Sommige Aalsterse CVP-ers opteren kpenlijk voor breuk binnen de partij Gerestaureerd Belfort officieel ingehuldigd ligt reeds ver boven 2 miljard setMai tan Editie Aalst Faluintjes- laureaat overleden Pas op voor mist aan De Wolf-Cosijns OfijPUf Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels In memonam Wens je vrienden prettige feestdagen De Voorpost i 11 DECEMBER 1M1 34' JAARGANG NR. 4» 28 F .wel reeds enkele maanden opnieuw gebruik gemaakt t van de kelder en het gelijkvloers van het gerestau- e Belfort, werd pas vrijdag jl. overgegaan tot de béle inhuldiging ervan. Zoals gebruikelijk hadden heel personaliteiten, waaronder ook tal van hoge stadsam- iren eraan gehouden de inhuldigingsplechtigheid bij onen. e eerste verdieping zul- nen. Deze schepenbank ves- .ortaan, zoals eeuwen tigde zich later in het gelijk- de raadsleden op- namig huis, dat nu gekend is r de leidsopties treffen a's het Belfort. De Burge- Bslissingen nemen die meester omschreef dit bel- linvloed hebben op gans fort als het blijvend symbool van de Aalsterse levenswil de vastberadenheid iven van de stad. Om treden was Burgemees- en 'Haeseleer in zijn ope- waarmee de krisissen over- leefd worden. iel dat het Belfort, dat Schepen van openbare wer- joonjuweel is van Aalst, ken Jan De Neve wees in zijn [historische waardigheid toespraak vooreerst op de gkreeg. De burgemees- doordachte restauratie, hierna op het ont- waarbij deskundigheid en de ji van Aalst als een stad aanwending van moderne rebellen die zich vrij technische middelen tot een lieten van het heersende prestatie van hoog niveau Blsel. Alles draaide geleid hadden. De schepen toespraak dan ook van |iom de handel, en wie in Jt woonde kreeg meteen I waarborg voor zijn vrij- Ids snel eisten de inwo- I van de stad een eiger senbank en een zelf ge ti bestuur van gezwore- drukte ook zijn respekt uit voor de bouwmeesters en de herstellers in een.ver ver leden. Naar zijn mening werd het oude schepenhuis nu weer het hart van de stad. Autonomie Volgens de heer De Neve had het schepenhuis in het verleden vele bestemmin gen gehad en bij de restau ratieplannen aan het einde van de 19de eeuw, werd er zelfs aan gedacht om het gebouw om te bouwen tot Vredegerecht en Rechtbank van koophandel. Deze ont werpen zijn echter nooit uit gevoerd. Doordat het gebouw de hoofdzetel wordt van de ge meenteraad wordt het op nieuw geherwaardeerd in zijn bestuursfunktie. Naast het schepenhuis bevindt zich trouwens het belfort, dat steeds het zinnebeeld was van de gemeentelijke autonomie. Nochtans was volgens schepen De Neve deze gemeentelijke zelfstan digheid door de jaren heen sterk uitgehold geworden, en dit zeker wat de prakti sche uitvoering van dit be ginsel, dat in de grondwet ingeschreven staat, betreft. Nochtans was volgens de schepen de gemeente als kleinschalig bestuursniveau het sterkst verbonden met de sociale werkelijkheid. Op gemeentelijk niveau nam de band burger-bestuur de meest konkrete vormen aan. De gemeente diende dan ook volgens de spreker over een ruimer beslissingsrecht te beschikken, waarbij de verwarde en vaak chaoti sche goedkeuringsprocedu res van de hogere overheid sterk herleid zouden wor den. Volgens schepen De Neve diende de integratie van het schepenhuis en de nieuwe raadszaal in het ver keersvrije gedeelte van de Grote Markt tevens een aan leiding te zijn om de relatie van de burger met het be stuur te bestendigen en te verstevigen. Restauratie Reeds in 1969 verhuisden het stedelijk archief en het museum wegens de bouw valligheid van de vloeren in het belfort. In 1979 werden de daken hersteld voor een totaal bedrag van 1.049.998 