8 reeds meer dan vijftien brandden. ander, het eeuwig leven zijn lijke William Duke Even ittemin verrast zijn over hoeveelheid kaartmate- I die bewaard is geble- over zijn dorp of streek, waarde van de kaarten it te worden beoordeeld het perspectief van de De uitvaart, een knappe Hoger Op prestatie (CDJ) gaaf en raak was het optre den van Lut Pauwels - Mat thieu in de rol van de trotse dame Cliveden-Banks. Bij de afrekening bleek zij ech ter een lichte dame, die steeds op zoek is naar het voordeel op alle gebied. Hier zieligheid en domheid werd dus ekstra dik in de verf gezet. An De Baets-Pau- wels, als de volkse moeder f xowat een manusje-van-alles en tegelijk ook de man „Uitvaart» speelt zich echter geroepen., r de schermen van het1 Dienstverleningscentrum «Le- volledig in het heden af. Het reugde», gelegen in de Botermelkstraat. Zijn jaren- geeft de dramatische uit- Hun reakties getuigden t." omgan9 me1gohandicapten, inspireerde drukking van de algemeen enerzijds van arrogantie en klot het schrijven van een dichtbundel. -Ik weet hel m.l verspreide spekulatie om- domheid, anderzijds van u f "f® 1°m, 2° trent de konkretisering van eenvoud en schuldbesef, rgesteld in het G-centram INieuwstraat, Aalst). het ieven na de dood In i i een klein schooltje stelde prijs ten voordele van 'Uitvaart' maken we kennis ^e9isseur en spelers eide «Levensvreugde» «Levensvreugde» verkocht met een stelletje passagiers Regisseur Frans Pauwels jzaam maar zeker uit tot worden. Dit om het meubi- aan boord van een schip dat zorgde voor een goed door- 3 ge centrum waar mentaal lair van het derde, gezins- in de haven klaarligt voor voelde regie; hij wist de juis- andicapten, kinderen en vervangende tehuis voor de uitvaart. Deze passagiers te toon te treffen die je on- wassenen, opgevangen minderjarige mentaal ge- hebben allemaal hun eige- mogelijk onverschillig kon Midget, zorgde [den en terecht kunnen, handicapten te financieren, naardigheden en 'opval- laten. Een regie die ter zake voor de komische noot irThet fa het ontstaan van «Le- «Ik weet het met mijn hart» lendheden', ook hun levens- was; een minimum aan de- stuk, haar rrreugde» werd deze in- beoogt geen grote literatuur wijze en stijl ligt zó ver uit kor en belichting, zodat een ng gesteund door de te brengen, maar is eerder elkaar dat ze het niet altijd sterke koncentratie van aan- u iclub van Aalst. In het een directe vorm van ge- zo goed met elkaar kunnen dacht op het gesprokene kon meest in de smaak viel bij r van de sociale werken dachten-overdracht, en dus vinden. worden bereikt. Verder was het publiek. de dub zag de dicht- meteen ook zuivere poëzie. Zo komen ze al snel in bot- zijn regie afgestemd op her- Louis Pauwels, in de huid del «Ik weet het met De bundel zal onder andere sing met elkaar, bijvoor- kenbaarheid. Toch vragen van parlementslid en zaken- P hart» van pater Van te verkrijgen zijn op de voor- beeld de trotse en hoogmoe- we ons af het uiteindelijk man Lingley leverde vol- fc Broeck sj (tevens Lions- stelling, waar Rita De Jonck- dige Miss Cliveden - Banks resultaat niet een tikkeltje gens ons de knapste presta- (Ihet licht. Uiteraard komt heere tevens een dertigtal en de meer volkse Miss Mid- beter zou zijn geweest zijn tie, hij akteerde met zwier lopbrengst van deze bi- - gedichten zal voorlezen, get. Veel tijd om rustig te indien Frans al zijn energie en zorg voor de details, wat «iele uitgave, die ver- Frans