GROOT-LEDE «CHIPS» OF DE INVLOED VAN MICRO-ELECTRONICA 5" NACHT VAN DEN BOER: 4" KARNAVALGEBEUREN TE LEDE VAN DIT JAAR m VERKIEZING VAN PRINSENPAAR 3DE LEEFTIJD: PAREL MEER AAN LEEDSE KARNAVALSKROON TENTOONSTELLING IN CENTRUM TE LEDE KULTUREEL WESTVLAAMS TEATER ANTIGONE KORTRIJK TE GAST TE LEDE Clubkampioenschap bij «Oordegemse Kanaries» STREEKNIEUWS LEDE 981. In het midden rond ter, omgeven door! jng V Octavie D'Hoesel taani eke, zijde geur,] 16 mee karnaval v eerbied voor jouw grijze ren», duidelijk inspelend het aanwezige publiek, i ««Boer Loos» (Achiel Hoovaa 8 -11.12.1981 - De Voorpost In zijn welkomwoordje drukte DF voorzitter Toon Mertens er op, dat samenwerking tussen verschillende verenigin gen, voor dergelijke onderwerpen, nodig blijkt Ondanks een principiële toezegging was er niemand van CMBV komen opdagen wat vooral organisatorisch te betreuren valt. De avond bestond uit 2 delen: een proloog met de film «Chips, nu wordt het menens», gevolgd door een groeps gesprek. Voor de 20 aanwezigen, de gelegenheid voor een interessante gedachtenwisseling. De film Chips: nu wordt het menens (Now the chips are down), is een 16mm BBC-documentaire in kleur. In het kort wordt de ontwikkelingsgeschiedenis ge schetst die leidde tot de chips. Vooral ten behoeve van de ruimtevaart en de wapenin dustrie (raketten) werd door William Shocley en ex-mede werkers van hem, de chips ontwikkeld en geproduceerd in bedrijven gelegen rond de Stanford University van San Francisco. Van daar uit gaan ze gaar lage loon landen om ingebouwd te worden in aller lei electronische toestellen. Geprogrammeerd en samen gekoppeld aan de nodige on dersteunende functies wordt zo'n chip een echte mini-com puter. De spectaculaire op komst van de zakrekenma- chientjes en de digitale horlo ges bvb zijn enkele zichtbare uitingen van het revolutionaire aspect van de opkomst van de chip. De micro-electronica zal de wereld dieper gaan be ïnvloeden en veranderen dan eertijds de stoommachine en de ontploffingsmotor. De film laat de productielijn van de autofabriek Fiat zien waar computergestuurde ro botten automatisch platen aan elkander lassen. De voordelen voor het bedrijf zijn duidelijk: robotten maken minder fouten, verliezen geen tijd met babbe len, worden niet moe of ziek, ze vragen nooit om loonsver hoging. Nu al zijn sommige sectoren erg getroffen door de opkomst van de chip: de horlo geindustrie van Zwitserland en Duitsland: de grafische sector; het wereldje van typisten en secretaressen door het ge bruik van de tekstverwerker of work-processor; de sector van de banken. Er zijn ook voordelen. Denken we maar aan het gemakkelij ker of overbodig maken van geestdodend en slopend bandwerk; de spectaculaire vooruitgang in de geneeskun de. De computerindustrie zelf floreert natuurlijk en ook de firma's die de braisn leveren Na de officiële opening van de Leedse karnaval, het bal van de Sleuren en de dag van het Hof der Prinsen, organiseert de orde van de Leedse Hovaardige Boer op 12 december de 5"* Nacht van den Boer. Wie zin heeft om de knotsgekke, ouroude «boerenleut» weer te beleven, kan op die dag vanaf 21 uur terecht in zaal Lelie, waar het orkest van Dick Barry en de Orde hem of haar van harte welkom zullen heten. Boerenkledij gewenst. De .Donsmoriekes. van Gellik-Lanakea in actie (foto KDC) Genodigden en organisatoren, samen met Miss Bette op het podium, (foto KDC) d.w.z. de ingenieurs die de programma's opstellen waar door die computers kunnen werken, de zogenaamde soft ware. Ook de firma's die de robots of automaten leveren voor de industrie zullen er wel bij varen. De film eindigt met enkele cru ciale