fr. waarbij men meteen ook overging tot de vervanging van de vernielde windwijzer op de toren. Lees door blz. 2 een uitqave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 KB 442-8601481-36 28 F 1.260 F Molenstraat 58-60 Verantwoordelijke uitgever D DE CU1 9300 AALST is geen geheim meer dat de jongste tijd niet meer ut binnen de Aalsterse tussen enerzijds de idatarissen van ACW- ikking en deze gesteund de Boerenbond en de 3i Idenstand. Beide strek- p gen worden dikwijls ver- ^elvigd met hun lokaal jektievelijk Het Groen lis en Het Land van Riem. dit café bevindt zich trou- ook de zetel van de Centrum voor de Mid- i iigroepen, Zelfstandigen Kaderleden. Het is dit itrum dat sinds enkele anden een blaadje uit- eft, gedrukt op symbo- Jf h groen papier. Een arti- in het jongste nummer van dit maandblad getiteld «Heeft de kiezer nog in spraak in een ACW-partij?» is er de oorzaak van dat het in de politieke kringen van de stad weer gonst van de geruchten over een mogelij ke breuk tussen de twee vleugels binnen de CVP. In dit artikel wordt aan de hand van de uitslagen van de voorbije verkiezingen de eerste plaats van volksverte genwoordiger Hubert Van Wambeke van ACW-strek- king op de kamerlijst in vraag gesteld. Hierbij wordt gewezen op het feit dat de kandidaat van de middengroepen, en pou- lain van het Land van Riem Ghis Willems, meer stem men haalde dan zijn kop man, zodat hij volgens het blaadje ten onrechte op de tweede plaats gesteld werd. Ook oud-senator Wim Ver- leysen, die nog steeds getipt wordt als de kopman van de CVP voor de komende ge meenteraadsverkiezingen, wordt niet gespaard. Vooral de wijze waarop hij de CVP- kandidaten van de midden groepen op een verkiezings meeting te Kerksken voor stelde wordt hem kwalijk ge nomen. Terloops wordt ook ACW-er Raymond Uytter- sprot aangepakt. Het Land van Riem is het ook niet eens met het feit dat de nieuwe Aalsterse senator Maurits De Kerpel (ACW) voor de provinciale koöpta- tie verkozen werd boven de middenstandskandidaat De Pauw. Breuk? Bij dit alles mag niet verge ten worden dat het ACW ar rondissementeel inderdaad een overwicht van politieke mandaten in de wacht sleep te, met verkozenen als Van Wambeke, D'Hondt-Van Op- denbosch, De Kerpel, Ray mond Uyttersprot enz. Nor maal zou ook Chris Lievens- Borms opnieuw als provin cieraadslid verkozen ge weest zijn, indien zoals voor zien zij de tweede plaats zou bekomen hebben op de pro vinciale CVP-modellijst. Bij de stemming over deze lijst bleek zij één stem tekort ge had te hebben en toevallig was dit de stem van Wim Verleysen, die zelf een AC- W'er is. Naar wij vernamen zou Verleysen zijn voorkeur gegeven hebben aan Albert Van Achter, een landbouwer uit Oordegem, die tenslotte de tweede plaats veroverde voor Chris Borms. Het spreekt dan ook voor zichzelf dat deze laatste alles behalve gelukkig was met deze gang van zaken. Na de verkiezingen bazuinde zij het dan ook overal uit dat de Aalsterse ex-senator de oor zaak was van het feit dat het ACW slechts één provinciaal Lees door blz. 2 Zomaar eventjes 19 leningen dienden de raadsleden op 25 mende tien jaar, werd aan november jl. goed te keuren. Zoals steeds kon de CVP- de diskussie een einde oppositie zich met dit pakket leningen niet akkoord verkla- gemaakt. ren. Bij monde van woordvoerder Etienne Bogaert werd Verlichting verklaard dat de totale uitgaven opnieuw met 17,5 miljoen De andere leningen, die stegen. Hiervoor was het plafond van de stadsschuld tot 2 door de meerderheid aan- miljard 65 miljoen doorbroken geworden. vaard werden, hadden in Naar zijn mening was er weinig verandering gekomen in de