Hendrickx, Louis Van kibbelen hebben ze echter en aandacht zou toegespitst resulteerde in een enthou- d werd door de Lions- der Paal en Jan Wellekens niet, want na een tijdje blijkt hebben op zijn regie werk in siaste vertolking. Op het t, ten bate van de instel- zorgen voor de muzikale om- er iets zonderling te gebeu- plaats van ook nog een zwa- einde van het stuk wordt zijn |r, lijsting met werk van Bach ren op de boot, passagier ke rol voor zijn rekening te ware identiteit blootgelegd, Ibundel werd gedrukt op en Vivaldi. De toegang is Tom Prior ontdekt dat zijn nemen. En hiermee komen hij was helemaal geen En- «wpapier en telt 962 ge- uiteraard gratis. medepassagiers helemaal we bij de bezetting, die gelsman, maar wel een ge- merde en getekende In een volgend nummer van niet weten waarheen de (soms zeer) behoorlijk gete- wetenloze SS-er die de top •nlaren. Ter verluchting de Voorpost zullen wij die- bootreis hen brengt... Na kend was. 1 - r persoon getuigde eerlijkheid en eenvoud, een tijpering die wel het Frank Thomson, vertolkt door Karei Pauwels. Frank was een sympathieke en vriendelijke geestelijke, maar onverbiddelijk bij het evalueren. Karei kweet zich naar gewoonte goed van zijn taal. «Uitvaart» behandelde dus op een fijne en aanspreken de wijze de prangende vraag die de mens zich door lopend stelt: «Wat is dat le ven na de dood?» Spekula- ties, kenmerkend voor onze eeuw van grote oorlogen en waanzinnige verspilling van mensenlevens, van on zekerheid, zoeken een ant woord op de vraag, die de mensheid steeds zal bezig houden «Waar zijn onze do den?». «Uitvaart» heeft hier op geen antwoord willen ge ven. Het heeft wel willen aanzetten tot bezinning over de weg, die we (on)bewust volgen in dit leven, en ook wel over onze tekortkomin gen, en daar is het stuk wel volledig ingeslaagd. Tot slot «Uitvaart» gebracht door de toneelgilde Hoger Op is een meevaller geworden, omdat men in deze produktie goed aanvoelde dat de regisseur Frans Pauwels, de vertol kers en de technische ploeg hun best hebben gedaan om dit vrij moeilijke stuk op de planken te brengen zoals het hoort. De personages Hoger Op heeft ons teleur^ waren scherp getekend, de gesteld. Alvast een hoopge- het interview was ad rem... Toch zullen we niet beweren dat op deze produktie niets aan te merken viel. Zo mis ten enkele taferelen wel wat reliëf en was het samenspel soms wat te vlak. Ook de tweede pauze verhinderde wel enigszins de kontimiteit van de voorstelling. Maar de kwaliteit van het stuk, het zette aan tot na denken - deden dit alles wel vergeten. Globaal vonden wij de mon tering sympathiek. Nie mand van het gezelschap tekstzegging was verzorgd, de spanningen en de kli- maks kwamen tot hun recht, vende start voor H.O. Jo De Bruyn i ook vier tekeningen Raf Cleeremans opge ien. Negenhonderd j mplaren zullen aan een dusver nog niet vastge- heeft bereikt ten koste per ingaan op de bundel een kort gesprek met de Valere Uyttersprot als de anderen. Hij met een recensie en een ver slag van de voorstelling. P.B. ober Serubby, beseft hij dat 'nuchtere' Sevulby was een tweede kans ze allen dood zijn.... meevaller, hij zette de ober nieuwe lei i_ Ontreddering en paniek zijn kranig in de verf: tijpering maar dit werd hem resoluut bijgevolg troef; parlements- en zegging voldeden. Het geweigerd door onderzoeker vraagt een >m met een beginnen. Met de organisatie van de «Ruusbroecavond» verleden donderdag