KON STREKTIN iSME EN AALSTERS SER HAND AAN HAND NIEUW LEVEN MET «HARTEN VROUW»: SCHOT IN DE ROOS! OOK AALST SPEELDE BELANGRIJKE ROL IN VORMING VAN BELGISCHE STAAT Luc, Emiel en André in Krypte EXPO «DAENSISTISCHE BEWEGING» OOK TE AALST ■;si 16 -11.12.1981 - De Voorpost Vrijdag laatstleden hebben de stadsnotabelen elkaar ren- dez-vous gegeven op de Grote Markt naar aanleiding van de officiële heropening van het herschikte belfort. De krypte, die eveneens een geslaagde gedaanteverwisseling heeft ondergaan, is reeds sedert geruime tijd als expositie ruimte ingenomen door kunstenaars van allerlei strekkin gen die via hun oeuvre in kontakt wensen te komen met het grote publiek. Toevallig of niet, maar pre cies op deze feestelijke dag hebben drie jonge Aalste- naars, André Bemer Luc Van Canegen en Emiel Van de Voorde, de hand gegeven om een tentoonstelling op te zetten over hun werk dat in de loop van de laatste jaren is ontstaan. Tal van beken den, waaronder Minister Mark Galle, zijn vrijdag dan ook komen opdagen om de artiesten morele steun te ge ven met hun aanwezigheid. De vernissage werd heel toepasselijk ingeleid door Roel Van de Plas hoofdre- dakteur van dit blad en kunstliefhebber in hart en nieren. Achteraf was het de beurt aan kuituurschepen Herman Roels om de ten toonstelling voor geopend te In het driemanschap van vrienden onder elkaar zijn vooral André Bemer en Luc Van Canegem eikaars extre men. André stelt konstrukti- vistische werken voor en Luc heeft het meer voor de onderbewuste en dromerige denkbeelden in zijn krea- ties. Emiel Van de Voorde houdt het bij skulpturen die ontsproten zijn uit de plotse drang om met de handen iets te kreeëren. André Bemer brengt met zijn konstruktivistisch werk voor de doorsneekijker de moei lijkst te vatten kreaties. Zijn kunstuiting beantwoordt niet aan de traditionele defi nitie van een schilderij om dat het visuele, buiten het kleurgebruik en de haakse lijnen om, helemaal wegge vaagd wordt. Hierdoor ontstaat bij de waarnemer een ingeboren afkeer omdat hij niet ver trouwd is met de teorie die ontegensprekelijk achter zijn werken schuilt. Het konstruktivisme alsdus- danig is een kunstvorm dat zijn feitelijk ontstaan vond in het Russissche avantgar- de milieu rond de jaren 1910. Lijsttrekker Tatlin had het bij uitstek begrepen op het meetbare, het praktische en het zuiver objektieve. Tien jaar later vinden die ideeën hun weerklank in de Neder landse «De Stijlgroep» rond Mondriaan en de Duitse kul tuur school Bauhaus ten tijde van de uiterst explosieve Weimarrepubliek. Het kon struktivisme als kunstuiting heeft veel banden met de matematika, een woordbe grip dat geen geestesspiele- reien tolereert omdat de transponering van het exakt juiste naar de werkelijkheid toe vage fantasieën gewoon niet kan opnemen. Ook de architektuur, die in haar vi sueel aspekt een kunstvorm is, kan uiteindelijk niet ont komen aan de inschakeling van de wiskunde in zijn ge heel. De expressie van het konstruktivistisch werken leidt dan bijna rechtstreeks tot een vrij strenge filosofie die het zichtbare moet kun nen verklaren. Die ideeën- gang bestaat er dan in dat de kunstenaar het in grote mate begrepen heeft in een wereldordening waar alles een plaats krijgt toege- 1975 is voor André Bemers artistiek werk een belang rijk jaar geworden doordat hij via een projektstudie op de akademie in kontakt is gekomen met de Italiaanse schilder Alberto Magnelli die in zijn schilderijen hoofdzakelijk geometrische figuren gebruikt in samen spraak met matte kleuren zonder lichtinslag, zonder relaties met de kleuren in de natuur. Berner werkt op een zuiver rationele basis, zon der meetbare gevoelens wat als resultaat heeft dat het optekenen van zijn door el kaar kruisende lijnen op zwart-wit of kleurbasis pre cies die wereldordening voorstellen die hem een in nerlijke