vragen: Kunnen wij allemaal leven van de rijkdom die door geau tomatiseerde fabrieken gepro duceerd wordt en van de in komsten van een elite van soft-ware ingenieurs? Wat op langere termijn? Wanneer de enige overvloedi ge beschikbare hulpbron men sen zijn, is automatisering dan geen verkeerde keuze? Is deze technologie het ein de van een tijdperk, van een richting in de evolutie, en niet een begin? Kunnen wij het ons veroorlo ven van niet te automatiseren? Hangt ons overleven mis schien niet af van het feit dat de mensen er in slagen het leven zinvol te maken? Gespreksleider Walter Uytten- hove, tevens Davidsfonds- gouwvoorzitter van Oost- Vlaanderen onderstreepte de betekenis van het groepsge sprek, als bijdrage tot het vor mingswerk, middel om de doelstellingen van het DF te bereiken. Aan elke deelnemer wordt de gelegenheid gebo den zijn woordje te zeggen, zo gebeurt er een uitwisseling van ideeën, die de hele groep ten goede komt. Sommige deelnemers waren verbaasd over de sprong voorwaarts die de moderne technieken de jongste tijd genomen hebben. De beelden zijn niet hoopge vend voor de toekomst. De computer en de robotisatie zijn een noodzakelijk kwaad, afge stemd op produktie en winst. Wij verkeren in een beginsta dium, en waar het zal eindigen weet niemand. Gaan wij de zelfvernietiging tegemoet? Heeft arbeid nog zin? Uit deze aanbreng van ideeën is er ge- selekteerd en met de groep afgesproken om de werkloos heid te behandelen, ledereen ging er ongeveer mee akkoord dat er aan ar beidsverdeling dient gedaan; minder uren werk, met aan passing van het uurloon. Part-time-werk zou moeten aangemoedigd worden. Een mentaliteitsverandering is dringend nodig. Ook de vak bonden en de hoge lonen wer den als oorzaken van werk loosheid aangewezen. Plet van Tltelboom De organisatoren hadden zul ke vragen voorzien en hadden Piet Van Tïtelboom, arrondis sementeel sekretaris ACV, be reid gevonden om als deskun dige in die zaken zijn mede werking te verlenen. «Eigenlij ke macht heeft de vakbond niet, als organisatie treedt hij vooral op ais buffer. De machtspositie van de vakbond wordt overdreven en vooral in gegeven door mensen die er belang bij zouden hebben dat de vakbonden minder sterk zouden zijn, zodat men met de arbeiderswereld meer z'n goesting zou kunnen doen dan vandaag de dag het geval is». Dat langdurige stakingen de oorzaak zouden zijn van talrij ke faillissementen, weerlegt hij. «Studies hebben uitgewe zen dat, wanneer bedrijven er het bijltje bij neerleggen (65% van de ondernemingen), de oorzaak te zoeken is bij slecht beheer. Anderzijds is het zo dat er dikwijls een strijd ge voerd wordt voor fundamente le rechten op arbeid, of op inkomen vanwege de werkne mers.» Van uit de groep is er de reaktie dat men vanavond niet bijeengekomen is om het proces te maken van de vak bond. maar dat het wel inter essant zou zijn de houding van de vakbond te kennen tegen over de moderne technologie, vooral dan in het kader van de dreigende werkloosheid. Vol gens de ACV-vertegenwoordi- ger is de evolutie niet tegen te houden. Er moeten wel voor waarden gesteld worden, maar door de beperkte vak bondsmacht, wordt niet altijd aan die voorwaarden voldaan. «In een aantal domeinen be wijst de technologie goede diensten. Bijvoorbeeld op het domein van ongezond werk is het inzetten van robotten een goede zaak. In de toekomst dient er gestreefd te worden naar andere machtsverhou dingen die vandaag de onze nog niet zijn (wat men er ook moge over denken), die vanuit de arbeiderswereld erop ge richt zijn om het werk te be houden, en de werkomstan digheden te verbeteren. Wel licht zal dat uitmonden