waarover U elders in dit blad meer verneemt kwam een voor de meeste Aalstenaars minder gekende vereniging alhoewel die reeds decennia bestaat, even in de kijker. mans, komen er wellicht ver dere interessante initiatie ven waarvan we U graag op de hoogte willen houden. LH linay is een gelukkig man die leeft in een vredig tje. Wanneer hij na zeventien jaar trouwe dienst bij .C.O. wordt ontslagen en zijn hippe zoon Vincent >r weinig begrip toont, verandert één en ander in leven. Op de koop toe ontmoet Vincent, die er een [arde orkestje op nahoudt en soepterrienen be- tijdens een optreden Sophie Couficel, die uitgere de dochter is van de president-directeur-generaal van 5 C.I.C.O. tover de intrige van dit geschreven door Mare duvajon (van «Met der- aan tafel»), die een top- in de theaterwereld ortom: een komedie met «terke, aktuele thema- want een confrontatie n de kinderen (Vincent Snay en Sophie Coufi- Mijft natuurlijk niet uit, -aHi" Min als een confronta- lussen de vaders (pa inay en directeur Coufi- Sophie en Vincent wor- pitatjnamelijk (samen) wak een hotelkamer, na van het feestje en via verwikkelingen, en die vier muren ko- zij tot bezinning - eer- "id en liefde strijden om "'enhand. Pa Couficel lei 10: - LI over is uiteraard razend, terwijl pa Martinay zijn vroegere president-directeur-gene raal die hem ontslagen heeft in zijn razernij tracht te evenaren, maar daarin niet helemaal slaagt. Tot slot is er een zedenles, ons verstrekt door de moe der-bij-de-haard, ma Marti nay: «Het is niet aan de jeugd om oud te zijn, maar aan de ouders om jong te zijn». Al spreken de jonge ren dan nog... Marsiaans bijvoorbeeld, en houden de ouders het bij doodgewoon Vlaams. Enfin, op die ma nier keert zij de storm op het nippertje nog ten goede en gaat de toeschouwer het on vermijdelijke happy end te- Voor de regie van «Ciao», dat opgevoerd werd in de Stadsschouwburg, deed «Voor Taal en Vrijheid» be roep op Jo Maes uit Destel- bergen, een man met semi- professionele ervaring, maar met een professionele aanpak. Hij stelt een respect voor taal, mens, schrijver en publiek voorop, wat een ideale samenwerking tot stand zou moeten brengen tussen actrice/acteur met ruimte voor kreativiteit en regisseur. Ik zeg wel: zou moeten brengen, want die ruimte voor kreativiteit werd naar mijn gevoel niet hele maal naar behoren opge vuld. Het is een feit dat de sterk getypeerde rollen van deze moderne komedie hoge ei sen stellen aan de acteurs en actrices. Sommigen heb ben hun rol dan ook niet helemaal onder de knie ge kregen. Wanneer ik schrijf dat die ruimte voor kreativi teit niet helemaal naar be horen werd opgevuld, dan bedoel ik dat de spelers een sterkere persoonlijke in breng hadden moeten doen. Nu was het juist deze scher pe typering die leidde tot vaak wat cliché-achtige si tuaties en vertolkingen, een gevaar dat weliswaar inhe rent was aan de structuur en inhoud van het stuk, maar die men had dienen op te vangen door een persoonlij ker en ook meer doorleefde interpretatie. Naar mijn gevoel speelde Vincent (Frank Vermeulen) een beetje te vaak de op standige flierefluiter van een zoon, en Madelaine Martinay (Ghislaine Cor- nand) de deemoedige huis vrouw. André Agneessens, als Antoine Martinay, trachtte het in dit opzicht beter te doen. maar bleef toch te duidelijk acteren, een rol spelen. Een vereiste van goed toneel is immers dat de toeschouwer vergeet met acteurs te maken te hebben, en