rust kan bezorgen, vooral in tijden zoals nu waar zeer veel vierkant draait. En, het vierkant en de rechthoek verloochent Berner niet. Het is de basis van elke abstraktie en dat wenst Bemer duidelijk in zijn werk te tonen. De wer ken die U kan bekijken zijn gecreèerd geworden tussen 1977 en vandaag. Opvallend is de evolutie van wit-zwart over grijs naar heviger kleuren. Maximaal gebruikt hij drie tonen per kleur. Ik wil de aandachtige kijker er ook op wijzen dat Bemer zijn oplei ding in de akademie duide lijk laat weerspiegelen in zijn vakmanschap. Hij ge bruikt geen technische hoogstandjes, de verf wordt rechtstreeks met het penseel op het doek gebracht. Verder beperkt Bemer zich niet alleen tot het canvas en het paneel. Hij is ook ver trouwd met zeefdruk, goua che en andere grafische technieken. Zijn laatste evolutie bestaat erin plexiglas, spiegels en later minder bij de hand lig gende materialen te betrek ken in zijn werk dat zou moeten kunnen leiden tot monumentaal werk. Luc Van Canegem is in bre dere kringen bekend. Na vier jaar akademie te Aalst volgde hij twee jaar toege paste lamst aan de Gentse akademie. Zijn gevoelsle ven drukt hij niet alleen in schilderijen uit, hij is ook een zeer begaafd keramie- ker en momenteel waagt hij zich aan het ontwerpen van juweeltjes volgens de «ver loren was» metode. Het gie ten in edelmetaal laat hij voorlopig nog aan vaklui over. Van Canegem was in zijn selektie vrij streng voor zichzelf, van de tientallen ontwerpen blijven er uitein delijk maar 20 sieraden over. Kan Van Canegem fijn gestilleerd werk leveren, hij ziet het ook monumentaal. Zijn tableaux zijn vrij om vangrijk. Hij zoekt het in de wereld van de irrealiteit, de droomwereld, het onderbe wustzijn. De kunstenaar is wars van moeilijke woorden en te achterhalen teorieën om zijn spontaan spiritualis me te verklaren. De kijker helpt hij liever niet, hij moet het zelf maar uitvinden vindt Van Canegem. Toch kunnen we er niet onderuit dat zijn werk surrealistische trekken bezit. Hij kopieert geen enkel gekende stro ming uit het surrealisme, hij brengt gewoon zijn eigen fantasiewereld over op doek zonder voorafgaande schet sen te maken, wat de spon taniteit en de geloofwaar digheid maar ten goede kan komen. Waar hij zijn droom wereld vandaan haalt is vrij eenvoudig te achterhalen. Hij is een fervent hengelaar en kan genieten van de rust aan de waterkant, een pose in het leven die hem blijk baar in hogere regionen brengt. Hij staat in bewon dering voor de vis die, nadat het zich laten verleiden heeft door het lokaas, agres sief wordt. Het is alsof de vis het transcendente gevoel zou hebben dat zijn uur is gekomen. Vandaar de vast stelling dat de vissen vrij Vrijdagavond had de opening plaats van de tentoonstelling van 3 Aalsterse kunstenaars (CDJ) strijdbaar op doek worden gebracht. Mooie voorbeel den zijn «onderwatersymfo nie» en «blauwe droom». Te vens is Van Canegem een sterke kolorist, hij bezit het gevoel voor harmonie en weet de technieken goed te gebruiken. In zijn keramie- ken vinden we trouwens ook de schildertechniek terug. Om financiële redenen zijn de skulpturen nogal klein uitgevallen. Terug put Van Canegem inspiratie uit zijn dromen al hebben vroeger bestaande Zuidamerikaan- se volksstammen hem erg geboeid. Deze veelzijdige kunstenaar weet heel goed om te springen met oxydes en glazuren die hem werden bijgebracht door twee grote meesters in het vak, Moni que Muylaert en Herman Muys. Hun invloeden tracht Van Canegem dan ook niet te verbergen maar probeert toch een eigen wereld op te bouwen. Bekijk maar even rustig de keramiek «opge sloten». sober van kleur maar vol expressie. Iemand waarmee Van Ca negem veel samenwerkte is Emiel Van de Voorde. Van de Voorde is technieker zo wel in het beroepsleven als in zijn artistiek wereldje. Hij liep een paar jaar avond school