in een betere verdeling van de be schikbare arbeid. Arbeids duurverkorting, het zij per dag, per week, per maand, per jaar, op een loopbaan, is een do mein dat tot nu toe vanuit deze optiek nog niet of slechts wei nig werd onderzocht, ook niet in vakbondsmiddens, omdat men voor een nieuw probleem komt te staan. Werkverdeling is een moeilijke zaak waar men mee bezig is, maar waar in het ACV nog geen keuze durft te doen, omdat de onmid dellijke gevolgen niet te over zien zijn. In het verleden is er gestreefd naar werktijdverkor ting in de optiek van een stij gende produktiviteit en meer "vrije tijd. Wanneer we vandaag stellen dat de arbeid anders moet verdeeld worden, dan is het in die optiek om mensen werk te bezorgen die vandaag geen werk hebben. Andere voorwaarden zijn: het ontkoppelen van arbeid en in komen; de inspraak van de werknemers bij de omschake ling; de nieuwe technologieën moeten de hele maatschappij ten goede komen en moeten gericht zijn op kleinschalig heid. Indien deze moderne middelen in handen van multi nationale ondernemingen zou den komen, dan verdwijnen de KMO's, met massale werk loosheid als gevolg. Een gesprek met de werkge ver over deze zaak is er niet, omdat de vakbond helemaal niet betrokken wordt bij deze vernieuwingen, aldus nog de heer van Tïtelboom. Door de aanwezigen werd er gewezen op de rol van de wetgever Het Algemeen Recht op Arbeidsbescherming (ARAB) hinkt hopeloos achter op omdat de wetgever de technologische evolutie niet bij houdt. Piet van Tltelboom konkludeerde dat op dit ogen blik het gebruik van chips nog geen desastreuze gevolgen met zich heeft gebracht. De eerste spanningsvelden zijn echter reeds merkbaar bij de banken. Er zijn twee strekkin gen die inzake deze materie aan bod komen: de optimisti sche school die geen schade voorziet dank zij een groeiend aantal nevenbedrijven en de pessimistische school, met o.m. de Club van Rome als aanhanger, die het gebruik van de chips als arbeidsver- nietigend ziet. De kloof tussen rijk en arm zal groter worden en leiden tot zelfvernietiging, mogelijk zelfs tot een totale oorlog. A.M. De deelnemende koppers, samen met Vik I, Leedse karnavalprins von 1981In winnende koppel, Achiel De Looze met zijn gelegenheidslief José De Meest Meert (Jef Sigaar), partner Sylvie Clinckaert en Victor D'Haese, partner KDC) Met de intrede van de Alaasbroeders uit Lanaken-Gellik banus «Een bakske vol met fanfare en Dansmariekes, zat er onmiddellijk schot in stro». ««Ledenaars, de verkiezing van een prinsenpaar van de 3* leeftijd, voor benne kikke, de eerste maal georganiseerd door het Hof der Prinsen uit me weur; Lede. Na de koffietafel, ging het de was onze keizer, verder Prins ganse namiddag non-stop Gilbert I van Wetteren, de rechtdoor, een echt verbroe- voorzitter van de Orde van de Pallieter van Wetteren en be stuurslid van het OosfvlaEims Kamavalverbond; Maurits I van Wichelen, reeds *wee opeenvolgende jaren prins en ernstig kanshebber voor de keizerstitel volgend jaar; en tenslotte Grootvorst Lambert denngsfeest tussen de Gellik- se gasten en hun Leedse gast heren. De aanwezigheid van de verantwoordelijken van het gemeentebestuur bezorgden de namiddag een extra-feeste lijk tintje. Na het overhandigen van de ten wij ons ruzie gezeur». Winnaars, vooral inbreng van het w element, met haar lied '6 herinneringsplakettén door en Prins Pierrot I van Gellik- voorzitter Albert Van Hove, Lanaken. kwamen de Dansmariekens op het podium. Hun optreden werd bekroond met een over- Waren nog aan de eretafel gezeten: Vik I, prins van Lede, en Gèorges Abbeloos, ver- weldigend applaus. Het Leed- tegenwoordige!