geconfronteerd wordt met levensechte per- sonnages. Minouchon, de buurvrouw (Lieve Daele- man) daarentegen was over tuigender, en liet me echt geloven dat ze wel zin had in een avontuurtje met Vin cent. Ook Sophie (Claudine Beeckman) en Couficel (Jo Maes) deden het beter, hoe wel ook zij last hadden om hun rol boven het cliché uit te tillen. Dit zijn echter wel de enige echte aanmerkingen die ik op «Ciao» te maken heb, want volgens mij was het vooral deze steeds aanwezi ge dreiging om in clichés te vervallen, die de oorzaak was van het aanvankelijk moeizaam op gang komen van het stuk. Voor een ko medie werd er ook weinig echt gelachen in de zaal. Nochtans bezitten Jo Maes. André Agneessens en Frank Vermeulen wel enig humo ristisch talent. André Ag neessens bijvoorbeeld deed mij een paar maal denken aan Jomme Dockx uit de al om bejubelde «Collega's», niet alleen zijn uiterlijk was daarvan de oorzaak, maar ook zijn vertolking, die ech- De huidige voorzitter van de «St.-Lucasgilde», Dr. De Vriendt uit Denderhoutem is er de voorzitter van en Dr. Rumbout uit Erembodegem de sekretaris. De vereniging groepeert een vijftigtal me dici uit het Aalsterse en werd, een kwarteeuw terug, geleid door Dr. Willems senior. Mede door de drukke be roepsbedrijvigheid van de leden en de wekelijkse pro fessionele samenkomsten, samen met de mindere be langstelling van een aantal jongere artsen, smeulden een tijd lang de aktiviteiten op een eerder laag pitje en beperkten zich vaak tot enke le eucharistievieringen voor overleden kollega's. De vereniging nam de naam van St.-Lucas, patroon niet alleen van de schilders doch ook van de geneesheren. Een tijdgenoot van Paulus die hij als geneesheer op tal van zijn tochten zou hebben vergezeld. Geboren te Antio- chië bleef de latere heilige Lucas vrijgezel en bereikte de ouderdom van 80 jaar. Een naar hem genoemd Evangelie en de Handelin gen der Apostelen worden door de oude Kerk aan hem toegeschreven. Taalgeleer den zouden in zijn taal zelfs die van een medicus hebben herkend. Zijn attribuut als evangelist is een rund als offerdier verwijzend naar zijn evangelie dat begint met het offerverhaal van Zacha- rias. Na de vernieuwde start ter gelegenheid van de alleszins zeer geslaagde Ruusbroec avond; onder impuls van vooral Proost Pater Schur- ter jammer genoeg ergens halfweg Jomme Dockx was blijven steken. Hierbij moet men echter ook opmerken dat «Ciao» nu niet onmid dellijk dé volbloed dijenklet ser is en juist door zijn sub tiele dualiteit vaak niet ge makkelijk is om te ver tolken. Het decor was niet overla den, maar functioneel. In dit verband toch nog een kleine opmerking: als men gebruik maakt van geluiden (een au to die stopt of vertrekt, enzo voort), zorgt men er best voor dat deze op tijd komen, want anders krijgen de ac teurs met penibele situaties af te rekenen... «Ciao» was dus, bij wijze van afronding, niet onmid dellijk een hoogvlieger, hoe wel deze weinig conventio nele (en moeilijke!) moderne kómedie wel dat potentieel in zich had. Niettemin heeft «Voor Taal en Vrijheid» hier mee een lofwaardige po ging gedaan om ook eens de betere komedie een kans te gunnen, en mogen we niet helemaal negatief afsluiten. Deze reeds 110 jaar oude vereniging bracht alleszins een boeiende, maar jammer genoeg niet helemaal ge slaagde toneelavond, die ons echter het beste laat ho pen voor hun toekomstige produkties.

De Voorpost | 1981 | | pagina 15