hoofdzaak betrekking op het leningen, die de gemeenteraad steeds diende goed te uitbreiden en vernieuwen keuren. Nieuwe leningen betekenen meteen ook nieuwe van het openbaar verlich- uitgaven, aldus het oppositielid. tingsnet. Zo was er voor- eerst een lening van 171.000 In het ganse pakket had de werken. Volgens hem was fr na he„ie^ing van de CVP slechts éen prioritair een raming van de kostpr.js eindafrekenin(. ^oor h8t punt kunnen ontdekken, met van de nieuwe rioleringen p|aatsen van njeuwe name het vernieuwen van wel mogelijk. -o openbare verlichting in de de openbare verlichting te Schepen De Neve stelde op Meuleschettestraat. Het Nieuwerkerken. Met al de lijn beurt dat men enkel de |aaBen van m „oodver. rest was zijn partij met ak- cijfers kon geven van de |icht| |n de Kei2ersha|| koord. Volgens de heer Bo- prioriteiten, die in de buiten- verqd(r een uitqave van gaert diende er een einde te gewone begroting opgeno- 223 ooo fr komen aan de niet-prioritai- men werden. In 1982 voor- 22(1000 fr.'diende geleend te re uitgaven. Terloops wees ziet de stad Aalst aldus 122 worden voor het onder_ hii erop dat hij naar het miljoen investeringen. Via ds b en van he, stadsmagazijn geweest was leningen worden deze priori- openbaar verlichtingsnet in en dat hii binnenkort verslag teiten dan ook opgenomen. de Gro(e Baan te"Herder. zal uitbrengen over zijn be- Met de stelling van de heer sem Vervojgens „as er een zoek. Zoals steeds drong hij Bogaert dat het toch moest |ening van 860.000 fr. voor aan op een saneringsvoor- mogelijk zijn een algemeen de aankoop van materialen stel voor de financiën van- schema op te stellen van de wege het stadsbestuur. rioleringswerken in de ko- Lees door blz. 2 Tot tweemaal toe kwam de zelfde spreker nog vervol gens tussenbeide. Wat zijn kritiek was op de leningen van 1,371 miljoen en 1 mil joen voor erelonen BPA's en Struktuurplan leest U elders in dit weekblad. Wanneer de lening van 1,064 miljoen voor erelonen voor het opmaken van een algemeen rioleringsplan te Hofstade ter sprake kwam, vroeg de oppositiewoord voerder wanneer hij een ant woord zou krijgen op zijn vraag van vorige raadszit ting over de kostprijs van alle nog uit te voeren riole ringswerken. Ik kan daar misschien nooit op antwoorden, aldus sche pen van openbare werken Jan De Neve, die stelde dat het algemeen rioleringsplan uitgetekend werd om tot de aanpassing van het afvoer systeem van alle nieuwe straten en wegen te komen. Volgens de schepen was het nu onmogelijk te zeggen welke straten binnen 20 a 30 jaar zullen aangelegd worden. «Op korte termijn kunt ge toch preciseren welke wer ken er zullen uitgevoerd worden» aldus Etienne Bo gaert, die zich niet akkoord verklaarde met de uitleg van de schepen van openbare I; In de JARoese Declei 'In de ouderdom van nauwelijks 60 jaar overleed te iselare Pater van het Allerheiligste Sakrament Joris lercq. Geboren in het Westvlaams Heuvelland bij de Franse grens te Westouter. in de nabije omgeving van de Kem- melberg, werd deze pater, na geruime tijd te hebben gewerkt in de missie, pastoor van de St.-Martinusparochie Ie Haringe, Poperinge. Via de hopkultuur uit het Poperingse kwam hij in relatie met de hopstreek Asse-Aalst en ook met de Faluintjes- streek Deze scheen hem van meetafaan te boeien en toen hij hoorde van de jaarlijkse tentoonstellingen ter gelegen heid van de Pikkeling nam hij deel. Met sukses. Hij toefde enkele dagen in de streek en werd in 1979 laureaat met het schilderij «De RochuskapeU van Mel- :rt-Nievel. 