- van de Orde antwoord bleef niet uit. Miss Bette's eredame, Carine Eve- raert, bracht een twirling de monstratie die op het program ma niet voorzien was. Ze wordt trouwens reeds ge noemd als ernstige kandidate voor de titel van Miss Bette volgend jaar. De hoofdbrok van de namiddag was de ver kiezing van het Leeds Prinsen- paar van de Derde Leeftijd. Drie kandidaat-paren zouden naar de gunst van de jury en het publiek dingen. De jury van de Hoovaardige Boer, Miss Bette en haar eredame. Tussendoor zorgde Ludwigs Diskoteek voor de nodige sfeer. Ouwe taaie, Mie Ka toen, werden door de mannen uit volle borst en door de vrou wen in 't meervoud meegezon gen, terwijl slierten dansers zich door de zaal bewogen. Voorzitter Albert Van Hove was er zowaar zijn rugklachten bij vergeten en het deed deugd aan t hart te zien hoe de aanwezigen de nodige le vensvitaminen vergaarden. Vik I deed ook zijn duit in het het aanwezige «Boer Loos» Looze) en Josée Boer Loos was met hoed, zijn pitteleer en zo afgestapt van één ckers van de Boer Verdienstelijk warw s tor en Octavie D'Haese*^ en Sylvie Clinckaert Meert, alias Jef Vermelden we heel werd aaneenge Clement Melckent een manier die het veau evenaart. Met steling scheerde het Prinsen hoge toppen, de verkiezing van het paar van de Derde vaste waarde in het karnavalgebeuren, met volg dat volgend iaair" Volkskring klein zal zijn. da i 98 h< i t i «r' Voorzitter zonder stemrecht zakje met een parodie op Ur- Voor kinderen van muzikanten, steunende en ereleden organi seert de Koninklijke Harmonie St.-Ceölia Oordegem op zondag 20 december opnieuw een kerstfeest. Vriendjes of vriendinne tjes zijn er eveneens welkom. Het feest, bedoeld voor kinderen van twee tot en met twaalf jaar, heeft plaats in «Levet Scone», Zwaanstraat en begint te 14u30 stipt met «Prinses Dilara en de Koning van Tibet» door poppenteater «uany» Rond 17 u bezoek van de kerstman vergezeld met «Hartje» en de Kon. Harmonie. Kerstman en fee brengófcakl mooi kerstgeschenk en lekkers. Het wordt voor onze kinderen een onvergetelijk gebeui In te schrijven bij Robert De Mulder, Varkensmarkt 10 te Oordegem. Het kan ook telefonisch via 091-69.02.43. Zl en met 14 december. Kwir De sociaal-kulturele vereniging «Priester Daens» uit Lede, organiseert gedurende het week-end, andermaal een tentoon stelling. Deelnemende kunstenaars zijn Jos Muylaert (oliever ven) en Eugène Spriet (houtsnijwerk). De receptie vindt plaats op vrijdag 11 december te 19.30 uur, in het Kultureel Centrum. De openingsrede wordt gehouden door de voorzitter n 5len Sociaal-Kulturele Raad van Lede. Roger Qulntyn, te Wr!j, beheerder van de V.T.B.-V.A.B. De tentoonstelling blijft i y' op vrijdag 11 december van 19.30 tot 22 uur, op december van 15 tot 22 uur, en op zondag 13 december va|on['s tot 12 en van 14 tot 21 uur. Vogelvereniging «Oordegemse Kanaries» organiseerde in het lokaal, uorp re uoraegem. het joorlijks clubkompioenschap voor de leden Algemeen kampioen werd Willy Van De Steen, op de voet gevolgd door Gustaaf De Wolf en Paul Impens. Op de foto de kampioen, samen met enkele vrienden-vogelkwekers en enkele bestuursleden. (V.W.) De Toneelbond Vreugd en Deugd en het Jeugdhuis Leeuwerik, organiseren op vrijdag 18 december 1981 te 20 uur in zaal Volkskring een toneelopvoering verzorgd door het WesWatuTts Teater Ant,gone Kortrijk. .Tweetteht- is van de hand varEne Schnetder en wordt geregisseerd door Bert De Wildeman. Acteurs Lien Smolders (Lede). AriaJTreys Oswald Maes en Piet Baltoort. Voorverkoop: 100 frtoegang 120 fr., deuren open te Lieu Smolders, Aria Thettfaijp Oswald Maes en Piet Balfoort in

De Voorpost | 1981 | | pagina 8