aan de akademie. maar onbetwistbaar is Van Canegem zijn grote stimula tor geweest. Zijn enig stre ven is het driedimensioneel vormen. Een opkomende ge dachte werd onmiddellijk in iets wezenlijks omgezet. Nu gaat Van de Voorde veel subtieler te werk, en pro beert een zekere symboliek in zijn oeuvre te leggen. «Het zekere weten» is mis schien niet symmetrisch juist maar de betekenis dat zo'n beeld uitstraalt veegt heelwat tegenargumenten van de kaart. De drang om «Nieuw Leven» schoot met «Harten Vrouw» viermaal in de roos. De zaal «Dé Kring» was op de bewuste avonden wel niet altijd tot de nok gevuld, maar zat toch steeds goed vol. Al bij al bewees «Nieuw Leven» deze nieuwe produktie dat ze heel wat in haar mars heeft, en in een tamelijk pretentieloos blijspel amusement met kwaliteit kan vere nigen. «Harten Vrouw» (van W.D. zich te laten betrappen met Home) vertelt het verhaal Molly Forsyth, zijn secreta- van de bekende schrijver resse «die in de uitgeverij Hugh Wolford, die met zijn van hand tot hand gaat». In jongere vrouw T-iin een feite is hij heel wat anders riant landhuis woont. Hij is van plan. en wil hij samen een vrolijke, levenslustige met Molly, die ook in het vijftiger, die echter een complot zit, zijn vrouw tot beetje teveel opgaat in zijn inkeer brengen en jaloers werk en zijn liefhebberijtjes, maken. Liz, zijn romantisch vrouwtje Voor het doek valt zijn wij die een grote behoefte heeft echter nog getuige van heel aan genegenheid en kleine wat bijkomende verwikke- attenties. neemt het hem lingen, spitse dialogen en kwalijk dat hij zo weinig komische tot zelfs tragiko- aandacht aan haar be- mische situaties. Ik denk steedt. Sinds hun twee kin- hierbij vooral aan het eind deren op de kostschool zijn. van het stuk. wanneer Liz verveelt ze zich ook en be- besluit toch maar bij Hugh gint ze zich meer en meer te blijven, zij daarbij in tra door haar man verwaar- nen uitbarst en hij haar door loosd te voelen. middel van een telefoontje Op een avond, na het ge- bewijst dat Brownlow haar bruikelijke spelletje Mono- reeds met Molly bednegt. poly. bekent Liz hem dat ze Beiden zijn immers samen een minnaar heeft, een ze- hort daarvoor naar het vlieg- kere mijnheer Brownlow veld vertrokken. Hugh no- («de knapste man van heel digt zijn vrouw dan uit nog Londen!»). Zij wil met hem maar eens het gebruikelijke een nieuw leven beginnen, spelletje Monopoly te spe- Hugh, die zeer veel van zijn len, en terwijl zij triest naar vrouw houdt, wil beletten de dobbelstenen zit te kijken dat ze door een impulsieve die Hugh opgooit, valt het en onbezonnen daad een doek... einde aan hun vijftien jaar Het decorontwerp (Roger De durend huwelijksgeluk zou Cock), het decor zelf en de maken. Hij smeedt dan ook requisieten. waarvoor een een gedurfd plan en vraagt ploeg van 8 man instond, zijn knappe secretaresse waren bijzonder verzorgd, voor een paar dagen op be- En wat de regie betreft, die zoek. Tevens nodigt hij zijn was in handen van Vik Moe rivaal uit, John Brownlow, remans, een overbekende dre reeds driemaal ge- naam in de toneelwereld, trouwd is geweest. Hugh wil die instaat voor kwaliteit. J.i? zogezegd een aanleiding Vik Moeremans. die zelf ook geven om te scheiden, door acteur is. zorgde er boven dien voor dat dit luchtige, humoristische stuk met een serieuze ondertoon, niet de allures kreeg van een ordi naire dijenkletser zoals er twaalf in een dozijn gaan. Ook heeft hij het gevaar dat bij elk blijspel bestaat namelijk te verzanden in te nadrukkelijke cliché-situa ties handig weten te om zeilen. Hiervoor mogen we hem echter niet alleen alle lof toezwaaien, want de ac teurs en actrices speelden stuk voor stuk voortreffelijk en zeer persoonlijk. Vooreerst was er Roger De Cock, alias Hugh Walford, die bijwijlen wel moeilijk verstaanbaar was. maar zich blijkbaar danig in zijn element