GRATIS WEDSTRIJD Belfort kende bewogen geschiedenis Stadsschuld ligt reeds ver boven 2 miljard Nfeuwp raadszaal in Beiiórt krijgt niet oorspronkelijk voorzien meubilair Sommige Aalsterse CVP'ers opteren openlijk voor breuk binnen de partij GERESTAUREERD BELFORT OFFICIEEL INGEHULDIGD Ontwerper Pieter De Bruyn en stadsbestuur oneens MET «DE VOORPOST» EN «ONS KLEIN-BRABANT» NAAR DE ZON 2 -11.12.1981 - De Vooroost Vervolg van blz. 1 Tussen 1978 en 1979 werd dan het interieur deskundig aangepakt. Tot de belang rijkste restauraties behoren de inrichting van de kelder, de vervanging van de hou ten vloeren door een kon- struktie van ijzer en beton, en de algemene opfrissing van het gebouw. Tevens werd er een grote trap aan gelegd, die leidt van het ge lijkvloers naar de nieuwe raadszaal. Schepen Jan De Neve stelde vervolgens dat ook aan de binnenafwerking grote zorg besteed werd. Aldus werd voor de inrichting van de gemeenteraadszaal een be roep gedaan op de bekende Aalsterse designer Pieter De Bruyne. Financiële problemen heb ben echter vgdtfntierd dat de stad de 'plarrnerr* nader uit werkte. Met spijt blijkt men dan ook gekozen te hebben voor een voorlopige oplos sing voor het meubilair. Ge zien de betekenis van het meubelontwerp was het voor de schepen een essen tieel punt voor de binnenin richting van de raadszaal dat de plannen van Pieter De Bruyne uitgevoerd worden van zodra de financiële mo gelijkheden het toelaten. Zoals in het verleden zullen de kelder en de benedenver dieping gebruikt worden als tentoonstellingsruimten. Het gebiedshuisje wordt een toeristisch bureau terwijl de eerste verdieping de nieuwe raadszaal wordt. Wat de tweede verdieping betreft hoopte de schepen dat hier in het levensarchief van het Daensisme en van de Vlaamse sociale strijd zou ondergebracht worden. Tot slot van de plechtigheid onthulde Burgemeester D'haeseleer een aan de want opgehangen oorkonde van de hand van Frits en Moni que Kiekens, waarin de ge schiedenis van het belfort en de huidige restauratiewer ken in herinnering gebracht worden. VEHE Wat door de Aalstenaars «Het Belfort» genoemd wordt is dan ook dat het in de eerste verordeningen voorgelezen in feite een verzameling van drie gebouwen, met name het jaren van de 15e eeuw een wprfjpn trouwens'door pen schepenhuis, het eigenlijke belfort en het gebiedshuisje. trieste aanblik bood. Het schepenhuis ook ouden steen genaamd was vroeger het stadhuis. Het is het oudst bewaard gebleven prototy pe van de monumentale hal hoektorens en de eerste bouwlaag, waarbij er verwij zingen zijn naar de jaren 1200 en naar het midden van de 13de eeuw. Misschien r. i - i-.r-.j nieuw vervangen. In 1501 Dank zi| het feit dat de Graaf was het de bedrt aan het lenbouw in de Nederlanden, verwijst het jaartal 1200 dat De typische vorm van het in moderne Arabische cijfers Aalsters schepenhuis met hoog zadeldak en flankeerto- ren op de vier hoeken zal in op het belfort voorkomt naar deze hypothetische eerste bouwfase. van Vlaanderen aan de stad schepenhuis om belangrijke Aalst het recht verleende om herstellingen te ondergaan, lijfrenten uit te geven, kon ,n terwij| het gebjsdshuisie in 1407 met de opbrengst er- 543 opnieuw verdween om van de Belfortrestauratie vervang8n te worden door een aanvang nemen. Met- het huidi dat steeds een werd het belfort in be- bestaat langrijke mate verbouwd. Op de zuidwesthoek werd Veranderingen een belfort ingericht, en nog ln d® eeuw diende de de latere middeleeuwen ka- Het gebouw werd door de heel wat andere werken wer noordzijde van het schepen- den in de loop van de vijf- huis als conciergerie. Uit de- tiende eeuw uitgevoerd ae ti|d dateren trouwens ook deringen. Alles bij elkaar In 1474 werd het oorspron- de eerste betrouwbare iko- bleef het gebouw gespaard kelijk gebiedshuisje, waar de nografische afbeeldingen van van het gebouw. In de loop van deze eeuw wijzigde men ook de bekro ning van de voorgevel. De gotische trapgevel werd rakteristiek worden voor de Gentenaars in 1360 ver gemeentehuizen. Daarbij is woest en achteraf nog ge wezenkamer en deze ver huisde op haar beurt naar de conciërgewoning die met een opgeheven werd. Uit die tijd dateren