'elen zullen zich wellicht nog zijn gloedvolle toespraak te laardegcm in de parochiezaal waar hij werd gelauwerd herinneren. (Laureaten vóór Pater Declercq waren Jan De Ridder uit Opwijk, Georges Teugels uit Lebbeke, André Verschel den uit Hammc en Kamiel Van de Velde uit Opwijk. INa hem volgden dan Gustaaf Van de Perre uit Meldert en lacky Van Buggenhout uit Assc Inder grote belangstelling werd de pater gisteren donder- ig te Haringe begraven. Hij was in de streek inderdaad n geliefd man. Men noemde hem graag «Djoos Uten- doale». Aan Joris verliest de Faluintjesstreek een goed vriend en (en ambassadeur in onze zusterprovincie. LH De Werkgroep Leefmilieu Aalst klaagt in haar jongste info blad de toestand aan, die de jongste tijd opnieuw merkbaar is rond de firma De Wolf-Cosijns gelegen aan de Gentse straat. Hierbij wordt vooreerst ge wezen op het fenomeen dat men met regelmaat met een soort van mist gekonfron- teerd wordt als men de stad binnenrijdt vanuit de rich ting Gent. Hierbij raadt WLA de automobilisten aan niet uit te stappen. «Doe je het toch dan begrijp je meteen waarom de voorbijgangers en de fietsers zulke rare ge zichten trekken. Ze proberen deze vervelende rook en stank te ervaren als de geur van het branden van koffie. Doch het Iqkt niet!» aldus letterlijk de Aalsterse leefmi- lieugroep. Hiermee wordt meteen allu sie gemaakt op een schrij ven van de firma aan Jan Louies, waarbij gesteld werd dat de reuk kon ervaren wor den als het branden van kof fie. Rekening houdend met de geur van echte koffieb randerijen, besluit WLA dat deze van De Wolf-Cosijns al leszins een verschrikkelijke slechte soort zou zijn, die allerminst voor konsumptie geschikt is. «Het ruikt niet, maar het stinkt» aldus de werkgroep over de reuk van de bekende mouterij aan de Gentsestraat. Daarbij komt nog het verve lend gezoem en geronk dat al 50 jaar duurt. Het droevige in deze milieuzaak is volgens WLA dat noch de dienst leef milieu noch de milieupolitie ook maar één stap hebben ondernomen om deze hin der te verminderen of onge daan te maken. «Nochtans zagen we reeds twee jaar over dit probleem o.a. in de WLA-info's en ook via de pers» aldus de werkgroep. Men is van oordeel dat het weer de buurtbewoners zul len moeten zijn, die zelf het initiatief zullen moeten ne men met de gekende petitie- lijsten en brieven naar alle mogelijke instanties. Hierbij vraagt WLA zich af wanneer de dienst leefmilieu eens spontaan zal optreden tegen zulke onhoudbare toestan den die men, «als de wind goed zit» tot op de burelen in het stadhuis kan ruiken. Tot slot wordt er door de Aalsterse leefmilieugroep aan herinnerd dat men in het begin van de huidige stads- legislatuur een affichenaktie voerde onder de slogan: «Wij zijn de stank en het lawaai in onze stad beul». Nu de termijn van het stads bestuur ver ten einde loopt zal WLA zich volgens haar ledenblad genoodzaakt zien deze affichen-aktie weer te hernemen maar ditmaal op 10.000 exemplaren, want in de deelgemeenten is men ook het één en het ander beu. Daarom herhaalt men voor gans Groot-Aalst dat men de stank en het lawaai beu is. VEHE Zou jij het niet leuk vinden moesten je vrienden je via deze weg prettige feestdagen toewensen? Natuurlijk, zeg We geven je de kans om je vrienden nu ook eens te verrassen. Een wenstkaartje kost 200 fr. BTW inbegrepen). Stuur ons zo snel mogelijk het kaartje van je keuze terug met een bijhorende tekst. Doe het eens en maak je vrienden blij. Tekst: (te verschijnen in De Voorpost Aalst af te drukken op aof b) Terugsturen naar Uitgeverij De Cuyper Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde. Voeg bij je omslag twee briefjes van 100 fr. of schrijf het bedrag over op nummer 000-0490061-17.

De Voorpost | 1981 | | pagina 1