voelde als de ro manschrijver/grappenma ker die plots zijn geluk door de vingers ziet glippen en in zijn wanhoop een gewaagd plan bedenkt. Roger De Cock wist heel goed de scheidingslijn te hekken tussen het tragische en het komische, twee elementen, in feite water en vuur, die hij met elkaar wist te verzoe nen tot een heel deugdelij ke. vaak tragikomische ver tolking. Hetzelfde gold ook in mindere mate voor Mrs. Gray (Rita Schockaert). de ietwat sullige huishoudster, die niet direct op de voor grond trad. maar vanuit haar positie op het B-plan de zaal meer dan eens aan het lachen kreeg. Daarmee hebben we de ech te. volbloed humoristische personnages gehad. Dat de rest van de acteurs eerder realistisch hun ook minder komische rol vertolkten, spreekt ten beste voor zowel de schrijver van het stuk als de acteurs en de regisseur, want de toeschouwers ble ven geboeid luisteren als het er eens wat ernstiger aan toe ging, terwijl de ac teurs zich ook niet dienden te forceren om hen aan het lachen te krijgen. Nadia Morel (Liz Walford) speelde immers zeer koel, zelfs tamelijk hautain, maar wist tegelijkertijd een zeke re kwetsbaarheid te insi nueren. En Luc Van Den Broeck (John Brownlow) hoedde er zich voor de ste reotype playboy uit te han gen een gevaar dat noch tans met zijn rol verbonden was. Hij koos voor een ver smelting van de «man van de wereld» met een eerder jongensachtige figuur, en acteerde met een zeer vlotte nonchalance en levensecht. Molly Forsyth (Myriam De Vleesschauwer) ten slotte kwam het minst uit de verf, hoewel ook zij een person- nage van vlees en bloed naar voren wist te brengen en niet bij een ééndimensio nale vertolking hangen bleef. Zondermeer een vlekkeloze produktie dus. deze «Harten Vrouw» die door «Nieuw Le ven» boven het vaak beden kelijke peil van het doorde weekse blijspel werd opge tild. Dit was een komedie met herkenbare, levensech te figuren die niet ontaard den in clichés; een stuk ook dat voortdurend de tragi sche elementen met de ko mische liet wisselen of ver smelten, zonder melodra matisch of goedkoop boertig te worden. Persoonlijk heb ik weinig op met blijspelen, maar van «Harten Vrouw» heb ik genoten, evenals de vele anderen die «Nieuw Le ven» ten slotte met een lang, gemeend en hartelijk ap plaus bedankten. P.B. Nieuw Leven bracht knap toneelwerk (CDJ) Van de hand van stadsgenoot Hendrik Strijpens. doctor in de geschiedenis met een thesis over «Charles-Louis Jot- trand, republikein, flamingant en strijder voor de Federale Staten van Europa», leraar aan de Rijksnormaalschool te St.-Niklaas, verscheen zo pas in een uitermate verzorgde uitgave «Oost-Vlaanderen: Bouwheer van de 'staat' België». Bij de voorbereiding van de- een belangrijke inbreng ze doctoraatsthesis werd de had. auteur regelmatig gekon- Anderhalve eeuw terug fronteerd met de schrijnen- werd de staat België «ge- de dualiteit «progressieven - kreëerd», een schoolvoor- konservatieven», dualiteit beeld van politiek en ekono- die inzonderheid te Aalst, misch liberalisme. Een ab- toch vaak een stad van ex- strakt begrip dat evenwel tremen, zeer duidelijk tot toch aan reële streefdoelen, uiting kwam. Zijn vele op- bekommernissen en verwe- zoekingen in openbare en zenlijkingen van mensen privé-archieven, binnen- en voldeed, buitenlandse, in gedrukte De auteur vroeg zich o.m. af: bronnen en mémoires, kran- hoe mensen uit onze stie ten en brochures, leidden ken, Aalsterse families en hem voortdurend naar doku- vooraanstaanden, zich in de mentatie die hem quasi uit- woelige periode die de aan- nodigde tot deze studie hef vormde van de heden- waarin hij aantoont dat onze daagse tijd hebben ge- bloedeigen provincie Oost- dragen? Vlaanderen mag worden Hoe ze binnen een perio- aangezien als medebouw- de van amper 40 jaar vijf heer van de Staat België. opeenvolgende regimewis- Als een fil