vele plan nen tot restauratie, herin richting van het interieur en zelfs plannen voor een totale nieuwbouw. Gelukkig en dit vooral ingevolge de Franse revolutie van 1789 kwam het niet zover. Tot aan de brand van 1789 onderging het schepenhuis trouwens geen noemenswaardige veran- er wel een stilistisch verschil tussen de onderbouw, de teisterd door twee branden in 1395 en 1404. Men meent Vervolg van blz. 1 voor uitbreiding van de openbare verlichting. Zoals verlichtingstoestellen en lampen voor rechte palen. Voor lampen van schuine bevestigingen en aangepas te verlichtingstoestellen diende 941.000 fr. geleend te worden. Het vernieuwen van de openbare verlichting in de Molenstraat, Dorpstraat en Kwalestraat te Nieuwerker- ken vergde een uitgave van 1.685.000 fr. Allerlei De andere leningen hadden betrekking op de meest di verse onderwerpen. Zo vergde het uitvoeren van herstellingswerken aan de atletiekpiste in het Osbroek- stadion een urtgave van 655.000 fr. Een som van 176.000 fr. was nodig voor het vernieuwen van warmte wisselaars in de stadsmeis jesschool op het Vredeplein Ook leningen voor tal van wegenwerken werden goed gekeurd, zoals: 383.000 fr. voor meerwerken bij verbe- teringswerken aan de Brede- straat en Oude Dender- mondsesteenweg.; 392.000 fr. als stadsaandeel in de weg- en rioleringswerken in de nieuwe sociale woonwijk «Molendijk» te Gijzegem; en 388.000 fr. voor het uitvoe ren van herstellingswerken in de Ninovestraat te Erem- bodegem. Ook de lening van 480.000 fr. voor grondverwerving in de Nekkerspoel te Erembode- gem in verband met wegen- werken zou men in dit ver band kunnen situeren. De zwaarste leningen waren on getwijfeld deze die betrek king hadden op het nieuw zwembad en op werken aan en in het Belfort. Voor meer werken aan de ruwbouw van het zwembad, waarbij de dakkonstruktie gewijzigd werd, diende 1.159.000 fr. geleend te worden, en voor het leveren en plaatsen van een centrale verwarmingsin stallatie diende men 3.357.000 fr. te lenen. Wat de eerste fase van her stellingswerken aan het Bel fort betreft werd ingevolge een herziening op basis van de eindafrekening 2.625.000 fr. geleend en tenslotte was er een lening van 348.000 fr. voor schrijnwerken in het Belfort voor het inrichten van de zittingszaal van de gemeenteraad. VEHE Op dinsdag 15 december wordt de nieuwe raadszaal in het gerestaureerde Belfort voor de eerste maal in gebruik genomen, naar aanleiding van de bespreking van de begro ting 1982. Meteen zal het publiek kunnen kennis maken met de speciaal daarvoor ingerichte zaal, gelegen op de eerste verdieping. Over het meubilair dat er aanwezig is, werd de jongste tijd een ganse polemiek gevoerd, zodat CVP-raadslid Willy De Turck het zelfs noodzakelijk vond in de geheime zitting van 25 november hierover te interpel- allerlei verbouwingen en verminkingen. Het ge bouw takelde wel af door de eeuwen heen en in de 18de eeuw was het trouwens in bouwvallige toestand. vervangen door een in- en Tot aan het begin van de uitgezwenkte top met seg mentboogfronton in barok stijl. In 1720 werd besloten de noordwestelijke hoekto ren herop te bouwen we gens zijn bouwvallige toe stand. Tenslotte werd deze toren gesloopt. In 1776 sloopte men ook de grauwe steen, waardoor meteen de verbindingsovergang over de Kattestraat met het sche penhuis verdween. In 1788 werd de kollegeka mer overgebracht naar de 19de eeuw behield het bouw zijn oorspronkelijke funktie van gemeentehuis. Na de inlijving van onze ge westen bij Frankrijk, werd het hoofdkollege van het Land van Aalst ontbonden. Het kanselarijbestuur verga derde van toen af aan in het Landhuis op de Grote Markt. Het stadsbestuur besloot dan ook van dit Landhuis het Aalsters stadhuis te maken. 