rouge loopt door- selingen konden ver heen het omvangrijk werk werken? van zowat 270 pagina's Of ze een konkrete bij waarbij uiteraard niet over drage hebben geleverd aan één-nacht-ijs kon worden de oppositiegroepen onder gegaan en dat verlucht is Willem I? met tal van merkwaardige Hoe ze optraden tijdens foto's en facsimilé's. do- de septemberdagen van kumenten op zich zelf de 1830? verhouding kerk versus Onderzocht wordt verder staat, hun politieke strijd hoe het Aalsters «establish- met dan inzonderheid op het ment» is ontstaan waarbij vlak van onderwijs en kul- wordt gewezen op de rol van tuur waarbij vanzelfspre- kanunnik Van Crombrug- kend het St.-Jozefskollege ghe. De meeste Aalsterse vertegenwoordigers hadden het koningshuis in 1930 af gewezen en zich uitgespro ken voor regent Surlet de Chokier wat hen duur zou te staan komen. Kerk. adel en vorst, het nieuwe establish ment. traden drastisch op tegen de Aalsterse ver tegenwoordigers. Zij die o.m. in Aalst de revolutie hadden gemaakt, journalis ten. demokraten en patriot ten. werden door het nieuw establishment geweerd en uitgeschakeld. Volledig antwoorden op bo venvermelde vragen is van zelfsprekend onmogelijk. Daarom beperkte de auteur zich tot de voornaamste fei ten onder het Oostenrijks en het Frans regime en be steedde des te meer aan dacht aan het Hollands regi me. In dit verband brengt prof ir J.B. Quintijn een we tenschappelijke studie over de Aalsterse chirurg J.F. Kluyskens. Verder opteerde de auteur voor het onder wijs. De onderwijspolitiek van Willem I wordt inder daad beschouwd als een van de voornaamste oorza ken van het welslagen van de omwenteling van 1930. In Wegens het overgroot sukses van de tentoonstelling «De Daensistische Beweging» die normaal op 19 november ten einde zou lopen in het Centrum voor Kunst en Cultuur. St.-Pietersplein 9 te Gent werd deze verlengd. U kan ze dus dit week-end nog meemaken tot en met zondag 13 december. Deze tentoonstelling werd gerealiseerd door het Daensmuseum en het Archief van de Vlaamse Sociale Strijd te Aalst, in samenwerking met de Werkgroep voor historisch onderzoek van het Priester Daensfonds. Ze werd uitgewerkt onder de auspiciën en met de financiële steun van de stad Aalst en van de provincie Oost- Vlaanderen. U kan deze tentoonstelling echter ook meemaken te Aalst zelf van 8 tot en met 31 januari 1982 in het Stedelijk Museum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt 13. Instanties of verenigingen die eveneens deze tentoon stelling zouden willen inrichten kunnen hiervoor schriftelijk kontakt opnemen met R. D'Haese, konser- vator (DAVS), Kapellestraat 17 te Aalst (053-77.06.84) of met de Dienst voor Kulturele Aangelegenheden van de Provincie Oost-Vlaanderen, Bisdomplein 3 te 9000 Gent. LH dit verband wordt dan ruime aandacht gewijd aan Con stant Van Crombrugghe, destijds direkteur van het bisschoppelijk kollege en die in de strijd tussen Kerk en Staat een beslissende rol zou vervullen. Verder werd onderzocht hoe «de unie», het monsterver bond van katholieken en li beralen tot stand kwam en hoe de machtsovername ge schiedde met de invloed van Brussel en Gent op het ar rondissement Aalst. Voor wat de septemberda gen betreft werd Geraards- bergen speciaal onder de loupe genomen door Lie. J. De Ro en voor Aalst steunde de auteur zich op prof. dr. E. Witte. In de laatste 2 hoofdstukken werd bewezen hoedanig on derwijs en kuituur met de politiek verstrengeld waren. Kerk en Staat staan zoals reeds gezegd centraal in de ze studie. Als oudste erkende loge van België ging in 1764 «La Dis- crète Impériale d'Alost» van start met burgemeesters, schepenen en industriëlen. Met gekende families als Vi- lain Xim. Van Langenhove, Dommer en Desmet zou deze de belangrijkste loge van «Het Land van Aalst» wor den toen paus en keizerin de Jezuïetenorde afschaften en