30 jaren De laatste brand in het bel fort dateert van 7 juli toen ter gelegenheid Aalst kermis vuurwei het belfort werd afgest Het schepenhuis werd het vuur zwaar beschi In 1886 begon men toe de restauratiewerken, vorderden langzaam en den tenslotte beëindi 1898 met het opnieuw baar maken van de h dekte kelders. Daarna deed het ge# dienst als akademiel! Schone Kunsten, ten] stellingszaal, archiefjj museum. Op 13 oktober 1943 v gebouw als monumed' klasseerd. Het was ml* het eerste in een ganser Vanaf 1953 werden dar derhandelingen g&T aangaande de noodzat heid tot restauratie. T$ heden zijn deze nog d niet volledig beëindigd? werd het gebouw binnenin gerestaureerd ze werken kostten in 21.388.799 fr. daar wai ze in 1976 nog geraamd den op slechts 12 miljo Slechts één schaduwzi verbonden aan deze restauratie. Noch het vloers, noch de kelder gemeenteraadszaal op eerste verdieping zijn gankelijk voor minde den. En dat in het «Jaa de Gehandikapten». Vervolg van blz. 1 raadslid bekwam in het kan ton Aalst, met name Ray mond Uyttersprot. Of men meteen mag besluiten dat Chris Lievens-Borms het ACW de rug zou toekeren is een ander paar mouwen. Zij zelf denkt er in ieder geval niet aan, en volgens haar is hiervan nooit sprake ge weest, wat sommige pers mensen ook beweren. Het zou trouwens zeer verwon derlijk zijn indien dit het ge val was, vermits de echtge noot van het Aalsterse ge meenteraadslid toevallig de voorzitter is van de plaatse lijke CCOD (Christelijke Cen- van Openbare Dien sten). Anderzijds is het een feit dat sommige mandatarissen van de zogenaamde mid dengroepen onlangs open lijk verklaarden dat zij voor stander waren van een apar te CVP-lijst omdat hun poli tieke opties en programma nu eenmaal niet overeen stemmen met wat de ACW- vleugel verlangt. «Dan zal men duidelijk kunnen kiezen tussen de liberale maat schappijvisie en de kollekti- vistische» aldus één van de gemeenteraadsleden uit de middengroepen. Alles bij elkaar blijkt de soep binnen de CVP niet zo heet opgegeten te worden als zij opgediend werd. Op de jongste vergadering van de CVP voor Groot-Aalst wilde iedereen terug in het goede partij-gareel lopen. Tot een breuk wenst men het niet te laten komen, zeker niet met het oog op de volgende ge meenteraadsverkiezingen, waar men terug hoopt de macht te kunnen veroveren als lid van de meerderheid. En de CVP begrijpt beter dan wie ook dat men ééndrach- tig achter het partijvaandel zal moeten staan wil men deze wens vervuld zien te worden. VEHE Ontwerper De restauratiewerken aan het geklasseerde Belfort, kostten tot op heden zowat 21 miljoen, zodat het wel enigszins logisch was dat het stadsbestuur aan een terzake bevoegd persoon de opdracht gaf om een smaak vol en gepast interieur te ontwerpen. Op 10 augustus 1978 werd aan Pieter De Bruyn deze opdracht toever trouwd. Deze 50-jarige Aal- stenaar is een nationaal en internationaal bekende de signer en meubelontwerper en tot op heden bezit de stad geen enkel werk van deze kunstenaar. Op 12 november 1980 werd door de gemeenteraad het ingediende ontwerp aange nomen. Het voorzag o.a. in eik ontworpen meubilair voor de raadszaal, in akoes tische scheidingswanden en nieuwe verlichtingstoestel len. Daar het om een geklas seerd gebouw gaat, diende ook de provinciale kommis sie voor monumenten en landschappen zich over het ontwerp te buigen, wat on dertussen gebeurde. Eén ding had de gemeente raad blijkbaar over het hoofd gezien bij haar goedkeuring en dat was de kostprijs, die geraamd werd op 4 miljoen. Door de steeds slechter wor dende financiële toestand van de stad Aalst was het immers niet meer mogelijk om de moderne, maar toch originele meubelen uit te voeren zoals oorspronkelijk voorzien. De verlichtings toestellen, die ook door De Bruyne ontworpen werden en het podium werden wel met medeweten van de ont werpen aangebracht. Het meubilair werd echter, om de kosten te drukken, in een heel wat goedkoper materie en door het stadspersoneel zelf gemaakt. Naar de vorm vertonen de meubelen ech ter veel gelijkenis met de oorspronkelijke plannen ter wijl ook het grondplan gro tendeels overeenstemt met wat Pieter De Bruyn uitte kende. Toen deze van deze feiten op de hoogte kwam was hij al lesbehalve in .de wolken. Hij was van mening dat het stadsbestuur een onjuiste daad stelde tegenover zijn kreatie. Noch met de wijze van uitvoering noch met de materie kon De Bruyn zich akkoord verklaren, zodat hij dan ook niet aarzelde hier over schriftelijk bij het stads bestuur te protesteren. Naar zijn mening was de uitvoe ring immers schadelijk voor zijn goede naam. Om deze reden overweegt de ontwer