kolleges tot staatsscholen omvormden. In de periode 1787-1814 zoeken Kerk en Je- zuieten steun bij hun katho lieke logebroeders en bij de adel die beide hun voorrech ten zien ontglippen. Verzet komt tot stand wat zal lei den tot de Brabantse Om wenteling. Dezelfde koalitie zal leiden tot weerstaan aan de ideeën van de Franse Omwenteling en aan de anti-klerikale politiek van Napoleon. In de streek ver vullen Moorsel en Affligem hierbij een belangrijke rol. Te Aalst voeren de Kathari- nisten op het kulturele vlak de forcing. In deze machts strijd staan ze tegen de anti klerikale leden van de ex- loge Aalst die de zijde van de demokraat Jan Frans Vonck (Baardegem) kiezen en de republikeinse idealen aanhangen. Tevergeefs pogen Kerk en adel het Rooms-Katholiek geloof in te schrijven in de grpndwet van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Toen Koning Willem voor zijn onderdanen neutraal rijksonderwijs wil neemt Aalst de leiding van het ver zet met aan het hoofd Mgr de Broglie en Van Crom brugghe. Kloosterorden worden opgericht zoals de zijn fantasiewereld uit drukken is zeer sterk, neemt zelfs de tijd niet oi 1 schetsen. Hij werkt st J vanuit een bepaald gege op het ogenblik zelf hij de drang voelt iets moeten scheppen met handen. En, de schepp met de handen is bij skulpteur tot nader or nog steeds het belangriji I gegeven om een uiteinde resultaat te kunnen app eieren. Van de Voorde is zich wust dat hij nog een lca weg heeft af te leggen jJer] tot een harmonisch geh te komen maar de hardn ^ïde kige wilskracht zal er 1 jjg v toe leiden om steeds be ,er resultaten te boeken. Deze tentoonstelling is te bekijken tot 20 decen l®0*1 alle werkdagen van 15 t< H-JfO uur. op zondag van 10 tc uitw en van 14 tot 18 uur. is ge ben bael tridp t, i rten i me i plc tvelc ila&f zen akte tuut eer ilers Dames van Maria te Ao JJes en St.-Vincentius te Gij er gem. Hun koninginnes! wordt dan het ex-Jezuiet kollege te Aalst dat m Ken: buigen. Ex-direkteur van het Kolle organiseert echter het zet, Willem I wordt verpli zijn onderwijspolitiek te ten varen en de Kerk in de grondwet een bevc rechte plaats. Tegensti ders van het Belgisch ei blishment worden uit L schakeld en de patrioll behoren tot de slachtoffei f Door een betere partij-or - nisatie komen de libera van 1848 tot 1870 zo naf naai als te Aalst aan [^j^. macht doch na reorgani r tie van de katholieke pa in 1863-64 krijgen de libe len een pil te slikken worden liberale gemeen bij Mi< scholen afgeschaft. Ia gge de hijs van de schoolstrijd. Tej liberale inspxinningen het vlak van biblioteken. neelvereniging «Voor T hey en Vrijheid», muziekven ai ging «Les Vrais amis goU stants» en «Willemsfon vinden de katholie gr tegenzetten. Hun ma wordt echter aangetast socialisme en Daensisme en c nog scherper is de reaktii Ven de Vlaamse kwestie vernederlandsing var vrij onderwijs Rond Daens. P. en L. de Bethi R. Moyersoen. I. en E. 1 wens. Stracke en J. He putte ontstaat een Vlaa gezinde groep die schrap zette tegen Woest Ene Uit dit alles moet blijken ook Aalst en zijn bewoi een belangrijke rol heb l jjj gespeeld en een bijdrt geleverd hebben aan de positie tegen koning Wil I en aan de vorming van Belgische Staat. Enige twijfels hebben toch over een tekst die gens een voetnota uit Aalsters stadsarchief komen en waar we. we in tempore non suspt opzoekingen in die zin den niets van terugi c den. Of keken we er ovei rspx .•an pne ey ,weg Ietwat onorthodox vin Ovt we wel de plaatsing van «copyright» en niet tradi kw neel de interpretatie «maitre-autel», term die: maliter toch gebruikt gewoon om een hoofdal aan te duiden. Detailkri uiteraard die aan de waa van het werk niets afdol U kan zich het boek schaffen door storting 1.000 fr. op prk nr, 0097654-72 van E. Geukt Gentsesteenweg 231 Aalst. taa 8fe acl aid

De Voorpost | 1981 | | pagina 16