per dan ook een advokaat onder de arm te nemen om morele schadevergoeding te eisen. Over dit alles gealar meerd vroeg CVP-raadslid Willy De Turck op de jongste raadszitting meer -uitleg. Daar het om bepaalde per sonen ging werd zijn inter pellatie in de geheime zitting besproken. Het oppositielid wenste aldus meer details te bekomen over het afgeslo ten kontrakt met de ontwer per, de omschrijving van de opdracht, enz. Hij wenste ook de huidige financiële toestand van de uitvoering van de nieuwe raadszaal te kennen, alsook wélke dien sten de gewijzigde plannen uittekenden. Tenslotte vroeg hij naar het standpunt van het stadsbestuur tegenover de materiële en eventueel morele schade van de ont werper. Stadsbestuur Voor zover wij konden ver nemen deelde schepen van openbare werken Jan De Neve mede dat er niets ab normaals gebeurd was met de uitvoering van het meubi lair. Om financiële redenen diende de oorspronkelijke plannen trapsgewijze uitge voerd te worden, waarmee de ontwerper zich akkoord verklaarde. Schepen De Neve heeft ook medegedeeld dat de ontwer per de wettelijk voorziene vergoeding ontvangen heeft. Dat de meubels ach teraf door het stadsperso neel uitgevoerd werden, is een beslissing waarover het stadsbestuur alleen te oor delen heeft. De oorspronke lijk ontworpen meubels wer den trouwens volgens Jan De Neve niet uitgevoerd, en dit enkel en alleen om finan ciële redenen. Dit werd trou wens reeds schriftelijk aan Pieter De Bruyn uitgelegd. Met het ontwerp van De Bruyn zelf schijnt het stads bestuur niet zo gelukkig. Waarom men het dan vroe ger aanvaardde, blijft een andere vraag. Tevens is het schepenkolle ge van oordeel dat kontrak- tueel Pieter De Bruyn niet kan reageren tegen de huidi ge gang van zaken. Om alles nog eens duidelijk te stellen, zal Burgemeester D'Haeseleer bij de eerste raadszitting in de nieuwe zaal terzake een verklaring afleggen. VEHE Dit is de nieuwe opgave. We beperkten ons deze keer tot de voetbalsport. We wensen u veel sukses toe. Vraag 1: Wie maakte voor SC Lokeren het eerreddend doelpunt in Kaiserlautern? a) Larsen b) Lato c) Gudjohnson d) Mommens e) Verheyen Vraag 2: Diende Jean-Marie Pfaff in de wedstrijd tegen Anderlecht het veld te verlaten omdat hij: a) van het veld werd gestuurd b) een rode kaart kreeg c) aan het hoofd werd gekwetst d) zelf om die vervanging vroeg e) weer last had van een vroegere kwetsuur Vraag 3: Zondag 6 december werd in Sint-Niklaas de voetbalwedstrijd Sint-Niklaas-Zele gespeeld, j Luidde de uitslag: a) 1-0 b) 0-0 c) 1-1 d) 0-1 e) 2-1 Schiftingsvraag: We hebben onze sportredakteur twee teerlingen gegeven en hem gevraagd daar driemaal mee te werpen. Geef de som van de drie getallen die hij heeft geworpen. Reglement: 1. Deze wedstrijd staat open voor iedere lezer van «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant», ongeacht de leeftijd. 2. Medewerkers aan «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» evenals de personeelsleden van Uitgeverij-Drukkerij De Cuyper zijn uitgesloten. 3. Over deze wedstrijd wordt geen telefonische of schriftelijke informatie verschaft. 4. Elke week zal er een winnaar zijn, die een reis krijgt aangeboden. Hij moet die reis binnen een bepaalde periode ook maken en zelf kontakt opnemen met het reisbureau (waarvan we hem het adres zullen bekend maken). 5. Enkel de antwoordformulieren die verschijnen in «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» zijn geldig. 6. Men mag meerdere formulieren per persoon insturen. 7. De antwoorden moeten ons bereiken de vrijdag nadat de opgave is verschenen (de poststempel zal gebruikt worden als bewijs). 8. Wanneer er meerdere juiste antwoorden zijn, zal de schiftingsvraag de doorslag geven. Mochten er ook dan nog meerdere juiste antwoorden zijn, dan wordt de winnaar uit deze goede antwoorden geloot. Antwoordformulier: Stuur dit bonnetje terug voor 18 december 1981 naar volgend adres: «Reis naar de zon» Ons Klein-Brabant - De Voorpost, Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde. Leeftijd:jaar Schiftingsvraag:. Vraag 1 a b Vraag 2 a b c d e Vraag 3 a b De posthormonie in konsert (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 2